Grote hoeveelheden nikkel en kokalt in Nieuw Guinea Gemeentebegroting van Warmond heeft tekort van ruim ƒ70.000 Lddfsfe nieuws I Marineraad behandelt aanvaring fregat „Van ZijlF met lichter MAANDAG 19 JANUARI 1959 Een gunstige proef met rijst en cacao (Van onze parlementaire redacteur) In Nieuw-Guinea zijn 100 tot 200 miljoen ton nikkel en kobalt aangetroffen. De kwaliteit komt op de tweede plaats in de wereld. Voor de exploitatie bestaat ook buitenlandse belangstelling. Dat is belangrijk, omdat grote investeringen noodzakelijk zullen zijn. Beslissingen omtrent de exploitatie worden binnenkort verwacht. Dit vertelde ministers Helders vanmiddag in Den Haag. Hij zei voorts, dat de proef met het rijstproject op een gebied van 400 hec tare niet onbevredigend is. Indien op grond van deze proef de rijstcultuur wordt uitgebreid tot een gebied van 5000 hectare, zal Nieuw-Guinea onafhanke lijk zijn van de invoer van rijst. Enige honderden hectare zijn met cacao be plant. Er is reeds een party cacao on derweg naar Nederland. Kenners zeggen, dat het produkt van kwaliteit is, dat internationaal in de concurrentie kan meespelen, maar dan moet de hoeveel heid groter worden. De aanplant wordt reeds uitgebreid. De beperkte financiële middelen heb ben totnutoe niet remmend gewerkt op de ontwikkeling van Nieuw-Guinea, die mede afhankelyk is van de bekwaam heid van de bevolking en het beschik bare aantal mensen. In Nederland be staat thans volgens minister Helders voor functies in Nieuw-Guinea alge mene belangstelling. Het aantal en de kwaliteit van de mensen, die willen werken in Nieuw-Guinea noemde hij verheugend. Verkiezingsproef In verschillende streken zjjn reeds adviesraden in het leven geroepen. Op de Schouteneilanden zal een proef worden genomen met de instelling van een streekraad, die door de be volking zal worden gekozen. De taak van deze raad zal In de eerste plaats zijn de kleine dorpen van 100 of 150 inwoners, te verenigen tot een groot dorp van bijv. 1000 inwoners. In Hollandia is thans een vrye pers. Het is nog maar een heel klein dagblad. De particuliere onderneming heeft be sloten tot de aankoop van een drukkerij. Voor de ontwikkeling van de openbare mening werkt de regering thans ook een plan uit voor verbetering van de radio- omroep. Ook de mogelykheid van radio ontvangst zal worden verbeterd door het invoeren van ontvangstapparatuur by de scholen. In de toekomst zal op de scholen grotere aandacht worden ge schonken aan het Engels. Er zyn in Nieuw-Guinea ongeveer 14.000 Indonesiërs, van wie 8000 Zuid- molukkers. Het grootste deel van de In donesiërs is Nederlands onderdaan. Slechts ongeveer 400 Indonesiërs hebben niet de Nederlandse nationaliteit. Gouverneur Platteel heeft in Neder land overeenstemming bereikt over de bewindsregeling voor Nieuw-Guinea (zyn grondwet). Binnenkort zal het wetsontwerp by de Staten-Generaal worden ingediend. Het is niet de bedoe ling van de regering de 37 verstekelin gen gelegenheid te geven naar Neder land te komen. Zy werken nu in Nieuw-Guinea en schakelen zich in in de samenleving. STADSNIEUWS MEISJE VIEL IN HET WATER Het twaalfjarige Leidse meisje Helmi de Ru, dat zaterdagmiddag omstreeks kwart over vier op het stenen platform by de Haagbrug aan het spelen was, gleed op een gegeven ogenblik uit en viel in het water. De hoofdagent van politie A. G. Cramer, die Juist van zyn dienst naar huis terugkeerde, sprong gekleed in uniform te water en slaagde erin het ldnd op de kant te brengen. Eerder op de dag. om tien minuten over negen reed een driewielige bak fiets, die beladen was met boeken, by de Watersteegbrug in de Nieuwe Ryn. De bestuurder van de bakfiets, een 42-jarige boekhandelaar, raakte ook te water, maar kon uit eigen beweging weer op de kant klauteren. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Gen. II, mej. A. I. de Boer (Den Haag)mej. A. J. ten Bokkel Huinink (R'dam) en de heren G. C. B. van Dijk (Wassenaar) K. Chafoerkhan (Leiden); A. P. A. Hoornweg (R'dam); G. A. S. Koster van Groos (Den Haag) en H. van Malde (R'dam); voor het semi-artsexamen: de heren E. C. Campioni (Oegstgeest)K. Houtkooper (Den Haag), P D. Kerkhof (Voortmrg), D. Maingay (Bussum) en M. van Welsum (Dordrecht); voor het artsexamen mej. A. den Duik (Den Haag) en de heren J. Krol (Den Haag), L. de Priester( Voorschoten), A. D. Si- talsing (Oegstgeest) en A. A. Verduyn Lunel (Den Haag). LEIDERDORP Ds. Dijk over communisme In gebouw „Irene" werd zaterdag avond een Ring-Kring vergadering ge houden van Rijnland. Allereerst zei ds. Dijk, dat een ieder, sveral op dewereld, met het commu nisme in aanraking komt. Het commu nisme is ontstaan tydens de Franse re- olutie, toen de leuze gold: geen God, ?een meester. Al jaren is het communisme in Mos- :ou met dwang doorgevoerd, maar hoe iaar nu eigenlijk de toestand precies is »eet niemand. Er wordt door de inter- ationale persbureaus wel veel nieuws ae wereld ingestuurd, maar de waarheid rvan is niet te bepalen. Ds. Dyk be handelde vervolgens een stukje geschie denis over het ontstaan van het com munisme in Rusland. Tijdens het Stalin-regime vooral is het communisme met straffe hand op- jelegd. Volgens spreker zyn echter de nieuwe heersers niet veel beter, tcrwyi Dok de satellietstaten met harde hand geregeerd worden. Men krygt ook de ndruk, dat de godsdienst er als propa- [anda-middel gebruikt wordt, terwyl er erder in Rusland een strenge bureau natie heerst, en er geen persoonlijke •rijheid is. Ds. Dyk besloot met te zeg- ;en. dat het zeer moeilijk te voorspellen s waartoe dit alles leiden zal. Geslaagd Voor het kandidaats examen tandheelkunde slaagde de heer N. Mol, alhier. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacoba M., dx van C. Gordyn en M. C. Ruis, Paulus G. P., zn van P. L. I. Ebskamp en P. A. Berg. OEGSTGEEST RAADSAGENDA. De raad der gemeente Oegstgeest komt ip woensdag 21 januari te 7.30 uur nam. ji de raadzaal in vergadering by een. Op de agenda Staan o.m. de volgende lunten vermeld: Benoeming van een lid an de Gemeenteiyke Commissie voor faatschappelyke Zorg, ter voorziening n de vacature-M. Hins; voordracht van 3. en W. overeenkomstig de aanbeve- ing der commissie: 1. W. H. G. Rei- ingh, Oranjelaan 8, 2. mr. F. E. Ohlen- oth, Dorpsstraat 7; voorstel tot het op- lieuw verklaren, dat de herziening van iet uitbreidingsplan wordt voorbereid; dem tot verpachting van land; idem tot overname van grond aan de Warmon- lerweg en de De Kempenaerstraat; dem tot beschikbaarstelling van een rediet voor de verbetering van de falkenburgerweg; idem tot beschik- laarstelling van een krediet voor het naken van een nieuwe brug in de Hoge dorsweg ter hoogte van de scheepswerf; dem tot beschikbaarstelling van een rediet voor het uitbaggeren van de sloot angs de tuin van de R.-K. Pastorie aan le Rynzichtweg; idem met betrekking ot de gemeentelyke artsenhulp; idem tot Vaststelling van een Destructieverorde- ling; idem tot verkoop van grond in iet Floraplan aan het Algemeen Myn- ferkersfonds; idem tot intrekking van iet raadsbesluit van 22 januari 1958 tot verstrekking van voorschotten voor de touw van 60 woningen door de woning- »ouwvereniging „Bui'tenlust" en tot het 'erstrekken van voorschotten voor de louw van 30 woningen; idem tot het langaan van een geldlening groot 171.000 voor de verbreding van de loge Morsweg; idem tot het uitlenen Van kasgelden; idem inzake de bezoldi- !ing van het gemeentepersoneel (incor- Joratie 'tydelijke toelage en maandelyks •q. wekelykse uitbetaling van de com pensatie huurverhoging)idem tot vast stelling van de voorschotten op de ex- iloitatievergoeding aan de besturen der 'ijzondere lagere scholen, voor het jaar 1959: idem tot vaststelling van het getal wekelijkse lesuren voor het vakonder wijs voor het jaar 1959; idem tot vast stelling van de voorschotten op de ver- loeding vakonderwijs voor het jaar 1959; dem tot vaststelling van de werkeiyke tosten van het openbaar kleuteronder wijs over het jjaar 1957; idem tot vast stelling van de werkeiyke kosten van het openbaar lager onderwys over het jaar 1957, en over het tijdvak 1953 tot en met 1957comptabiliteitsbesluiten. Geslaagd. Voor het kandidaats examen tandheelkunde slaagde de heer 'l W. Dippel, alhier. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren- Maria A. P. dr. van J. N. Ligt- art en M. G. Bakker; Paul H. W. zn. van J. Westen brink en J. W. Zegwaard; Ber- |&rdus S. M., zn. van F. Overdyk en A. QchAUfewUk. Klein batig saldo bij waterleidingbedrijf Burgemeester en Wethouders van Warmond hebben aan de raad ter vaststelling de gemeentebegroting en de begroting voor het ge meentelijk waterleidingbedrijf voor het dienstjaar 1959 aangeboden. In hun begeleidend schrijven wijzen B. en W. erop dat de algemene middelen niet toereikend zijn om de gewone uitgaven te dekken. Deze ontwikkeling vervult hen met grote zorg en wel in het bijzonder hierom, omdat de eigen inkomstenheffingen, waarover de gemeente nog kan beschikken, tot de praktisch en economisch toelaatbare nor men zijn opgevoerd. Het verbroken evenwicht tussen inkomsten en uitgaven kan dientengevolge alleen worden hersteld door het vragen van een subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het ge meentefonds. Op een daartoe voor het dienstjaar 1958 ingediend ver zoek werd echter tot heden nog geen beslissing ontvangen. Was het financiële beeld dat de be grotingen voor de dienstjaren 1957 en 1958 te zien gaf, somber te noemen, thans moet worden medegedeeld, dat de financiële toestand van de gemeente een nog steeds dalende lyn vertoont. Een en ander moge blyken uit een telkenj are stygend begrotingstekort en het feit, dat de saldi reserve, die, blykens de voorlopig vastgestelde gemeente-reke ning over het dienstjaar 1957, per 1 januari 1958 f. 22.598 groot is, geheel moet worden aangewend voor het slui tend maken van de gewone dienst 1958. Zoals bekend Is, werd voor het dienst jaar 1958 een tekort geraamd van f. 53.055. By het opmaken van de be groting voor evengenoemd dienstjaar, was echter nog niet beslist op de aan vraag tot het verkrygen van een sub jectieve verhoging van de algemene uit kering uit het gemeentefonds, terwyl bovendien nog niet bekend was naar welke percentages de algemene en de belastinguitkering uit het gemeente fonds zouden plaats vinden. Doordat het basisbedrag van de algemene uitkering uit het gemeentefonds met ingang van het Jaar 1957 tot f. 26.65 per inwoner werd verhoogd en de uibkeringpercenta- jes voor 1958 van de algemene en be- 'astinguitkering op 148% en 143wer den gebracht, was het mogelyk het in de primitieve begroting 1958 geraamde tekort tot f. 31.964 terug te brengen. Uit de begroting blijkt, dat het nadelig verschil tussen de gewone inkomsten en uitgaven tot f. 70.266 is gestegen, hetgeen ten opzichte van 1958 een nadelig verschil oplevert van f. 38.301. De regering is uitgegaan van het standpunt, dat het uitgavenniveau van de gemeenten in de jaren 1958 en 1959 gelyk zou zyn en waar onverhoopt toch een sty ging zou optreden, een ombui ging van deze stygende lyn tot de reële mogelykheden zou behoren. B. en W. moeten echter mededelen, dat zy, na een nauwkeurig ingesteld onderzoek tot de slotsom zyn gekomen, dat het onmoge- ïyk moet worden geacht het uitgaven accres te verminderen c.q. op te heffen en er bovendien geen maatregelen zou den kunnen worden getroffen, die tot een ombuiging van de stygende lyn der gemeentelyke uitgaven zouden kunnen leiden. Zou deze ombuiging desondanks OndertrouwdA. Th. Margaroli en L. A. Burreikers. Getrouwd: C. W. G. Smolders, 32 Jr. en C. Th. vaal der Peet, 24 Jr. Overleden: G. Koopmans, 67 Jr.. echt genote van R. J. Oostergo: T. Waltman. 68 jr.. echtgenoot vain J. Veenman. WARMOND T.T.T. „STEEDS VOORUIT" De competitiewedstryden van de Ta- feltennisver. „Steeds Vooruit", die in de afgelopen week gehouden zyn, hebben tot de volgende resultaten geleid: (he ren) St. Vooruit 2—Sparkler 27(da mes) St. Vooruit 1—Avanti 3—3; (he ren) St. Vooruit 2Scylla 64. Het programma voor deze week luidt: (dames) St. Vooruit 1Docos 2 (Lei den); (heren) St. Vooruit 1—Effect 1 (Scheveningen). Vanmorgen is op het spoorwegem placement te Zwolle de 49-jarige wa- genmeester H. Rientjes, te Zwolle, on der een rangerende locomotief terecht gekomen. Hy werd daarbij zo ernstig gewond, dat hy enkele ogenblikken la ter overleed. AARDIG TONEEL VAN „NUT EN VERMAAK". „Nut en Vermaak" onderafdeling van de K.A.B., gaf zaterdag- en zondag avond een opvoering van de thriller ..Misdaad wordt goed betaald". De regisseur heeft het zich niet ge- makkelyk gemaakt door dit stuk te kie zen. De rollen waren echter goed be studeerd en de rolkennis was perfect. Alles by elkaar genomen kunnen we van een zeer geslaagde opvoering spre ken, ondanks enkele kleinere tekort komingen. De proloog was het zwakst, alleen de directeur was hier de juiste man op de juiste plaats. Men kan met genoegen t deze avond terugzien. Aan het einde werden, zoals gebrui kelijk, woorden van lof toegezwaaid aan I de medewerkenden en speoiaal aan de I regisseur, de heer J. G. van Vliet. worden doorgevoerd, dan moet dit on- vermydelyk tot gevolg hebben, dat het in de voorbye jaren bereikte verzor- gingspeil van deze gemeente ernstig zou worden aangetast. DUURDER ONDERWIJS B. en W. merken o.m. op, dat het onderwys in 1959 belangrijk hogere bedragen zal vergen. De stijging, die by deze categorie van uitgaven is op getreden, bedraagt f. 25.070. Zij ver helen niet, dat een dergelijk accres, dat in één der jaren ontstaat, haar, gezien in het licht van de huidige financiële constellatie der gemeente, met grote zorg vervult. De totale kosten van het onderwijs bedragen niet minder dan f. 133.146. De verplegingskosten van arme krank, zinnigen bewegen zich nog steeds in stygende lijn. De netto hogere uitgaaf bedraagt hier f. 7468, terwyl de totale kosten f. 41.821 bedragen. De kosten van ondersteuning aan behoeftigen ne men eveneens jaarlijks toe. In totaal zal in 1959 moeten worden uitgekeerd f. 19.500.. De kapitaalslasten zyn, de rente en aflossing van de voor de woningwetbouw verstrekte voorschotten buiten beschouwing latende, met f. 9250 toegenomen. Van dit accres komt f. 3310 voor rekening van het onderwijs. Om redenen van administratieve aard zyn voor 1959 geen belangrijke kapitaals uitgaven op de kapitaalsdienst geraamd. Een voorstel tot aanschaffing van een brandalarmeringstoestel, alsmede de aankoop van een nieuwe vrachtauto voor gemeentewerken zullen t.z.t. ter goedkeuring worden voorgelegd. WATERLEIDING De begroting van baten en lasten van het gemeentelijk waterleidingbedrijf sluit met een klein voordelig saldo van f. 439 by een voordelig saldo van f. 3.708 voor het jaar 1958. De raming van de uitgaven op de kapitaaldienst zijn be perkt tot de noodzakelyke voorzienin gen, die getroffen moeten worden in verband met de aanleg van huisaanslui tingen en de vervanging van versleten materialen. Nu de koppelieiding met de N.V. Leidse Duinwater Maatschappij in de loop van dit jaar als tydelijke voor ziening in gebruik is gesteld, mag worden verwacht, dat de drinkwater voorziening in het komende jaar een regelmatig verloop zal hebben. B. en W. spreken echter de hoop uit, dat de aanleg van de geprojecteerde trans portleiding van af het pompstation te Hillegom naar de watertoren te Sas- senheim spoedig zal kunnen worden voltooid. Na voltooiing kan de aan voer van het voor deze gemeente noodzakelyke water via deze trans portleiding plaats vinden, waardoor een duurzame oplossing van de onder vonden moeilijkheden zal zijn bereikt. WASSENAAR Sportieve zwemvierkamp in Sportfondsenbad Zondagmiddag is in het Wassenaarse Sportfondsenbad onder grote belangstel ling het eerste gedeelte gehouden van een zwemvierkamp, die onder auspiciën van de Katholieke Sportbond georgani seerd wordt tussen de verenigingen Am- stel uit Amsterdam. Vliegende Vissen uit Alkmaar. Swift uit Den Haag en Zil vermeeuwen uit Wassenaar. Aan het wedstrydprogramma, dat nog gevolgd zal worden door drie andere ontmoetingen in Amsterdam. Den Haag en Alkmaar, ging vooraf diplomazwem- men voor leden van de Zilvermeeuwen. 11 jongens en 11 meisjes van deze vereniging behaalden het diploma A. 4 meisjes en 10 jongens het diploma B. Om 3 uur opende de voorzitter van de Zilvermeeuwen, de heer H W. Metke- meyer de wedstryden met een hartelyk woord van welkom, in het bijzonder tot de wethouder van Onderwys mevr. mr. C. M. s'Jacob-des Bouvrie. de directeur van het Sportfondsenbad. de heer R- van Drecht en de afgevaardigden van Wassenaarse sportverenigingen. Er werd daarna een vrij uitvoerig programma afgewerkt, waarvan de uit slagen werden samengevoegd tot één to taal uitslag. Het resultaat van deze Fenny de Soetten Bosch hedenmorgen begraven (Van onze Haagse correspondent) Vele honderden vertegenwoordigers uit de tenniswereld brachten vanmor gen op de Haagse begraafplaats Oud Eik en Duinen de plotseling overleden 23-jarige tenniskampioene Fenny de SoetDen Bosch naar de laatste rust plaats, Tennisclubs uit het hele land hadden afgevaardigden naar Den Haag gestuurd, om de teraardebestelling bij te wonen. Namens het hoofdbestuur van de KN LTB waren aanwezig: mr. H. Hoyer, vice-voorzitter, de secretaris-penning meester J. A. F. Renardel de Lavalette, ir. Velds en de heer H.J van Hoegee. Namens de keuzecommissie dr. Th. van Eeck, mr. W. Marinkelle en J. L. Rinkel. Van het Haagse Thor-R.W. de ver eniging van Fenny de Soet was het gehele bestuur aanwezig. De Voorburgse club „Sobri", waarby de kampioene voor haar huwelyk met mr. Jan de Soet speelde, was ook door vele bestuursleden en leden vertegen woordigd. Namens het district Den Haag was voorzitter J. Nyiand aanwezig. Onder de honderden tennisspelers en speelsters merkten wy op: mevr. P. van der Storm Hermsen. mej. F. Ferir, waarmee me vrouw De Soet samenspeelde, de zusters F. en J. Marinkelle, Henk Timmer. Lex Karamoy, H. Garis. H. Biesheuvel, H. van Dalsum, mej. Rollin couquerque en H. van der Wege. Tot de belangstellenden behoorden ook het hoofd van de televisie-sectie van de AVRO, Siebe van der Zee en Mies Bouwman. Mevr. De Soet heeft enkele malen als jurylid bij de tv-quiz van Mies Bouwman gefungeerd. Op verzoek van de echtgenoot van de overledene werden geen toespraken ge houden. Overbevissingsdeskundige uit Nederland naar Panama De F.A.O. heeft, toen zy zocht naar een deskundige om het moeilyke pro bleem tot oplossing te brengen of het al dan niet verantwoord geacht moet wor den de Panamese Pacifische vissersvloot verder uit te breiden, een beroep gedaan op de heer L. K. Boerema, bioloog by het Ryksinstituufc voor Vlsseryonderzoek te IJmuiden. De heer Boerema heeft grote praktische ervaring opgedaan in zake de problemen van de overbevis- sing. De Panamese vissersvloot vangt voornamelyk een grote soort garnalen. De heer Boerema is inmiddels per vlieg tuig naar Panama City vertrokken als expert van de F.A.O. om de weten- schappelyke onderzoekingen te verrich ten voor de Panamese regering. Hij zal vermoedelyk een jaar in Panama blyven. „Jan Spijt" had berouw (Speciale berichtgeving) Op 8 januari werd een inbraak ge pleegd in de kantoren van de firma Schut en de firma Zero aan de In dustrieweg te Vlaardingen. By de firma Schut werden twee geldkistjes openge broken. Er werd een bedrag van f.60.— vermist. Een dezer dagen ontving de benadeelde een brief, waarin f. 60.was ingesloten. Uit het begeleidende briefje bleek, dat de dader spijt had gekregen en het geld terugzond. De brief was dan ook getekend met „Jan Spyt". f 40.000 bij Posterijen zoek geraakt Een zending van f40.000 aan bankbil jetten door een Amsterdamse Bankin stelling verzonden naar Delft, is niet aangekomen. De postale recherche heeft deze zaak in onderzoek. Van de zyde van de P.T.T. verklaarde men, han gende dit onderzoek, niets te kunnen mededelen. Poolse schatten terug Een partij Poolse kunstschatten en andere kostbaarheden, die achttien jaar in Canada onder dak zyn geweest, is thans op weg van Montreal naar Polen, via New York. Er zyn kroonjuwelen van vroegere Poolse koningen by, kostbare handschriften, o.a. van Chopin, e.d. In het provinciaal museum van Que bec bevinden zich nog 132 tapyten en andere kunstwerken, die deel uitmaken van de party welke in 1940 naar Canada werd gezonden toen de nazi's Polen bin nenvielen. Premier Duplessis, die ver klaard heeft met de huidige communis tische machthebbers in Polen niet van doen te willen hebben, heeft echter ge weigerd op het Poolse verzoek om terug zending in te gaan. Cor Steyn kneusde lelijk zijn voet (Speciale berichtgeving) Het had weinig gescheeld of Cor Steyn had zaterdag verstek moeten laten gaan bij de opname van het te levisie-programma met Tom (.Dorus') Manders. De avond tevoren had hjj namelijk zyn voet gekneusd toen hy na gewaarschuwd te zyn, dat zyn 17-jarig buurmeisje in het gangetje achter zyn woning door iemand zou zijn aangevallen over het hek sprong en ongelukkig terecht kwam. De heer Steyn was bezig muziek te schryven toen zyn echtgenote hem ont steld kwam vertellen, dat het buur meisje zou zyn aangevallen en bewuste loos op het pad achter de woningen aan de Loosdrechtseweg te Hilversum zou liggen. Hy rende onmiddellyk de tuin in en sprong over het 1,20 meter hoge tuinhek, maar kneusde zyn voet toen hy aan de andere zyde op de stenen trap terecht kwam. Hoewel hy er zaterdag nog veel pyn aan had, kon hy toch aan het televisie-programma meewerken. De politie stelt een onderzoek in naar de eventuele aanranding. (Van onze Haagse redactie De Marineraad heeft vanmorgen on der voorzitterschap van mr. L. van Lookeren Campagne de aanvaring be handeld tussen het fregat „Van Zyll" en een vuilnislichter. Het ongeval ge beurde op 19 januari 1958 op het afge sloten IJ te Amsterdam. Als eerste getuige werd gehoord de 41-jarige commandant van de „Van Zyll", kapitein-luitenant ter zee A. van Sorge uit Amstelveen. Hy was pas veer tien dagen commandant van het schip, toen hy op de bewuste dag vertrok uit Amsterdam naar de Noordzee. Er was een dichte mist met een zicht tussen de 100 en 200 meter. De radar van het schip was onbruikbaar. (Sinds de Ko- rea-tyd van het schip zelfs niet meer serieus nagezien). De dochter-kompas sen van het gyrokompas werkten niet, er waren al eerder moeilykheden mee geweest. Toch besloot de commandant te varen, hy beschouwde de moeilyk heden als een uitdaging aan zichzelf om tóch te gaan. Gevaren werd op „langzaam" met een vaart van 5 6 mijl. Om de twee mi nuten werden mistseinen gegeven. Plotseling zag men twee streken aan stuurboord een sloep opdoemen. Deze veranderde niet van koers en liep schuin over de koers van de „Van Zyll". De loods had daarop „stoppen" en daar na „volle kracht achteruit" gecomman deerd. Op het laatste ogenblik week de sleep uit naar stuurboord en daarna naar bakboord om de gesleepte lichters vry te varen. Een aanvaring was echter niet te vermyden. De tweede lichter werd geraakt en sloeg om. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Uit het CENTRAAL SOCIAAL WERKGEVERS-VERBOND Het algemeen bestuur van het Cen traal Sociaal Werkgevers-Verbond heeft onlangs op voorstel van het da- geiyks bestuur tot enkele mutaties in de samenstelling van het dagebjks bestuur besloten. In de vacature die is ontstaan door het aftreden van mr. H. T. Asser, werd tot lid van het da- geiyks bestuur benoemd mr. C. H. Strumphler, adjunct-directeur van de N.V. Nederlandse Lloyd te Amsterdam. In de vacature ontstaan door het af treden van de heer A. F. Vas Dias werd tot lid van het dagelyks bestuur be noemd ir. W. H. Kruyff als vertegen woordiger van de Raad van Bestuur van de Zeevaart alsmede van de Scheep vaartvereniging Noord. De heer Kruyff werd tevens benoemd tot vice-voorzitter van het verbond in de vacature ont staan door het aftreden van mr. Asser als vice-voorzitter. EX ANIMO ZONG OPNIEUW VOOR DE GRAMMOFOONPLAAT Dezer dagen zijn twee grammofoon platen uitgekomen waarop gezongen is door het Kinderkoor - Meisjeskoor - Gemengd Koor „Ex Animo", alle onder leiding van Herman de Wolff. Deze pla ten werden Weer opgenomen in de Pie terskerk. De muzikale begeleiding werd verzorgd door de organist W. v. d. Reyden. RENTE GECONSIGNEERDE GELDEN Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat de rente, welke wordt ver goed voor in de consignatiekas gestorte gelden, welke krachtens art. 8 van de Consignatiewet rentedragend zyn, voor het jaar 1959 is bepaald op MR. KORTHALS ALTES RAADSHEER IN HOGE RAAD By K.B. is benoemd tot raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden: mr. E. J. Korthals Altes, advocaat en procu reur te Amsterdam. i eerste ontmoeting tussen de vier clubaScheffer, 94 jaar. was. dat Vliegende Vissen uit Alkmaar de eerste plaats bezetten met 833.8 pnt. Swift uit Den Haag, dat in april als gastvrouwe zal optreden, werd tweede met 849.8 pnt; Zilvermeeuwen derde met 869,8 pnt en Amstel vierde met 912.3 pt. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anthonia G. J. M„ dr van C. F M. de Leeuw en M. J. Kommers. Sonja M. Y.. dr van J. J. Dekker en J Diever. Janny W„ dr van S. de Jong en W. van Hoorn, Willem M zn van A G. van Tol en M. Hendrlksen. Jan H.. zn van P. Slde- rius en W. S. van den Berg, Johanna M A., dr van J. Brederode en J. A. Sprons- sen. Ondertrouwd; L. G. M. van Lieshout en A W. H. G. van der Starre. Getrouwd: A. G. Mulder en C. C. P. Rochat, L. A. Karremans en J W. Terhey- den. Overleden: E. van der Stal. 74 Jaar M. H van Noorden. 83 jaar. A. Sluimer. 45 Jaar, J. van den Oetelaar, 74 Jaar, J. H. Het Leidscli Dagblad De krant voor iedereen verhoor bleek verder, dat de comman dant met het tóch varen een (ook naar zijn oordeel, risico heeft genomen. Hy heeft nog een ogenblik gedacht aan het presenteren van een anker, maar dit denkbeeld laten varen omdat het niet meer zou helpen. Ook ver klaarde hij dat de ankers wel eens blyven steken. De 38-jarige ryksloods W. A. Mulder uit Amsterdam verklaarde, dat de snel heid van de „Van Zyll" voor de om standigheden niet te groot was. Hy vond het weer wél een belemmering, maar oordeelde het toch goed mogelyk om te varen. De schipper van de sleepboot, de 26-jarige D. D. Vreeken uit Amsterdam sprak van 50 meter zicht. Hy had een mistsein van het fregat gehoord en zelf ook éénmaal geblazen. Hy gaf toe dat dit te weinig was geweest. De kan tonrechter had hem daarvoor veroor deeld tot een boete van twintig gulden. De Marineraad zal over enige tyd in deze zaak uitspraak doen. 8EURSOVERZICHT Vaste markt onder leiding van Unilever Amsterdam, 19 januari. De eerste beursdag van deze week bracht opnieuw een grote koersstijging voor de certificaten Unilever. De handel in deze stukken was vanmiddag weer zeer ruim en bij tientallen tegelijk gin gen de certificaten in andere handen over. Duitsland was weer met grote kooporders in de markt, waaraan slechts op zeer hoge pryzen kon worden vol daan. De openingskoers van de marga rinepapieren kwam op 485. Daarna werd nog 488 gedaan en in het verdere beurs - verloop werd op circa 486 gehandeld. De koerswinst, vergeleken bij de slotkoers van vrydag j.L, bedroeg circa 30 punten. Tot voor kort bedroeg het verschil in koers van certificaten Unilever en de Phil ipsa andelen circa 100 punten. Door de drastisohe koersstygingen van de laatste dagen van de Unileverwaarden is het verschil teruggebracht tot circa 10 punten. De Philipsaandelen liepen op van 495% tot 498 en boekten een winst van circa 5 punten by een zeer kalme handel. De 5% converteerbare obliga ties lagen eveneens een paar punten hoger in de markt. Aku's ontmoetten goede vraag en stegen van 288' tot 292, plus 6 punten. In KLM was niet veel te doen. Kon. Olies schommelden rond de f 174. waardoor circa een halve gulden winst kon worden genoteerd De publikatie over een eventuele staking in de Amerikaanse olie-industrie had in Amsterdam op de aandelen Kon. Olie hoegenaamd geen invloed. Het dient ee- zegd. dat de koersstijging van de olie aandelen de laatste tyd zeer ten achter is gebleven bij die van bijv. certificaten Unilever. De Scheepvaarten lagen merendeels goed in de markt en vertoonden een op waartse tendentie. Door elkaar bedroeg de koerswinst in deze sector 1 tot 2 pun ten. De handel was hier echter mini maal. In de cultures viel niet heel veel te beleven al was de stemming hier aan de vaste kant Certificaten Deli verbe terden circa f 1.De berichten over samenwerking van de Delimaatschappij met de General Cigar Compagny blyven op de Delipapieren een gunstige invloed uitoefenen. HVA's plus 2 punten en Amsterdam Rubbers goed prijshoudend. De tendens voor de Staatsfondsen was lichtelyk verdeeld. WISSELKOERSEN Amsterdam, 19 januari Londen 10.57%—10.58%; New York 3.76%—3.77%; Montreal 3,89%—3.89%; Parijs 76.8276.92Brussel 7.54%— 7.54%; Frankfort 90.20%—90.26%; Stock holm 72.85—72.90; Zürióh 87.43—87.48; Milaan 60.50%—60.55%Kopenhagen 54.60—04.65; Oslo 52.83%—52.88%We nen 14.53%—14.54%; Ankara 3.76% 3.77%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.19%—13.20%. Beurs van Amsterdam Maandag 19 januari ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned.'55 II 3% Ned. '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS 2% Indië 37 A 3 Grootboek '46 3 Ned. W.B. 6% Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber H.V.A Java Cult Senembah127 Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert Deli My .en (Ver.) Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens eet Müller en Co. N. B. Ned. Kabelfabr Philips 493% Philips pref Unilever 456% Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Petr. (f.20.—) idem (50 f.20. Holl. Amer. lyn Java China Paket K.L.M Kon. Ned. Stmv.Mij. Kon. Paket My Stoomvaart My. Ned. Nievelt Goudr. eert. v. Ommeren eert. Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 93% 93 idem '48 (3%) - R'dam '52-1 (4%) 94% idem '37 I-III (3%) 99 H 99% 93 93 79% 80 92% 91« 94 %B 94% 92% 92% 92% 92% 86% 87 %B 88% 88% 88 88 y8 88% 88% 87% 87 H 90% 91% 96% 96 H 96% 96% 59% 60B 96 96% 88% 110% 111% ADELEN 35% 38 147 150 200 206 90 90% 144% 145% 26 26y4 127 127« 10% 11% 285 U 297% 230 234 429 455 142.40 144.50 216% 220 340 347 308 307 319 324% 493% 498% 211% 220 456% 484 204% 207 185 190% 690 694 174.50 175. 173.60 174.15 163% 164 y4 139 140 112.50 123.— 158 160% 127% 129 166 169 132 132% 243% 245 148 149% 1393/4 142 y4 idem *38-1 (3%) Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 105% id. N. W. B. '52 (4%) 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 95 Premieleningen 94B 98% 87% 88% A'dam '56 I 2% 89 89% A'dam '56 II 2% 983/4 98 Eindhoven '54 2% 84% 84% Enschede *54 2% 84% Den Haag '52 I 2% 95 95 94% R'dam '52 I 2% 94 Idem n 2% 96% 97 Idem '57 2% 109% 109% Utrecht *52 2% 100L b Z.-Holl. 1957 2% 107% 108 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 391% 394 Amst. Bank 269% 274% HJB.U. eert 229% 230 233% 232 Twentsche Bank 199 202 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 289 288 L Borneo Sum. H. My. 50% 51 Ned. G. en Sp. fabr. 269% 275 Kon. Ned. Grofsm. 131 131% Internatio 1N% 102 Rott. Droogdok Mij. 598 600 Sikkens Lakfabr. '53 478 Tieleman en Dros 8% Ned. My. Walv.vrt. 84% 86 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 5% 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30% 30 fk 89% 89% 68% 68% Bethlehem Steel.... 51% 52 61% 61 General Motors 50 50 A 103% 102% Republic Steel 73% 73 Shell Oil 82% 82% Union Pacific 35% 35% Un States Steel 96 96% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VJC. 16/1 Edelmet. Kon. AA 56%GB 59% GB Pref. w.a. idem 59GB 60% Electrolas B 303 310GB Holl. Constructie 324 330GB Ing. bur. v. Bouwnyv 170 174% ld. div. 1958 163B 167 Int. Kunststoff. Ind 45% 45% Leidsche Wolspinn 198 202B Ver. To uwf a brieken 205 205GB Wernink's Betonm. 105 106B Van Wyk Tetiel 60% GB 61 104 105GB

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5