Argentijnse militairen opgeroepen in verband met algemene staking WEERBERICHT Peronisten maken gebruik van ontevredenheid over versobering MIKOJAN HAD AMERIKAANS TEGENVOORSTEL VERWACHT In alle nieuw te bouwen huizen worden telefoonleidingen gelegd Dit jaar tóch tunnelbouw aan Lammenschansweg te Leiden 97ste jaargang MAANDAG 19 JANUARI 1959 No. 29648 LEIDSCH DAGBLA Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57065 Directie en Administratie: 25041; Redactie 21501 De Argentijnse regering heeft gisteren de kort geleden afgezwaaide lichting-1957 weer onder de wapenen geroepen en alle militaire verloven ingetrokken naar aanleiding van het uitbreken van een algemene staking. Aanhangers van ex-pre sident Peron, die het niet eens zijn met president Frondizi's bezuinigingen ter bestrijding van inflatie, hebben deze staking samen laten vallen met de afwezig heid van Frondizi, die voor een officieel bezoek naar de Ver. Staten is vertrokken. De regering heeft intussen alle stakingen onwettig verklaard. Zaterdag heeft de politie in Buenos Aires slag geleverd met 6000 arbeiders, die een vleespakkerij hadden bezet. Duizend politiemannen en grenswachters slaagden er toen, na urenlange felle gevechten en een hevig bombardement met traansgas- bommen, in de nationale vleesconservenfabriek van Buenos Aires te bezetten, en de Peronistisch gezinde arbeiders te verjagen die zich daar eerder op de dag hadden genesteld. toelaten. De politie is ertoe overgegaan het hoofdkwartier van de. communisti sche partij in Buenos Aires te sluiten. De autoriteiten zouden door president Slag met arbeiders van vleespakkerij Een groot aantal stakers werd bij bo vengenoemd gevecht gewond. Zaterdag ochtend waren de arbeiders er aanvan kelijk in geslaagd de politie, die ver sterkt was met vier Sherman-tanks, buiten de fabriek te houden. Als tank versperring deed een grote kudde vee dienst die de stakers op het binnenplein van de fabriek bijeengedreven hadden, 's Middags slaagde de politie er echter, na een lang bombardement met traan gas in, bij een verrassingsaanval de fa briek binnen te dringen en de arbeiders, die Peronistische leuzen riepen, te ver jagen. Na de val van de fabriek sloeg het verzet over naar de arbeiderswijken, waar veel Peronisten wonen. Er ont stonden vechtpartijen tussen arbeiders en politiemannen. Vier districtsbureaus van de regeringspartij van president Frondizi werden bestormd en een vijfde in brand gestoken. Op de spoormanncn na hebben alle vakbonden zich achter de stakingsactie geschaard. Er zouden vandaag geen kranten verschijnen, het wegverkeer over lange afstand ligt stil evenals de luchtvaart. Er hebben zich in de afge lopen dagen ook straatgevechten voor gedaan, waarbij arbeiders de straat openbraken en barricades bouwden. Volgens de politie zijn de onlusten aan gesticht door communisten en Peronis ten. De regering zal het stakingsrecht eerbiedigen, aldus een officiële verkla ring, maar geen gewelddadige bewegin gen of opstootjes tegen de orde en rust Voormalig verzet protesteert Tegen Molotofs eventuele benoeming Het voormalig verzet, verenigd in de vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd, de Internationaal Federatieve Raad Voormalig Verzet als mede het werkcomité van het nationaal comité ter bestrijding van het concen tratiekamp-systeem, heeft met grote wrevel kennis genomen van een moge lijke benoeming van de heer Molotof tot ambassadeur van de Sovjet-Unie voor Nederland. In een telegram aan de minister van Buitenlandse Zaken brengen de drie or ganisatietoesturen de minister m her innering, dat Molotof als rechterhand van wijlen Stalin in 1939 het tractaat sloot met Von Ribbentrop voor de toen malige Duitse regering en dat de heer Molotof, nadat eerst Warschau en daar na Rotterdam door de Duitse bombar dementsvliegtuigen waren gebombar deerd, zijn warme gelukwensen aan Hit- Iers ambassadeur in Moskou heeft aan geboden, toen Nederland. Belgie en Frankrijk gedwongen werden te capitu leren. Het telegram stelt verder, dat de heer Molotof betrokken is geweest bij het vestigen van het concentratiekamp- systeem, dat miljoenen mensenlevens heeft gekost, zowel als bij de uitmoor ding zonder meer van velen, die zich tegen het Russische communistische regime hebben verzet. De protesterende verenigingen vragen zioh af of het met beter ware geweest om de Russische re gering te doen weten, dat Nederland er de voorkeur aan geeft dat iemand anders wordt benoemd tot ambassadeur van dat land Nederlands gevestigde schuld bijna 13 miljard Het ministerie van Financiën deelt mede dat per 31 december 1958 de ge vestigde schuld en langlopende kredie ten van Nederland f. 12.763.949.663,67 be dragen, waarvan aan binnenlandse ge vestigde schuld f. 11.042.529.014,25 en aan buitenlandse gevestigde schuld en langlopende kredieten f. 1.721.420.649,42. Vrij zacht De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half tot zwaarbewohrt met enige regen. Matige tot krachtige, en tijdelijk krachtige tot harde wind tussen zuid en zpidwest. Vrij zacht. (Op gemaakt te 11.15 uur). 20 JANUARI Zon op: 8.38 uur; onder: 17.05 uur. Maan op: 13.40 uur; onder: 4.33 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.13 uur. Laag water te 7.36 en 20.05 uur. Dit nummer bestaat uM 10 pagina's. zijn de communistische partij en de Pe ronistische groeperingen buiten de wet te stellen als de toestand dit nodig mocht maken. Van regeringszijde is meegedeeld, dat het moeilijkste probleem gevormd wordt door de steeds toenemende invloed van de Peronistische vakbonden, die erin geslaagd zijn de ontevredenheid van het volk ten eigen bate te exploiteren. In dit verband moet men het conflict bjj de vleesconservenfabriek zien als een aan leiding om de situatie toe te spitsen, zo verklaarde men. De versoberingspol itiek van Frondizi stuit op veel verzet bij de bevolking. De prijzen van levensmiddelen en kleding zijn hierdoor al belangrijk gestegen. Het ministerie van Arbeid heeft echter de werkgevers aangeraden met loonsverho gingen niet verder te gaan dan tot 30 procent van het huidige loon. De vrees voor werkloosheid schijnt niet ongegrond te zijn. De vorige week zijn duizend arbeiders, die in de vlees industrie werkten, ontslagen en het ambtenarenkorps wordt op het ogenblik Frondizi voor diens vertrek gemachtigd drastisch ingekrompen. Twee kinderen door het ijs en verdronken Gistermiddag zijn twee kinderen ver dronken in de Bergervaart achter de oude melkfabriek „Wilhelmina", gele gen langs de weg van Bergen naar Alk maar. Het zjjn de 6-jarige H. P. M. Roo- zenboom en de 7-Jarige J. Schaaper. De kinderen begaven zich op een ijskorst van twee centimeter dikte en verdwenen onder de losbrekende schotsen. Kameraadjes op de walkant waar schuwden enige voorbijgangers, die zich onmiddellijk te water begaven. Reeds spoedig vonden zij de drenkelingen. Een arts, die in de nabijheid van de Berger- voort woont, was onmiddellijk ter plaat se; zijn pogingen mochten echter niet meer baten. De slachtoffertjes werden naar hun in de nabijheid gelegen woningen ver voerd. Het ongeval veroorzaakte in het dorp grote consternatie. In geen vaart of sloot en zelfs niet op de ondergelopen weilanden van de ijsbanen is sprake van ijs. dat er enigszins betrouwbaar uitziet. Het ongeluk gebeurde op een weiland, dat enigszins achteraf ligt. Gesprek met Eisenhower was beleefdheid Russische bezoradheid over aanwezi& was- zou de verzekering heb ueiuryuiieiu over bpn eeeeven dat voieens hem aan i het Duitse militarisme President Eisenhower heeft zaterdag in Washington met de Sovjetrussische vice-premier Mikojan besprekingen ge voerd over verschillende kwesties van de koude oorlog en hoewel beide kan ten klaarblijkelijk vast op hun bekende standpunten zijn blijven staan, is toch de hoop gerezen dat over niet te lange tijd een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van Oost en West over Duitsland kan worden gehouden, waarschijnlijk vóór 27 mei a.s., de kri tieke datum voor Berlijn. In Washington denkt men echter niet aan de mogelijk heid van een topconferentie. Mikojan vertrekt dinsdag naar Moskou, drie da gen eerder dan aanvankelijk werd verwacht. Men hoopt in Washington, dat, als Mikojan aan Kroesjtsjef ver slag over zijn Amerikaanse reis zal heb ben uitgebracht, de weg geëffend zal zijn voor onderhandelingen tussen Oost en West, ondanks de ongewijzigde hou ding der Sovjet-Unie. Mikojan zou in zijn gesprek met Eisenhower hebben verklaard, dat Kroesjtsjef vast van plan is de Russische bevoegdheden in Oost- Berlijn aan Oost-Duitsland over te dra gen, als het Westen op 27 mei zijn voor stellen tot beëindiging van het bezet tingsstatuut van Berlijn niet heeft aan vaard. Minister Dulles, die bij het on derhoud van Eisenhower met Mikojan ben gegeven dat volgens hem aan de Russische bezorgdheid ten aanzien van de Duitse herbewapening zou kunnen worden tegemoet gekomen. Onze correspondent in Washington telefoneert ons: Uit niets blijkt echter dat men in Washington in concrete over een top conferentie heeft gesproken. Mikojan heeft de oude Russische voorstellen in zake Duitsland alsmede het betrekkelijk nieuwe voorstel inzake Berlijn herhaald en toegelicht. Het heeft hem wellicht teleurgesteld dat de Amerikanen niet met tegenvoorstellen op tafel zijn ge komen. In een conferentie met televisie en pers, zondagmiddag, maakte Miko jan althans de indruk gaarne tegen argumenten te hebben gehoord. Zijn conclusie was, dat de Amerikaanse re gering thans voldoende tijd zou hebben het probleem te overdenken. De Amerikanen hebben zich van het begin af aan op het standpunt gesteld niet tweezijdig met Mikojan te willen onderhandelen. Dulles toonde evenwel begrip voor de Russische bezorgdheid over een herleving van het Duitse mili tarisme. De Russen kunnen hopen op een eventuele conferentie bepaalde ga ranties te krijgen tegen de mogelijkheid van Duitse agressiviteit. In dit geval zou de conferentie echter niet slechts over Berlijn moeten handelen, doch tevens over een hereniging van Duits land en de Europese veiligheid. Eerst een wandeling. Sommige waarnemers verwachten dat Kroesjtsjef op het communistische party-congres, dat 27 januari a.s. be gint, aanwijzingen zal geven omtrent een eventuele conferentie tussen Oost en West. Al te vast moet men daar ons inziens niet op rekenen. Kennelijk had Mikojan gewenst enigerlei concessie aan Amerikaanse kant te zien en de Russen kunnen nu terecht of ten onrechte spe culeren op Amerikaanse toenaderings pogingen, wanneer de kritieke datum van 27 mei nadert. Volgens Mikojan moge de 27ste mei dan niet de tijds- grens van een ultimatum zijn, maar de Russen hebben toch kennelijk door het noemen van deze tijdslimiet een poging gedaan het Westen bezorgd te maken en tot eventuele tegenvoorstellen te nopen. Gedurende de urenlange gesprekken, die Mikojan vrijdag met Dulles heeft gevoerd, hebben de Amerikaan en de Rus ieder hun eigen standpunt uitvoe rig uiteengezet. Het bezoek aan Eisen hower van zaterdagmorgen was daarna niet veel meer dan een formele beleefd heid, waarbij geen der partijen meer iets nieuws naar voren bracht. Mikojan, die het kennelijk niet eens de moeite waard achtte terstond rapport uit te brengen aan Moskou, ging na zyn ge sprek in het Witte Huis een lange wan deling maken door Washingtons grote besneeuwde park. Mikojan heeft zondag voor de televisie verklaard, dat hij door de Amerikaanse regering en het publiek goed is ontvan gen. De discussie was volgens hem steeds kalm en redelijk geweest. Robert Spivak, een van Mikojans ondervragers tijdens de t.v.-uizending, toonde zich echter een zeer agressief interviewer en een man, die de koude oorlog met graagte schijnt voort te willen zetten. Over hem zal Mikojans oordeel wel minder gunstig zijn geweest. (Van onze correspondent) De telefoondienst zal voortaan In alle nieuw te bouwen woningen de leidingen voor telefoon en draadomroep reeds tijdens de bouw aanbrengen. In elke woning ook al zou de eigenaar en/of bewoner geen prijs stellen op de telefoonaansluiting wordt voor het gezicht verborgen een contact doos geplaatst. De PTT is hierbij van de gedachte uitgegaan, dat bij de huidige bouw, in het bijzonder van etagewoningen, waar by veelal betonconstructies worden toe gepast, het later aanbrengen van deze leidingen tot dure uitvoeringen leiden, afgezien nog van een niet te vermijden beschadiging aan de woningen. Deze gedragslijn, die de telefoondienst by de bouw van woningen gaat volgen, heeft aantrekkelijke facetten: voor de PTT rationeel opzet, het is altijd goed koper in 1 keer 100 aansluitingen aan te brengen, dan 100 keer 1 aansluiting. Voor de bewoners, die pas na het ge reedkomen van een woning besluiten telefoon te nemen, geen extra breek werk en beschadigingen aan eigendom men, voor de bouwers het voordeel, dat zij woningen kunnen afleveren, die voorzien zijn van een telefoonaanslui ting; voor de gemeente het voordeel, dat het wegdek niet behoeft te worden opengebroken. Bij de laagbouw-projec- ten geschiedt de aanleg ook kosteloos tenzij dit in verband met de te ver wachten aansluitdichtheid economisch niet verantwoord kan worden geacht. Misjiko Sjoda. de verloofde van Kroonprins Akihito van Japan, kreeg van Osanaga Kanroji. chef van het ritueel aan het keizerlijk hofde eerste les. De toekomstige keizerin zal zich vertrouwd moeten maken met de zeer vele rituelen, welke het Japanse hof het gehele jaar door kent. 25.000ste bezoeker aan Jan Steen tentoonstelling Zaterdag is de 25.000ste bezoeker ge noteerd op de Jan Steen-tentoonstelling in het Haagse Mauritshuis. Het was me vrouw mr. Veltkamp, inspectrice van politie te Blaricum Zy kreeg van de administrateur-secretaris van het Mau ritshuis. de heer A. J. M van der Vaart, een eeemplaar van het boek „De schoon heid van ons land" aangeboden. H.K.H. Prinses Margriet, met haar poedel Peppogefotogra feerd bij de geschenken een gro te taart en een langspeelplaat welke zij zaterdagmiddag namens het Prinses Margrietfonds" in het Paleis te Soestdijk aangeboden kreeg. llllllllllllllllllllllllllllllllltl!ll!lll!lllllllllll!lllllllllll!HIII| In maart/april begin werkzaamheden Het gemeentebestuur van Leiden en de president van de Ned. Spoorwegen, ir. J. Lohmann, hebben zaterdag in Utrecht de aanleg van het viaduct Lammenschansweg in gemeenschap pelijk overleg nader bezien. Nu bij deze bespreking de geraamde kosten konden worden vastgesteld en gebleken is, dat de ge meente Leiden over de geldmiddelen ad f 1.135.000 de beschik king heeft, bestaan er bij de Ned. Spoorwegen geen bezwaren om tot tekening van de overeenkomst over te gaan, waardoor een spoedige aanbesteding van het eerste deel (grondwerken) van de bouw mogelijk zal zijn. Het ligt in de bedoeling om in maart, of uiterlijk april, een aanvang met de werkzaamheden te maken. De kwestie van de bouw van een halte Leiden-Lammen- schansweg zal de directie van de N.S. nog aan een nader onderzoek onderwerpen. Nu deze tunnelbouw, na de aanvankelijk pessimistische ver- 1 klaring van ir. Lohmann van j.l. woensdag zulk een plotseling 1 gunstige wending heeft genomen, ging de Leidse raad heden- 1 middag unaniem akkoord met het aangaan van een geldlening 1 voor de financiering van deze bouw. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Vele Franse dorpen door water bedreigd (Van onze correspondent in Parijs) In verscheidene streken van Frankrijk en in het bijzonder rond Parijs, dreigt opnieuw watersnood tengevolge van dooi en hevige regens. Gisteren zijn al een duizend mensen geëvacueerd en zes honderd huizen worden, alleen al in de omgeving van Parys, nu direct door het water, dat bijna zienderogen stijgt, onmiddellijk bedreigd. De nationale straatweg no. 13 staat bij Pont Marly tussen Parijs en Saint-Germain al blank en ook de treinverbinding met Versailles moest gisteren worden gestaakt. Drie stations in Parijs, waardoor de trein verbindingen met de voorsteden worden verzekerd, werden gisteren gesloten. Alleen in het departement van Seine et Marne zijn al dertig belangrijke wegen door het opkomende water onbegaan baar geworden. In verscheidene plaat sen vaart men weer met bootjes door de straten. Voor de Parijzenaars is een der beel den onder de Pont Alma, de vermaarde Zouaaf, de meter voor de waterstanden. Het water, dat normaal niet hoger dan zijn voetzolen reikt, is nu bijna tot zijn middel gestegen en vandaag wor den, naar men vreest, zijn heupen be reikt. De hoogste waterstand werd in Parijs in 1910 geregistreerd, toen de Zouaaf tot aan zijn schouders in de Seine stond. Van dat peil is men nu nog twee en een halve meter verwijderd, maar wanneer het water voortgaat te stijgen, zal de toestand van 1955 in enkele dagen zijn bereikt, toen vele dorpen en stadjes rond Parys geheel onder de waterspiegel verdwenen. De alarmtoestand is dan ook afge kondigd en op tal van plaatsen worden In 1958 werd 683,5 miljoen gespaard In 1958 is, blijkens het Centraal Bu reau voor de Statistiek, in totaal bij alle spaarbanken in Nederland gespaard voor een bedrag van f. 683.5 miljoen. Gestort werd voor een totale som van f. 3501.8 miljoen en opgevraagd in totaal f. 2818.3 miljoen. Deze cijfers zijn exclusief de bijgeschreven rente, in tegenstelling tot de vergelijkende cyfers over 1957, die inclusief de rente zyn. Het in 1958 bereikte spaarverschil wijkt aanzienlijk af van dat over 1957 Wel hebben ook toen de stortingen de terugbetalingen overtroffen, maar de in leg bedroeg f. 2956.9 miljoen meteen te rugbetaling van f. 2870.4 miljoen, bleef een absoluut spaarverschil van slechts f. 86.5 miljoen. Het saldo tegoed is ge stegen van f. 6645.0 miljoen in 1957 tot f. 7332,5 miljoen in 1958 en het relatieve spaarverschil in procenten van 1.03 tot 1.24. Bij de RPS is het negatieve spaarsal do van f. 3.9 miljoen in 1957 omgezet in een positief saldo van f. 127.8 miljoen in 1958. Een soortgelijke ontwikkeling ver toonden de algemene spaarbanken, die in 1957 een negatief saldo boekten van f. 59.8 miljoen, maar in 1958 een posi tief saldo wisten te halen van f. 137.4 miljoen. Bij de Boerenleenbanken heb ben zowel in 1957 als in 1958 de stortin gen de terugbetalingen overtroffen, maar ook bij deze instellingen is het spaarverschil aanzienlijk toegenomen en wel van f. 150.2 miljoen tot f. 418.3 mil joen. inderhaast weer zakken zand aange sjouwd om bruggen en dyken te kun nen versterken.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1