Bonn verwacht conferentie van de vier ministers Buitenlandse Zaken WEERBERICHT Bonn vreestdat Amerikanen en Britten te weinig rekening met Westduitse opvattingen houden Fa. D. KRET Zn. AKKOORD IN CAIRO TUSSEN BRITTEN EN EGYPTENAREN Geen verhoging van melkprijs LICHTE „ATOOM-BATTERIJ" GECONSTRUEERD IN V.S. 97ste jaargang ZATERDAG 17 JANUARI 1959 No. 29647 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.7.50 per kwartaal; 1.2.55 per maand; 1.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 STEEDS DICHTER BIJ „TOP-OVERLEG" (Van onze correspondent in Bonn) De grote activiteit, die van Westduitse regeringszijde deze week op buitenlands politiek terrein is ontwikkeld, heeft hier o.m. tot de conclusie in regeringskringen geleid, dat binnen niet al te lange tijd een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van Sovjet-Rusland, de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk zal moeten worden gehouden. Een topconferentie met Eisenhower, Kroesjtsjef, De Gaulle of Debré en Macmillan verwacht men hier in geen geval. Het brandende probleem ziet Bonn na deze week vol verrassingen nog alijtd in de kwestie-Berlijn. Het is na Dulles' uitlatingen en vele commentaren uit Londen en Washington hier voorts duidelijk geworden, dat de Verenigde Staten hun buitenlandse politiek op andere wijze willen oriënteren dan zij dat totdusver heb ben gedaan. Dulles c.s. zouden er op uit zijn de weg naar de ontspanning met de Sovjet-Unie in te slaan en het bezoek van Mikojan gebruiken om de mogelijk heden hiervoor te onderzoeken. een Eurovees veiligheidssysteem meer en meer aan de invloeddie de regering-Adenauer daarop totdusver kon uitoefenen, onttrokken. De vraag, die door dit alles te Bonn is opgekomen, is of Bondskanselier Adenauer - die zelf in grote mate de buitenlandse politiek van de Bondsrege ring bepaalt - te star is geworden. Men werpt hem voor de voeten, dat hij aan formules en overwegingen vasthoudt, die reeds lang niet meer tot de politieke werkelijkheid behoren en die zeker niet passen in het raam van de ontspan- ningspolitiek van Dulles. Het voortdu rende „neen"-zeggen door Bonn, zonder Adenauer te star Mag men het vooraanstaande Münchener blad „Die Süddeutsche Zeitung" geloven, dan zou men er in Westduitse regeringskringen thans zelfs van overtuigd zijn, dat Wash ington willens en wetens de oude conceptie van Duitse eenheid via vrije verkiezingen heeft opgegeven; een doctrine zou daarmee overboord zijn gegooid! Voor de Westduitse regering zou deze stap des te teleurstellender zijn, omdat hij genomen is zonder dat de Amerikaanse regering daarover van tevoren met Bonn overleg heeft ge pleegd. De toestemming, die uit Lon den met Dulles' nieuwe conceptie is vernomen, beschouwt men in Bonn als het bewijs van het passeren van de Westdutse bondgenoot, zelfs als een in-de-steek-laten van Bonn door zijn beide grote bondgenoten; in het algemeen, zo concludeert bo vengenoemd blad, wordt thans niet alleen het gebied van de hereni- gingspolitiek van het Westen, maar ook dat van de politiek betreffende Twee noodlandingen Gistermiddag omstreeks vier uur heeft een op Ypenburg gestationeerde Piper Cub van de luchtmacht een z.g. voor zorgslanding gemaakt op het weiland van de heer Van Vliet te Waddingxveen onder Gouda. De piloot maakte de lan ding, omdat er snel een dikke mist uit het westen kwam opzetten. Deze toe stelletjes hebben namelijk geen radio aan boord, zodat ze zonder zicht niet kunnen landen. Het weiland waar het toestel weerd neergezet is nogal drassig, maar het toestel is geheel onbeschadigd gebleven. De piloot kreeg geen enkel let sel. Als het weer vandaag goed is zal het toestel ter plaatse weer kunnen op stijgen, zo meent men. Gistermiddag heeft ook een Ameri kaanse helicopter, die op Soesterberg is gestationeerd, een noodlanding moeten maken, ongeveer 6 km buiten Eindho ven. Vlieger en vliegtuig mankeerden niets. LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Dooi op komst De Bilt meldde hedenochtend om tien uur: In de afgelopen nacht was de vorst in Nederland wat minder dan in de voor gaande nachten. De laagste temperatu ren varieerden van min acht graden in het binnenland tot temperaturen om het vriespunt aan de kust. Er ontwik kelde zich plaatselijk opnieuw mist. Ver der kwamen er enkele lichte buien voor. Het komende etmaal komt er een be langrijke verandering in de weerstoe- stand, omdat er in de omgeving van Ier land door luchtdrukdalingen zich een depressie gaat ontwikkelen waarvan ver wacht wordt dat zij over de Noordzee naar Denemarken zal koersen. De fron tale bewolking en begeleidende regen zone heeft de Ierse zee bereikt. De depressie zal morgen doorbrengen met de bekende verschijnselen: ijzel, mist, regen en stijging van tempera tuur. In de avond en nacht, voordat het front arriveert zal er plaatselijk nog vorst voorkomen. De wind neemt toe uit richtingen tus sen zuid en zuidwest. 18 januari Zon op: 8.40 uur; onder: 17.02 uur. Maan op: 12.30 uur; onder: 2.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.49 en 22.29 uur. Laagwater te 5.15 en 17.49 uur. (19/1 hoogwater te 11.04 en 23.44 uur; laagwater te 6.24 en 18.57 uur). (Advertentie) IBREESTP. I75*TEL.233571 het aanbieden van nieuwe concepties, zou in Washington en Londen hebben geleid tot de conclusie, dat men beter zonder al te grote Westduitse invloed een nieuwe koers met betrekking tot de Duitse eenheid en Berlijn kan uitstip pelen. Daaruit concluderen zekere krin gen in Bonn dan, dat de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië wel eens tot de eenvoudigste oplossing van de kwestie- Berlijn zouden kunnen besluiten: te we ten door het communistische Oostduitse regime te erkennen, hetgeen voor West- Duitsland totdusver steeds onaanvaard baar is geweest. Een stap verder zou de beslissing zijn om het nieuwe Westduit se leger niet met atoomwapens te be wapenen, waarop van Russische zijde in het bijzonder wordt aangedrongen. Wat daarom thans in Bonn van de regering-Adenauer wordt gevraagd is een zo spoedig mogelijk indienen van nieuwe, eigen voorstellen nopens de Duitse eenheid en de kwestie-Berlijn, Adenauer zou een dergelijke nieuwe stap, neerkomend op volkomen wijziging van zjjn huidige politieke houding, voor lopig evenwel niet willen nemen en lie- vei de kwestie willen verschuiven, dat wil zeggen de huidige spanning en on zekerheid verminderen door het voor stel een ministersconferentie voor te be reiden. Eerste stap op de weg naar een betere verhouding van Londen met Arabieren Voorzichtig aan. Hedenochtend vroeg is in de Egyp tische hoofdstad Cairo een overeenkomst geparafeerd, die een einde maakt aan het financieel geschil tussen Engeland en Egypte, dat dateerde van de natio nalisatie van het Suezkanaal in juli 1956. Er is sprake van een bedrag van 27 miljoen pond sterling, door het Nasser-regime aan Engeland te betalen Dit nummer bestaat uit 16 pag. en en een Bijvoegsel Voorlopig subsidie hoger De prfjs van de consumptiemelk zal niet worden verhoogd. In een medede ling van het ministerie van Economi sche Zaken wordt eraan herinnerd, dat begin november 1958 een verhoging van de slijtersmarge voor melk in West- Nederland werd toegestaan met respec tievelijk een cent per liter in de ge saneerde en s/4 cent per liter in de niet gesaneerde gebieden. Aangezien het toenmalige kabinet zich, zoals blijkt uit het antwoord van de minister-president op vragen van een tweetal leden van de Tweede Kamer d.d. 4 november 1958, op het standpunt stel de, dat het niet verantwoord was de verruiming van de slijtersmarge door subsidieverhoging op te vangen, diende een beslissing te worden genomen om trent de gevolgen van deze margever hoging voor de verbruikersprijs. In af wachting van een door de regering aan de Sociaal-Economische Raad verzocht interim-advies inzake de consumenten subsidie op melk, werd deze beslissing opgeschort tot na 1 december 1958. De regering is zich ook thans nog ten volle bewust van de bezwaren, die voor de schatkist uit een verhoging van de consumentensubsidie op de melk voort vloeien. Nu echter bovenbedoeld interim advies van de SER achterwege is geble ven en de regering dus het volledige advies nog wachtende is, heeft zij zich in het bijzonder de vraag gesteld of het onder deze omstandigheden verant woord moet worden geacht tot een prijs verhoging voor melk over te gaan. In het licht hiervan heeft de rege ring, in tegenstelling tot andersluiden de berichten, besloten, dat geen prijs verhoging voor consumptiemelk zal wor den doorgevoerd, maar dat de verho ging van de slijtersmarge door een sub sidieverhoging zal worden opgevangen, tot het moment waarop op grond van Mr. H. J. Schölvink, regeringscommissaris diowezen, heeft studio III van de Televisie Stichting gebruik gesteld. Hier nieuwe studio door camera's. waarnemend voer het ra- gistermiddag Nederlandse officieel in bekijkt hij de een van de Ook vliegtuigen uit C* O de V.S. voor Indonesië De Indonesische minister van Buiten landse Zaken. dr. Soebandrio, heeft gisteren een onderhoud gehad met de Amerikaanse ambassadeur in Djakar ta. Howard P. Jones. Onder meer werd eesproken over de aankoop van Amerikaanse vliegtuigen door Indone sië. Na afloop van het gesprek deelde minister Soebandrio mede met ambas sadeur Jones enige „dringende" aange legenheden te hebben besproken, in aansluiting op zijn recente bezoek aan de V.S. Hiertoe behoorde het kopen van vliegtuigen door Indonesië van Amerika, De besprekingen betroffen echter geen fundamentele kwesties, doch slechts technische vraagstukken. Ook de jongste ontwikkelingen in de betrekkingen tussen Indonesië en de V.S. kwamen ter sprake, aldus minis ter Soebandrio, die als zijn mening te kennen gaf, dat deze betrekkingen de laatste tijd zijn verbeterd. het te wachten SER-advies nadere be slissingen zullen kunnen worden geno men, aldus de persdienst van het mi nisterie van Economische Zaken. voor de in beslag genomen Britse eigendommen in de kanaalzone. Indien Egypte betaalt, zal dit in aftrek zijn van het bedrag dat Nasser als schadevergoe ding eiste voor de bij de invasie van 1956 aangerichte vernielingen. Bijzon derheden zullen pas kunnen worden onthuld na de ondertekening van de overeenkomst binnen enkele dagen. Het Britse kabinet is bijeengeweest om zijn goedkeuring te hechten aan de eind- vorm van het document. Vanzelfsprekend wordt de totstand koming van de overeenkomst in Londen toegejuicht door iedereen, die het be lang beseft om tot een gezonde verhou ding te komen met het Arabische na tionalisme. De breuk tussen Engeland en Egypte heeft de stemming in de Arabische wereld ten opzichte van de Britten er niet heter op gemaakt. En gelse firma's kwam het conflict op mil joenen ponden te staan door het weg vallen van de handel. Bovendien verloor de Britse regering Cairo als de belang rijkste waarnemingspost in het Midden- Oosten. Het herstel van normale diplomatieke verhoudingen tussen Engeland en Egypte is nog slechts een eerste stap op de weg naar betere betrekkingen met de Ara bieren. Want het belangrijkste element van anti-Britse verdachtmaking is thans weggenomen. In Britse politieke kringen dringt het besef door dat de tijd voorbij is voor het oude diplomatieke machts spel en het tegen elkaar uitspelen van Arabische leiders. Ook begrijpt men dat voor de Arabieren onafhankelijkheid hetzelfde betekent als neutraliteit. De taak, welke Engeland zich alleen nog stellen, is behulpzaam te zijn by de economische opbouw van het Midden- Oosten, waarbij de eventuele oprichting van een Arabische gemeenschappelijke markt en een ontwikkelingsbank voor het gehele gebied aanknopingspunten zullen moeten worden. Misschien zal dit geen direct politiek voordeel voor het Westen opleveren, maar het resultaat zou economische zekerheid zijn, Het beste voorbehoedsmiddel tegen geweld dadige uitspattingen. Dit is natuurlijk een doel, dat pas op lange termijn zal kunnen worden bereikt. Intussen wint in Londen het inzicht veld, dat het Westen omzichtig te werk zal dienen te gaan en niet van het ene uiterste in het andere vervallen. Londen ziet met instemming dat Nasser geschrokken is van het door hemzelf opgeroepen com munistische gevaar in het Midden-Oos ten. Maar dit betekent niet dat het Westen Nasser nu met volle kracht tegen Moskou zou moeten gaan uitspe len en bijvoorbeeld het Assoean-dam- project overnemen. De toestand ls ge lukkig nog niet zo, dat het Westen voor de keus zou staan tussen een geheel door Nasser of door Moskou beheerst Midden-Oosten. Sommigen geloven, dat het geen kwaad kan om de Russen zich de vingers te laten branden met hun economische projecten. Als men thans plotseling Nasser zou omhelzen, zou dat tot een averechts resultaat leiden en vrijwel zeker de dingen voor Kassem in Irak erger maken en voor de Brittse belangen in dat land niet gunstig zijn. „Voorzichtig aan, dan breekt het lijntje niet", schijnt de nieuwste Britse tactiek in het Midden-Oosten te zijn. Vliegramp Argentinië eist 52 levens Bij de stad Mar del Plata is een Ar gentijns vliegtuig met 46 passagiers en een bemanning van zes in zee gestort. Alle 52 inzittenden zijn bij dit ongeluk om het leven gekomen. Het toestel, een C-46, verongelukte in een hevige storm toen het op op het vliegveld van Mar del Plata wilde lan den. Het behoorde aan de luchtvaart maatschappij „Austral". V.V.D. niet in een kabinet met P.v.d.A. Prof. mr. P. J. Oud heeft gisteren op de in Arnhem gehouden Gelderse Boerendag verklaard, dat de V.V.D. in geen geval zal deelnemen aan een regering, waarin socialisten zitting hebben. Prof. Oud wees er in dit verband op, dat de WD slechte ervaringen heeft opgedaan met deelnemen aan de brede- basisregering van 1948 tot 1952. Volgens de heer Oud was het duidelijk, dat de CHU en de WD voor de heer Romme toen alleen als gevelversiering dienden. Als er strijdpunten waren dan werd de dienst uitgemaakt door de KVP en de P. v. d. A. Prof. Oud merkte ook op, dat men voor de verkiezingen van 1952 nog niet de conclusie had willen trekken, dat samenwerking met de P. v. d. A. voor de WD tot de onmogelijkheden behoorden, maar wel, dat er behoorlijk tegenwicht moest zijn. Tegen de ARP en de CHU, zo betoogde prof. Oud voorts, hebben wij toen gezegd: .Laten wij wat nauwer samenwerken onder de gegeven omstandigheden, nu we staan tegenover de grote machten P. v. d. A. en KVP en een derde macht vormen". Een dergelijke samenwerking heeft de AR en de CHU echter koud gelaten, aldus prof. Oud, die zei er toen verder niet op te hebben aangedrongen en had gezegd dan maar te zien hoe het zonder deze derde macht zal gaan. Over een kwarteeuw zal da Haarlemmerhout geheel zijn ver nieuwd. Het twee eeuwen oude hout van het bos gaat geleidelijk aan voor de bijl, zoals deze foto toont. Het jonge hout krijgt dan de kans, tot een volwassenbos op te groeien. Terechtstellingen op Cuba gaan nog door De Cubaanse revolutionaire leider, dr. Fidel Castro, heeft gisteren tot honder den arbeiders, die zich voor het paleis van de president hadden verzameld, ge zegd, dat er op Cuba niet meer dan 450 oorlogsmisdadigers zullen worden te rechtgesteld. De arbeiders hielden voor het paleis een betoging uit protest tegen de kritiek van het buitenland op de te rechtstellingen. Op Cuba gelden de besluiten van pre sident Urrutia en niet de kritiek van het buitenland, aldus Castro. Te Havanna werd vernomen, dat de berechting en de terechtstelling van aanhangers van ex-president Batista voortduren, maar op beperkte schaal. Te Havanna werden veertig gevange nen vrijgelaten en te Santiago 24, om dat er niet voldoende bewijsmateriaal tegen hen kon worden ingebracht. Er worden nog steeds mensen gearresteerd. Kosten laag bij serieproduktie Apparaat van 2200gram kan kunstmanen een jaar lang elektriciteit leveren Amerikaanse technici zijn erin geslaagd een kleine atoommotor voor het opwekken van elektriciteit te fabriceren. Het apparaat, dat reeds is beproefd, zal in kunstmanen worden ingebouwd en de instrumenten van de satellieten meer dan een jaar van energie kunnen voorzien. Dit is gisteren door het Witte Huis in Washington bekend gemaakt na een onderhoud van de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, John McCone, met president Eisenhower. Functionarissen van de commissie verklaarden, dat de atoommotor die 2200 gram weegt een hoeveelheid elektriciteit kan produceren waarvoor normaal batterijen met een gewicht van 700 kg. nodig zijn. Het apparaat wekt met behulp van het radioactieve element polonium hitte op. Het heeft geen bewegende onderdelen en is daardoor uiter mate bedrijf szeker. De functionarissen lieten op een persconferentie een model van de cylindervormige generator zien. Het apparaat dat 14 cm. hoog en 10 cm. in diameter is, kost, zonder brandstof, 55.000 gulden. Als het in serie wordt gemaakt, zal het echter veel goedkoper, circa 750 gul den, worden. Het lage gewicht van de generator ln verhouding tot het vermogen blijkt wel duidelijk als men weet dat de Atlas die de vorige maand in een baan om de aarde is gebracht, tien kg. batterijen bevatte die slechts gedurende 18 dagen elektriciteit konden leveren, terwijl het nieuwe apparaat van iets meer dan 2 kg. zeker een jaar kan werken. Voorts verwachten de deskundigen dat zij het gewicht van de atoomgenerator tot circa 1200 gram zullen kunnen vermin deren. De functionarissen verklaarden ln antwoord op vragen nog, dat vermoe delijk de Sovjet-Unie ook een licht gewicht generator heeft ontwikkeld, doch waarschijnlijk zijn de Russen daarbij van een ander principe uitge gaan. Een woordvoerder van de firma in Baltimore die de generator heeft ge maakt verklaarde, dat men in april met de bouw van het nu gereed ge komen exemplaar was begonnen. Vol gens hem kan het apparaat, als an dere ..brandstof' dan polonium wordt gebruikt, meer dan een eeuw lang elektriciteit leveren. De generator wordt „Snap-3" ge noemd. Generaal-majoor Keirn van de commissie voor atoomenergie verklaar de dat het onwaarschijnlijk is dat een apparaat als deze generator zal kun nen worden gebruikt voor het opwek ken van elektriciteit op grote schaal. De „Snap-3" zou alleen maar nuttig kunnen zijn voor bepaalde doeleinden. Men zou wel een grotere versie van het apparaat kunnen maken, doch het zou nog wel enige tijd duren voor de atoomgenerator zou kunnen wed ijveren met kleine benzinemotoren. Denk om de vogels In deze tijd van het jaar hebben de vogels soms grote moeite aan vol doende voedsel te komen: de na tuur geeft in deze dagen niet zo erg veel. Wanneer ieder regelmatig wat brood of ander voedsel strooit be hoeven de vogels niet met een hongerige maag rond te vliegen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1