Hel mannetje en de dingen Voor stortregens of zonnig weer ONS MENU zonder kringen ZATERDA 7 JANUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand inwrijven laten drogen afborstelen Verhaal voor de kleintjes PEULVRUCHTEN ALTIJD en OVERAL VAN DE WEEK DE VROUW, DIE op blote voeten dansend, tvereldroem vertvierf VARIA Parijs, januari 1959 Heeft u een regenhoedje nodig of een dopje voor de eerste voorjaarszon (ook al laat die laatste zeker nog wel even op zich wachten)? Dan is hier een mo dieus model, dat u met uiterst weinig kosten zelf kunt maken, zonder dat u een bedreven naaister hoeft te zijn of ook maar iets van het modistenvak hoeft af te weten. En.... flatteuzer kan de opvolger van uw plastic regenkapje niet zijn, een goedkoper en handiger hoofddeksel vindt n straks in de voorjaars collecties niet! Aan de slag dus. Een uurtje werk en u bent klaar! In één avond tijd maakt u het hoedje dat bij uw regenjas nog steeds ontbreekt, in één avond maakt u het dopje, dat bij uw pakje of japon de finishing touch is. En in beide gevallen heeft u een hoogst handig dopje: het regenhoedje kunt u in uw zak steken zodra de zon doorkomt, het hoedje, dat bU uw pakje hoort, gaat zonder nadelige gevolgen gemakkelijk in een propvolle vakantiekoffer mee, want beide hoedjes zijn slap en opvouwbaar. Indien u niet toevallig een bruik baar reetantje stof bezit, gaat u eerst op een geschikt lapje uit. Misschien vindt u ln de uitverkoop wel het be nodigde couponnetje van 30 bij 80 centimeter: popeline of gabardine voor het regenhoedje (u laat de stof water dicht maken), wollen Jersey, fluweel, ripsfluweel, velours de laine, harige maar soepele mohair, gefagonneerde wollen stof voor het hoedje, dat niet als wapen tegen de regen zal dienen. Van dat lapje stikt u de korte kan ten tegen elkaar. De bovenste lange kant werkt u af met een zoompje van 1 centimeter breedte. Langs de onder ste lange kant stikt u een zoom van 7 centimeter in en 1 centimeter onder dit stiksel stikt u de zoom nogmaals door. Tussen deze twee stiksels rijgt u een elastiek door de rand. Het smalle zoompje van de bovenkant rimpelt u ineen met behulp van een dun koordje of lintje. En al naar verkiezing laat u hier een opening die een, twee of drie vingerdikten wijd is, of u maakt het gat zo klein mogelijk en werkt het weg onder een met stof overtrokken, platte 0 T helPt direct te£en etensvlekken, vet, f\ 4, I teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Imp. v. Polycolor-K2r-Placentubex-Margret Astor-Mouson-Blendax knoop. Ook een stoffen strikje kan de afwerking zyn, mits u althans het ge noemde elastiek van het entree niet vervangt door een 6toffen lintje, dat ln de nek gestrikt wordt. Nu onze koolstreken zo druk bezig zijn de verschillende koolsoorten op de markt te brengen is het misschien wel nuttig nog eens extra aandacht aan deze goedkope, maar we durven helaas niet te zeggen: populaire, wintergroente te schenken. Die „koollucht" die doet het hem, die schrikt ons steeds weer af en dat is toch wel erg jammer! Het is n.l. beslist niet nodig dat de hele buurt het ruikt als we kool eten! Het gaat er alleen maar om ze op de juiste manier te be reiden, d.w.z. de gesneden kool met een bodempje water en iets zout niet langer te laten koken dan 20 min.! (vooral zachtjes en in een gesloten pan!). De z.g. koollucht treedt n.l. pas later op. Bovendien wordt kool er niet voedzamer en lekkerder op als ze zo door en door gaar wordt gemaakt. Het is nog beter om de kool in wat boter te fruiten (laat er gerust hier en daar maar bruine randjes aan komen!) en daarna met een deksel op de pan nog een kwartiertje te laten smoren. Zo krijgt men een heerlijk pikant gerecht en geen nare lucht in huis. Juist omdat er zoveel verschillende koolsoorten zijn en men er zo uiteenlopende gerechten mee kan maken, kan men met behulp van kool steeds weer met iets anders op tafel komen en die afwisseling is 's winters, wanneer men tenminste niet geregeld in blikgroente wil vervallen, zonder kool niet zo gemakkelijk te bereiken. I lever, aardappelen, rode kool; wentelteefjes met appelmoes. koolrolletjes met kaas, aard.puree; beschuit met ananas. koolsoep; jan in de zak. gehakt, gestoofde uien, aardappelen; watergrueL I stokvis, rijst, gefruite uien, mosterdsaus; yoghurtvla (witte bonen in de week zetten). Spaanse hutspot; fruit. schelp champignonragoüt; karbonade, spruitjes, rauw gebak ken aardappelen; grapefruit met slagroom. Er was eens een mannetje dat een heleboel dingen had. Mooie dingen, lelijke dingen, oude dingen en nieuwe dingen. Er stonden zóveel dingen in het huisje van dit mannetje.dat hy haast niet door de kamers kon lopen zonder er over te struikelen. Potjes en pannetjes, prulletjes en vaasjes, wel twintig klokken en wel twaalf baro meters, koperen en zilveren en stenen kandelaars, dertien theepotjes en fruitschalen, o. o, wat had dat man- netjp veel dingen! scherfjes van de vaasjes en de schaal tjes waren gebroken. HU stofte alle dingen af met een grote gele zakdoek en hij deed dat zuchtend, omdat hU stoffen niet prettig vond. Als hU daar eindelUk mee klaar was. bekeek hij aandachtig het nette pak dat hU droeg: er mocht geen vlekje, geen spatje op dat pak zitten en als er wel een vlekje of een spatje op zat, liep het mannetje hoofdschuddend en geërgerd naar de keuken, waar hU water warm maakte in een pannetje MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding meldt: Erwten en bonen behoren in vrUwel alle landen ter wereld tot de geliefde en veel gebruikte levensmiddelen. Of U in Mexico of in Japan, in Zuid- Afrika, New York of Nederland kUkt, peulvruchten worden er gegeten. Niet overal zyn de verbouwde soorten en rassen dezelfde. Zo zal de sojaboon by ons niet al te goed gedUen, terwUl onze bruine bonen in de meeste tropische gebieden onbekend zUn. De importbo nen smaken dan ook als regel anders dan onze inheemse soorten. Zonder overdryving mogen wy wel zeggen dat de peulvruchtenoogst uit eigen land kwalitatief tot de beste behoort, zeker naar onze smaak gemeten. Een peul- vruchtenmaaltijd kan bUzonder lekker zijn, vooral in het koude jaargetUde wanneer we naar iets stevigs verlan gen. Het is overbekend, maar we herha len het nog eens: geef bU de peul vruchten in ieder geval een groente. Wilt U er aardappelen en vlees of spek bij eten, geen bezwaar, maar nodig is het uit voedingsoogpunt niet. En zorg bij voorkeur voor een melknagerecht om de eiwitwaarde van de erwten of bonen tot zUn recht te laten komen. Recepten voor 4 personen. Een bruinebonengerecht uit Midden-Amerika V» kg. heelblUvende bruine bonen of kievitsbonen, 150 gr. (of meer) rundergehakt, een flinke ui, zout, laurier blad, boter of margarine, een paar lepels tomatenpu ree, ongeV. 2 theelepels pa prikapoeder of 6ambal oelek aroma, pikante saus of Jus De bonen een nacht weken ln ruim water, opzetten met het weekwater. zout en een laurierblad en gaar koken in ongeveer 1 uur. De ui schoonmaken, snipperen en in boter of margarine lichtbruin bakken. Het niet-aangemaakte gehakt toevoe gen en onder steeds roeren verwarmen totdat het gaar en lichtbruin is. To matenpuree, zout en paprikapoeder of sambal toevoegen en zoveel water of bonenat dat een smeuïge massa ont staat. De uitgelekte bonen er door roe ren en het gerecht desgewenst afma ken met aroma, pikante saus of Jus. De bonen nog een minuut of tien verwarmen. Witte bonen met soep groenten Va kg. heelblijvende witte bonen, 3/4 kg. soepgroente (prei, spruitjes, wortel, ui), bladselderij en/of peterselie, boter of margarine, zout (tijm of marjolein, soja of kerrie)desgewenst knak worstjes. De bonen een nacht weken in ruim water, opzetten met het weekwater en zout en desgewenst een weinig tijm of marjolein. De bonen zachtjes gaar ko ken in ongeveer 1 uur. De groenten schoonmaken, klein snijden, wassen en in boter of margarine gaar smoren uet het deksel op de pan, in ongeveer 10 minuten. In het begin de groenten een paar maal omscheppen. Naar verkie zing een weinig kerriepoeder of soja saus toevoegen. De uitgelekte bonen er door mengen en het geheel nog even verwarmen. Het gerecht op smaak af maken en op het laatst de zeer f44n- gesneden selderij en/of peterselie er door roeren. Desgewenst knakworstjes in schijfjes gesneden door het bonen gerecht mengen en als garnering am ir engen. Pureeschotel met bonen of kapucijners 250 gr. bonen of kapucij ners, 2 flinke uien, 1 1M kg. gekookte aardappelen, boter of margarine, zout, laurierblad (kruidnagel, pe per, nootmuskaat)melk. desgewenst 100 gr. ontbijt spek of bacon. De bonen of kapucijners een nacht weken in ruim water, opzetten met het weekwater, zout en een laurierblad en zachtjes gaar koken in ongeveer 1 uur De uien schoonmaken en snipperen en in boter of margarine mooi bruin bak ken. De uitgelekte peulvruchten (kruidnagel, peper en/of nootmuskaat) Recept: koolrolletjes. Van een savoyekool de buitenste bla deren loswikkelen en van de stronk af halen. Van de zware nerven aan de onderzijde van elk blad iets afsnijden De bladeren in kokend water met zout 10 minuten koken. Ze op een vergiet en een weinig bonennat toevoegen en het geheel nog een kwartiertje stoven. De aardappelen fijnmaken en met hete melk, boter of margarine (en peper of nootmuskaat) tot een niet te stijve puree verwerken. De bonen of kapu cijners in een vuurvaste schotel over brengen en bedekken met de puree. Desgewenst ontbijtspek of bacon uit hakken en tussen en op de puree leg gen. Men kan deze schotel in een hete oven in enkele minuten van een bruin korstje voorzien. uit laten lekken. Staafjes kaas snijden (van 1 cm dik en 8 cm lang). De kool bladeren plat neerleggen, in het mid den een staafje kaas leggen, de uitein den van het blad naar binnen vouwen en er een stevig rolletje van maken. Deze in een koekepan lichtbruin bak ken. Recept: Spaanse hutspot. 200 g witte bonen, 1 kg aardappelen, 250 g wortelen 1 groen kooltje, 2 uien, 4 dl melk, 60 g roomboter, zout. De geweekte witte bonen met wat zout en zoveel water dat ze onderstaan gaarkoken en daarna uit het water scheppen. In het kooknat de in stukjes gesneden aardappelen uien, wortelen en kool gaarkoken. De melk. de boter en de bonen er nu bijdoen. Het geheel goed dooreenscheppen en' het vocht met wat aardappelmeel binden. „Bent u gelukkig?" vroeg het mannetje aan de zwerver. Wat deed hij er mee? Niets. Hij wou die dingen alleen maar hebben, hij wou alles hebben. Want hy was een hebberig mannetje. En omdat hy veel geld had, kon hy veel dingen kopen, dat was erg pret tig voor hem. Soms kocht hy op een morgen drie fruitschalen en twee edermanden, of zes tinnen visgraat bakjes en twee houten koffiemolens. En denk je nu, dat het mannetje geluitkiger was dan andere mannetjes? Nee. Dat was het mannetje hele maal niet. Het mannetje had een zor- geiyk leven. Elke morgen drentelde hy met voorzichtige pasjes van kamer tot kamer om te zien of alle dingen er nog waren en om te zien of er geen 1. Zij werd in 1860 in San Francisco aan de zee geboren en voelde zich in het binnenland nooit gelukkig. Reeds op 12- jarige leeftijd zei ze tegen haar moeder, die muzieklerares was: „De dans moet de diepste gevoelens en de hoogste ge dachten van de mensen uitdrukken. Ik zal de naam Isedore Duncan beroemd dansen, maar men kan evenmin de stemmingen van de ziel en het kloppen van het hart op balletschoenen dansen als men de Appasionata van Beethoven met handschoenen aan kan spelen. Ik wil op blote voeten dansen". 2. Isedore bereikte ivat zij wilde. Zij werkte onder de moeilijkste omstandig heden en werd weldra een van de meest bekende persoonlijkheden van haar tijd. Barrevoets dansend trok zij de gehele wereld door, vierde hier triomfen, leed elders een fiasco, verdiende soms een vermogen, maar verloor daarna alles. Zij kende bijna alle belangrijke tijdgenoten, van wie velen op haar verliefd werden. Met een ervan trad zij in het huwelijk, waaruit twee kinderen geboren werden: Patrick en Deirdre. 3. Beide kinderen verdronken in 1913 bij het baden in de Seine. Haar verdriet was groot en zij reisde de halve wereld af om vergetelheid te zoeken Kort daar voor had een waarzegster haar voor speld „De wereld zal tempels bouwen voor Uw kunst. Goede engelen zullen U voor het ongeluk behoeden en U zult een hoge leeftijd bereiken". Zelden of nooit heeft het noodlot duidelijker de voor spellingen van een waarzegsters gelogen straft. 4. Toen Isedore in 1921 in Rusland ver toefde, huwde zij een 20 jaar jongere dichter, die haar slecht behandelde en tenslotte zelfmoord pleegde. Haar laatste dagen bracht zij door in Nice. Op 14 sep tember 1927 nam zij een uitnodiging aan van een jonge Italiaan tot het maken van een autotocht. De rode zijden sjaal, die zij altijd op het podium had gedra gen, droeg zij ook op deze dag om de hals. Toen de auto zich in beweging zet te, raakte deze sjaal verward in een achterwiel en brak zij haar hals hy had er wel honderd om het vlekje te kunnen verwyderen. Tyd om ln de zon te wandelen of naar de bomen te kyken gunde het mannetje zich niet hy had het veel te druk met de dingen in zyn huisje. Vrienden had het mannetje niet. Nee, in het stadje woonde niet één vriend van het mannetje. De mensen zeiden: „Hy is een zonderling man netje". en anderen zeiden: „Hy is een gierig mannetje" en dat was waar. het mannetje gaf nooit iets weg en hy wilde nimmer iets voor anderen doen. Het mannetje wantrouwde de men sen. ,,Ze willen myn dingen hebben", dacht hy, als iemand eens iets vrien- deiyks tegen hem zei. En als hy 's avonds naar bed ging, sloot hy zorg vuldig de deur af met een groot ko peren slot en hy lag halve nachten wakker, omdat hy telkens meende, in sluipers te horen. Nee, gelukkig was dat mannetje zo niet. dat kun Je wel begrijpen. En toen ontmoette dat mannetje een zwerver, een echte zwerver, die geen geld had en geen zorgen, een vrolijke zwerver met een biy gezicht. Omdat het mannetje die dag een goed humeur had, nodigde hy de zwerver uit om met hem mee te gaan, naar zyn huisje vol met dingen. Het mannetje dacht dat de zwerver het fyn zou vinden om zoveel dingen te zien. Maar de zwerver was allerminst on der de Indruk. Hy zei tegen het ver- bysterde mannetje: ..Wat akelig voor U, om op al die dingen te moeten passen". Het mannetje schrok er van en veegde een stofje van zyn mouw De zwerver lachte erom. „Wat lijkt me dat lastig, om zulke nette kleren te moeten dragen", zei hy tegen het man netje en het mannetje schrok nog hef tiger en keek wat onzeker langs de slordige kledy van de zwerver. „Bent U gelukkig?" vroeg het man netje aan de zwerver en de zwerver zei: „Ja, want de hele wereld is van my". Dat begreep het mannetje niet goed en daarom vertelde de zwerver dat hy altyd kon gaan en staan waar hy wilde, dat hy vreemde en verre landen had gezien en dat hy dagen achtereen op zyn rug in de zon lag. Toen het mannetje een poosje naar de zwei-ver had geluisterd, was hy er van overtuigd, dat de zwerver een veel plezieriger bestaan had dan hy. Hd acht heel lang na dat manne tje en nam een kloek besluit: hy gaf alle dingen weg. die hy door de jaren heen had verzameld. Alle eierklutsers, bloemvazen, barometers, broodschalen, schilderijen, alle schemerlampen, sui kerpotten, vulpenhouders en soepbor den gaf hy aan de mensen uit de stad. Het mannetje ging zwerven zoals de zwerver deed en hy hoefde nooit meer te stoffen en nooit meer wakker te liggen om op onraad te wachten, het mannetje was opeens een vry man netje geworden. Hy had tyd om in de zon te zitten en hy maakte overal vri md m. En zyn huisje met dingen miste hy niet! M. F. B. Een merkwaardiger voorwerp dan een 32-jarige mevrouw uit de Deense stad Ringley aan de politie overhardigde. zal deze instantie niet licht krygen. Zy schoof door het loketje namelyk een stukje vinger, dat zy tydens een gevecht met een aanrander van diens hand had af gebeten. En toen de politie maa: zoeken naar een persoon met een „afgekloven" vinger...

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 15