LaafsSe nieuws Tankwagens stonden in open lucht te roesten Anna Blaman sprak in Leiden over erotiek in de literatuur DONDERDAG 15 JANUARI 1959 „Erotiek in de literatuur". Over ditiii de grap. Met een zijdelingse toespe onderwerp sprak gisteravond in het Loge-gebouw aan de Steenschuur. op uitnodiging van de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging voor Sexuele Hervorming, de schrijfster Anna Bla man. Deze begon haar lezing met erop te wijzen, dat erotiek in de kunst iets an ders is dan erotische kunst. Bij het laatste is de erotiek n.l. centraal ge steld. Feit is. aldus spreekster, dat de erotiek gebaseerd is op de oerdrift, op de sexuologie dus. en tevens een bron van veel inspiratie vormt. Zij beheerst de hele mens met lichaam en ziel. Wat de schrijfster voorts vertelde kwam er op neer. dat de oerdrift tragisch is te noemen in het menselijke bestaan om dat ze met tal van factoren in botsing komt en dat de erotische conflictstof oneindig rijk is. Geen wonder, dat de kunstenaar er gretig naar grijpt. Hij kan er. zo ging Anna Blaman veider, zowel idealiserend als kritiserend ge bruik van maken. Nadat spreekster als haar overtuiging had uitgesproken, dat de erotische schoonheid van de mens het duidelijkst in de beeldende kunst tot uiting kan komen gaf zij in het kort een omschrijving van de begrippen sexualiteit, erotiek en liefde. De sexuele relatie is volgens haar een zuiver licha melijke relatie, de erotische relatie is er een van een volledig menselijke weder zijdse bemoeienis en de liefde is dan de bemoeienis met het menszijn. In ieder mens is een streven naar deze houding in de liefde. Hoe meer de sexualiteit ge- intregeerd is in het geestelijke leven van de mens hoe meer lijkt het op lief de, aldus de schrijfster. PORNOGRAFIE Sprekende over de pornografie wees Anna Blaman erop, dat velen deze op zettelijk gemaakt achten en geen kunst vinden. Een kunstwerk kan echter zeer wel pornografisch zijn. Het is de vraag maar waar de grens ligt. Volgens spr. bestaat er een soort aangename porno grafie, die men o.m. kan vinden in de reclame, in de film. in de revue, in het geïllustreerde tijdschrift, in de mode en LEIDERDORP Overdracht uniformen aan Harmoniekapel Het damescomité, dat gelden heeft verzameld voor de uniformen van de Leiderdorpse Harmonie-kapel, zal de uniformen officieel overdragen aan de leden van de Harmonie Dit zal geschie den in een bijeenkomst, die woensdag 28 januari zal worden gehouden- in de kantine van Durisol. WASSENAAR Zang in de Dorpskerk Het Comité Orgelconcerten te Was senaar heeft voor het eerste halfjaar van 1050 weer vijf concerten op het programma geplaatst, die afwisselend in de Geref. Kerk aan de Zijllaan en in de oude Dorpskerk op het Plein ge geven zullen worden. Gisteravond is deze serie van vijf geopend met een op treden van de organist Gerard Akker huis en de sopraan Annette de la Bye in de Dorpskerk. Slechts ongeveer zestig belangstellenden waren er voor dit con cert, dat veel goeds te genieten gaf in een wat samenstelling betreft interes sant programma. Gerard Akkerhuis opende het concert met twee orgelsoli: het koraalvoorspel „Christ, unser Herr zum Jordan kam", van Johann Sebas tian Bach en een preludium en fuga in G-dur, van Brahms. Annette de la Bye zong vervolgens liederen van Baoh en Mozart (het bekende Laudate Domi- hum) en van de 17e eeuwse Italiaanse componist Caldara. Na Reger's fantasie over de koraal „Eine feste Burg" voerde de sopraan, met orgelbegeleiding, liederen uit van Fauré. Reger (Maria Wiegelied), en Hendrik Andriessen's Fiat Domine. Het concert werd door Gerard Akker huls besloten met een compositie van de in 1940 op 29-jarige leeftijd gesneu velde Franse organist-componist Johan Alain, „Litanies". Het eerstvolgend concert in de serie zal gegeven worden in de Zijllaankerk op woensdagavond 11 februari a.s. De uitvoerenden zijn dan wederom Gerard Akkerhuis en de bariton Meine Pot. Oud-landbouw leerlingen vierden vierde lustrum VOORZITTER S. DE JONG HARTELIJK GEHULDIGD. In het Verenigingsgebouw in de Kerk straat is gisteravond het 20-jarig be staan van de Vereniging van Oud- leerlingen van Landbouwonderwijsin- richitingen Wassenaar, Voorschoten en omgeving gevierd. De voorzitter, de heer S. de Jong Szn. .verwelkomde in zijn openingswoord enkele genodigden, on der wie wethouder Schrama namens het gemeentebestuur van Voorschoten en afgevaardigden van verschillende orga nisaties en de heer R. van Lunsen uit Den Haag, die vele jaren als leraar op trad. Hij sprak over het doel van de vereniging: het opvoeren van de ken nis der leden en gaf een globaal over- zioht van wat er in de afgelopen 20 jaar op dit gebied zo al is gepresteerd. Er zijn tal van interessante cause- riën gehouden, vele cursussen georga niseerd en forum- en discussie-avonden en excursies. Het idee van kalverop- fokwedstrijden werd in deze vereniging geboren en heeft zich daarna door vrij wel het gehele land verbreid. De heer A. van Leeuwen uit Voor schoten. tweede voorzitter van de ver eniging, richtte zioh daarna tot de heer de Jong. die sedert de oprichting de voorzittershamer heeft gehanteerd en op een voortreffelije wijze leiding gege ven heeft aan het werk der vereniging. Als stoffelijk blijk van dankbaarheid bood hij de jubilerende voorzitter een polshorloge aan en mevrouw de Jong een fraaie plant. Verschillende afgevaardigden van ver enigingen wensten daarna bestuur en leden en in het bijzonder de voorzitter geluk, mevrouw A. StammesBrouwer namens de Bond van Plattelandsvrou wen. de heer D. Nell namens de Hol landse Mij. van Landbouw en de heer W .van Santen namens de Fok- en Controlevereniging „Verbetering zij ons streven" die haar ontstaan ook aan de heer de Jong te danken heeft en die jarenlang op de meest prettige wijze met de thans 20-jarige vereniging van oud-leerlingen heeft samengewerkt bij het organiseren van de jaarlijkse jong veekeuringen. Na dit officiële gedeelte was het woord aan een toneelgroep, uit jonge ren gevormd, die onder regie van de heer Vogelaar uit Voorschoten het blij spel ..Een zeeman ging passagieren" op voerde. Tussen de bedrijven door en na afloop tijdens het «ezellig samenzijn Was er muaweük ling en wanneer de geest er r.iet in ont breekt kan zij een bevrijdend effect hebben: Van onaangename pornografie kan sprake zijn wanneer men deze ont moet waar zij niet verwacht wordt en wanneer men haar niet duld. Verder is er dan nog de walgingwekkende porno grafie, waar met ieder gevoel voor schoonheid is gebroken. SPIEGEL Anna Blaman vervolgde met de grote literatuur de spiegel van de innerlijke weil elijkheid van de mens te noemen en 1. rkeldc in dit verband de opvat ting, dat ook in woorden de sexuali teit verborgen moet worden. Waarom voelt de lezer zich dikwijls zo ge schokt? Naar de opvatting van Anna Blaman om de eenvoudige reden, dat het boek de lezer dwingt een eerlijke inventaris op te maken van wat er in hem zelf schuilt. Betreurenswaardig is dat zeer velen beslist niet willen weten wat er in hun innerlijk schuilt, aldus spreekster. Zij schetste vervolgens de auteur als een argeloos en een weerloos mens, die, in dien hij eerlijk is, zijn diepste wezen eertegt in zijn werk. De auteur richt Zich niet tot de lezers, maar tot wat men de „ideale lezer" en dat is het spiegelbeeld van zichzelf zou kunnen noemen. Hij doet eigenlijk weinig an ders dan zijn hart uitstorten. Zoals Anna Blaman reeds eerder op de avond zei is in onze gemeenschap één taboe en dat is de sexualiteit, welke ook in woor den verborgen moet worden. Zij vestig de er later de aandacht op, dat juist dit taboe de meeste problemen en conflic ten schept. De auteur nu streeft naar een zo persoonlijk mogelijke formule ring van zijn emotionele bezinning op deze problemen. In de meeste gevallen houdt de schrijver zich bezig met de erotiek en wanneer hij dat vrijuit doet dun voelen velen zich gekwetst. Dit laatste komt omdat ae kunste naar dan het patroon van onze geor dende samenleving aan het kapot scheuren is. Op boeiende en interessan te wijze toonde Anna Blaman aan. dat ce literatuur dikwijls de conventionele facades doorbreekt om de innerlijkheid van de mens bloot te leggen. Landbouw - teveel wordt een tekort De ondervoorzitter van de uitvoerende commissie van de E.E.G., dr. S. L. Mansholt, heeft in een rede. die hij gis teren in het Europese parlement heeft gehouden, o.m. gezegd, dat de landbouw zich thans in een overgangsstadium be vindt en dat het niet uitgesloten is, dat over een periode van misschien 20 jaar, de overschotten, die thans op landbouwgebied bestaan, zullen hebben plaats gemaakt voor een tekort. Onder deze omstandigheden, sezien in her licht van dit perspectief, behoeft een prijspolitiek, welke bepaalde toeslagen aan de landbouwbedrijven voorstaat, niet noodzakelijk verkeerd te zijn, aldus ör. Mansholt, waarbij natuur ii r karakter van deze aanvullingen van veel belang is. GANNETS VOOR INDONESIË Den Haag was ingelicht Over de door de Britse regering ge geven toestemming tot levering van Fairey-Gannet-vliegtuigen aan Indone sië heeft een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag desgevraagd meegedeeld: „In december zijn wij ingelicht over de levering van zes Gannets. Wij zijn toen tevens ingelicht over de mogelijke levering van nog twaalf Gannets op langere termijn. Ons is niet bekend of in het tempo van levering thans ver andering is gekomen." STADSNIEUWS VOLLEYBALCOMPETITIE Hedenavond wordt in het Gymnasium de overgangsklassewedstrijd ArgosDie Haghe (dames) gespeeld. Aanvang 8 u. Morgenavond treden, eveneens in het Gymnasium, de herenploegen van Prof.- wijk en H.V.L. in het strijdperk, resp. voor de overgangsklasse en de hoofd klasse. P.W. speelt tegen DRL, HVL tegen het ongeslagen DES. Aanvang 8 uur. Te voorbarig geweest STROP VAN F. 140.000,— (Speciale berichtgeving) Een vorig jaar gebouwd meikuit- giftestation aan de nieuwe Spiegel straat te Bussum, dat aan bouw al leen reeds meer dan een ton heeft gekost, zal voorlopig moeten worden gesloten, nu de Kroon het beroep van een der buren, een bejaarde dame, tegen de door de gemeente verleende hinderwetvergunning heeft toege wezen. Hét station zal pas weer in gebruik genomen kunnen worden, nadat nieuwe voorzieningen zijn getroffen, welke het lawaai, dat gebruikelijk aan de uitgifte van melk gepaard gaat, zullen tegen gaan. Met deze nieuwe voorzieningen zal waarschijnlijk ook nog een bedrag van ongeveer f. 40.000 gemoeid zijn. Het melkbedrijf, de Verenigde Gooise Melk- bedrijven, is in deze moeilijkheid ge komen, doordat men destijds is gaan bouwen, nog voor de hinderwetvergun ning van het gemeentebestuur was ont vangen, in het vertrouwen, dat deze zaak wel in orde zou komen. De ver gunning kwam inderdaad ook af, maar een der omwonenden ging in beroep by de Kroon en daar, in Den Haag, is het thans misgelopen. Men verwacht, dat het station maandenlang gesloten zal blijven, zodat de aangesloten melkboe ren op andere wijze hun melk moeten bezorgd krygen. PROF. DR. VAN POELJE WORDT GEHULDIGD Op 31 januari wordt prof. dr. G. A. van Poelje 75 jaar. Hij zal die dag zyn lidmaatschap van de Raad van State beëindigd zien en daarmee een uitmuntende carrière van rond 55 jaar in de publieke dienst. Dit is aanleiding geworden hem op 30 januari een huldiging te bereiden. Hiertoe is een huldigingscomité ge vormd. onder voorzitterschap van mr. H. A. M. T. Kolfschoten, in welk comité voorts zitting hebben de heren N. Arke- ma. professor dr. L. J. M. Beel. mr. F. A. Helmstrijd, mr. J. M. Kan. prof. mr. D. Simons en dr. J. H. Wesselings. Secretaris van het comité is de heer A. M. van der Ham, Paleisstraat 5, 's- Gravenhage. Schiphol in de mist Schiphol is sedert gisteravond acht uur door zware mist voor alle binnen komend verkeer gesloten. Om halfacht gisteravond landde een Heron van Shell Aircraft op de Amsterdamse luchthaven, maar daarna kwam geen toestel meer binnen. Het uitgaand verkeer ondervond uit de aard der zaak minder hinder van de ongunstige omstandigheden. Vanmorgen vertrokken de toestellen naar Manches ter, Parijs, Keulen/Wenen en Frank furt/Teheran. Horizontaal was er 200 meter zicht; het mistdek lag op dertig meter hoogte. Na het middaguur werd op Sohiphol drogere lucht verwacht en meer zioht. Nederlands bevolking Volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal huwelijken in ons land in de eerste elf maanden van 1958 83.427 te gen 85.755 in de overeenkomstige pe riode van 1957. Het aantal levendgebo renen bedroeg 216.697 tegen vorig jaar 214.652 en het aantal overledenen 76.363 tegen 74.517. Het aantal immigranten bedroeg in de genoemde periode 64.394 tegen vorig jaar 44.972 en het aantal emigranten 52.261 tegen 60.179. Op 1 december 1958 bedroeg het aan tal inwoners van Nederland 11.247.467. Financiële moeilijkheden van leverancier Splinternieuwe legerwagens onbruikbaar (Van onze Haagse correspondent) Het leger heeft 27 splinternieuwe benzinetankwagens tijdelijk buiten gebruik moeten stellen. De wagens zijn thans in verschillende werk plaatsen ondergebracht om aan een technische inspectie te worden onderworpen. Kort nadat de wa gens in gebruik waren genomen, traden bij enkele mankementen aan de dag. Bij onderzoek bleken enkele wagens onderhevig te zijn aan inwendige corrosie, tenge volge van langdurige opslag, zon der dat daarvoor preserverings- maatregelen waren genomen. De wagens kostten ongeveer f 50.000 per stuk. De Dienst Materieel Landmacht, die de wagens bestelde, is het slachtoffer geworden van de financiële moeilijk heden, waarin de firma Jongerius te Utrecht kwam te verkeren en die leid den tot het faillissement van de firma, verklaarde mr. G. P. Kiès, hoofd van de Legervoorlichtingsdienst. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Lulse, <It. van J. G. van der Made en G. Hou waart; Luoas G., zn. van A. J. Rioz>:er en C. J. Koek; Richard F. M., van N. M. M. Kanlngs en M. H F. Gerits; Bas. an. van J. S. Gouweloos en A. Mudder; Gerardus J. M. zn. van H. L. van Noort en S. A. M. Schrama; Oaiha- rina J., dr. van P. van Duijn en E. Ree rink; Arle J., zn. van J. M. F. Landsmeer en J. E. Jöbsds. Ondertrouwd: W. Ciere. 24 jr. en C. G. M. Koppers, 26 jr. Getrouwd: M. Ouwehand. 30 jr. en H. M. H. M, J. Foppen 22 jr.; Ph. J. Koke laar, 43 jr. en L. Ptress, 37 jr. Overleden: T. van Egmond, 86 jr.; M. Buis, 84 Jij., wed. van F. G. C. Bursoh; C. V Vin*, 74 jr, ïwL van V. T. T. U. Latur. In 1954 gaf de D.M.L. opdracht tot de aankoop van 27 tankwagens, die elk een capaciteit moesten hebben voor 5000 liter benzine. Voor het chassis werd de handelsuitvoerjng van de Ford C.900 gekozen. De bovenbouw werd besteld bij de firma Jongerius, die het voordeligst had ingeschreven op de order van de D.M.L. Toen de Fordfabrieken begonnen met de aflevering van de chassis, geraakte de firma Jongerius in financiële moei lijkheden. Deze zouden evenwel binnen korte termijn te boven gekomen kun nen worden. Mede omdat men besefte, dat het intrekken van de order tot de constructie van de bovenbouw voor de tankwagens de moeilijkheden voor de firma Jongerius zouden vergroten, nam de legerleiding ten aanzien hiervan een afwachtende houding aan. Jongerius bleek de moeilykheden echter niet te kunnen overwinnen. De firma ging fail liet. De D.M.L. gaf de opdracht voor de bovenbouwen toen aan de D.A.F. in Eindhoven, die haar uiteindelijk ook uitvoerde. In afwachting van de levering van de bovenbouwen, werden de inmiddels door Ford afgeleverde chassis opgeslagen op de opslagplaats In Soesterberg. Hoewel de chassis daar In de open lucht ston den, zijn er geen preserveringsmaat- regelen voor langdurige opslag getroffen, omdat men verwachtte binnen redelyke tyd de beschikking te hebben over de bovenbouwen, waarmede de constructie van de wagens kon worden voltooid. Eenmaal zover gekomen, bleken enkele wagens na in gebruikname mankemen ten te hebben. De inwendige verroes ting, die was opgetreden, is volgens de technici mogelijk mede veroorzaakt door het feit, dat de chassis veel te lang aan de schadelijke invloeden van de opslag in de open lucht hadden bloot gestaan. Over de oorzaak van de corrosie zijn zij het echter nog niet eens. Thans zullen de beschadigde onder delen van de wagens in de werkplaatsen worden vernieuwd. De wagens zullen weer in dienst worden gesteld, zodra zij daartoe geschikt zijn bevonden. Het valt nog niet bij benadering te zeggen, wat de extra kosten zullen zijn, die voortvloeien uit deze tegenslag. Braziliaanse eer aan twee Nederlanders De Braziliaanse ambassadeur in Ne derland. de heer Joaquim de Sousa- Leao, heeft vandaag tijdens een diner in zijn residentie de Nederlandse auteur mr W. J. van Balen, de versierselen uitge reikt behorende bij de onderscheiding van Commandeur in de Braziliaanse Orde van het Zuiderkruis. Van de hand van mr. Van Balen zijn diverse publikaties over Zuid-Amerika verschenen. De heer R. E. M. van den Brink, van de Uitgeverij „Elsevier" heeft de ver sierselen ontvangen van Officier in de Orde van het Zuiderkruis. Kelner stak halfbroer een mes in de rug (Van onze Haagse redactie) Voor de Haagse Rechtbank stond een 30-jarige kelner V. uit Voorschoten terecht, aan wie was ten laste gelegd, dat hy op 4 oktober van het vorige jaar te Leiden „opzettelijk, ter uitvoe ring van zijn na kalm beraad en rus tig overleg opgemaakt plan" had ge probeerd zijn 42-jarige halfbroer met een mes te vermoorden. Subsidiair was hem poging tot doodslag en nog meer subsidiair zware mishandeling ten laste gelegd. Na een ruzie en een vechtpartij met zijn halfbroer, was verdachte in zeer opgewonden toestand naar zijn woon boot te Voorschoten gegaan, had zijn dolkmes gehaald en was ijlings naar Leiden teruggekeerd, naar hij zegt al leen met de bedoeling zijn halfbroer met de dolk angst aan te jagen, doch in feite om hem een steek in de oksel en twee steken in de rug te geven. Zijn halfbroer overleefde de aanslag geluk kig. De Officier van Justitie achtte voor bedachte rade niet bewezen en eiste terzake van poging tot doodslag een ge vangenisstraf van een jaar tegen de kelner, waarvan vier maanden voor waardelijk. met gedurende de 3-jarige proeftijd onder toezichtstelling van het consultatiebureau voor alconolisme en van een psychiater. De verdediger, mr. G. Smelt, die al leen mishandeling bewezen achtte, vroeg een kortere onvoorwaardelijke straf. Uitspraak 29 januari. Grote fabrieksbrand te Rijen (N.Br.) Vanmiddag omstreeks 2 uur is brand uitgebroken in de ververy van de chroomlederfabriek fa. Theewes te Rijen. Het liet zich onmiddellijk ernstig aanzien, en op het alarm „uitslaande brand" kwamen de brandweren van Gilze en Tilburg de brandweer i Rijen te hulp. LEIDERDORP Stichting bejaardencentrum Voor het nieuw te bouwen bejaarden tehuis in deze gemeente wordt een stichting gevormd, die besprekingen zal voeren met het gemeentebestuur over de bouw en later de exploitatie ter hand zal nemen. Het gemeentebe stuur heeft zich daartoe tot de her vormde en gereformeerde kerken ge wend met het verzoek voor het bestuur van deze stichting personen te benoe men. In het stichtingsbestuur zullen zes personen zitting hebben, terwijl er bovendien een raad van toezicht in het leven wordt geroepen. Voor de geref. kerk van Leiderdorp zullen naar alle waarschijnlijkheid de volgende perso nen in het bestuur zitting nemen: de heren C. Gordijn, A. van Poelgeest en J. P. van der Stoel. In de raad van toezicht zijn benoemd ds. J. J. Dijk, geref. predikant, en de heren J. W. Boot en A. Wissel.. Van hervormde zyde kon men ons nog niet mededelen wel ke heren in deze colleges zitting zullen nemen, omdat men nog geen antwoord heeft ontvangen van de eerst dezer dagen gedane benoemingen. MARKTBERICHTEN BARNEVELD, 15 Januari Eiervelllng SBE; Aanvoer 331.260 stuks. Handel vlug. Notering: eieren van 55/60 gram f 10.92 11.98; eieren van 60/63 gram f 12.11 12.76; eieren van 63/67 gram f 12.91 13.55; eendeeieren van 65/72 gram 19.23 10. alles per 100 stutks. Coöperatieve Veluwse Eiervelllng Bar- neveldEde: Weekaanvoer ca. 1.000 000 stuks. Handel vlug met kalme afloop. No tering: eieren van 52/60 gr. f 10.7812.28; eieren van 60/63 gr. f 12 4113.18; eieren van 63/70 gr. f 13.15—14.70 alles per 100 stuks. Eiermarkt: Aanvoer 1.550.000 stuks. Handel redelijk met kalme afloop. Note ring eieren van 54/66 gT. f 11.5013.50; algemene prijs f 12.45 per 100 stuks; kilo- prils f 2.06. basis 60,5 gr. PlulmveemarktAanvoer plm. 50.000 situks. Handel redelilk. Notering: slacht- kippen fl.80'1.05 per kilogram; elacht- kulkens f 1 401.70 per kilogram. Prijsnotering GeldersOverijsselse Ver eniging van EierhandelarengTOte eieren f 12.75—13.75. gewicht 62/68 gram. kleine eieren f 11.25—12.25. gewicht 56/61 gr. Een beeld van de première van de film Operatie Amsterdam" in het Leicester square Theater in Londen. Nederlandse mannequins bieden aan de voornaamste gasten diamantjes aan als herinnering aan deze filmwaarin diamanten een grote rol spelen. Oneerlijke beambte bij de Ned. Spoorwegen (Speciale berichtgeving) Het O.M. bU de Rotterdamse Recht bank eiste vanmorgen 7 maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan 3 maanden voorwaardelijk tegen een 22-jarige bureelambtenaar uit Utrecht wegens verduistering in dienstbe trekking. De man was werkzaam bij het Cen traal Station te Rotterdam, afdeling gevonden voorwerpen. In die hoedanig heid had hij een gevonden koffer ont vangen om in te schrijven. Hij heeft die koffer geopend en er geld uit weg genomen. Een volgende maal had hij geld uit een tas gestolen en de 'tas be houden, nadat hij het door middel van een door hem valselijk uitgeschreven kwitantie had doen voorkomen, alsof de tas aan de rechthebbende was terug gegeven, ook had hij geld uit een loon zakje gestolen. In totaal had hij zich ongeveer f.500,wederrechtelijk toe- geeigend. „Ook heeft u zich nog bij de tele graaf aan allerlei oneerlijkheden schul dig gemaakt, door de mensen te veel te berekenen, die een telegram kwamen aanbieden", zei de president tot ver dachte, die ook nog enkele (gevonden) beurzen met geld had gestolen. Uitspraak 29 januari a.s. Het zevende wereld-vrijgezellen- congres zal op 15, 16 en 17 augustus 1959 in Grevenbicht worden gehouden. Het derde wereldcongres voor weduwen, weduwnaars en oudere vrijgezellen (bo ven 30 jaar) wordt gehouden te Breda op 4, 5, 6 en 7 september 1959. De plan nen voor een tentoonstelling „Alles voor de vrijgezel en de vrijgezellin" zijn in een vergevorderd stadium. BEURSOVERZICHT Vaste markt AMSTERDAM, 15 Januari. De markt kenmerkte zich vandaag, bij geringe omzetten, door een gunstig klimaat. De stoot hiertoe werd door Wall Street gegeven al waar de slot- koersen aan de vaste kant waren. Philips haalde niet alleen het volle verlies van de vorige dag in, dooh Kwam daar met een paar punten Doven uit op een prijs van 491% bij de opening, die later opliep tot 494. De slotkoers van gisteren bedroeg 484. New York had enige belangstelling voor deze aandelen. De 5 converteerbare obligaties Phi lips lagen eveneens vast. Unilevers ston den ln de belangstelling voor Duitse re kening. Het fonds noteerde 5 punten boven gisteren. Aku's liepen op van 282% tot 283 tegenover een vorige slotprijs van 279. Kon. Olie kon het ver lies van de vorige dag echter niet ge heel inlopen. De prijs kwam een dikke 3 gulden boven die van de vorige dag. KLM kwam vrijwel op het peil van gis teren. Scheepvaarten zeer kalm. waarvan Kon. Boten iets lager. Voor Dell kon de belangrijke winst van gisteren goed ge handhaafd worden. Amsterdam Rub bers noteerden wat hoger. Senembah fractioneel lager. Staatsfondsen vast voor de Staffellening. Aandelen Maatschappij voor Haven werken werden 15 punten hoger op 135 bieden geadviseerd. Op deze aandelen werd door een bekend commis6iehuis nog de aandacht gevestigd. Aandelen Thomassen Motoren enige punten lager. De winstmarges over 1958 bleven bij 1957 ten achter. Lijm en Gelatine vast op de a.s. emissie met claimrecht. WISSELKOERSEN Amsterdam, 15 Januari Londen 10.57%—10.57%; New York 3.76*8—3.77A; Montreal 3.90^—3.90A; Parijs 76.85—76.95; Brussel 7.54%— 7.54%; Frankfort 90.20%—90.25%: Stook holm 72.85%—72.90%Zürioh 87.45%— 87.50%; Milaan 60.51%—60.56%; Kopen hagen 54.60—54.65; Oslo 52.81—52.86; Wenen 14.53%—14.54%; Ankara 3.76%— 3.77%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.19%13.20%. Beurs van Amsterdam Donderdag 15 januari ACTIEVE OBLIGATLL Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 99% 99% 92% 93 Grootboek obl. 3% 79% Ned. '47 3% (3) 9H8 92A 94% 94 B Ned. '53 (3%) 92% 87L Ned. '56 3% 92% 88% Ned. '48 3% 87 88% Ned. '54 3% 88% 89% Ned. '55 I 3% 88 %L 87% Ned. '55 II 3% 89% 90% 88 9641 Dollarlng '47 3 91 96% Investeringscert. 3 9648 Ned. 62-64 3 96% Cert. NWS 2% 59 H 95% Grootboek '46 3 88% Ned. W8 6% 110 110% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 37 36 Nat. Handelsbank 145 145 Ned. Handelmfj199% 199 Amst. Rubber 88 89% H.V.A141% 140% Java Cult25% 25% Senembah127 126 Vorstenlanden9% 10% A.K.U278% 284% Berkel's Patent (v.) 230 2)28 Calvé Delft eert. 417 422 Deli My .en (Ver.) 140.35 141.75 Kon. Pap. v. Gelder 218 215 Hoogovens eert336% 339% Müller en Co. N.B. 305 310 Ned. Kabelfabr314 317 Philips 483% 493% Philips pref202 207 Unilever 435^ 440% Wilton Feyenoord 204 204% Biliton 2de r133% 183% Dordtse Olie gew. 687 696% Kon. Petr (f.20.—) 173 60 176.20 idem (50 A f.20.—172 50 175.45 Holl Amer. Ujn 1597' 161 Java China Paket 137% 138 KX.M 110.40 110.40 Kon Ned. Stmv Mij. 159 Kon Paket My 126y4 126% Stoomvaart Mij Ned 165a/ 164i/ Nievelt Goudr eert J3J71 130 v. Ommeren eert. 242 Va 242% Kon Rott Lloyd fjg 143 Ned Scheepv Unie 137% 137% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam 47 (3%) 3 93 93% Den Haag 1954 3% 87 Leiden 1947 3% 95 R'dam *37 I-III 3% 93% 93%B Industr. Obligaties Philips Dollarlng -51 110% 93% Premieleningen A'dam '53 3 98% A'dam '51 2% 87% 87% A'dam '56 I 2% 87 88% A'dam'56 II 2% 97% 8ö% Eindhoven '54 2% 84% 83 Enschede '54 2%84 84% Den Haag '52 I 2% 95L 95 Idem n 2% 93% 94% R'dam '52 I 2% 93% 93% Idem n 2% 94% 95% Idem '57 2% 109 108% Utrecht '52 2% 100% Z.-Holl. 1957 2% 107% 107% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 390 390 Amst. Bank 265 266% H.B.U. eert220 228% Rott. Bank 230 230% Twentsche Bank ..200 198 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 285B 289 Borneo Sum. H.My 52% 52 Ned. G. en Sp. fabr. 252 Kon. Ned. Grofsm. 126% 130 Intematio102% Rott. Droogdok Mij. 579 590 Slkkens Lakfabr. '53 478 Tieleman en Dros 8% 8% Ned. My. Walv.vrt. 86 85 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 5% Amerlk. fondsen Canadian Pacific R. 29 f| Intern. Nickel87% Anaconda 66 Bethlehem Steel 51% Cities Service 61B General Motors 49% Kennecott101% Republic Steel 73 Shell OU 82 Union Pacific 35A Un. States Steel 96 30 87% 66% «it! 50A 102% 73% 84 35A 96% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK 14/1 Edelmet. Kon AA 50 53GB Pref. w.a. Idem 56 56% 304GB 300 HoU. Constructie 325% 325GB Ing bur v Bouwnyv. 168 169 Id div. 1958 160 161B Int Kunststoff Ind 44%GB 45GB Leidsche Wolsplnn 197 199 Ver Touwfabrieken 210 208GL Wermnk's Betonm 102% 103% Van wyk Textiel 60GB 60% Zaalberg 104 106

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9