Internationale tuinbouwexpositie te Rotterdam heet „Floriade" Prof. Posthuma acht E.E.G. niet onverdeeld gunstig voor ons Vond markies Gargallo op Sicilië graf van Michiel de Ruyter? EEN ACTIE VAN DE K.N.A.C. TEGEN PARKEERPRIVILEGES Ministers Klein Europa zochten opnieuw naar „steen der wijzen' 97ste jaargang Donderdag 15 januari 1959 Derde blad no. 29645 Onder het motto Van kiem tot kracht De grote internationale tuinbouwtentoonstelling, die in maart 1960 haar poorten opent in Rotterdam, heeft als naam „Floriade" gekregen. Deze naam herinnert in de eerste plaats aan het woord Olympiade: in het oude Griekenland een krachtmeting op het gebied van sport. Zo zal ook deze tuinbouwtentoonstelling een meting zijn van de krachten op het gebied van kennis en kunde op het terrein van de tuinbouw. Het eerste gedeelte van de naam Floriade" herinnert aan Flora, de godin van het groeien en bloeien. De naam van deze inter nationale tentoonstelling betekent dus een krachtmeting op het gebied van de tuinbouw. De „geboorte" van de naam ter gelegenheid waarvan kandeel werd gedronken met de volgens de traditie daarbij behorende gesuikerde spouwertjes, een koek vond plaats tijdens een persconferentie die gisteren in café-restaurant „In den Rustwat", gevestigd in een vier eeuwen oude boerderij, te Rotterdam werd gehouden. De algemeen voorzitter van de ten toonstelling, dr. A. J. Verhage, vertelde, dat er aan een internationale tentoon stelling strenge eisen worden gesteld door een internationale organisatie op dit gebied. Men heeft echter voor de ten toonstelling, die in Rotterdam wordt gehouden, toestemming gekregen inder daad het predikaat „internationale" te voeren. Bijzonder prettig is daarbij ge weest, dat de Nederlandse regering alle steun heeft verleend en aan alle ambas sades en gezantschappen opdracht heeft gegeven de tentoonstelling te propage ren. Ook is van regeringswege mede werking verleend aan het verkrijgen van een inzending uit de Nederlandse An tillen en Suriname. Er is op het tentoonstellingsterrein reeds veel werk verzet, en zodra het weer wat beter wordt zal men beginnen met de inplantig van de diverse bloe men en planten. Hierbij wordt gehan deld naar de aanwijzigingen van de hoofdarchitecten van de tentoonstelling, prof. dr. ir. Bijhouwer te Wageningen, tuinbouwarchitect en de bouwarchitec- ten prof. Van de Broek en de heer Bakema. Nog tal van andere medewer kers zouden te noemen zijn, onder wie de gemeentelijke diensten van Rotter dam. MOTTO EN EMBLEEM. De organisator van de tentoonstel ling, de heer Jac. Kleiboer, vertelde over de moeilijkheden, die er geweest zijn om een pakkende naam te vinden, die het ook internationaal zou „doen". Er waren enkele honderden suggesties, die echter niet in aanmerking zijn geko men, want de naam „Floriade" won het glansrijk van alle. Deze was een vondst van de heer Kleiboer. Het embleem van Floriade Een tentoonstelling kan echter niet zonder motto, en daarover heeft men na lang beraad gekozen Van kiem tot kracht". Uit een eenvoudige kiem kan een krachtige plant groeien en dat geeft precies weer wat de tentoonstel ling wil tonen. Kees van Roemburg uit Den Haag heeft voor dit motto een embleem verzonnen, waarop hij een toelichting gaf. Het is het bij dit artikel afgebeelde embleem: in het midden de kiem, en daaromheen de spruit, die boven de grond uitkomt. Het embleem moest aan verschillende eisen voldoen. Lang voor de tentoonstelling moet het reeds de aandacht trekken en in het geheugen blijven hangen. Naarmate de 'tentoon stelling nadert zal het embleem op de aanplakbiljetten en folders kleiner wor den en zullen er meer mededelingen over tijd, plaats en doel voor in de plaats komen, waarbij het embleem als herken ningsteken blijft behouden. Tevens moet het uitdrukking geven aan de kern van de gehele tentoonstelling. Belangrijk is ook, dat het in één oogopslag te zien is, bijv. aan snelverkeerswegen. LANGS DE MAAS. Het terrein van de tentoonstelling ligt aan beide zijden van de Westzeedijk op het gebied, waar vroeger de E 55 en Rot terdam Ahoy zijn gehouden. Het strekt zich uit van Museum Boymans tot aan de Maas en aan de achterzijde in de grens de Parkhaven met de ingang naar de Maastunnel. De afdeling voor de bollenkwekers zal aan beide zijden van de Westzee dijk komen te liggen en het is ook wel veroorloofd, dat de bollenmensen twee stukken krijgen. Men herdenkt immers in 1960 het feit, dat de tulp vier eeuwen geleden in ons land kwam en tevens het 100-jarig bestaan van de Kon. Ver. voor Bloembollencultuur. De zaadteelt zal worden ondergebracht in de Energie- en Ahoyhallen. Ook voor de boomkwekerij is een gedeelte gere serveerd, in de nabijheid van de Maas. BOS EN VELD. Tegen de Parkhaven aan komt een terrein, dat „Bos en Veld" genaamd wordt. Hier zal de heer C. P. Boerse uit Amstelveen de scepter zwaaien. Op dit deel van de tentoonstelling zal men in heemse planten vinden, die men veelal als „onkruid" betitelt en die door boe ren en tuinders vaak te vuur en te zwaard worden bestreden. In onze par ken en tuinen plant men dikwijls uit heemse planten en de Nederlandse flora wordt verwaarloosd. Met grote moeite is het gelukt vele inheemse planten te ver menigvuldigen en zo voor uitsterven te behoeden. De afdeling „Bos en Veld" zal gedeeltelijk een vrij wild karakter krij gen, maar deskundigen beloven dat het een bijzonder aantrekkelijke hoek van de tentoonstelling zal worden. Het planten- materiaal komt voor een belangrijk deel uit de gemeente Nieuwer Amstel. waar men een soortgelijk park heeft aange legd. Het grondwerk voor dit gedeelte is voor het grootste gedeelte al gereed en zo spoedig mogelijk zal men met het inplanten beginnen. PRIJZEN. Aan deze tentoonstelling zal een keu ring worden verbonden, waarvoor prijzen beschikbaar worden gesteld. Alle landen zullen dus ongetwijfeld zo goed mogelijk voor de dag willen komen. Hoeveel deelnemers er zullen komen, is nog niet bekend, doch in de komende maanden zal daarover beslist worden. De belangstelling is echter reeds nu groot te noemen, o.m. uit Amerika. Er is sinds 1955 reeds veel werk ver zet voor deze expositie en er zal nog veel werk moeten worden verricht eer men de poorten kan openen. Als de voortekenen echter niet bedriegen, wordt dit een zeer belangrijke tentoon stelling op internationaal niveau, die een bezoek ten volle waard zal zjjn. Kantoor 20 verdiepingen „Nederlanden van 1845" De N.V. Assurantiemaatschappij „De Nederlanden van 1845" heeft vijf ar chitecten uitgenodigd een schetsont werp te maken voor een te bouwen nieuw hoofdkantoor in het Bezui- denhout te 's-Gravenhage. De plan nen gaan in de richting van een ge bouw van 20 verdiepingen (ongeveer 70 meter hoog) dat in totaal aan 4000 man personeel werkruimte zal kunnen verschaffen. Het zal, als deze opzet verwezenlijkt wordt, het groot ste totnutoe ontworpen kantoorge bouw in Nederland worden. De uitgenodigde architecten zijn de architectenbureaus Van den Broek en Bakema te Rotterdam, Maaskant, even eens in Rotterdam, Oyevaar, Stolle en Van Gooi te Amsterdam, de Haagse ar chitect Romke de Vries en de Amster damse architect prof. ir. C. Wegener Sleeswijk. Het kantoor zal verrijzen op de hoek van de Schenkkade en de Tweede Adel- heidstraat en zal voorts komen te lig gen aan de o.a. in de verkeersnota 1958 van gemeentewege vermelde „Utrecht se baan" waarover in de toekomst het uit oostelijke richting komende snel verkeer naar de binnenstad zal worden geleid. Deze brede verkeersader za! te zijner tijd van het verkeersplein te Voorburg af langs de spoorbaan Utrecht's-Gravenhage komen te lopen en na de kruising van de spoorbaan 's-GravenhageAmsterdam zijn voort zetting vinden, langs het Nederlanden kantoor, in de huidige 1ste van den Boschstraat, de Boslaan en de Jozef Is- raëlslaan, waarbij op verscheidene kruispunten (in een later stadium) aan ongelijkvloerse kruising is gedacht. „Geen gesloten gemeenschap Prof. S. Posthuma, directeur van de Nederlandsche Bank N.V. te Amster dam, heeft gistermiddag tijdens een lunchbijeenkomst van de Nederland sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, die te Utrecht werd gehou den, de vraagstukken van de inter nationale integratie besproken. Volgens prof. Posthuma is het gevaar voor een botsing met landen, die niet deelnemen aan de gemeenschappelijke markt, groot. Zo bestaat er, naar zijn mening, een kans, dat het sterlingge- bied een economisch blok zal gaan vor men, dat de Scandinavische landen zich meer aaneen zullen sluiten en dat men zelfs tot in het Verre Oosten toe, maat regelen zal gaan nemen om gezamen lijk te kunnen optreden tegen de zes verbonden Europese landen. Het kernprobleem moet altijd zijn, hoe te voorkomen, dat de eenheid van het Westen wordt verbroken, zo zei prof. Posthuma. Hij voegde eraan toe, dat men hiervoor desnoods maar wat minder ver moet gaan met de inte gratie in de E.E.G. Prof. Posthuma betoonde zich dan ook een voorstan der van het instellen van een vrij handelszone, vooral terwille van de be trekkingen met het Verenigd Ko ninkrijk. Spr. merkte op, dat men niet moet verwachten, dat de vrijheid van het handelsverkeer in de zes Euromarkt- landen voor 100% verwezenlijkt kan worden, ook niet binnen de vastgestelde 15 jaar. Hij zei, dat hij trouwens wel Teken van vertrouwen West-Duitsland krijgt weer biljetten van duizend mark (Van onze correspondent in Bonn) Nog dit jaar zal men in West-Duits land nieuwe bankbiljetten van duizend mark in omloop brengen en daarmee een vooroorlogse traditie in ere herstellen. Het zal de eerste keer in het bestaan van de thans reeds zo harde Duitse mark zijn, dat er 1000 mark-biljetten verschij nen. Sedert het einde van de oorlog be stonden er in West-Duitsland geen bil jetten van 1000 mark. Men deed het hier tot dusver in het zakelijke en het per soonlijke verkeer af met biljetten van vjjf, tien, twintig, vijftig en honderd mark. De gemiddelde Duitser zal zich eT thans dan ook nauwelijks voor interes seren, dat er zo iets als een 1000-mark - biljet zal verschijnen. Maar de achter grond ervan is toch wel zeker van groot belang. Er is al op gewezen, dat de vooroor logse biljetten van 1000 rijksmark meer waren dan gewoon „tien maal een hon derd-mark-biljet". Er kleefde aanzien aan, er ging rijkdom van uit. Men potte het biljet bij het intreden van de infla- tiegolf van de jaren "30 op. Na de oorlog bestond er bepaald geen behoefte aan bankbiljetten van een hogere waarde dan 100 mark. Maar nu begint dat anders te worden. Er is in West-Duitsland in om loop thans zo'n twintig miljard mark. En dat acht. men tekort. De gemiddelde Duitser pleegt weliswaar steeds meer te gireren of via zijn bank zijn betalingen te verrichten. Maar de banken zelf zit ten met een tekort aan bankbiljetten voor het lopende betalingsverkeer. De 1000 mark-biljetten kunnen dit alles nu rationaliseren: grotere bedragen kun nen met minder biljetten betaald wor den. Maar ook dit is niet de belang rijkste reden van de uitgifte van 1000 mark-biljetten. Die schuilt toch vooral in de psychologische betekenis De cen trale Duitse bank, de Bundesbank te Frankfort, die de bankbiljetten zal uit geven, durft over te gaan tot het 1000 mark-biljet, omdat er thans in de Bondsrepubliek het algemene vertrouwen bestaat, dat dergelijke 'bankbiljetten niet in de oude kous zullen verdwijnen, of direct naar het buitenland zullen ver huizen. De aanstaande uitgifte van deze biljetten is een daad van vertrouwen in de gezondheid van de Duitse mark. Daarmee, zo is onlangs gezegd, heeft men de allerlaatste punt gezet achter de mo netaire periode vol wantrouwen, waar onder Duitsland decennia lang gebukt is gegaan. De hardheid van de mark krijgt hierdoor een extra steuntje, het vei"trou wen een extra-hulp. voelt voor zekere uitzonderingen, met name voor de landbouw. Het landbouw probleem wordt, naar zijn mening, nog ingewikkelder door het verschil in men taliteit der betrokken regeringen. De instelling van de E.E.G. is, vol gens prof. Posthuma, mede te danken aan de angst voor de landen achter het ijzeren gordijn en voor een herleven van de machtsstrijd tussen Frankrijk en Duitsland. Hij vroeg zich zelfs af, of men zonder die dreigingen de belangrijke stappen op economisch terrein wel zou hebben durven ondernemen. Ook politiek gezien acht prof. Posthuma het van belang, dat de E.E.G geen gesloten gemeenschap wordt, maar dat zowel Engeland als de V. S. er op de een of andere manier bij worden betrokken. Dit geldt, zo zei hij, in het bijzonder voor Nederland, dat de zuiver economische voordelen van de E.E.G. toch wel met enige reserve mag bekijken. Hij wees erop, dat het voor Nederland vooral gaat om de nieuwe betrekkingen met Frankrijk en Duitsland, aangezien er reeds samen werking bestaat in Beneluxverband. T.a.v. Frankrijk mei'kte prof. Posthuma op, dat dit land typisch protectio nistisch is ingesteld en dat men niet mag verwachten, dat het Franse protec tionisme zo maar in een handomdraai zal verdwijnen. Nederland gaat, volgens hem, boven dien zyn bevoorrechte handelspositie in België verliezen, omdat Duitsland er precies dezelfde gunstige voorwaarden zal krijgen. De instelling van de E.E.G. zal de hele Nederlandse economische struc tuur grondig raken, aldus prof. Posthuma. De consequentie hiervan is, volgens hem, dat vooral de kleinere en middelgrote Nederlandse bedrijven een andere politiek zullen moeten gaan voeren. Hij acht voor Nederland een zeer grote economische krachtsinspan ning en de bereidheid tot interne in tegratie dringend noodzakelijk. Burgemeester Brandt naar technische Jaarbeurs De Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel heeft de burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, uitgeno digd voor de Berlijnse dag van de Utrechtse Technische Jaarbeurs, die Toenemende activiteit der opstandelingen De militaire bevelhebber van Zuid- Celebes heeft gisteravond in een radiorede meegedeeld dat de Daroel Islam samenwerkt met de opstande lingen in Noord-Celebes en dat in de afgelopen paar dagen activiteit van de Daroel Islam aan de dag is ge treden. Hij riep de bevolking op om kalm te blijven. Ook op Sumatra blijft de Indonesi sche regering moeilijkheden ondervin den bij het onderdrukken van het ver zet. Volgens in Djakarta ontvangen be richten verlaten 'boeren en plantage leiders de dorpen wegens de toenemende activiteit van de opstandelingen. Kasteel Neercanne bijna prooi der vlammen Schade vrij aanzienlijk Gisteravond is brand uitgebroken in het kasteel Neercanne, bij Maas tricht. Het heeft er naar uitgezien, dat dit unieke terrassenkasteel, dat uit het begin van de 17e eeuw dateert, een prooi der vlammen zou worden". Omstreeks 10 uur gisteravond was door de inwonenden van het kasteel, dat sedert een jaar of vijf als restaurant is ingericht, brand ontdekt op de boven verdieping, waar een binnenkamer en een kleedkamer voor het personeel zijn gevestigd. De vlammen sloegen toen al naar buiten en men heeft getracht met brandblusapparaten het vuur te beper ken. Intussen was de gewaarschuwde brandweer van Maastricht met alle be schikbare materiaal uitgerukt. De brandweer slaagde er binnen het uur in de vlammen te localiseren, zodat de schade beperkt bleef tot de restauratie- zaal en de daarboven gelegen genoemde linnen- en kleedkamer. De schade is echter vrij aanzienlijk, want een deel van de inventaris is door het vuur ver nield. Wel zijn enkele grotere stukken inboedel, o.a. een vleugel, uit de res tauratiezaal gered kunnen worden. Ver zekering dekt de schade. Dit kasteel staat onder Monumen tenzorg en werd in 1947 van de toen malige eigenaresse, mej. Poswick, voor f. 80.000 door de Stichting Lim burgs Landschap gekocht en is daar na tot restaurant ingericht. De res tauratie vergde f. 700.000. Het kasteel is ook bekend om zijn buitengewoon fraaie omgeving. Wrak van diens schip sou gevonden zijn In een Utrechts hotel logeert op het ogenblik de Italiaanse markies Gar gallo. Deze is de stichter van een instituut, dat zich bezighoudt met het zoeken naar archeologische voorwer pen op de bodem van de Middellandse Zee. De markies, een sportieve figuur van ongeveer 35 jaar, is zelf meermalen, voorzien van de nodige attributen, af gedaald in het veelbezongen blauwe water van de Middellandse Zee. Hij vond op de bodem de overblijfselen van schepen, die honderden en soms meer dan 2000 jaren geleden in de buurt van Sicilië zijn vergaan. Hij dook ook een respectabel aantal vazen, marmeren zuilen en andere interessante voorwer pen op, die in de grijze oudheid door de ongelukkige schepen werden vervoerd. Hij ontdekte zelfs gedeelten van steden, die bij aardbevingen in zee waren be land. De markies vertelde ons, dat hij zich op het ogenblik het meest opwindt over het wrak van een schip, dat hij in de buurt van Syracuse heeft gevon den. Hij heeft helaas nog geen tijd gehad, om de resten aan een nauw keurig archeologisch onderzoek te onderwerpen, maar hij vermoedt, dat het 't vaartuig is, waarmee Ne derlands nationale zeeheld Michiel Adriaenszoons de Ruyter bij zijn laatste grote zeeslag onderging. Het schip zal nog dit jaar aan de opper vlakte worden gebracht. Met het schip is de belangstelling van markies Gargallo voor Michiel de Ruyter echter nog niet uitgeput. Een van zijn voorvaderen was namelijk tij dens de zeeslag bij Syracuse minister van Oorlog en Marine van 'het Konink rijk Bourbon. van 15 tot en met 24 april a.s. wordt gehouden. Men heeft burgemeester Brandt ver zocht, te spreken over de situatie in West-Berlijn. Het is nog niet zeker of hij de uitnodiging zal accepteren. Kivalijke ontwikkeling Niet bedoeling van het verkeersreglement De KNAC is een actie begonnen tegen de parkeer privileges voor overheidsfunctionarissen. Bij Rijks diensten in Den Haag, bij gemeente huizen en andere overheidsvestigin- gen, verspreid door het land, treft men in toenemende mate wachtver- bodsborden aan, met onderborden die het parkeren in exclusiviteit toestaan voor ambtenaren van de betreffende instanties. De KNAC acht dit een kwalijke ontwikkeling. In het Wegenverkeersreglement zijn mogelijkheden geschapen tot ontheffing van bepaalde verbodsbepalingen, o.a. ook wachtverboden. De bedoeling daarvan zo zegt de Automobielclub is duide lijk: voor gevallen waarin bepaalde be langen boven het (veilig) verkeersbelang uitgaan, wil de wetgever een ontsnap pingsmogelijkheid houden. Zulke hogere belangen kunnen aanwezig zijn bij brand, als een misdadiger gevat moet worden, als een mens in levensgevaar verkeert en dergelijke. Zulke hogere be langen zijn volgens de KNAC niet aanwezig, wanneer aan administratieve krachten in overheidsdienst en ook wel aan politici parkeerprivileges worden gegeven om te verhoeden, dat mogelij kerwijs een afstand van honderd meter t.e voet moet worden afgeleed. Vrijheid in geding Volgens het wegenverkeersreglement kunnën in het algemeen wachtverboden alleen worden ingesteld, aldus dat in het belang van de vrijheid van het verkeer of de veiligheid op de weg noodzakelijk is. Het valt de KNAC moeilijk om aan te nemen, dat in de gewraakte gevallen de vrijheid van het verkeer of de veilig heid op de weg wél schade kan lijden van geparkeerde auto's van particulieren en niet van geparkeerde auto's van overheidsdiensten. De KNAC ziet in deze parkeerprivi leges een discriminatie tegenover de particuliere automobilisten en een mis bruiken van macht. Dienaren van de overheid creëren hier voorrechten, die strijdig zijn met de bedoeling van de re gelen. door dezelfde overheid gegeven, meent de Club. Beroep op kroon De Automobielclub heeft zich om deze redenen beraden over middelen, waar mee een eind kan worden gemaakt aan de parkeerprivileges. Het eerste gevolg van dit beraad was een brief van de KNAC aan B. en W van s-Hertogen bosch. met het verzoek een wachtvcrbod in te trekken, dat is ingesteld voor de beide zijden van de Wolvenhoek in deze gemeente. Onder het wachtverbodsbord ter plaatse, bevindt zich een bord met de tekst „met uitzondering van motor rijtuigen van gemeentewerken en Rijks waterstaat". B. en W. van Den Bosrh zeiden in hun antwoordbrief aan de KNAC „ge zien de verkeerssituatie in oe Wolven hoek is het niet mogelijk uw vrzoek tot opheffing van het ter plaatse gel dende wachtverbod in te willigen". De KNAC heeft daarop ven de in de Wegenverkeerswet gegeven mogelijkheid tot beroep bij de Kroon gebruik ge maakt. De markies nu, heeft een brief van hem gevonden, met behulp waarvan hy meent te kunnen vaststellen, waar pre cies op Sicilië het graf te vinden is van De Ruyter, wiens stoffelijk overschot slechts gedeeltelijk naar Holland werd overgebracht. Volgens hem bevindt het graf zich hoogstwaarsohynlyk in de plaats Augusta en anders zeker in Syracuse. Helaas heeft Gargallo bij zijn naspo ringen totnutoe nog niet veel medewer king ondervonden van de kerkelijke autoriteiten, die, zoals hij zegt, ook nog over de nodige gegevens beschikken, maar deze niet willen verstrekken om dat De Ruyter protestant was. Het Instituut voor Geschiedenis van de Rijksuniversiteit te Utrecht deelde ons desgevraagd mede, dat de inge wanden van Michiel de Ruyter Inder daad op Sicilië zyn begraven en wel op een heuveltje aan de zee, omdat de rooms-katholieke priesters indertijd niet toestonden, dat een protestant een plaats kreeg op hun kerkhof. Markies Gargallo wil zijn onderzoe kingen niet beperken tot de bodem van de Middellandse Zee. Hij interesseert zich namelijk ook bijzonder voor de wrakstukken van oude Vikingschepen, die bij Denemarken en in de Noordzee zijn ontdekt. Hij is dan ook van plan om, zo mogelijk, de werkzaamheden van zijn instituut op internationaal niveau te brengen. Met dit doel voor ogen maakt hij nu een reis door Europa. Vandaag vertrekt de markies naar Engeland, waar hij voor een groep archeologen een lezing zaï houden over zyn duikerservaringen. Gisteren heeft minister Staf de Amerikaanse plaatsvervangende Minister van Defensie, Donald A. Quarlesin Den Haag ontvangen. Van links naar rechts de Ameri kaanse ambassadeur in ons land, Philip Young, Donald A. Quarles, minister Staf en rearadmiraal J. A. Snackenberg. Legeroefeningen bij La Courtine (Fr.) Van 4 juli t.m. 16 augustus Het oefenterrein in Frankrijk, dat ter beschikking is gesteld van de Kon. Landmacht, ligt nabij La Courtine in Ferrand en Limoges. Het bijzonder geaccidenteerde terrein zal de moge lijkheid bieden tot het uitvoeren van oefeningen zoals deze op de Neder landse en ook op de Duitse oefenter reinen niet mogelijk zijn. In twee periodes, namelijk van 4 juli tot en met 16 augustus, en van 16 sep tember tot en met 1 november zullen parate onderdelen van het le leger korps worden geoefend in het verband van gevechtsgroepen. In elke periode zullen twee gevechtsgroepen oefenen ieder ongeveer 3500 man sterk ter wijl gedurende elke periode een tegen partij ter sterkte van 1500 man aan wezig zal zijn. In totaal zullen dus 17.000 man deelnemen aan deze oefe ningen. De onderdelen reizen langs de weg. Zowel op de heenreis als op de terug reis tussen Eindhoven en La Courtine zullen zij tweemaal in bivak gaan, n.I. te Mourmelon (nabij Reims) en te Bourges. De tanks voor de verschil lende cavalerie-onderdelen zullen vóór het begin van de eerste oefen periode per trein naar La Couitine worden vervoerd en daar blijven tot het einde van de tweede periode. In het oefenkamp legeren de troepen in kazernegebouwen. Ontmoeting van Debré met Macmillan Voorstel aan Engeland (Van onze Parijse correspondent) De zes landen van KJein-Europa (Frankrijk. West-Duitsland. Italië en de Benelux) zijn gisteren in de perso nen van hun ministers van Buitenland se Zaken in het ministerie aan de Quai d'Orsay te Parijs opnieuw bijeenge komen om een gemeenschappelijke houding te bepalen tegenover de overige leden der Europese Organisatie voor economische samenwerking (OEES). die vandaag in het Chateau de la Muette vergaderen. De zitting van van daag stond al ruim een maand op de agenda. Niettemin is het de deskundi gen nog niet mogen lukken de bestu dering van de vrijhandelszone en Euro- markt afdoende te doen vorderen om een vruchtbaar beraad der ministers Kernfusie-onderzoek in Nederland komt op gang Naar het A.N.P. van prof. dr. H. Brinkman, hoogleraar in de experimen tele natuurkunde aan de Rijksuniver siteit te Groningen en ondervoorzitter van de Stichting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie verneemt, is in ons land een gecoördineerd begin ge maakt met het kernfusie-onderzoek. Bedoeld onderzoek wordt gedaan door de werkgemeenschap voor onderzoek naar thermonucleaire reacties van de F .OM. en staat onder de wetenschap pelijke leiding van dr. C. M. Braams. Zoals indertijd is gemeld, zal het voor naamste wetenschappelijk research- werk geschieden in een laboratorium, gevestigd op het landgoed Rijnhuizen in Jutiphaas. Ook in Amsterdam. Arn hem en Utrecht zijn kleine werkgroepen gevestigd Professor Brinkman vertel de, dat het onderzoek van zuiver weten schappelijke aard is, doch het oog ge richt blijft op mogelijke toepassing van kernfusie voor de industriële energie productie. zelf mogelijk te maken. De bijeenkomst van vandaag zal dan ook niet op minis terieel niveau, doch een etage lager plaats vinden, dan aanvankelijk was voorzien. Of gisteren de zes ministers, waarbij mr. Luns ons land vertegen woordigde, onder voorzitterschap van hun Franse ambtgenoot Couve de Mür- ville de „steen der wijzen" nu eindelijk gevonden hebben, was vanmorgen in Parijs nog niet bekend. Men sprak wel van een zoveelste voorstel aan Enge land, waarin enkele nieuwe concessies zouden zijn gedaan zonder het beginsel der voorkeursrechten binnen de Euro- markt aan te tasten. Waarschijnlijk is wel, dat de deputaties van experts bij de OEES nieuwe richtlijnen van hun ministers hebben ontvangen. Over het algemeen is de hoop nu echter wel vooral gevestigd op de ont moeting tussen de nieuwe Franse pre mier Michel Debré met zijn Britse ambtgenoot Macmillan, die zich eind van deze maand in de Engelse hoofd stad moet voltrekken en waarbij mis schien de basis voor een compromis tussen de zes en de elf, of beter tussen Parijs en Londen, gelegd zou kunnen worden. Derde testmatch draw Engeland is er in geslaagd in de derde testmatch tegen Australië een draw te behalen. Daarmee is de hoop op het behoud van de ashes" levend gebleven. Van de serie van vijf matches heeft Australië er twee gewonnen met dus een draw. Engeland sloot op de laatste dag op 287 voor zeven. Colin Cowdrey scoorde 100 not out en Peter May 92, waarmee 182 runs aan de vierde wicketstand werden toegevoegd. De Australische battingside stond toen voor de taak in 110 minuten 150 runs te scoren. Deze opgave bleek te zwaar. De gastheren verzamelden slechts 54 runs voor he* verlies van twee wickets.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5