Dit jaar nog geen tunnelbouw aan de Lammenscliansweg Géén gewoon laxeermiddel! Natu-raLax GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL De moderne opvoeding heeft ook goede zijden President N.S. geeft Leiden voor 1959 maar een geringe kans Omvang reizigersvervoer liep in 1958 iets terug E3H9 Maar eist verstandige ouders! Haagsclie Comedie: „Brullen als een duif' Welke mogelijkheden biedt liet bedrijfsleven 97ste jaargang Donderdag 15 januari 1959 Tweede blad no. 29645 Wel geld, doch geen contract n Ondanks het ernstig streven van het Leidse college van B. en W. om zo spoedig mogelijk te komen tot tunnelbouw in de Lammen- schansweg maandag a.s. komt in de raad een voorstel aan de orde om voor de financiering van deze bouw een geldlening van f 935.000 aan te gaan is het niet zeker, dat nog dit jaar aan de realisering van dit plan wordt begonnen. Deze voor Leiden ongetwijfeld teleurstellende mededeling vernamen wij gisteren te Utrecht van de nieuwe president van de Ned. Spoor wegen, ir. J. Lohmann, tijdens een aldaar gehouden persconferentie. Ir. Lohmann, 'die zich concreet uit liet over enige urgente werken, welke dit jaar uitgevoerd zullen worden, sprak met geen enkel woord over dit nu reeds vele jaren bestaande tunnelplan. Op onze vraag of wij hieruit de conclusie moeten trekken, dat Leiden dit jaar met zyn tunnelbouw nog niet aan de beurt komt, deelde ir. Lohmann ons mede, dat hy Leiden voor 1959 maar een geringe kans geeft. Een contract is nog niet getekend en dit zal ook nog wel even duren. Een en ander is een gevolg van het feit, dat de financiële conse quenties nog niet zijn te overzien. Was men enige jaren geleden tot overeen stemming gekomen ook de vaste bij drage van het Rijk in de kosten was geregeld sindsdien leefde bij Leiden de wens om enkele wijzigingen, w.o. uitbreiding van het aantal tunnelkokers, in het plan aan te brengen. Een ge dachte, waarvoor ook de Spoorwegen konden gevoelen. Aangezien dit een be langrijk hogere uitgave zou vergen, wer den opnieuw besprekingen tussen N.S. en Leiden over de kostenverdeling ge opend, waarbij werd uitgegaan van de door het Rijk toegezegde vaste bijdrage. Deze onderhandelingen hebben ook thans nog niet tot een bevredigend re sultaat geleid. Hangende dit onderzoek, waarbij ook de mogelijkheid van de bouw van een halteplaats nog een rol speelt, kunnen de Spoorwegen op dit moment hun goedkeuring aan de ver wezenlijking van deze plannen nog niet geven. Tot zover ir. Lohmann over deze voor Leiden „brandende kwestie". Gevraagd naar de aanleg van een extra lijn Rotterdam, Den Haag, Haar lemmermeer, Schiphol, met welke mo gelijkheid reeds rekening is gehouden bij de bouw van het nieuwe station, deelde ir. Lohmann mede, dat hier voor lopig geen sprake van kan zijn. Dit is een object, dat zeker een miljard zal kosten en dit hebben de N.S. voor lange tyd afgeschreven. N.S.-president over het spoorwegbeleid N.S.' nieuwe president, ir. J. Lohmann, heeft gistermiddag spitsroeden gelopen en zyn eerste persconferentie gehouden voor een opvallend groot aantal ver tegenwoordigers van de binnen- en buitenlandse pers in een hem vertrouwde omgeving, namelijk de personeelzaal van het derde hoofdgebouw der Neder- landsche Spoorwegen in Utrecht. Geflankeerd door zyn beide mede-directeuren, de heer Wanzink en ir. J. P. Koster, heeft hij op overzichtelijke wijze de stand van zaken bij de spoorwegen-van-vandaag belicht. Ir. Lohmann schroomde niet de vinger te leggen op de nog zwakke plekken van het spoorwegbedrijf, doch daarnaast gaf hij op rustige manier aan, hoe hij en zijn mede-directeuren zich de spoorwegbaan voor de toekomst hadden gedacht. te verbeteren en waar mogelijk de baan vakbeveiliging verder uit te bouwen. Waar nodig komt nieuw materieel en ook het goederenpark wordt verder ge moderniseerd. Over de internationale samenwerking was de president best te spreken. Enorme bedragen gaan er elk jaar weer zitten in het vernieuwen van de baanvakken. Er zijn miljoenen mee ge moeid. Verbetering buitenlandse verbindingen Dat de N.S. in het voorbije jaar de repercussies hebben ondervonden van de in 1958 gesignaleerde economische terug gang, verheelde de opvolger van dr. ir. F. Q. den Hollander geenszins. Hij kwam er openlijk voor uit, dat de Spoor wegen maar met moeite de financiële touwtjes aan elkaar kunnen binden en hij liet ook uitkomen, dat een en ander tot uitdrukking kwam in een verscherp te concurrentie op de vervoermarkten En om maar meteen bij de dalende ten dens te blijven, vertelde de heer Loh mann, dat de omvang van het reizigers- vervoer in het afgelopen Jaar ten op zichte van 1957 iets was teruggelopen. Het totaal aantal afgelegde reizigers/ kilometers gaf een daling van twee pro cent te zien. Bij het goederenvervoer was er zelfs een daling van acht procent. Meer dan drie kwart van de reizigers/ treinkilometers wordt momenteel elek trisch gericht. Bij het reizen naar West- Duitsland zijn of worden de verbindin gen nog verbeterd. Er komen ook meer ligwagons met couchettes voor de Ri- vièra-express, de Austria-express, de Nord-West-express en de D 308-307. Van de Rivièra-express is een nieuwtje te vertellen, namelijk dat die van 1 juni tot. Keulen rydende thans haar begin en eindpunt in Amsterdam vindt. De zoge naamde Lorelei-express krijgt voorts een betere verbinding tussen Engeland-Rot- terdam en het Roergebied. ONBEWAAKTE OVERWEGEN Met nadruk wees ook ir. Lohmann er op, dat het vraagstuk van de onbewaak te overwegen het moeilijke punt blijft van N.S. Men gaat door met de beveili ging en na de twaalf vrije kruisingen uit 1958 staan er voor het nieuwe jaar weer andere op stapel - ook staat men niet stil om verouderde stationsgebouwen te vernieuwen, emplacementen en bruggen VOLA KWAM BIJEEN In de kleine zaal van de Stadsgehoor zaal, welke geheel bezet was, werd gis teravond een bijeenkomst van de Ver eniging van Oud-leerlingen der Am bachtsschool gehouden. Tijdens deze samenkomst, welke geheel verzorgd werd door de N.V. Caltex Petroleum Mij. (Nederland), hield ir. J. v. d. Hoek een interessante causerie over de atoom energie. Met spanning volgde men deze avond ook de film, welke van de T.T.- races te Assen in 1957 was opgenomen. Voorts maakte men via de filmband een boeiende reis door Afrika en keek men belangstellend naar de film „Ruim baan voor het verleden". Tot hoofdingeland-plaatsvervanger van het Hoogheemraadschap Rijnland is benoemd mr. G. C. van der Willigen te Haarlemmermeer. Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN Beroepen te Heerlen (2de pred.pl.) (2de maal) A. ter Hoeve te West-Terschelling. Aangenomen naar Nieuwlande C. Brunang te Siegerswoude. DE ANGLICANEN EN DE VROUWELIJKE PREDIKANTEN. De anglicaanse kanunnik J. Brierley uit Lichfield in Staffordshire, heeft namens een groot aantal priesters er bij de aartsbisschop van Canterbury, dr. Fisher, op aangedrongen stappen te doen om duidelijk te maken, dat de En gelse kerk niet kan instemmen met een kortelings in Zweden genomen besluit om vrouwen tot het ambt toe te laten. Het Zweedse besluit betekent, dat Zweedse vrouwelijke predikanten in theorie diensten in anglicaanse kerken kunnen leiden ofschoon de anglicanen geen vrouwelijke bedienaren kennen. BISSCHOP BERGGRAV OVERLEDEN. De vroegere primaat van de Lutherse Staatskerk van Noorwegen, bisschop Eivind Berggrav, is op 76-jarige leeftijd in Oslo overleden. Berggrav, die een groot aandeel had in internationaal kerkewerk en lid was van het uitvoe rend comité van de Wereldraad van Kerken, ging in 1951 met emeritaat. Gedurende de Duitse bezetting van Noorwegen in de laatste wereldoorlog, had wijlen bisschop Berggrav een zeer belangrijk aandeel 'n het verzet van de Noorse geestelijkheid tegen de bezetter. In Tenslotte gaf ir. Lohmann nog een inzicht in de woningnood van het NS- personeel. Het gaat al veel beter dan voorheen, maar we zitten toch altijd nog met 2860 woningzoekenden. Dat de pre sident in de vragen na het uitspreken van zijn rede de verzekering gaf het be drijf op peil te houden en zo mogelijk een stoot omhoog te geven lag voor de hand. Natu-raLax werkt anders en kan zonder bezwaar ook bij werk bui tenshuis gebruikt worden. Natu-raLax is géén gewoon laxeer middel, maar herstelt de natuurlijke regelmaatzodat U met een gerust hart elke dag aan uw werk kunt gaan, ook buitenshuis of op reis flacon a 60 tabletten (versterkte weikino) II 1.35 TAFELTENNIS L.P.S.V.-KAMPIOENSCHAP Gisteravond werden in de sportzaal van het bureau van politie de finales gespeeld van het persoonlijk tafelten niskampioenschap van de Leidse Politie Sportvereniging. Winnaar werd J. Westbroek, die hier mede voor de zesde achtereenvolgende maal beslag op de titel wist te leggen. De tweede plaats was voor J. Zirkzee, die hiervoor o.m. de geroutineerde A. Habraken klopte. Laatstgenoemde werd nu derde. Verder deden zich geen ver rassingen voor. Het waren spannende wedstrijden met dikwijls goed spel. (Advertentie) fijn als u iets in huis hebt! Dr. H. Faber voor Ver. voor Pedagogiek Het speet dr. H. Faber, dat hij gisteravond zijn inleiding voor de afdeling Leiden van de Vereniging voor Pedagogiek zo eenvoudig moest houden. Graag had hij zijn pleidooi voor het goede in de moderne opvoeding wat uitvoeriger gemaakt, wat dieper op het onder werp ingegaan. Maar in het uurtje, dat hem was toegemeten, kon dat onmogelijk. Hij moest zich dus tot de hoofdpunten beperken, die echter sprekend genoeg waren. Temeer door de prettig boeiende wijze, waarop zij naar voren werd gebracht. Vroeger was liet ook niet ideaal Dr. Faber, wetenschappelijk hoofd ambtenaar aan de Leidse Universi teit. had zichzelf voor de taak ge steld om. zijn uitgebreid auditorium te bewijzen, dat de moderne opvoe ding ook zijn goede zijde heeft. Er wordt namelijk zoveel geklaagd over de moderne jeugd en dus indirect ock over de moderne opvoeding. In hoofdzaak komen de klachten neer op het gebrek aan verantwoordelijk heidsbesef, op de ongrijpbaarheid van de jongeren, op de oppervlak kigheid van hun ontwikkeling en - hoewel dat in ons land niet zo spre kend is - op de jeugdcriminaliteit. Vaak wordt dan als remedie gegeven: stevig aanpakken, een harde hand. „Net als vroeger„Een ouderwetse op voeding" Maar zó gemakkelijk is het niet. Met strengheid alleen komt men er niet. Aan de hand van enkele voorbeelden liet dr. Faber zien, waartoe de opvoeding van vroeger kan leiden. Naar de klacht van de Parijse hotelier, dat de Nederlanders in de Franse hoofdstad altijd de bloe metjes moeten buiten zetten. Naar de moeilijkheden in de jeugdkampen, dat de jongens en meisjes niet op tijd wil len gaan slapen. Simpele voorbeelden, er zijn ook andere te noemen. De opvoe ding was vroeger te weinig op vrijheid gericht. Wat is opvoeding Wat is eigenlijk opvoeding? In het kort komt het erop neer het kind zo ver Amusement van de eerste orde! Wederom optreden voor K. en O. bracht de Haagsche Comedie gisteravond in de Leidse Schouwburg: „Brullen als een duif", een blijspel in drie bedrijven door Lesly Storm. De titel van dit geestige en hoogst amusante stuk is ontleend aan een uitlating van wever Spoel in Shakespeare's „Midzomernachtsdroom". Hij mag, voor leeuw spelende, niet brullen als een leeuw, omdat zulks het vorstelijke publiek aan het schrikken zou kunnen brengen. „Ik zal zo zacht brullen als een duifje", besluit hij veiligheidshalve. Als wij de vergelijking willen maken met wat de auteur ons gisteravond presenteerde, dan komen daarvoor zowel Tom Chadwick als zijn schoonzoon Lord Dungavel in aanmerking, want beiden zyn bang om brokken te maken Lord Dungavel. een Schots edelman, is in het huwelijk getreden met Emma Chadwick, een in New Yorkse society- kringen gevierde Amerikaanse, die hem in een luttel aantal jaren zes dochters schonk. Zy is een zéér aantrekkelijke, nog jonge, en tevens goede moeder. Maar, dientengevolge nog nimmer aan het hof voorgesteld Zy is het teruggetrokken leven op de landelijke bezitting van haar echtgenoot moe en wil, nu het nog kè,n, ook het leven in de Engelse society leren kennen. Het conflict splitst zich toe als in een gesprek tussen de echtgenoten blijkt, dat Lord Dungavel nog altijd droomt van een stamhouder, Emma hem erop wijst, dat alle slaapkamers reeds door de dochtertjes zyn bezet en His Lord ship lakoniek opmerkt, dat er nog een hele vleugel leeg staatwat Emma opstand brengt. Zij telefoneert met haar vader in New York, die met zyn vrouw Muriel per eerste vliegtuig arri veert. Hij weet zyn schoonzoon te be wegen diens jongere neef Bernard Taggart—Stuart zijn landgoed te laten beheren, zodat hijzelf met zijn vrouw naar Londen kan gaan. Als Bernard echter blijkt niets voor het landelijke leven te gevoelen en dan ook spoedig weer verdwijnt, adviseert Tom Chad wick zyn schoonzoon „te gaan brullen", wat om bovengenoemde reden het effect heeft van „brullen als een duif". Schoonmama, Emma en haar oudste dochtertje Jane maken een reis naar Amerika, alwaar Emma volgens de door hen opgezonden persverslagen zeer ge vierd wordt. Na een paar maanden komen zy, tot grote opluchting van de eenzaam achtergebleven mannen, weer terug. Als dan met Kerstmis de stam houder geboren wordt, is er geen vuiltje meer aan de lucht Het is een avond van amusement van de eerst* orde geworden. Met vaste en De Spoorwegen hebben de be schikking gekregen over een tank wagen, waarmee de butagastankjes bij de wissels bevoorraad kunnen worden. Deze butagastankjes zijn nodig om de wissels bij vorst en sneeuw bedrijfsvaardig te houden. vaardige hand behoedde Cees Laseur, die tevens de voortreffelijke vertaling op zijn naam heeft, zichzelf en zyn ensemble voor chargeren, waarvan een welhaast volmaakte eenheid het resul taat was. Frans van der Lingen slaagde volledig in de uitbeelding van Lord Dungavel. de sympatieke, nog steeds liefhebbende echtgenoot, waartoe zyn fraai getim- breerd geluid niet weinig bijdroeg. Elisabeth Andersen wist op schier on navolgbare wijze de intelligente, lief hebbende echtgenote en moeder, èn de naar afwisseling smachtende vrouw in één persoon harmonisch te verenigen. Ineke Brinkman speelde het dochtertje Jane onbevangen en met opmerkelijke natuurlijkheid. Gijsbert Tersteeg gaf aan oom Eduard juist dat bohémien- achtige wat de figuur behoeft. Tom Chadwick, door Cees Laseur trefzeker gekarakteriseerd, was soms aandoenlijk in zyn goedmoedige zelfspot. De zelf verzekerde en nogal bazige Muriel Chadwick bleef, dank zij de blijmoedige en charmante weergave door Kitty Kluppell, aanspraak maken op onze sympatie. Jules Croiset gaf een volledig aanvaardbare Bernard Taggart-Stuart en John Koch een goede butler. Het fraaie décor werd ontworpen door Eline van Dreght. B. H. te brengen, dat hy later - als hij meer derjarig is geworden werkelijk op eigen benen kan staan. Hoe was het vroeger? Ongeveer in de geest van: „Zolang je bij mij bent. doe je wat ik zeg, daarna moet je het zelf maar zien". Een kind moest van de ene dag op de andere zelfstandig worden. De moderne opvoeding is gericht op dressuur in de eerste jaren. Dan moet men met stevige hand het kind leren, wat goed voor hem is, maar daarna moet men hem geleidelijk bijbrengen in vrijheid te handelen en zelf in te zien, wat het beste is. Langzamerhand moet de jeugd naar zelfstandigheid toe groeien en op de juiste wijze ingroeien in de wereld van ouderen. In de mo derne mentaliteit wordt getracht het kind kind te laten zijn en niet een groot mens in zakformaat. Maar in de moderne opvoeding be merken wij al spoedig, dat ieder kind een stuk agressie in zich bergt. Narrig heid, anders willen. Kinderen zyn nu eenmaal geen engelen, zo min als de grote mensen het zijn. En we zullen er varen, dat het kind onbewust zoekt naar een ideaal figuur, naar iemand, die hy kan liefhebben, kan vereren. En ten slotte: de regelmaat. Ieder kind heeft regelmaat nodig, want het heeft - net als wy overigens - gebrek aan concen tratie". Veel moeilijker „En wat komt daar nu allemaal van terecht?" „De moderne opvoeding is veel moei lijker dan zoals het vroeger ging. Want we hebben de tijd niet mee. In 1900 was het misschien allemaal prachtig gegaan Maar waar vinden wij nu de speelruim ten, waar de kinderen hun agressie kun nen uitleven? Noem mij in Leiden de plaats, waar de jeugd naar hartelust kan ravotten, waar het ongestraft katte- kwaad kan uithalen, in bomen klauteren en wat niet al meer. Zo'n plaats is er niet?" Tekort geschoten „En schieten we niet vaak hopeloos tekort voor de ideaalvorming van onze kinderen. We leven teveel naast ze, maar niet met ze. We hebben te wei nig tyd. Daardoor komt er van de re gelmaat dikwijls ook zo weinig terecht. We leven zelf niet eens regelmatig. En dan die prikkels, die de kinderen van alle kanten krijgen en die ze niet kun nen verwerken?" Alles bij elkaar kwam dr. Faber tot de conclusie, dat er ongetwijfeld goede kan ten aan de moderne opvoeding zitten. Ja, die moderne opvoeding is zelfs no- PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte op proefschrift ge titeld „De Hikajat Atjéh", de heer T. Iskandar, geboren te Trienggadéng (Ind.) en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld: „Over de geslachten aan follikelstimu- lerend en luteiniserend hormoon in se rum", mej. E. Gans, geboren te Bloe- mendaal en thans wonende te Leiden. dig. Maar ze kan alleen maar goed zyn, als er ouders, als er een gezin achter staat, dat verstandig is. Dat verstandig de vryheid een rol durft te laten spe len en met liefde en vertrouwen een ze ker ideaal kan stellen. We hebben ge zinnen nodig met liefde, warmte en een gezond idealisme. Aan het begin van de bijeenkomst, welke in „Het Gulden Vlies" werd ge houden. werd door de voorzitter, de heer H. A. de Vriend de aanwezigen het bes te gewenst voor het juist begonnen jaar en werd - bij gebrek aan bezwaren - be sloten de door het bestuur aangetrokken nieuwe bestuursleden, mej. mr. De Win ter en de heer De Vries, als zodanig te handhaven. De secretaris en de pen ningmeester hadden niets op te mer ken. zodat dr. Faber meteen met zijn lezing kon beginnen, die na de pauze aanleiding was tot een levendige ge- dachtenwisseling. Jaarvergadering R.-K. Middenstandsbond Wakker blijven of ondergaan Gisteravond is in Café-restaurant ..In den Vergulden Turk" de jaarvergade ring gehouden van de Nederlandse R.K. Middenstandsbond, afdeling Leiden. Op het huishoudelijk gedeelte, dat vlot werd afgewerkt, volgde een forum-ge sprek, waarin een oplossing werd ge zocht voor enkele vragen, waarover leden klaarblijkelijk al enige tijd zich het hoofd gebroken hadden. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Pierrot, vermeldde een groot aantal activiteiten, waarvan er ge tuige de terugblik op 1958 door de voor zitter. de heer J. C. J. Lambermont meerdere tastbare resultaten hadden afgeworpen. De voorzitter wenste de leden het beste voor 1959. van welk jaar hij ver wachtte. dat het zonder ..daverende dingen" zou zijn. Het verslag van de penningmeester, de heer G. C. Heems kerk. vermeldde een batig sa'do. Nadat de kascommissie haar bevindingen had uitgebracht, werd hij onder dank van bestuur en leden gedechargeerd. Ter vervanging van de heer Van Leeu wen werd in de kascommissie gekozen de heer C. F. Meerpoel. De begroting werd. na een korte informatie over rechtskundig advies voor leden, met algemene stemmen goedgekeurd. In de bestuursverkiezing werden de aftreden de heren G. Heemskerk. J. Fisser en Th .Pley bij ontstentenis van tegen kandidaten bij acclamatie herkozen. De heer J. Pierrot bedankte als secre taris. Hij ontving de hartelijke dank van de voorzitter. Zijn plaats wordt in genomen door de vice-voorzitter, de heer J. van Zijp, die met applaus werd verwelkomd. Het bestuur werd aange vuld met de heer A. van Cleef. Nadat de voorzitter de aandacht had gevraagd voor het komend programma, de bedevaart naar Heiloo en de komen- cie viering van het gouden feest van de afdeling in februari 1960, nam het fo rum zitting. Het forum, onder voorzitterschap van drs. J. N. van Wessem. dir. van het Stedelijk museum „De Lakenhal" be stond verder uit mevr. Lindenhoff Hop. presidente van het Kath. Vrou wengilde. en de heren Meerpoel. Pley. Van Tienen en Van Zijp. Er werden vijf vragen oeantwoord. waarvan de voornaamste betroffen de instelling van een koopavond te Leiden en de gevolgen van parallellisatie voor de middenstand. Het merendeel van de leden was hui verig voor een koopavond, omdat ge bleken is. dat bij invoering van een koopavond de jaaromzet niet vergroot vordt. Het enige argument zou zijn de service aan de klanten. Daartegenover staat een onevenredige stijging van kosten. Men besloot de toezegging van de heer Meerpoel aan te grijpen om, via de K v K. voor Rijnland cijfermate riaal te betrekken, zodat in de toekomst de kwestie goed gefundeerd zal kunnen t worden uitgepraat. Wat betreft de parallellisatie vatte de heer Van Wessem de uiteenlopende me ringen samen in de uitspraak, dat men niet zal kunnen ontkomen aan de ont wikkelingen van de tijd. „Men kan de klok niet terugzetten". Het parool is: Wakker blijven, de komende mogelijk heden met energie aanpakken of ondergaan". Middelbare scholieren kregen voorlichting Welke toekomstmogelijkheden biedt het bedrijfsleven? Op deze vraag, waartoe de beantwoording in een aantrekkelijke vorm was gegoten: via een bandopname volgde men een jon geman bij zyn sollicitatie en zijn daarop gevolgde plaatsing in een be drijf, hebben gisteravond in de aula van het Gymnasium vele middelbare scholieren een uitvoerig antwoord ge kregen. Bovendien vond er een fo rumgesprek plaats en hield ir. A. van Driel, voorzitter van de Commissie Contact Bedrijfsleven- Onderwys en directeur van Sikkens Lakfabrieken, een korte inleiding. In deze inleiding wees ir. Van Riel er o.m. op, dat het niet in de bedoeling van deze onlangs op initiatief van de Leidsche Vereniging van Industriëlen opgerichte commissie ligt om op avon den als deze aan beroepenvoorlichting te doen of om toekomstig personeel voor een bepaald bedrijf aan te trek ken. Naast het aangeven van de voor handen zijnde toekomstmogelijkheden, ziet de commissie het als haar taak de daarvoor in aanmerking komende schooljeugd een indruk te geven van de sfeer bi het bedrijfsleven. Voorts hield ir. Van Driel de jeugd voor ogen. dat wil zij in de toekomst iets bereiken zij iets moet presteren. Iemand, die iets presteert, komt z.i. altijd vooruit. Hoewel het voor kan komen, dat men bij het aanvaarden van een functie in het bedrijfsleven wel eens moeilijk heden ontmoet, zeg dan niet te gauw „in deze functie schuilen voor mij geen toekomstmogelijkheden". Zet ook dan door want het is vaak zo. dat men door het overwinnen van moeilykheden een rijke ervaring opdoet. Na dit inleidend woord volgden de aanwezigen, o.w. ook de wethouder van Onderwys, de heer J. C. van Schaik, rectoren en docenten van middelbare scholen, met grote interesse de opname van het sollicitatiebezoek van „Wim van der Boom" en de ervaringen, welke hij opdeed bij zijn plaatsing in het bedrijfs leven. Ir. Van Driel commentarieerde waar nodig dit „verslag", om daarbij tevens enkele nuttige wenken te geven. Hierna ontspon zich onder leiding van ds. Hoekstra een interessant forum gesprek tussen enkele vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven, t.w. de heren J. C. Stafleu, directeur van de N.V. Ned. Rotogravure My., D. W. Joekes, directie secretaris van de N.V. Royal McBee en J. A. Parmentier, directeur N.V. Textiel fabriek Joh. Parmentier en een drietal scholieren. Deze scholieren waren Koos je Kuperus van de Gem. H3.S. v. Meisjes. Frans Maks van het Chr. Lyceum en Lodewijk van Ulden van het R.-K. Ly ceum St.-Bonaventura. Tijdens dit gesprek wy doen slechts een greep kwam o.a. de vraag in discussie aan welke karaktereigenschap pen men moet voldoen om te slagen. Als zodanig werden genoemd intelligen tie. gemeenschapszin, teamwerk, ijver, betrouwbaarheid. Interessant was ook de vraag welke maatstaven het forum aan legt voor de honorering van mannen en vrouwen in gelijkwaardige functies. Waarom, zo werd gesteld, wordt er bij deze honorering onderscheid gemaakt tussen vrouwelijke en mannelijke werk krachten? Volgens de vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven is de tijd niet ver meer, dat deze honorering gelykzal zyn. Na de pauze volgde een vertoning van de kleurenfilm „De weg door de wol ken", welke een beeld gaf van het in ternationale luchtverkeer. Aan het einde van deze bijeenkomst, welke door zeer vele scholieren werd bezocht en als experiment zeker ge slaagd kan heten, sprak mej. dr. M. A. Smit, rectrix van het Gymnasium, een pakkend slotwoord.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3