Oppositie van Franco wil financiële zwendelaars aan schandpaal nagelen OPRUIMING Z.W. Vulpenkliniek Duo Krebbers Olof: groots van allure! Chefarine 4 Regering probeert alles om de deviezen in Spanje te krijgen Nederland zal in de Euromarkt verplichtingen loyaal nakomen Superieur concert voor Toonkunst Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! 97ste jaargang Woensdag 14 januari 1959 Derde blad no. 29644 Madrid in beroering door schandaal Linkse elementen in de Spaanse hoofdstad Madrid hebben een felle campagne ontketend tegen landgenoten, die als „kapitalistische ver raders" worden gebrandmerkt en ervan worden beschuldigd, de natie „in een financiële crisis te storten, die de ergste zou kunnen zijn van zijn geschiedenis". In heftige bewoordingen gestelde pamfletten zijn onder honderden deuren geschoven of gaan van hand tot hand in een campagne, die nog schijnt toe te nemen. Die pamfletten roepen op, hen, die schuldig zijn aan het illegaal handhaven van bankrekeningen buiten Spanje aan de kaak te stellen en dringen erop aan hen „naar de galg te zenden". Trof bijna alle voorname families Deze campagne vindt haar oorzaak in de onthulling van de vorige maand, dat honderden Spanjaarden het land bero ven van de zo broodnodige buitenlandse deviezen, door in het buitenland illegale bankrekeningen te houden. Dit schandaal, een van de ergste uit de geschiedenis van de natie, deed fi nanciële kringen hier op hun grondves ten schuddien en trof bijna alle voor naamste families van het land. Blijkbaar ongeduldig geworden, omdat de regering in deze zaak maar langzaam opschiet, heeft de ondergrondse bewe ging deze week haar campagne ingezet. Volgens de regering was de campagne natuurlijk door de communisten geïn spireerd. „Al langer dan een jaar", zo luidt het pamflet „heeft een groep kapitalistische verraders Spanje beroofd van een groot deel van zijn buitenlandse deviezen, door deze in het buitenland te beleggen hoofdzakelijk in Zwitserland en in de Ver. Staten. Het pamflet verklaart, dat die buitenlandse rekeningen verantwoor delijk zijn voor de inflatie in Spanje. Zij zijn er de oorzaak van, dat de peseta aan waarde verloren heeft, waardoor jaren van arbeid door miljoenen Spanjaarden verricht, nutteloos zijn geworden „Ongeveer 400 miljoen dollar vier maal zoveel dollars, als de regering in reserve heeft zijn bjj die illegale transacties betrokken, waardoor een fi nancieel schandaal is' ontstaan, dat het ergste zou kunnen zijn uit de geschie denis van Spanje. Slecht jaar „Het vorige jaar", aldus het vlug schrift, „was een van de slechtste jaren voor onze buitenlandse handel. Het te kort bereikte een hoogte van 250 miljoen dollar. Dit jaar zal dat cijfer nog hoger zijn en wel ongeveer 370 miljoen dollar. Gezien deze situatie bestaat er geen twij fel over of de volgende winter zal voor het Spaanse volk een van de ergste zijn want terwijl de prijzen voortdurend stij gen blijven de lonen stabiel" „Spanjaarden," besluit hét pamflet, „staat het kapitalisme niet toe onze rechten met voeten te treden De namen van deze verraders moeten bekend worden gemaakt en zij moeten naar de galg worden ge sleept In een voetnoot wordt nog een toeroep gedaan op de lezers van het pamflet, namelijk „een kopie ervan te maken en zodoende aan het manifest een zo groot mogelijke verspreiding te geven". Intussen heeft de regering de vervol ging van de zaak voortgezet. Deze nam een aanvang toen de Spaanse politie een agent van een Zwitserse bankorganisa- tie arresteerde wat leidde tot de ontdek king van een lijst van Spanjaarden, die geheime rekeningen op zijn bank had den. Uit wei-ingelichte kringen wordt ver nomen. dat het hier om ongeveer 1300 Tankboot ontploft in een Turkse haven: 18 vermisten Bij een ontploffing van de Panamese tankboot Mirador (20.762 ton) in de haven van de Zuidturkse stad Iskande- roen zijn dinsdag zes mensen om het leven gekomen, achttien worden nog vermist. Volgens de officiële lezing be vonden zich zes bemanningsleden aan boord van de tanker en 36 op de sleep boot Imroz (1125 ton) toen de explosie zich voordeed. Slechts een van de zes aan boord kon worden gered en negen tien van de opvarenden van de Imroz, die de tankboot naar Napels zou slepen. Ruim twee weken geleden heeft er op de Mirador tweeenhalve dag een brand gewoed, die tenslotte door een Amerikaanse onderzeebootjager kon worden geblust. Vier bemanningsleden van de tanker verloren toen het leven. Vele schepen moesten de haven van Iskanderoen verlaten omdat de bran dende olie zich over de golven ver spreidde. Volgens de overlevenden schijnt een arbeider bij het repareren van een beschot met een lasapparaat een brand stoftank te hebben geraakt. Hij was bezig een lek te herstellen dat ontstaan was bij de brand in december. Er was nog 4400 ton vliegtuigbrandstof aan boord en de reder en de kapitein vrees den dat de brandstof mogelijk in zee zou vloeien. Bergingswerkzaamheden van de „Steenwijk" De berging van de „Steenwyk" is gis termiddag half vier opgedragen aan NV Bureau Wijsmuller te IJmuiden. De bemanning van het schip is van boord gegaan en met autobussen naar Rotterdam vertrokken. Het bergingswerk wordt aangepakt met behulp van twee drijvende kranen, een aantal lichte en zware bergings- pompen om het water uit de ruimen te verwijderen. De kranen zullen de lading kolen uit ruim 1 en 2 lossen in de lich ters, die deze op hun beurt in de bui tenhaven van de hoogovens zullen af leveren. Intussen zullen enige duikers aan de slag gaan om te trachten de scheur in ruim 1 te dichten. Later zal het grote gat en de scheur in ruim 2 worden gedicht. Verwacht wordt dat het bergingswerk enige dagen sal yergen. personen gaat en om een totaal bedrag van 280 miljoen dollar. Arrestaties Er werd directiepersoneel in Madrid en in Barcelona gearresteerd. De namen van de rekeninghouders werden op lijs ten gesteld. Deze personen zouden Spanje niet mogen verlaten. VersCheidenen van die personen pro beerden de Franse grens over te komen, maar werden teruggezonden. Wel-ingelichte kringen zeggen dat de regering, die buitenlandse deviezen hard nodig heeft, als gevolg van het stijgende handelstekort, besloot het met de reke ninghouders op een akkoordje te gooien. Hen werd de vrijheid beloofd en het af zien van verdere rechtsvervolging, als zij de broodnodige dollars naar Spanje terug zouden laten komen en ze om zou den laten zetten in peseta's. Op 20 december publiceerde de rege ring een korte mededeling, waarin ken nis werd gegeven van „het bestaan in het buitenland van illegale bankreke ningen" en waarin werd gezegd, dat een onderzoek aan de gang was.' Daarna werd de zaak in de doofpot gehouden. Bijzondere commissie Maar, uit wel-ingelichte kringen wordt vernomen, dat het nationale instituut voor de buitenlandse deviezenhandel een bijzondere commissie heeft ingesteld, om de zaak in behandeling te nemen van de „niet-aangegeven rekeningen in buiten landse valuta in de Zwitserse banlk- organisatie". Ondertussen heeft een „bijzonder ge rechtshof voor de bestraffing van mo netaire misdrijven" de opdracht gekre gen vervolgingen in te stellen. Aan het hoofd van die commissie staat een van de bekwaamste deskundigen op het ge bied van de financiële wetgeving, rech ter José Maria Villarias. Volgens wel-ingelichte kringen uit de financiële wereld, convoceert Villarias de rekeninghouders bij zich op zijn bu reau en 'biedt hij hen vrijstelling van vervolging aan in ruil voor de terugkeer van de buitenlandse deviezen naar Spanje. Enorme belangstelling voor het telefonisch weerbericht De Spoorwegen, bouwvakondernemers, automobilisten en schoolkinderen leg gen in winterse dagen meer belangstel ling aan de dag dan ooit voor het weer dat op komst is. Het telefoonnummer 003 dat van het weerbericht is in de afgelopen dagen dan ook onge twijfeld een van de meest gedraaide nummers in Nederland geweest. Er zijn dertien telefoondistricten in Nederland en overal in alle centrales staat lijn 003 roodgloeiend. Het KNMI in De Bilt geeft iedere dag om de twee uur per telex het weerover- zicht en de weersverwachting door naar de telefooncentrale in Utrecht. De dienstdoende telefoniste legt daar het bericht vast op een band, die via twintig lijnen iedere minuut van het etmaal kan worden afgeluisterd. Hetzelfde bericht wordt ook ontvangen in de andere twaalf (telefoondistricten, zodat abonnees in Groningen en Limburg door het draaien van nummer 003 op precies dezelfde ma nier te weten kunnen komen wat voor weer er op komst is. Prijsuitreiking Stichting Kunstenaarsverzet '42'45 Zaterdag 7 februari zal de jaarlijkse prijsuitreiking van de Stichting Kunste naarsverzet geschieden in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Het 'bestuur van de Stichting heeft be sloten, mede op grond van het feit dat het de tiende prijsuitreiking zal zijn, voor 1958 drie prijzen toe te kennen elk van f. 1000,— De prijs voor beeldende kunst is toe gekend aan de schilder W. Oepts; de prijs voor letterkunde aan M Mok; de prijs voor muziek aan prof. Hendrik An dries- sen. Tijdens de prijsuitreiking zal J. B. Charles (prof. mr. dr. W. H. Nagel), een rede uitspreken. Voorzitter Produktschap voor Zuivel Verbruik consumptiemelkprodukten daalde (Van onze Haagse redactie) Tijdens de eerste vergadering in dit jaar van het bestuur van het Produktschap voor Zuivel, vanochtend in Den Haag gehouden, heeft de voorzitter, ir. B. van Dam, met de grootste reserve zich gewaagd aan een prognose voor het komende jaar. Hij sprak daarbij over de Euromarkt en zei, dat ons land bereid is in dit verband loyaal en royaal zijn verplichtingen na te komen, o.a. door contingenten vast te stellen voor de invoer van verse melk, room, boter en geconden seerde melk zonder suiker. Wat de andere deelnemende landen doen, zo meende hy, is thans nog niet bekend. Dat er dit jaar voor onze zuivel- afzetpositie veel zal veranderen door hetgeen die landen zullen gaan doen, is een overdreven verwachting. Ofschoon wij wellicht zullen kunnen profiteren van de nu op Duitsland en andere EEG- landen rustende verplichting om uit de partner-landen een hoeveelheid boter toe te laten, gelijk aan 3% van de eigen produktie. Anderzijds is het nu zeker, aldus ir. Van Dam. dat Frankrijk (overigens het enige EEG-land, dat zijn kaasinvoer nog niet heeft geliberali seerd) bij het bepalen van een contin gent voor de invoer van kaas een split sing toepast naar soorten. Dit zal tot gevolg hebben, dat dit jaar de export van Nederlandse kaas naar dat land wel niet belangrijk zal toenemen. Wat de verhouding tot België betreft, zo zei hij, is de positie in het ruimere kader van de EEG vooralsnog niet erg duide lijk. Er zijn, wat de toekomst betreft, ook enkele positieve lichtpunten. Lichtpunten Over het geheel zijn de Amerikaanse surplus-voorraden zuivelprodukten in het afgelopen jaar afgenomen en voor boter en kaas vrijwel tot nihil ge daald, waardoor althans de wereld- zuivelmarkt niet zodanig onder de druk van voorraden staat, als in vorige jaren het geval geweest is. Daarbij komt o.m. de gestegen boter- consumptie in Engeland, gepaard gaan de met een zekere daling van de Engelse melkproduktie en het nog steeds toene mende verbruik van zuivelprodukten in West-Duitsland, in welk verband spre ker de hoop had. dat ons land de geste gen kaasuitvoer naar dat land zal kun nen handhaven. Verder is er de gestegen binnenlandse consumptie van boter en kaas. Tenslotte sprak ir. Van Dam over de voorraadpositie in Nederland, die ook al beschikt het voedsel-inkoopbureau nog over vrij wat magere melkpoeder over het geheel toch bepaald gunstig is, vergeleken met die. waarmede wij in 1958 begonnen. Wat het afgelopen jaar betreft, zei ir. Van Dam. dat in de laatste maanden de opbrengsten van onze produkten sterk zijn gestegen. Spr hoopte, dat de in deze hogere opbrengsten gemani festeerde kentering in de marktsituatie zich in de komende periode zal voort zetten. Verdubbeld boterverbruik Spreker constateerde verder, dat in het binnenland het boterverbruik bijna werd verdubbeld en het voor oorlogse peil bereikte. De melkproduktie steeg in 1958 tot 6.240.000 ton, een nieuw record, waar bij het gemiddelde vetgehalte steeg van 3.74% tot 3.79%. De boterproduk- tie steeg tot 91.500 ton, tegen 76.000 ton in 1957. Het winterseizoen werd begonnen met een voorraad van 16.000 ton koelhuisboter, die met het dalen van de produktie snel verminderde. Dit maakte het zelfs noodzakelijk, de export te staken, teneinde te voor komen, dat er niet genoeg voorraad zou overblijven voor de binnenlandse markt. Voor de aanvang van het nieuwe produktieseizoen zal de thans aanwezige voorraad koelhuisboter wel geheel ge ruimd zijn. De kaasproduktie nam in 1958 toe met 11.000 ton, zij kan worden geraamd op 187.000 ton. Het binnen landse verbruik van kaas steeg van 72.000 tot 84.000 ton, hetgeen een ge middeld verbruik per hoofd betekent van 7.5 kg. In 1957 was dat verbruik 6.5 kg. De produktie van gecondenseerde melk bleef tot medio mei 1958 aanzien lijk achter by die in 1957, tegen het einde van de zomer trad evenwel een krachtig herstel op. Over het onderwerp „consumptie- melk" moest spreker een wat somber geluid laten horen. Bedroeg in 1957 het hoofdelijk verbruik inclusief de con sumptiemelkprodukten en room 197.8 kg. In 1958 daalde dit cijfer tot 190 kg. Van invloed hierop was de op 1 juli 1957 doorgevoerde prijsverhoging. Daar entegen steeg het gemiddeld Verbruik per hoofd van de z.g. „koffiemelk" van 4.5 kg tot 5.4 kg, zodat in 1958 het eigenlijk veitoruik van consumptiemelk met 6 kg per hoofd daalde. Verder zei de heer Van Dam. dat ten aanzien van de andere produkten als melkpoeder en condens de situatie, ver geleken bij 1957, minder gunstig is. Vooral de Zeeuwse kusten heb- ben het zwaar te verduren gehad bij de storm van de laatste dagen Ook in het koude winterse weer is de aanval van de zee op de dijken een fascinerend schouwspel. Deze foto laat zien hoe een zware roller breekt op de zeewering bij Bres- kens in Zeeuws-V laanderen. VERPLAATSING INTERNATIONALE JURISTENORGANISATIE De Internationale Commissie van Juristen, die in Den Haag zetelt, zal half februari haar zetel verplaatsen naar Genève. Men neemt aan, dat een der belang rijkste redenen voor de verhuizing is, dat de Zwitserse autoriteiten bepaalde fiscale faciliteiten bieden aan inter nationale organisaties, hetgeen de Ne derlandse regering niet doet. Advertentie Morgen start onze (ZONDER WEERGA) met tientallen VULPENKOOPJES „AURORA", 70.—, NU 29.50 „UNION", 45.—, NU 19.50 „CLIPPER", 29.75, NU 19.50 „UNION", 7.50, NU 4.98 VULPENKLINIEK 5.90, NU 3.98 Alle 1 jaar garantie en met 14 krts. gouden pennen. 2 kl. BALLPOINT 11.95, NU 5.98 CRITERIUM stifthouder. NU 1.99 SKREBBA hechtmachine 8.75, NU 3.99 Verder foto-albums - ballpoints bloks - schrijfmappen - postpapier. (G. WOLFSLAG) Breestraat 145 „Niets dan woorden" Gouverneur Foot van Cyprus heeft gisteravond in een radiotoespraak ver klaard dat aartsbisschop Makarios en andere van het eiland verbannenen te rug zouden mogen komen indien het huidige bestand van de Eoka „een blij vende vredestoestand" zou kunnen wor den (sedert de Eoka op kerstavond een bestand afkondigde zijn er geen terreur daden voorgevallen). Daarna zou hy ge leidelijk alle gedetineerden een 1500 kunnen ontslaan. De enige voorwaar de is dat alle geweld voorgoed van de baan is. De gouverneur hield zyn toe spraak na de vrijlating van 35 politieke gevangenen. Nicosia's nationalistische burgemees ter, dr Dervis, verklaarde na Foots ra diotoespraak: ..Niets dan woorden, woor den, woorden. We hebben niet het min ste vertrouwen in de gouverneur omdat hy nooit heeft afgelaten „his master's voice" te zyn en een (trouw dienaar van Rijker naar huis! Wie Theo Olofs kostelijk boekje „Daar sta je dan" las, zal wel iets begrepen hebben van zijn onafscheidelijke eenheid met Herman Kreb* bers: eerst studiekameraad, daarna, nu reeds sinds twintig jaren met hem bet vioolduo vormend, dat beiden nationaal en internationaal d« grootste faam bezorgde! Wie deze beide concertmeesters van het Residentie-Orkest weer eens daad weidelijk boort musiceren, begrijpt van deze onverbrekelijke twee-eenheid plotseling alles: eigenlijk is zij op deze avond van de aanvang in volkomenheid aanwezig, ondanks de uiteenlopende toon- geaardheid, ondanks verschillend temperament. In de loop der jaren hebben de twee vrienden zich zo absoluut aan elkaar aangepast, zijn zij zó met elkaar ver groeid, dat dit samengaan tot een won dere weldaad wordt; er is éénzelfde geestelijke instelling ten aanzien van de realisatie der partituren, onverschillig van welke hand zij komen; van Handel, C. Ph. E. Bach, Boccherini en na de pauze, van hen scherp gescheiden, Ba dings, Bartok en de Sarasate. met ten slotte als toegift Joh. Seb. Bach: diens laatste deel van het dubbelconcert in D, waarmee deze violisten van het be gin hunner loopbaan af furore maakten en in hun jubileumjaar nop steeds fu rore maken. De boeiend-levende spanning, ondanks de instelling op elkaar .toen verhevigd door de vibrerende contrastwerkingen die aan hun spel inhaerent zijn rijpt, naarmate de composities zowel voor hen als voor ons interessanter worden. Dat wil zeggen in de prachtige Sonate van Badings, met haar weemoedig, con sor dino gespeeld Lento als hoogtepunt: de Badings van 1928, wiens geheel eigen idioom hier bij Krebbers en Olof een zodanige hogere eenheid en overtui gingskracht vindt, dat zij getuigt van een volledige verbondenheid met Ba dings taal. En in Bartóks zes vioolduo's van de 44. die hij schreef, wordt diens karakte ristieke taal van de dans zo raak en lichtvoetig speels getroffen, dat zij geest en hart vervoert. Bewondering rijst voor Bartöks ge nialiteit in deze bewerkingen met een ongeloofwaardig natuurlijke doedelzak imitatie of een meesterlijk gehanteerd pizzicato en een Arabische dans of een Ardeleana tot besluit, die U volledig doen opgaan in deze vreemde klanken werelden. Bewondering voor de zo su perieure interpretatie, waarin de tech nische weergave geheel in de dienst van deze kunstjuweeltjes stond. Deze Badings en deze Bartök waren voor ons persoonlijk hoogtepunten. Daaromheen schaarden zich in be zonken rust de klankrijkdom van Han del als „goede" parodistische grap de Navarra van de wonderbaarlijke viool kunstenaar de Sarasate, die elk ge heim van het instrument tot in de kern kende. Men zou zich deze de Sarasate in het circus, vertolkt door muzikale clowns kunnen denken. Maar tóch, wel ke onbeschrijfelijk hoge eisen stelt deze virtuose Navarra aan de uitvoerenden in de gelijkwaardigheid van het samen gaan der stemmen. Het is natuurlijk belachelijk de muzikale waarden ervan te willen vergelijken met wat elders ge boden werd. Desondanks viel deze ori ginele inval der concertgevers in de bes te aarde, als een heerlijke ontspanning van de man. wiens „Zigeunerweisen" een onvergetelijke plaats in de viool literatuur innemen. Krebbers en Olof gaven aan deze Navarra genoemd naar de Sarasate's geboorteland de feestelijk vloeiende en zonnigstra- iende klank, die zij behoeft. De extra van Joh. Seb. Bach plaatste de avond als met een schok weer op onmetelijk hoger plan; beide kunste naars in de volle kracht en macht van een geïnspireerde overdracht, groots van allure en styl in een enorm-stuwende vaart. Met Marinus Flipse als een perfect vertolker der orkestpartij. Al was diens rol op dit concert ondergeschikt slechts nog in Handel en de Sarasate was hij aan 't woord - het bleek genoeg om te onderkennen, hoe sterk zijn me dewerking bijdroeg tot de rijkdom van dit sublieme optreden. Het heeft geen zin, na alles wat wy eerder reeds over de prestaties van Krebbers en Olof schreven, daar ver der over uit te weiden. Zy leken ons technisch feillozer en, wat de voor dracht betreft, gerijpter dan ooit in hun moeiteloze coördinatie zonder weerga. De dankbaarheid der Toonkunstbe zoekers steeg tot het ovationele: een onverbloemd getuigenis van de waar dering voor dit unieke duo. dat weer bewees op het hoogste plan te staan. Wat zy in het huidige stadium pres teren, lijkt moeilijk te evenaren, voor al, omdat naast de brille ook de gees telijke waarden bij voortduring be licht worden. Is 't wonder, dat zij tot vèr over de landsgrenzen in gelijke mate gewaar deerd zijn als hier? Wij zijn innerlijk rijker dan voorheen naar huis gegaan! H. Advertentie Lord Altrincham neemt de aartsbisschop op de korrel Lord Altrincham, die vorig jaar in Engeland opzien baarde door zijn kritiek op het Britse Hof, heeft in een artikel in een te Birmingham verschijnende Anglicaanse krant de aartsbisschop van Canterbury op de korrel genomen. Als ik die functie had, zo schrijft hij, zou ik weigeren om pompeuze festiviteiten als burgemeestersbanketten bij te wonen in kniebroek en met een ryk gebor duurde jas aan, die er uit ziet als een kerstboom. Volgens Altrincham mag een christelijke geestelijke er niet als een hoveling of een edelman uitzien; hy zou eerder een bedelaar moeten lijken. De Anglicaanse kerk is nogal belache lijk. meent Altrincham voorts. ..Zij ver zet zich tegen autoritaire aanspraken van het pausdom en haar geestelijken lopen warm als de Paus nieuwe en zeer moeilyk te verteren dogma's vaststelt, maar van haar kant laat zy leerstellin gen gelden waarvan geen zinnig mens kan aannemen dat zij noodzakelijk voor iedereen waar zyn".. Overigens zegt Altrincham, d&t Angli caanse aartsbisschoppen als het nodig is feller tegen de wereldlijke machten moeten optreden. Tijdens de Suezcrisis hadden zij bijvoorbeeld veel meer moe ten doen om het geweten van het Britse volk in het geweer te brengen, meent hij de Tories (conservatdeveti)Ik geloof er niet in dat we tijdens het bewind-Mac- millan tot een vergelijk zullen komen. De politiek der Tories is duidelijk tegen een overeenkomst tussen Griekenland en Turkije gericht". Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenI Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine „4"-elk afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nóg beter. Ze hebben mil- lioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen falen. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordl beschermd door hel beslanddeel (helaroi! Adembenemende problemen voor de agrariërs ONS LAND HEEFT NOG EEN VOORSPRONG In de vandaag te Haarlem gehouden vergadering van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond heeft de heer E. J. II. Kolfschoten, die voor het eerst als voor zitter optrad als opvolger van de inmid dels tot erevoorzitter benoemde heer Kampschöer, een beschouwing gewyd aan de ruimtelijke ordening. „Het gaat om de ontwikkeling van de IJmond-agglomeratie, de planning in de omgeving van Europoort en Botlekpian en de groei van de stedenring in de Randstad Holland, waarbij objecten als Wilsveen of Reijens zijn betrokken. De steden zullen zich belangryk moeten uitbreiden voor het opvangen van de komende bevolkingsaanwas. Tegelijker tijd moet worden voorzien in een grote behoefte aan nieuwe industrie- en an dere werkterreinen, verkeerselementen e.d Agrarisch is het westen eveneens een concentratiegebied van grote na tionale en internationale betekenis", al dus de voorzitter. Spreker zeide o.a. dat er zich adem benemende problemen voor de agrariër» voordoen, maar wanneer wij in deze za ken blyven penetreren kunnen wij ons agrarisch volksdeel in de Randstad Hol land een plaats verzekeren, die vooral in de tuindery, zowel in Noord- als Zuid-Holland, een afzetgebied schept, waarvan wij ons op dit ogenblik nau welijks een voorstelling kunnen maken. De voorzitter merkte verder o.a. op, dat de lasten voor de agrariër steeds zwaarder worden. Onlangs is gezegd, dat 53 van de boerderijen ouder is dan 50 jaar. In de akkerbouwsector wordt door al lerlei maatregelen getracht met een sys teem van garantie- en richtprijzen voor een aantal produkten een kunstmatig prijsniveau in stand te houden. Het is geboden, dat wij reeds op dit ogenblik scherp stelling nemen tegen de socialis tische bedoelingen om het garantie- prijsbeleid geweld aan te doen en te koppelen aan een minimum-inkomen voor de boer. Dit betekent immers niets minder dan een verdere ondergraving van het beginsel van het garantie-prijs- beleid, aldus de heer Kolfschoten. Spreker ging in op het EEG-verdrag en zeide, dat de agrariërs zich erop die nen voor te bereiden, dat het economi sche leven in ons land zich in een steeds sneller tempo zal ontwikkelen. De be drijfstakken zullen zich binnen 15 jaar moeten aanpassen om de concurrentie het hoofd te kunnen bieden Ons land heeft nog een voorsprong op het bui tenland door klimaat, goede cultuur gronden, ontwikkeling, onderwijs, vak manschap. verbindingen, enz. Getracht moet worden voor te blyven. Men moet zich voorbereiden op een Amerikaanse ontwikkeling, vooral in de tuinbouw en de sierteelt, aldus de heer Kolfschoten. Van Dalsum de dupe in schermgevecht (Van onze Haagse redactie). Dat vredestichtende bemiddelaars vaak de klappen krijgen als er twee vechten, heeft de 70-jarige acteur Albert van Dalsum gisteren in de Rotterdamse Schouwburg ondervonden, toen hij bij een schermgevecht werd gewond. Het gebeurde toen hij bij de Haagse Come- die de titelrol speelde in „De rechter van Zalamea" Zijn duim begon hevig te bloeden toen een van de wapens te ver uitschoot De acteur speelde echter onverdroten :der. Een ..soldaat" leg de een noodverband en dat ging zo na tuurlijk. dat een groot deel van het publiek niet eens merkte dat er iets mis was. Enige tijd later werd oen extra pauze ingelast en een dokter verleende assistentie. Van Dalsum kreee bij zijn weer-ver- ■chijnen een krachtige ovatie van het Rotterdamse publiek. Hij zal zijn rol in Calderons stuk in de komende dagen normaal blijven vervullen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9