Laatste nieuws Afdeling Leiden-zuid-west van Ned. Chr. Vrouwenbond opgericht Wassenaar wacht nog steeds op nrgentieverklaring gymlokaal Geen geld voor openbare kleuterschool De bakker werd burgemeester Beurs van Amsterdam WOENSDAG 14 JANUARI 1959 Het bestuur van de Nederlandse Christen-vrouwenbond heeft gezien do geweldige uitbreiding van het stadsgedeelte Zuid-West en de groei ende wijkgedachte gisteravond in het gebouw Ten Katestraat 10 een afde ling van de NCVB voor Leiden zuid west opgericht. Mevrouw J. W. van Willigen-Stoor- vogel, hoofdpropagandiste van het ge west Zuid-Holland (Noord), leidde deze avond. Naar aanleiding van Joh. 14 2532 sprak zij over de angst, die ons leven beheerst. Iedereen tobt hiermee. Met God kunnen wij het leven echter altijd aan. Jezus' vrede geeft wel geen vrijstelling van zorgen, maar wij bezit ten een reserve, waarmee alles kan wor den weerstaan. Ook het lijden dat wij op onze levensweg tegenkomen moeten wij met Gods hulp aankunnen. God zal ons, wanneer wij erom bidden, altijd helpen. Tot slot van deze meditatie de clameerde mevr. Van Willigen-Stoor vogel „Kruisdragers" van Jo Kalmijn- Spierenburg. Mevr. De Vlies, secreta resse van de gewestelijke vergadering, zong enkele geestelijke liederen. Hierna zette mevr. Van Willigen het doel van de NCVB uiteen. Het laatste gedeelte van de negentiende eeuw en het begin der twintigste eeuw stonden in het teken van de vrouwenbeweging. Omstreeks 1917 kregen de vrouwen pas sief kiesrecht en aan de dagbladen werd een aparte rubriek voor de vrouw toe gevoegd. Op 10 oktober 1919 kwam men tot oprichting van de NCVB; daarvóór hadden alleen de neutrale verenigingen en de feministen een beslissende stem. De NCVB heeft reeds 80.000 leden. De bond is interkerkelijk, iedere vrouw, die belijdt, dat Christus' Koningschap alom moet worden erkend en de oplossing der maatschappelijke vraagstukken bij het licht van de Heilige Schrift als Gods Woord moeten worden gezocht, kan lid worden. SAMEN DOEN Ieder lid doet de invloed van de bond groeien en zo alleen is het mogelijk bij de overheid en de vertegenwoordigende lichamen de mening van de Protestants Christelijke Vrouwengroep te doen ho ren. Een éénling kan niets uitrichten. Vooral niet in deze tijden, waarin zo veel belangrijke beslissingen worden ge nomen inzake gezin, huwelijk en echt scheiding. Over al deze vraagstukken moeten de christenvrouwen zich oriën teren en zo een houding bepalen. Rapenburg krijgt nu spoedig elektrische verlichting VANDAAG MET WERKZAAMHEDEN BEGONNEN Het Rapenburg krijgt nu spoedig zijn elektrische straatverlichting. Naar wij vernemen hebben B. en W. thans aan de S.L.F. en de afdeling bestratingen van de Dienst van Gemeentewerken opdracht gegeven om tot het aanbren gen van deze verlichting over te gaan. Nu deze beslissing is afgekomen is personeel van de S.L.F. hedenochtend in het Van der Werfpark begonnen met ihet leggen van een kabel in de richting van het Rapenburg. Hoe lang deze werkzaamheden, w.o. begrepen het plaatsen van de lantaarns, zullen duren, is thans nog niet te zeggen, aangezien het in de bedoeling ligt ook enkele verbeteringen aan het wegdek van het Rapenburg aan te brengen. Successie velijk zullen de lantaarns langs het Rapenburg worden geplaatst. Zoals bekend is indertijd ook in de Leidse raad een heftige discussie ge voerd over het vervangen van gas-, door elektrische verlichting en de vorm, welke men aan de nieuwe ornamenten, waarvan er destijds drie zijn geplaatst, dacht te geven. Ondanks veel verzet werd uiteindelijk toch besloten tot het aanbrengen van een elektrische verlichting langs deze gracht en de aankoop van de lantaarns, waarvan onze foto er een in beeld brengt. JUBILEUM G. VEERMAN. De heer G. Veerman vierde gisteren zijn veertigjarig jubileum bij de Stede lijke Lichtfabrieken. In de directiekamer spraken de direc teur en chefs de heer Veerman waar derend toe. In de kantine mocht de jubilaris nog enige geschenken in ontvangst nemen, waarna de viering van dit jubileum met een gezellig samenzijn van de naaste collega's werd besloten. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand december zijn de vol gende voorwerpen gevonden: akten tas, d amesh andschoenen, herenhandschoe - nen, kinderhandsohoemen, autostep, da mespolshorloge, speelgoedauto, porte monnee, lap stof, vulpen, sjaal, regen broek, herenpolshorloge, kano, portier- knop (auto), bankbiljetten, sleutels, melkkit, broches, sohuifmaat, pak tijd schriften, mandje met inh., geldsbedrag schaar in étui, passer, motorhand schoen, paraplu, motorwanten, polsket ting, laadbakklep, studieboek, knikker spel, muntbiljetten, regenjas, damestas, enveloppe inh. foto's, handdoeken, ser vetten, autowiel met band. gymschoen, étui inh. vulpen, kinderjasje, doos inh. kamerplanten vulpotlood, rok, nylon kousen, bril, rubberlaars. Terug te halen en inlichtingen te ver krijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8. ingang poort, op woensdag- en zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet Worden verstrekt. Voorts wees mevr. Van Willigen op de samenstelling van de bond. De NCVB heeft vele contacten met andere bon den en verenigingen, waarbij steeds naar zijn oordeel gevraagd wordt. Zij beëindigde haar causerie met het voor dragen van enkele gedichten. Mevrouw De Vries bood het pas gekozen bestuur van de afdeling Leiden II een notulen boek aan. De avond werd gesloten door mevr. G. Houwing-Oostra, presidente van de af deling Leiden I, die haar blijdschap over deze oprichting uitsprak. Het bestuur van de nieuwe afdeling is als volgt: mevr. G. A. J. van Daatse- laar-Somsen, presidente; mej. A. Roe- lcfs, mevr. H. A. Groenewegen-van Na men en mevr. A. Castel-Rensink be stuursleden. Inaugurele oratie veen prof. dr. P. Smits Op vrijdag 23 januari a.s. om 4 uur hoopt prof. dr. P. Smits, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der godgeleerdheid voor de kerkelijke sociologie, zijn ambt openlijk te aan vaarden door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doet. ex. rechten vrijestudierichting de heer J. A. Bou- drez (Oud-Beijerland)kand. ex. K wis- en natuurkunde de heer H. P. Noo- teboom (Leiden); kand. ex. J wis- en natuurkunde de heren H. O. Prade (Oegsitgeest) en F. H. Chamalaun (Lei den); kand. ex. A wis- en natuurkunde de heer L. Meermans (Leiden), doet. ex. scheikunde de heren H. M. van Dort (Leiden) en J. W. van Tuyn (Amster dam). AMERIKAANSE PRIJS VOOR NEDERLANDS BOEK. Aan de Amerikaanse uitgave Vincent van Gogh is de prijs 'toegekend voor het best uitgevoerde Amerikaanse boek van 1958. De uitgever, de New York Graphic Society heeft daarvoor de Carey-Thomas-Award ontvangen. De drie delen van het boek zijn in ons land gedrukt en gebonden. De illustraties zijn o a afkomstig van de N.V. Rotogravure Mij* alhier. Aanleg van een grofre olispijpleiding in Borneo ONDANKS ZWARE VERLIEZEN De heer L. Astley Bell, algemeen ver tegenwoordiger in Indonesië van de Ko ninklijke /Shell-groep, heeft te Djakarta medegedeeld, dat de maatschappij in Borneo een olie-pijpleiding ter lengte van ongeveer 250 km zal aanleggen. Zy zal dienen om het boorterrein te Tand- joeng te verbinden met de raffinaderij aan de kust te Balikpapan. Deze leiding, die ongeveer 18 miljoen pond sterling zal kosten, zal in 3 jaren worden aange legd en een capaciteit hebben van 40.000 vaten ruwe olie per dag. De heer Astley Bell zeide, dat de Shell tot de aanleg van deze leiding overgaat in weerwil van grote vgriezen, welke de maatschappij in Indonesië lijdt en die hij schatte op 3 miljoen roepiah per dag op de Indionesisohe afzet. De oorzaak daarvan ligt in de lage verkoopprijzen die de regering heeft vastgesteld. Hier bij komt, aldus de heer Bell, dat de maatschappij in Indonesië geen vergun ning heeft kunnen verkrijgen voor nieu we exploraties, waardoor de jaarproduk- •tie thans een achteruitgang vertoon?. Hij waarschuwde, dat de Indonesische regering, als de toestand niet onder de ogen wordt gezien, kans loopt op het verlies van het huidige afzet gebied in Azië, Australië, Thailand, de Pliilippij- nen en Malakka ten gunste van onder nemingen in het Midden-Oosten b.v. aan de nieuwe Japanse concessies aldaar. Nog steeds aanslagen op ondernemingen De opstandelingen in Indonesië zetten met onverminderde hevigheid de aansla gen voort op buitenlandse cultuuronder nemingen om de centrale regering te beroven van de voor haar zo waarde volle buitenlandse deviezeninkomsten. Vertegenwoordigers van buitenlandse rubber-, thee- en palmolie-ondernemin gen te Djakarta zijn van oordeel, dat deze oorlog in hoofdzaak is gericht op het „terroriseren" van de ondeme- mlngsarbeiders. In Sumatra steken de opstandelingen de fabrieksinstallaties en de huizen op de ondernemingen in brand. Tegenover de administrateurs van de ondernemin gen verklaarden zij deze brandstichting te betreuren, doch zij moeten er wel toe overgaan omdat de ondernemingen de regering aan inkomsten helpen. Op deze manier zijn op vele van de ongeveer 50 buitenlandse ondernemin gen op Noord-Sumatra fabrieken en andere gebouwen vernield, aldus ge noemde vertegenwoordigers, o.m. op de reusachtige onderneming van H. S. Rubber, een van de twee grootste Ame rikaanse rubberondememingen in Noord Sumatra. Woordvoerders van het Indonesi sche leger hebben inmiddels de ver wachting uitgesproken, dat de aan val der opstandelingen op onderne mingen zullen afnemen. Majoor Harsono verklaarde, dat het aantal opstandelingen in het onder- nemingsgebied in Noord-Sumatra, slechts gering.is en dat hij er op ver trouwde, dat het leger de onderne mingen zal kunnen beschermen. Aanslag tegen vice-premier Mikojan? Buitenlandse veiligheidsdiensten heb ben de politie te Los Angeles gewaar schuwd, dat in Amerika een aanslag wordt voorbereid op het leven van de Russische vice-premier Mikojan, die, zo als bekend, momenteel een bezoek brengt aan de Ver. Staten. Dit heeft het hoofd van. de stedelijke politie in Los Angeles op een persconferentie be kend. Hij wees voorts op het proces, dat de Federatie van Hongaarse Vluchtelin- ben de politie van Los Angeles wil aan doen naar aanleiding van de maatrege len, die tegen demonstranten op het vliegveld genomen waren. Zij eisen on der meer schadevergoeding voor de in beslag genomen eieren, tomaten en ka tapulten. De politiefunctionaris wees op de ironie van het geval. Er wordt nu een proces aangegaan tegen dat deel van de politie, dat belast is met het voorkomen van misdrijven. Hij nam dan ook krachtig stelling tegen de meer en meer terrein winnende gedachte, dat men dergelijke maatregelen als in Los Angeles niet zou mogen nemen. De po litie zou dan geen misdaden mogen voorkomen, zelfs al zouden zij kunnen leiden tot een derde wereldoorlog PAUL STEENBERGEN NAAR GRIEKENLAND (Van onze Haagse redactie) Dit jaar is Paul Steenbergen door de staatssecretaris van O.. K. en W. een reisbeurs toegekend. De Haagse toneel- directur zal deze gebruiken om in Grie kenland op festivals in drie Griekse ste den zowel de regie als de presentatie van de klassieken te bestuderen. Het ligt in de bedoeling, dat hij de laatste helft van mei vertrekt naar Epi- dauras, daarna Athene en Delphi be zoekt en omstreeks begin augustus weer in ons land terug zal zijn. SCHAKEN Hoogcve-toernooi Vanmorgen werd het Hoogoven schaaktoernooi te Beverwijk voortgezet met het uitspelen van enkele afgebro ken partijen. De uitslagen werden; Hoofdgroep: OlafssonDonner 10. Damesgroep: mevr. Van der Veen mevr. Vreeken 01. Groep la: ApkinDonk 10; Jonk manApkin Groep 1b: FuesterBas 10; Diemer Bozic V2V2', BasVan Geet Bij het onderzoek in afdelingen van de gemeentebegroting voor 1959 hebben vele raadsleden opmerkingen gemaakt en vragen gesteld over onderwijskwesties. Over de plannen voor een gymnastieklokaal bij de openbare ulo-school aan de Schout bij Nacht Doormanlaan delen Burgemeester en Wethouders mede, dat hiertoe door de raad besloten werd in januari 1951, dat is dus 8 jaar geleden. Alle benodigde goed keuringen werden daarna verkregen, maar het plan kan niet worden uitgevoerd omdat nog geen urgentieverklaring is afgegeven. Sedert 1951 hebben Burgemeester en Wethouders van jaar tot jaar aange drongen op het plaatsen van dit object op de urgentielijst scholenbouw, terwijl het college zich ook reeds enige malen hierover gewend heeft tot de minister van Onderwijs. Tot dusverre is de urgentieverklaring echter nog steeds niet afgegeven. en 27 een protestants christelijke school Wanneer hierbij in aanmerking genomen wordt dat deze kinderen verdeeld zijn over scholen voor zwakzinnige, doof stomme, zeer moeilijk opvoedbare, slecht horende en spraakgebrekkige kinderen, alsmede kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden dan is het welhaast onmogelijk in Wassenaar een levens vatbare blo-school te stichten. De kin deren zullen immers zeer gedifferen tieerd onderwijs moeten ontvangen en het staat geenszins vast, dat alle confes sionele groepen aan de totstandkoming van een blo-school in Wassenaar mede werking zullen verlenen. Dat de plannen tot het stichten van openbare kleuterscholen in Wassenaar- zuid en in het dorp nog niet zijn gerea liseerd, wordt behalve door enkele raads leden, ook door Burgemeester en Wet houders betreurd. Reeds in maart 1957 werd voor de kleuterschool die aan de Bremhorstlaan zal verrijzen een urgen- tieveririaring afgegeven, maar een ver zoek om het beschikbaar stellen van financieringsmiddelen heeft nog geen resultaat opgeleverd. Ook wordt nog gewacht op goedkeuring van de 'bestekklare plannen door de in specteur van het kleuteronderwijs; eerst nadat deze goedkeuring verkregen is kan de voor de bouw vereiste rijksgoed keuring aangevraagd worden. Het behoeft geen verwondering te wekken, aldus Burgemeester en Wethou ders, dat onder deze omstandigheden aan het besluit tot het stichten van een openbare kleuterschool in het dorp nog geen uitvoering gegeven ken worden, hoezeer het college ook doordrongen is van het belang van het tot standkomen van deze school. GEEN B.L.O.-SCHOOL Een school voor buitengewoon lager onderwijs zou in Wassenaar, aldus delen Burgemeester en Wethouders de raad mede, geen levensvatbaarheid hebben. Op het ogenblik worden elders gevestigde blo-scholen bezocht door in totaal 77 Wassenaarse leerlingen, van wie er 69 op school gaan in de directe omgeving van Wassenaar. Van deze 69 kinderen bezoeken er 15 een openbare school. 23 een r.-k. school NUTSSCHOOL NOG BRUIKBAAR Over de behuizing van de Nutsschool in het gebouw aan de Zyllaan delen B. en W. mede dat er voor deze school praktisch geen kans op een nieuw schoolgebouw is, zolang het gebouw in de Zijllaan dat aan de gemeente toe behoort nog in bruikbare staat is. Zo wel de inspecteur voor het lager onder wijs als de bouwkundig inspecteur van het Ministerie van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen zijn van menig dat het gebouw, al vertoont het verschil lende gebreken, nog zeer wel bruikbaar is en ook nog verscheidene jaren kan blijven. Wel zullen enkele van de ergste gebreken aan dak, plafonds en vloeren verholpen moeten worden. Burgemees ter en Wethouders hebben opdracht ge geven hierover een deskundig rapnort uit te brengen Een in oktober door het bestuur van de Nutsschool ingediende aanvrage om gelden voor een nieuw schoolgebouw is intussen ingetrokken. Man door gas gedcad (Speciale berichtgeving) Te Dordrecht werd in het pand Bali- straat 54 gistermiddag het stoffelijk overschot aangetroffen van de 55-jarige heer L. Gooshouwer, gewoond hebbende Augustijnenkamp 55, Dordrecht. Het huis aan de Banstraat zou binnenkort door zijn zoon, de heer P. Gooshouwer, worden betrokken, om welke reden hij daar bezig was met reparatiewerkzaam heden. Toen omstreeks 5 uur de zoon zijn vader wilde gaan helpen, trof hij hem in de keuken aan. Na onderzoek bleek hij door gasverstikking om het leven te zijn gekomen. Vermoedelijk heeft hij bij het bikken van de muur een gaskraantje geraakt, waardoor het dodelijke gas uit de leiding kon ont snappen. Verder overleg nodig over onverhoedse aanvallen In Londen verwacht men, dat het Wes ten Rusland zal meedelen dat een ver dere gedachten wisseling nodig is alvo rens de conferentie van Oost en West over het voorkomen van onverhoedse aanvallen kan worden hervat, zoals Rus land heeft voorgesteld. Verwacht wordt, dat een Westelijk antwoord in deze zin heden te Moskou zal worden overhan digd. De conferentie in Genève begon 10 november. Men is het niet eens kunnen worden over een agenda. Het Westen is van mening, dat de Sovjet-Unie poli tieke vraagstukken te berde brengt op een conferentie, die uitsluitend tech nisch moet zijn.' Ontvluchte psychopaat in Amsterdam gepakt Drie agenten hebben de 26-jarige uit de Rijks Psychiatrische Inrichting te Woensel bij Eindhoven onsnapte gede tineerde, vannacht in een hotelletje aan de O.Z. Achterburgwal in de Amster damse binnenstad, aangehouden. De politie wist waar de man verbleef. Zijn aanhouding leverde, in tegenstelling met de zaterdagavond j.l. mislukte poging waarbij hij zich hevig verzette en door een der rechercheurs in zijn been werd geschoten, geen moelijkheden op. Hij zal naar de inrichting te Woensel worden vervoerd. De man is reeds et telijke malen ontvlucht. In politiekringen heeft men dan ook niet de illusie, dat dit de laatste keer zal zijn geweest. Snelle rechtspraak Roberto Agramonte, Cubaanse minis ter van Staat, heeft verklaard, dat de revolutionaire rechtbanken in Cuba snel werken om spoedige rechtdoening te verzekeren. Als zij dit niet deden, aldus Agramonte, zouden de verwanten van degenen die onder het regime van Batista vermoord of gemarteld zijn, het recht in eigen handen nemen en dan zouden vele onschuldigen het slacht offer worden. WARMOND UITVOERING K.A.J. Onder grote belangstelling gaf de Warmondse K.A.J. in samenwerking met de V.K.A.J. haar jaarlijkse uitvoe ring in hotel De Zon. De avond werd verzorgd door de afdeling toneel, die een uitstekende reputatie geniet. De avond stond onder leiding van de voor zitter van de K.A.J., de heer J. Does. Deze sprak er zijn vreugde over uit, dat voor deze avond zo'n grote belangstel ling bestond. Een bijzonder woord van welkom sprak hij tot de afgevaardigden van de K.A.B., de R.-K. Middenstands vereniging, en de Muziek- en Toneel vereniging St.-Matthias. Hierna werd overgegaan tot opvoering van de klucht in drie 'bedrijven getiteld „Meneer de Burgemeester" van Maarten Vucht. Dit blijspel brengt ons in het gezin van een bakkersfamilie. De har- tewens van de bakker, Dorus Brandjes, is, om eens burgemeester van zijn woon plaats te worden. Toen op een gegeven ogenblik het burgemeestersambt vacant was, was het grote moment voor Bakker Brandjes aangebroken. Zijn vrienden lieten in het dorp lijsten circuleren voor het verzamelen van handtekeningen ter ondersteuning van zijn sollicitatie. Dit bracht enkele notabelen van het dorp er toe bakker Brandjes een poets te bak ken.. Deftig uitgedorst brachten zij de bakker een bezoek, waarbij zij hem de verheugde mededeling deden, dat hij benoemd was tot burgemeester van zijn woonplaats. Zij boden hem het (nage maakte) besluit aan en overhandigde hem tevens een ambtsketen. Dat een en ander aanleiding gaf tot de raarste verwikkelingen behoeft geen betoog. Na afloop van het stuk nam wethou der Vergeer het woord, die de spelers dank bracht voor deze genotvolle avond. Grote bewondering had spreker voor de regisseur, de heer G. H. Derriks. Zonder iemend tekort te doen wilde spreker toch even memoreren het spel van bak ker Brandjes (Th. Groen in 't Woud), Roel de Neus als postbode <G. v. Gijls- wyk), alsmede Giel Zoethout (Theo Hoek) en de schoolmeester iJan Hoek). Het muzikale gedeelte werd verzorgd door „The Sunstar Combo" en dit ensemble wist er direct de goede stem ming in te brengen. Meer vluchten Amsterdam-Moskou v.v. De Russische autoriteiten hebben heden aan de KLM doen mededelen, dat zjj in principe toestemming verle nen de reciprociteitsbasis voor een uit breiding van het aantal KLM-diensten van Amsterdam naar Moskou vice-versa van 1 tot 2 per week. De KLM zal hier van met ingang van de komende zomerdienst gebruik gaan maken. 75.000 gestolen auto's West-Duitsland begint hét Europese land van de auto's te worden, maar helaas ook van deautodieven. In 1958 werden er namelijk in de Bonds republiek niet minder dan 75.000 auto's gestolen! Men noemt dit een van de symptomen van de zogenaamde wel- standscriminaliteit. Er zijn namelijk talloze jonge mensen en onevenwich tige ouderen, die ten koste van alles een auto willen berijden. Zij stelen een wagen, rijden er een paar dagen in en laten hem dan ergens staanVan de dagelijks 200 auto's, die in West- Duitsland worden gestolen, kunnen er overigens maar 83 aan de eigenaars worden teruggegeven. Het grootste deel van de gestolen auto's komt in handen van complete benden, die de wagens naar het buitenland verkopen. Men kan immers de grenzen met een auto over schrijden, zonder dat iemand de be stuurder vraagt of hij bewijzen kan de wagen te bezitten De Amerikaanse onderminister van defensie, de heer Donald A. Quarles, is vanmorgen op de vliegbasis Ypenburg aangekomen. Hij zal in ons land bespre kingen voeren met minister Staf en andere autoriteiten. Drie sleepboten hebben gister nacht de 6695 ton metende erts- tanker Steenwijkuit Rotterdam voor ondergang behoed. Bij het binnenkomen van de haven van IJ muiden werd het schip lekgesla gen toen het op de betonblokken van de zuiderpier stootte. Door snel optreden kon het schip in de berghaven aan de grond worden gezet voor het in de havenmond zou zinken. Hier ligt het schip wel iswaar beschadigd en met veel water in twee ruimen, maar toch behouden aan de grond in de berg haven. BEUftSOVERZICHT Kon. Olie flauw AMSTERDAM, 14 januari De handel in Kon. Olie vertoonde vanmiddag een levendig karakter. In deze hoek stond de arbitrage druk te handelen. Dit bleek hoofdzakelijk voor Paryse rekening te zijn. Van die zijde worden de aandelen Kon. Olie afgesto ten, mede in verband met de onzeker heden, die zich de laatste tijd in het Midden-Oosten en Venezuela hebben voorgedaan en waar de Koninklijke Shell groep grote belangen heeft. Parijs geeft er op dit moment de voorkeur aan de gelden te beleggen in de eigen (Sahara) olie-aandelen. De slotkoersen uit Wall Street waren teleurstellend, vooral voor die van de oliewaarden. Dit werkte flauwe tendentie voor het olie fonds op het Damrak in de hand. De aandelen openden op f. 172.30 tegen over de vorige slotprijs f. 176.60. In het verdere beursverloop trok de markt hier een paar dubbeltjes aan. De aandelen bleven ruim f. 2 onder pariteit Amerika. Werden vroeger de andere internatio nale waarden door Kon. Olie meegeno men, vandaag liggen de kaarten anders. Het aanbod werd zeer goed opgevangen. Hiermede toonde de beurs de goede ondertoon van de marktconstellatie. De Philipskoers trok aan van 481 tot 484 door steun van Amerikaanse zijde. (Vorige slotkoers 487). Unilevers schom melden rond de 434, min 4 punten. Aku's zakten wat in doch konden zich spoedig herstellen en bleven slechts fractioneel onder de vorige slotprijs. KLM werd onveranderd geadviseerd. De Scheepvaarten konden zich van daag heel goed handhaven. Van de lei dende cultures voltrok zich in Deli. na een opening op f.. 137,50, een zeer vaste stemming op speculatieve aankopen. De koers liep op tot f. 139.50 tegen een vorige slotkoers van f. 137.70. Staats fondsen over vrijwel de gehele linie vast op geruchten over een spoedig te ver wachten discontoverlaging. In de laatste 10 minuten liepen Aku's op tot 279 de hoogste prijs van de dag en Deli's tot f. 141. WISSELKOERSEN Amsterdam, 14 Januari Londen 10.57%—10.57%; New York 3.76+$—3.77AMontreal 3.89+g—3.90A; Parijs 76.82%—'76.92V2: Brussel 7.55%— 7.5ó%Frankfort 90.20%90.25%; Stock holm 73.85%—73.90%; Zürich 87.50— 87.55; Milaan 60.49V2—60.54%; Kopen hagen 54.60%—54.65%; Oslo 52.80— 52.85: Wenen 14.53%—14.54%Ankara 3.76%—3.77%; Praag 52.84—52.94; Lis sabon 13.19%—13.21. Woensdag 14 januari ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99% 99% Ned. '53 3% 93% 92% Grootboek obl. 3% 79% Ned. '47 3% (3) 91A 91+i Ned. '51 3% 94 94 Ned. '53 (3%) 92fS 92% Ned. '56 3% 92% 92% Ned '48 3% 88 87 Ned '54 3% 883/4 88% Ned '55 I 3% 88% 88%L Ned '55 II 3% 89% 89y4 Ned, '37 3 88 Dollarlng '47 3 91% 91 Investeringscert. 3 96% 96fg Ned. 62-64 3 96A 96% Cert. NWS 2% 59V4 59H Indië '37 A 3 95% Grootboek '46 3 88 Ned W.B 6% 109+g HO ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 37 37 Nat. Handelsbank 145 145 Ned. Handelmy198 199% Amst. Rubber 88 88 H.V.A142% 141% Java Cult25 25 Senembah126% 127% Vorstenlanden10% 9% A.K.U277% 278% Berkel's Patent (v.) 230 230 Calvé Delft cert. 420 417 Deli Mij.en (Ver.) 167.70 140.35 Kon. Pap. v Gelder 219 218 Hoogovens cert. 336 336% Müller en Co. N.B. 310 305 Ned. Kabelfabr318 314 Philips 487 4833/4 Philips pref202 202 Unilever 438% 435% Wilton Feyenoord 203% 204 Biliton 2de r 184% 183% Dordtse Olie gew. 703% 687 Kon. Petr (f.20.—) 177.50 173.60 idem (50 f 20.— 176,65 172.50 Holl Amer lijn 153% 159% Java China Paket 1373/4 137^ K.L.M 110 110.40 Kon Ned Stmv Mij. igo% 16" Kon Paket My 126% 126% Stoomvaart Mij Ned 165% 165% Nievelt Goudr eert 130 y. 13,1 v Ommeren eert 943V* 242Vk Kon Rott Lloyd 143 i46 Ned Scheepv Unie 136% 137% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (3%) 3 92% 93 Den Haag 1954 3% 87 Leiden 1947 3% 95 R'dam '37 I-III 3% 93%B 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 110% Premieleningen 99% 98% 87% 87% A'dam '56 I 2% 87 87 A'dam '56 II 2% 98 97% Eindhoven '54 2% 82% 84% Enschede '54 2% 833/4 84 Den Haag '52 12% 82% 95L 94 93% R'dam *52 I 2% 923/4 93% 94% 94% 108% 100 Utrecht '52 2% 100% Z.-Holl. 1957 2% 107% 107% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteüingen 391 300 269% 265 229% 220 235 230 Twentsche Bank 205 200 Industrie Ondernemingen 285B Borneo Sum. H. Mij 523/4 52% Ned. G. en Sp. fabr 247 252 Kon. Ned. Grofsm 124 126% Internatio 100 102% Rott. Droogdok Mij. 586 579 Sikkens Lakfabr. '53 478 478 Tieleman en Dros 6% 8% Ned. Mij. Walv.vrt. 84 86 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30 29 H 87% 87% 64% 66 Bethlehem Steel 51% 51% 60% 61B General Motors 50% 49% 101% 101% Republic Steel 73% 73 Shell OU 82% 82 35A 36A 96 Un. States Steel 97 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 13/1 Edelmet Kon AA 50 Pref w.a Idem 57 56 300 304GB Holl. Constructie 324 GL 325% Ing. bur v Bouwnyv 163 168 ld. div. 1958 158 160 Int Kunststof! Ind 44% 44%GB Leidsche Wolsplnn 197 197 Ver Touwfabrieken 210 Wernink's Betonm 103% 102% Van wyk Textiel 60B 60GB 103% 104

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5