DE KÏWB-TOTO „NIEUWE STIJL" Haagse hoofdcommissaris van politie belast met toezicht KRUIS IJslander Olafssoti staat zeer gunstig in strijd tegen Donner N.S.-personeel bouwt voor twee verlamde meisjes zomerhuisje 97ste jaargang: Woensdag 14 januari 1959 Vierde blad no. 29644 Bondsvoorzitter Schroder zeer verheugd „Zondag 18 januari is er geen KNVB-toto. Daarvoor hebben we geen toestemming. Op zondag 25 januari draait voor het laatst de oude pool, maar op de nieuwe condities. Na 25 januari volgt dan de toto in nieuwe stijl". Dit zei de voorzitter van de KNVB, de heer A. L. M. Schroder, tijdens een gisteravond in Utrecht gehouden persconferentie na afloop van de gecombineerde vergadering van bondsbestuur en toto-commissie. De hoofdcommissaris van politie te Den Haag, aldus deelde de heer Schroder verder mede, is belast met het toezicht op de toto en alles wat daarmee in verband staat. Voor vijf toto's is thans toestemming verkregen, waarna voor een volgende serie bij deze hoofdcommissaris opnieuw een vergunning zal moeten worden aangevraagd. Nu er zondag geen toto is zijn voor enkele clubs in het betaalde voetbal in haalwedstrijden vastgesteld, daarnaast zullen bekerwedstrijden worden gespeeld. Op zondag 25 januari worden alle wed strijden gespeeld, die j.l. zondag 11 ja nuari geen doorgang vonden, ook die van de amateurs. Op 1 februari volgt dan het oorspron kelijke programma van 18 januari, dat reeds naar 25 januari was verschoven. Zondag 8 februari wordt een inhaaldag met bekerwedstrijden en competitie vooi amateurs. Zodra de toto in nieuwe stijl is be gonnen, worden voor prijzen bene den de 500 gulden waardebonnen verstrekt. Deze waardebonnen moe ten aan de achterzijde door de le verancier bij wie de bon besteed wordt, ivorden afgetekend met de vermelding, dat voor de geleverde artikelen de normale prijs is betaald. Voor prijzen tussen de 500 en 10.000 gulden wordt een kredietbrief ver strekt met een geldigheidsduur van drie maanden, een geldigheidsduur welke in bijzondere gevallen kan worden verlengd. Over prijzen boven de 10.000 gul den zal met de winnaar(s) overleg worden gepleegd op welke wijze men het bedrag wil besteden. In geen geval volgt dus uitbeta ling in geld, ook niet in effecten. Waterpolonieuws LZC wint met 3—4 van Sleutelstad In de afdeling C der bekercom petitie heren werd gisteravond ge speeld de wedstryd SleutelstadLZC. Een plaatselijke ontmoeting dus, die veel spanning deed verwachten en die de toeschouwers ook ruimschoots hebben gekregen. Na een harde, faire, maar langzame wedstrijd slaagde de „Leidsche Zwemclub" erin haar stad genoten de punten te ontfutselen, waardoor zij zich in de volgende ronde van de competitie plaatste, terwijl Sleutelstad door dit resultaat uitge schakeld werd. Reeds voor de wedstrijd was er overi gens werk aan de winkel. Eén van de doelen in „de Overdekte" stond op het punt in elkaar te zakken en dus werd te elfder uren met spijkers de boel bij elkaar gekramd. Dat zou het enige krammen van de avond blijven, want hoewel er een pittig partytje gespeeld werd, is de grens van het toelaatbare geen enkele maal overschreden. Beide ploegen beginnen met de zaak even aan te zien en dus golft het spel zonder enige animo heen en weer. Tot Dick Timmermans de bal bij Jan Heek haalt, Hans Slooter zijn bewaker ver schalkt en een combinatie tussen deze twee door de laatste met een voor Wim van Rooyen onhoudbaar schot afgerond werd (01). Weer een terugvallen van het tempo, een aanval van „de Sleutel stad" door onscherp schieten gebroken en dan na aangeven van de keeper een volkomen onverwacht, haarzuiver schot van Gerrit Overdijkink van voor de helft (02). Sleutelstad kreeg hierdoor wat meer vechtlust. Nico van Berkel zette een aanval, die eigenlijk al mis lukt was toch door en zag dat doorzet ten beloond met een doelpunt door een blijbal, die Jan Heek totaal verraste, 12. Spannend werd het toen Jan Dool een prachtige omhaal afgaf, waar ook dit maal de keeper tevergeefs naar greep (22). Maar nog voor rust haalde Dick Timmermans de bal op. zwom enige meters en loste vervolgens een afstands schot, dat Wim van Rooyen te machtig was (23). Na rust aanvankelijk een LZC overwicht, onderbroken door een aanval van Sleutelstad. Cees van Hooi donk verschalkte Hans Slooter en toen deze naar een paar benen greep moest hy eruit en lag er de kans voor Sleu telstad om gelijk te maken. Maar dat lukte niet direct en deze aarzeling werd fataal, de bal ging naar Dick Timmer mans; deze zwom eerst domweg door en gaf daarna een mooie boogbal af die doel trof (2—4). Even leek het erop of „de Sleutelstad" de kluts kwijt was, maar dat bleek aan de andere kant het geval te zijn, Theo Bik onderbrak een aanval te zwaar en mocht dus even op de kant rusten. Nu geen aarzeling in de Sleutelstad-voorhoede, maar een schot dat doel trof <34) en tegelijk de spanning terugbracht. Het ware vuur was er echter niet meer bij de schutters en dus bleef de stand verder ongewij zigd. BILJARTEN Finalisten kampioenschap ereklasse driebanden De acht finalisten voor het kampioen schap van Nederland ereklasse groot biljart driebanden, dat van 12 tot en met 15 februari in Breda wordt gespeeld zijn thans bekend. De Rotterdammers L. G. J. Teegelaar en H. Popeyus waren op grond van hun prestaties in vorige kampioenschappen direct geplaatst. Uit de voorwedstryden hebben de volgende zes biljarters zich eveneens in de finale gespeeld; J. C. Baay (Rotterdam). L. van Bommel (Tilburg), J. Broekhuizen (Arnhem), M. J. Heinsman (Den Haag), C. van Oosterhout (Breda) en H. de Ruyter (Waalwyk). Eerste reserve is N. Stikkelman uit Arnhem. Twee spelers hebben in de voorwed stryden de minimumgrens van de ere klasse (0.650 niet gehaald en zijn ge degradeerd naar de hoofdklasse: Ph. Schmidt (Amsterdam) en H. van Gils (Breda). In de verdeling en besteding van de inleggelden komen enkele veranderin gen, voorheen was het zo, dat 40 procent naar de clubs ging, 40 procent aan prij zen werd uitgereikt en van de resteren de 20 procent, 14 procent bestedingen en 6 procent onkosten. De bijdrage voor de clubs blijft 40 procent, 35 procent wordt voor prijzen gereserveerd en van de resterende 25 procent, 20 procent bestedingen en 5 procent onkosten. Ook aan de KNVB-toto nieuwe stijl kan alleen door KNVB-leden en dona teurs worden deelgenomen. De oude for mulieren zijn waardeloos geworden. Er komen geheel nieuwe formulieren. Ook de oude zegels komen te vervallen, daar voor komen nieuwe oranje zegels in de plaats. De oude zegels zullen ingeleverd moeten worden. Wanneer en op welke wijze zal nog worden bekend gemaakt. De heer Schroder was zeer verheugd over het bereikte resultaat. „Wij heb ben, aldus de KNVB-voorzitter, voor de volle honderd procent gekregen, waar om we hadden gevraagd". Voor de goede orde zij nog vermeld, dat het reeds ingezette geld van de KNVB-pool, hetwelk zondag JJ. bleef staan wegens het vrywel geheel afgelas ten van het programma, nu op 25 ja nuari as. wordt verspeeld. dreigt Biedt weerstand met poeders, tabletten, cachets Op de eerste dag van de interna tionale tenniskampioenschappen van Duitsland op overdekte banen plaatste onze landgenoot Wim Maris zich voor de tweede ronde in het herenenkelspel. Maris won zonder grote inspanning met 61, 62 van de in Bonn studerende Deen Lindemann. Van Eysden had min der succes. Hij verloor in twee sets: 75 63 van de Noor Sjoewall. Gewijzigd programma voor zondag a.s. Het bestuur van de KNVB maakt be kend, dat alle voor zondag a.s. vastge stelde wedstrijden, zowel van het be taald voetbal als van het amateur voet bal, zijn afgelast. Het gehele programma wordt ver schoven naar zondag 25 Januari. Voor het betaalde voetbal Is thans voor zon dag a.s, een inhaalprogramma vastge steld. Voorts zullen enkele bekerwed strijden worden gespeeld. Het KNVB-bestuur heeft dit besluit genomen naar aanleiding van het feit, dat de KNVB-toto op 18 Januari stil staat. (men zie ook het artikel „KNVB- toto nieuwe stijl") Het voetbalprogramma voor zondag a.s. ziet er nu als volgt uit: Ere-divisie» NOAI>—VW, Rapid— MW, Eerste Divisie A» EindhovenFortuna VI., VolendamVSV. Eerste Divisie B: HVCGVAV, HDVS Roda Sport, Volerwijckers—Excelsior, KFOStormvogels. Vfttesse—Rigters- bleek. Tweede Divisie A: UVS—Xerxes, Lon. gaWilhelmlnia, DoskoZeist ONA De Valk. Tweede Divisie B: Oosterparkers—Go Ahead, Veendam—Hleerenveen, Rheden —Zwolse Boys, Velocitas—Enschedese Boys. Bekerprogramma: (restant van eerste ronde-programma van nieuwjaarsdag): DOG—DWS/A; ZFCTYBB; ADO— GDA; DOLSHS; Blauw ZwartHaar- lem; DHC—DHL; Wilhelmus (Voorb.)— ROH; Be Quick (Gr.)—Erica se Boys; Fortuna. '54-HGroene Ster. Het merk Vanwall zal in het komende seizoen hoogstwaarschijnlijk niet meer in wedstrijden uitkomen. Deze belangrijke beslissing werd maandag avond in Londen genomen door Tony Vandervell, de rijke, thans 60-jarige industrieel, die tienduizenden ponden besteedde aan het construeren van race wagens. De Engelsman moet het racen staken op advies van zyn arts, die hem meer rust voorschreef. Advertentie Hoogovenschaaktoernooi Als Olafsson zijn partij tegen Donner gaat winnen, en het ziet er wel naar uit dat dit gaat ge beuren, dan behoeft de IJslandse grootmeester in feite alleen nog maar met concurrent Eliskases rekening te houden. De laatste won een glad verloren partij van Van den Berg en bleef daardoor in de running. De ontmoeting Van den BergElis kases bracht het vrij talrijke publiek in opwinding. Wit speelde de Rouzer va riant van het Siciliaans. Hij posteerde een sterk paard op d5 en zette toen een koningsaanval in scène. Deze verliep door briljant spel uitstekend, doch juist op het ogenblik dat wit zou gaan oogsten, greep hij mis en werd hij ver rast door een felle tegenaanval, die on middellijk doorsloeg. Het gevecht van de dag was dat tus sen Olafsson en Donner. Zwart speelde de ruilvariant van het orthodox dame gambiet. Met wit spelend had hy hier mee in zijn partij tegen Eliskases geen voordeel kunnen bereiken. Hij hoopte dat het een doeltreffend remisewapen zou zijn, doch de IJslander bewandelde andere wegen. Hij bereikte enig ruimte voordeel en manoeuvreerde langzaam maar zeker naar een drukstelling. Er volgde een afruil van de torens en enkele lichte stukken, waarna wit een stand met dame en paard tegen dame en zwakke loper bereikte. Wits stukken konden een grotere activiteit ontwikke len. Dit leidde tot pionwinst waarna een geforceerde dameruil volgde. Het eind spel, dat nog lang kan duren, ziet er voor Olafsson gunstig uit. Winst voor de IJslander betekent o.i. dat Donner voor de begeerde eerste plaats is uitge schakeld. UITSLAGEN De uitslagen van de vijfde ronde luiden: Hoofdgroep: Van den BergEliskases 01; OlafssonDonner afgebroken; Van ScheltingaToran teteLarsen O'Kelly de Galway tete; Baren- dregtLangeweg 10. Damesgroep: mevrouw Bilekmevrouw Heemskerk 0—1; mej. Szeinis—mevr. Chaude de Silans 0—1; mevr. Van der Veenmevr. Vreeken afgebroken; mej Bacicmej. Langos tete; mevr. Rood- zant vrij. Groep la: ApkinDitt 01; Perez Branicki 10; RemouchampsVlagsma tete; GerebenJonkman 10; Aal- dersDonk 01. Groep lb: FuesterBas afgebroken; Van Geet—Gimeno 1—0; Kloostra— Schneiders 10; TanSassen 10; Diemer—Bozic afgebroken. Verder werd in groep lb nog uitge speeld de afgebroken partij uit de derde ronde tussen Bozic en Tan. Deze party werd door Tan gewonnen. De standen in de diverse groepen lui den thans: Hoofdgroep: 1. Eliskases 3te pnt.; 2. Olafsson 3 pnt. en 1 afgebr. partij; 3/4. Barendregt en Van Scheltinga beiden 3 pnt.; 5. Donner 2te pnt. en 1 afgebr. partij; 6/7. Toran en O'Kelly de Gal way beiden 2te pnt.; 8/9. Van den Berg en Larsen beiden lte pnt.; 10. Lange weg 1 pnt. Groep la (kopgroep): 1. Perez 5 pnt.; 2. Gereben 4te pnt.; 3. Ditt 3te pnt. Groep lb: 1. Tan 4% pnt.; 2. Fuester 2te pnt. en 1 afgebr. partij; 3. Van Geet 2 pnt. en 2 afgebr. part. (uit 4). Damesgroep: 1. mevr. Chaude de Silans 4 pnt.; 2. mevr. Heemskerk 3 pnt. (uit 4); 3. mej. Langos 2te pnt. (uit 4); 4. mevr. Bilek 2te pnt.; 5. mej. Bacic 2 pnt (uit 4)6. mevr. Van der Veen IV- pnt. en 1 afgebr. party (uit 4); 7. mevr. Vreeken lte pnt. en 1 afgebr. partij; 8. mej. Szeinis lte pnt.; 9. mevr. Roodzant te pnt. (uit 4). Sportsplinters - De Nederlandse kampioen bantam- gewicht, de Surinamer Sugar Ray, die maandagavond na zyn knock-out neder laag tegen de Engelsman Terry Spinks, naar een ziekenhuis werd gebracht, heeft hoogstwaarschijnlijk zijn kaak ge broken. Naar schatting ruim 1000 studen ten van twaalf instellingen van het hoger onderwys zullen deelnemen aan de Nederlandse Studentenkampioen schappen, die op 12 en 13 maart a.s. in Rotterdam worden gehouden. Deze kampioenschappen, die voor de vierde maal plaatsvinden, omvatten dertien takken van sport, o.a. Zwem men, Waterpolo, Voetbal, Volleybal, Tafeltennis, Bridge, Schaken en Biljar ten. -- Te Brussel werd een sportgala ge houden. georganiseerd door de Belgi sche televisie. Ter gelegenheid hiervan werd o.a. een sprintwedstrijd gehouden tussen de oud-wielrenners Gerardin (Frankrijk), „Poeske" Scherens (België) en onze landgenoot Arie van Vliet. In het totaalklassement over drie manches bezette Gerardin de eerste plaats n^et 5 punten. Poeske Scherens werd tweede met 6 punten en Van Vliet, die de eerste rit op zijn naam bracht, maar ln de beide volgende als derde eindigde, werd derde met 7 punten. Kerkelijk Leven NED. IIERV. KERK Beroepen te Daarle (toez.) J. Vos te Goudriaan. Bedankt voor Werkendam T. H. Oosten brug te Bussum. GEREF. KERKEN Beroepen te Borne A. Ykema te 2de Exloermond; te Oost erend (Fr.) R. van den Berg. kand. te Arnhem. Aangenomen naar Hijlaard P. Wamellnk. kand. te Apel doorn. Dr. H. J. Houders niet emeritaat Sinds 1933 hervormd predikant te Wassenaar Dr. H. J. Honders, de nestor van de hervormde predikanten te Wassenaar, is voornemens in verband met het be reiken van de 65-jarige leeftijd met eme ritaat te gaan. Dr. Honders werd te Zoeterwoude in het ambt bevestigd en diende de ge meenten van Herveld en Sneek. In januari 1933 kwam hy te Wassenaar, dr. Honders is een vooraanstaand figuur in de Ned. Herv. Kerk Tijdens zijn verblijf te Sneek promoveerde hij bij thans wijlen prof. dr. A. Eekhof te Leiden tot doctor in de theologie op een dissertatie geti teld: „Andrea Revitus". Dr. Honders maakte deel uit van de generale synode Klaverjascompetitie Voor de federatie van kiaverjasver- enigingen Leiden en Omstreken werden de volgende wedstrijden gespeeld: Afdeling 1: LBF 1—PVH 1 10—2, Krantz—MDS 1 5—7. SLF 1—Zaalberg 1 66, MDS 1KNG 1 57. Groenoord 1—APP 1 84 DSB 1—T. en D. 1 3'/2—8'/2. Afdeling 2:SLF 2—MDH 1 7—5. AWS 1—MDH 1 7—5. T en D. 2- DSB 2 7—5, SportiefGroenoord 2 93. SLF 2 Centrum 2 8—4. MDS 2—KNG 2 6—6. MDS 2Krantz 2 48. Afdeling 3: T. en D 3Groenoord 3 V/2—4V2. LBF 2—Brandt 1 9—3. Afdeling 4: Groenoord 4T. en D. 4 6—6. DSB 3—APP 2 7—5. Oosthoek 4— SLF 4 5—7, Zaalberg 2—PVH 2 5—7. Het Nederlandse tafeltennisteam voor de wedstrijd tegen België, die 21 januari te Geel (België) zal worden ge houden, is samengesteld. Het bestaat uit de spelers Bert Onnes (Sparta, Amster dam). Frans Schoofs (Nedlloyd, Am sterdam) en Paul Gimbel (Sparta, Am sterdam). Op de HOKY te Den Haag is een ijshockeywedstryd gespeeld tussen een team, samengesteld uit in Europa woon achtige Canadezen en de Engelse ploeg van de Wembley Lions. De ontmoeting eindigde in een gelijk spel 66. De tus senstanden waren: 2—1, 0—3, 4—2. De bestuurders en conducteurs van de treinen op de lijn Nijmegen-Geldermal- sen kijken bij de halte Oudheusden even voor Kesteren altijd uit naar het kleine witte huisje van de familie Rothuis, 50 meter achter de halte. De conducteur zal even zwaaien naar de twee kleine meisjes van 3 en 5 jaar achter de ruiten van het huis, de bestuurder groet met een stoot op de claxon. Passagiers die geregeld met deze trein reizen hebben het ook aangeleerd om naar de twee meisjes uit te kijken. Enkele NS-mannen hebben op een goede dag een paar jaar geleden de twee meisjes een bezoek gebracht. Het bleek dat Alie (3) en Anneke (5) sinds hun geboorte aan de benen verlamd zijn en niet kunnen lopen. Hun dagelijks terug kerend spelletje is van achter de ruiten naar de treinen, hun passagiers, hun be stuurders en de conducteur te zwaaien, wanneer de wagons voorbij het „witte huuske" denderen. De spoorweglui hebben het, na hun bezoek in 1956, niet hierbij gelaten. Met instemming van stationschef T. W. de Vries in Nijmegen, richtte het locomo tief- en treinpersoneel van het blok Nijmegen een actiecomité op, dat met Kerstmis circulaires zond naar het spoorwegpersoneel op de verschillende stations: „Steun de twee verlamde meis jes van het Witte Huuske in Opheus- den". De toezeggingen kwamen in steeds groter wordende stroom binnen, uit Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht Eindhoven, Tilburg, Roosendaal. Bergen op Zoom, Heei'len, 's-Hertogenbosch, Arnhem, Zutphen, Tiel, Zwolle, Hengelo, Nijmegen, Cuyck, Venlo, en meer dan 50 stations, die tussen deze plaatsen lig gen. Ook het hoofdkantoor in Utrecht en het depotpersoneel deden mee. Klei ne stations met een geringe personeels bezetting stuurden kleine bedragen, dok ter Jonkers van Opheusden bood zyn medewerking aan. En er komt nog meer. Morgen is het officiële betaaldag voor het NS-perso- Ital ia no. de heerlijhe versnapering bij 19 Cent per rol hoest en verkoudheid EEN PRODUCT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK CRICKET De derde testmatch ZAL ENGELAND DERDE NEDERLAAG ONTLOPEN? Aan het einde van de vijfde dag van de derde testmatch AustraliëEngeland in Sydney bestond er voor de Engelsen nog een redelijke kans een derde neder- g te vermijden. Met een afgebroken stand van 178 voor 3 in de tweede in nings en een eerste inningstotaal van 219 tegenover de 357 van Australië, ston den de Britten dus 40 runs voor. Peter May en Colin Cowdrey zijn bei den not out in een vierde wicketstand, die 114 bedraagt. De vijfde en voorlaatste dag van deze derde test begon overigens ongunstig voor Engeland. De eerste drie wickets gingen voor 64 runs verloren, maar met May en Cowdrey begon het herstel. De pitch was in het voordeel van de Austra lische spinbowlers, en het zag er in het begin dan ook niet al te rooskleurig uit. Trevor Bailey en Arthur Milton, de beide openingsbatslieden. gingen voor respec tievelijk 25 en 8 naar de kant op bowlen van Archie Benaud. Alan Davidson bracht de „toeristen" verder in moei lijkheden door leg before van Tom Gra- veney (22) op 64. Advertentie Echt smullen! der Ned. Herv. Kerk is praeses van de prov. kerkvergadering van Zuid-Holland en nam een actief aandeel in het vast stellen van de tekst van de nieuwe kerk orde. In de vacature van dr. Honders heeft de kerkeraad toezegging van be roep gegeven aan ds. K. J. H. Burgy te 's-Gravenhage, voorheen predikant' te Rijnsburg. OECUMENISCHE JEUGDRAAD De Oecumenische Jeugdraad zal op 7 en 8 februari in het Corderius-Lyceum te Amersfoort een conferentie houden onder leiding van ds. N. O. Steenbeek van Amersfoort. In de zitting van zater dagmiddag 7 februari aal prof. dr J. Zijlstra. minister van Economische 'Za ken en van Financiën a.i. spreken over: ,X>e verantwoordelijkheid der kerken in de Nederlandse samenleving". Op 8 fe bruari aal jkvr. C. M. baronesse van Heemstra spreken over: „De groei van de oecumene ook in West-Afrika". neel. Onder het personeel op de stations zal dan een collecte worden gehouden. Als het allemaal lukt zal voor Alie en Anneke dichtbij de spoorweg een zo merhuisje worden gebouwd (het zal 3500 gulden kosten) en uit de rest van de opbrengsten zal een fonds voor de beide meisjes worden gevormd. Het huisje zal er waarschijnlijk wel komen: een aantal bouwers heeft zyn medewer king toegezegd, onder de vele geschen ken voor het interieur is ook een radio. Daarnaast heeft een stichting in Groesbeek laten weten, dat zy de kin deren zal opnemen voor 14 dagen, want Alie en Anneke willen waarschijnlijk de trein Nijmegen-Geldermalsen niet te lang missen. Nieuw Fins kabinet De Finse kabinetscrisis, die veertig dagen heeft geduur, is opgelost door de vorming van een minderheidsregering door prof. Sukselainen, leider van de Agrarische partij en voorzitter van het parlement, die in 1957 tweemaal pre mier was. Het nieuwe kabinet bestaat uit leden van de Agrarische partij, met uitzonde ring van de minister van Buitenlandse Zaken, Toerngren. die lid is van de Zweedse Volkspartij. Hy treedt op als particulier en niet als vertegenwoordiger van zijn partij, die eerder reeds te kennen had gegeven dat zij partijleden niet zou toestaan zit ting te nemen in een dergelijke minder heidsregering van de Agrarische partij. Deze laatste partij heeft 48 van de 200 zetels in het parlement. De vorige regering een coalitie van vijf partijen onder leiding van de sociaal-democraat Fagerholm trap op 4 december af nadat de ministers van de Agrarische partij zioh uit het kabinet hadden teruggetrokken. De Finse kabinetscrisis had twee hoofdoorzaken: de ontevredenheid van de Sovjet-Unie over haar aandeel in de Fins-Russische handel en het feit dat de communisten by de algemene verkie zingen van juli j.l. als grootste party uit de bus kwam. De communisten bezetten vyftig ze tels in het parlement. De voornaamste moeilijkheid voor de vorming van een regering sinds de verkiezingen was de andere partijen met elkaar te verzoenen, teneinde een stabiele niet-communisti- sche meerderheid te verkrijgen. De kansen van de nieuwe regering zullen ongetwijfeld afhangen van de mate waarin zy de goede betrekkingen met de Sovjet-Unie kan herstellen. Concerttournee Ned. Studentenorkest De baten van de tournee, die het Nederlands Studentenorkest door ons land gaat maken, komen weer gedeel telijk ten goede aan het Nederlands Studenten Sanatorium en gedeeltelijk aan het Universitaire Asielfonds. Dit laatste strekt zijn zorg thans uit over 155 studenten, onder wie 125 Hongaren. Vijftig van de 155 studeren in Delft. Om deze groep studenten te laten af studeren is een bedrag van 2.6 miljoen gulden nodig. Op het ogenblik staan tien vluchtelingen-studenten op de wachtlijst, die heel graag naar ons land zouden komen om hier hun universi taire studies te volgen. Het Universitair Asielfonds is uniek in West-Europa. Het orkest bestaat uit 76 mannelijke en vrouwelijke studenten. Tijdens de tournee worden uitgevoerd, zoals eerder gemeld, de Tweede Symfonie van Escher, voorts „A Simple Symphony" van Britten, het fluitconcert in D van Mozart Hubert Barwahser is de fluitsolist en de Tweede Symfonie van Schubert. Op uitnodiging van de Universiteit aldaar geeft het N.S.O. op donderdag 22 januari as. een galaconcert in Luik. De drie voorafgaande dagen heeft het dan geconcerteerd in Groningen, Bergen (N.-H.) en Maastricht. Op 23 en 24 januari speelt het in Arnhem resp. Eindhoven, van 26 tot 29 januari in Den Haag, Haarlem, Utrecht, Rotter dam. De tournee wordt besloten met een galaconcert op 30 januari in het Amsterdamse Concertgebouw. VOORTZETTING RESTAURATIE OUDE KERK TE AMSTERDAM LN GEVAAR De restauratie aan de noordelijke zij beuk van de Oude Kerk te Amsterdam zal eerstdaags moeten worden stopgezet, indien het departement niet spoedig een positieve beslissing neemt over de inge diende aanvraag tot een extra subsidie voor dit omvangrijke werk. Teneinde de werkzaamheden op een economisch ver antwoord peil te handhaven is in een bepaald tempo door gewerkt, waardoor in korter tijd vorderingen zyn gemaakt dan bij de subsidieverlening was voor zien. Derhalve zal reeds in mei de voor dit jaar verleende subsidie zijn verbruikt met als gevolg een dreigende stopzetting van het werk. Aan de herstelwerkzaamheden, sedert 1954, zijn ruim een miljoen gulden be steed. Aanvankelijk was per jaar drie ton beschikbaar als subsidie var rijk. provincie en gemeente. Sedert 1957 is dit teruggebracht tot f- 140.000. Men hoopt thans op extra subsidie.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11