Raad Voorschoten gaf bouwer 87 huizen overbruggingskrediet Westduitse economie koestert zeer gunstige verwachtingen ZATERDAG 16 JANUARI 1959 Geen bezwaar tegen dit unieke voorstel Het voornaamste agendapunt, waarvoor de gemeenteraad van Voorschoten gisteravond In spoedeisende vergadering bijeenkwam, was een voorstel van B. en W. tot het verstrekken van een overbruggingskrediet, groot f174.000.aan de heer J. de Graaff, bouwer van de 87 woningen in het plan ,,'t Kan". Het is gebleken, dat de verstrekking van de hypothecaire geldleningen niet zo vlot konden lopen als aanvankelijk werd verwacht. Wel zijn er nu definitieve toezeg gingen ontvangen. Maar er dreigt enige stagnatie te ontstaan. In andere gevallen waarin de grond aan een bepaalde bouwondernemer wordt overgedragen worden dergelijke moeilijkheden overbrugd door een door de bouwondernemer te nemen bouwkrediet. Zulks is in dit geval niet mogelijk, omdat de grond niet aan de bouwondernemer, maar rechtstreeks aan de Individuele kopers wordt over gedragen. De P. v. d. A.-fractie bleek in eerste instantie nog niet bereid het voorstel te steunen. De heel Pels wilde eerst nadere inlichtingen. Deze fractie heeft dit object altijd als een moeilijke zaak be schouwd. Reeds bij de eerste voorstellen tot grondverkoop had deze fractie het gevoel, dat het plan onvoldragen was. - Bovendien had de P. v. d. A. zich onaan- V genaam getroffen gevoeld, dat in de J| openbare vergadering, door de heer De Graaff belegd op 22 mei j.l., een zo zware ruggesteun van de plaatselijke overheid bleek, een te overdreven be- l langstelling en medewerking van het e gemeentebestuur. Op dat moment was er eigenlijk nog niets bekend over de financiële opzet. De voorlichting in deze B vergadering was beslist onvoldoende. Nu vroeg de heer Pels zich af: 1. wat gebeurt er als de raad niet mee kan - werken? Worden dan de particuliere I betrokkenen gedupeerd? 2. Voelen de J inschrijvers zich niet bijzonder ongerust I door de huidige gang van zaken? 3. Mag de raad hier de taak overnemen 1 van een particuliere bankinstelling? I De P. v. d. A.-fractie kan alleen mee- 1 werken als vastgesteld wordt, dat geen precedent geschapen wordt, als de j voorwaarden zo scherp mogelijk ge- r steld worden en als de gemeente geen enkel risico loopt. UNIEK VOORSTEL De heer De Groot (VVD) vond dit een uniek voorstel. De betrachte spoed was niet prettig, maar begrijpeliik. De H achtergrond van het plan was de wo rt ningnood, waardoor de heer De Graaff als mens getroffen was. De belangheb- s benden zijn de 87 inschrijvers, die als t, minder draagkrachtigen op redelijke voorwaarden tot het bezitten van een eigen woning kunnen komen. Dat er fouten gemaakt zijn is begrijpelijk, want op dit gebied was er nog niets gepres- I teerd. Geruggesteund door de notaris i zijn er misschien fouten in de voorlich ting geweest, maar de spoed, waarmee het plan uitgewerkt werd, maakt alles j goed. Het is verheugend, dat er nu plaatselijke hypotheekgevers gevonden zyn. De medewerking van de overheid j is zeer begrijpelijk, want hier wordt voorzien in een oplossing van een ge- deelte van de woningnood op een wijze, waar de overheid nog geen kans voor heeft gezien. We moeten dit initiatief, geboren uit menslievendheid, steunen. Mr. dr. J. P. I. van der Wilde (Prot. Chr.) legde er de nadruk op, dat de moeilijkheden ontstaan zijn door de hier gevolgde techniek van de overdracht van de grond. Het is duidelijk een unieke zaak, waarin een kleine schoon- heidsfout moet worden gecorrigeerd. De heer Fortanier (KVP) achtte het LEIDERDORP Samen leven ARJOS BIJEEN Gisteravond vergaderde de Arjos ln één der lokalen achter de Geref. Kerk. De voorzitter, de heer G. Dompeling, sprak er zijn voldoening over uit, dat zoveel leden op deze eerste vergadering in het nieuwe jaar aanwezig waren. Mej. Hartsuiker uit Den Haag sprak op deze avond over het onderwerp „Sa men leven". In oktober van het vorige jaar is er een landelijke Arjos-conferentie gehou den, waarop verschillende referaten wer den gehouden. De referaten, in totaal vier. zijn samengebundeld en uitgegeven onder de titel „Samen leven". De titels der verschillende referaten zijn als volgt: De arbeid; de baas; het loon en de ander. Sprekende over de arbeid zei mej. Hartsuiker, dat de snelle technische ont wikkeling in de industrie een totale om mekeer teweeg gebracht heeft, zowel voor de werkgever als de werknemer, en daaruit voortvloeiende de geheel veran derde sociale omstandigheden, en alles wat er mee in verband staat. We moe ten er vóór alles op bedacht zyn geen massa-mens te worden. Verder sprak mej. Hartsuiker over de verhouding ondernemer-arbeider. Bei den zijn, daar zij dikwijls 48 uur per STADSNIEUWS Tragisch ongeval Gistermiddag om kwart over vier is de 60-jarige mevr. A. AbspoelVan der Vaart, wonende in de Gerrit Kastein- straat 40, levenloos in het gemeenschap pelijk trappenhuis aangetroffen. Ver moedelijk is zij by het schoonmaken van de trap gestruikeld of onwel ge worden. Tengevolge van de val liep zij een nekwervelfractuur op, aan welke verwondingen zij is overleden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Katharina Hendrica Geerfcruida, dr van W. van Steenbergen en H. G. van Benten Johannes Coenraad, zn van J. C. Philip- po en M. J. van Vliet, Ronald Cornells, zri van H. J. Dickhoff en A. M. Rozier. Maria Catharina Wllhelmlna, dr van A. N. P de Brabander en T. M. Veerkamp. Adrianus. zn van A. J. Olfjerhoek en K. Dtirr, Yvonne Maria Apolonia. dr van H Geerllngs en J. E. van der Ploeg, Hansje Maria, dr van H. Planjer en A. M. van Oosten, Engelbertus Arnold us. zn van A. A. van der Helm en C. J. A. Zwetsloot. Adrians Johannes, zn van A. A. van der Helm en C. J. A. Zwetsloot. Theodorus Christlaan. en Hubertus zns van H. Collé en c. A. Segaar, Cornells Willem, zn van K. P. Vrolijk en M. H. van Driel. Joseph Jeanne Wilhelmus Aloisiu6, zn van A. W Verbraaken en C. J. H. Lommertzen. ONDERTROUWD K. Bezemer en L. Hoorn, C. van den Heuvel en A. Dregmans, L. van Gorkum en C. Prevoo, L. de Boer en J. de la Rle, M. Keijzer en J. Sloos, J. T. Chrlspljn en C. M. Langezaal, J. van Mufjen en W. Blankenstein, W. J. Lardé en P. Binnen dijk. P. L. J. Dolle en T. E. Wlllemsen, P. Veelenturf en M. R. A. van der Klaauw, H Baars en M. van Leeuwen, K. W. Vil ders en S. T. Verlind. OVERLEDEN C. L. Bigler, 60 jaar, vrouw. G. M Sln- gerling, 10 Jaar. dochter. M. Herruer. 81 Jaar, wed. van N. Fakkel, G. H. Duym, 61 Jaar, echtgenote van C. G. Sandberg, L. D. van Dufjn, B weken, Boon. risico van de gemeente praktisch te ver waarlozen. De snelheid van handelen betekende een grote winst. Wethouder Schrama, die wegens ongesteldheid van de burgemeester de vergadering leidde, merkte op, dat er op 8 mei, toen de gronden verkocht werden, nog koeien op het land lie pen en dat er nu reeds huizen op de bouwrijp gemaakte grond staan! Deze kleine kink in de kabel is daartegen over zeer onbelangrijk. Er is geen risico voor de gemeente aan verbonden, want de grond is nog eigendom van de gemeente, met alles wat er thans op staat. Bovendien heeft de burgemeester in Den Haag geïnfor meerd of een dergelijke gang van zaken mogelijk zou zijn, hetgeen niet zwart op wit, maar wel in principe gebleken was. De heer Pels merkte tenslotte nog op, dat de P.v.d.A., met alle bezwaren eraan verbonden, het voorstel zou steunen, omdat er een gemeenschappelijk belang mee gediend was. Het voorstel werd daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. GELOOFSBRIEVEN In deze vergadering werden ook nog de geloofsbrieven akkoord bevonden van het in de vacature-Korthals nieuw benoemde raadslid, me<vr. A. de Waal Malefijt—Spruijt- Door de late convocatie van deze ver gadering waren de heren Mol en Dek ker niet op tijd aanwezig. De laatste kwam nog later. De heer De Graaff had bericht niet aanwezig te zullen zijn, om dat hij persoonlijk betrokken was bij het voornaamste voorstel en hij de raad de gelegenheid wilde geven volkomen vrijuit te kunnen praten. De heer For tanier verliet de vergadering na de be spreking van het voorstel, maar voor het eind van de vergadering. week samen werken, wel bijzonder el kanders naaste. Leiding geven, aldus spreekster, is altijd een vorm van die nen. Het volgende referaat, dat onder de loep genomen werd, was dat over het loon. Spreekster meent, dat arbeid geen koopwaar is en onderscheidt twee be langrijke factoren, in de eerste plaats de prestatie (prestatie-loon wekt stimu lerend) en vervolgens de behoefte. Mej. Hartsuiker vertelde voorts hoe de Stich ting van de Arbeid is ontstaan, hoe deze werkt en samenwerkt met het College van Rijksbemiddelaars. Tenslotte kwam spreekster tot de „ander", de mede-arbeider in het be drijf. Als men het gebod: „Hebt Uw naaste lief als U zelve" tracht na te le ven, daarbij in het oog houdend de ver schillen in aanleg, sekse, karakter, capa citeiten, kan men vele moeilijkheden ondervangen. Spreekster wees tenslotte nog op de moeilijkheden, die de pla'ttelandsjeugd ondervindt, als zij gaat werken in de industrieën, en ook op de ploegendien sten, die veel gezinnen uit elkaar haalt. Na de pauze volgde een uitgebreide discussie. Koperen ambtsjubileum burg. K. van Diepeningen Op 1 februari a s. zal het 12% jaar geleden zijn, dat burgemeester K. van Diepenir»zen zijn ambt in Leiderdorp aanvaardde. In verband daarmede heeft zich uit de burgerij een comité gevormd, dat een bescheiden huldiging wil orga niseren. Ir. Poels heeft het voorzitter schap op zich genomen, als secretaresse treedt op mevrouw Karstens en als pen ningmeester de heer Groeneveld. Ver der hebben in dit comité zitting de dames Hoefman en Van Duren en de heren Weyers. Van der Poel, Van de Wijngaard AznVan Groeningen en Verkley. Het ligt in de bedoeling op 31 januari de burgemeester een huldiging te be reiden, bestaande uit een bijzondere raadsvergadering, die wordt uitgeschre ven door de loco-burgemeester, de heer Meerburg. Na deze vergaderiing volgt de huldiging door de burgerij Ook de kleuters en de schooljeugd zullen hierbij betrokken worden, o.m. door het zingen van een lied, dat gemaakt is door Hans Hoefman. De Harmoniekapel zal voor de begeleiding zorgen. Na deze zang- hulde, die voor het Raadhuis wordt ge geven, biedt het gemeentebestuur de burgemeester een receptie in de raad zaal aan. Binnenkort hopen wij nader op het Jubileum zelf en op de vele verdiensten van de burgemeester terug te komen. WASSENAAR Achter de schermen BOB V. LEERSUM OVER TONEEL Bob van Leersum directeur van de Koninklijke Schouwburg te Den Haag heeft gistermiddag voor de Vrouwenver eniging tot bevordering van het geeste lijk-sociale leven (GSV) in „Zuiderhout" een aandachtig beluisterde causerie ge houden die tot titel had „Achter de schermen" en tot onderwerp het toneel. Na een inleidend woord door de presi dente, mevrouw I. H. Eemstman- Steghers begon de heer van Leersum zijn causerie, waarin hij de wereld van het toneel de revue liet passeren van het ogenblik, waarop een nieuw stuk geko zen wordt tot en niet de première. Wat de keuze van nieuwe stukken be treft merkte de heer van Leersum op dat Nederland beslist „bij" is wat het toneelrepertoire betreft. Het komt zelfs een enkele keer voor, dat in Nederland de Europese première gegeven wordt van een nieuw toneelstuk. Het eerste contact van de acteurs met een nieuw stuk heeft plaats tijdens de samenkomst waarin de regisseur het stuk leest al vorens de rollen te verdelen. Gewoonlijk wordt 4 tot 6 weken voor de première met deze eerste leesrepetitie begonnen. Na gewezen te hebben op de belangrijke taak die de regisseur te vervullen heeft sinds op het toneel het naturalisme zijn intree gemaakt heeft stond spreker ge ruime tijd stil bij de technische kant van het toneel. Hij beschreef het werk van de decor- en kostuum-ontwerpers, van de toneelmeester en zijn toneelknechten, van de inspecient, die de regiseur ver vangt tijdens de opvoeringen, van de man, die verantwoordelijk is voor de be lichting die in het moderne toneel een steeds belangrijke rol gaat spelen en van de souffleur of souffleuse. Na de pauze was er gelegenheid de heer van Leersum vragen te stellen. Hoofdereprijzen op de pluimveetentoonsteliïng Op de Jaarlijkse tentoonstelling van pluimvee, die de Pluimveevereniging Wassenaar in „Het Wapen van Wasse naar" organiseert en die tot en met zondagavond geopend blijft, zijn de vol gende hoofd-ereprijzen toegekend: Grote hoenders: mooiste haan: Ame rikaanse witte leghorn van J. Bats; mooiste haan op één na: Speckled Sus sex van U. T. de Vries. Dwerghoenders: mooiste dwerghoen der Cochin witte hen van Jac. van Kampen; mooiste op één na: Speckled Sussex kriel van U. T. de Vries. Mooiste collectie: Jac. van Kampen: mooiste collectie op een na: U. T. de Vries. Konijnen: mooiste ram: Rijnlander van J. Kort: mooiste ram op een na: Hollman. zwart van T. van der Velde. Mooiste collectie: mej. C. van Eeden: mooiste collectie op een na: I. Schaddé van Doorn. Sierduiven: mooiste sierduif: Raads heer van J. Wijnbergen: mooiste op een na: Oud-Hollandse tuimelaar van J. Wienen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Richard J. M., zn \an W. Zon neveld en C. E. Tap, Maria A., dr van F. P. van Eeden en M. B. Noordover, Johannes J.. zn van J. Keemlnk en A. J. Bos, In- grld M., dr van J. N. C. T. van der Erve en M M. Rohenkohl, Marianne G.. dr van K. Mulder en G. den Rooljen, Robert, zn van H. D. A. Haks en J. W. de Jong, De- slrée, dr van H. Lamet en M. Versluis, An- thonla G. J. M„ dr van C. F. M de Leeuw en M. J. Kommers. Getrouwd; W. G. de Jong en A. P. Nieuwpoort, H. L J. van Willigen en M. M. Bunnik, F. E. Bilo en M. E. Lampe. W. G. de Jong en G. van Barneveld, W. C. Boot en M M. Moerman. B. van der Horst en H M Knljnenburg. A. Q. Brouwer en A. M. G. van der Ham, J. J. Ulder en W. J Mol, W. J. H. van der Donk en D. A. A. Laane,. T. C. F. Scholtes en A. M. van Leeuwen. T. Y. Coenen en E. H. Baart. Overleden Joh. H. C. Smeijers, 11 Jaar, D. Remmelzwaal. 11 Jaar, M. L. Schrei - ner-Eljfflnger, 81 jaar. Joh. H. van Bom mel. 59 Jaar. A. Th. M. Smeets, 6 Jaar, Fr. M. Breuring, 10 mnd. C. H. T. Gleske- RÓoijers, 59 jaar. VOORSCHOTEN Postduivenver. „De Zwaluw" Gisteren werd de tentoonstelling van de postduivenvereniging „De Zwaluw" die ingericht is in ..Ons Eigen Huis' aan de Leidseweg. officieel geopend door de heer K. I. Waasdorp, voorzitter van de tentoonstellingscommissie. De mooiste vogel van de gehele show was eigendom van de heer A. G. Klei weg. De mooiste oude doffer: A. de Graaf: mooiste oude duivin: A. G Klei weg: mooiste jonge doffer M. Wolles- winkel en mooiste jonge duivin T. van Santen. Op de overige uitslagen hopen wij nader terug te komen. Medische Dienst Voorschoten: dokter Th. J. Thies. Leidseweg 51, tel. 2520. Voor wijkver pleegster: Gezondheidscentrum, tel. 2177. Warmond: dokter A. W. Bots, tel. K 2532 - 7393. Wassenaar: dokter J. Romer. Backers- hagenlaan 28. tel. 4641 en dokter J. H. Jaarsma, Wittenburgerweg 106, tel. 9676. Apotheek tot volgende week zater dag: Wassenaarse Apotheek, Schouw- weg 32, tel. 2402. Oegstgcest: dokter Hugenholtz sr. en jr., tel. 20390. Leiderdorp: dokter H. Bakema,Hoofd straat 2. Leiderdorp, tel. 24828. Zuster A. Hoogvliet, Kom van Aaiweg 7, Lei derdorp, tel. 24909. Zes miljard mark uitvoer-overschot in het voorbije jaar Dikke orderportefeuilles (Van onze correspondent in Bonn) Alles wüst erop, dat de economische toestand van de Bondsrepubliek zich, althans in de komende maanden, gunstig verder zal ontwikkelen. In een overzicht van de Westduitse Centrale Bank, de Bundesbank te Frankfort, wordt zelfs gezegd dat er een tendens is naar verdere groei van de industriële produktie. Van recessieverschijnselen gelooft men dan ook niets, ook al is de toestand in de textielnijverheid, de kolenmijnen en de ijzer- en staalindustrie nog steeds niet erg gunstig. Het is gebleken, dat het Westduitse uitvoeroverschot in 1958 niet minder dan 6 miljard mark groot was. De vrees heerst niet ten onrechte, dat hiermee het hoogste punt zal zijn bereikt en dat in 1959 een andere ontwikkeling, met althans een nvnder groot uitvoeroverschot, aan de dag zal treden. Het overschot van 1958 was n.l. in feite een gevolg van de lagere prijzen, waarvoor men de ingevoerde goederen kon kopen. Van een noemenswaardige uitbreiding van de Duitse export in 1958 was geen sprake. Deze was n.l. slechts 2.5 percent groot en een export uitbreiding voor 1959 zou er volgens de deskundigen niet in zitten. Minister voerde originele advertentie-campagne Desondanks is er dus geen reden tot klagen in West-Duitsland. De bouw nijverheid bereikte de afgelopen maan den een grote hoogte. De werkloosheid is veel lager dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De indus trie voor investeringsgoederen bloeit als nooit tevoren en heeft dikke orderpor- tedeuilles, speciaal in de sector van de machinebouw. En de prijzen hebben een neiging tot stabiliseren. Hier en daar komen zelfs prijsdalingen voor, hetgeen men zeer verheugend noemt, omdat in de sector van de voedingsmid delen nog altijd kleine prijsstijgingen (in de orde van grootte van goed 1 percent per jaar) niet zijn te vernüjden. In voor Nederlandse begrippen ietwat zonderlinge stijl heeft de minister van Economische Zaken. prof. Erhard. dit alles vlak voor Oudejaar nog eens extra onderstreept. In de dagbladen versche nen advertenties van een halve pagina, versierd met een tekening van Erhard mèt (spreekwoordelijke) sigaar waarin met grote letters gevraagd werd wat 1959 ons nu wel zal brengen. In de advertentie werd deze vraag omstandig beantwoord. Erhard sprak in deze ad vertentie in de eerste persoon enkelvoud en somde op wat de doeleinden voor 1958 waren: stabiel geld. geen prijsstij gingen, groeiende produktie, welstand voor allen, economische eenheid van Europa. En dan telde hij op wat bereikt is: een stabiele mark <de Bundesbank, beschikt rhans over 25.2 miljard mark aan goud en deviezen!), een stijging van de produktie met 3 percent, een uitvoeroverschot van 6 miljard mark, een stijging van de bruto-lonen. En met trots zei de Erhardiaanse advertentie, dat in 1958 in West-Duitsland een mil joen televisietoestellen zijn verkocht, voorts 600.000 nieuwe auto's, waarvan 43 percent aan werknemers. Met nóg meer trots werd geconstateerd, dat economi sche crises, die op andere plaatsen in de wereld om zich heen grepen, de Duitsers nauwelijks hebben beroerd. Deze advertentiecampagne is een onderdeel van Erhards speciale metho de, die er op neerkomt, dat men de ge middelde mens er van moet overtuigen, dat het zijn land goed gaat. Het is de psychologie van een bijzondere minister en niemand kan ontkennen, dat zij een zekere uitwerking heeft! Tenslotte leverde 1958 niets anders De componist en dirigent Jos Cleber werd opgenomen in het ge- zeischap van "Skippers of the Flying Dutchman" wegens zijn "Golden circle song", welke hij componeerde naar aanleiding van de openingsvlucht naar Tokio over de Noordpool, die hij meemaakte. Van links naar rechts Mieke Tel- kampr die het lied by de installatie van )os Clebei ten gehore bracht, de president-directeur van de KLM de heer A. Aler, en het echtpaar Cleber. dan welvaartverschijnselen en heeft men af en toe om de bevolking niet te verontrusten de kleine recessieverschijn- selen in de textiel-industrie, de kolen mijnen en de ijzer- en staalonderne- mingen aangepakt, alsof het hier on nozele hoestbuien in plaats van ernstige ziekten betrof (waarvoor Erhard water in de wijn van zyn economische prin cipes moest doen!). Desondanks is er geen sprake van dat men in Bonn en het financiële centrum Frankfort 1959 met vrees is ingegaan. Teveel cijfers en andere feiten duiden op een voortgaan de conjunctuur, ja zelfs op een sterkere groei van de industriële produktie, om pessimistisch te oordelen over de West duitse economische toekomst! VARIA Minder bioscoopbezoekers Het bioscoopbezoek in West-Duitsland neemt nog steeds af. In 1957 nam het vergeleken met 1956 met 2 af, in 1958 vergeleken met 1957 zelfs met 6 In 14 van de 51 grote Duitse steden nam het gemiddeld zelfs af met meer dan 9 En dat alles zou een gevolg zijn van het steeds groter aantal televisie kijkers. Op 1 december 1957 waren er in West-Duitsland en West-Berlijn reeds 1.2 miljoen „kastjeskijkers", een jaar later meer dan twee miljoen. De vraag is thans hoe lang de bioscopen de teruggang van het aantal bezoekers kunnen uithouden. Er zal een punt komen, waarop diverse bedrijven zullen moeten worden opgegeven. Maar het opvallende is nu weer, dat de omzetten van de Duitse bioscopen in 1957 voor de eerste maal na de oorlog het bedrag van 1 miljard mark overschreden en dat het aantal bioscopen thans bijna 7000 bedraagt een ongekend groot aantal. Desondanks ziet men in bio scoopkringen de toekomst bepaald Riet optimistisch tegemoet. Het hoge Duitse verbruik De golven van het Duitse „Wirt- schaftswunder" slaan ieder jaar hoger. In 1958 kón het niet op. Er werden niet minder dan 37.3 miljoen flessen Duitse champagne (Sekt) leeggedronken, er werden 6.7 miljoen kaartspellen ver kocht. er werd voor 996 miljoen mark vergokt in toto en lotto. En per man dronken de Westduitsers in 1958 meer dan 37 liter bier. Het verbruik van kof fie per man bedroeg rond drie kilo, van thee 116 gram, van sigaretten 1140 stuks Overbrenging Indonesische markten naar Europa De Indonesische regering voert thans besprekingen met handelsdelegaties uit West-Duitsland, Denemarken en België in verband met de voorgenomen over brenging van de markten van Indone sische ondernemingsprodukten van Ne derland naar elders, meldt Antara. Gisteren is op het ministerie van Landbouw in Djakarta een gesprek ge voerd door vertegenwoordigers van de Indonesische regering en de drie Euro pese delegaties. Het is niet bekend waarheen de mark. ten zullen worden verlegd. In gewoonlijk betrouwbare kring noemt men Londen of Hamburg als een mogelijke keuze, aldus Antara. In andere kringen denkt men aan Antwerpen. De Nederlandse parlementaire de legatie, die zich thans in Italië bevindt, is gisteren te Rome ontvangen door de heer Alberto Folchi, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, in het paleis Chigi. Een telegrafische overgebrachte foto van de aankomst van de Cu baanse opstandelingenleider Fidel Castro in de hoofdstad Havanna, gezeten in een open auto en om ringd door baardige zwaarge wapende lijfwachten. Italianen uit onze mijnen kunnen naar Frankrijk Contracten niet verlengd (Van onze correspondent) De Staatsmijnen, die wegens de moei lijkheden in de mijnindustrie genoopt werden de tweejarige contracten van hun Italiaanse mijnwerkers niet langer te verlengen, hebben besprekingen ge voerd met Duitse, Belgische en Franse mijnondernemingen om daar emplooi te vinden voor de Italianen wier contract verloopt. Ten aanzien van Duitse en Belgische mijnen werd een succes be reikt. Het is gelukt plaatsingsmogelijk heden te vinden in de Franse kolenbek kens van Valenciennes en Duai. De Italiaanse mijnwerkers kunnen na het verlopen van hun contract geen werk zoeken in ons land, omdat hun een voorlopige verblijfsvergunning werd verstrekt voor de tijd, dat zy in onze mijnen werkten. Of zij gebruik zullen maken van de plaatsingsmogelijkheden in genoemde Franse kolenbekkens, is nog een vraag. Terugkeer naar Italië betekent voor hen echter een terugkeer naar armoede. Thans werken er in onze mijnen nog bijna 1200 Italianen, van wie 800 bij de Staatsmijnen. Het zijn er 1900 geweest. Bij de particuliere mijnen, die in hoofd zaak huisbrandmijnen zijn, kent men niet zo de moeilijkheden, welke de vet- koolmijnen van de Staatsmijnen bedrei gen; daar worden de contracten der Italianen nog verlengd. Er bestaat ech ter geen behoefte aan meer mijnwer kers, zodat zij geen Italianen van de Staatsmijnen kunnen overnemen. In middels zijn er in ons mijnbekken onge veer 25 Italianen getrouwd met Neder landse meisjes. Wanneer hun contracten verlopen zijn, wordt van geval tot ge val nagegaan of die alsnog voor verlen ging in aanmerking komen. Overigens zyn de Italianen zeer te spreken over de behandeling in onze mijnen en eveneens over de wyze waarop hun huidige moei lijkheden met begrip tegemoet worden getreden. Zij zyn tijdens vergaderingen door de Staatsmijnen volkomen inge licht over de situatie ln ons mijnbedrijf en over de motieven, welke geleid heb ben tot de getroffen maatregelen. In gestolen auto's naar Marseille, maargepakt! De Franse politie heeft in Valence een 22-jarige Amsterdammer gearres teerd, die ervan verdacht wordt in vier gestolen auto's een reis door Frankrijk te hebben gemaakt. Hy werd gepakt toen hy bezig was zyn vyfde auto te stelen. Met een veilig heidsspeld en een stukje zilverpapier was hy bezig het contactslot te „om zeilen". De man vertelde de politie dat hy van plan was het tot Marseille vol te houden en daar aan te monsteren op een schip. Hij was Frankryk op 23 december binnengekomen. Na enkele dagen in Parijs vertoefd te hebben reed hy in een gestolen auto naar Fontainebleau, waar de benzine opraakte. In de tweede wagen die hy daar stal reed hy tot Dyon, toen was de benzine op en stal hy de derde wagen, die hem naar Lyon bracht. Daar herhaalde de geschiedenis zich. Hy kwam tot Valence, waar de geschiedenis zich alweer herhaalde! Internationale controle op kernwapens KERKLEIDERS DRINGEN ER STERK OP AAN Een conferentie van vier dagen van meer dan 120 protestantse en orthodoxe kerkleiders uit Oost- en West-Europa, die te Nyborg in Denemarken werd ge houden, is gisteren geëindigd met het goedkeuren van een verklaring, waarin de Europese kerken worden opgeroepen mee te werken aan het tot stand komen van een doeltreffende internationale controle op kernwapens. Controle, aldus de verklaring, is no dig om de volkeren van Europa en de gehele wereld te verlossen van de drei ging van een kernoorlog. Europa moet een basis voor vriendschappelyke sa menwerking tussen alle volkeren eijn en niet voor de vernietiging van het leven. De tekst van de verklaring was opge steld door de vertegenwoordiger van de Hongaarse protestantse kerk. bisschop Kaldy. Bisschop Harms Lilje van Hanno ver, voorzitter van het comité, dat de conferentie heeft georganiseerd, zei dat positieve resultaten waren geboekt, wel ke een verder nauw contact tussen de kerkgemeenschappen van Oost- en West-Europa beloven. Er werd een com missie van elf man gevormd welke deze contacten moet onderhouden. Een an dere commissie, waarin o.a. dr. E. Em- men, scriba van de Ned. Hervormde sy node zitting heeft zal plannen bestu deren voor een nieuwe conferentie die binnen twee tot drie Jaar zal worden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9