televisie? Ongeval met K.L.M.-vliegtuig te Cairo voor Raad voor Luchtvaart Met een enkel woord DaWP0 bevrijd Agenda ZATERDAG 10 JANUARI 1959 PREMIER Kroesjtsjef van de Sov jet-Unie moet toch niet helemaal gelukkig zyn geweest over de reac tie in het Westen op zijn ultimatum in zake Berlijn. Anders zou zijn eerste plaatsvervanger, Anastas Mikojan - thans als „toerist" op reis door de Ver. Staten - niet zó duidelijk te kennen hebben gegeven, dat het eigenlijk geen ultimatum w&s. En in zijn jongste uit lating (in de autostad Detroit) krabbel de hij in nauweiyks bedekte termen te rug, toen hy zei, dat het voor een za kenman niet vreemd is, dat hy een ho gere prys vraagt dan hy verwacht te kunnen krijgenMaar Mikojan moge dan in sommige van zyn uitspraken (ze ker niet in è.lle!) nog zo vriendelyk zUn geweest en daarmee vermoedelijk de ko mende week nog wel doorgaan, een ul timatum is nu eenmaal een ultimatum als er, zoals door Kroesjtsjef is geschied, een termijn van een half jaar in ge noemd wordt. Toen, in datzelfde De troit, aan Mikojan gevraagd werd, of de Sovjet-Unie dan wellicht bereid zou zyn tot concessies, luidde het antwoord, dat zij die in feite reeds had gedaan. Doel de hy daarmee op de voorstellen van rijn land terzake van het probleem-Ber- lijn of was het een verwijzing naar zyn aanwezigheid in de Ver. Staten? Hoe dit zij; ook met Mikojan zy het Westen voorzichtig. Hij is een Boelganin-zonder- sikje, vriendelyk van voren, keihard van achteren. t UIST de herinnering aan de aller- I vriendelijkste Boelganin (nu ook al J in ongenade!) mag het Westen er niet toe brengen de mogelijkheid uit te schakelen, dat Mikojan geen ander reis doel heeft dan het zaaien van twee dracht tussen de Westerse bondgenoten. Taai houdt het Kremlin vast aan zyn plannen inzake de voormalige Duitse hoofdstad en aan het bevorderen van de rol, welke aan de Oostduitse satelliet is toegedacht. Wat Stalin destijds zo gemakkelijk in zyn overleg met de na- ieve president Roosevelt wist te berei ken, is blijkbaar nog niet voldoende. De Sovjet-Unie wenst het toen verkregene verder af te ronden, zoal niet voor zich zelf, dan toch in elk geval ten bate van de rode Oostzone. De doorn in eigen vlees poogt het te gebruiken als middel tot voortdurende irritatie van het Wes ten, vooral tegen West-Duitsland. Want de welvaart van het ryk van Heuss en Adenauer en de betrekkeiyke weelde in het vrye deel van Berlijn is voor de communisten een aanhoudende er gernis en een kwalijke anti-reclame voor hun systeem, dat er, in deze concurren- tiestryd in de voormalige Duitse hoofd stad, wel heel erg bekaaid afkomt. NATUURLIJK is het niet alleen de voorspoed van West-Berlyn, welke voor de rode bewindhebbers een steen des aanstoots is. Er zyn er, die dat zo pogen voor te stellen. Maar in het gunstigste geval komt dat voort uit een even onbegrijpelijke als gevaarlijke kortzichtigheid, welke men nog steeds bij zwevende intellectuelen pleegt aan te treffen. Aan hun „objectiviteit" achten zij zich blijkbaar verplicht vooral geen duidelijk omschreven standpunt in de „koude oorlog" in te nemen. Tragisch genoeg behoort tot deze categorie nog steeds de bekende orthodox-protestantse theoloog prof. Karl Barth, die kortgele den een „Brief aan een dominee in de Duitse Democratische republiek" het licht heeft doen zien. Hy verwijt daarin West-Duitsland zyn „Wirschaftswun- der", de aansluiting by de NAVO en de daarbij behorende hermilitarisering en atoombewapening, de „panische angst voor de Russen", de kruistocht-stem ming, de oude nazi's enz. Naast het open totalitarisme in de Oost-zone is er een rondsluipend totalitarisme in West- Duitsland. In Oost-Duitsland zyn par tij, propaganda en politie oppermachtig, maar in het westen zijn het de pers, de private economie, allerlei protserig ge doe en de openbare mening. Barth gaat zelfs zover, dat hij een goddelijk lief dewerk veronderstelt: God bedient zich van het communisme om aan een on waardige kerkgestalte een einde te ma ken ZELFS al zou men in dit laatste een spoor van waarheid kunnen ont dekken. ja, daaraan toevoegen, dat een in velerlei opzicht defecte Russisch- orthodoxe kerk (Barth doelt uiteraard op de Evangelische kerk) door de com munistische vervolging vernieuwd en tenslotte versterkt zal worden, dan nog rechtvaardigt dit niet een deprimerende houding als in dit geschrift in feite wordt aangenomen. De kracht van het Westen is immers niet gelegen in ma teriële welstand of in het met succes lanceren van maanraketten, hoezeer dit aan deze zyde van het ijzeren gordijn algemeen zou worden toegejuicht. Waar het om gaat zyn de geestelijke waarden, dit aan de democratie ten grondslag lig gen, ondanks alle risico's en tekortko mingen, die aan dit experiment-van-de- vryheid zyn verbonden. Om die reden kan het Westen Berlyn nimmer in de steek laten. Derhalve niet vanwege de mooie winkels op de Kurfürstendamm Zouden Amerika en zyn bondgenoten Eerlijn wèl laten vallen, dan zouden zij daarmee niet alleen de ruiten van die fraaie en weelderige winkelpanden ingooien, maar, veel erger, de ruiten van de etalage-met-diepere-waarden. Die waarden liggen uitgestald in de harten van alle Berlijners, zowel van de oor spronkelijke als van de nieuwe, die da gelijks bij honderden de grens tussen Oost en West overschrijden, tot mate loze ergernis van de regeringen in Pan- kow en Moskou. HST ware reisdoel van de „toerist" Mikojan is met dit alles totnutoe nog niet duidelyk. Gaat het om de al te scherpe kanten van Kroesjtsjefs ultimatum by te vijlen. om tweedracht te zaaien tussen de Westeiyke gealli eerden of zonder meer om verbetering van de handelsbetrekkingen? Het eerste kan niet anders dan welkom zyn. In dit verband is van belang (zie elders in dit nummer), dat Moskou zojuist een nota aan Frankrijk over de kwestie-Berlyn heeft gezonden, welke in veel gematig der termen is gesteld dan eerder ge schiedde in het dreigement van de Rus sische premier. Mocht het evenwel de bedoeling zyn onenigheid te verwekken, dan is uit de nieuwste uitlatingen van Eisenhower wel gebleken, dat het Krem lin zich die moeite had kunnen bespa ren. Zy betekenen immers een ondub belzinnige verwerping van een onder onsje tussen Washington en Moskou over internationale vraagstukken. Het Westen blijft één blok, dat alleen tot een akkoord wil komen als er voldoende waarborgen zyn en zo'n overeenkomst niet als een vodje papier behandeld wordt. Dit is duideiyke taal, niet inge geven door nervositeit, maar door rus tige kracht. Vooral in Berlyn, waar de bewoners ondanks alle werklust diep in het hart nog altyd vrees koesteren voor het „onverwachte", zal deze kloeke taal van 's werelds machtigste regeringslei der tenvolle gewaardeerd worden. ,Jan Huyghen van Linschotentegen heuvel Tegen gezagvoerder twee weken ontneming van de bevoegdheid om te vliegen geëist In het gebouw van de Hoge Raad is door de Raad voor de Luchtvaart een uitgebreid nader onderzoek ingesteld naar het on geval met het KLM-vliegtuig, de DC-6B „Jan Huyghen van Lin schoten", die op 19 februari van het vorig jaar tijdens de nadering voor een landing op het vliegveld Cairo tegen enkele heuvels is ge botst en zwaar beschadigd werd. Mr. J. E. van der Meulen, die de zit ting van de Raad voor de Luchtvaart presideerde, haalde uit het rapport van de vooronderzoeker, de heer J. W. F. Backer, directeur-generaal van de Ryks- luchtvaartdienst, aan, dat de derde be stuurder de wettelijke bevoegdheid had om een landing uit te voeren en op de linkerstuurstoel van de PH-DFK was gezeten, terwijl de gezagvoerder de rechterstuurstoel had ingenomen. De „Jan Huyghen van Linschoten" vloog op de lijn Amsterdam-Praag-Wenen- Athene-Beiroet-Cairo en had tussen Beiroet en Cairo 13 passagiers aan boord, onder wie vier Nederlanders. De be manning bestond uit acht personen. By het aanvliegen op landingsbaan 34 van Cairo, nadat een rechterbocht was ge nomen, kwam het toestel in botsing met een zandheuvel van 580 voet hoogte, waardoor van motor 4 de schroef werd afgeslagen en het rechterlandingsgestel beschadigd. Met zwaai in zand Na de botsing met de heuvel had de gezagvoerder (die de Canadese nationali teit bezit) het commando van de derde vlieger overgenomen. Hij was er nog in geslaagd, ondanks het feit, dat remmen niet mogelijk was, omdat het hydrau lisch systeem door de botsing effect was geraakt en de elektrische contacten wa ren afgezet om brandgevaar te voor komen, het vliegtuig via de landingsbaan met een zwaai in het zand te doen te rechtkomen. De tweede vlieger K. Mo raal is daarna via het voorste noodluik op de vleugel gestapt en in de nog draaiende schroef van motor 1 terecht gekomen, hetgeen de dood tengevolge had. Alles in orde Uit het rapport van de Luchtvaart dienst van Egypte en uit dat van de vooronderzoeker van Nederland is ko men vast te staan, dat er aan de tech nische staat van de DC-6B niets man keerde, dat de belading normaal was en het weer gunstig met 12 km zicht. De gebruikte kaarten gaven geen onnauw keurigheden aan. De bemanning was in Beiroet aan boord gekomen. In het rap port van de vooronderzoeker, de heer J. W. F. Backer, wordt voorts geconsta teerd, dat de gezagvoeder onvoldoende controle heeft gehouden op de derde be stuurder. De conclusie luidt, dat noch de gezagvoerder, noch de derde bestuur der, die de eigenlijke landing uitvoerde, zich bewust zijn geweest van het feit, dat het toestel door hun onoplettend heid niet voldoende hoogte had, waar door het tegen de heuvel is gebotst, een conclusie, waarmede beide vliegers zich tijdens de zitting akkoord hebben ver klaard. Vertrouwen te groot De gezagvoerder, die na het ongeval en hangende het onderzoek door de K.L.M. de bevoegdheid is ontnomen om als gezagvoerder te vliegen, verklaarde tydens de zitting, dat hij achteraf niet het gevoel heeft, dat hy té groot ver trouwen in de derde bestuurder heeft gehad. De betrokken bestuurder meende, dat achteraf bezien zyn gezagvoerder mis schien te veel vertrouwen in hem had gehad. „Thans voel ik mij veel zekerder en ik vlieg geregeld als tweede piloot", aldus de derde bestuurder. Onder de verschenen getuigen bevon den zich drie gezagvoerders van de K.L.M., die als deskundigen waren op- NIEUW: fceyduS eeuwigdurend prijs-kaortje \\l lIJl^me' eindeloze cijferbanden W\ OMA. J jn drooj versfe|boar, geen losse cijfers meer. 42 of 65 mm.: losse plastic opsteekkaartjes. complete - franco. BINNENLAND jhr. mr. E. V .E. Telxeira de Mattos, tot dusver buitengewoon gezant en gevol machtigd minister in de Republiek Hon duras, met standplaats Quatemala, heeft ln hoedanigheid van buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur op 15 december 1958 zijn geloofsbrieven overhandigd De politie te Vervlers heeft de 21- jarlge Nederlander J. Wllbers die al veel op zijn kerfstok schijnt te hebben, gear resteerd. In april j 1. had hij geprobeerd zijn broer Marcel, die in de gevangenis te Verviers wegens diefstal was opgesloten, uit de gevangenis te helpen ontvluchten. Hij slaagde er toen in, na een gewaagde klimtocht, twee Ijzerzagen ln de cel te laten zakken; de zagen werden echter door bewakers ontdekt. Het vooronderzoek naar de oorzaak van de ramp met de KLM-superconstel- lation ..Hugo de Groot", die in augustus van het vorig Jaar bij de Ierse kust is verongelukt en waarbij 99 doden te be treuren vielen, zal zeer binnenkort worden afgesloten. Het rapport zal daar na door de vooronderzoeker naar de Raad voor de Luchtvaart worden gezonden. De 14-Jarige Jannie Sterk uit Vuren is gisteravond, toen zij Rijksweg 15 (Rot- terclam-Deil) overstak .door een uit Eind hoven afkomstige personenauto gegrepen Zij was. zoals iedere dag met de autobus teruggekeerd uit Gorinchem. waar zij de hbs bezocht. Van de bushalte moest zy geroepen. Ieder voor zich en gezamen lijk kwamen zy tot de conclusie, dat zy geenszins overtuigd waren van de juist heid van de conclusie, zoals dat was neergelegd in het rapport van de voor onderzoeker. Een van hen vroeg zich af, wat de oorzaak was van het feit, dat het toestel meer hoogte had verloren dan normaliter het geval zou zyn ge weest. De hoogtemeter was dan wel niet defect, aldus deze deskundige, maar is het gehele systeem na het ongeval wel goed gecontroleerd? Oonaak opgehelderd De directeur-generaal van de Ryks- luchtvaartdienst, de heer J. W. F. Bac ker, betoogde, dat het niet mogelijk was geweest dat systeem geheel te testen. Dat was trouwens niet nodig ook. Vol gens hem was de oorzaak toch geheel opgehelderd. De gezagvoerder heeft on voldoende controle uitgeoefend op zyn derde vlieger. Deze kan weer verweten worden, dat hy niet meer zorgvuldigheid heeft betracht en afgeweken is van de standaardprocedure. Het geheel heeft volgens de heer Backer een slordige in druk gemaakt. Hy had waardering voor de gezagvoerder, dat hy na de moeilyk- heden de situatie had kunnen redden, maar hy had tevoren moeten ingrijpen en de landingsprocedure opnieuw moe ten uitvoeren. Daarom achtte hy een meer dan symbolische straf te moeten vorderen. „De K.L.M. heeft reeds disciplinaire maatregelen genomen, ik vraag deze ge zagvoerder te straffen door hem de be voegdheid een vliegtuig te besturen voor de tijd van twee weken te ontnemen. Tegen de derde piloot vorder ik geen straf." De president van de Raad voor de Luchtvaart bepaalde de uitspraak over vier weken. Advertentie Voorjaarsoefenreis van het smaldeel V Het smaldeel V, bestaande uit Hr. Ms. vüegkampschip Karei Doorman, Hr. Ms. jager Amsterdam. Hr. Ms. jager Gelder land en Hr. Ms. onderzeeboot Zeeleeuw, zal op 13 januari zyn voorjaarsrels be ginnen. Aldus heeft de Marinevoorlich tingsdienst bekendgemaakt. Volgens het programma zal het smal deel de volgende plaatsen bezoeken: Ponte Delgada 19 januari (alleen ja gers); Mayport 30 januari tot 3 febru ari: Mayport 14 februari23 februari; Key West 14 febr.23 febr. (alleen Hr. Ms. Zeeleeuw)Port Everglade 69 maart: Tampa 69 maart (alleen Hr. Ms. Gelderland); Ned. Antillen 2123 maart en 26 maart6 april; Guanta- namo 11—12 april; Bermuda 20—21 april. De schepen worden op 5 mei in ons land terugverwacht. neus, keel,borst van vastzittend siym Leverantie aan de Kon. Landmacht Namens de meetapparatenfabriek S.A.I.P. te Parijs, heeft de Amster damse advocaat en procureur mr. Korthuis Altes in kort geding voor de president van de Haagse Rechtbank opheffing gevraagd van het beslag, dat gelegd is op een schuld van de Nederlandse staat aan de Parijse fir ma, een bedrag van ruim een ton, terzake van door de Paryse appara- tenfabriek aan het bureau pijpleidin gen van de Kon. Landmacht geleverde meetapparaten met radio-actieve iso topen, bestemd voor het controleren van oliepijpleidingen. De SAIP heeft dit korte geding aan gespannen tegen ir. De Bas, uit Am sterdam, die het beslag had laten leg gen, omdat hy meent recht te hebben op een bedrag van ruim f 40.000.van de SAIP. Gedaagde baseert zyn vorde ring op het feit dat hy voor het jaar 1958 alleenvertegenwoordiger met de uitsluitende verkooprechten voor Neder land was voor de Paryse onderneming, die de bewuste meetapparaten echter desondanks aan de Kon. Landmacht heeft geleverd buiten de heer De Bas om. Ir. De Bas werd ter zitting verte genwoordigd door de Haagse advocaat en procureur mr. A. Mout. Namens de SAIP werd aangevoerd, dat de omstreden leverantie buiten ge daagde omgegaan is, omdat, hoewel zij feitelijk geschiedde in 1958, zy dateert van overeenkomsten welke reeds in 1956 en 1957 gesloten waren en waarvan de uitvoering alleen maar vertraagd is ge worden tengevolge van technische be sprekingen tussen het bureau pijpleidin gen en de NAVO over de constructie van de meetapparaten. De president van de Haagse Recht bank zal op 16 januari a.s. uitspraak doen. ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger dee Heils. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Toneelver. „Tot Ieders Genoegen". „Flanel en niiljoentjes". 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Chrl6ten- gem. „Ecclesia" 8 uur nam. St.-Antonius Clubhuls: Personeelsver eniging „De Royalisten". 8 uur nam. Bellevue (ingang Morsstraat)Ten toonstelling „De Snelvliegers'8 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B W. J. Robert. 2.30 uur nam. Station Ned. Spoorwegen: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Artis. 9.52 uur voorm. Bellevue (Ingang Morsstraat): Ten toonstelling „De Snelvliegers". 10 uur voorm. De Doelen; ledenvergadering Amateur- fotografenver. Spr. H. G. Bolten. 8 uur nam. Oude Singel 236; Leldse Chr. Besturen bond. Spr. drs. W. Alberda over de Euro pese economische gemeenschap. 8 uur nam. Prediker: Evang. J. Maasbach spreekt over gebedsgenezing. 8 uur nam. Schouwburg: K en O. Haagse Comedle „Olympia". 8 uur nam. Volkshuis; Spr. prof. dr. J. G. Bomhoff over perspectieven der democratie. 8 uur nam. DINSDAG Schouwburg: K. en O. Haagse Comedle „Olympia". 8 uur nam. Prediker: Evang. J. Maasbach spreekt over gebedsgenezing. 8 uur nam. Stadszaal: My. voor Toonkunst. Viool- duo. Herm. Krebbers en Theo Olof. 8 uur nam. Clubgebouw Ten Katestraat 10: Op richting afd. Lelden Zuid-West Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. WOENSDAG Prediker: Evang. J. Maasbach spreekt over gebedsgenezing. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Jaarvergadering Coöp Ver. voor K. I. „Vita Nova" 9.30 uur voorm. Wljkgebouw LevendaalLedenvergade ring A R. Kiesvereniging wyk III. Spr. G. Puchlnger over de A.R.-Pers. 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Caltex-film voor Ver. van oud-leerlingen der Am bachtsschool. 8 uur nam. Sted. Gymnasium (aula)Voorlichtings avond over beroepskeuze door Leidse Ver. van Industriëlen. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedle „Brullen als een duif". 8 uur nam. Rehoboth: Ledenvergadering Chr. Bond van Plattelandsvrouwen en -meisjes. 7.45 uur nam. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Gulden Vlies; Ver. voor Pedagogiek. Spr. dr. H. Faber over moderne opvoe ding. 8 uur nam. Den Burcht: Demonstratie Page-baby verzorging 10—5 en 7—10 uur nam. Steenschuur 6: Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming. Spr. Anna Blaman „Erotiek in de literatuur". 8 uur nam. DONDERDAG Den Burcht: Demonstratie Page-baby verzorging 10—5 en 7—10 uur nam. Rapenburg 22: Opening seizoen „d'Op- rechte Amateur". 8 uur nam. Gulden Vlies: Openingsmiadag Ned. Ver. van Hulsvrouwen. 2.30 uur nam. Voorschoten: Grote Vink. To neeluitvoering „Leidseweg-Noord". 8 uur nam, VRIJDAG Wljkgebouw Levendaal: Ledenvergade ring Chr. Hist Unie. Spr. minister Helders over Nederlands positie, de verkiezingen en de C.H.U. 8 uur nam. BIOSCOPEN Lido: „Indisoreet". 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het gebeurde op klaarlichte dag". 18 Jaar. Werkdagen; 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag; 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: "Paris Palace Hotel" 14 Jaar. Dagelijks: 7 en 9.15 uur. Geen middag voorstellingen, behalve zaterdag en Donderdagcyclus: „Het is feest van daag". Trianon: „Jacht op ontvoerde vrou wen". 14 Jaar. Werkdagen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag; 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De terugkeer van de onzichtbare man". 18 jaar. Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45 7.15 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie i. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo- v. d, INGENIEURS BUREAU persoonlijkeservice LANGE MARE 26 (Prettige betalingsvoorwaarden). LEIDEN - TELEF. 26500 VOOR HEDENAVOND VARA: 14.05 V. d. Jeugd. 14.40 Koor zang. 14.55 StreeJcuitz. 15.20 Is de maat vol?, oaus. 15.35 Kamerork. en sol. 16.20 Boekbespr. 16.40 Gram. 17.00 Lichte miuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Machten en mensen, caus. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Thuis best. schets. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Socialistisch comm. 21.45 Twintig vragen. 22.10 Lichte muz. 22.40 Hoorsp.*,. Laat ge luk". 23.15 Nws. 23.3024.00 Gram. Hilversum II 298 m. KRO: 14.00 V. d. Jeugd. 14.10 Harmonie- ark. 14.30 Kron. v. letteren en kunsten. 14.55 Mannenkoor. 15.15 Planodiuo en so liste. 15.40 Boekbespr. 15.50 Gregoriaanse ingen. 16.20 V. d. Jeugd. 17.00 Engelse 17.20 Strijkork. 17.40 Lichte muz. 18.00 Journ. weekoverz. 18.10 Amateursprogr. 18.30 Gram. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken. 19.40 Gram. 20.30 Ja. met mij, schets. 20.35 Ge- var. progT). 2H.5S Pcfl. caus. 22.05 Lichte miuz. 2i2.35 Wij lulden de zondag In. Aan sluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. ln Esperanto. 23.22 24.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 17.00—17.40 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 Plus of min. 20 55 Hobby-progr. 21.10 Oabaret- progr. 21.25 Het gelaarsde katje en de markies van Kar Bas. 22.05 Dagsluiting. VOOR ZONDAG 11 JANUARI Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 V. h. platteland. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.35 Boekbespr. 10.45 Cabaret. 11.15 Omr. ork. AVRO: 12.00 Gram. 12.30 Sportspiegel. 12 35 Gram. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand ln de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gevar. progr. v. d. strijdkrachten. 14 00 Boekbespr. 14.20 Strljkkwart. 14.55 7'ertulia bij Anita en Juanlta. 15.15 Strljkkwart. 15.50 Dansork. en sol. In de pauze: gram. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Theaterork. en sol. 17.30 V. d. Jeugd 17.50 Nws sportuitsl. en sportjourn. VPRO; 18.30 Korte Doopsgezinde kerkd. IKOR: 19 00 V. d. Jeugd. 19.30 De Open Deur. AVRO; 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 20 45 Voordr. 21.15 Koorzang. 21.30 Voor dracht. 21.35 Meded. 21.40 Gevar. muz. 22.10 Act. 22.25 Sopr. en plano. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Met de Franse slag. Hilversum II, 298 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Plech tige Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en wa terstanden. 9.45 Gram. IKOR; 10.00 Muz. caus. 10.15 Klankb. 10.30 Kerkdienst. IJ.30 Vragenbeantw. 11.45 De kerk in de spiegel van de pers. caus. NCRV: 12.00 Gram. KRO; 12.15 Apologie. 12.35 Piano recital. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, caus. 13.10 De wadders. hoorspel, met muz. 13.30 Lichte muz. 13.45 Boek bespr. 14.00 V. d. Jeugd. 14.30 Kamerork. 15.00 Sopr. en orgel. 15.25 De vliegende Hollander, caus. 15.35 Muz. caus. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. Convent van Ker ken: 17.00 Geref. kerkdienst. NCRV: 18.30 Sopr. en orgel. 19.00 Kerkeiyk nws. 19.05 Koor en orgel. 19.30 Caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Groot slem, sketch. 20.15 Ca baret. 20.45 Promenade orkest, en soliste. 21.20 U bent toch ook van de partij?, caus. 21.30 Waar is mr. Milburry, hoorsp. 22.10 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Utrechts Stede- ïyk ork., koren en sol. Radio-Bloemendaal 10 uur dr. A. Dondorp te Heemstede (uitzending van de dienst, gehouden op 4-1-1959 om 2 u. nam.); 11.15 uur ds. Gabe van Duinen te Wassenaar-Z. (uitzending van de dienst voor belangstellenden, gehouden op 4-1- 1959 om 7.30 uur nam.); 2.30 uur Kln- derdlenst voor kinderen van 511 Jaar; 3.45 uur ds. D. J Roos te Haarlem-Zuid rechtstreekse uitzending). BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.20 Verz. progr. 13.10 Krlt. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Klankb. 14.40 Gram. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Ork conc. 16.40 Onbekend. 17.15 Vragenbe antw. 17.30 Muz, caus. 18.00 V. kind. 18.50 Caus. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Journ. 19.45 Amus. muz, 20.30 Am. nwsbrief. 20.45 Godsd. klankb. 21.25 Lief- dadigh. oproep. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 23.00 Cello en piano 23.35 Caus. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. 0 060.36 Fluit, hobo en klavecimbel. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Have a goü 12.30 Kerk dienst. 12.55 Ber. 13.00 Verz. progr 14.15 Lichte muz. 14.45 Gevar. progr. 15.15 ld. 15.45 Filmprogr. 16.30 Lichte muz. 17.30 Hoorsp. 18.00 Gevar. progr. 19.00 Lichte muz. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Idem. 20.30 Nws. 20.35 Gram. 21.30 Samenzang 22 00 Gevar. progr. 23.00 Lichte muz. 23.30 Nws. 23.40 Gram, 0.30 Lichte muz. 0 50 Avondgebeden. 0.55—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.10 Amus. conc. 15.00 Gevar. muz. 16.30 Dansmuz. 18.15 Symf. ork. 18.40 Sopr. en piano. 19.00 Nws. 21.30 Lichte muz. 21.45 Nws. 22.15 Amus. muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork.- conc. 1.154.30 Gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Svmf ork. 13.35 Hoor spel. 15.45 Zigeunerliebe, operette 17 30 Gram. 17.45 Ork. conc. 19.30 Gram. 19.40 Lichte muz. 20.10 Franse muz 22 10 Gram. 22.45 Nws. .22.50 Gram. 23.53— 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. ,824 m. 12.05 Gram. 12.15 Amus. ork. 12 30 Weerber. 12.34 Amus. oik (verv ü'22 £ws- 13 15 v d- sold 14 00 Gram. ®port- 16 45 GranL (Om 17.15 Nws.) Gram- 17.30 Sportuitsl. 17.37 Gram 17.52 omr. ork. 18.30 Godsdienstig half uur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Gevar 5^- 2!-30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. nog een kilometer fietsen om thuis te komen. Volgens de bestuurder van de auto stond het meisje met de fiets aan de hand te wachten. Toen de auto vlak bil haar was stapte zij op en stak de weg over. BUITENLAND Op vyftig km ten oosten van King- sport ln die Amerikaanse staat Tennessee is gisteren het wrak gevonden van een DC-3 die sinds donderdagavond werd ver mist. De tien Inzittenden waren om het leven gekomen. Het uitgebrande wrak lag op een berghelling. „U hebt niet het temperament om te chaufferen. Ik raad u aan naar een psy chiater te gaan", zo sprak een Britse rechter tot een 22-Jarige schilder die voor de dertiende maal zich voor een verkeers ongeluk moest verantwoorden en tot een boete van vyftig gulden werd veroordeeld. De beklaagde, die een glimlach niet kon bedwingen, was Luclen Freud, een klein zoon van de „vader van de psycho-ana lyse". -T- Op de oppervlakte van de zon is een zonnevlek verschenen met een doorsnede van ongeveer 125.000 kilometer, aldus hebben Britse sterrenkundigen gisteren te Londen meegedeeld. Aangenomen wordt, dat deze vlek de grootste zal zijn in de huidige reeks. Om de elf jaar komt er op de zon een reeks zonnevlekken voor. Dit verschynsel vertoont zich op plaatsen waar de temperatuur aan de oppervlakte van de zon lager wordt dan normaal De normale temperatuur ls ongeveer 6000 graden celslus. die van de zonnevlekken 4000 graden celslus. Het aantal gevallen van kinderver lamming in de V S. bedroeg ln 1958 3 112 tegen 2.176 ln 1957. Volgens de dienst voor volksgezondheid zou het aantal ge vallen in het afgelopen Jaar veel hoger zijn geweest, als men niet de beschikking over het vaccin van dr Salk had gehad. Ook de Sovjet-Unie gaat, ln navol ging van Europa en Amerika, kleine au tomobielen produceren. In een fabriek ln de Oekraine worden, naar het Sovjetrus- sische nieuwsbureau Tass mededeelt, voor bereidingen getroffen. De twee-deurs vler- persoons-automobielen zullen een maxi male snelheid van 80 km per uur kunnen bereiken. Het Chinese communistische partij blad „Volksdagblad" heeft er gisteren op aangedrongen dat China's lichte Industrie meer consumptiegoederen moet maken om tegemoet te komen aan de toenemen de behoeften van de bevolking. India zal ln 1961, aan het einde van het tweede vijf-Jarenplan. 420 miljoen In woners tellen, van wie 340 op het platte land en 80 miljoen in de steden zullen wonen. Op dat tijdstip zullen zeker vyf miljoen werklozen zijn. Sir Winston Churchill zal maandag ln een vliegtuig van de Griekse miljonair Onassis naar MarrakesJ ln Marokko vlie gen, De 85-Jarlge staatsman, die vergezeld wordt door zijn echtgenote en een kleine staf, zal enige tijd ln Marokko blijven Het hoofdkwartier van het Algerijnse Bevrydlngsfront zegt. dat zijn troepen tussen 1 en 5 Januari bij operaties ln Al gerije 200 Franse soldaten hebben gedood. ?le10vaf, Nederland. Op werkdagen van uur CD UUT ^on" en feestó»een 2-4 Ryksmuseum voor Volkenkunde* Ten toonstelling „Wat doe Je ln de kou?' zondagmiddag 2 uur filmvoorstelling (tot en met 1 maart 1959) Lakenhal; Tentoonstelling „Vorming". Werkdagen; 10 uur voorm. 4 uur nam iSüaH 19e|ragen 1-4 UUr 18 H,oa»e?.9al,:.,"Scllatten ult üef Maurlts- huls Werkd.: 10 uur voorm. 4 uur en 1—4 uur nam. (tot 16 februari 1959) Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend Zulder-Apotheek Lammenschansweg 4, tel. 23553, boven dien is geopend tot zaterdagmiddag 6 uur Apothee van Drlesum. Mare 110, telef 20406. Te Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wll- helminapark 8, tel. 26274. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN De dienst der huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Meel, Stoffers, Wydioks-van Al phen en Roodenburg Vermaat Tc Oegstgeest door de doktoren Hugen- holtz sr en jr, tel 20390. By geen gehoor by Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. 484 m. 12.15 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.30 Symf. ork. en solist. 15.30 Gram. 16.30 Idem. 17.00 Nws. 17.05 19.30 Nws. 20.00 Les Saltlmbanques. ope rette. 21.15 Gram. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws 22.55 Idem. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 12 JANUARI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De matrijspoort. (Om 9.35 Waterst.). VPRO: 10.00 Voor de oude dag. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.55 Dansmuz. 11.30 Pianorecital. 12.00 Dansork. en sol. 12.30 Land- en tulnb .meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Instr. octet. 13.45 De weg naar volwassenheid, caus. 14.00 Strijktrio. 14.30 Brieven van het front, hoorsp. 15.25 Gram. 15.45 Zestig minuten voor boven de zestig. 16.45 Volksmuz. 17.00 Pianoduo. 17.20 Roe meens ork. 17.50 Mil. comm. VARA; 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.40 Oude muz. 19.00 Par lementair overz. 19.15 Muzikale caus. 19.45 Regerlngsuitz.: Toneel-onderwijs in Nederland, door W. Ph. Pos, directeur van de Academie voor Dramatische Kunst De Toneelschool, te Amsterdam. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.30 Cabaret. 21.00 Etherfarum. 21.40 Marimba. 22.10 Trombone-ens. 22.30 Strijkork. 23.00 Nws. 23.15 Lichte muz. 23.4024.00 Gram. Hilversum II, 298 m. NCRV; 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 10.15 Theologische ether leergang. 11.00 Gram. 11.30 Radio Philh. ork. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 School radio. 14.30 Promenade ork. en Omr. koor 15.10 Gram. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Strljkkwart. 17.00 V. d, kleuters. 17.15 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsuitz.: Rijks delen Overzee: Kunstvormen in Austra- llsch-Nieuw Guinea", door dr. P. van Ernst. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Fries pro gram. 18.45 Gram. 18.50 Openbaar kunst bezit. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Ne- derl. volksliederen. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. 20.00 Gram. 20.30 De schilder met soldatenbloed, hoorsp. 21.55 Gram. 22.00 Volk en Staat, caus. 22.15 Sopr. en plano. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS; 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Sportgebeurtenissen. 20.40 Film- en theaterkron. 21.10 Zangrecital. 21.30 Documentair progr. (Over de 4e lijn van 1820 uur) I. An toni n Dvorak. 1. Concert voor viool en orkest In a kl. t. op. 53. Allegro ma non troppo; Adagio ma non troppo; Fi nale: Allegro gilocoso ma non troppo. Jo hanna Martzy, vlooi. Rias Symphonie Or kest Berlijn o.l.v. Ferenc Frlcsay. 2. Sym phonie nr. 4 ln g gr. t. op. 88. Allegro con brio; Adagio; Allegretto grazioso; Allegro ma non troppo Bamberger Symphoniker o.l.v. Fritz Lehmann. II. Nlcolo Paganlnl. Concert voor viool en orkest nr. 4 ln d kl. t. Allegro maestoso Adagio flebile con senflmento; Rondo ga lante („Andantino galo") Arthur Gru- mdaux, viool. l'Orchestre des Concerts Lamoureux o.l.v. Franco Gallind. III. Ottorlno Respeghl. „De Vogels". Suite voor klein orkest. Prelude, Allegro moderato; De Duif. Andante espresslvo; De hen, Allegro vivace: De naohtegeal. Andante mosso; De Koekoek. Allegro. Or kest van de Weense Staatsopera o.l.v. Franz LLtsehauer. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Test Match. 13.10 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 V. d. scholen. 16.00 Hoorsp. 17.30 Ork. conc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Ork. conc. 21.00 Klank beeld. 21.30 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 24.00 Nws. 0.060.36 Klarinet en plano. Engeland, BBC, Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's Dagb. 12.30 Nws. en Fabrieks Fan fare. 13.00 Gram. 13.15 Sport. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Ork. conc. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's Dagb. 17.45 Muz. en voordr. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Hoorsp. en nws. 21.00 Lichte muz. 21.30 Nws. en lichte muz. 22.00 Onbekend. 23.15 Gram. 23.30 Nws. 23.40 Swlngmuz. (Om 0.30 Nws.). 0.55—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Ork.- conc. 16.00 Idem. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Symf. conc. 21.45 Nws. 21.45 Nws. 22.10 Lichte muz. 23.00 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.30 Gram. 13.50 Idem. 14.30 Orgelconc. 15.00 Ork.- conc. 16.00 Idem. 17.30 Gram. 18 05 Ka- mermuz. 20 00 Symf. ork. 23.10 Zang en plano. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12 34 V. d. landbouwers. 12.42 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Instr. trio. 16 00 Koersen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.35 Boekbespr. 17.45 Gram. 18.00 Franse les. 18.15 Vlaamse liederen. 18.20 Protestantse uitz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Idem. 21.00 Kunstkaleldoscoop. 21.15 Gram. 21.30 Amus. ork. 22.00 Nws. 22.15 Zang en pla no. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.15 Kamerork. 15.30 Gram. 1605 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Plano recital. 17.50 Gram. 18.40 Idem. 19.30 Nws. 22.00 Nws. 22.10 Planorecital. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJacclo Madrid Mallorca Algiers I w 23 4> S S u t*n geh. bew. zo 5 -i 1 geh. bew. wnw 2 -2 8 onbewolkt nniw 3 -10 0 zwaar bew. nw 6 -3 0 onbewolkt nw 6 -3 2 onbewolkt w 3 -3 3 Uoht bew. windstil -2 4 geh. bew. wnw 3 -1 2 geh. bew. nnw 4 -2 5 licht bew. wnw 3 1 0 mist windstil -0 0.1 sneeuw nw 8 1 2 onbewolkt nnw 3 3 0 licht bew. nw 4 -5 0 sneeuw windstil -2 1 zwaar bew. wzw 4 -4 0.2 sneeuw w 6 -2 3 sneeuwbui nw 4 -1 0.6 geh. bew. zo 4 1 zwaar bew. w 4 -1 0 zwaar bew. verand. -6 0.2 sneeuw no 6 1 4 zwaar bew. nw 1 6 0.6 onbewolkt windstil 3 0 half bew. windstil 6 8 geh. bew. zw 2 12 3

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2