Moeten gondels uit Venetië verdwijnen? Is U ook van de partij?... ZATERDAG 10 JANUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 ék „Zorg dat je de toekomst als gezond mens ingaat Zijn de gondels gedoemd uit Ve netië te verdwijnen Vandaag de dag een uiterst ac tuele vraag in de Dogenstad. De oudere mensen staan er bijzonder pessimistisch tegenover. Zij bezien de huidige situatie met lede ogen. Als men naar hun mening vraagt schudden zij meewarig het hoofd en mompelen: ,,'t Is het begin van het einde Zo kan het niet meer doorgaan Deze woorden gébruikte ook een voorman van de wereldberoemde Gondeliersvereniging dezer dagen tegen de burgemeester van de stad. „Wij kunnen zo niet verder, de mo torboten maken ons het leven on mogelijk. Wij zullen verplicht wor den onze gondels uit te rusten met buitenboordmotoren, willen wij ons kunnen handhaven"zo merkte hij triest op tegen de eerste burger van deze vermaarde stad. Een ver maardheid, die het niet alleen aan historische ivaarden te danken heeft, maar ook aan het toerisme. En juist de gondels vormen zo'n belangrijke factor in de toeristi sche aantrekkelijkheid. Moeten deze gondels nu uit de smalle ka naaltjes verdwijnen? Groot gevaar De voorman van de gondeliers antwoordt bevestigend. Het toene mend aantal motorboten wordt een steeds groter gevaar voor de kleine ranke gondels, welke de „natte straten" van Venetië bevaren. Er werd met de motorbootreders ge sproken en men kwam tot een overeenkomst. De motorboten zou den zich houden aan een maxi mumsnelheid van tien kilometer. Enkele weken ging het goed. Maar het duurde niet lang of de Canal Grande, de „hoofdstraat" van Ve netië ivas weer een raceboot-circuit geworden. Het zijn echter niet alleen de gondels, die door de grote golfslag van die motorbootjes met de on dergang worden bedreigd. Ook de vele oude gebouwen en paleizen langs de kanalen hebben er zwaar van te lijden en zullen dit vermoe delijk niet lang meer kunnen ver dragen. Venetië is gebouwd op modder en zandgrond van de La gune en de gebouwen zullen door die voortdurende golfslag onder mijnd worden. Nu reeds zijn de re paraties talrijk en kostbaar, aan gezien dan hele kanalen moeten worden drooggelegd. Symboliek Venetië leeft voornamelijk van het toerisme. En de gondel is het symbool. Het geliefde symbool. De gondeliers zeggen „Als we lang zaam moeten uitsterven, dan kun nen wij er beter meteen maar mee ophouden en ons direct een mo torboot aanschaffen". Maar men wil de hoop niet op geven. Men strijdt nog steeds voor het behoud van dit eeuwenoude stukje romantiek. Gaat men echter de geschiedenis na, dan moet men erkennen, dat de nog resterende vierhonderd gondels weinig kans hebben, dat de stad serieus gevaar loopt het eigen karakter te verlie zen. Twee eeuwen geleden was Vene tië nog de rijkste stad van Europa „De koningin van de Adriatische Zee" heerste over alle andere ste den. Toen voeren er nog tiendui zend gondels door de Venetiaanse kanalen. Elke familie hield er een eigen vloot op na. In onze dagen varen er nog maar vierhonderd van die ranke scheepkens. Alleen de toeristen gébruiken ze nog om door de zeer nauwe en voor motor boten onbereikbare kanaaltjes te glijden. Restant je verdwijnt Moet nu ook dit restant je ver dwijnen. Het kan haast niet ver meden worden. Iedere gondel, die aan een grondige restauratie toe is, verdwijnt uit de vaart en keert veelal nooit meer terug. De repa ratie of vernieuwing is bijna niet te betalen omdat er onmogelijk dure houtsoorten voor gebruikt moeten worden, die uit het Verre Oosten moeten komen. Dat is voor de eenvoudige gondeliers niet te financieren. Sierlijk glijdt de gondel onder de brug doorEeuwenoude traditie en romantiekdie tot verdwijnen gedoemd Is. Derhalve, het is ontmoedigend te moeten constateren, de gondel is gedoemd uit het Venetiaanse stadsbeeld te verdwijnen. Weer een stukje romantiek minder in de wereld TERWIJL U zielig door de plenzende regen rijdt, lig gen ze in Zwitserland of Oostenrijk zich bruin te bakken in de zon. Boven op de sneeuw rusten ze uit van hun skitocht: het is om er jaloers op te zijn! Is het dan niet oneerlijk, dat de èèn in de donkerste maanden van 't jaar doornat naar zijn werk moet en de ander opge wekt in Sint Moritz z'n baan tjes trekt of van de bergen om laag suist, terwijl het licht aan alle kanten om hem heen straalt? W-IE gek is op bergsport, kan er nu van genieten! Duizenden, steeds meer duizenden trekken er ieder jaar heen. Ze komen als nikkers zo zwart terug, soms met een gebroken arm of been. maar meestal zö vol enthousiaste verhalen, dat je maar stil in een hoekje zit toe te luisteren, omdat je de kans niet krijgt er een woord tussen te krijgen. In ons land, hoe mooi het ook mag zijn, niets van dat al Er schijnt tegenwoordig geen sneeuwjacht meer af te kunnen, noch een elfstedentocht, waar op we vroeger zo trots waren. Het zijn hier miezerige dooi- wintertjes geworden. We kunnen het ons dus bést indenken, dat velen hun gezondheid elders gaan ophalen. WIE het leven in de winter sportplaats eenmaal van dichtbij heeft megemaakt verlangt er altijd weer naar terug. Niet alleen de ski's en de schaatsen trekken: er is ook nog zo iets als de onuitsprekelijk grootse natuur, waarin de ozon de ruimte en dus ook de longen vult. Ge verjongt lichamelijk en geestelijk tussen de bergen en tekent weer voor een paar jaren bij na de twee weken, waarin er geen andere zorg leek te be staan, dan die om het eigen wel zijn En als ge Is avonds naar de met sterren bezaaide hemel kijkt, denkt niemand aan de kunstmaan, omdat de échte maan al zó fantastisch mooi is. dat U aan de imitatie geen be hoefte meer heeft. WIE het als een geschenk wordt toegemeten, enige tijd in het berghotelletje van z'n voorkeur te logeren, moge zich van deze zegening be wust zijn. Het zwartste zwart wordt plot seling het witste wit, de illusie werkelijkheid. Tussen het mod derbad in de laagvlakte en het sneeuwbad in de bergen ligt een grote afstand. Wie deze mag overbruggen, behoort tot de uitverkorenen! U behoeft maar naar dit plaatje te kijken om te begrij pen, wat wfj bedoelen Zou U ook niet graag van de partij willen zijn? FANTASIO. Schoonheid te over op het wereldvermaarde Sint Marcusplein in de Dogenstad. „Voor zover het aan jou ligt, zorg dat je de toekomst ingaat als een ge zond mens," zegit de commentator aan het slot van de film „Voor zover het aan jou ligt", die de Stichting Neder landse Onderwijsfilm en het Voorlich tingsbureau voor de Voeding samen hebben gemaakt. Het is een film, die speciaal is bestemd voor de jeugd tus sen 13 en 20 jaar, maar gezien dient te worden door allen die iets met die jeugd te maken hebben. Dus ook ouders, opvoeders, leerkrachten, sociale werksters enz. Voor de opgroeiende Jeugd de film toont het duidelijk is een goede voeding uitermate belangrijk. Voeden is niet zomaar iets in je maag stop pen. Veel eten houdt ook nog „goed" eten in. Veel eten kan overvoeding be tekenen, weinig eten ondervoeding. De juiste hoeveelheid en vooral het juiste voedsel eten, daar gaat het om. Be halve de voeding noemt de film als een voorwaarde voor een optimale ge zondheid: voldoende lichamelijke oefe ning en voldoende rust. Ja, juiste voeding, wat is dat? De film noemt onder meer melk, verse groenten, fruit, boter, levertraan. Heit wordt niet precies aangegeven, omdat dat ook niet mogelijk is. Een ieder heeft weer andere voedingsstoffen no dig. Aan elk lichaam worden andere eisen gesteld. Het is echter voor ieder jong meisje en jongeling een eerste vereiste om regelmatig en rustig te eten. Niet 's ochtends in de pauze tij dens het-nog-even-het-huiswerk-na- fcijken, niet op de fabriek tussen het werken door, niet tussen de middag bij een partijtje voetballen. Het eten moet rustig verteerd kunnen worden „Voor zover het aan jou ligft" tracht de jeugd op een aantrekkelijke beel dende wijze te leren inzien, dat het nuttigen van goede voeding op jonge leeftijd noodzakelijk is voor een opti male gezondheid gedurende het verdere leven. Die goede voeding hebben de jongeren nodig, omdat alles wat zij doen (van het 's oohtends opstaan tot •het naar bed gaan en zelfs tijdens het slapen) energie kost. „Voor zover het aan jou ligit, zorg dat je de toekomst ingaat als een ge zond mens". Elk jaar verrast de BBC ons met een handboek dat in beknopte vorm informatie verschaft over heit reilen en zeilen van de Engelse omroep, zijn ge- sohiedenis en rechtsgrond, zijn beleid en beheer, zijn jongste ontwikkeling en ontplooiing. De zojuist verschenen editie 1959 is weliswaar weer in zijn onveranderlijke rode band gestoken, maar de inhoud werd deze keer met foto's en grafieken verlucht. Een paar feiten en cijfers, aan de jongste druk ontleend, geven een indruk van de omvang van het arbeidsveld van de best georganiseerde omroep in de we reld. De BBC verzorgt in de radio-om roep twintig duizend programma-uren voor het binnenland en in de beeld- omroep bijna drieduizend uren. Voor het buitenland wordt bijna dertig dui zend uur per jaar uitgezonden in vijf entwintig talen. Het nieuws van de BBC van zes uur 's avonds wordt ia ongeveer twintig landen gerelayeerd Meer dan vijftig landen zenden de pro gramma's van de BBC opnieuw uit De itranscriptiedienst verschafte onge veer zevenhonderd radioprogramma's aan buitenlandse stations en „English by radio" werd in meer dan dertig ta len verspreid. Er verschenen Neder landse, Franse, Zweedse, Italiaanse. Spaanse, Portugese en Chinese ver sies van deze populaire taallessen. De televisieafdeling van de BBC vei strekte aan het buitenland meer da tweehonderd films en vijfhonderd telt recordings. De BBC heeft twaalf vaste orkester. in dienst. Het aantal eerste uitvoerin gen beliep honderdzeventig. De En gelse omroep ontving in het verslag jaar tweehonderdduizend brieven vai luisteraars en kijkers. Het handboe ;omt tenslotte de activiteit op va. de technische afdeling, met name wa de proefnemingen met kleurentelevisie de t.v.-krachtstations in kanaal 5 en het stereofonische geluid aangaat.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 16