„IK HAD LEIDER KUNNEN ZIJN VAN ONAFHANKELIJKE STAAT!" MACHT BURL IVES REIS DOOR FRANS WEST-AFRIKA (IX) Exclusief interview met Houphouet- Boigny Liever scholen en opbouw dan soldaatjes en diplomaatjes Zwerver - zanger avonturen acteur WOORD VAN BEZINNING via vele ervaringen naar de fihntop Zaterdag 10 Januari 1959 (Van onze reisredacteur) Abidjan, Ivoorkust. „Ik had de leider kunnen zijn van een onafhankelijke Ivoorkust. Ik had mij door ambassadeurs kunnen laten vertegenwoordigen in de hoofdsteden van de wereld. Ik had mijn eigen leger voor mij kunnen laten paraderen. Ik had in het gezelschap kunnen verke ren van Nehroe, Nasser en N'Krumah, van Bourguiba en Soekarno, als bevrijder van mijn eigen land. Ik kan niet ontken nen, dat die gedachte mijn men selijke ijdelheid heeft gestreeld. Maar ik heb geprobeerd eer lijk over mijn verantwoordelijk heid na te denken. Wat zou zo'n onafhankelijkheid voor de Ivoor kust betekend hebben met sol daatjes en diplomaatjes spelen, resoluties aannemen op con gressen? Heeft mijn volk daar behoefte aan? Nee, het heeft behoefte aan scholen, aan econo mische ontwikkeling, aan inves teringen en grotere markten voor zijn produkten. Het heeft be hoefte aan een loyale vriend, die het helpt zijn achterstand weg te werken, het de twintigste eeuw binnenleidt. Die vriend vinden wij in Frankrijk, straks in West- Europa. Daarom heb ik gekozen voor de Franse gemeenschap, daarom zal ik alles doen wat in mijn vermogen ligt om die Euro- pees-Afrikaanse samenwerking te doen slagen". werkelijke onafhankelijkheid te bete kenen. Wy kunnen nog niet op eigen benen staan. Zeker, wij willen vrije mensen zijn, binnenlands zelfbestuur hebben. Maar wij willen niet met Frankrijk breken. Dat hebben wij nooit gwild. De eisen, die wij twaalf jaar geleden op het congres in Bama ko formuleerden, zijn nu gerealiseerd". Gelooft Houphouet, dat de Franse ge meenschap, die in zijn huidige con stitutionele vorm nog op velerlei ge- pioenen opwerpen van Afrikaanse on afhankelijkheid en eenheid. Zal die gedachte uiteindelijk niet een onweer staanbare aantrekkingskracht op de Afrikanen hebben? Minister Houphouet zei: „Dat is niet onmogelijk. Er is tus sen de Ivoorkust en Ghana een soort race gaande, er loopt zo u wilt een weddenschap tussen dr. N'Krumah en mij. Welk land zal over tien jaar het verste zijn? Zal dr. N'Krumahs for mule van totale onafhankelijkheid zijn volk gelukkiger maken, dan mijn con ceptie van samenwerking met Europa? Ik geloof, dat ik de beste papieren heb. Maar de nieuwe vorm van Frans- Afrikaanse samenwerking is een expe riment, dat nog nooit eerder is ver toond. Veel hangt af van Frankrijks houding. (Minister Houphouet maakte er in dit gesprek, dat vóór de Franse verkiezingen werd gehouden, geen ge heim van, dat hij hoopte op een socia listische overwinning, hoop die inmid dels in rook is vervlogen). Wij hebben loyaal op Frankrijk en Europa gewed. Nu moet Europa ons niet in de steek laten, want dit experiment biedt ook Europa ongehoorde kansen. Niet alleen op economisch gebied, maar ook op politiek. Hier kan bewezen worden dat vrijwillige loyale samenwerking tussen blanke en gekleurde volken géén on mogelijkheid is. Hier kan een levende gemeenschap worden gevormd, een nieuwe kern, die óók wel eens een on weerstaanbare aantrekkingskracht op andere onderontwikkelde gekleurde landen zou kunnen hebben". Toch twijfel Felix Houphouet-Boigny Wie is de Afrikaanse politicus, die mij deze onverwachte dingen zei tij dens een exclusief interview, dat ik met hem had in Adibjan, de hete hoofdstad van de Ivoorkust, die zojuist verkozen heeft als autonome republiek lid te worden van de nieuwe Franse sr# ««enschap? Zijn naam: Felix Hou- pa .^et-Boigny. Zijn functie: minister van Staat in het kabinet De Gaulle. Zijn vijanden noemen hem de Bao Dai van Afrika, geringschattende implica tie dat hy een ja-broer van het kolo nialisme zou zijn. Maar Houphouets politiek verleden logenstraft die aan tijging. Deze kleine, 58-jarige Afri kaan, arts en planter, heeft in de strijd voor de vrijheid van zijn volk evenveel persoonlijke risico's genomen als Nehroe of Bourguiba. Het is aan zijn hevige agitatie te danken, dat het Franse koloniale regime in 1946 de vaak schandalig misbruikte verplichte arbeid heeft afgeschaft. Wegversperringen Alle Franse administrateurs herin neren zich de tijd dat er in de Ivoor kust wegvei'sperringen werden opge richt, zelfs bruggen werden afgebro ken, om Houphouet, tegen wie een arrestatiebevel was uitgevaardigd, te verhinderen zijn clandestiene politieke tournees te houden. Het volk van de Ivoorkust weet dat ook en draagt Houphouet op handen. Zyn autoriteit in de partij, de RDA, is onomstreden in de Ivoorkust. Houphouet-Boigny heeft zijn land ook het bloedig gedeelte van de anti- koloniale strijd bespaard door die strijd vooral op het politieke plan in Parijs uit te vechten en wel onder dekking van de parlementaire immu niteit. Hij was de man, die de Afri kaanse afgevaardigden in een parle mentair compagnonschap met de com munisten onderbracht. Om hen van de communisten los te wrikken moes ten Franse regeringen concessies op het koloniale plan doen. Misschien is het waar dat hij, zoals zyn vyanden zeggen, verrukt is van het politieke spel in Parijs en van de voorrechten die hy - nu hjj respectabel is gewordn geniet. Maar hy heeft nooit een politieke kans voor zyn land ongebruikt voor bij laten gaan. En waar het zeker juist is, dat de Ivoorkust hem blin delings in de totale onafhankelijk heid gevolgd zou zyn, is zyn keuze voor de beperkte zelfstandigheid binnen de Franse gemeenschap een oprechte. Waarom die keuze Waarom heeft hij die keuze gedaan? Houphouet zei mij: „Wij willen een politieke status, die overeenkomt met onze werkelijkheid. Volledige poli tieke onafhankelijkheid hoeft geen bied de competenties aan de Franse Republiek laat (defensie, buitenlandse zaken, monetair beleid enz.) voor langere tijd ongewijzigd zal blijven of dat zij onder de druk der omstandig heden voort zal evolueren, bijvoorbeeld naar de lossere banden zoals het Britse Gemenebest, die kent of naar werkelijke federatie? De minister zei mij: „Zeker zal de gemeenschap ver der moeten evolueren. Ik persoonlijk hoop, dat zij in de richting zal gaan van een werkelijke staten-federatie. Naarmate onze ontwikkeling voort schrijdt zullen wij meer verantwoorde lijkheden op ons kunnen nemen, totdat wij tenslotte op het punt zullen ko men, dat wij werkelijk als gelijken onze zaken zullen kunnen behartigen". Hetgeen, hetzij en passant gezegd, van Frankrijk een half Atlantische, half Afro-Aziatische mogendheid zou ma ken, een belangwekkende maar voors- hands niet waarschijnlijke gebeurtenis. Onweerstaanbaar De Ivoorkust heeft twee buurlanden, Ghana en Guinea, die zich als kam- Ziedaar in het kort de bespiegelin gen van een man, die het niet aan moed ontbreekt. Aan zijn oprechtheid hoeft men niet te twijfelen. Waarom knaagt er aan de grandioze droom, die hij oproept, toch twijfel? Is het Euro pees defaitisme, dat men meer geloof hecht aan de boze woorden van Sekou Touré dan aan de verstandige gedach ten van Houphouet-Boigny? Is het beduchtheid dat Europa nóch de mid delen noch de offervaardigheid bezit om de Afrikaanse gebieden, die voor samenwerking hebben gekozen tot een materieel niveau op te trekken, waarop zij de roep van de zwarte solidariteit niet meer zullen kunnen horen? Die overwegingen spelen mee. Maar het duidelijkst spreekt de twijfel zelf uit Houphouets beleid op het Afrikaanse plan. Waarom verwerpt hij de in ieder opzicht noodzakelijke vorming van een federatie tussen de zeven Frans West- afrikaanse gebieden die „ja" gestemd hebben? De man, die Europese steun voor Afrika vraagt, weigert een deel van de rijkdom van de Ivoorkust aan de zeven arme gebieden af te staan. De man die zonder voorbehoud „ja" stemde, weet dat er onder de andere Afrikaanse leiders een meerderheid is die aan zijn „ja" een minder ab solute, een tydelijker betekenis toe kent; weet ook dat hy in zo'n fede ratie al snel in een minderheid positie zou raken. Daarom zoekt hij reeds nu heil in een directe binding met Frankryk. Dat is geen hoopvol begin. Want wanneer de rest van West-Afrika naar een vijandige hou ding afglydt, zal de loyaliteit van de Ivoorkust voor ons niet veel meer dan een sentimentele waarde heb ben. BEPERKTHEID is een ken merk van alles wat wij mensen weten en onderne men. Ons kunnen en kennen hebben grenzen. Of moet gezegd worden: tot nu toe zijn wij beperkt geweest in onze mogelijkheden. Thans hebben wij, mensen, in onze geschiedenis een periode be reikt, waarin vele barrières technisch en wetenschappelijk volledig overwonnen kunnen worden. Onze raketten dringen de wereldruimte binnen. Ook op de aarde worden gebieden openge legd met middelen die vroeger tot het rijk van de fabelen be hoorden. Landbouw en tech niek groeien samen tot een grote weldadige macht voor de wereld. De medische weten schap en de talloze medische hulpmiddelen geven ongekende resultaten. Steeds verder reikt onze macht. In de ruimte, materieel- technisch, ook verstandelijk en geestelijk. Onze wereld laat zich eenvoudig niet meer denken zonder al deze enorme krachten en mogelijkheden. Vooral in de ene eeuw, die aohtetr ons ligt zijn we als wereld machtiger geworden dan ooit. Bij deze lofzang op de voor uitgang van onze wereld rijzen meteen ook vragen. Is onze macht alleen maar groei naar verbetering, mis schien zelfs de weg naar vol ledige overwinning van alle grenzen en beperktheden? Neemt met de macht ook het risico toe? Hebben alle uitvin dingen in de wereld niet steeds een heilbrengende en een ver derfelijke zijde gehad? En hebben wij in onze verbluffend vindingrijke eeuw ook niet een gruwelijke gevarenzone be reikt? Betekent macht voor ons mensen niet meteen overheer sing. begeerte de eerste te zijn, de ander vóór te blijven, zelf de grootste macht en de meest geperfectioneerde hulpmiddelen te bezitten? Macht sluit naar onze ervaringen in de geschie denis, ook van de jongste tijd, een brok kwaad in zich! Macht en onrecht, macht en oorlog, macht en zelfhandhaving. Komen wij eens zover dat de zuivere macht overblijft. Zullen de goede krachten, die naast en met alle vreselijke kwade machten in de wereld en in ons eigen leven heersen, uiteinde lijk winnen? Of is de groei naar technische, wetenschappe lijke macht een kans voor boze machten om ons te vernietigen? Macht in vele vormen, maar in ieder geval menselijke macht wordt in de bijbel steeds ver onder de macht van God ge steld. Hoe sterk volken en landen mogen zijn. God regeert. Hoe gruwelijk verderfelijke krachten van oorlog en haat de wereld havenen, God blijft machtig om vrede en herstel te geven. Hoe wanhopig mensen ook worden onder de dreigende risi co's van de wereld en hoe wan hopig zij worden vanwege hun persoonlijke schuld en on macht, God belooft uitkomst en vergeving. Zo getuigt de bijbel. De macht van God is volgens het Evangelie op aarde geves tigd en gegarandeerd door Jezus Christus. Zijn strijd tegen de kwade machten is funda menteel geweest. Zelfs de dood is voor Hem gezwicht. Daarom zijn er geen grenzen aan Jezus' macht. Hij heeft niet voor zich zelf of voor een bepaald volk of een kleine groep gestreden. Hij is Heer over alle volken en Zijn macht wil alle mensen volledige veiligheid geven. Jezus regeert, zo getuigt de bijbel, niet slechts over de hemel of uitsluitend over de aarde. Zijn Rijk heeft geen grenzen in tijd of ruimte. Hem is gegeven alle macht. Dr. P. L. SCHOONHEIM Predikant Bijzonder Kerke- werk Hervormde Gemeente. geen soldaten o[ diplomaten maar een vrienddie ons de twintigste eetm binnenleidt Dat „The bridge on the river Kwai" ook bij het zestiende film referendum van „Film Daily" het dagblad van de Amerikaanse filmindustrie de hoogste waar dering verwierf zal wel niemand verbazen. Deze bijzonder knappe en boeiende film is in het afgelo pen jaar bijna met goud behan gen, zodat het predicaat „De film van het jaar" zonder enige twijfel verdiend is. Even logisch is het, dat Alec Guinness door zijn subliem spel in deze film be hoorde tot de vijf grootste acteurs in 1958, in de ogen van de sa mensteller van „Film Daily" dan altijd. De andere waren Spencer Tracy (The last hurrah), Burl Ives (Cat on a hot tin roof), Marlon Brando (Sayonara) en Charles Laughton (Witness for the prosecution). Als vijf grootste actrices kwamen uit de Film Daily-bus: Elisabeth Taylor (Cat on a hot tin roof), Maria Schell (Gervaise), Kim Stanley (The God dess), Leslie Caron (Gigi) en Ingrid Bergman (Indiscreet). Tussen al die klinkende filmnamen treffen we ditmaal dus Burl Ives aan, een acteur, die de jaren, dat hij met recht de rol van „jeune premier" kon spelen, al enige tijd achter zich heeft. Om precies te zijn op 14 juni van dit jaar viert hij zijn vijftigste verjaardag. Een acteur, die het in de harde showwereld niet cadeau heeft gekre gen. Via vele tegenslagen en teleur stellingen is hij naar de top geklau terd, waar hij o.a. met deze onder scheiding naar waarde gehonoreerd werd. Eersr dominee Burl Ives werd in Hunt City in Il linois geboren. Gedurende korte tijd was hij zeer ernstig van plan om te trachten dominee te worden. Maar hij heeft dit plan maar laten varen. Het avontuur lokte hem sterker. Met een paar stuivers op zak en vergezeld van zijn onafscheidelijke banjo vertrok hij van huis. Al liftend trok hij van stad tot stad. liedjes zingend om in zijn onderhoud te voorzien. Het behoeft geen betoog, dat het in die dagen geen vette pot was voor de jonge Burl. Het kon hem echter weinig schelen, hij ge noot van het reizen en de vreemde ge zichten, die hij steeds weer ontmoette. Soms, wanneer hij moe was van het reizen en trekken, stopte hij in de buurt van een radiostation voor korte of langere tijd en werkte dan wel eens in een radioprogramma mee. Maar eenzijdig was hy niet, want de toen nog atletische Jongeman heeft zich ook een tydje in het leven kun nen houden van beroepsvoetbal. In een andere periode sloot hy zioh aan by een -u Maar aan al die verschillende avon turen moest toch eens een einde ko men. Het kwam, toen hy New York had bereikt, waar hy zang begon te studeren. Maar zo'n studie moet be taald worden en het enige, wat Burl hy de rol van squire Hardcastle in „She stoops to conquer", waarin ook Celeste Holm en Brian Aherne optra den. Militaire dienst Gedurende de oorlog was hy in dienst, in die tyd speelde hij anderhalf jaar lang in „This is the army". Daarna werd hy op medische gronden uit de dienst ontslagen. Hy keerde te rug naar zyn eigen radioshow. Hier in had hij de gelegenheid zich te be- yveren de Amerikanen op hun muzi kale erfenis te wyzen. De belangstel ling voor hun eigen muziek is by zyn landgenoten wel groeiende, maar vol- ZcKfiiqsfi'Mdie Sens Ives saat het nog veel te lang- zaam. Toen hij optrad in „Sing out sweet land" van het Theatre Guild, werd hy algemeen als een topacteur en een uit stekend zanger genoemd. Hy had de aandacht getrokken. Zijn doel was be reikt, Hollywood, ging zich voor hem te bieden haa. was zyn zang. Na heel wat teleurstellingen, de een nog harder aankomend dan de andere, gelukte het hem een engagement in een kleine nachtclub in Greenwich Village te krygen. Het was zyn eerste zeer wan kele schrede op het uitermate glibbe- rige pad naar succes in de showwereld Maar dit springplankje was voor de ondernemende Burl Ives voldoende Wat later immers kon hy een rol 11 twee Broadway musicals veroveren „I married an angel" en „The bov- from Syracuse". Daarna een rol in een drama, „Heavenly express". Van deze byrollen naar een hoofdrol: de titel rol in „The man, who came to din ner" «o ia de winter van 1949 speelde interesseren. Hy speelde in „Smoky" zyn eerste film en oogstte daarna succes in „East of Eden". „Cato™a ri« h ro^" bracht hem dus onder de beste vyf acteurs van het afgelo- VaaJ; tenminste volgens het oor deelkundige dagblad ..Film Daily". Dezer dagen is Burl Ives weer in de Mm n -SC th*aters te 7i?n in de «lm Desire under the elms", in ons land uitgebracht onder de titel ,G hïi ïe&*ren" ,n deze film naar het bekende toneelstuk van Euven» maar de r°' Va» ï£n H.!? .°®P Epraim Cabot, die zyn derde veel jongere vrouw verliefd ziet worden op qjn glgen zoon.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13