Kerkdiensten Leiden en omgeving Effectenbeurzen demonstreren het traditionele iiieuwjaarsoptimisme WITTE KRUIS HELPT ECHT! V.S.-infiltratie in Europa Amateur feu waakten excursie Leiderdorp zaq fi.,.. over Lei der dorper sin Califomiè het Radio Filharmo nisch Orkest concer teerde in Stadszaal het Leids Rode Kruis hield „buitengewone- ledenvergadering.. 97ste jaargang Zaterdag 10 januari 1959 Derde blad no. 29041 Zondag 11 januari Leiden Hervormde Gemeente. Pie terskerk: 10 uur ds. J. N. de Ruiter. (On derwerp: Van Oorlog en Vrede), 7 uur ds. J Groot. Hooglandse Kerk: 10.30 uur dr. P. L. Schoonheim. Oosterkerk; 10 uur ds. H. Bouter. Marekerk; 10.30 uur ds. H. J. van Ach terberg. Kooikapel: 10 uur ds. M. Ottevanger. Maranathakerk10.30 ds. D. J. Vossers. Herv. School Boshuizerkade10 uur ds. H. A. C. Hilderlng te Oegstgeest, 7 uur ds. H. Bouter. Herv. Muloschool Asserstraat: 10 uur ds. P. Kloek, 7 uur ds. D. J. Vossers. Aula School Marnixsbraat: 10 uur ds. F. Offeringa te Katwijk aan Zee. Ver. Vrijz. Herv. (Leidse Volkshuis) 10.30 uur ds. C. G. Mulder te Rotterdam. Eglise Walonne: 10.30 uur ds. Ch. Ca- banis. Academisch Ziekenhuis: 10 uur dr. J. KooiJ. Diaconessenhuls10.30 uur ds. J. de Wit. (Onderwerp: Vrijheid en discipline). Jeugdikerk (Aula Gymnasium)10 uur dhr. F. Sachs. Geref. Kerk Zuiderkerk: 10 uur ds. Heule, 5 uur dr. von Meyenfeldt. School Timor straat10 uur dr. von Meyenfeldt, 5 uur dr. Westerink. Oude Vest: 10 uur ds. W. v. d. Linden, te Den Haag, 5 uur dr. Dronkert, 7 uur dr. Westerink. Maranathakerk; 9 uur dr. Dronkert, 6 uur ds. Heule. School Telderskade: 10 uur dir. Weste rink, 6 uur ds. W. v. d. Linden. Ohr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. C. v. d. Weele. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. W. G. de Vries. Geref. Gemeente; 10 en 6 uur ds. Mo lenaar. Doopsgez. Gemeente; 10.30 uur dr. S. L. Ver heus. Rem. Gem.: 10.30 uur prof. dr. P. A. H. de Boer. Evang. Luth. Gemeente: 10.30 uur ds. J. Groot, herv. pred. Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50)9.45 uur hoogmis; (woensdag 9.30 uur voorm. H. Mis). Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19) 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4) 10.30 uur dienst. Evang. Chr. Gemeenschap (Middelste- gracht 3): 10 en 5 uur dhr. Dikkes. Leger des Heils: 10 uur Heiligingssa menkomst. (Onderwerp: „Vrijwilligers naar de maan"), 12 uur Zondagsschool; 4 uur bijeenkomst rijpere Jeugd, 5 uur kin derbijeenkomst, 6.45 openluchtbijeen komst Gangetje, 7.30 uur opwekkings samenkomst. (Onderwerp „Vrijwilligers naar de maan"). De bijeenkomsten staan onder leiding van brigadier P. Deurloo te Amsterdam. Abbenes Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Kramer te Aalsmeer; 6.30 uur d6. H. Brons. Alphen aan den Rijn Herv. Gem. Julianastraat: 10 uur ds. J. P. Honnef te Leiderdorp (H.A.), 6.30 uur ds. M. Hane- maaijer (H.A.); Gebouw Jonathan: 10 u. ds. J. H. Bogers (H.A.); Kapel Gouwsluis: 10 uur ds. M. Hanemaaijer (H.A.); Kapel Hooftstraat; 9.30 uur ds. A. J. Jorissen; Oudshoornseweg10 uur ds. G. Cadée, 6.30 uur ds. A. J. Jorissen; Martha-Stich- ting: 10.30 uur ds. J. Th. Meijer, 9 uur nam. ds. J. Th. Meijer (H.A.); Geref. Kerk Zuiderkerk: 10 en 6.30 uur ds. W. Wijma Noorderkerk; 10 en 6.30 uur ds. J. G. Feenstra te Scheveningen; Aula Chr. Ly ceum; 10 uur ds. H. van den Berg te Sassenheim, 6.30 uur ds. P. D Kuiper te Sassenheim; Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom; Chr. Geref. Kerk, van Ree- destraat: 10 en 6 uur leesdlenst; Oud Geref. Gem. van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur de heer Verlinden te Krimpen aan de Lek; Rem. Geref. Gem. van Man dersloostraat: 7 uur ds. A. Visscher; Evangelisatie IJsbaangebouw10 uur Eredienst, 6.30 uur de heer F. Neumeijer. Geref. Kerk (Vrijgemaakt) Hotel Cen traal: 10 uur leesdlenst, 3 uur ds. C. J. Br een te Katwijk Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. E. G. Boesenkool (H.A.), 7 uur ds. E. G. Boesenkool. (Dankz.); Geref. Kerk: 10 uur ds. J. H. A. Bosch te Alphen, 6.30 u. ds. W. J. van Hoek; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur leesdlenst, 2.15 uur ds. D. Hen etra te Delft. Benthuizen Herv. Gem.; 9.30 uur ds. Vollebrecht te Rotterdam; 6 uur dhr Grisnight te Hillegersberg; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. C. van den Bosch, 6.30 uur ds. J. Koole te Reeuwijk; Nieuwerbrug: 6.30 uur ds. C. van den Bosch; Herv. Evang.: 4.30 en 7 uur ds. H. Peeters te Den Haag; Geref. Kerk; 10 uur ds. B. J. A. Streefkerk te Den Haag, 6.30 uur ds. W. van der Linden te Den Haag; Nieuwerbrug: 9.30 en 6.30 uur ds. R. Bakker te Rotterdam (H.A.); Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 uur lees dienst, 3 uur ds. R. Brands te Oegstgeest; Geref. Gem.: 10 en 6 u. leesdlenst; Luth. Gem.; 10 uur da. L. J. Visser ie Harlingen Evang. Kring; 10 uur Ere-dienet, 7 uur ds. A .Lienhout te Amsterdam. Boskoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. Pronk, 6.30 uur ds. A. Terlouw (jeugd dienst); Geref. Kerk: 9.30 e-» 5 uur ds. (Foto L.D./Van Vliet) De Hooglandse kerk te Leiden, gezien vanaf Den Burcht. G. Leene; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruijn; Geref. Gemeente: 9.30 en 6 uur leesdienst; Rem. Geref. Gem.; 10 uur da. A. Visscher. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Hillegom Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal, 5 uur ds. F. Brouwer; Geref. Kerk; 10 uur (H.A.) en 5 uur ds. A. K. Krabbe; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. H. Schippers. Hoogniade Herv. Gem.: 10 uur dr. G. P. H. Locher te Oegstgeest. Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk; 10 uur df. P. Moerenhout (H.D.), 6 uur ds. Bouman; Oude Kerk: 10 uur ds. P. A. A. Klüsener te Delft, 6 uur ds. P. Moerenhout; Kapel: 10 uur ds. Jac. de Vos, 5 uur ds. F. Offeringa; Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. F. Pijlman, 5 uur ds. Nawijn; Zeehospitium: 6.45 uur ds. Na- wijn; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. N. de Jong; Geref. Gem. Remisestraat: 10 en 5 uur leesdienst; Geref. Gem. in Ned.: Casa Cara: 10 en 5 uur leesdienst; Geref. Kerk (Vrijgemaakt)9.30 en 5 uur ds. C. J. Breen. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koersehnan; Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Zijlstra. Leiderdorp Herv. Gem.: 10.15 uur ds. J. P. Honnef, 6.30 u. ds. P. J. Mackaay te Oegstgeest. (Jeugddienst. Medewerking verleent „Hart en Stem"); Kerkzaal: 9 u. ds. C. L. van den Broeck te Zwammerdam Geref. Kerk; 10 uur ds. Banga. 6.30 uur ds. Dijk; Kerkzaal; 10.30 uur ds. Dijk; 5 uur ds. Banga; Vrijz. Herv. (Gebouw Lin delaan 12a)10.30 uur ds. P. J. van Ouwerkerk te Brielle. Lelmuiden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Ds. H. Gijsbers; Pniël: 7 uur ds. D. H. Gijsbers; Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. J. Wagenaar te Zwammerdam. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. de Jong, 6.30 uur ds. V/. Verweij te Zevenhoven; Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. G. Mulder te Alphen; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur leesdlenst; Oud Geref. Gem.: 7 uur ds. A. W. Cramer. (Doopdienst) Nieuwveen Herv. Gem.: 9.30 uur de heer J. van den Hoek, 11.15 uur dr. Bol- kenstein te Leiden, 6.30 uur de heer J. van den Hoek; Geref. Kerk; 9.30 en 6.30 uur ds. Snel. Nieuw-Vennep Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. A. B. Hagen te Katwijk aan Zee; Bethelkapel: 10 uur ds. R. J. Nijkamp te Amsterdam; Pniël Hillegom- merbuurt: 10 uur ds. H. Brons (H.A.); Geref. Kerk; 9.30 en 3 uur ds. D. Hoorn stra te Hoofddorp; Chr. Geref. Kerk; 9.30 en 3 uur ds. L. Floor. Noordwijkerhout Herv. Gem.: 10 uur en 7 uur ds. A. H. Smits (H.A.). Oegstgeest Herv. Gem. Groene Kerk: 10.30 uur ds. P. J. Mackaay (Jeugddienst) 7 uur c's. G. F. Callenbach; Pauluskerk: 10 uur ds. G. F. Callenbach (H.D.); Hoge Mors: 10 uur geen opgaaf; Ver. v. Vrijz. Herv. W. de Zw. Kerk; 10.30 uur ds. W. J. H Hubeek; Geref. Kerk Mauritslaan; 10 en 5 uur dr. J. Kraan te Rotterdam. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)8.45 uur ds. R. Brands, 3 uur ds. W. G. de Vries te Leiden. Oude-Wetering Herv. Gem.: 10 uur ds. A. M. Knottnerusi; Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. A, G. Kornet; Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Rijnsburg Herv. Gem.; 10 uur ds. H. van Gosliga, 5 uur ds. M. C. Groenewoud; Kleine Kerk; 10 uur ds. M. C. Groene woud, 5 uur ds. P. W. Sprayt te Amster dam (jeugddienst); Geref. Kerk (Rapen burg) 9.30 uur ds. H. Post, 5 uur ds. J. Bijleveld; Maranathakerk: 10.30 uur ds. L. Hoofdpijn... maar ookandere plagende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets K.R.O. krijgt een nieuwe voorzitter In zijn vergadering van gisteren heeft het bestuur van de Katholieke Radio Omroep als opvolger van prof. dr. J. B. Kors o.p. tot voorzitter gekozen pater prof. E. H. J. van Waesberghe o.p., prior van het Dominicanenklooster te Zwolle. In overeenstemming met de statuten van de K.R.O. zal deze benoeming ter be krachtiging worden voorgelegd aan het Episcopaat. Pater prof. E. H. J. van Waesberghe o.p. werd op 5 oktober 1911 geboren te Rotterdam. Hij studeerde aan de Schola Carolina te Den Haag, deed in 1932 zijn intrede in de Orde der Dominicanen en werd op 25 juni 1937 tot priester gewijd. In 1939 werd hij lector in de theologie, studeerde vervolgens sociologie en eco nomie te Tilburg en legde in 1945 het doctoraal examen in de theologie af aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen. In datzelfde jaar werd pater Van Waesberghe professor in de theologie aan het Albertinum te Nijmegen en te vens magister van de fraters-theologan ten. In 1953 werd hij tot prior gekozen van het Dominicanenklooster te Zwolle en het daaraan verbonden studiehuis. van der Linde, 6 uur ds. H. Post; Marana thakerk: 9 uur ds. J. Bijleveld, 4.30 uur ds. L. van der Linde; Ger«f. Kerk (Vrijge maakt) 10 en 5 uur ds. K. Brüning; Chr. Geref. Kerk; 10 en 5 uur ds. J. Kamp man. Ri.jnsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. de Leeuw te Boskoop, 7 uur dhr J. v. d. Hoek te Nieuwveen; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. D. Henstra te Delft. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Walvaart. 5 uur ds. Veenendaal, te Hillegom; Geref. Kerk; 10 uur ds. Kui per. 5 uur ds. Van den Berg; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. den Boer; Ned. Prot. Bond: geen dienst. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Llndenburg; Geref. Kerk; 10 en 6.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler; Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 10.15 en 5 uur ds. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur vie. J. M. Snijders. Voorschoten Herv. Gem.: 10.30 uur ds. W. G. Meijering, 7 uur ds. E. Saraber; Rijndijk; 10 uur ds. E. Saraber; Hulp en Heil: 10 uur ds. Talsma te Den Haag; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. M. den Boer (H.A. en Dankz.); Geref. Kerk (Vrijgem.) 10 en 5 uur prof. H. J. Schilder. Waddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 uur. dhr W. J. de Bruin te Bodegraven, 6.30 u. dhr. J. Verboom te Kollum; Wijkgebouw: 9.30 uur dhr. J. Verboom te Kollum, 6.30 uur dhr. J. A. Kruithof te Monster; Kring Wet en Evangelie: 9.30 u. ds. E. H. Kalk man (H.D.), 7 uur ds. J. W. van Swig- chem. te Rotterdam; Rem. Kerk: geen dienst: Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Len sing te Haastrecht- Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 uur leesdlenst. Warmond Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. H. L. Boonstra, 10 uur Jeugdkerk in 't Trefpunt, voorganger dhr. J. Vink. Wassenaar Herv. Gem.: 10 en 7 uur d6. C. van Wijngaarden; Klevietkerk: 9 uur jeugdkerk ds. J. T. Wiersma, 10.30 u. ds. Wiersma; Deylerhuls: 10.15 uur dr. H. J Honders, 7 uur jeugdkerk K. du Pon, te Den Haag; Geref. Kerk Bloemcamp- laan; 10 en 5 uur ds. G. van Duinen; Zijl- laan; lo en 5 uur ds. M. P. Feringa; Ned. Prot. Bond Lange Kerkdam: 10.35 uur ds. J. Zuurdeeg; Johannahuis: 10.30 uur ds. O T. Hylkema, te Den Haag; Soefi-bewe- ging Wald. Pyrmontlaan 6: 11 uur uni versele eredienst; Herv. Evangelisatie Dorpshuis: 10 uur ds. J. Rootselaar te Delft, 7 uur ds. H, Abma te Monster. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 uur ds. G F. Overgaauw, 6.30 uur ds. W. G. Hulst te Gouda (Jeugdkerk); Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. J. van Bleek. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verweij; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. W. Genult. Zoeterwoude Herv. Gem.; 10 uur vlc. N. J. M. Hoogendijk. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Haitsma te Woerden, 6.30 uur ds. C. L van den Broeck; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. H. J. Koffrie te Leimuiden; Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. A. W. Cra mer. Waardering voor de intrensieke waarden (Van onze financiële medewerker) Januari is doorgaans ook op de effectenbeurzen de maand van het optimisme en ook 1959 heeft hierop tot dusver geen uitzondering gemaakt, zij het dan ook, dat tegen het midden van de week een tijdelijke reactie is ingetreden, die slechts deugd kon doen. Het is een menselijke eigen schap de fictieve grens tussen twee jaarkringen met nieuwe moed en groter vertrouwen te overschrijden, omdat men van een nieuwe tijd nieuwe mogelijkheden verwacht. Ditmaal is het nieuwjaarsoptimisme in niet onbelangrijke mate bevorderd door de monetaire maatregelen van de Europese landen, de ver vanging van de E.B.U. door de E.M.O. (Europese Monetaire Overeenkomst) en de z.g. externe convertibiliteit, waartoe op het voetspoor van Engeland de toon aangevende landen van ons werelddeel zyn overgegaan. De sterke positie, welke West-Duitsland thans inneemt, is deze week gebleken uit de afkondiging van de nagenoeg algehele convertibiliteit van de Duitse Mark, waardoor deze valuta vrij wel op een lijn komt te staan met de Amerikaanse en de Canadese dollar en de Zwitserse frank. Het is bekend dat West-Duitsland zijn goud- en deviezenvoorraad reeds gerui me tijd sterk heeft zien stijgen (ze be draagt thans DM 26 miljard) door een uitermate gunstige ontwikkeling van zijn handelsbalans, welke in het afgelopen jaar een overschot van DM 6 miljard aanwees, voornamelijk als gevolg van een stabiele exportprijs en gedaalde prijzen voor de import. Zowel de invoering van de externe convertibiliteit door de meeste landen van Europa, als de verdergaande verrui ming van het internationale handelsver keer door West-Duitsland, is bedoeld als een poging tot verwezenlijking van het ideaal van een vrije vrijwillige gemeen schap der Westerse volken, welke als een absolute voorwaarde van grotere wel vaart voor de bevolking van ons wereld deel moet worden beschouwd. In zoverre is er dan ook ongetwijfeld reden voor het nieuwjaarsoptimisme, dat in ver schillende nieuwjaarsbeschouwingen tot uitdrukking is gekomen. De geweldige ontwikkeling van de V.S., zowel als de toenemende beteke nis van Rusland en Japan op de wereldmarkten en de industriële op komst van andere landen dwingt de landen van Europa tot een positieve politiek van economische samenwer king, welke in een geleidelijke vrijma king van het onderlinge handelsver keer en het internationale betalings verkeer tot uitdrukking moet komen. Hoewel uit de beschouwingen van verschillende „captains of industry" in ons land blijkt dat tal van moeilijk heden zullen moeten worden overwon nen en er vele onzekere factoren zijn, die het zicht op de toekomstige ont wikkeling van de nationale en de in ternationale handel benemen, is men het er algemeen toch wel over eens dat de recente monetaire maatregelen voor de handelspositie van Europa nieuwe expansiemogelijkheden schep pen, zowel voor de verschillende lan den onderling als ten opzichte van de wereld buiten de kring van de Euro pese Gemeenschap. Dat men ook elders hiervan overtuigd is, bewijst de toenemende belangstelling van de grote Amerikaanse ondernemin gen voor de vestiging van dochtermaat schappijen in Europa of de deelneming in Europese bedrijven. Volgens recente gegevens hebben de Amerikaanse maat schappijen reeds voor meer dan 4 mil jard in ons werelddeel geïnvesteerd, waarvan ruim Vi miljard alleen in ons land. Begin voi'ig jaar telde men reeds meer dan 75 Amerikaanse industrieën in ons land, terwijl in meer dan 20 Ne derlandse ondernemingen met Ameri kaans kapitaal werd deelgenomen en de V.S. blijven op dit punt in hoge mate actief. Als gevolg van de gemeenschap pelijke markt ziet men voor Europa een toenemende vraag naar consumptiegoe deren en de produktie hiervan binnen de grenzen van de Europese Gemeenschap brengt het voordeel mee, dat men kan profiteren van lagere tarieven, lagere lonen en een grotere arbeidsproduktivi- teit, waarin onder de Europese landen België aan de spits staat, maar ook Ne derland geen slecht figuur maakt. Dr. G. A, Kohnstamm heeft enige tijd gele den over deze Amerikaanse „infiltratie" reeds zijn bezorgdheid uitgesproken, om dat de Nederlandse vestigingen van Amerikaanse ondernemingen gebruik kunnen maken van het in de V.S. hoog ontwikkelde researchapparaat en hier door op vele Nederlandse bedrijven een voorsprong hebben. Ook het feit, dat nu reeds geruime tijd de Nederlandse internationale aandelen tot grote bedragen voor Amerikaanse rekening worden gekocht, wjjst erop, dat men ginds in de ont wikkeling van het Nederlandse be drijfsleven een groot vertrouwen stelt en in die ontwikkeling een zo groot mogelijk aandeel poogt te krijgen. Men maalt daarbij als bekend niet over het rendement, evenmin als men dat ten aanzien van de aandelen der Ameri kaanse ondernemingen doet. Het gaat in de eerste plaats om het „bezit", om de belegging van kapitaal in waarde volle activa, waarbij ook de vrees voor een waardevermindering van het geld nog altijd een grote rol speelt, hoewel in de V.S., zomin als in ons land ge durende de laatste tijd van een zicht bare inflatie sprake is. Zowel de Newyorkse beurs als die te Amsterdam is de eerste week van het nieuwe jaar dan ook weer met een ver dere koersstijging begonnen na de hoog terecords, welke 1958 heeft gebracht. Het indexcijfer voor Amerikaanse in dustriële aandelen is van 583.65 op 31 december tot 591.37 op 6 dezer gestegen, in Amsterdam is het algemeen index cijfer voor de aandelen van 245.42 tot 257.23 opgelopen, voornamelijk door de stijging van het indexcijfer voor de in ternationale fondsen, dat van 258.33 tot 376.74 vooruitging. Het optimistisch ge luid van de president-directeur van de A.K.U., ir. A. J. Engel en de medede ling van de voorzitter van de N.-Bra- bantsche K. v. K. dat 1958 voor Philips een topjaar is geweest hebben hun in vloed daarbij niet gemist. In de V. S. wordt voor 1959 wel geen stijging van de economische bedrijvig heid vernacht, maar een geleidelijke verbetering voor de drie belangrijke sec toren van het bedrijfsleven, de bouw nijverheid, de staalnijverheid en de auto mobielindustrie, welke laatste in 1958 een dieptepunt heeft bereikt. Een feit is, dat aan de daling van de investerin gen in de V.S. een einde is gekomen. De minister van handel, Lewis Strauss, heeft de verwachting uitgesproken, dat de uitwerking van de bevolkingsgroei en de aanhoudende stroom van de technologische vooruitgang in de ko mende jaren ongekende mogelijkhe den zal scheppen voor kapitaalsinves teringen en het uitbreiden van de werkgelegenheid. Enerzijds dus de vrees voor inflatie als gevolg van nieu we looneisen in 1959, anderzijds de verwachting dat consumptie en pro duktie zich weer in een opgaande lijn zullen bewegen, dringt het belegging zoekend kapitaal, zowel van de grote trusts, als van particulieren, naar de aandelenmarkt in New York en naar de aandelenmarkt in New York en naar de aandelen van grote concerns in Europa. Deze situatie betekent voor de Am sterdamse beurs uiteraard een aanhou dende prikkel, zoals uit de verdere koersstijging op de aandelenmarkt ge durende de eerste week van het nieuwe jaar is gebleken. Het reeds meermalen geconstateerde verschijnsel, dat de Ne derlandse belegger, die de verleiding om op zijn internationale aandelen winst te nemen, niet kan weerstaan, in andere aandelen op de Amsterdamse beurs her belegging zoekt, heeft zich ook in de afgelopen week in sterke mate voorge daan. Blijkbaar begint de Amerikaanse mentaliteit, n.l. de verwaarlozing van het rendement en de waardering van de intrinsieke waarde der aandelen, ook in ons land te groeien. Zij komt tot uit drukking in de voorliefde voor de aan delen van grote concerns. Niet alleen omdat men niet ten onrechte de mening is toegedaan dat deze zich onder de nieuwe voorwaarden op de wereldmarkt het best zullen kunnen handhaven en over de middelen beschikken om van de nieuwe vindingen op chemisch en tech nologisch gebied gebruik te maken, maar ook omdat het niet uitgesloten is dat men in de V. S., als men van de aan delen der bekende internationale con cerns eensdeels verzadigd is, zijn aan dacht op de Nederlandse bedrijven zal richten, welke in meerdere of mindere mate internationaal georiënteerd zijn. Het zijn niet in de laatste plaats deze concerns, welker aandelen intrin siek een grotere waarde vertegenwoor digen dan de beurskoers en waarbij men zich derhalve, als het gaat om waarborgen tegen de waardeverminde ring van het geld, het veiligst voelt. Dat de Stoomvaart Mij. „Nederland" bereid is voor de aandelen Holland- sche Stoomboot, die om en bij 120% noteerden, 170% te betalen heeft op de intrinsieke waarde van de scheepvaart- aandelen, maar ook op die van de aandelen in het algemeen, weer eens de aandacht gevestigd. De nog altijd ruime kapitaalmarkt, welke ook de pas uitgegeven obliga ties van Nederland, de Verenigde Ma chinefabrieken en de Rotterdam-Rijn Pijpleiding I a boven de emissie- koers heeft doen stijgen, blijft daar bij voor de aandelenmarkt een voort durende stimulans. Te hopen is overigens dat ook in ons land vooral de particuliere investerin gen weer zullen toenemen, opdat door de vraag naar nieuw kapitaal een overwaardering van de oude aandelen zal worden voorkomen. dekiesvereniqinqen beginnen weer actief te worden vandaaq is er reünie ter ere van i<i5 jariq .Wat oude Vierde.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11