Laatste nieuws STADSNIEUWS „LUCIENNE" VRIJDAG 9 JANUARI 1959 Erepromotie van baron De Vos van Steenwijk OP 21 JANUARI IN DE STADSGEHOORZAAL De erepromotie van dr. J. E. baron de Vos van Steenwyk, president-cura tor van de Leidse Universiteit, is be paald op woensdag 21 januari te 15 uur in de Stadsgehoorzaal. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwyk ontvangt dit doctoraat op voorstel van de faculteit der rechtsgeleerdheid op grond van zijn verdiensten op bestuur lijk gebied. Dr. H. Zwanenburg overleden Dinsdagavond is geheel onverwachts op bijna 68-jarige leeftijd te zijnen huize overleden dr. H. Zwanenburg, die van 1927 tot 1956 leraar in de Franse taal en letterkunde aan de Gemeente lijke H.B.S.. in de Burggravenlaan is geweest. Voordien was de heer Zwanen burg als leraar verbonden aan de Rijks H.B.S. in Ter Apel. De heer Zwanen burg koesterde een grote liefde voor zijn vak en wist deze op vele van zijn leer lingen over te dragen. Hij was gedu rende vele .jaren voorzitter van de Ar beidersvereniging voor Lijkverbranding. Overeenkomstig zijn wens is zijn stof felijk overschot heden in alle stilte in het crematorium te Wes'terveld verast. LEIDERDORP G. SCHOPPEN ERELID VAN DE VERENIGING „GEMEENTEBELANG". De Vereniging Gemeentebelang" hield een goedbezochte algemene ver gadering in het Dorpshuis. De heer G. Lolling trad. gezien zijn verkiezing in de gemeenteraad, als voor zit/ter af. In zijn plaats werd gekozen ir. J. P. van Leeuwen. Verder namen de heren J. de Vries en E. ten Hove, resp. als vice-voorzitter en penningmeester, in het bestuur zitting. De heer Lolling blijft bestuurslid. De heer G. Schoppen, oprichter van de vereniging en oud-gemeenteraadslid, werd bij acclamatie tot erelid benoemd. De beide gemeenteraadsleden van de vereniging, mevrouw Seret en de heer Lolling, brachten verslag uit over het gevoerde beleid, waarna een zeer ge animeerde discussie volgde. VOORSCHOTEN Raad vergadert vanavond De raad is tegen hedenavond in spoedeisende zitting bijeen geroepen ter behandeling van slechts twee punten. In de eerste plaats zullen de geloofs brieven van het nieuw benoemde raads lid, mevrouw A. de Waal Malefijt— Spruyt worden onderzocht. Zij zal de plaats innemen van de heer H. A. Kort hals, die naar Leiden vertrokken is. Uit haar benoeming blijkt, dat de heer P. D. Burggraaf bedankt heeft voor het raadslidmaatschap. Het tweede punt is een voorstel tot het verstrekken van een overbruggingskrediet aan de heer J. de Graaff voor de bouw van 87 woningen. Het betreft hier een krediet van f. 174.000, met een looptijd van maxi maal 9 maanden, tegen 5 rente. De aflossing geschiedt bij overdracht van de grond aan de resp. kopers, telkens f.2000.per perceel. TONEELAVOND L.T.B. De afdeling Voorschoten van de L.T.B. heeft gisteravond reeds haar „vasten avond" gevierd met een toneelvoorstel ling. verzorgd door „De Derde Slag", uit Katwijk. Gespeeld werd „De fa. Ave- zaath en de Keizer", beter bekend als „Potas en Perlemoer". Onder regie van de heer J. Verplancke werd het een vlotte en aardige opvoe ring. De vele aanwezigen, onder wie de geestelijke adviseur, pater A. van Aarn- hem, werden verwelkomd door de heer A. Q. Doeswijk, die aan het slot de spe lers dankte voor de genoeglijke avond. Een gezellig samenzijn met de Johnny Wintils besloot de avond. POSTDUIVENTENTOONSTELLING De Postduivenvereniging „De Zwa luw" organiseert vrijdag, zaterdag en zondag in het Bondsgebouw naast de R.K. Kerk 'n postduivententoonstelling. De duiven zullen worden gekeurd door de heer H. J. Goethart. uit Rotterdam. Vandaag, na de keuring, is de ten toonstelling geopend van 7.30 tot 10.30, zaterdag van 2 tot 10 uur en zondag van 10 uur tot ongeveer 6 uur. Zondagmid dag worden de prijzen uitgereikt. JUBILEUM L. SPAANDERMAN Morgen herdenkt de heer L. Spaan derman het feit, dat hij 40 jaar gele den in dienst trad van de Zilverfabriek, destijds gevestigd in Utrecht. De heer Spaanderman is in de loop der jaren opgeklommen tot procuratiehouder. Morgenochtend vindt de huldiging in de fabriek plaats. WARMOND TAFELTENNIS „Steeds Vooruit" De resultaten van de gespeelde wedstrijden luiden: Steeds Vooruit I herenWilhelmus II 46; Steeds Vooruit 1 herenGona I 46. Het eerste damesteam verloor met 73 van Den Burcht I. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hilbrand. zn van D. Boschma en R. Bake. Roelof Johannes, zn van G. Don- kersteeg en J. Snijders, Johanna E., dr v. J. J. Wlttenaar en J. Blansjaar, Frederik Hendrikus. zn van C. Siebert en J. W. Blikman. Willem Frederik, zn van W. F. BeiJ en E. Rijsbergen, Geraida Adrlana, dr van W. van Sprang en N. W. Vogelaars Catharina Maria Theodora, dr van P. C. J. Wortman en H. J. Meljers, Johanna Ja- coba, dr van J. A. Haasbroek en J. van Delft, Bas. zn van J. S. Gouweloos en A. Mulder. Lleke, dr van E. Gans en A. Wlersma, Maaike Tltia Johanna, dr van J. C. Bijleveld en E. Oort, Ronald, an van J. H. H. Bonarlua en L. J. van der Melde. Lenie, dr van P. Kroone en C. Bouthoorn. René, zn van W. P. Breeuwer en W. M. Kaldenbach. Karollne Astrld, dr van H. A. van Ingen Schenau en A. Y. Mollema. GETROUWD H. J. M. Cornellssen en T. A. M. Huig- sloot. A. J. Kempers en T. M. Prins. T. Hoogkamer en J. M. G. van der Post, A. J. M. T. Pieters en A. A. M. van de Staak P. Groenendijk en H. J .F. van Wilgen. C. G. Baart en C. van der Haven. W. Hogen- doorn en E. H. van Dam. D. J. van Koo- ten en C. M. Haasnoot, J. Heemskerk en J. Slerat, P. J. Kokelaar en L. Piress. OVERLEDEN J de Jong. 49 Jaar. echtgen van H. W Janse, C. Erkelens. 69 Jaar. H. Zwanen burg. 67 Jaar. man. S. G. Kooij, 98 Jaar. man. H. E. van der Wijngaard, 94 Jaar, Met de verkiezingen in 't zicht A.R. KWAM BIJEEN In een der zalen van het Geref. Jeugd huis aan de Breestraat vergaderde gis teravond Wijk IV van de A.R.-Kiesver eniging „Nederland en Oranje" onder voorzitterschap van de heer Chr. v. d. Heuvel. Na de gebruikelijke opening volgde een bespreking van het voorstel van het Centraal Comité van de A.R.- Kiesverenigingen om bij de a.s. verkie zingen met één lijst uit te komen, waar van de eerste 24 namen dezelfde zijn over het gehele land en de laatste zes namen voor elke kieskring verschillend. Ook werd het program van actie onder de loep genomen. De vergadering ging tenslotte met een en ander akkoord. In verband met het vergevorderde uur hield de heer v. d. Heuvel in plaats van een causerie een kort praatje tot besluit. Dit laat9te had vanzelfsprekend betrekking op de komende Kamerontbinding. Vol gens de heer v d. Heuvel is het een vaststaand feit dat de schuld van alle verkiezingsdrukte bij de PvdA ligt. In deze partij heerst grote onenigheid o.m. over sociale vraagstukken, bewapenings vraagstukken en Nieuw-Guinea. Het vertrek van dr. Drees zal de PvdA onge twijfeld nog meer schade berokkenen, aldus spreker. Wat de perspectieven van de Kamerontbinding betreft is de toe komst bijzonder onzeker. Gehoord de steeds weer kerende uitlatingen van prof. Romme als zou een blijvende sa menwerking met de socialisten nood zakelijk zijn, vreest de heer v. d. Heuvel een herhaling van hetgeen in de afge lopen periode is gebeurd Spreker zei dankbaar te zullen zijn wanneer de ko mende verkiezingen als gevolg hebben een duidelijke scheidingslijn tussen de verschillende groeperingen. Hij hoopte, dat de A.R. nu weer een periode van bloei tegemoet zal gaan. Op de leden werd een beroep gedaan zo nodig be hulpzaam te zijn bij de komende ver kiezingsacties. INBREKER AANGEHOUDEN De politie heeft in de afgelopen nacht op de Morssingel een 18-jarige Leide- naar aangehouden, die zich aldaar op enigszins verdachte wijze ophield. De jongen was in het bezit van een schroe vendraaier en een staaflantaarn. Later bleek, dat hij had ingebroken in een school aan het Schuttersveld. Kasten en lessenaars waren opengebroken, doch de jonge inbreker heeft niets van zijn gading kunnen vinden. WASSENAAR Voorzitter Frodaktschap besprak vsekoutlerijprob'ersen Op een vergadering die gisteren belegd werd door de afdelingen Wassenaar en Voorschoten van de Hollandse Mij van Landbouw en van de Vereniging van oud-leerlingen van Landbcuwóndirwys- inrichtingen heeft de heer Joh. de Veer. voorzitter van het Produktscihap voor Vee en Vlees een inleiding gehouden over de huidige toestand in de veehou derij. De heer De Veer maakte, nadat de heer S. de Jong een inleidend woord gesproken had, eerst enkele opmerkin gen over de taak en de wijze van wer ken van het Productschap. Men heeft er, aldus sprwel eens bezwaren tegen gemaakt, dat in het Produktsehap ver tegenwoordigers van werknemersorgani saties ook meebeslissen over zuiver economische aangelegenheden. Spr.'s ervaring daarmee is echter onverdeeld gunstig: hierdoor immers ontstaat er in de vakbonden en de consumentenorga nisaties een beter begrip voor allerlei dingen. De heer De Veer besprak vervolgens de situatie op veehouderijgebied. Wat de koeien betreft schetste 'hij de toe stand als gunstig. Er is vooral vraag naar mager vlees. De afzetmogelijkhe den zijn gunstig. Over de varkens zeide spr., dat ook in de varkenshouderij goede resultaten zijn geboekt in het laatste jaar, dank zij het feit. dat er voor het spek afzet gebied gevonden kon worden. Tenslotte sprak de heer De Veer over de schapen. In het algemeen achtte spr. de vooruitzichten voor de schapenfok kerij niet ongunstig al moeten de scha penhouders het aantal niet te hoog op voeren; een schaap moet ruim kunnen lopen. Na een pauze werd er druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om de voorzitter van het Produktsehap vragen te stellen. VIERJARIG JONGETJE DOOR TRAM GEGREPEN In de Van Zuylen van Nyeveltstraat bij de Zijllaan is gistermiddag een vier jarig jongetje. David de Boer, wonende aan de Lus op een van de overgangen over de tramrails door de motorwagen van een uit de richting Den Haag komende tram gegrepen. Van de linker hand van het ventje werden enkele vin gers afgereden, verder liep het kind geen ernstig letsel op. Dokter Ooster- baan verleende de eerste hulp waarna het jongetje door zijn moeder werd meegenomen naar een ziekenhuis. De bestuurder van de tram bracht na en kele meters reeds de tram tot stilstand, maar de aanrijding kon hfj onmogelijk voorkomen WIELRIJDER GEWOND Op het kruispunt Van Zuylen van Nyeveltstr.-Middelweg-lDeylerweg slipte gisteren een 26-jarige motorrijder uit Wassenaar tegen een voor hem rijdende ~;-jarige wielrijder uit Wassenaar. De wielrijder kwam te vallen en liep een hersenschudding en een ernstige hoofd wond op. De man is. nadat dokter Boo- gaart de eerste hulp had verleend, per ambulance-auto naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. A.R. KIESVERENIGING STELDE KANDIDATEN. De Anti-Revolutionaire Kiesvereniging Wassenaar-zuid heeft gisteravond in het Groene Kruis-gebouw in het Kerke- hout vergaderd in verband met de voor bereiding van de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 12 maart a.s. De voorzitter, dr. ir. J. Ph. Poley, liet in een inleidend woord de activiteiten van de kiesvereniging in 1958 de revue pas seren en gaf. nadat de penningmeester zijn Jaaroverzicht aan de vergadering had voorgelegd, een kort resumé van de politieke ontwikkeling van de laatste maanden, die leidden tot Kameront binding en vervroegde verkiezingen, die door de AR-partij en de CHUnie niet gewenst werden. Aan de hand van het door het Cen traal Comité opgestelde advies werd daarna overgegaan tot kandidaatstel ling. Er werd op enkele punten van het advies afgeweken. De voorzitter wijdde enkele woorden aan het concept-program van actie, dat zaterdag a.s. op de vergadering van de Kamerverkiezingscentrale aan de orde zal worden gesteld. Tenslotte besprak de vergadering de te voeren propaganda- actie. KNVB en televisie (Van onze Haagse redactie) „De K.N.V.B. zal het tot nu toe ge volgde systeem voor het verlenen van toestemming aan de Nederlandse Tele visie Stichting tot het uitzenden van voetbalwedstrijden in de nabije toe komst niet wijzigen". De secretaris- penningmeester van de K.N.V.B., de heer L. Brunt, gaf dit antwoord op een vraag betreffende een bericht in het Franse sportblad l'Equipe. Dit blad meldde, dat de Italiaanse Voetbalbond zestig miljoen lire zal ont vangen van de televisie voor uitzendin gen van competitiewedstrijden. Dit betekent dus. dat van competitie wedstrijden geen regelrechte reportages zullen worden uitgezonden. Tegen het uitzenden van flitsen achteraf, zoals nu reeds door enige omroepverenigingen wordt gedaan, bestaat geen bezwaar. Nieuwjaarsreceptie Koninklijk Paar H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bemhard hebben tegen het mid daguur de leden van het corps diplo matique op de gebruikelijke nieuwjaars receptie in het Koninklijk paleis op de Dam te Amsterdam ontvangen. Bij deze receptie was ook de minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, aanwezig. Tévoren had de vorstin in het paleis Soestdijk tussen tien en elf uur de nieuwe ambassadeurs van Australië en Polen en de nieuwe gezant van Honga rije ontvangen voor het aanbieden van hun geloofsbrieven. 39 ambassadeurs. 3 gezanten en 13 zaakgelastigden kwamen namens hun regeringen de nieuwjaarswensen aan het Koninklijk paar aanbieden. Het was de eerste keer, dat de Ko ninklijke Luchtmacht bij de nieuwjaars receptie de erewacht voor het paleis had betrokken Deze werd gevormd door een ere-squadron in het blauwgrijze veldtenue met platte pet. de bol bedekt door een lichtblauwe hoes. dito lange slobkousen, en in dezelfde kleur de leren uitmonstering. Terzijde van de paleis ingang stond de Kapel van de Konink lijke Luchtmacht met tamboerkorps in het ceremonieel tenue: lichtblauwe tu niek, donkere broek en kleine kolbak met pluim. Jaarbeurs kaapt half Expc-carilion (Speciale berichtgeving) Vanochtend heeft de directie van de Jaarbeurs te Utrecht een carillon van 23 klokken aangekocht, dat in een 36 meter hoge toren zal worden opgehan gen. Deze beiaard, die de helft vormt van het carillon, dat een belangrijk onderdeel was van de Nederlandse expositie op de Wereldtentoonstelling 1958 in Brussel, komt te siaan op het voorplein van het Jaarbeursterrein Crceselaan aan de Graadt van Roggen- weg. Reeds bij de komende voorjaars- beurs in maart zal het zijn heldere tonen laten horen. De 23 klokken maken deel uit van het Expo-carillon, dat eigendom is van de gemeente Arnhem en bestemd om in 19S3 in de dan herbouwde Eusöbius- toren te worden aangebracht. Duits vissersvaartuig voer de „Fret" aan (Van onze Haagse correspondent) In het gebouw van de Zeekrijgsraad in Den Haag heeft de Marineraad van daag uitspraak gedaan inzake de aan varing tussen het Nederlandse vissery- politievaartuig „Fret" en het Duitse vis sersvaartuig „Münster". Deze aanvaring gebeurde op 7 november 1957 op de Noordzee, toen de arts van het Neder landse marinevaartuig op verzoek van de schipper van het Duitse schip met een vlot naar de „Münster" voer. Beide schepen kwamen toen dus dicht in el- kaars nabijheid. Op grond van de ver klaringen van gehoorde getuigen is de Marineraad nu tot het oordeel gekomen, dat de directe oorzaak van de aanva ring gelegen is in de gedragingen van de opvarenden van de „Münster", die achteruit heeft geslagen met het gevolg, dat de „Fret" een aanvaring niet meer kon vermijden. De schade was overigens niet erg en het Duitse schip kon zijn reis voortzetten. Het viste rustig verder en kwam pas elf dagen later in zijn thuishaven terug. Brits vissersvaartuig vergaan: drie vermisten Bij Scarlet Head is hedenochtend het 274 ton metende Britse vissersvaartuig „Freya" vergaan. De Belgische treiler „St. Jan Berchmans" heeft op drie na alle bemanningsleden gered. De „Freya" had twintig man aan boord. De red dingboot van Wick is uitgevaren om naar de vermisten te zoeken. JONGEN TUSSEN BUS EN MUUR GEDOOD. Op het Stationsplein te Apeldoorn Is gisteravond de 16-jarige scholier A. van Ernst om het leven gekomen. Hij postte in de brievenbus aan het station een brief op het moment, dat uit de Sta tionsstraat een autobus van de Veluwse Autodienst naderde. Toen de chauffeur van deze autobus de bocht naar links wilde nemen, gleed zijn wagen tenge volge van de gladheid door, waardoor het slachtoffer tussen de bus en de muur van het station beklemd raakte. De jongen liep ernstige verwondingen op en overleed korte tyd na aankomst in het ziekenhuis. CRICKET DERDE TESTMATCH AUSTRALIË—ENGELAND Engeland scoort 190 voor 6 Aan het einde van de eerste dag van de derde testmatch tussen Australië en Engeland, welke te Sydney wordt ge speeld, hadden de Engelsen 190 runs gescoord voor het verlies van 6 wickets. Zij hadden een bijzonder slechte start. Arthur Milton en Trevor Bailey het openingspaar verzamelden slechts 23 runs voor hun team. De captain van de ploeg, Peter May, die met 42 runs top scorer werd, en Tom Graveney zorgden ervoor, dat Engeland op 68 runs kwam te staan toen het derde wicket viel. Nog steeds stonden de zaken voor de gasten er niet gunstig voor. Bij de val van het vijfde wicket vermeldde het scorebord 98 runs. Daarna ging het echter beter, dank zij uitstekend batten van de debu tant Swetman. De kleine wicketkeeper van Surrey stond bij het trekken van de stumps nog aan bat en had op dat moment 36 runs vergaard. Toen het zes de wicket viel. bedroeg het totaal 190. De Australiërs Meckiff en Davidson na men de eerste twee wickets voor hun rekening en de nieuwe off-spinner Keith Slater bracht de wickets van Dexter en May ten val. Sceptisisme over uraniumvondsten De heer Lierop mag proefboringen doen (Speciale berichtgeving) Dr. A. A. Thiadens directeur van de Geologische dienst te Haarlem is giste ren naar Rotterdam gekomen voor een onderhoud met de grondboorder J. Z. Lierop. Dit naar aanleiding van diens bewering dat hy in Overijssel uranium zou hebben gevonden. Uiteraard infor meerde dr. Thiadens naar de grond monsters, waarover de eigenaar van het boorbedrijf zou beschikken. De heer Lierop wil er echter niets van weten die te tonen. Zyn argument ls dat hy niet de kans wil lopen dat anderen profijt gaan trek ken van zijn vondst. Onder toezicht van het Staatstoezicht op de mijnen kan de heer Lierop nu en kele proefboringen verrichten: deze heeft zich daartoe bereid verklaard. De bodemmonsters zullen door de Geo logische Dienst worden onderzocht. Blijkt er inderdaad zoveel uranium in de bodem aanwezig te zijn dat een lo nende exploitatie mogelijk wordt geacht en kan men bovendien aannemen dat de aanvrager over voldoende geldmidde len tot exploitatie beschikt, dan kan een concessie worden verleend. By de Geologische Dienst staat men overigens vry sceptisch tegenover de verklaringen van de heer Lierop. MR. SANDERS OPVOLGER TE ROTTERDAM VAN PROF. MR. H. DRION Het college van curatoren van de Ned. Economische Hogeschool te Rotterdam heeft van 1 september a.s. benoemd tot gewoon hoogleraar voor het burgerlijk recht, de hoofdbeginselen der burger lijke 'rechtsvordering, het handelsrecht, het faillissements-recht het internatio naal privaatrecht en het luchtrecht, mr. P. Sanders, advocaat te Schiedam. De heer Sanders zal de plaats inne men van prof. mr. H. Drion, die in ok tober 1958 tot gewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden werd be noemd. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 9 Januari. Kaasmarkt. Aan gevoerd 19 partijen Goudse kaas en 4 partijen Leidse Kaas. Notering Goudse eerste kwaliteit f2 272.32, Goudse twee de kwaliteit 2.23—2.26. Leidse eerste kwa liteit tot f 2.28. Handel lui. LEIDEN. 9 Januari. Veemarkt. Aan gevoerd 8 stieren. 45 melkkoeien. 320 vet te koelen, 51 vare koelen, 26 vette kalve ren. 63 nuchtere kalveren, 2557 vette schapen. 29 varkens (zeugen). 350 schrammen. 590 biggen. 2 geiten. totaal 4041 stuks. Notering: stieren schoon gewicht 13.00 3.35, melkkoeien 850-1175. vette koelen schoon gewicht 2.803.45. vare koelen 550950. vette kalveren levend gewicht 2,202.80. nuchtere kalveren levend ge wicht per kg: 1.401.80, nuchtere kalve ren levend gewicht per stuk 5085. vette schapen 65—90. drachtige zeugen 275 273, schrammen 80110, biggen 4852. en tot f 58.z Handel voor stieren goed. melkkoeien rustig, vette koeien vlug. vare koeien wil lig. vette kalveren goed, nuchtere kalve ren vlug. vette schapen en lammeren stug, zeugen, schrammen en biggen ma tig. AALSMEER. 7 Januari. C V. Centrale Aalsm. Veiling G.A. Seringen: Stepman per tak 3070, Legray 2565. Blauw 35- 90. Anjers: rood per stuk 1430. roze 15- 30. wit 1330. gemengd 1020. Rozen: Better Times per stuk 1548. Parel van Aalsmeer 2060. Rosalandla 1442. Ge- heimz. Dulsberg 1680, Baccarat 2590. Stokman 1459. Towny Gold 2095. Di versen: Calla per stuk 2090. Gerbera per tak 1553. Euphorbia 15—65. Ama ryllis per kelk 1545. Freesia per bos 100 —290, Asp. plumosus per bos 90150. Iris 120350, Cyclamen 80135. Tulpen 70150. Narcissen 50110. Hyacinten met bol 1542. Blauwe Druifjes 1540. ALKMAAR. 9 Januari. Commissie notering fabrleks Edammer f 2.13. Handel kalm. POTPLANTEN: grote pot kleine pot: Adianthum 6570. Anthurium 500 —600 150180, Azalea 400—700 6095. Begonia's 200290 4050. Bladbegonia 3040. Cactussen en vetplanten 85 115 1620, Cyclamen 350520 150205, Ficus 250370 Idem repens. 4045. Kalanchoë 150175, 90110, Monstera 400750 Nephrolepls 200350 Platycerum 250—400 120150, Primula malacaldes 100115. Primula obcou- vlca 150205 5075. Primula sinensis 4550. Pterls 4045. Sansivlera 200- 250 75100, Sclndapsus 7585. Tra- descantia 6075, 1520, Hedera bont 6075. idem groen 4045, Asplenlum 100150 4045. Euphorbia splendens 200225 3035. Clscus antarctlca 150 200 4050. Peperomia U.S.A. 5075 AALSMEER. 8 Januari. C.V. Centr. Aalsm. Velling GA. Seringen: Stepman per tak 45100. Legray 3065. Blauw 50125. Am. Anjers: rood per stuk 13 35. roze 1438. wit 1230. gemengd 10 18. Rozen: Parel van Aalsmeer per stuk 1758, Better Times 1543. Rosalandla 1435. Gehelmz. Dulsberg 2083. Towny Gold 25100. Stokman 1558. Diversen: Freesia per bos 100130, Cyclamen 90 165,Asp. Plumosus 90150, iris 140310, Gerbera per stuk 1530. Calla 2055, Euphorbia per tak 1475. Amaryllis per kelk 2045. Prunustriloba per tak 30 75. Forsythia 2585. Tulpen per bos 90 170, Narcissen 5580. Hyacinten 1444. Blauwe Druifjes 1238. BARNEVELD. 8 Januari. Elervelling SBE. Aanvoer 354.134 stuks. Handel vlug Prijzen eieren van 54/60 gram f 10.20 f1109. eieren van 60'66 gram f1122 f 12 62 eendeëleren 71/76 gram f9 06 f9 70. alles per 100 stuks. Coöp Veluwse Elerveillng Barneveld- Ede. Weekaanvoer circa een miljoen st. Handel redeiyk. Prijzen eieren 51/60 gr. f9.8011.17, 60/63 gTam f 11.31—12.10, 63/68 gram f 12.3213.67 alles per 100 st. Eiermarkt. Aanvoer 1.600.000 stuks. Handel redeiyk. Pryzen eieren van 56/66 gram f 10.5013.00, algemene prijs f 11.60 per 100 stuks. Kiloprijs f 1.93. basis 60 gr. Prysnoterlng Gelders Overijselse Ver eniging van Elerhandelaren. Grote eieren f 12.tot f 13.25. 63/68 gram. kleine eie ren f 10.5011.75 gewicht 54/61 gram. ROELOFARENDSVEEN. 8 Junuarl. Bloemenveiling: Blauwe Druifjes 3052, Narcissen: Earley Glorie 5670. Magni ficence 6870. Tulpen: Rose Copland 1.15—1.60. Wintsrgold 80—100, Krelage 84—99, Early Queen 831 00. Hillegarde 84—99, Lustige Wltwe 1.26—1.37, White Sail 1.10—1.25, Sulfer Triumph 1.00—1.03 Plquante 1.301.32, Preludium 901.00 per bos. Am. Anjers 1525 per stuk RIJNSBURG. 8 Januari Groentevei ling. Rode kool 1218. gele kool 1217, groene kool 1517. boerenkool 1315. waspeen A 1226. B 1018. uien 813. spruiten 2540 per kilo. RIJNSBURG. 8 Januari Bloemen veiling FLORA. Tulpen: Demeeter 196— 235. White Sail 110—135. Copland 140— 175, Krelage 95—120. Wlntergold 105— 125. Hillegarde 100—110. Hadly 115—130. Preludium 110125. Plcant 125135, Su perbe 115135, Lustige Wltwe 125145. Roland 120135. Narcissen- L'Innocence 85105, Early Glory 7595. Golden Har vest 90110, Helios 6885. Paper White 75100, Blauwe Druifjes 46—61, alles per bos. Am. Anjers: sim rood 2632. wit 24 28. roze 2936. Krokussen 57. Hya cinten- L'Innocence 2033. Jan Bos 22 36. Pink Paerl 24—28. Ostara 2336. Bis marck 1935. Delftsblauw 2232 alles per stuk. UTRECHT. 9 Januari - Op de Utrecht se kaasmarkt ls heden aangevoerd 1 par tij kaas. Aantal kazen 40. Aantal kg's 212. Geen notering voor de prys. De handel was vlug. Het vriest nu flink in Val d'lsere In Val d'lsere vroor het vanmorgen 10 graden. De wedstrijden om het Nederlandse skikampioenschap zou den hedenmiddag om 2 uur beginnen. Prettige katten! Toen eerste stuurman N. W. C. Destree. uit Apeldoorn, ongeveer een maand geleden met de „Mataram" In Belawan lag, kocht hij daar twee wilde katten, waarvan hem door de verkoper werd gegarandeerd, dat hij ze gedurende de reis gemakkelijk tam zou kunnen maken. Men heeft er aan boord met vereende krachten alles aan gedaan, maar kon nauwelijks verhinderen, dat de dieren elkaar opaten! Want voor alles wat vlees was, had den ze graag een moord over. Gisteravond kwam de „Mataram" aan de Lloydkade in Rotterdam aan. en stuurman bestree was blij, dat hij zijn vermeende huisdieren aan Burgers Dierenpark in Arnhem, dat zich over hen wilde ontfermen, kon afleveren. En van zijn woonplaats Apeldoorn uit, kan hij er met zijn familie gemakkelijk nog eens naar gaan kijken ZELFDE HORLOGER VOOR TWEEDE MAAL BEROOFD. Vannacht heeft men voor de tweede keer binnen twee dagen een ruit van een horlogewinkel aan de Vijzelstraat in Amsterdam met een steen ingegooid en uit de etalage alle gouden horloges weggehaald. De klokken en wekkers liet de dief ongemoeid. De waarde van de buit wordt op ongeveer f 4000 geschat. Engeland bereid tot regeling met Egypte Engeland heeft zich bereid verklaard tot een regeling van zijn geschillen met Egypte en dit medegedeeld aan de pre sident van de Wereldbank, Eugene Black. Dit is bekendgemaakt door het Egyptische ministerie van Economische Zaken. Volgens het Egyptische blad „Al Sahaab", dat hiervoor een officiële bron aanhaalt, zou in de eerste helft van januari een overeenkomst met Enge land worden getekend. Volgens het blad heeft de Britse schatkist zich bereid verklaard, tien miljoen pond vrij te geven van de geblokkeerde Egyptische saldi in Engeland, ten behoeve van de invoer door Egypte van goederen en machines uit Engeland. Advertentie Exclusieve Damesconfectie BOTERMARKT 17 Tel. 32765 VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren; Paulus A., zn van L. N. de Brabander en C. I. J. Verbeek. Adrlanus O. P.. zn van O. A. Rljadljk en W. P. La- gerberg. Pieter, zn van Z. Verhard en H. H. J. Verhoog. Gustaaf. zn van W. van Wijk en A. Bogerd. Ondertrouwd: D. Lange en R. Wester weel Getrouwd: J. van Doorn en M. M. J. van Winden, L. van der Sijs en N. van Mourik. Overleden: M. Wolleswlnkel, 46 Jaar. echtgenoot van W. van Leeuwen. A. Ver hoef!. 68 Jaar. wed. van L. Weeda, G. van Os. 55 Jaar. wedn. van P. Brusse. L. B. Nouwens. 76 Jaar. wedn. van A. E. M. Llngerak. VARIA APPELS ETEN NA DE MAALTIJD, MINDER TANDARTS-BEZOEK De Universiteit te Liverpool heeft onlangs een rapport uitgegeven van een twee jaar durend onderzoek over het gebruik van appels om tandbederf tegen te gaan. Ongeveer 200 kinderen werden in twee groepen verdeeld; waarvan één groep na iedere maaltijd en ook als zij iets aten tussen de maal tijden door. appels kreeg opgediend. Bij alle leeftijdsgroepen was het per centage t andbederf bij de appel groep aanzienlijk minder dan bij de controle groep. De kosten en het fruit voor dit pro ject werden verschaft door de appel telers. Twee films ,die tot doel hebben het appelverbruik te stimuleren in verband met het tandbederf, zijn op ruime schaal in Amerika vertoond. Ze hebben een buitengewoon gunstig effect gehad op de appelverkoop, aldus de rappor teurs. BEURSOVERZICHT Zeer vaste markt AMSTERDAM, 9 Januari Voor de laatste beursdag van deze week was de handel tamelijk levendig en verkeerde het Damrak weer in een hausse-stemming. De internationale waarden konden de gasteren geleden verliezen gemakkelijk inlopen, terwijl aandelen Philips en AKU's daarboven nog een behoorlijke winst konden boe ken. De flauwe stemming van de vorige dag bleek een vergissing te zfjn geweest. De Fhilips-papieren vervulden vanmid dag de hoofdrol en waren bij de opening oip 490%, 16 punten hoger. De markt stond onder invloed van de vaste stem ming, waarmee Wallstreet was afgeko men. De koersfluctuaties bleven binnen betrekkelijk nauwe grenzen. Op hoge prijzen werd de willige stemming afge remd door geringe verkopen uit het buitenland. De kooporders hadden bij de opening rijkelijk de overhand waar door over vrijwel de gehele linie van de internationale waarden flinke koers winsten ontstonden, die voor AKU's en Unilevers in het verdere beursverloop met een paar punten werden geredu ceerd. Per saldo boekten AKU's een koerswinst van circa 7 en Unilevers 6 punten. Philips bleven op vrijwel de hoogste prijs van de dag. Kon Olies lagen goed in de markt en boekten een winst van circa f. 2.60. De aandelen bleven eohter nog iets onder pariteit New York. KLM werd onveranderd ge adviseerd. De Scheepvaarten werden vandaag min of meer verwaarloosd. De koersen gaven geen belangrijke verschillen met die van de vorige dag te zien. In de hoofdfondsen van de Cultuurwaarden was een levendige handel, vooral in HVA's. Deze aandelen liepen op van 137% tot 1401/4 en behaalden een koerswinst van circa 6 punten. Een en ander op een spoedig te verwachten bericht van de maatschappU. Deli's en Senembah's eveneens gevraagd, terwijl het dividend voorstel van 5 pet over het boekjaar 1958 van Amsterdam Rubbers, hoegenaamd geen invloed had op de koers van de aandelen, die circa 2 pun ten hoger noteerden. De beurs vraagt zich af of dit dividend uit eigen mid delen wordt betaald, of uit de winst. Een dividend van 5 pet was reeds eer der in de koers van de aandelen ver disconteerd. Handelsbanken een puntje hoger by een minimale affaire. Staats fondsen vast. WISSELKOERSEN Amsterdam, 9 januari. Londen 10.57%—10.58%: New York 3.77—3.77%; Montreal 3.89%—3.89%; Parijs 76.82%—76.92%; Brussel 7.53%— 7.53%; Frankfort 90.2390.28; Stock holm 72.88y2—72.93%; Zurich 87.40— 87.45; Milaan 60.45%60.59%; Kopen hagen 54.66—54.71: Osflo 52.83%—52.88% Wenen 14.54—14.55; Ankara 3.77—3.77% nam.: Praag 52.8452.94; Lissabon 13.21 —13.22% 99f| 100 93% 93% 79% 90H 91% 94% 94% 93 93 92% 92% 87% 88B 89 89% 88% 89% 90 88% 88% 90% 91 y4 96% 97 96A 96% 59% 96 96 88% 110% 111 Industr. Obligaties Beurs van Amsterdam Phuip3 Douarmg Vrijdag 9 januari ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99« Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned '54 3% Ned. '55 I 3'A Ned. '55 II 3% Ned. '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS 2% Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Ned. W.B 6% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. HandelmJJ Amst. Rubber H.VA Java Cult Senembah Vorstenlanden AE.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Deli Mfj.en (Ver.) Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens cert Müller en Co. N.B Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Petr (f. 20.—) idem (50 6. f.20.—) Holl. Amer. iyn Java China Paket K.L.M Kon. Ned. Stmv. MU. Kon Paket My Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr eert v. Ommeren eert Kon Rott. Lloyd Ned Scheepv. Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 93% Den Haag 1954 3% 86% Leiden 1947 3% 95 R'dam '37 I-HI 3% 92% 36 38 149 150% 195 195 86 89% 134% 13Q% 25 25% 124% 126% 10% 10% 222 284% 223% 424 427 137.25 130.50 203 209 337 340 326 322 310 312 474% 491% 195 200 438% 442% 203%. 202% 182 180% 706% 722% 178.10 180.40 177.35 180.10 159% 158% 137 137% 109.50 109 161 162 126% 126% 165 165% 133% 132% 2ihC, 239 147% 146 138% 137% Phüips Dollarlng '51 94% 94% Premieleningen A'dam '53 3 98 98% 87 %B 87% A'dam '56 I 2% 86% 86% A'dam '56 II 2% 98% 99 Va Eindhoven '54 2% 82% 82% Enschede '54 2% 83 83 Den Haag '52 I 2% 95 94% 95 95 R'dam '52 I 2% 93% 93% 93% 95 108% 109 Utrecht '52 2% 100 100 Z.-Holl. 1957 2% 107 107% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 265 270 H.B.U. eert208% 209% Rott. Bank 224% 226% Twentsche Bank 194% 197 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Borneo Sum. H. My Ned G. en Sp. fabr Kon. Ned. Grofsm. Internatio Rott. Droogdok My. Sikkens Lakfabr. '53 Tieleman en Dros Ned. My. Walv.vrt. Spoorwegen Deli Spoorweg My. Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Un. States Steel 278B 281 51 51 247% 246% 119% 120 90 92 576 582 479 482 6% 83% 83% 5% 5% 29A 28A 85% 86% 60% 62% 58% 51% 63 62% 49% 49% 97 99 71%exd. 71% 80% 82% 35A 35 93% 95% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V.K. 8/1 Edelmet. Kon. AA 50 Pref. w.a. idem 57 Electrolas B 291 295GB Holl Constructie 310 315GB Ing bur v Bouwnyv. 161GB 162 ld dlv. 1958 155GL 155 Int Kunststofl Ind 44% Leidsche Wolspinn 199 195GL Ver Touwfabrieken 212 209 Wernink's Betonm 103L 101% Van wyk Textiel 60% 60% 106 103

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9