B.de KONING WYBERT „MASTER SHEETS" Eigen risico dragen? 6.90 3.45 1.85 7.45 8.95 2.25 PAUS JOANNES HEEFT EEN AFKEER VAN FORMALISME Uiterst correct ambtenaar bleek viervoudige moordenaar te zijn Er is groot kwaad gedaan Speciale verkoop SUPRA Lakens bijpassende SLOOP voor 25 cent 97ste jaargang Vrijdag 9 januari 1959 Derde blad no. 29640 Oude tradities met voeten getreden Zelfs waardering van de communisten! Moord in de kathedraal". Het klinkt niet bepaald als iets dat men gemakkelijk met de Paus van Rome associeert. Anders echter wordt de zaak, wanneer die Paus Joannes XXIII heet. Want deze op perpriester van de Rooms-Katholie- ke Kerk is verre van conventioneel. Zo kon het gebeuren, dat hij op de vijfde januari de beslotenheid van het Vatikaan verliet om te genieten van de muziek, die Ildebrando Piz- zetti schreef bij de Italiaanse verta ling van het drama „Moord in de kathedraal"dat Thomas Stearns Eliot in 1935 schreef. De Paus heeft veel plezier beleefd aan deze muzikale première. Hij schijnt trouwens intens te genieten van alles, wat hij onderneemt. Sinds zijn verkie zing tot Paus in oktober j.l. heeft deze ronde 77-jarige boerenzoon heilige tra dities en protocolaire regels zonder blik ken of blozen met de voeten getreden. Hij heeft het traditioneel geworden beeld van de frêle, etherische Paus - een enigszins verre figuur - een volko men andere aanblik gegeven. Toen Angelo Giuseppe Roncalli tot 262ste Paus gekozen was, zei een lid van zijn huishouding: „Het is onmogelijk, hij ziet er toch niet als Paus uit". Een an der gaf toe dat Joannes er niet als Paus uitzag, maar dat hij er een van formaat zou maken. Paus Joannes heeft zijn hoge en zwa re ambt in eenvoud, maar met verve op zich genomen. Hij beschouwt zich sim pelweg als een pastoor van een grote parochie, de grootste in dit geval. Kort na zijn verkiezing hield Joan nes XXIII een „persconferentie". Dat was het eigenlijk niet. Wij schreven er toen reeds uitgebreid over. Hij ontving de vertegenwoordigers van de wereld pers, die de gebeurtenissen in Rome verslagen hadden. Op die bijeenkomst zei hij, dat men hem niet zou moeten zien als een poli ticus. een staatsman, een diplomaat, een taalgeleerde, of een genie. Maar als le raar van Gods woord. Niet geëxalteerd De redactie van de Osservatore Ro mano, het deftige blad van Vaticaan stad, kreeg de instructie, dat het niet in te geëxalteerde bewoordingen over zijn persoon moest schrijven. En zijn huis houding en naaste medewerkers werden verzocht hem niet als godheid te be handelen. Paus Joannes heeft reeds vele malen de grenzen van zijn kleine staat over schreden. Reeds meer keren dan vele van zijn voorgangers, die zich meer of minder beschouwden als „vrijwillige ge vangenen". Minstens één van die toch ten mag klassiek genoemd worden. Het was zijn bezoek aan Rome's gevangenis, de Regina Coeli. De foto's van dat be zoek spraken voor zichzelf. Zij toonden gevangenen geknield aan de voeten van de hoge bezoeker, die even geroerd was als zij. Zelfs de communistische krant „L'Uni- ta" noemde Joannes „Un Pontefice sim- patico", een innemende Paus. zaakt onder de arbeiders van Vaticaan stad door plotseling in hun midden op te duiken. De tuinman kan er nog steeds niet goed overuit dat Paus Joannes met hem een praatje begon over oogsten en weersomstandigheden die daar mee sa menhangen. En alle duizend inwoners van Vaticaanstad weten nu wel iets persoonlijks over de Paus te vertellen. De afkeer van formalisme van Paus Joannes wordt thans voetstoots aange nomen. Bij hem zou men kunnen spre ken over „Van moord in de kathedraal" tot „Omwenteling in het Vaticaan". Zegevierende intocht van Fidel Castro De Cubaanse vrijheidsstrijder Fidel Castro heeft gisteren zijn zegevierende intocht In de hoofdstad Havanna ge houden. Nadat hij president Urrutia in het presidentiële paleis had begroet, heeft hij in het legerkamp Columbia in een rede tot een menigte van circa 20.000 mensen de Cubanen opgeroepen tot nationale eenheid. Castro verklaar de dat er revolutionaire elementen in Havanna zijn die wapens verbergen. Hij vroeg zich af waarom zij dit doen. Hij herinnerde eraan dat de revolutionaire groepen na de val van president Ma- chado in 1933 strijd hebben gevoerd om de verschillende regeringsfuncties. Dat mocht nu niet gebeuren, meende hij. Onderlinge strijd is uit den boze. het volk zal bij de verkiezingen wel uitma ken aan wie het de voorkeur geeft. Delegatie En deze Paus gelooft in delegatie van de regeringstaak. Hij herstelde het ge bruik van de geregelde audiënties aan de hoofden der Congregaties. Hij be noemde een kardinaal-staatssecretaris om een deel van zijn taak op deze af te wentelen. En Joannes beweegt zich graag onder de mensen. Hij heeft ver warring - zij het voor kort - veroor- Staatsvissershavenbedrijf behaalde grotere omzet Zoals wij reeds op de eerste verschij ningsdag van het nieuwe jaar hebben kunnen melden, was de omzet bij het staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden in het afgelopen jaar f. 44.986.151,92, wat büna f. 5.9 miljoen meer is dan in'1957, toen voor f. 39.128.447,50 werd omgezet. Uit de thans verstrekte detailcijfers blijkt dat de omzet zodanig is gestegen ondanks het feit, dat de aanvoer daalde van 79.583.988 kg tot 76.100.000 kg. een negatief verschil du9 van 3.5 miljoen kg. De aanvoer van verse haring, die op 19.659 055 kg kwam, lag 2,5 miljoen kg lager dan in 1957 en toch steeg de op brengst met ruim f. 750.000,— tot f. 7.297.312,55. De aanvoer van makreel nam met 550.000 kg toe tot 12.784.717 kg terwijl de opbrengst f. 3.676.816,52 be droeg, wat ruim f 475.000,— meer was dan in 1957. De aanvoer van schelvis liep belangrijk terug nl. van 11.286.928 tot 8.896.815 kg, maar desondanks lag de opbrengst met f. 4.355.785,04 slechts een ton lager dan in' 1957. De aanvoer van kabeljauw verschilde met 4.417.424 kg slechts 100.000 kg met het voorgaande jaar, terwijl de opbrengst steeg met f. 134.000,— tot f. 3.284.451,—. De koolvis gaf een vrij belangrijke stijging van 550.000 kg te zien, daardoor komend tot 3.415.979 kg, terwijl door een oplopen van de gemiddelde prijs per kg de op brengst f. 500.000,hoger lag en f. 1.566.667,17 bedroeg. De aanvoer van wijting steeg met bijna 1 miljoen kg en bedroeg 4,9 miljoen kg. De scholvisserij gaf een kleine stijging te zien. De aanvoer steeg nl. van 9 556.444 kg in 1957 tot 9.924.276 kg in het afgelopen jaar. De opbrengst ver meerderde van f. 5.094.744,74 tot f 5.712.270,47. De tongvisserij is het af gelopen jaar zeer belangrijk geweest. Kwantitatief was er in vergelijking met 1957 een stijging van 3.644.627 kg tot 4.772.016 kg, terwijl de opbrengst met bijna f. 3.5 miljoen steeg, nl. van f. 10.383.283.40 in 1957 tot f. 13.873.223.21 het afgelopen jaar. WEINIG GARNALEN De garnalenvisserij was wel heel te leurstellend. De aanvoer daalde van 179.702 tot 14.111 kg. terwijl de opbrengst terug liep van f. 345.503,96 tot f. 38.085,23. De sprotvisserij gaf een stijging te zien van 1.023.784 tot 1.513.459 kg. wat, resul teerde in een verdubbeling van de op brengst (f. 218.231.05). De industrr visserij was met 55.200 ke zandspierin waarvoor f. 4.692,— werd betaald, van weinig betekenis in vergelijking met 1957 toen de aanvoer van deze kleine vissoort 3.028.905 kg bedroeg met een opbreng van t 3Ö2*?Ö2W De Engelse testpiloot R. P. Bea- mont van de R.A.F. met een mo del van de straaljager "Lightning" waarmede hij met een snelheid van meer dan tweemaal die van het ge luid heeft gevlogen. Geen overheidsmaatregelen inzake de melkbezorging De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening a.i., ir. C. Staf, acht vooralsnog geen termen aanwezig voor het treffen van voorzieningen ter verzekering van het dagelijks leverenen bezorgen van verse consumptiemelk. Dit daargelaten de vraag of de minister zelf aan de landbouwwet de bevoegdheid kan ontlenen zulke voorzieningen te treffen. De minister vertrouwt erop dat de melkhandel zijn verantwoordelijk heid in deze zal beseffen. Het Tweede Kamerlid de heer Vrede- ling krijgt dit o.m. ten antwoord op zijn schriftelijk gestelde vragen over de da gelijkse levering en bezorging van con sumptiemelk. De heer Vredeling had deze vragen gesteld, nadat in de verga dering van het bestuur van het Pro- duktschap voor Zuivel op 3 december 1958 de verordeningen, regelende de da gelijkse levering en bezorging van melk, niet de vereiste meerderheid hadden ge haald. De minister ziet hierin voorals nog geen gevaar, dat de ook door hem gewenst geachte regelmaat bij de melk' ontvangst in de zuivelfabrieken wezen lijk zal worden verstoord. Wellicht zal de melk in enkele streken van het land, waar in de winter zeer kleine hoeveel heden per veehouder worden geleverd, in dat seizoen nu en dan om de andere dag worden opgehaald. Een dergelijke werkwijze komt de minister echter on der die omstandigheden economisch verantwoord voor en behoeft niet tot achteruitgang in kwaliteit van het te maken produkt te leiden. Staking in Peking tegen zaakgelastigde ten einde Op schriftelijk gestelde vragen van het Tweede Kamerlid de heer Goed hart in verband met een boycotactie van het Chinese personeel van de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging te Peking tegen de Neder landse zaakgelastigde aldaar, heeft de heer Luns, minister van Buitenlandse Zaken, geantwoord: Inderdaad is het Chinese personeel, zowel van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging te Peking als van alle leden van de staf van deze verte genwoordiging, een stakingsactie be gonnen. Deze actie is gevolgd op het ontslag, door de zaakgelastigde ver leend aan twee leden van het personeel, die plotseling weigerden werkzaamhe den te verrichten, welke tot hun nor male taak behoorden en dan ook voor dien zonder meer door hen werden uit gevoerd. Na uitvoerig overleg van de Neder landse diplomatieke vertegenwoordi ger te Peking met de Chinese autori teiten heeft het stakende personeel inmiddels besloten het werk te her vatten. NIEUWE SPEELFILM VAN MAX DE HAAS. De Staatssecretaris van O., K. en W. heeft aan de cineast Max de Haas te Amsterdam een Rijkssubsidie verleend voor de vervaardiging van een korte speelfilm met documentaire inslag. De naam van de film, waarvoor deze Rijkssubsidie is verleend, zal zijn: ..Da gen van mijn jaren". Zoals Max de Haas dit in de loop der jaren vrijwel regelmatig heeft toegepast, zullen ook in deze film mensen uit het dagelijks leven het spelersmateriaal vormen. Eén dezer dagen zal met de op namen, die voor een belangrijk deel in Amsterdam zullen geschieden, een be gin worden gemaakt. (Advertentie) Bij guur weer kunt U verkoudheid voorkomen met Commissie bouwverenigingen De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid ir. H. B. J. Witte heeft gisteren de „Commissie positie woning bouwverenigingen geïnstalleerd. Deze commissie, onder voorzitterschap van prof. dr. F. de Roas, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam heeft tot taak een onderzoek in te stellen naar de positie van de woningbouwcor poraties. In zijn installatierede formuleerde minister Witte de taak van de commis sie aldus: te onderzoeken of het „ge wenst en mogelijk is en zo ja op welke wijze, de status van de woningbouwver enigingen zodanig te wijzigen, dat deze voor een deel weer eigen risico dragen, waardoor aan deze corporaties grotere Blauwbaard aan Duits-Nederlandse grens doodde o.m. zijn twee echtgenoten (Van onze correspondent te Bonn) In het 15 kilometer van Venlo gelegen Westduitse plaatsje Kempen heeft een 60-jarige bouwkundige ambtenaar, die doorging voor een uiterst correct man, be kend in verloop van dertig jaar drie vrouwen te hebben vermoord: een toneel speelster, zijn eerste en zijn tweede vrouw werden het slachtoffer van zijn koele berekeningen. Men vermoedt, dat hjj ook nog een vierde vrouw om het leven heeft gebracht. Oberbaurat Ludwig Belhvinkel stond in Kempen bekend als een zeer begaafd man, die zich bijzonder correct in de omgang met anderen gedroeg, maar overi gens vermeed deel te nemen aan het maatschappelijke leven. Vrienden hield hjj er niet op na en soms, tijdens dienstgesprekken, werd hij plotseling zeer bleek en brak het zweet hem uit. Jarenlang werkten zijn ondergeschikten op deze iet wat vreemde wijze met een veelvoudige moordenaar samen Alleen foto's met hoge hoed en geklede jas In december j.l. werd Bellwinkel ge arresteerd nadat zijn vrouw in septem ber onder verdachte omstandigheden was gestorven. Hij bekende al gauw zijn tweede vrouw doodgeschoten te hebben. Onder de last van veel bewijsmateriaal bekende hij spoedig daarna, dat hij ook zijn eerste vrouw, Alma, met hetzelfde pistool als zijn tweede vrouw Ruth tijdens de oorlog te Berlijn had gedood. Zijn -tweede vrouw moest sterven omdat hij vermoedde, dat zij afwist van de moord op zijn eerste echtgenote. Er kwamen de laatste tijd vele ruzies voor in het gezin. Zijn eerste vrouw had hij om het leven gebracht allereerst omdat hij op zijn secretaresse, met wie hij later huwde, verliefd was, ten tweede, omdat zij waarschijnlijk iets wist van een derde moord, die hij in 1928 heeft Bell. nkel vroeg na de twee bekente nissen in de gevangenis van Krefeld om papier en inikt en sohreef over zijn verleden. Daarbij bleek, dat hij in augustus 1928 de niets vermoedende toneelspeelster Hansi Sterner heeft vergiftigd. In de schriftelijke bekentenis vertelde Bellwinkel, dat zij een kind van hem verwachtte en dat hij uren lang had toegekeken hoe de toneelspeel- in doodstrijd was gewikkeld, lijden de onder de uitwerking van het vergif. De politie te Saarbrüdken, waar deze moord destijds is gepleegd, nam aan, dat de toneelspeelster zelfmoord had gepleegd. Zes weken na de moord op Hansi Sterner huiwde Belhvinkel zijn eerste vrouw, van wie hij na zestien jaar ge noeg had. Zij werd in 1944 .te Berlijn door hem doodgeschoten. Hij huwde zijn secretaresse Ruth, die hij vervolgens in 1958 vermoordde. De politie meent thans, dat Bellwin kel nog een vierde moord heeft gepleegd en wel op een jonge vrouw, die tijdens de oorlog te Berlijn verdween en tot de kennissenkring van Bellwinkel heeft behoord. In het kleine stadje Kempen heeft dit alles uiteraard veel opzien gebaard. Men publiceert er foto's van Bellwinkel, die meestal alleen te fotograferen was bij officiële gelegenheden, dat wil zeg gen met hoge hoed en geklede jas.... Uit zijn tweede huwelijk kwamen drie, thans nog kleine, kinderen voort, die thans hulpeloos op de wereld staan en voorlopig in een kindertehuis zijn ondergebracht. De moord uit 1944 is in elk geval volgens het Duitse recht niet verjaard. Die uit 1928 wel. Misdaden, die met levenslange tuchthuis kunnen worden gestraft, verjaren in Duitsland name- Ujjk na twintig Jaar. zelfstandigheid kan worden gegeven". Als deze vraag bevestigend kan worden beantwoord, dan moet volgens de minis ter nog onderzocht worden of het moge lijk is en zo ja hoe. de federaties van woningbouwverenigingen zodanige ver antwoordelijkheden en volmachten te geven, dat een waarborg wordt gescha pen der aangesloten woningbouwcorpo raties. Daarbij zal er gestreefd moeten worden de bemoeiing van de overheid zo gering mogelijk te doen zijn. Bij de beantwoor ding van deze vragen mag echter wel worden aangenomen dat nog bestaande financiële banden met de overheid ten aanzien van financiering, garantie en subsidie zullen blijven bestaan, zeide de minister. Ir. Witte betoogde, dat de woning bouwcorporaties zich sinds zij in 1901 een fundament in de wet kregen, zoda nig ontwikkeld hebben, dat nadere be zinning over de vorm van deze organi saties wenselijk lijkt. De feitelijke ont wikkeling wijkt naar zijn mening sterk af van de idealen die de wetgever in 1901 voor ogen hebben gestaan. Hadden immers de oorspronkelijke woningbouw verenigingen, die reeds voor de inwer kingtreding van de woningwet beston den, een uitgesproken sociaal-charitatie ve doelstelling, thans zijn veel woning bouwverenigingen uitgegroeid tot econo- msiche bedrijven, zonder twijfel nog met een sociale doelstelling, maar zonder eigen verantwoordelijkheid in de vorm van het dragen van eigen risico. Daarbij komt, dat de enorme schaal, waarop nu woningwetwoningen worden gebouwd, en de op organisatorisch, ad ministratief en technisch gebied sterk veranderde maatschappij, de inschake ling van vele deskundigen noodzakelijk maakt. De vraag is of de huidige be stuursvorm, die veelal uit het begin van deze eeuw dateert, nog in overeenstem ming is met de verhoudingen thans, al dus de minister. 100 procent van de kapitaalvoorzie ning geschiedt nu door de overheid, ver volgde minister Witte en eventuele fi nanciële stroppen worden dus vanzelf sprekend door de overheid opgevangen. En een onberekenbaar groot kwaad is naar de mening van de minister ge daan aan de zelfstandigheid en de zelf verantwoordelijkheid van de woning bouwcorporaties, toen de verplichting werd opgelegd om stortingen te doen in een gemeenschappelijk fonds, uit welk fonds de verliezen van sommige woning bouwcorporaties ten dele worden gedekt Geldkist met f. 18.000 bij winkelier gestolen In St.-Odilienberg, nabij Vlodrop (L.), is een totnutoe onbekende, ver moedelijk in de nacht van woensdag op donderdag, ingeslopen in de wo ning van de kruidenier J. van Elmpt en heeft zich meester gemaakt van een geldkist met 15 a 18 duizend gul den aan contanten, alsmede van een spaarbankboekje met f 11.000. De heer Van Elmpt ontvangt dage lijks zeer veel geld, voornamelijk van Duitse klanten, doordat z(jn drukbe- klante winkel slechts enige honderden meters van de grens verwijderd is. De dader moet wel iemand zijn ge weest, die goed met de situatie op de hoogte is. De politie zoekt ook aan gene zijde van de grens. voor prijzen lager dan vastgestelde fabrieks prijzen en bij aankoop van elk laken een Dit is voordeel van de bovenste plank. Het beste Twentse graslinnen. Vol komen gegarandeerd. - Amerikaans verpakt in plastic. Zorgvuldige af werking. Zowel in ge zoomd als prachtig ge borduurd. Ook U heeft hierop gewacht. 1-pers. 150 x 220 2-pers. 180 x 230 Royale SLOOP Glad Glad Glad Gebord. Gebord. Gebord. Nu bovendien bij aankoop van elk C" laken een bijpassende sloop van iCill Haarl.straat hoek Donkersteeg Beul Sorge zou eclit berouw hebben (Van onze correspondent in Bonn) In het proces in Bonn tegen de beu len van het concentratiekamp Sachsenn hausen, Schubert en Sorge, deelden gisteren diverse getuigen mee, dat het berouw, dat laatstgenoemde aan de dag legt, echt is. Een zwager van Sorge vertelde, hoe in 1942 de ex-SS.-er eens half dronken thuis was gekomen en gezegd had, dat hij het doodschieten van Russen niet meer kon meemaken. Ik wil er uit, zou hij toen gezegd heb ben, maar Himmler laat me niet gaan. Een getuige uit Münohen zei, dat Sorge in het Siberische kamp Workoeta in 1951 ,met tranen in de ogen" verteld had over de gebeurtenissen in Sachsen- hausen en dat hij tegenover Oekrainers en joden zich zeer vriendelijk had be toond. Tenslotte verklaarde de Bonner gevangenispredikant, dat Sorge in 1957 weer was toegetreden tot de evangeli sche kerk en een van de ijverigste toe hoorders tijdens de diensten was ge worden. Sorge zou hebben overwogen het voorbeeld van zijn collega uit Saoh- senhausen, Knittler, te volgen, die kort voor het Bonner proces zelfmoord heeft gepleegd, maar hij kwam daarvan terug uit „godsdienstige overwegingen", aldus de predikant, die ervan overtuigd was, dat Sorge's berouw echt is. Andere ge tuigen, die eveneens met Sorge om streeks 1951 in Workoeta hebben samen gewerkt, noemden de voormalige S.S.- beu'l „een oprecht kameraad". Ook Schubert toonde gisteren op zijn bij zondere wijze weer wat berouw. Toen men hem voor de voeten wierp, dat hij twee gevangenen eigenhandig had ver moord door ze onder water te houden en velen door zogenaamde sportoefe- ningen had gedood, zei hij kort: „Dat klopt". Hij verzekerde, dat zijn enige dagen geleden afgelegde verklaring, waarin hij vele van zijn misdaden be kende, eoht gemeend was. Daarop over handigde de president van de recht bank aan Schubert een brief van de bekende Berlijnse predikant Gruber, die slechts dan, aldus de president, aan hem mocht worden gegeven, indien zijn verklaringen eoht gemeend waren. Dat was gisteren blijkbaar het ©eval. „OPERATION AMSTERDAM" DINSDAG A.S. IN LONDEN (Van onze Haagse correspondent) Dinsdag a.s. is de dag van „Opera tion Amsterdam'' in Londen en dat in twee opzichten. Niet alleen, dat die dag de Rank-film van die naam in het Lei- cester Square Theatre zijn wereldpre mière beleeft, ook over Amsterdam zelf en de Nederlandse industrie zal men die dag het licht laten schijnen in de Britse hoofdstad. De filmmensen willen maar meteen spijkers met koppen slaan en op een receptie, die 's middags aan de gala avond voorafgaat laten zien, dat Ne derland nog wel wat meer te bieden heeft dan kaasjes, klompen, tulpen en Volendammers. Zes Nederlandse man nequins zullen demonstreren, dat de Nederlandse couturiers na de oorlog mee zijn gaan tellen. Dameskleding van Ferry Offerman, hoedjes van Max He.v- rnans en bontjassen naar creaties van W. van Daal moeten de Britse vrouw in verrukking brengen. Enkele toiletten zijn speciaal voor deze gelegenheid ge maakt. Het filmjournaal „De wereld van week tot week" komt opnamen van de show maken, die over de gehele we reld in roulatie zullen worden gebracht. De gasten van Rank op de gala avond, onder wie de Nederlandse am bassadeur en vele filmsterren, zullen voorts kaas, jenever en andere typische uit ons land afkomstige voortbrengse len alle eer kunnen aandoen. Zoals men weet is „Operation Am sterdam" het o.a. door Eva Bartok en Peter Finch gespeelde verhaal van een in de meidagen van 1940 in allerijl via LJmuiden weggebrachte collectie dia manten. Als bijzondere attractie ontvangt iedere bezoekster van de galavoorstel ling een kleine valse diamant. Tussen j de valse exemplaren zijn echter ook drie kostbare echte verstopt Eind februari, begin maart komt „Operation Amsterdamin Nederlandse roulatie. Bejaarde verhuizer liield gevonden geld Een jaar voorwaardelijk De Amsterdamse rechtbank heeft gis teren een 67-jarige verhuizer uit de hoofdstad veroordeeld tot één jaar voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. De man had zich moeten verantwoorden wegens ver duistering subs, diefstal van 87 biljet ten van duizend gulden.. Verdachte ontkende de diefstal. Hij verklaarde het geld tijdens een verhui zing te hebben gevonden. Op 21 mei van het vorig jaar moest de inboedel van een overleden man uit een perceel aan het Oosterpark in Amster dam worden weggehaald. Daarbij be vond zich een schrijfbureau, waaruit, toen het werd gekanteld, een pakje viel. De verhuizer nam het op en zag dat het een bundeltje bankbiljetten was. Zo op het eerste gezicht leken het hem waar deloze biljetten uit de bezettingstijd. Ze waren gedateerd 7 mei 1945. Hij stak het pakje in de zak van zijn werkjasje en dacht er verder niet meer aan. Een dag later liet hij één biljet aan zijn 33-ja- rige zoon zien. aan wie hij vertelde dat hij het gevonden had. Hij zelf en zijn zoon waren er - aldus verdachte - van overtuigd met verlopen bankbiljetten te doen te hebben. Toch informeerde de laatste bij een collega op een bank naar de geldigheid van het biljet. Dit bleek inderdaad nog geldig te zjjn. Deze be vestiging was hem echter, volgens zijn gisteren afgelegde verklaring, nog niet genoeg en daarom ging hij er mee naar een postkantoor om nog eens de waarde te laten vaststellen. Maar uit de stuk ken. die de president voorlas bleek dat hij het biljet ter inwisseling had aan geboden. In het postkantoor ontdekte men dat het biljet voorkwam op een lijstje van vermiste waardepapieren en de zoon werd aangehouden. De overleden eigenaar van het geld had namelijk nauwkeurig op een lijstje aantekening gehouden van de nummers der biljetten. De notaris van de overle dene had de lijst aan de politie ver strekt en deze had de nummers verder verspreid. Reeds zes maanden deed men ijverige nasporingen naar het vermiste geld, dat ten goede zou moeten komen aan drie of vier in het buitenland ver blijvende erfgenamen. De officier van Justitie geloofde niet dat verdachte volkomen te goeder trouw heeft gehandeld. Hij vond het een lelijke daad. Maar gezien het gunstige verle den van verdachte, zijn leeftijd en de omstandigheden wilde hij met 3 maan den voorwaardelijk volstaan. De recht bank maakte er een jaar voorwaardelijk van. Ds. Fokkema al of niet in de Tweede Kamer Het Centraal Comité der AR. Partij heeft bij de vaststelling van de voorlo pige kandidatenlijst voor de verkiezin gen van leden der Tweede Kamer de zittende leden ds. J. Fokkema, herv. emeritus-predikant en ds. C. van den Zaal, chr. geref. emeritus-predikant, die beiden 65 jaar zijn, daarop geen plaats meer gegeven. Naar wij vernemen heeft zich in de kring van de hervormde Anti Revolutionairen een comité van actie gevormd, dat bevorderen wil, dat dit ten aanzien van ds. Fokkema alsnog zal ge beuren. Ds. Fokkema kwam in Juni 1946 in de Kamer. 70.000 geëvacueerden door overstromingen Gelyk gemeld, hebben overstromingen in Midden-Ja va grote schade aange richt. Als gevolg van de hevige regens zijn de rivieren buiten de oevers getre den, waardoor uitgestrekte gebieden on der water kwamen te staan en 70 000 mensen moesten worden geëvocueerd. 2.000 woningen werden door het water weggevaagd, terwijl tienduizend anderen beschadigd werden. Het zwaarst getrof fen zijn de gebieden rondom Solo en Demak. De totale schade loopt reeds in de miljoenen roepiah. Tot dusver zijn ech ter geen persoonlijke slachtoffers ge meld.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5