Het Radio Filharmonisch Orkest speelde Janatsjclcs Synfonietta Lelia Gousseau ongenadig luid in Saint SaënsVierde Concert Toename aantal werklozen bleef ver beneden landelijk percentage SIEMENS De industriële ontwikkeling van Zuid-Holland 97ste jaargang Vrijdag 9 januari 1959 Tweede blad no. 29640 Triomf van de stralende klank! Interessante kennismaking: in de Stadsgehoorzaal met een klankapparaat dat anders uitsluitend door de ether te beluisteren valt: het Radio Filharmonisch Orkest. De laatste tijd spelend onder leiding van Bernard Haitink, was ditmaal de directie toevertrouwd aan de vroegere dirigent Willem van Otterloo, voor deze musici dus geen vreemde. Dit orkest is zeker te rekenen tot de meest vooraan staande van ons land. Het valt op door een heldere klank, in het bijzonder van de strijkers met een stralend klinkende blazersgroep. Een orkest, dat, mede door een enorme routine wat het gevaar van vervlakking in de hand kan werken, zelfs in de meest veel eisende opgaven, een grote discipline en exactheid demonstreert. Het vakman schap der leden is groot. Die heldere klank Ijjkt anders dan men van de radio gewend is. Zij kwam bijzonder van pas in de door Willem van Otterloo gekozen werken, die een stralende kleur vereisen: Webers ouverture Oberon, de Synfonietta van 1926 van de toen 72-jarige Leosj Janatsjek, voor deze leeftijd een welhaast ongeloofwaar dige vitaliteit ten toon spreidend, het vierde pianoconcert van Saint Saëns, gespeeld door de Franse pianiste Lelia Gousseau en tenslotte Ravels tweede suite „Daphne et Chloë". Van deze vier stelt men Jan&tsjeks' en Ravels' meesterschap verre bovenaan! De lang veronachtzaamde Tsjech krijgt thans de eer die hem toekomt; men denke ook aan de furore makende opera's „Jenufa" en „Die Sache Makro- poulos". Glorieuzer kan men zich diens com pact geschreven impressies, waarin de twaalf trompetten zulk een grote rol spe> len niet denken. Hier vooral is het de imponerende klank die triomfeert en U tensloitte meeneemt naar een ongekende, ongehoorde straling van geluid De sug gestieve en uitermate persoonlijke zeg gingskracht krijgt extra nadrukkelijk heid door de ostinate motivische behan deling, waarvan een fascinerende wer king uitgaat, evenals van de eigenaar dige kleureffecten, waarvan Janétsjek het grote geheim bezit. Slechts met een ensemble, dat alle vaktechnische eisen tot in finesses kent en dat over een formidabele maatvast heid beschikt men zie er de partituur maar eens op na en ge komt ervan onder de diepe indruk kunnen Jan&tsjeks bedoelingen zuiver gerealiseerd worden. Welnu: het R.F.O. was daartoe in staat, met het magistrale koper in heit voor ste gelid. Janétsjek gaf met deze Synfonietta een proeve van machtig kunnen: mach. tig in harmonie, ritmiek en stralend coloriet, bovenal door de visionaire kracht ener triomfale en bevrijdend werkende klankexpressie. Afgezien van een enkele weifeling, die Van Otterloo handig wist op te vangen en ondanks het wel fragmentarische ka rakter, wist de dirigent met dwingende energie een van grote eenheid vervulde, stuwende herschepping van deze zon der twijfel originele muziektaal te geven. De andere meester was Ravel met diens alom bekende „Daphne et Ohloë". reeds herhaaldelijk omschreven. Wie laat zich niet meeslepen door deze ge- inspireerde liefdesverrukkingen, waar van de magische orkestrale betovering zonder weerga is? Cok nu is het de klank, zij het totaal an ders geaard, die verblindt. Ofschoon zij in de aanvang zeker veel tederder, ethe. rischer gehanteerd had kunnen worden, liep zij tenslotte uit op een extatische, bewogen climax waarin de superioriteit, alsmede de gesignaleerde exactheid hoogtij vierde. Vèèl minder gelukkig was de inter pretatie van Saint Saëns' „Vierde Pia noconcert", minder bekend dan diens .Tweede". Deze wel aristocratische, doch in menig opzicht voor het huidige oor toch ook verbleekte en niet diepgaande muziek, waarin S.S. echter zijn grote vormbeheersing bewijst, vond bij Lelia Gousseau een louter op uiterlijke brille ingestelde vertolking. De klank leek tot dubbelklank uit te groeien, d.w.z. ?jj was bij voortduring zo ongenadig luid in haar onmatigheid, dat zij meermalen in onbehouwen luidruch tigheid ontaardde. Mede door de geheel openstaande vleugel leken soliste en he- Lezers schrijven Eenrichtingverkeer in stadscentrum? Naar aanleiding van Uw artikelen in Uw blad betreffende het verkeer in Leiden zou ik (hoewel geen deskundige) het volgende naar voren willen brengen. Ie. Breestraat eenrichtingverkeer bijv. van Noordeinde naar Korevaarstraat. Verkeer van Korevaarstraat naar sta tion over Botermarkt-Aalmarkt-Apoth.- dijk, brug Apothekersdijk verbreden en in schuine richting brengen. De woensdag- en zaterdagmarkt ver plaatsen naar Garenmarkt-St.-Jacobs- graclït en Lange Raamsteeg. Dit is toch nog centrum stad en het zijn straten waar niet veel verkeer is. Ook een éénrichtingsverkeer Haarlem merstraat en terug Oude Vest of Oude Singel zou het verkeer op de Haarlem merstraat ten goede komen. Ook éénrichtingsverkeer Steenstraat van Station naar richting Haarlemmer straat en terug over Turfmarkt-Beesten markt-Schuttersveld. (Bij handhaving van het huidige we gennet zou een complex van maatrege len, zoals door deze lezer gesuggereerd, wellicht enige verlichting kunnen bren gen (hoewel in vele van de genoemde straten de trams tegen de stroom in zouden gaan rijden) maar het blijven lapmiddelen. Een principiële opzet van het wegennet zou de stadskern in zo sterke mate ontlasten, dat deze voorge stelde maatregelen niet nodig zouden zijn. Red. - „L. D."). REORGANISATIE BIJ GRONDBELASTING. Met ingang van 1 mei 1959 zal een reorganisatie worden ingevoerd bij de controle der grondbelasting. Ingesteld zal worden een bureau grond belasting te Utrecht. Belast met de con trole wordt o.a. de inspecteur van re gistratie en successie alhier. De thans bestaande controles te Am sterdam. 's-Gravenhage, Haarlem. Rot terdam en Utrecht zullen worden opge heven. laas hier ook het orkest met elkaar te wedijveren in geweld. Lelia Gousseau's speeltrant was althans in dit concert want wij hoorden haar ook wel eens anders! van een overdreven man nelijke forsheid, die alle fijnzinnigheid miste en de ook zwakke plekken van dit concert genadeloos blootlegde. De subtiele nuanceringen die er ook zijn! kwamen onder haar handen on genoegzaam tot uiting. Wij hpoen dat Lelia Gousseau, virtuose bij uitstek zich nog eens zal revancheren. Wat betékent virtuositeit zonder verdieping, zender poëtische fantasie? Met technische flonkering en klank- produkitie tot in het extreme, kan een pianiste, ondanks alle behaalde parijzen, zich onder de grootsten niet handhaven Indertijd bespraken wij reeds deze zijde van haar overigens fameuse spel. Het spijt ons, in overeenstemming daarmee opnieuw op dit aambeeld te moaten „ha meren". George van Renesse gaf ons indertijd met dit concert een voorbeeld van hoe het moét en kén! Webers „Oberon"-ouverture was de in zet. Onmiddellijk werden we daarin ge confronteerd met de uitnemende eigen schappen van dit orkest, dat hier over het algemeen de sfeer weldadig trof. In verhand met de uitzending door de radio van dit concert dat wel voorna melijk met de schitterende introduktie van Janétsjeks „Synfonietta" ook buiten de concertzaal de volle aandacht der muziekliefhebbers zal hebben getrokken, is Van Otterloo namens de Ned. Radio Unie en de AVRO welverdiend een prachtige bloemenmand geschonken. Het zal de orkestleden goed gedaan hebben, weer eens onder hun vroegere mentor te mogen musiceren. De grote publieke bijval onge woon voor deze radiomusici! hebben zij ongetwijfeld eveneens in hoge mate gewaardeerd. De zon heeft voor hen op deze regenachtige winteravond in dit opzicht wèl geschenen! H. Hervormde jeugddiensten NAUWE SAMENWERKING BIJ VOORBEREIDING. Teneinde de jeugd intensief te be trekken in het kerkelijk leven zal op initiatief van de Classicale Hervormde Jeugdraad tussen de hervormde jonge ren in Leiden, Leiderdorp. Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude evenals vorig jaar een nauwe samenwerking plaats vinden bij de voorbereiding van de jeugddiensten. In ieder van deze ge meenten worden in de periode van 11 januari tot 22 maart drie jeugddiensten gehouden, met als gezamenlijk onder werp: „Geloof, Hoop, Liefde". Bij de behandeling van dit onderwerp zullen centraal gesteld worden de vra gen: „Wat doen we ermee?" en „Wat zfjn deze dingen waard in het gewone leven van alle dag?". Voorgangers in deze diensten zijn ds. P. J. Mackaay en mej. wika M. A. de Vlieger uit Oegst geest, ds. P. Kloek en ds. H. J. van Achterberg uit Leiden, ds. Gijsbers uit Leimuiden, tevens jeugdpredikant te Leiden en de heer J. Vink te Katwijk. Het is de bedoeling, dat deze dien sten (en de prediking) zo veel mogelijk worden voorbereid tijdens een gesprek met de jeugd. Getracht zal worden om na afloop van de dienst gelegenheid tot onderlinge gedachtenwisseling te geven. KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KINDER-HONING-SIROOP Gunstige cijfers in rayon Leiden Het aantal werklozen in het rayon, dat ressorteert onder het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leiden te weten de gemeenten Leiden, Alkemade, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeter woude is in de maand december gestegen van 747 tot 875. Dat betekent een toeneming van ruim 17 procent. Een bijzonder gunstig cijfer, wanneer wij zien, dat het aantal werklozen landelijk 43,5 procent is gestegen. Doch deze stijging heeft zich het sterkst voorgedaan in de landbouw streken. Daar de landbouw in het rayon Lei den niet zo'n voorname plaats inneemt is het stijgingspercentage zelfs de helft van het provinciale, dat nog 35,5 pro cent bedraagt. Die stijging in de land bouw en ook in de sector bouwbedrijven moet overigens voornamelijk worden toegeschreven aan seizoeninvloeden, want over het algemeen kan zeker ge steld worden, dat er geen teruggang in de conjunctuur te constateren is ge weest. Bovendien behoort deze seizoen werkloosheid in de landbouw en het bouwbedrijf helaas tot de normale verschijnselen in ons maatschappelijk bestel. Wanneer we een vergelijk maken met 1957 dan zien wij, dat er toen op 31 de cember 974 werklozen bij het G.A.B. ge noteerd stonden, dus 99 meer dan in 1958. Van de 875 mannelijke werknemers, die eind december 1958 stonden gere gistreerd, werkten er 121 onder normale arbeidsvoorwaarden op objecten voor aanvullende werkgelegenheid, 75 waren geplaatst bij objecten van de Gemeen telijke Sociale Werkvoorzieningsregeling en 18 hadden een tijdelijke werkkring bij objecten voor hoofdarbeiders. De werkgelegenheid in de metaalnij verheid onderging geen wijziging van enige betekenis, in de textielindustrie is nog steeds volop werk. Aangenomen mag worden, dat de vraag naar bouw vakarbeiders als de vorst tenminste uitblijft spoedig weer zal toenemen. Op de laatste dag van het jaar ston den 104 vrouwen als geheel werkloos in geschreven, hetgeen met de voorgaande maand een afname van 17 betekende. Vooral in de textielindustrie is een vrij grote vraag naar vrouwelijk personeel een landelijk verschijnsel trouwens terwijl zich ook zy het in mindere mate behoefte aan vrouwelijk kan toorpersoneel doet gevoelen. Officier eiste in zaak, die hij niet kende LEIDS KOOPMAN ONMIDDELLIJK IN VRIJHEID GESTELD. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank, mr. C. Dyserinck, heeft gis teren tegen een Leidse opkoper, die te recht stond wegens heling, een boete van 250 gulden en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zeven maanden ge- eist. „Dat is het toppunt", zo reageerde de verdediger, mr. Tj. D. Schaper, „want deze verdachte zit voor dit feit al twee maanden in voorarrest. Hij is wel een half pond per dag afgevallen en ik heb niet minder dan vier keer geprobeerd hem uit voorlopige hechtenis ontslagen te krijgen, doch steeds zonder succes. En nu blijkt uit de eis, dat hij ten onrechte heeft vastgezeten", aldus pleiter, die vrijspraak en onmiddellijke invrijheids- stelling vroeg. De officier van Justitie antwoordde hem, dat hij bij het stellen van zijn ej3 ervan was uitgegaan, dat de ver dachte zich op vrije voeten bevond. De officier zei bij deze zaak te zijn inge vallen voor een zieke ambtgenoot. „Het komt niet veel voor, dat men voor he ling in voorarrest zit. Maar als ik mij gerealiseerd had, dat de verdachte in de gevangenis zat, dan zou ik onvoorwaar delijke gevangenisstraf hebben ge vraagd Mr. Schaper meende, dat de officier zich eerst op de hoogte had moeten stellen. De rechtbank stelde de verdachte hierop onmiddellijk in vrijheid. Uitspraak 22 januari. Ieder jaar op Drie Koningen worden de Italiaanse verkeers agenten bedolven onder geschen ken van dankbare weggebruikers. Ook de jongeren dragen dikwijls hun steentje bij tot deze geschen- kenstroom. FILMAVOND DUIVENSPORT In Oud-Hortuszicht hield de Leidse Postduiven Club een filmavond over duivensport. Een groot aantal belang stellenden heeft deze avond genoten van een filmische show van prachtige hok ken met plm. 600 duiven, in het bezit van het Kweekstation „De Witte Mo len" De heer J. Frijling hield bovendien een uitvoerig betoog over alles wat met de duivensport annex is. ZILVEREN JUBILEUM F. CORNELISSE. Zondag is het 25 jaar geleden, dat de heer F. Cornelisse, wonende van Len- nepstraat 2a, als slagersbediende in dienst trad bij de slagerij van de heer C. Alkemade, Haarlemmerstraat 299 B. In verband met dit zilveren jubileum is er die dag van 12 tot 1 uur gelegenheid om de heer Cornelisse ten huize van zijn patroon geluk te wensen. Onze stadgenoot, de heer H. M. Gijsman, is benoemd tot lid van de com missie, die dit jaar is belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor nij verheidsonderwijs N I. alsmede van het pedagogisch getuigschrift voor het nij verheidsonderwijs voor bezitters van die akte. (Advertentie) Bi] de een is het voeht, bij de ander kon of tocht die Rhenmatische pijnen veroorzaakt Maar in legio gevallen zit de oorzaak heel ergens anders. Onzuiver bioed, onzuiverheden die zich vastzetten in gewrichten en ledematen, zijn oorzaak van veler lijden. Ais dan de bloedzuiverende organen - met de jaren trager geworden in hun werking - met Kruschen's minerale zouten jeugdige energie krijgen toege voegd, dan gaan deze allengs weer krach tiger werken; het bloed gaat sneller stromen, de onzuiverheden worden af gevoerd langs natuurlijke weg en daar mee is dan ook de oorzaak van die slopende pijnen er niet meer. Wie nog niet die verlossende werking van Kruschen aan den lijve ondervonden heeft, neme de proef DIVERSE TYPEN VAN F 100— TOT F 350,— Nota van Ged. Staten Voor Leidse agglomeratie is het van belang dat structuurplan spoedig tot stand komt In een uitvoerige nota geven Ged. Staten van Zuid-Holland thans hun inzicht weer over de industriële ont wikkeling van deze provincie. De bollenstreek, aldus G.S. in deze nota, heeft zich in een vrij korte spanne tijds ontwikkeld van een zuiver agra risch tot een ten dele industrieel ge bied. Hillegom met zijn kalkzandsteen fabriek en Sassenheim met de lakfabriek zijn hier de voornaamste industrieker nen. Ook elders in deze streek (Noord- wijkerhout, Lisse) kwamen enkele nieuwe bedrijven tot ontwikkeling. Leiden en omgeving behoort tot de industriegebieden, dit tot 1950 een rede lijke expansie te zien gaven, doch waar in het jongste verleden stagnatie in de ontwikkeling is opgetreden, mede door de beperkte huisvestingsmogelijkheden. Bovendien moet worden gewezen op de bijzondere situatie in Leiden. Twee be drijfstakken, die in deze gemeente een belangrijke rol spelen, namelijk de gra fische industrie en de textielindustrie, zijn naar hun aard weinig expansief. Laatstgenoemde heeft na 1950 zelfs een aanzienlijke inzinking doorgemaakt. Daartegenover blijkt de metaalnijver heid in deze stad een zeer gezonde groei door te maken. Van de overige gemeenten in deze streek moet nog Voorschoten worden genoemd, dat in de laatste decennia een soortgelijke ontwikkeling heeft doorge maakt als Sassenheim in de Bollen streek, zij het op wat bescheidener schaal. De industrie in het noordelijk Plas- sengebied bepaalt zich tot enkele inci dentele vestigingen. In Nieuwkoop, waar vanouds enige kleine bedrijven in de metaalbranche zijn gevestigd, heeft on langs de stichting van een klein buiten lands bedrijf plaatsgevonden. In de Oostelijke Rijnstreek begint zich de laatste tijd een wat beter vooruit zicht voor de industriële ontwikkeling af te tekenen, met name ook in de beide voornaamste kernen Alphen aan den Rijn en Woerden. Eerstgenoemde ge meente is een centrum van bouwmate- rialenindustrie. Deze eenzijdigheid houdt, volgens G.S., wel zekere bezwaren in. Maatregelen als de in 1956 van kracht geworden bestedingsbeperking vinden hier onmiddellijk hun weerslag. De nieuwe vestigingen in deze gemeente na 1945 hebben zich vooral gericht op de vrouwelijke arbeidskrachten. Zowel in Alphen als in Woerden is voorts de in dustrialisatie geremd door een ernstig tekort aan goed gelegen industrieter reinen. Het gebied van Gouda en de Ooste lijke Veenstreek, zag zfjn aandeel in de industriële werkgelegenheid in de achter ons liggende 25 jaar, relatief gesproken, regelmatig dalen. Binnen dit gebied tre den echter nog aanmerkelijke verschil len op. In de kleinere kernen Waddinx- veen (meubelindustrie en carrosserie- bouw) en Moordrecht (tapijtfabriek) onderging de industriële werkgelegen heid tussen 1930 en 1950 een verdubbe ling, waartegenover in Gouda de toene ming slechts 33 bedroeg. Na 1950 gaf Boskoop nog een sterke expansie te zien, voornamelijk door de ontwikkeling van het aldaar gevestigde bedrijf op het ge bied van auto-assemblage en landbouw machines. In Gouda zelf valt echter in deze periode een teruggang van de per soneelsbezetting waar te nemen, terwijl Waddinxveen en Moordrecht een sta tionair beeld vertonen. Dit achterblijven moet voor een deel worden toegeschreven aan de ongunstige De vrouw in het ambt Hervormde synode antwoordt liervormd-geref. ambtsdragers „Hoogmoedig, wettisch en ongeestelijk" Het breed modenamen van de generale synode der N.-H. Kerk heeft thans een antwoord gezonden op de resolutie van hervormd-gereformeerde ambtsdragers, die op 13 oktober 1958 in een vergadering te Utrecht bijeenkwamen. In de destijds aangenomen resolutie werd aan de generale svnode gevraagd het besluit om de vrouw tot de ambten toe te laten wederom in te trekken Het breed moderamen is van mening, dat de wijze waarop in de resolutie de door de synode genomen beslissing wordt veroordeeld in strijd is met het rechte kerkelijk handelen en spreken en niet overeenkomstig het gerefor meerde denken en belijden. De synode is overigens niet van mening, dat, nu de beslissing inzake de vrouw in het ambt is gevallen, zij niet meer open zou behoeven te staan voor een nieuw of herhaald beroep op de Heilige Schrift. Reeds tijdens de voorbereiding van de beslissing is in vaak diepgaande en eerbiedig-zoekende discussies met een bredere groep dan die der gereformeer de bond gepoogd om elkander te ver staan. GEEN CHAOS VAN MENINGEN „Het is dan ook ten enenmale onjuist wanneer in de resolutie wordt gesteld, dat de synode welbewust de duidelijke uitspraken van de Heilige Schrift ne geerde. Wij moeten U broederlijk maar eerlijk en scherp zeggen, dat dit hoog moedig, wettisch en ongeestelijk gespro ken is Uitermate ernstig achten wij het feit, dat U in uw resolutie zo ver gaat te concluderen, dat door het nemen van de gewraakte beslissing inzake de vrouw in het ambt een zodanige schriftbeschouwing en schrifgebruik plaats heeft gekregen in de N.H. Kerk, dat de synode onze kerk hier door heeft overgeleverd aan een chaos van meningen. omsta ndigfleden op de arbeidsmarkt in deze omgeving. AANEENGROEIEN VAN BEBOUWDE KOMMEN VOORKOMEN Hoewel de industriële ontwikkeling ia de eerste plaats een zaak van zorg is voor de Rijksoverheid, wijzen GS. erin hun nota op, dat de provincie de moge lijkheid bezit het industrialisatieproces tot op zeker hoogte te beïnvloeden. De middelen, welke haar daarvoor ten dienste staan, zijn: haar bevoegdheden op het gebied van de ruimtelijke orde ning, die vaststelling en de uitvoering van het provinciaal wegenplan, de zorg voor de provinciale vaarwegen, en, tot op zekere hoogte, het beleid inzake de woningbouw. Zoveel mogelijk, aldus G.S. In deze nota, moet een aaneengroeien van de bebouwde kommen en industriecom plexen der bevolkingsagglomeraties worden voorkomen. De ontwikkeling in het verleden van de steden en het geïndustrialiseerde platteland heeft er toe geleid, dat de „open ruimte" tussen de verschillende agglomeraties aanmerkelijk is verkleind. Zou men op deze weg doorgaan, dan is de uiteindelijke consequentie het ont staan van een tiental kilometers lang lint van steden en geïndustrialiseerde plattelandsgebieden, hetgeen niet alleen sociaal hoogst ongewenst is, doch bij voorbeeld ook op verkeersgebied tot vrijwel onoplosbare problemen aanlei ding zou geven. Bij het ontwerpen van streek- en uitbreidingsplannen dient hiertegen te worden gewaakt. Bovendien zal de verdere uitbreiding van steden en dorpen in het door de eigenlijke randstad omgeven gebied zodanig moeten plaats vinden, dat zij duidelijk op zichzelf staande eenhe den blijven met voldoende onderlinge afstanden, waardoor het agrarisch en landschappelijk karakter van dit ge bied behouden blijft. G.S. zijn van mening, dat de moge lijkheid hiertoe doorgaans zeker aan wezig is. Voorts dient een sterke spreiding van de industrie over het platteland te wor den tegengegaan. STRUCTUURPLAN SPOEDIG VERWEZENLIJKEN Voor de Leidse agglomeratie is in het kader van het voor dit gebied opgestelde structuurplan een industrieterrein ge projecteerd in de Grote Polder, oostelijk van de stad, ter grootte van circa 100 ha. Tevens voorziet dit plan in een be tere ontsluiting en een sanering van de stad zelve. Uitvoering van deze plannen zal de Leidse agglomeratie ongetwijfeld in staat stellen haar taak in het indus trialisatieprogramma te vervullen. Met nadruk wijzen Ged. Staten erop, dat een spoedige realisering van de voornaamste projecten van dit struc tuurplan van groot belang is. Spoed met wegenplan! Ook het wegenplan in dit gebied dient spoedig tot ontwikkeling te worden ge bracht. Zou hierbij door welke oorzaak ook. een vertraging ontstaan, dan moet gevreesd worden, dat de hier liggende expansiemogelijkheden, die voor een harmonische opbouw van de agglome ratie en de provincie van het grootste gewicht zijn, niet tot werkelijkheid zul len worden. INSTEEKHAVEN VOOR ALPHEN URGENT. Wat de overige Industriegebieden be treft, zij in de eerste plaats gewezen op de Rijnstreek, waar Alphen aan den Rijn en Woerden een versterking van hun positie in industrieel opzicht kunnen verwachten. Ook hier doet zich echter het bezwaar gevoelen van een gebrek aan direct beschikbare goed gelegen in dustrieterreinen. Wat Alphen aan den Rijn betreft, moet realisering van het reeds lang bestaande project, dat voor ziet in de aanleg van een terrein met een inste^>haven naar de Oude Rijn, of een andere oplossing in die richting, urgent genoemd worden. Ook in Woer den zal een oplossing voor het tekort aan werkgebieden gevonden moeten worden. Wat tenslotte de agrarische gebieden betreft, moet er. volgens G.S., naar worden gestreefd een verdere industriële ontwikkeling te beperken tot een aantal kernen, dat thans reeds in aanzet aan wezig is. Voor de Bollenstreek valt het moeilijk een zodanige kern aan te wij zen. daar vooral de drie oostelijke ge meenten reeds zodanig ontwikkeld zijn, ook wat inwonertal betreft, dat hier bezwaarlijk een voorkeur valt uit te spreken. In het Noordelijke Plassenge- bied en de Oostelijke Veenstreek valt op grond van de ligging en de structuur van deze gebieden geen industriële ont wikkeling van enige betekenis te ver wachten. Wij moeten ons helaas afvragen of uwerzijds nog wel goede trouw aanwezig is bij het uitspreken van een zo ernstige aanklacht als het „overgeven aan een chaos van meningen". Wij moeten vre zen, dat door uitspraken als in uw reso lutie en ter vergadering van 13 oktober j.l. gedaan, dat deel van het kerkvolk voor welks leiding U in het bijzonder medeverantwoordelijkheid draagt, van onze kerk zal worden vervreemd. Hier door zou 'n ontwikkeling kunnen wor den ingeleid, die door U niet meer in de hand kan worden gehouden en die tot nieuwe afscheidingen zou kunnen voe ren." NIET VOORTGAAN OP INGESLAGEN WEG Het breed moderamen doet een ernstig beroep op de leiding van de gerefor meerde bond om niet voort te gaan op de weg, die op 13 oktober werd inge slagen. Het doet dit in het besef, dat het behoud van het genoemde deel van het kerkvolk voor het geheel van de N.H. Kerk van de grootste betekenis is. „Bij dit beroep weten wij U te kunnen aan spreken op uw gereformeerd-kerkelijk denken. Daarom houden wij ons over tuigd, dat het beroep, dat wij op U doen, niet tevergeefs zal zijn en U dit ons antwoord eerlijk wilt overwegen en samen met ons de waarheid en de een heid, die, in Christus zijn, wilt zoekenB Aldus het schrijven van het breed door de niet zo prettige naam pestvogel moderamen, dat ondertekend is door dr niet misleiden: de Duitse naam ,Sei- A. A. Koolhaas, praeses en dr. E. Em- denschwanz" (zijdestaartje) past beter men, scriba. I bij dit kleurrijke diertje. Ook in Leiden zijn reeds pestvogels waargenomen Niet alleen in Bussum zijn pestvogels gesignaleerd zoals in ons nummer van gisteren werd medegedeeld maar ook reeds in de kuststreken. Ruim een week geleden werden ze waargenomen in Katwijk en thans blijken ze ook in Leiden te vertoeven. Dr. F. P. Muller, Rijnsburgerweg, bericht ons een viertal van deze fraaie vogels gisteren in zijn tuin te hebben gezien, waar zij zich te goed deden aan bessen 'in de zomer eten zij insekten, vooral muggen). Nu er in Scandinavië veel sneeuw ligt, is de kans dat de pestvogel in deze con treien wordt waargenomen, aanzienlijk toegenomen. Overigens late men zich

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3