Westduitse regering ontstemd over Cairo's akkoord met Oost-Duitsland i 1 IEMCO WEERBERICHT Reis van Grotewohl bedoeld als zet in rode propaganda-aanval RADIO en TELEVISIE MOSKOU ZELF WAKKERDE IN 1930 NAT. SOCIALISME AAN Ondanks E.E.G. worden tlians vele importartikelen duurder Bolletje/ 97ste jaargang DONDERDAG 8 JANUARI 1959 No. 29639 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week DAGBLAD Witte Singel 1, Lelden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Bonn) In regeringskringen van de Westduitse hoofdstad Bonn toont men zich zeer ontstemd over een akkoord tussen Egypte-Syrië en Oost-Duitsland. De president van de Verenigde Arabische Republiek, Nasser, heeft namelijk gisteren met de Oostduitse premier Grotewohl een overeenkomst gesloten over het uitwisselen van consulaten-generaal. Tot lusver waren beide landen bij elkaar slechts door handelsmissies vertegenwoordigd. Van Westduitse zijde noemt men deze gehele teleurstellende affaire „een merkwaardige en onvriendelijke situatie". Zonder veel ontstemming, maar toch wel met opgetrokken wenkbrauwen, had men in Bonn reeds waargenomen, dat Grotewohl in Cairo met bijzonder veel ophef was ontvangen. Maar de verzekering van de regering van de Verenigde Arabische Republiek aan de Westduitse ambassadeur te Cairo, dat men er niet aan dacht Oost-Berlijn te erkennen, betekende olie op de golven. De consulaire overeenkomst van gisteren is daarom een des te groter teleur stelling. De Westduitse ambassadeur heeft reeds de opdracht gekregen om by Nasser te vragen wat dit akkoord allemaal inhoudt. Bonn is een belangrijke handelspartner van Egypte Men herinnert zich thans in Bonn maar al te goed de verstandhouding met Joego-SLavië, we armee onwillekeurig een parallel getrokken wordt. De Westduitse regering kapte de di plomatieke betrekkingen met Joego slavië indertijd af. toen Tito er toe overging de Oostduitse regering te er kennen. Als resten van deze betrekkin gen bleven consulaire verbindingen over en weer bestaan. Bonn weigert nu een maal met regeringen samen te werken, voor wie het bestaan van twee Duitse regeringen een voldongen diplomatiek feit is. De Westduitse regering be schouwt zichzelf als dé representante van het Duitse volk. Wat nu in Cairo is besloten, komt in feite neer op een halve erkenning door Nasser van het communistische bewind te Oost-Berlijn en kan wel eens uitlopen op een vol ledige erkenning. Op het ogenblik is dat voor Cairo nog niet opportuun, daar het uitstekende en omvangrijke handels betrekkingen met West-Duitsland on derhoudt. Dit land staat op de derde plaats wat de handelspartners van Egypte betreft. Twee klappen Men meent te Bonn, dat Nasser een beetje al te ver gaat en zich thans voor staat op zijn belangrijke positie in de wereld. Het feit dat dezer dagen aller lei staatslieden Cairo bezoeken, zal hem de nodige voorzichtigheid uit het oog hebben doen verliezen, ook bijv. met het Assoean-project. Wat dit plan aangaat, voelt men zich te Bonn in de hoek ge zet. Nog altijd kan de Westduitse dele gatie, die het project wil onderzoeken, niet vertrekken omdat de Egyptenaren nog „aan het studeren" zijn. Dit lijkt erop, dat Nasser geen haast heeft om de borg van tweehonderd miljoen mark van Bonn voor de Duitse firma's, die de Assoean-dam mede willen opbouwen, nog eens bevestigd te krijgen nu hij met het Westduitse lokmiddel de Russen snel tot een beslissing heeft weten te Het betrouwbaarste adres voor NIEUWE RIJN 30-32 LEIDEN - TEL: 24244 Honger in Brazilië Groepen hongerende mannen, vrou wen en kinderen trekken in het noord oosten van Brazilië in de richting van de steden, op zoek naar voedsel en werk. Zij zijn het slachtoffer van de droogte, die het platteland teistert. In de steden, waar de voorraden levensmiddelen en water ook niet groot meer zijn, ziet men met angst in het hart hun komst tege moet. In het begin van deze maand trok ken 4.000 uitgehongerde, in lompen ge hulde mensen de stad Caninde binnen. Zij plunderden winkels en huizen. Nu zijn ook naar andere steden in de staat Ceara troepen wanhopige mensen onderweg. De bedreigde steden hebben de regering verzocht levensmid delen te sturen en troepen om de orde te handhaven. Weinig verandering De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Enkele regen-, sneeuw- of hagelbuien, maar ook opklaringen. Matige tot vrij krachtige noordweste lijke wind. Weinig verandering in tem peratuur, maar vannacht voornamelijk in het noordoosten van het land lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 9 JANUARI Zon op: 8.46 uur; onder: 16.48 uur. Maan op: 8.23 uur; onder: 17.41 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.07 en 15.24 u. Laagwater te 11.17 en 23.39 uur. brengen ter zake van de steun aan de uitvoering van het eerste deel. En nu komt dus ook nog deze affaire, waarin Cairo aan de Oostduitsers de eerste klap heeft gegund. Ten andere zijde wijst men op de mogelijkheid van een tegenactie tegen het Oostduitse offen sief: men acht zo langzamerhand het tijdstip gekomen om zelf Westduitse vertegenwoordigingen, zij het ook nog slechts op consulair niveau, te vestigen in de diverse Oosteuropese staten ten einde daar te beschikken over luister posten. Tegenoffensief van Bonn Ondanks deze verontrusting en kritiek zijn er toch ook velen in Bonn, die me nen dat Grotewohls successen overdre ven worden. Zij zien Grotewohls reis in de eerste plaats als een pion-zet in het groter geheel om propaganda te zaaien voor de Russische plannen met betrek king tot het Berlijnse en Duitse vraag stuk. Grotewohl tracht in Azië zijn land af te schilderen als ,.de Duitse staat des vredes". Oost-Duitsland zo moet het resultaat van zijn reis worden en niet West-Duitsland dient in Azië gezien te worden als de staat, die het gelijk, bij voorbeeld inzake Berlijn, aan zijn zijde heeft. De Russische voorstellen nopens Berlijn wil men tijdens deze reis verko pen als vredestakken, die leiden naar een verdere ontspanning in de -wereld en naar voortgezette „co-existentie". Men ziet ook te Bonn in, dat dergelijke propaganda uitwerking kan hebben. Niet voor niets is thans een Westduit se parlementaire delegatie in het Mid den-Oosten en niet voor niets stuurt Bonn de handige en charmante rege ringsperschef Von Eckardt op een good- will-tournee naar New York, naar di verse landen in het Nabije Oosten en naar India. Hij zal in al die landen be grip moeten wekken voor het Westduit se standpunt terzake van Berlijn en dat alles om te voorkomen dat Grotewohl er in Azië in zal slagen de Bondsrepu bliek in de verdediging te drukken. Ook Italië wil deelnemen aan bouw Assoean-dam Volgens het blad Al Ahram heeft de Italiaanse premier, Fanfani, tijdens zijn besprekingen met president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek de wens te kennen gegeven;, dat Italië kan deelnemen aan de uitvoering van de tweede fase van de bouw van de dam van Assoean en aan de uitvoering van andere industrialisatieplannen. Het blad deelt mede, dat er spoedig een delega tie van Italiaanse technici naar Egypte zal gaan om het damproject ter plaatse te bestuderen en de voorwaarden van eventuele deelneming door Italië vast te stellen. Voorts zal een Italiaanse han delsdelegatie besprekingen voeren in de hoofdstad van de Verenigde Arabische Republiek, aldus Al Ahram. K.L.M. voorlopig nog 2 maal per week naar Singapore In juni van het vorig Jaar heeft de Britse regering aan de Nederlandse autoriteiten laten weten, dat met in gang van 1 augustus 1958 rechten voor niet meer dan twee landingen per week van KLM-vliegtuigen in Singapore wer den gegeven en dat na 1 september dit aantal zou worden teruggebracht tot één. Naax bekend kwamen vóór 1 augus tus 1958 en na het uitvallen van de verbinding met Djakarta de vliegtuigen van de KLM driemaal per week in Singapore. Onderhandelingen op regeringsniveau hebben er toe geleid, dat de frequentie van twee landingen per week in Singa pore ook na 1 september bleef gehand haafd. De Britse regering zou haar standpunten tegen het einde van het jaar nader bepalen. Van Engelse zijde is, naar wy thans vernemen, medegedeeld, dat de rege ling, welke 1 augustus 1958 is inge gaan (tweemaal per week in Singa pore), tot 31 januari is verlengd. Lesje in gesehiedenisondertvijs Sovjet-Rusland mist elk recht om Westen enig verwijt over Hitler te maken Washington zet Russische verdraaiingen recht Het State Department (Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken) heeft giseren een nogal omvangrijk document uitgegeven om de „weglatin gen en verdraaiingen" recht te zetten in de Russische geschiedenisinterpretatie gepubliceerd in de nota van Moskou over de Berlijnse kwestie. In het document, dat 53 pagina's telt, worden de Russische beschuldigingen aan het adres van het Westen punt voor punt besproken. De Russen stellen na mei ijk in him nota van 27 november de Westelijke mogendheden verantwoorde lijk voor het weer opbloeien van het nazi-militarisme in de Bondsrepubüek, het mislukken van de samenwerking tussen de tegenstanders van het Duits land van Hitier na het einde van de tweede wereldoorlog en voor de herbe wapening van West-Duitsland. Voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog, aldus het Amerikaanse document, hebben de V.S., Frankrijk en Engeland veel gedaan om de agressie van de nazi's tegen te gaan. De Sovjet- Unie daarentegen hield zich in die tijd onledig met een activiteit, die Hitiers militaire ambities eerder prikkelde dan tegenging! Van 1930 tot 1933 stuurde Moskou, door middel van de Komintern, recht streeks aan op samenwerking tussen de I Duitse communistische partij en de nazi's en wel met het oogmerk de „re publiek van Weimar" te ondermijnen. Uit officiële rapporten van deze repu bliek, zo vervolgt het State Department in het document, is gebleken, dat de Sovjet-Unie van 1922 tot 1934 de Duit sers in staat stelde om de bepalingen inzake ontwapening van het verdrag van Versailles te overtreden. In die periode n.l. werden Duitse vliegers en tankspecialisten op Russische bodem opgeleid cn leverde Moskou munitie, vliegtuigmotoren en gifgassen aan de Duitsers!! Molotof en Ven Ribbentrop besloten tot agressie In april 1939 begonnen Engeland en Frankrijk op eigen initiatief militaire onderhandeligen met de Sovjet-Unie. Deze onderhandelingen werden echter „ondergraven" door de ondertekening van de overeenkomst, voorbereid door Molotof en Von Ribbentrop. die de Sovjet-Unie en Duitsland de nodige waarborgen gaf voor gezamenlijke agressie in Oost-Europa, aldus het do cument. Pas in juni 1941. toen Hitier Rusland aanviel, trachtte Moskou tot samenwer king met het Westen te komen, zo ver volgt het Amerikaanse ministerie in het document. Hierin wordt voorts gezegd, dat de Sovjet-Unie na 1945 i.p.v. de overeen komsten uit te voeren, die zij in oor logstijd met haar westelijke bondgeno ten had gesloten, geen andere zorg heeft gekend dan de uitbreiding van het communisme in de landen van Oost-Europa en bij deze activiteit zo weinig mogelijk rekening hield met de pogingen van het Westen om het eco nomische herstel van Duitsland en Europa te bevorderen. Deze stelling wordt in het document met talrijke voorbeelden uit de jongste geschiedenis gestaafd. Tenslotte, zo zegt het State Depart ment, is de Sovjet-Unie al een hele tijd vóór de ondertekening van de overeen komsten van Potsdam die de Weste lijke mogendheden volgens Kroesjtsjef geschonden hebben begonnen Oost- Duitsland methodisch om te smeden tot satellietland, hoewel de Duitsers, elke keer wanneer zij de gelegenheid kregen hun mening vrij te uiten, het commu nisme verwierpen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De driehonderd jaar oude molen te Wijk-bij-Duurstede. welke Ruysdael heeft geinspiteerd tot zijn beroemde schilderij en die ook bekendheid kreeg door afbeelding op bankbiljetten van tien gulden is gekortwiekt. Een van de enorme wieken is tijdens het draaien bij gewone wind afgeknapt en langs de molen gevallen zonder ongeluk ken te veroorzaken. Soekarno in ziekenhuis TE VEEL INSPANNING? President Soekarno is dinsdag voor een medisch onderzoek in het zieken huis te Djakarta opgenomen, aldus Antara. Men verwacht, dat de president het ziekenhuis spoedig weer zal verlaten. Het onderzoek kwam zijn artsen ge wenst voor, omdat Soekarno zich de laatste maanden heeft ingespannen bij zijn reis door Oost-Indonesië, de kabi netszittingen en de bezoeken van presi dent Tito en premier Nehroe. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimnimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Waar blijven de lierseiikroiikels De tijd begint te naderen waarop d.e inzendingstermijn van onze kerstprijsvraag, de hersenkronkels per dozijn", on herroepelijk sluit. Het aantal oplossingen is tot dusver aan zienlijk beneden de verwachtin gen gebleven. Waarmee Uu. kans op een prijs uiteraard aanzienlijk stijgt, wanneer U tenminste zorgt dat Uw inzen ding tijdig binnen is! U weet het: het is niet nodig alle puzzels op te lossen om in aanmerking te komen voor een van de tientallen prijzen, va riërend van honderd tot vijl gulden. De Westduitse Bondskanselier Adenauer vierde zijn 83-ste ver jaardag. Onder de velen, die hem kwamen gelukwensen, bevonden zich ook zijn twee kleinkinderen, die hem een verjaardagstaart aan boden. Lager invoerrecht, hoger omzetbelasting Volgens de Ned. Staatscourant is de omzetbelasting bij invoer voor een 125-tal goederensoorten verhoogd. Hierdoor worden vele geïmporteerde artikelen onge veer 3 duurder, op een ogenblik, dat de handelaren gerekend hadden op een prijsdaling, zulks als gevolg van de verlaging van de invoerrechten in verband met de inwerkingtreding van de Europese Economische Gemeenschap. Het betreft hier o.a. chemische produkten, verfsoorten, kranten- en tijdschriftenpapier, huis houdelijke artikelen, plastics en enige rubberartikelen. Een woordvoerder van het ministerie van Financiën deelde aan de „Tel." mede, dat er geen verband mag worden gezien tussen de verlaging van de in voerrechten voor de invoer uit de EEG- landen en de verhoging van de omzet belasting by invoer. Deze laatste maatregel moet worden gezien als een uitvloeisel van de wijzi ging van de omzetbelasting in het bin nenland, die in januari 1955 tot stand kwam. Advertentie Wind en sneeuw stagneren verkeer in het Noorden Tengevolge van de harde wind zy'n vannacht op de spoorlyn Groningen- Nieuwe Schans by Sappemeer-oost en op de lyn Groningen-Leeuwarden bij Buitenpost, telegraafpalen over de spoorbaan gevallen. Het treinverkeer ondervond hierdoor vertraging van ongeveer drie kwartier. Op de hoofdlijn Groningen-Zwolle waren nagenoeg geen moeilijkheden. Van de natte sneeuw hadden de spoor wegen geen hinder. De autobusdiensten in deze omgeving echter hadden te kampen met vertragingen van ongeveer een kwartier Sneeuwploegen van de Groningse Gemeentereiniging zyn er vanmorgen op uit getrokken om de gladde brei op te ruimen. Volgens opgave van de meteorologische dienst te Eelde is er in de afgelopen 24 uur 12.5 m.m. neerslag gevallen. De totaal gemeten sneeuwlaag te Eelde ls op het ogenblik 7 cm. Uit de tariefswijziging voor de binnen landse produkten vloeide tevens een wijziging voort van de omzetbelasting bij invoer. Deze laatste belasting wordt namelyk geheven om het verschil in druk van de omzetbelasting op binnen landse en geïmporteerde produkten te vereffenen. Deze wijziging van de omzetbelasting op geïmporteerde produkten moesteven- wel in etappes geschieden. Aan iedere wijziging dient namelyk een onderzoek van de Rjjksaccountants vooraf te gaan, welk percentage omzetbelasting op het vergelijkbare binnenlandse produkt wordt geheven. Gemiddeld tweemaal per jaar werd, van 1955 af, de omzetbelasting op een aantal geïmporteerde produkten verhoogd. De stijging van de omzetbelasting heeft, gelijk hierboven opgemerkt, tot gevolg dat verscheidene importprodukten duur der i.p.v. goedkoper worden. Dit moge uit de volgende cijfers blijken: Invoer recht o.b. wasmachines 0,6 +3M: plastic 2 +3 porselein 2,4 +2 fietssturen 2,2 +5 krantenpapier 1 +3^4 gewoon karton 1% +4 du- en triplex-karton l1-» -f3 pakpapier 1.4 -f3 loodoxyde +6 M au toveren +4 Er wordt op gewezen, dat handela ren, die de produkten reeds van tevo ren aan hun afnemers in het binnen land hebben doorverkocht, de verho ging te allen tyd kunnen verhalen op deze kopers, zodat de handel geen verliezen behoeft te lyden. De verhoging komt intussen voor de handel op een psychologisch zeer ongunstig tijdstip. Men had gerekend op een verlaging der invoerrechten met 10 De invloed daarvan is nu evenwel zeer gering, want op een pro dukt, waarop vroeger 10 invoer rechten moest worden betaald, be draagt de daling slechts 1 Had straaljager munitie aan boord Het Eerste Kamerlid de heer Polak heeft aan de minister voor Defensie schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat het dezer dagen bjj Huis ter Heide neergestorte vliegtuig munitie aan boord had? 2. Zo Ja. heeft het ontploffen van deze munitie dan bijgedragen tot de zeer ernstige gevol gen van dit ongeval? 3 Is de minister niet van oordeel, dat het, gezien het her haaldelijk verongelukken van militaire vliegtuigen waarbij deze eveneens her haaldelijk op bewoond terrein neer storten, dringend is aangewezen oefen- vluchten niet te doen plaatsvinden met munitie aan boord daar dit de nood lottige gevolgen van eventuele ongeval len slechts kan vergroten?

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1