Nederlandse skikampioensehappen voorlopig een dag uitgesteld.... Prinses Irene misleidt al te opdringerige bewonderaars (ster s) 1 Hoogoventoernooi heeft weer een grote bezetting Errol Flynn zag wreedheden van de regeringstroepen van Batista WOENSDAG 7 JANUARI 1959 Dooi in Val d'Isere (Van onze speciale verslaggever) Val d'Isere, woensdagmorgen. Het charmante wintersportplaatsje in de Franse Alpen, dat zo fraai geklemd ligt tussen de geduchte pieken van de Bellegarde en Solaise heeft in gedachten de vele vlag gen halfstok gehangen. Want het ziet er naar uit, dat de Nederlandse ski-kampioenschappen niet op de vastgestelde tijd vanmiddag 2 uur zullen kunnen beginnen. Het dooit in Val d'Isere niet erg, maar toch voldoende om lekkende gootjes te veroorzaken en (wat veel erger is) om de stijle hellingen van de majestueuze Solaise vrijwel onbegaanbaar te maken. De heren van de Nederlandse Skivereniging hebben gistermiddag met bekommerde gezichten de spierwitte vlakte verkend er, hun oordeel luidde: „dat wordt morgen niets"! (De aan vang van de kampioenschappen is inmiddels verschoven tot donder dagmiddag). Dat is jammer voor iedereen en ook voor Prinses Irene. Niemand, die hier heftiger naar vorst verlangt dan de sportieve Prinses, die gisteren weer een volle ochtend plus een deel van de mid dag op de lange latten heeft gelopen en die zo dolgraag haar krachten wil meten met die van de andere deelneemsters. Dat zullen er overigens slechts enkelen zijn, want de inschrijving is zeer be perkt gebleven. De kampioene van het vorig jaar, mej. Rambonnet, heeft niet ingeschreven, zodat de Wassenaarse Olga Lukowski, die het vorig jaar tweede werd, vermoedelijk de felste con currente voor de Prinses zal zijn. Wij hebben eens met de heren van de skibond gepraat en geïnformeerd naar de kansen van Prinses Irene. Die schij nen heel goed te liggen. Een van de be stuursleden zei: „Het zou me tegenval len als de Prinses niet won al weten wij natuurlijk nog niet of zij de juiste wed- strijdmentaliteit kan opbrengen. Want goed zijn, als er niets op het spel staat, is natuurlijk nog iets anders dan de zelfde prestaties leveren als er de druk van de wedstrijd is". De Prinses logeert samen met majoor Bischoff van Heemskerck en diens echt genote plus haar vriendin Dora van Ha- rinxma in het niet exquise maar com fortabele hotel Perce Neige. De rood- wit-blauwe vlag compleet met oranje wimpel hangt er vanmorgen roerloos uit, want wind is er op het ogenblik niet. Gisteravond, toen wij aankwamen, wap perde het dundoek in de avondwind terwijl een paar schijnwerpers voor een sfeervolle belichting zorgden, Binnen was nauwelijks te merken, dat er een koninklijke gast onder het dak vertoef de. Alleen aan het gramstorige gezicht van de kleine fotograaf van het Paryse weekblad „Paris Match" kon men zien, dat er iets belangrijks aan de hand was: liever, geweest was. Die middag had deze fotograaf, door grenzeloze beroepsijver gedwongen, na melijk zijn leven gewaagd door 15 me ter boven de begane grond op een smalle vensterbank te equillbreren uitsluitend omdat de Prinses op een receptie was, waar niet gefotografeerd mocht worden en „Paris Match" blijkbaar ten koste van alles een plaatje moest hebben..., HOE ONTLOOP IK ZE? Behalve een verlangen naar vorst moet Prinses Irene „gekweld" worden door de wens niet aangegaapt en als maar gefotografeerd te worden. Gisteren had zij bekend doen maken, dat zij be reid was de Solaise éénmaal uitsluitend ten gerieve van met dure apparaturen zwaaiende fotografen te zullen afdalen. Helaas er moet iets mis zijn gegaan met deze afspraak. Want van heel het legioen verscheen er maar één fotograaf. De Prinses doet intussen het een en ander om opdringerige bewonderaars- (sters) te misleiden. Na een hele mid- Sportsplinters Er zullen waarschijnlijk geen Ne derlandse rijdsters deelnemen aan de wedstrijden om de wereldtitel-hardrij- den voor dames, die van 28 februari t/m 1 maart a.s. in de Russische plaats Sverdlovsk worden gehouden. Het be stuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond heeft althans nog geen enkele rijdster voor deze titelstrijd ingeschreven. Rie Meyre, vorig jaar de enige Nederlandse representante, schijnt geen plannen te hebben om haar kan- ditatuur te stellen. De Australische zwemster Beverley Bainbridge is er tijdens wedstrijden te Sydney net niet in geslaagd het wereld record op de 220 yards te verbeteren. Beverley kwam in een bad van 55 yards tot een tijd van 2 min. 44,5 sec., waar mee ze slechts 1/10 seconde bleef boven de door de FINA voor deze afstand ge stelde limiettijd. Van 19 tot 25 februari a.s. wordt in de Westfalenhalle te Dortmund de eerste trainingsbijeenkomst gehouden voor jeugdige baanrenners (17—22 jaar), die door de Westduitse wielerbond zijn geselecteerd ter voorbereiding op de Olympische Spelen 1960. De training zal worden geleid door de stayer Walter Lohmann. De renners hebben zich ver plicht om tot tenminste najaar-1960 amateur te blijven. De Nederlandse kampioenschappen voor tennnisleraren op overdekte banen zullen van 13 t/m 15 maart a.s. in de Energiehal te Rotterdam worden ge houden. De Franse judo-ploeg zal zaterdag a.s. te Eindhoven in de landenweds'crijd tegen Nederland aantreden zonder haar sterkste juloka's Bernard Pariset, Henri Courtine en Robert Dazzi zijn namelijk wegens blessures .opgelopen tijdens de training, niet beschikbaar. Hun plaatsen worden ingenomen door jongeren. Ashley Cooper heeft gisteren zijn debuut als tennisprofessional gemaakt. Tijdens een demonstratie-programma te Sydney ter ere van Jack Crawford (Wimbledon-kampioen 1933) speelde hij één set tegen Seguro, welke met de merkwaardige score van 8—6 in het voordeel van de Zuidamerikaan werd af gesloten. Cooper was duidelijk gehandi capt door de veerkracht van het ver plaatsbare tennisveld, dat Jack Kramer voor de toernee door Australië heeft laten fabriceren. dag tussen de bergketens geskied te hebben in een witte trui, verscheen zij in haar hotel in donkergrijs tenue. Hal verwege de terugtocht blijkt zij dan met haar vriendin van jacket te hebben gewisseld. Sneeuw is er genoeg! In het dorp lig gen de sneeuwmuren door energieke bulldozers bijeengeschoven wel zes me ter hoog en op de flanken van de So laise ligt de wade minstens een meter dik. Sneeuw genoeg maar waar blijft de vorst? Maandag vroor het hier nog 15 graden, maar een van die ongewenste depressies, de schrik van alle winter- sporters, gooide roet in het eten. Zelfs de skiverkoper ziet het somber in: „Ik heb er al heel wat verkocht", bekent hU, „en met De Gaulle gaat het ook nog steeds goed. Maar wie houdt de vorst onder controle?" En hij kijkt alsof hij bereid is een nieuwe devaluatie van de frank te on dergaan als het kwik maar zakken wil. Maar daar kan zelfs De Gaulle niet voor zorgen Klaverjascompetitie Voor de competitie van de Federatie van Klaverjasverenigingen Leiden en Omstreken werden de volgende wed strijden gespeeld: Afdeling I: APP 1—Zaalberg 1 6—6; P v H 1SLF 1 7—5: T en D 1—Groen- oord 1 7tt—4V4; HCW 1DSB 1 6—6; KNG 1—LBF 1 7—5: KNG 1—Oosthoek 1 8—4. Afdeling II: T en D 2—Groenoord 2 6—6; Sportief 1—DSB 2 8V4—3%; Cen trum AWS 1 6—6; KNG 2—Oosthoek 2 4tt—7V4. Afdeling III: Brandt 1—DVS 1 5 0%; HOW 2—Oosthoek 3 8-^4. Afdeling IV: Centrum 2—DSB 3 6^4— 6%APP 2—Zaalberg 2 6—7. 1 Ruim 200 deelnemers De belangstelling voor het 21ste Hoogovenschaaktoernooi, dat van 8 tot 18 januari a.s. in Beverwijk wordt gehouden, is weer bijzonder groot. Toernooileider P. Veldheer verwacht zelfs dat hij volgende week in het Kennemertheater de supervisie zal hebben over ruim 200 schakers en schaaksters. In de hoofdgroep komen definitief uit de grootmeesters F. Olafsson (IJsland), P. Bent-Larsen (Denemarken) en E. Eliskases (Argentinië), onze nationale kampioen J. H. Donner, de internatio nale meesters R. Toran (Spanje) en T. D. van Scheltinga (Nederland) en de Nederlandse spelers dr. J. T. Baren- dregt, drs. C. B. van den Berg en K. Langeweg. Ook grootmeester G. Stahl- berg was voor deze groep geïnviteerd en de Zweed had de uitnodiging inmiddels geaccepteerd. Dinsdag moest hU wegens ziekte afzeggen. De toemooilelding heeft nu contact opgenomen met de Oosten rijkse meester A. Ducksteln, die op het ogenblik in Hastings speelt. Moch deze niet beschikbaar zijn dan wordt eën be roep gedaan op de Belgische grootmees ter O'Kelly de Galway, de winnaar in 1946. Er zijn elf nevengroepen, w.o. een damesgroep. Voor de nevengroepen heb ben reeds toezeggingen gedaan de inter nationale meesters Gereben (statenloos, ex-Hongaar) en Fuster (Canada), de meesters Sandor (Hongarije), Branlcki (Polen), Durao (Portugal), Diemer Leidse Damvereniging De Leidse Damvereniging is zoals eer der gemeld, voor de zesde maal in suc cessie kampioen geworden van de Leid se Districts Dam Bond. LDV gaat. thans het Leidse district vertegenwoordigen in het toernooi om het damkampioenschap van Zuid-Hol land. Vrijdag a.s. spelen de Leidenaars hun eerste wedstrijd. In Den Haag tre den zij aan tegen RDG, de kampioen van Nederland. Op 15 januari volgt de wedstrijd tegen DDV uit Dordrecht. Deze ontmoeting wordt gespeeld in de Kleine Burcht; damliefhebbers hebben vrye toegang. Aan het eind van dit jaar viert LDV zijn 50-jarig bestaan. Sterke verenigin gen hebben reeds toegezegd deel te zul len nemen aan het dan te houden jubi leum toernooi. (West-Duitsland)de Belgische dames mevr. Bollekens en mej. L. J. Loeffler en vermoedelijk de Luxemburger Oon- radi. Nederlandse deelnemers zijn o.a. Vlagstra (Groningen), Tan (Amster dam), Aalders (Zutfen), Kloosters (Zut- fen), Van Geet (Rotterdam), ir. Schnei ders (IJmuiden), Apking (Amsterdam) en Tabe Bas (Amsterdam). In de damesgroep zullen spelen Lu- bica Baclc (Zuid-Slavië», Milunka La- zarevic (Zuid-Slavië), Edith Bilek-Lang (Hongarije), Josza Langos (Hongarije), Chaude de Silans (Frankrijk), Gisela Szeinis (West-Duitsland) en de Neder landse dames mevr. Fenny Heemskerk (Amersfoort), mevr. C. Vreeken (Vlaar- dingen), mevr. A. van der Veen (Am sterdam) en mevr. C. Roodzant (Rot terdam) Seinposttoernooi Gisteravond opende de wedstrijdleider van de Nooi'dwijkse Schaakvereniging Daniël Noteboom de tienkamp om de Seinpostbeker. De titelhouder Perry Bey kon door omstandigheden de beker niet verdedigen, waarvoor in zijn plaats zijn clubgenoot C. C. Berg, een nog jonge, veelbelovende speler, is gekomen. In de eerste ronde kwamen de twee favorieten ,R. D. Wes'tra en M. D. Et- mans, tegen eikaar in het strijdperk. Na 21 zetten werd tot remise besloten. J Koet en W. F. Schuss leden een onver wachte nederlaag. De LSG-er W. H. v. d Nat, een der meest geioutineerde spelers deed het rustig aan en nam tegen J Sleeboom genoegen met een draw. De uitslagen luiden: J. Verduin—J. Koet 1—0; R. D. Westra M. D. Etmans >4—>4: W. O. Dem- mendalC. C. Berg 1—0; W. F. Schuss G. Marijt 0—1; W. H. v .d. Nat—J Sleeboom Leidse Schaakbond De belangrijke ontmoeting Philidor 2 LSG 2 is nog niet tot een definitieve be slissing gekomen. De wedstrijd werd af gesloten met een voorlopige 3 Va3V4 stand. Vermoedelijk zal het LSG een kleine overwinning behalen. Een grote verrassing in de eerste klas se was de nederlaag van Noordwijk tegen Boskoop 1. De uitslag van Philidor 2LSG 2 luidt: Philidor II—LSG If: H. J. W. Elemans tnr. ir. J. Westra V-J. Padding C. v. Dijk afgebr.; A. Koevoet^E. M. J. Al is op Cuba de rust nog niet geheel weergekeerd, het normale leven begint na de overwinning van de opstandelingen toch weer op gang te komen. Hier licht Fidel Castro, de opstandleider, enkele medewerkers in over wal er nu verder te gebeuren staat. Filmacteur trok met Castro's rebellen op De filmacteur Errol Flynn is niet alleen op het witte doek een vechtjas. Ook in het normale leven houdt hij van het avontuur. Dat blijkt nu weer eens uit het feit, dat hij sinds Kerst mis driemaal gedurende korte tijd is opgetrokken met de Cubaanse rebel len onder leding van Fidel Castro. En niet als toeschouwer op een afstand. Gisteren tijdens een persconferentie toonde hij de wond. die hij aan het rechterbeen opliep, toen hij vier dagen bij de opstandelingen verbleef in de provincie Oriente. Flynn vertelde, dat hij Castro al adht jaar kent. „Ik kan U garanderen, dat hij geen communist Is. HIJ ls een zuivere idealist, zoals er niet veel meer zijn". Aan Flynn werd gevraagd of er dan geen communisten zijn in de beweging Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Mtdsland op Ter schelling J. G. L. Langhout te Hilversum, laatstelijk predikant ln Indone6ie, GEREF. KERKEN Aangenomen naar Grouw-Irnsum G. O. N. Véenhuizen, kand. te Ede. die bedankte voor Gees (Dr.), Schoonoord en voor Sy- brandaburen. Beroepen te Utrecht-O. (vac. H. W. H. van Andel) J. Wilschut te Zel6t. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt Aangenomen naar Avereest-Dedems- vaart H. Pool, kand. te Zeist, CHR. GEREF, KERKEN Bedankt voor Gouda G. Bilkes te Am sterdam-Zuid. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Beroepen te Ederveen H. Ligtenberg te Rotterdam-West. Ds. mr. H. SCHOKKING De provinciale commissie voor het op zicht in de provincie Gelderland der Ned. Herv. Kerk heeft besloten, ds. mr. H. Schokking los.te maken van zijn ge meente 'te Yzendoorn in de Betuwe. Ds. Schokking is tegen deze beslissing in be roep gegaan bij de commissie voor het opzicht van de generale synode. In de ge meente Yzendoorn zijn reeds moelijkhe- den sedert de komst van ds. Schokking in november 1951, omdat de overwegende Geref. bonds-kerkeraad zijn beroep niet als wettig heeft willen erkennen. Ds. Schokking behoort tot fle midden-ortho- doxie. Het kerkbezoek ls reeds zo terug gelopen, dat het Wel voorkwam, dat be halve de dienstdoende ouderling en dia ken er èèn twee kerkgangers waren opgekomen. Ds. Schokking kwam eerst op gevorderde leeftijd tot het predik ambt. Yzendoorn ls zijn eerste en enige gemeente. v. d. Valk afgebr.; mr. A. J. Mulder N. v. Ringen Va—Va\ C. C. Berg—M. M. Segaar 1—0; drs. P. Seller—ir. M. Eller- broek >4—Va', J. M. Volders—dr. J. H. Meilink V4; J. Koet Jr.—J. P. W. Weyermars VaVa', dr. R. C. Bakhuizen V .d. BrinkC. Elzenga 01; E. W. v.d. BurghI. Vogelenzang afgebr. Voorlopig: 3%3Va HENGELSPORT Het Viscollege „De Zinker" hield een wedstrijd te Oude Wetering Dorp. De vangst was ditmaal buitengewoon goed te noemen. De uitslag luidt: 1. P. Wil- lemse 22 stuks 1220 gr. (extra prijs voor het grootste aantal); 2. J. van Gent 21 st. 1040 gr.; 3. H. van Gent 10 st. 750 gr.; 4,'M. van Oosten 11 st. 740 gr.; 5. C. Willem-se 11 st. 720 gr.; 6. W. de Wit jr. 12 st. 630 gr.; 7. J. Kromwijk 10 st. 600 gr.; 8 W. F. v. d. Blom 8 st. 460 gr.; 9. B. Kók 10 st. 460 gr.; 10. H. Leugerink 5 st. 440 gr. Er werden 141 vissen ge vangen met een totaal gewicht van 8260 grammen. Onder-minister Quarles half januari in Den Haag De autoriteiten hebben meegedeeld, dat de onder-minister voor de Defensie Donald A. Quarles gedurende een reis, die morgen zal worden aangevangen, een bezoek zal brengen aan acht landen in Europa. Hij zal eerst naar Groot- Brittannië gaan, waar hij o.a. bases van projectielen zal inspecteren. Parijs en het hoofdkwartier van de NAVO zullen de volgende halteplaats zijn en daarna gaat hij naar Neder land, Denemarken, Noorwegen, West- Duitsland, Spanje en Portugal. Hij zal worden vergezeld door de bri gade-generaal Robert Warren van de Amerikaanse luchtmacht en kolonel Ed ward Saussure van het leger. De reis zal in haar geheel vier weken duren. Op 14 en 15 januari zal Quarles zich in Den Haag bevinden, voor samen komsten met de Nederlandse en Ame rikaanse defensie-autoriteiten en met adviserende groepen voor militaire bij stand. van Castro. Flynn gaf toe, dat er mis schien radicalen en communisten rond om Castro zijn, maar hij beweerde, dat die geen machtsposities hebben. „Iemand met Intelligentie is misschien communist op zün 20ste jaar, maar iemand die op zijn 40ste jaar een com munist is, is een gek", aldus Flynn. Hij zei, dat hij en zyn medewerkers onge veer duizend foto's hebben gemaakt van him laatste verloUjT bij Castro, Met de rebellenleider praat hij nog over de mogelijkheid een film over de strijd der rebellen te maken. In het opgenomen vraaggesprek voor de radio deed Flynn een boekje open over wreedheden door de troepen van de verdreven dictator Fulgencio Batista bedreven tegenover vrouwen en kinde ren. „Het waren de wreedheden van de regeringstroepen, die het opstandelin- genleger de geest ingaven waarvan het bezield was", zei de acteur. „Vechten is allemaal aardig, maar wanneer men hulpeloze vrouwen en kinderen de voe ten afhakt en de haren een voor een uittrekt, verwonder U er dan maar eens over, dat de rebellen oorlogszuchtig werden". Flynn vertelde, dat sommige van de gemaakte foto's wat laten zien over de door Batista's troepen begane onmen selijkheden. Voor de opstandelingen had Flynn niets dan woorden van lof. De discipline in het rebellenkamp was streng. DE GEESTELIJKE VERZORGING OP DE VLOOT. Bij de geestelijke verzorging van de vloot van Nederland zullen met ingang van het nieuwe jaar enkele wijzigingen va nkracht worden. Ds. J. W. Sepmeijer, vlootpredikant, die aan boord van H.M. „Karei Doorman" geruime tijd als gees telijk verzorger werkzaam is geweest, komt a.s. zaterdag weer op het bureau van de hoofdvlootpredikant, ds. J. H. Billevis Smitt te 's-Gravenhageds. W. P. Kramer .thans werkzaam op het Vliegveld Valkenburg (Z-H), gaat 13 ja nuari weer varen en ds. T. Kruyne, eveneens vlootpredikant, vertrekt 8 ja nuari met de „Baarn" naar Curasao. Ds. H. F. Kat, vlootpredikant te Den Helder, vertrekt 10 januari per vliegtuig naar Nieuw-Guinea. Ds. C. R. H. ter Haar Romeny, eveneens vlootpredikant te Den Helder, zal ds. Kramer gaan vervangen als vlootpi-edikant op het Vliegveld Val kenburg. DS. C. G. BOS 25 JAAR PREDIKANT Vandaag is het 25 jaar geleden, dat ds C. G. Bos, predikant van de Geref. (Vrijgemaakte) Kerk van Zwolle, werd bevestigd als predikant Van de Geref. Kerk te Stedum. Nadat kand. Bos was beroepbaar ge steld in de geref. kerken, werd hij op 7 januari 1934 in de classis Appingedam en in de burgerlijke gemeente Stedum in het ambt bevestigd. Op 15 november 1936 verwisselde de jubilaris deze kerk met die van Haarlemmermeer Oost zijde, vanwaar hij op 16 januari 1944 naar die van Uithuizermeeden vertrok. In deze. zijn derde gemeente, maakte ds. Bos zich in december 1944 los van de synodale besluiten en diende toen nog ruim twee jaar de Geref. (Vrijgemaak te» Kerk van Uithuizermeeden. Op 20 april 1947 verwisselde ds. Bos deze kerk met die van de Noord-Oostpolder (standplaats Emmeloord) en sinds 24 maart 1957 dient hij de Geref. (Vrijge maakte* Kerk van Zwolle. WIT-RUSSEN VIERDEN KERSTFEEST Ongeveer 100 Wit-Russen uit alle de len van ons land hebben gisteravond in de Grieks-orthodoxe kerk voor vluchte lingen te Den Haag het kerstfeest ge vierd, dat volgens hun jaartelling op 6 januari valt. De Wlt-Russen, die van buiten Den Haag gekomen waren, zaten eerst aan een gemeenschappelijke maaltijd ln het Haagse tehuis voor ongehuwden. Hier voor had de Oecumenische Kerkeraad in samenwerking met de vluchtelingenfe- deratie gezorgd, die ook het logies voor hun rekening namen. Deze speciale heilige avonddienst - „Sotjelnik" genaamd - werd geleid dooi de Russische monnik, vader Serapion. Behalve een Grieks Orthodoxe kerk voor Wit-Russen te Den Haag ls er ook een te Amsterdam en Arnhem. De kerk te Arnhem wordt geleid door een Rus sische geestelijke uit Luik. BENOEMINGEN AAN DE VRIJE UNIVERSITEIT Directeuren van de Vrije Universiteit te Amsterdam hebben besloten in de theologische faculteit een afzonderlijke leerstoel in te stellen voor het onder wijs in de encyclopedie der godgeleerd heid, de symboliek, de apologetiek en de godsdienstfilosofie, welke vakken tot nu toe worden gedoceerd door prof. dr. G. C. Berkhouwer. Ter bezetting van de Dezer dagen poseerde de bedrijfs- brandweer van Schiphol op het ter- ras voor het stationsgebouw. U ziet het, men beschikt over heel wat materiaal om eventuele branden zo snel mogelijk de baas te worden. „Bevrijding uit vergulde gevangenis", zegt Coty (Van onze correspondent te Parijs) Frankrijks president, René Coty), die morgen, donderdag, zijn bureau op het Elvsée aan generaal Charles de Gaulle zal afstaan, heeft de voorbereidingen van de verhuizing even onderbroken om afscheid van de journalisten te kunnen nemen. De president wil zich, zo neemt men algemeen aan, nu geheel uit het openbare leven terugtrekken en hoopt zich voorlopig te vestigen in Le Havre, waar hij vroeger een advocatenpraktijk heeft uitgeoefend. Tegenover de ongeveer 150 Franse en buitenlandse persvertegenwoordigers toonde het scheidende staatshoofd in tussen geen spoor van melancholie over zijn vertrek, .,Op mijn leeftijd is het eerder een bevrijding uit dé vergulde gevangenis der officiële verplichtingen", zo mérkte de heer Coty met zijn vriendelijke glim lach op. Er werden door de journalisten na tuurlijk ook toespelingen gemaakt op de gebeurtenissen van mei j.l. De gelukwens, die president Coty in ontvangst kreeg te nemen omdat hij door zijn houding toen een nationaal bloedbad zou hebben voorkomen, be antwoordde hij met de opmerking, dat nu onder generaal De Gaulle een ach terstand van veertig jaar voor Frank rijk zou kunnen worden ingehaald. Mr. dr. S. de Vries vrijdag 90 jaar Mr. dr. S. de Vries Czn„ oud-minister van Financiën en oud-wethouder van Amsterdam en Den Haag, die thans in Wassenaar woont, hoopt vrijdag 9 janu ari a.s. 90 jaar te worden. Mr. dr. De Vries werd in Zaandam ge boren en bezocht de Geref. Kweekschool voor onderwijzers te Amsterdam. Na aanvankelijk het onderwijs gediend te hebben (van 1887 tot 1893) studeerde hij rechten aan de Vrije Universiteit en de Gemeentelijke Universiteit. In 1899 pro moveerde hij tot doctor in de rechtswe tenschappen. Daarna vestigde htf zich als advocaat en procureur. Zyn politieke carrière begon met het lidmaatschap van de Amsterdamse ge meenteraad in 1901, waarin hij zitting bleef houden tot 1918. In 1902 werd hij lid van de Tweede Kamer en bleef dit tot 1905. Daarna was hij ook Kamerlid van 1907—1908. Van 1922 tot 1924 had h(J zitting in de Eerste Kamer. Van 1903 tot 1909 was hij lid van Provinciale Staten van Noord-Holland en daarna was hij enkele jaren wethouder van Amsterdam. Van 1918 tot 1921 was de heer De Vries minister van Financiën. OUD-MINISTER DE VRIES Na zijn verhuizing naar Den Haag werd mr. De Vries in 1931 lid van de gemeenteraad aldaar, hetgeen hij bleef tot 1945. Gedurende vele jaren was hij tevens wethouder van Sociale Zaken en later van de Bedrijven. Vanaf 1909 was hij curator der Vrije Universiteit te Amsterdam, tot hij zich in 1945 geheel uit het openbare leven terugtrok. nieuwe leerstoel hebben z\j dr. G. E. Mculeman benoemd tot gewoon hoogle raar. Voorts is dr. J. van den Berg, predi kant van de Geref. Kerk te Zutphen, benoemd tot lector voor het onderwijs in de etiek, welk onderwijs op het ogen blik nog wordt gegeven door prof. dr. R. Schippers.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4