mmzwtöm De V.P.R.O. diende een plan in voor een nationale radio-omroep GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL Centraal programma, waarin het eigen geluid te lioren blijft Het begint te rommelen onder de Franse boeren en arbeiders Churchill doet weer volop mee! Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 7 JANUARI 1959 Poging zuilensysteem te doorbreken (Van onze correspondent) De gedachten, die het VPRO-bestuur de laatste jaren heeft laten gaan over een verandering van het huidige omroepstelsel in de richting van een organisch bestel, hebben thans vaste vorm gekregen in een „schets voor een nationaal omroepplan". Deze schets, gisteren toegezonden aan regering en Staten Generaal, heeft slechts de pretentie de richting aan te geven, waarin volgens de VPRO de zich in ons land steeds meer groeiende samenwerking op velerlei vlak uit kan gaan strekken tot het radiobestel, waarin het zuilensysteem nog praktisch volledig is gehandhaafd. Langzame groei Geenszins is het de bedoeling van de VPRO, dat het door haar voorge stane omroepbestel door de lands overheid dwingend wordt opgelegd. Integendeelhet moet van onderaf groeien, terwijl het specifiek-eigene van 's-lands bevolkingsgroepen daar bij bewaard dient te blijven. Er wordt dus bepaald niet gestreefd naar een kleurloze, zich van gods dienstige en levensopvattelijke over tuigingen verre houdende radio, maar naar een organieke samenwer king in nationaal verband, waarbij het eigen geluid voorzeker nog te horen zal blijven. V.P.R.O.'s voorzitter dr. J. A. de Koning, die, gesecondeerd door de secretaris dr. E. D. Spelberg, deze schets voor een nationale omroep gisteren met verve en een diep geloof in de perspec tieven, welke daarin geboden worden, tijdens een bijeenkomst in het Amster damse Internationaal Cultureel Cen trum toelichtte, legde er speciaal de nadruk op, dat het geen plan is dat van vandaag op morgen uitgevoerd kan worden. Men «al er over moeten denken en het zal van binnenuit tot leven moe ten komen.. De samenwerking die ook thans reeds op programmagebied langzaam, doch nog spaarzaam, begint door te dringen (ochtendgymnastiek bijvoor beeld en de groenteman) moet zich geleideljjikaan, hoe lang 't ook mag duren, ontwikkelen naar een organisch geheel van één centraal omroeppro gramma, met daarin opgenomen een federatief programma voor het uitdra gen van de autonome geestelijke en maatschappelijke stromingen. De ver schillende bevolkingsgroepen dienen de gelegenheid te behouden zich zelfstandig te uiten, zonder dat daardoor echter het nationale karakter van de vaderlandse omroep wordt ontzet, zoals dat nu wel het geval is, en dus binnen het raam van een nationaal programma. Het is juist gewenst, zo zeide dr. De Koning, dat het principieel eigene in dit nieuwe omroepbestel met overtuiging wordt uitgedragen, daar dit op verschillende vlakken gelegen eigene juist een inte grerend deel van ons gezamenlijke vaderlandersohap is. Organisatieschema Het V.PK.O.-bestuur heeft dit plan voor „De Nederlandse Omroep" niet alleen in beschrijvende vorm regering en Staten-Generaal aangeboden, maar er nog een organisatieschema aan toe gevoegd, waaruit duidelijk af valt te lezen, wat haar voor ogen staat. Aan de top staat een „algemeen be stuur", een college, waarin naast afge vaardigden van de omroepverenigingen die een integrerend onderdeel van de omroep blijven uitmaken, alhoewel hun eigen werkingssfeer (aanmerkelijk) wordt beknot ook afgevaardigden van de culturele organen van het Nederlandse volk in al zijn geledingen en op een breed terrein werkzaam, zit ting hebben. De bemoeienissen van de Staat begin nen en eindigen (praktisch gesproken) bij dit algemene bestuur: de minister van O. K. en W. benoemt voorzitter, vice-voorzitter en secretaris, doch op voordracht van dit bestuur. Een vijftal bestuursraden regelen technische zaken, financieel-econccni- sche zaken, personele- en sociale zaken (op welke gebieden de omroepverenigin gen overigens thans reeds nauw samen werken), zaken de Wereldomroep be treffende een kwestie, welke nog wel enige voeten in aarde zal hebben en tenslotte de programmazaken, het kern punt, waar de gehele schets op geba seerd is. De programma's toch zullen niet meer in hun totaliteit uitgaan van de verschillende verenigingen, doch van „de nationale omroep". Bovendien voorziet het plan voor de dagelijkse leiding in een directorium met een directeur-generaal of soortge lijke functionaris aan de top er van. Verantwoordelijkheid De verantwoordelijkheid voor het ge héél van het programma berust bij het algemeen bestuur, waarvoor de omroep verenigingen dus direct haar bijdragen leveren. Verder hebben de omroepver enigingen hun taken in de verschillende bestuurszaken, in de programma-afde lingen (6 in getal) en in de federatieve programmacommissies, die zorg dragen voor de specifiek-edgen programma onderdelen. Volgens dit plan blijven er dus KRO-, NCRV-, VARA-, AVRO- en VPRO- centra's, waarin zich het eigen leven der verenigingen handhaaft en concen treert. Haar functionarissen doordrin gen met de vertegenwoordigers uit de culturele sektoren het gehele omroep bedrijf. Iedere omroepvereniging heeft in het federatieve, zowel als in het cen trale programma dus nog haar eigen organisatorische taak, die zij, al naar haar eigen aard en verantwoordelijk- WETSONTWERP WEDUWEN- EN WEZENVERZEKERING De centrale afdeling van de Tweede Kamer heeft naar de vaste oommissie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid gezonden de wetsontwerpen algemene weduwen- en wezenverzekering en in terim-regeling inzake beperking van samenloop van pensioenen en uitkerin geen ingevolge de algemene weduwen- en wezenwet met renten en uitkeringen ingevolge de ongevallenwetten e.d. minder intensief kan heid, meer of vervullen. Er dient, zo wordt verder in de schets opgemerkt, een formule gevonden te worden, waarmede men het culturele leven van ons volk zo efficient moge lijk (vla het algemeen bestuur door stromend naar de andere regionen) in de omroep laat inschakelen, zodat men allerwege de gehele omroep als een eigen aangelegenheid leert ken nen. Creatief centrum Het plan voorziet zoals reeds aan geduid in een centraal en federatief programma.. Het ls een ernstige poging, zo staat in de schets, om enerzijds recht te doen aan het streven om in de toekomst het omroepprogramma van één creatief centrum uit tot stand te doen komen, en anderzijds om op een of andere wijze, dan totnutoe het geval is of totnutoe werd voorgesteld, recht te doen wedervaren aan de eis tot autonomie van de geestelijke en maat schappelijke stromingen binnen de om roep. Het project vraagt dus van de om roepverenigingen een groot offer. Een belangrijk deel van de huidige activiteit zal immers moeten worden overgedragen aan het centrale programma-orgaan, dat «ij echter mede zelf vormen. De omroepverenigingen zullen zich derhalve bereid moeten tonen om zich te beperken tot de verzorging van die programmastof, die zozeer het karak ter draagt van de eigen levensbe schouwelijke groepering, dat deze op een zelfstandige verzorging aanspraak mag maken. Binnen het raam van de nationale omroep blijft het eigen ge luid dus nog hoorbaar, doch het zal niet zo zijn, dat een belangrijk deel van de zendtijd integraal aan de om roepverenigingen zal worden gegeven. Laatste particuliere trein in Beigië is ter ziele...... (Van onze correspondent in Brussel) Een van de laatste particuliere spoorwegmaatschappijen in West- Europa liet de blauw-gele trein rij den, welke iedere dag Brussel ver bond met Tervuren. Het treintje was zeer praktisch. Het verbond een aantal gemeenten, die met de tram moeilijk bereikbaar waren. Maar se dert jaren rijdt er vanzelfsprekend ook een tram, en zelfs méér trams dan treinen naar Tervuren en de omliggende gemeenten. Er is boven dien een bus. Daar nu het treintje zoals bijkans alle treinen in België, een financieel tekort heeft, wordt de lijn opgeheven. Tervuren - het traditionele uit stapje van de Nederlander, die Brus sel bezoekt - wordt een belangrijke gemeente, met een complex mooie villawijken. Het eigenaardige is ech ter, dat in vele kranten een protest is opgegaan tegen de afschaffing van de spoorweg. Hieruit blijkt hoe conservatief de Belg is. Het treintje stopte in een aantal gemeenten op plaatsen waar nu natuurlijk geen haltes meer zullen zijn, daar de tram en de bus in een ander deel van de gemeente komen. Bovendien was het zeer gemakkelijk om met deze trein het Kongo-museum en zijn prachtig park in Tervuren te bereiken. Intussen is bekend ge maakt, dat het personeel door dc trammaatschappijen is overgeno men. VOOK HEDENAVOND Hilversum I 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Ram- mondorgelepel. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 V. d. kind. 19.10 Iedere vrouw kan mooi zijn, alsoaus. 19.25 VARA-Va- ria. VPRO: 19.30 De wereld in mijn brie venbus. klankb. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door. caus. 20.15 Pro- menade-ork. en soliste. 20.50 De man met het koffertje, hoorsp. 21.35 Lichte mue. 22.05 Sopr. en piano. 22.20 Tussen mens en nevelvlek, caus. 22.35 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.15 Pilmmuz. 23.5024.00 Socia listisch nws. In Esperanto. Hilversum II. 298 m. -» NCRV: 18 00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Spectrum van het chr. organisatie- en verenigingsleven, caus. 18.30 Gram. 18.45 Boekbeepr. 19.00 Nws. en weerbor. 19.10 Koorzang. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. oaus. 20.00 Pianorecital. 20.15 Concertgebouwork. 21.00 Van Peli kaan tot Pinguin, klankb. 21.30 Muzikale caus. 22.00 Concertgebouwork en solist. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.2024.00 Platennieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VPRO: 17.00—17.40 V. d. Jeugd. NTS: 20.00 Weekoverz. KRO: 20.30 Vademecum. 21.00 Tussen leven en dood, tv-spel. VOOR DONDERDAG 8 JANUARI Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nwb. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9 36 Waterst. 9.40 10.00 Gram. 10.50 V. d. Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Alt en plano, lil.35 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Me dedelingen. 13.20 Gram. 13.55 Beursber. 14.00 Instr. kwint. 14.35 Zijn zeven wou wen, hoorsp. 15.15 V. d. vrouw. 16.00 Van Advertentie li MWWBBBaBWIMiBBlBMSailiiBBIHËiigtlgBg iillHi!;!!! 1» li..\,h" w.1 ito iilfe 'i,1 fijn als u iets in huis hebt! .1 Eerste kabinet toont voorkeur voor tecknici (Van onze Parijse correspondent) In Parijs hebben gisteren voor 't eerst sinds de machtsovername van generaal De Gaulle vrij omvangrijke manifesta- (Van onze correspondent in Londen). De wegens zijn geestkracht en vitali teit verbazingwekkende Sir Winston Churchill, die thans 84 jaar is en meer dan een halve eeuw parlementslid, heeft besloten in de komende verkiezingsstrijd weer zijn stem te laten horen. Dit kan worden opgemaakt uit een rede. die hij gisteravond hield in een hotel te Lon den voor een groep conservatieve func tionarissen uit zijn kiesdistrict. De al gemene veiklezingen ln Engeland zul len dit jaar of uiterlijk volgend jaar worden gehouden. Het is slechts een uitzondering, dat Churchill, die zich sinds zijn aftreden als premier in april 1956 zelf buitengewoon in acht neemt, in het openbaar spreekt. Ook in het Lagerhuis is hij alleen nog maar luis teraar. Toen Ohurchills rede werd aangekon digd, was de algemene verwachting dat hij zou bekend maken, dat hij zijn Lagerhuiszetel thans eindelijk zal op geven. Maar degenen die dit dachten, kennen Churchill sleoht! Hij en het Lagerhuis zijn en blijven onafscheide lijk. Sir Winston hield tot ieders ver rassing een verkiezingsspeech waaruit bleek dat bij hem het vuur van de strijdlust nog steeds hoog oplaait. Sir Winston is van plan op 20 april een grote politieke vergadering in zijn kiesdistrict Woodford in het graafschap Essex toe te spreken. Churchill verklaarde, dat de conser vatieven in goede vorm zijn. Hij betwij felde echter of het waar is dat de ver kiezingen wel zo snel en plotseling zul len komen als beweerd wordt. De bevrij ding van het pond sterling noemde Churchill een grote stap voorwaarts en een bewijs van de gezondheid van de Britse economie. Hij zei, dat de on populaire maatregelen, welke de rege ring ruim een jaar geleden heeft moe ten nemen, (kredietbeperking) vruch ten hadden afgeworpen, al heeft dit de partij dan ook stemmen gekost. Chur chill waarschuwde dat de Engelse kie zers niet gewend zijn hun dankbaar heid te tonen voor hetgeen de partij voor het land heeft gedaan. De conser vatieven zoeken dan ook geen dank, maar een stem van vertrouwen. Sir Winston en lady Churchill ver trekken maandag naar Marakesj ln Frans Marokko, waar Churchill gaat schilderen. Hij hoopt ln mei naar de Verenigde Staten te gaan. waar hij onofficiële besprekingen zal voeren met president Eisenhower en Dulles. ties plaats gevonden, waarbij de arbei ders der elektriciteitsbedrijven 20 pro cent loonsverhoging eisten. Nadat een deputatie der drie vakbonden, inclusief de communistische CGT, door de direc tie met negatief resultaat ontvangen was, hebben enkele leiders tot eenheid van actie opgewekt en met een alge mene staking gedreigd. „We draaien de lichten uit", zo werd er geroepen. Ook onder de boerenbevolking begint het weer te rommelen. Op het platte land heeft men nu juist weer bezwaren tegen de keerzijde van de sanerings medaille, of wel tegen de maatregelen, waardoor overheidssubsidies voor het aanschaffen van werktuigen, benzine, kunstmest en andere artikelen, zijn af ge schaft. Ook de boeren zwaaien al met ultimata om de toevoer naar de steden van produkten af te snijden en de we gen te barricaderen. Wat de samenstelling van de nieuwe regering betreft, die morgen of vrijdag officieel uit de bus zal komen, neemt men aan dat nu ook de laatste obstakels uit de weg zijn geruimd. Jacques Sous- telle, die zich volgens zijn gewoonte lang aan «ijn jasje heeft laten trekken, zou zich uiteindelijk bereid hebben ver klaard de portefeuille van de Sahara en van het wetenschappelijk onderzoek voor zijn rekening te nemen. Hij zou dan de functie, zo niet de titel, van „mi nister der Franse toekomst" kunnen krijgen. Het departement van Binnenlandse Zaken, waarop Soustelle in het bijzon der zijn zinnen had gezet, zal vermoe delijk in hand blijven van de vroegere prefect van de Seine. Pelletier. Nieuwe gezichten zal de legering van premier Michel d'Ebré maar weinig ver tonen. De conservatief Antoine Pinay behoudt het super-ministerie van Fi nanciën en Economische Zaken, op wel ke belangrijke post hij echter door en kele ministeriele debutanten zal wor den geassisteerd. Zijn vroegere kabi netschef Yrissou. die bij de jongste ver kiezingen Kamerlid is geworden, zal zich met. industrie en handel bezighou den. terwijl twee andere jonge conser vatieve parlementariërs, Giscard d'Estaing en Max Flechet resp. het bud get en economische zaken onder hun hoede zullen nemen. De hoge functionaris Goetz. een vroegere naaste medewerker van Mendès-France, krijgt de financiële problemen te beheren als het enige meer links georienteerde element in de "New Deal"-ploeg van generaal De Gaulle. De hele opzet van het nieuwe kabinet ademt duidelijk de voorkeur van De Gaulle voor ambtelijke technici boven beroepspolitici. Niet meer dan 7 8 par lementariërs zullen vermoedelijk deel uitmaken van de regering, die verder uit hoge functionarissen zal bestaan en met deze voor Frankrijk zeer ongebruikelijke verhouding, heeft generaal Charles de Gaulle de Franse bakens ook in dit op zicht volgens Amerikaans voorbeeld ver zet. Bouwers moeten streven naar lagere kosten In zijn nieuwjaarsrede in de eerste vergadering van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf te Den Haag, heeft de voorzitter, de heer J. Dura Dzn., van daag gesproken over voor de bouw nijverheid belangrijke gebeurtenissen in het afgelopen jaar, zoals de tot standkoming van de nieuwe CAO voor het bouwbedrijf en het aanvaar den van de verantwoordelijkheid voor de bouwresearch. Ook noemde de heer Dura de Instelling van een college van beroep voor de naleving van de ere code en het onlangs afgekondigde vestigingsbesluit voor de bouwnijver- heidsbedrijven. Uitvoerig zette spreker uiteen, dat iedere ondernemer steeds zal moeten blijven streven naar verlaging der bouwkosten, efficientere bedrijfsvoering en opvoering der produktiviteit. De heer Dura deed o.a. een dringend beroep op de overheid te bevorderen, dat duidelijke en gemakkelijk hanteer bare „algemene voorwaarden" die van toepassing zijn voor de uitvoering van bouwwerken, nog in 1959 tot stand ko men. Niet minder dringend achtte hij de totstandkoming van de unificatie der bouwvoorschriften. De heer Dura deed tenslotte een be roep op degenen, die invloed kunnen uitoefenen op de bevordering van nor malisatie en standaardisatie in de bouw nijverheid. Hier liggen belangrijke mo gelijkheden om tot verlaging van de bouwkosten te geraken. Ook vestigde de heer Dura de aan dacht op het vraagstuk van de werk gelegenheid in de bouwnijverheid. Ruim 400.000 rnan vinden werk in de bouw- produktie. Op Cuba zal voorlopig bij decreet geregeerd worden De Amerikaanse minister van Justitie Rogers, heeft gisteren verklaard, dat de V.S. geen politiek asiel zullen verlenen aan generaal Batista, de afgezette pre sident van Cuba, die vorige week naar de Dominicaanse republiek uitweek. De generaal zou echter kunnen pogen op andere gronden de V.S. binnen te ko men. De voorlopige regering van Cuba heeft aangekondigd het Congres te zullen ontbinden en zolang er nog geen vrije verkiezingen zijn gehouden bij decreet te zullen regeren. President Urrutia heeft beloofd bin nen 12 k 18 maanden verkiezingen te houden. Urrutia verklaarde voorts, dat Fidel Castro geweigerd heeft een functie in het nieuwe kabinet te aanvaarden omdat hij er de voorkeur aan geeft „de ontwikkelingen in het oog te houden". Urrutia maakte ook bekend, dat hij zal regeren op basis van de grondwet van 1940 en dat gokken voortaan ver boden zal zijn op Cuba. Alle vluchten zijn afgelast om te voor komen, dat „oorlogsmisdadigers" de wijk nemen.. Cubanen mogen het land niet verlaten. In Havanna was het dinsdag rustig. Alle beperkende bepalingen, zoals die verbonden aan censuur en noodtoe stand, zijn opgeheven. BINNENLAND Bij K.B. is jhr. mr. H. de Ranltz benoemd tot raadsheer ln het Gerechts hof te 's-Gravenhage. Hij was reeds raads heer-plaatsvervanger. Bij K.B. is ir. A, Kraayenhagen te Zwollerkerspel met Ingang 'van 15 sep tember 1958 benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de stedebouwkurde aan de Landbouwhogeschool te Wagenlngen. BUITENLAND Zeven Amerikaanse natuurkundigen, allen winnaars van de nobelprijs, zullen dagelijks vla de televisie aan r.aar schat ting 270.000 Amerikanen onderricht geven over atoomwetenschappen. Dit heeft de National Broadcasting Company bekend gemaakt. De voorzitter van NBC, David Sarnoff, noemde het programma „moge lijk de nuttigste van alle pogingen die na het lanceren van de spoetnik werden on- aernomen om de gevaarlijke leemte ln het wetenschappelijk onderwijs in Amerika te vullen". Er zijn in 1958 119.552 inwoners van Oost-Dultsland en Oost-Beriyn naar West-Berlijn uitgeweken, aldus heeft de voorlichtingsdienst van de Westbenijnse Senaat bekendgemaakt. In 1957 waren het er ongeveer 110.000. De Westdultse bijzondere ambassa deur dr. Lahr gaat morgen naar Den Haag om daar het contact over de Duits-Neder landse onderhandelingen weer op te ne men. Dit gesprek van dr. Lahr ls zuiver informatief bedoeld: zijn verblijf in Ne derland zal ook slechts een dag duren Het zou de Westduitse bedoeling zijn vooral te gaan werken aan overeenstemming over de schadevergoeding aan de Nederlandse nazi-slachtoffers, in het bijzonder aan de ioodse Nederlanders, waarover evenwel de Jederlandse en de Duitse zienswijzen wat de hoogte van de schadeloosstelling aan gaat. aanzienlijk uiteenlopen. De voorlichtingsdienst van de Joe goslavische regering heeft meegedeeld, dat de openbare berechting van een aantal aanhangers van de Sovjet-Unie wegens verraad niet doorgaat. De groep bevindt zich sinds Juni van het vorige Jaar ln ar rest. Bezoekers aan de centrale gevangenis van Belgrado zeggen, dat de 23 verdach ten een verblijfplaats aan de Adrlatlsche zee aangewezen hebben gekregen door een lagere rechtbank en wel op beschuldiging van het verspreiden van alarmerende ge ruchten. Vorig Jaar zijn nog 60 mensen over leden als gevolg van de aanvallen met atoombommen op Hirosjima en Nagasaki ln 1945. In Hlrosjima ls het aantal slacht offers van de atoombom daarmee geste gen tot 160.380, In Nagasaki tot 130.772. Een subcommissie van de Economi sche Raad van de Arabische Liga heeft de raad aanbevolen, een vloot van Arabische tankschepen te vormen. De subcommissie die te Cairo vergadert, was voorts van oordeel dat oliepijpleidingen ln de toe komst eigendom moeten zijn van een Ara bische maatschappij en dat de concessie van een Amerikaanse maatschappij be treffende de Transarabische pijpleiding niet moet worden verlengd De subcom missie besprak ook maatregelen om te voorkomen dat Israël olie uit Arabische landen krijgt. Met medewerking van duizend man van de Westdultse strijdkrachten zal mor gen een begin worden gemaakt met de vervaardiging van een film over de slag bij Stalingrad. De film zal worden opge nomen bij Góttlngen ln Neder-Saksen, on der technisch toezicht van de voormalige commandant van het eerste Duitse leger korps. generaal Walther von Seydlltz- Kurtzbach, die indertijd na zijn gevan genneming door de Russen de leiding op zich nam van een te Moskou gevestigd ..Nationaal Comité voor een vrij Duits land". Een aantal branden heeft, aangewak kerd door een ijzige storm met windsnel heden tot 120 km per uur. in het noord oostelijke deel van de V.S. aan minstens regentien mensen het leven gekost. onder wie zeven studenten van de Universiteit van Syracuse wier houten slaapzaal in vlammen opging. Oud-wielrenner smokkelaar De Belgische douane heeft gisteren de oud-wielrenner G. Braspenninckx uit Zundert gearresteerd op verdenking van botersmokkel. Hij zat in een smokkel auto, die langs een voor verkeer verbo den weg bij Ter Eik, tussen Loenhout en V/uustwezel, over de grens kwam. Douanepatrouilles van Loenhout en Wuustwezel konden de auto, die door een sloot en een veld reed, na achter volging bereiken en staande houden. Een der inzittenden ontsnapte echter nog en de andere, de ex-wielrenner, werd lichtgewond aangehouden. De auto met inhoud, 2.000 kilo boter, werd naar de grenspost van Wuustwezel gebracht. WOENSDAG De Doelen: Bultengew. alg. ledenverg. Het Nederlandsche Roode Kruis. 8 u. nam. De Kleine Burcht: Jaarvergadering Wandelkring Lelden en Omstreken. 8 uur nam. Leiderdorp: Willem de ZwlJ- gerschool. Spoedvergadering A.R.-Kles- vereniging. 7.45 uur nam. DONDERDAG Breestraat 19: Ledenvergadering A.R.- Klesver. „Nederland en Oranje". 8 uur nam. Rehoboth: Ver. Experimenteel Radio- onderzoek Nederland. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Radio Filhar monisch Orkest o.l.v. W. van Otterloo. Soli6te Lelia Gousseau. 8 uur nam. VRIJDAG Korevaarstraat 30: Voorllohting over peulvruchten. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O. Lezing Ir. F. B. Carbasius Weber over: „De volke ren van India ontwaken". 8 uiur nam. Wljkgebouw Levendaal: Ledenvergade ring A.R. Kiesver. Wijk III over de a.s. verkiezingen. 8 uur nam. Leiderdorp: Lokaal Geref. Kerk. Arjos. Spr. mej. A. Hartsuiker te Den Haag over „Samen leven". 7.30 uur nam. Voorschoten: Cultureel Cen trum. Spr. ir. L. Waasdorp over „Mijn leven, mijn werk'8 uur nam. Wassenaar: Dorpscentrum. N.V.V.- besturenbond. Filmavond met Lode van Gent. 8 uur nam. ZATERDAG Pleterskerjrstraat 1: Adventkerk 1011 uur voorm. bijbelstudie; 1112 uur pre diking ds. J. J. Contant. Hoeveel sneeuw ligt er? Zwitserland cm. sneeuw in skigebied Adelboden 60 Arosa meer dan 1 m. Davos 90 Engelberg 100 Gstaad 30 Grindelwald 35 Mürren 50 St.-Moritz m. d. 1 m. Zermatt m. d. 1 m. Oostenrijk cm. sneeuw ln skigebied Berwang 35 Kltzbühel 60 Seefeld Igls Lech Saalbach Mallnltz 115 90 vier tot vijf. 17.00 V. d. Jeugd. 17.45 Lldhit® muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Amius.muz. 18.45 Sport praatje. 16.55 Gesproken brief uit Londen, oaus. 19.00 V. d. kind. 19.05 Ga er eens even voor zitten. 20.00 Nws. 20.05 Radio Phllh. Ork. en soliste. (In de pauze plm. 20.4521.05 De laatste witte plek van ons Koninkrijk, vraaggesprek). 21.55 Sopr., piamo en fluit. 22.15 Gevar. muz. 22.40 Act. 22.50 6portact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.2524.00 Grain. Hilversum II 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. ds Jeugd. 7.40 Gram. 7.46 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8 50 V. d. hulsvr. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zie ken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 V. d. boe ren. 12.35 Land- en tulnb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.16 Zonne wijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Dansork. eri solist. NCRV: 14.00 Promenade-ork. en solist. 14.45 Instr. trio. 15.10 Kamer - ork. en solist. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Planorecital. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte mtUz. NCRV: 18.15 Sport. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en. weerber. 19.10 Op de man af. caus. 19 15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. caus. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Periodie kenparade. 22j10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.46 A vemdo verdenking. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.2024.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Gesprek aan de schrijftafel. 20.30 Oude films. 20.50 Jazzmuz., circusprogr. en zang. 21.26 Rep. Engeland. BBC Home Service 330 m. 12.00 Hawaïlonmuz. 12.30 Licht progr. 13.00 Ork.conc 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Round Britain Quiz. 14.40 Gram. 15.00 Hoorsp. 16.00 Gevar. muz. 16.45 V. d. ouders, 17.15 Krit. 18.00 V. d. kind,. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the Smith-East. 20.00 Gevar. muz. 20.30 Graim. 21 00 Hoorsp. 22 00 Nws. 22.15 Radio Link 23.00 Lichte muz. 23.30 Hoorsp. 24.00 Nws. 0.060.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 2.47 in. 12.00 Voordr,. 12.15 Mrs. Da le's Dagb. 12.30 Nws. en lichte miuz. 13.00 Orgelspel. 13.30 Nws. en progr. v. d. arb. 14.00 Pianospel. 14.15 Lichte muz. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Nws. 16.00 Amus.muz. 16.30 Nws. 16 46 Mil. ork. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagb. 17.45 Ge var. muz 18 30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ 2025 Sport. 20.30 Nws. en wedwtr. tussen Jongens- en meis jesscholen. 21.00 Lichte muz. 21.30 Nws. en brleventoeantw. 22.00 Gevar. proer. 22.30 Nws. en hoorso. 23 00 Where are vou now? 23.30 Nws. 23.40 Test Match. 23.45 Jazzmuz. 0.30 Nws. en llcht progr. 0.55 1.00 Nws. Vordwestdeutsoher Rundfunk 309 m. 12 00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13J15 Lichte muz. 14.00 Ork.conc. 16.00 Fllnvmuz. 16 25 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. eonc. 19.00 Nws. 19.20 Jazzmuz. 2015 Klankb. 21.15 Planoconc. 21.45 Nws, 23J15 Licht® muz. 24.00 Nws. 0.101.00 Dansmuz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12 00 Nws. 13.30 Gram 14.05 Kamermuz. 14.25 Hoorsn. 16 40 Gevar. muz. 17.10 Gram. 17.15 Gewild conc. 1830 Gram. 20.00 Ork.conc. 22.25 Gram. 23.35 Idem. 23.5324 00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.t 12.00 Anaus.drk, 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Kaimernvuz. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14 30 Franse les. 14.46 Vlaam se liederen 15.00 Schoolradio. 15 45 Duitse les. 16 00 Koersen. 16 02 Muzikale caus. 16.45 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. k'nd. 18115 Volksliederen. 18 30 Pol. caus 20 00 Verz.progr. 21.90 Jazz. V d. sold. 1900 Nws. 1940 Gram. 1930 22 00 Nws. 22.15 Int. Radio-Universbot. 22.30 Experimentele muz. 22.55-23.00 Nws. 484 m.12.00 Gram. 12.30 Hamimondoreel- snel 13 00 Nws. 14 30 Oude muz. 15 30 en 16 05 Gram. 16.30 Lichte muz. 17 00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Kamermuz. 19 30 Nws. 20.00 Gevar orogr. 22.00 Nws. 22.10 Gevar. muz. 22.55 Nws. Volkshuis: Poppentheater ..Harlekijn" „Het onbekende eiland". 3 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Toneelver. „Tot Ieders Genoegen". „Flanel en mlljoentjes". 8 uur nam. Breestraat 93: Receptie 150-jarig be staan firma P. de Wilde. 35 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Chrl6ten- gem. „Ecclesia" 8 uur nam. St.-Antonius Clubhuis: Personeelsver eniging „De Royalisten". 8 uur nam. Doelenkazerne: Reünie ,'t Oude Vierde' 2 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Opr. B W. J. Robert. 2.3o uur nam. Station Ned. Spoorwegen: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Artl6. 9.52 uur voorm. MAANDAG De Doelen; Ledenvergadering Amateur- fotografenver. Spr. H. G. Bolten. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedle „Olympla". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedie „Olympia". 8 uur nam. Stadszaal: Mij. voor Toonkunst. Viool-* duo. Herm, Krebbers en Theo Olof. 8 uur nam. BIOSCOPEN Luxor „The Hunters" (Vuur boven Azië) 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur Zond- en feestdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „Vergeet m^j nooit". 14 Jaar Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon en feestdagen: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „In de schaduw van de guillo- WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJaccio Madrid Algiers bi 1 <0 t a EN sneeuw z 2 -2 3 onbewolkt zw 2 -8 0.6 mist w 1 -10 0 onbewolkt zzo 4 0 1 geh. bew. nw 4 0 0 zwaar bew. nw 6 2 5 regen O 8 1 9 regen zw 6 8 10 regen wzw 8 7 14 geh. bew. wzw 7 9 4 zwaar bew. wzw 9 12 5 regen windstil 2 16 onbewolkt n 4 5 0.1 zwaar bew. ozo 4 -1 0.3 zwaar bew. zw 12 7 12 regen wzw 9 6 11 motregen wzw 8 5 36 regen wzw 8 5 16 sneeuw o 2 0 1 regen zo 5 1 1 geh. bew. wnw 5 -0 4 regen zzo 7 10 0.6 regen windstil 9 2 mist windstil 3 0 onbewolkt aw 5 4 0 tine". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 9.15 uur Zon- en fi 7 en 0__. 2.80. 4.45. 7 en 9.15 uur. Rex „De duivels van de rode cirkel". 14 Jaar Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Rex: Donderdagcyclus „Zeven broers zoeken zeven meisjes". A.l. Trianon „Helmwehs". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Wat doe Je ln de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoorstelling (tot en met 1 maart 1959) Rijksprentenkabinet (Klokateeg 25) Tentoonstelling foto's en tekeningen Ralph Prins Werkdagen 25 uur nam. (t/m 10 Januari) Lakenhal; Tentoonstelling „Vorming". Werkdagen: 10 uur voorm. 4 uur nam.: zon- en feestdagen 14 uur nam (tot 1® januari 1959) Lakenhal: „Schatten uit het Maurlts- huls" Werkd.: 10 uur voorm. 4 uu» nam.; zon- en feestd.: 14 uur nam. (tot 16 februari 1959). Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden is geopend Apotheek Her- dingh en Blanken, Hogewoerd 171, telef. 20502 en te Oegstgeest; Apotheek Oegst- geest. Wilhelmlnapark 8, telef. 26274. Bij geen gehoor by Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2