Mikojan liad gisteren onderhoud met vice-president en vakbondsleiders WEERBERICHT Partijen hebben onomwonden hun gezichtspunten uiteengezet Kroesjtsjef was geprikkeld over z.g. ..dreigementen uit Amerika Rust in Leopoldstad is hersteld zonder ingrijpen van het leger 97ste jaargang WOENSDAG 7 JANUARI 1959 No. 29638 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. w Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Stogel 11 Lelden Glro S70!* Hoofdredacteur: J. Brouwer f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.059 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Washington) Mikojan heeft gedurende de dagen, die hy nu in Washington heeft doorge bracht, stellig zyn best gedaan een sfeer te scheppen van welwillende vriendelijk heid. Wanneer hij na een rondreis van twaalf dagen in de Amerikaanse hoofd stad zal terugkeren, kan dit verdere besprekingen ten goede komen. Onderhandeld is er echter gedurende deze eerste dagen nog niet. Op zijn hoogst kan men zeggen, dat beide partijen elkaar onomwonden het eigen gezichtspunt hebben uiteengezet. Dit geschiedde wederom tijdens het onderhoud van meer dan twee uren. dat Mikojan gisteren met Nixon heeft gehad en waarin over „vele inter nationale vraagstukken" van gedachten werd gewisseld. Allerlei geruchten hebben de ronde gedaan omtrent het water dat Mikojan in de Berlijnse wijn zou willen doen. Vooralsnog moet men aan deze geruchten geen geloof hechten. Mikojan heeft geen nieuwe voorstellen omtrent Berlijn gedaan en wat hij maandagavond heeft gezegd over de toegang tot Berlijn, die open zou blijven ook na een verandering van het regime aldaar, behoeft geen concessie van Russische zijde in te houden. Invitatie voor bezoek aan Russische gevangenissen Tijdens het diner van maandagavond toonde Mikojan 'n voorkeur voor exclu sieve onderhandelingen tussen Amerika en de Sovjet-Unie. Kennelijk sluit het vertoon van vriendelijkheid sluwheid allerminst uit! Mikojans aanwezigheid in Washington alleen al kan Amerika's bondgenoten beducht maken, dat achter hun rug zal worden onderhandeld en de genoemde opmerking van Mikojan kan die achterdocht nog versterken. Dulles zal gedurende deze maand een zware, dubbele taak hebben: enerzijds zal hij nauwkeurig moeten nagaan of Mikojan mogelijkheden opent voor een compromis: anderzijds zal hij met name de NAVO-landen de verzekering moeten geven, dat een eventueel compromis niet buiten hen om zal worden aangegaan. Het staat nu wel vast, dat Mikojan op zijn rondtocht ook New York zal bezoe ken. Mikojans dagen in Washington waren bijzonder druk bezet: gesprekken, officiële maaltijden, toerisme en zelfs een bezoek aan een grote levensmidde lenzaak, waar hij een wagentje voort duwde (het was een zelfbedieningsbe- drijf) en voor negen dollar kocht. Als Mikojan dit soort leven „vakantie" noemt, dan zou men hem wel eens wil len zien werken.... Illegale transacties via Tandjong Priok De tweede plaatsvervangend stafchef van het Indonesisch leger kolonel Ibnoe Soetowo is „tijdelijk" uit enige functies ontheven wegens illegale ruiltransacties in de haven Tandjong Priok. Tegen verscheidene andere officieren zijn disciplinaire maatregelen genomen, zoals tegen de chef van de inlichtingen dienst luit.-kol. Soekendro, diens plaats vervanger luit.-kol. Soekardjo en de stadscommandant van Djakarta luit.- kol. Dachjar, die door Ibnoe was aange wezen om toezicht te houden op de ruil- activiteit. In de verklaring van het leger werd gezegd dat Ibnoe vergunningen heeft uitgegeven voor ruiltransacties via Tandjong Priok, met het doel te vol doen aan „sommige urgente financiële behoeften in het buitenland in verband met veiligheidsmaatregelen". In die behoeften kon niet voorzien worden met officiële middelen, in ver band met hun specifieke karakter, werd nog in de verklaring gezegd. Een andere toelichting werd niet gegeven. Gezegd werd dat Ibnoe tot de ruiltransacties al leen zijn toevlucht had genomen omdat de ervaring hem geleerd had dat niet tijdig voldaan werd aan de urgente be hoeften van het leger. Maar „hoewel het ruilen geschiedde tot welzijn van het land", weken de toegepaste methodes af van het beleid van de regering en de centrale oorlogsadministrateur en van de bestaande voorschriften en konden ze daarom niet getolereerd worden. Ibnoe werd ontheven uit twee func ties, doch behield zijn functie van hoofd van de afdeling logistiek op het leger hoofdkwartier. De officieren hebben zich bereid ver klaard alle consequenties van hun da den te aanvaarden, werd nog in de ver klaring gezegd. Jongetje in Hazerswoude door vrachtauto overreden Gistermiddag omstreeks hafl één liep het drie-en-een-half-jarige zoontje Josje van de fam. De Boer te Hazerswoude, onverwacht de voordeur van zijn ouder lijk huis uit. Het ventje stak onverwijld de verkeersweg langs de Rijndijk over. De chauffeur van een vrachtauto, ko mende uit de richting Alphen a/d Rijn, merkte het jongetje niet op, aangezien in de nabijheid een auto geparkeerd stond. Een aanrijding volgde en het kind werd op slag gedood. Onbestendig De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Enkele regen- hagel- of sneeuwbuien, afgewisseld door opklaringen Matige tot krachtige, langs de kust van Holland en Zeeland aanvankelijk stormachtige noordelijke wind. In het midden en zui den van het land lagere temperaturen overdag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 8 JANUARI. Zon op: 8.47 uur; onder: 16.47 uur. Maan op: 7.34 uur; onder: 16.33 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.16 en 14.35 uur. Laagwater te 10.28 en 22.47 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Gssprek met leiders van Amerikaanse vakbonden Mikojan heeft gisteren ook een ge sprek gehad met Reuther van de bond van personeel uit de auto-industrie. Dit geschiedde op een door de voorzitter van de bond van elektriciens, Carey, gegeven lunch. Mikojan zei tot de vak bondleiders, dat Moskou een internatio nale commissie wenst ter verzekering van de toegang tot een vrije stad Ber lijn, ook uit West-Duitsland. Carey zei de indruk te hebben, dat Mikojan de eaak wil sussen en een oplossing wenst Voorts deelde Carey mede, dat Miko jan Amerikaanse vakbondsleden heeft uitgenodigd naar de Sovjet-Unie te komen en overal rond te kijken, „ook in gevangenissen en concentratiekampen". Ook heeft men gesproken over de communistische beschuldigingen, dat de niet-communistische vakbonden „refor mistische agenten van Wall Street", „marionetten van de paus" enz. zijn. De Amerikaanse omroepmaatsohappij N.B.C. heeft bekendgemaakt, dat Miko jan zondag 18 januari voor de televisie zal verschijnen in een uitzending die des avonds om 12 uur Ned. tijd begint. Mikojan zal zijn toespraak in het Rus sisch houden. Zijn woorden zullen ech ter direct in het Engels worden ver taald. Telegram van Worosjilof President Worosjilof van de Sovjet- Unie heeft president Eisenhower tele grafisch meegedeeld te hopen, dat de Verenigde Staten ruime aandacht zullen besteden aan de Russische voorstellen voor de status van Berlijn, aldus heeft Tass gisteravond medegedeeld. De Sov- jetrussische regering en vele anderen begrijpen niet, aldus Worosjilof, waar om de Verenigde Staten erop staan, dat het bezettingsregime in West-Berlijn gehandhaafd blijft. Volgens de Russi sche president zijn gemeenschappelijke pogingen noodzakelijk tot beëindiging van de huidige abnormale toestand in West-Berlijn. „Wij hebben ook tanks en we sullen se gebruikensei hij tegen Humphrey Produktie zonder prikkel, dat gaat niet De Amerikaanse senator Humphrey, die onlangs een onderhoud heeft gehad met de Russische minister-president, Kroesjtsjef, schrijft in „Life", dat de premier hem heeft gezegd, dat een vrije stad Berlijn kan leiden tot het breken van het ijs tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Humphreys vraagge sprek met Kroesjtsjef duurde acht uur. Kroesjtsjef wees Humphrey ,toen zij over de kwestie-Berlijn spraken, op uit latingen van Amerikaanse leiders, vol gens welke zo nodig tanks zouden wor den gebruikt om de huidige status van Berlijn te handhaven. De Rus drukte de vinger tegen de borstkas van de Se nator en riep verscheidene malen: „Men moet mij niet bedreigen. De Sovjet-Unie heeft ook tanks, heel veel tanks, en ik zeg U: wij zullen ze gebruiken. Wy heb ben ook raketten en wij behoeven ze niet eens in Oost-Duitsland te lanceren. Wij kunnen ze vanuit de Sovjet-Unie zenden". Humphrey schrijft verder, dat de Rus sische minister-president hem heeft phrey. meegedeeld, dat de Russen moeilijkhe den hebben met het beproeven van hun nieuwe raket met een reikwijdte van 14.000 kilometer, omdat er in de Sovjet- Unie geen plaats is voor een proef met een dergelijke raket. Zij moet in gedeel ten worden beproefd. Over de communes in communistisch China zei Kroesjtsjef: „Ze zijn ouder wets, ze zijn reactionair. Wij hebben er kort na de revolutie proeven mee ge nomen. Dat stelsel werkt niet. Het is lang niet zo goed als dat van de staats boerderijen collectieve boerderijen, produktie zonder prikkel, dat gaat niet". De Senator antwoordde hierop: Dat is nogal kapitalistisch". Kroesjtsjef zei toen:,, Noem het zoals U wilt, maar het werkt". Over Eisenhower zei Kroesjtsjef, aldus Humphrey, dat de Amerikaanse presi dent „een heel eerlijk man is, de vrede wenst". De Rus zei over oud-president Truman :,Jk mocht Truman niet, ik had een hekel aan zijn politiek, maar Tru man nam besluiten". Kroesjtsjef had geen goede woorden voor de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, aldus Hum- „Zwak, onoprecht en dubbelzinnig" Kritiek op Boelganin Communistische partijleiders hebben de bekentenis van maarschalk Boelganin inzake mede plichtigheid aan de „tegen de partij gerichte activiteit" in 1957 ver werpen en deze „zwak, onoprecht on principieel en vals" genoemd. Hun kri tiek op de oud-premier werd onthuld in het verslag van de bijeenkomst van het voltallige centrale comité op 15 decem ber in Moskou, dat dinsdag als officieel document werd gepubliceerd. De eerste uitgave van het verslag was in Moskou bijna uitverkocht. Voor het eerst sedert de oorlog is een volledig verslag van een bijeenkomst van het centrale comité ge publiceerd. De toestemming hiervoor verzekert de grootst mogelijke publiciteit voor de politiek van Kroesjtsjef en de veroordeling van de partijvijandige groep. Uit het verslag blijkit dat Boelganin anders dan de andere leden van de „anti-partij-groep", nog lid van het cen trale comité is. De mogelijkheid wordt geopperd dat de kwestie van de „tegen de partij gerichte groep" op het party- congres dat op 27 januari zal beginnen, opnieuw aan de orde zal worden gesteld. Uit het verslag blijkt voorts dat ne gen leden van het centrale comité kri tiek op Boelganin hebben geleverd omdat hij in gebreke is gebleven een volledige bekentenis af te leggen. De leden gebruikten woorden als „ver raderlijk" en „dubbelzinnig" voor de verklaring van Boelganin. Hieruit zou kunnen blijken dat Boel ganin verplicht zal zijn aanvullende bij zonderheden te geven over zijn activi teit in de „anti-partij-groep". Loenik 800.000 km. van de aarde De Russische ruimteraket is op het ogenblik 800.000 km. van de aarde en 500.000 km. van de maan, zo heeft de vice-voorzitter van de Russische Aka- demie voor Natuurwetenschappen, Top- sjief, volgens Tass. op een persconfe rentie in Moskou meegedeeld. Prof. Blagonrawof zei op deze pers conferentie dat de Russische geleerden met dit schot niet de maan hebben wil len treffen. Hij merkte voorts op dat er geen mislukte pogingen aan de lan- oering van dit projectiel vooraf zijn ge gaan. In het Sorpe-bassin bij het Duitse stadje Langscheid werd onlangs een enorme niet-ontplofte bom gevon den van het type dambuster. waar mede de Engelsen met succes Duit se stuwdammen voor elektrische krachtstations wisten te vernietigen. Nadat de gehele omgeving was ge- evacueerd. hebben de Engelse lui tenant James Waters van de R.A.F. (links) en de Duitse expert Walter Mitzke met grote omzich tigheid de ontstekingsbuizen uit het monster verwijderd. Het moedige tweetal bij de onschadelijk gemaak te monsterbom. Belgische partijen sijn het eens over de politieke ontvoogding voor de Congo Plunderaars vergrepen zich ook aan winkels van negers Herkent U hem nog? Dit is Micky Rooney. de held van zovele voor oorlogse films Binnenkort komt hij terug op het witte doeknu als vader van een ferme zoon. Teddy Rooney. die de voetstappen van zijn vader gaat drukken. Zij beginnen spoedig aan de opnamen van een film, waarin zij beiden optreden. (Van onze Brusselse correspondent) Gisteren was Leopoldstad wederom rustig. Ongeveer 95 procent van de in landse arbeiders, die in de Europese wijken werken, hebben het werk hervat, ondanks het feit, dat de busdienst nog niet functioneerde. Kasa Voeboe. leider van de opstandige Abako-beweging, houdt zich nog steeds schuil, of is. naar sommigen menen, gevlucht naar Braz zaville, de hoofdstad van Frans Equato riaal Afrika, aan de andere oever van de Congo-stroom. Tegen hem is een ar restatiebevel uitgevaardigd en hij zal uit zijn ambt van burgemeester worden verwijderd. Autoriteiten legden er gisteren de na druk op, dat de rust in leopoldstad werd hersteld door de eigen politie macht van de stad en dat de in Leo poldstad gearriveerde Belgische para troepen en het Congolese leger buiten de stad in reserve bleven. Maar, zo schreef de Brusselse „Soir" gisteravond, nu dienen de autoriteiten uit de relle tjes de voor de hand liggende conclusies te trekken. Het is niet voldoende, dat het leger de orde herstelt, de handha ving van die orde mag niet lang op het geweld steunen: er zijn gewonden on der de Europese en circa 35 doden onder de inheemse bevolking. Er dient onderscheid te worden ge maakt tussen de politieke relletjes, die slechts een kleine minderheid van de zogenaamde intellectuele of geëvolueer de zwarten beroerde, en de plunderin gen. De plunderaars namelijk vergrepen zich ook aan de winkels en het bezit van de zwarte handelaren, de Portuge zen, de blanke handelaren en zelfs aan de zaken van de eigen zwarte organisa tie Abako. Bij de plunderaars was dus geen anti-Europese opzet. Een tiental van deze lieden werd gedood, daar zij onder elkaar de buit betwistten. Gisteravond vernamen wij. dat onge veer 250 leden van de Abako werden ge arresteerd. Wat de politieke discussie over de toekomst van Congo en Roean- da-Oeroendi betreft zijn er geen grote meningsverschillen tussen de drie na tionale partijen in België. Er is in Belgie een ruime mate van overeenstemming over de noodzakelijke emancipatie van Congo. De politieke ontvoogding zal geleidelijk worden tot stand gebracht en de relletjes hebben die richtlijnen niet gewijzigd. De gou verneur-generaal van Congo zal een soort minister- president worden met grote politieke sociale en economische volmachten. De meeste adviserende ra den, die nu het gouvernement-generaal te Leopoldstad bijstaan, zullen politieke instellingen worden en de rerkiezingen. die nu slechts in drie grote steden voor de gemeenteraden plaats vonden, /.uilen worden uitgebreid tot alle steden van Congo, waarna verkiezingen op het pro vinciale vlak zullen worden georgani seerd. Op het politieke en het econo mische gebied zal Congo echter niet di rect een onafhankelijke staat of een autonoom gebied in de Belgische ge meenschap worden. Hiermee zal nog wel een tiental jaren gemoeid zyn, aldus de Belgische waarnemers. IN BELGISCH KONGO Er zijn nog lang niet voldoende be kwame zwarte bestuursambtenaren om de taak van de blanke ambtenaren over te nemen. Wel wil men vermijden, dat de arme of ondergeschikte blanken in „concurrentie" komen met de geëvo lueerde zwarten. Alleen op de sleutel posities, waar zij in het belang van Congo grote diensten kunnen bewijzen, zijn blanken nodig, aldus woordvoerders van het Congolese gouvernement-gene raal. Flinke sneeuwval in liet noorden Sinds vanmorgen vroeg is het in het noorden van ons land flink gaan sneeuwen. Volgens opgave van het K.N. M.I. te Eelde is er op dit moment reeds vier cm. sneeuw gevallen. Gestadig wordt het sneeuwkleed dikker. Voor het verkeer betekent dit weer de nodige stagnatie en overlast. De auto busdiensten van Groningen naar de ver schillende plaatsen in de provincie Gro ningen en Drente konden evenwel, zij het met vertraging van ongeveer een kwartier, de diensten blijven onderhou den. Bij aanhoudende sneeuwval verwacht men echter in de loop van de dag gro tere moeilijkheden. De Nederlandse Spoorwegen ondervin den tot dusver weinig overlast. Wel is overal de wisselverwarming ontstoken. De treinen reden nagenoeg op tijd. De vertraging beperkt zich tot enkele minuten. Arabisch dreigement tegen Israël Dag Hammarskjöld, de secretaris-ge- raal der Ver. Naties, heeft gisterochtend een onderhoud van anderhalf uur gehad met de Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Fawzi. Over het onder werp van gesprek werd niets meege deeld. Hammarskjöld zal drie dagen in Egypte blijven om kwesties betreffende het Midden-Oosten te bestuderen, en wel in het bijzonder het vraagstuk van de Palestijnse vluchtelingen, het grens geschil tussen Israël en de Ver. Arabi sche republiek en de status van de troe pen der Ver. Naties langs de Israëlisch- Egyptische demarcatielijn. Het Egyptische blad „Al Kahira" be richt dat Koning Saoed van Saoedi- Arabië Hammarskjöld heeft gewaar schuwd dat de Arabische landen in oor log zullen geraken met Israël wanneer dit land weigert de Palestijnse vluchte lingen te laten repatriëren. Zoals bekend heeft de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties de af gelopen dagen in de Saoedi-Arabische hoofdstad Riad besprekingen gevoerd. „Al Kahira" is ten dele eigendom van dc Saoedi-Arabische premier Kroonprins Feisal. 350 lia. bebost park voor Randstad Recreatie voor Rijswijk (Van onze Haagse redactie) De gemeente Ryswyk (Z.-H.) heeft vergevorderde plannen, om dit jaar met de aanleg van het lang-omstreden „stadslandschap Ryswijk-zuid" te begin nen. Men is van mening, dat Delft zijn plannen om het zuidelijke gebied van Rijswijk te annexeren, definitief heeft opgegeven. Behalve een uitgestrekt parkachtig recreatiegebied, krijgt het „stadsland schap" ook de functie van duidelijke groene strook tussen Delft en de Haag se agglomeratie. De opzet voor dit park is een prach tig stuk werk. Het wordt een park en bosgebied van 350 hectare (vijf maal het Haagse bos> met sportvelden, ten nisbanen, kanovijvers en lommerryke wandelpaden. Het wordt hét recreatie gebied voor Rijswijk, waarvan vooral de bewoners van de nieuwe wijken zullen profiteren. Het plan voorziet in een oppervlakte kasgrond van 150 ha., langs het „Haan tje" en de „Strijp". De weg langs het Haantje zal worden verbreed, zodat de tuinders kunnen profiteren van de mo gelijkheid voor vrachtvervoer per auto. Het plan onderscheidt zich duidelijk van hetgeen gebruikelijk is in parken en plantsoenen, binnen het stadsgebied De manier van detaillering de afwer king van de grasvelden, en een meer bosbouwkundige behandeling van boom- en struikbeplanting dan in parken te zien is, zal het gebied moeten maken tot een polderlandschap met bossen Deze opzet maakt het mogelijk, ruimte open te laten voor enkele veehouders, om een bedrijf uit te oefenen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1