WYBERT euwjaarsreden in Rotterdamse Haagse Kamers van Koophandel K.L.M. wil nog landingsrechten op westkust van de Ver. Statei\ Lawinegevaar is dit jaar vroeg begonnen in Oostenrijkse bergen e jaargang Dinsdag 6 januari 1959 Derde blad no. 29637 ;erheid gevraagd omtrent Nieuw - Guinea dr. K. P. van der Mandele, iter van de Kamer van Koop- \l en Fabrieken voor Rotter- heeft in zijn gisteren uitge- en nieuwjaarsrede in de eerste de gemeenschappelijke mone- actie van de Europese landen juicht. Hij zag hierdoor de te- ellingen tussen de Euromarkt- n en de voorstanders van een mdelszone doorkruist. Dus is is de heer Van der Mandele de etappe afgelegd naar een en vrijwillige gemeenschap der rse volkeren. besteedde mr. dT. Van der ele weer aandacht aan de econo- -politieke relaties tussen Oost en Hij wees er nadrukkelijk op. dat festen de handen zal moeten in- ,an tot een vastberaden gemeen- pelijke handelspolitiek om de ide aanslagen van het Oosten op conomisch bestel van de vrije 1 te kunnen afweren. In Rusland Jommunisbisch Ohina wordt de mie' door één hand geleid, waar- het gemakkelijk wordt te manipu- overvloe£ten. Door ons dat in noot te werpen kan het Oosten economie totaal ontwrichten. Met zelfvertrouwen als wij ons in het Westen geheel kweten tegenover de Oostblok staten in medelopers, eerst dan kunnen iet zelfvertrouwen onderzoeken, verdere uitbreiding op 'basis van izijdse belangen er aan de handel i Oost en West kan worden gege- Eonder dat wij ons uitleveren aan andelspartner, die op het beslis- ogenblik het politieke belang het economische doet prevaleren, zullen echter deze handelsrelaties het oostelijk blok niet kunnen iiveren zonder te zorgen voor de ng op onze flanken. Mr. dr. Van dandele doelde daarbij op de ver- ng tot de in ontwikkeling achter een gebieden.. Het Westen zal het eke offensief, dat het Oosten daar n economisch front uitvecht, heb- if te weren door eenheid van con- en eenheid van optreden. Boven haart onze relatie met de achter ven gebieden zorg door het onmis- ire desintegratieproces ondanks ïulp van het Westen waarbij de imische binding tussen deze gebie- en het hoog ontwikkelde Westen ker in plaats van sterker wordt, zal in de toekomst zaak zijn niet meer of minder omvangrijke alen voor investeringen in deze den beschikbaar te stellen, maar onze grenzen te openen voor hun rten. Kamer van Koophandel heeft een a gericht tot de burgemeester van tterdam met betrekking tot het .agstuk van het havenbeheer, waar zij zich uitspreekt voor annexatie i grondgebied op Rozenburg en aan Botlek, opdat alle ndustrieën, die ir in de toekomst ongetwijfeld zul- I verrijzen, onder een en hetzelfde venbeheer komen n.l. die van Rot- dam. Afschriften van de nota zijn jjtonden aan het College van Gede- |teerde Staten en aan de ministers Verkeer en Waterstaat en Bin- jnlandse Zaken. K. v. K. Den Haag voorzitter van de Kamer van Iphandel en Fabrieken voor Den Hg, de heer W. van Geleuken, heeft aren een beroep gedaan op het be- jsleven om investeringen te doen in Van Nelle bestellen Advertentie Nieuw-Guinea. „Vanzelfsprekend is het eenvoudiger en aantrekkelijker, dichtbij huis in een staatkundig en economisch geconsolideerde omgeving te investeren, maar omdat de mogelijkheden zoveel groter zijn in overzeese gebieden zou een expansie zich met vrucht kunnen richten op Nieuw-Guinea en andere ge bieden, waar ondernemerslust en kapi taal in gunstige omstandigheden won deren kunnen verrichten", aldus de heer Van Geleuken, die opmerkte, dat de 70 miljoen van de overheid bij lange niet toereikend zijn. Er zijn miljarden nodig om dit gebied werkelijk econo misch open te leggen. Maar om dit bedrijfsleven enige zekerheid te geven men moet niet doen of het alleen maar liefde is. want die moet nu eenmaal van twee kanten komen zal door de regering een eens gezind standpunt moeten worden inge nomen. aldus de heer Van Geleuken, die er ook voor waarschuwde „niet op iedere hoek een verkeerslicht de zaak te laten regelen". „Laat men zich wachten voor de in stelling van een doolhof van maatrege len, waar wij nu hier de narigheid van ondervinden. Ik ben zo bang, dat men reeds doende is, de kleine gemeenschap in Nieuw Guinea in dit keurslijf te wringen". „Een verheldering van de kwestie Nieuw-Guinea en een duidelijke uit spraak, waar dan niet elke keer aan getornd wordt, zodat niemand meer weet, wat nu wel of niet de bedoeling is, zal zeker ook de verhouding met Indonesië ten goede komen. Zoals de zaken nu liggen zullen de markten voor tropische produkten en grond stoffen uit die gebieden langzaam maar zeker allen uit Nederland weg trekken". urgemeester Kolfschoten: llsWilsveen beste oplossing p- ori zijn nieuwjaarsrede heeft de Haag- 0-mrgemeester, mr. Kolfschoten, er vreugde over uitgesproken dat de ring tot de slotsom is gekomen dat plan Wilsveen de beste oplossing ttt voor de Haagse woningnood. k,a de oorlog, aldus de burgemeester, Jen in Den Haag 31.812 woningen of om een sprekender beeld V even: Er werd in tien jaar tijds een bijgebouwd van de omvang van gen op Zoom of Roosendaal. Schaar- nogelijkheden voor woningbouw res- !- nog slechts in enkele randgebieden de stad, men kan hier gevoegelijk ■>- een eindstadium spreken. Wat de 1- dngnood betreft, het aantal inschrij- x> jen bij het bureau voor de huisves- is in het afgelopen jaar teruggelo kt tot rond 20.000 het woonruimtete- is echter nog zeer ernstig, vooral en de hoge urgentie welke aan zeer l aanvragen is toegekend. rgemeester Kolfschoten sprak voorts n - de teleurstelling toen de minister Dl Verkeer en Waterstaat ad interim iedeling had gedaan dat de regering r de begroting 1959 geen gelden had [etrokken voor werkzaamheden aan d, Scheveningse buitenhaven. De lij- - sweg voor het Scheveningse visserij- rijf is dus nog niet ten einde. Het ïeentebestuur zal alles in het werk - ven stellen om dit al te traag verlo- t ide treurspel tot een gelukkige ont- >ping te voeren. Voor Den Haag, stad de zee, is het een ei'ezaak niet al- i de inderdaad indrukwekkende be- •l gen van Scheveningen als badplaats ar ook de visserij en havenproble s n boven aan de lyst te plaatsen van urgente zaken, die haar onverminder- aandacht behoeven, aldus burge- ester Kolfschoten Van Nelle bestellen Advertentie Nieuwe radio-actie voor jeugdzorg: Alles op één kaart Ook dit jaar zal een der omroepver enigingen een radio-actie met kleine en grote geschenken en zelfs (weer) met topprjjzen ontketenen ten bate van een charitatief doel. Het is ditmaal de Avro die onder het motto „Een gezonde jeugd is alles waard", „Alles op één kaart" gaat zetten in een nieuw radiospel, waarvan de netto opbrengsten ten deel vallen aan de sectie jeugdzorg van de Nederlandse Jeugdgemeenschap, aan het Centraal Genootschap voor kinderher stellingsoorden en gezondheidskolonies en aan de Stichting vakantieverblijven lagere schooljeugd. Het bedrijfsleven zorgt met de nodige reclame voor de pryzen die een totale waarde hebben van circa twee ton. De zer dagen wordt in het gehele land een krant huis aan huis verspreid. Met een bon uit deze krant krijgt de luisteraar desgewenst bij een kruidenier een land kaart. Aan de hand van deze kaart kan men tijdens iedere ui/tzending van het spel twee plaatsnamen raden, waarvan twee teams de week daarop in een her- sengymnastiekwedstrijd tegen elkander uitkomen. Het is de bedoeling, dat de luisteraars behalve de beide plaatsna men ook de uitslag van de wedstrijd ra den alsmede de namen van twee bedrij ven die in deze plaatsen ziin gevestigd. Zijn „gok" kan men vermelden op een briefkaart met. extra postzeaels (mini mum 50 cent, maximum een gulden) alsmede en dit is een nieuw element met een vermelding van de bestem ming van dit geld voor welke der drie. deelnemende organisaties. Het snel begint op dinsdag 27 januari tussen 19 en 20 uur. Flit) van der Schalie heeft, de regie. Voor elk van de 15 uit- zendineen zijn meer dan 190 prijzen beschikbaar. Van Nelle bestellen Advertentie Het zal niet gemakkelijk gaan Eigenaardige berekening van capaciteit (Van onze Amerikaanse correspondent) Misschien zal er dit voorjaar opnieuw onderhandeld worden tussen Nederland en Amerika over luchtvaartzaken. Zeker is dat nog niet. Maar of men al of niet tot praten komt, de KLM handhaaft in elk geval haar wens om een verbinding te openen met Ame- rika's westkust. In het voorjaar van 1957 is deze wens afgewezen, doch Nederland heeft er toen wel het landingsrecht in Houston (Texas) doorgekregen plus de verbinding New YorkCuracao. Daarom waren die onderhandelingen in 1957 toch zeker nuttig. Kortgeleden hebben echter de Belgen dergelijke onderhandelingen te Wash ington gevoerd en zij zijn, met de kous op de kop, naar Brussel teruggekeerd. De Belgen trachtten met name landings rechten in Chicago en San Francisco te verwerven. Er is reden om aan te nemen, dat de Amerikaanse autoriteiten onder aan drang van de Amerikaanse luchtvaart maatschappijen thans nog meer dan tevoren zich schrap zetten tegen meer concessies aan buitenlandse maatschap pijen. Op het State Department hadden de Belgen het in 1958 nog moeilijker dan de Nederlanders anderhalf jaar tevoren en indien Nederland over enkele maan den inderdaad weer gaat onderhandelen, dan zal men een harde dobber hebben. Verwijten Van Amerikaanse kant verwijt men de K.L M. thans reeds, dat zij meer pas sagiers uit Amsterdam naar de Ver enigde Staten overbi-engt dan overeen komt met de „levei-ingscapaciteit" van Nederland. Dit laatste klinkt een leek misschien als abacadabra maar de Amerikanen hangen de theorie aan. dat een land een luchtvaartdienst behoort te hebben, die min of meer in overeen stemming is met het aantal ..vliegende" inwoners van zulk een staat. Men gaat niet zo ver, dat men wil verbieden, dat bijvoorbeeld sommige Dijitsers, Fransen of Polen via Schiphol en per K L M. naar New York komen, doch die niet-Neder- landse ingezetenen zouden volgens de Amerikaanse theorie, toch slechts een klein percentage behoren uit te maken van het aantal passagiers De K LM. zou de omvang van haar luchtvloot voornamelijk moeten laten afhaneen van het aantal luchtreizigers, dat Ne derland oplevert Indrukwekkend Nederland, dat van oudsher geleefd heeft van een transportwezen, verre uitgaande boven zijn geografische om vang en zijn aantal inwoners, heeft steeds gestreden voor volledige vrijheid in het vervoer. De K.L.M. slaat deze „vijfde vrijheid" bijzonder hoog aan. De Amerikanen beweren, dat 69 of 70 procent van de reizigers, die de K.L.M. van Schiphol naar New York brengt, niet uit Nederland afkomstig zijn. Van K.L.M.-zijde zegt men dat het percen tage niet zó hoog is, doch men ontkent allerminst, dat de KLM. een indruk wekkend groot aantal passagiers heeft, die van elders eerst naar Amsterdam komen om dan verder per K.L.M. de Oceaan over te steken. In vrijwel alle internationale lucht vaartverdragen komt een clausule voor over de zogenaamde ..generating capa city" van het centrum van waaruit een bepaalde maatschappij opereert, maar de K.L.M. heeft zulk een clausule steeds zeer liberaal opgevat en nooit heeft men zich gebonden aan een bepaald percen tage. Te Washington zou men gaarne zien, dat eerst die clausule eens werd gespe cificeerd. Daarna, zo zegt men, zou men dan eens kunnen praten over de wensen van de K.L.M Dit is een suggestie, die voor Nederland uiteraard geen enkele aantrekkelijke kant bezit: op die ma nier zou men zich bij voorbaat laten beknotten in een vrijheid, die men zelf zeer hoog acht, terwijl men nog aller minst de zekerheid heeft, dat men daar na, bij hernieuwde onderhandelingen, bepaalde wensen ingewilligd zou krijgen. Van Nelle bestellen Advertentie Gemeentebelangen verlaat Finsterwolde's raad Minderheid met voeten getreden Tijdens de gistermiddag in Finster- wolde gehouden raadsvergadering heb ben de beide leden van Gemeentebelan gen de vergaderzaal verlaten. De reden hiervan was. dat bij het benoemen van leden van de woonruimtecommissie deze fractie werd gepasseerd. Er werden na melijk vier communisten en een ver tegenwoordiger van de PvdA in deze commissie benoemd. De voorzitter, burgemeester Loopstra, had vooi-gesteld in deze commissie drié communisten, een lid van de PvdA en een lid van Gemeentebelangen te be noemen. Voordat men de vergadering verliet, merkte de heer P. Nuninga van de frac tie Gemeentebelangen nog op, dat de beweringen over samenwerking en de mocratie van de zijde van de commu nisten slechts loze woorden zijn. Marken, dat vorig jaar reeds op- hield een eiland te zijn toen de dijk naar het vasteland gesloten werd. zal over enkele maanden definitief voor het verkeer worden ontsloten als de moderne verkeersweg over die dijk wordt geopend. Op het ogenblik wordt een enorm parkeer terrein aangelegd, waarop in de toekomst de bezoekersstroom ge- Toegenomen werkloosheid in december De werkloosheid is in december toe genomen. Aan het einde van die maand stonden 116.371 mannen geboekt in de geregistreerde arbeidsreserve. Eind no vember was dit aantal 81.103. Van de 116.371 gereglstreerden waren er 18.017 werkzaam op aanvullende werken. Dit aantal was eind november 12.673. Het aantal werkloze vrouwen was eind de cember 6941 tegen 6894 eind november. Het aantal aanvragen van personeel is in december gedaald. Eind november was dit aantal 16.446 en eind december 14.234 voor mannen en respectievelijk 21.234 en 20.470 voor vrouwen (Advertentie) OVERAL DREIGT BESMETTING Gebruik regelmatig Zeister raad tot regering: Neem maatregelen (Speciale berichtgeving) In de raadsvergadering van gister middag heeft de burgemeester van Zeist, mr. A. P. Korthals Altes, in zijn nieuwjaarsrede de gemeentei-aad ge vraagd hem te machtigen zich namens de raad te wenden tot de regering, de minister van Defensie en de chef van de Luchtmachtstaf met de volgende boodschap: „De raad der gemeente Zeist geeft uiting aan zijn ontzetting over de ramp, die op 2 januari j.l. de gemeente trof, toen door het vallen van een brandend militair vliegtuig, dat te Soesterberg was opgestegen, to Huis ter Heide twee inwoners, beiden hoofden van gezinnen, het leven verloren en be tuigt zijn medeleven met de nabestaan den. Het is de gemeenteraad de be hoefte de regering, de minister van Defensie en de chef van de Luchtmacht staf te verzoeken alle mogeüjke maat regelen te nemen opdat het vliegen in de druk bevolkte omgeving van de vlieg basis Soesterberg tot een minimum be- perkt wordt en de verzekering te willen geven, dat niets zal worden nagelaten waardoor het gevaar en de hinder van militaire vliegtuigen voor de ingezetenen zoveel mogelijk wordt voorkomen. De raad keurde dit goed en in zijn weder woord heeft de nestor van de gemeente raad, de heer J. H. Scheps (P. v.d.A.) heeft erop aangedrongen dat de be voegde instanties de getroffen families zullen helpen om hun zorgen, die toch al groot zijn, te verlichten. Van Nelle bestellen Advertentie De rechten van de min-'-riieid, aldus spreker, worden met voe...i getreden, zodat van samenwerking geen sprake is. Indien de communisten hun houding niet wijzigen, zullen wij niet in de raads vergadering terugkomen. lommodore Bouman weer op „Nieuw Amsterdam" Commodore G. Bouman uit Oegstgeest geheel hersteld van de tijdens slecht er op de Noordatlantische Oceaan n boord van de „Nieuw Amsterdam" gelopen verwondingen. Naar wij ver men is hij zaterdag J.l. per vliegtuig iar New York vertrokken, om daar it commando van zijn schip weer op ih te nemen. Woensdag a.s. zal de „Nieuw Amster- im" voor een zevendaagse cruise naar 'est-Indië vertrekken. PRINS BERNHARD NAAR WIESBADEN Prins Bernhard is voornemens de conferentie voor politieke Europese ge meenschap, die op 9, 10 en 11 januari in Wiesbaden wordt gehouden, gedurende een dag te bezoeken. MR NEPPERUS PRESIDENT AMSTERDAMSE GERECHTSHOF Mr. F. L. Nepperus, oudste vice-presi dent van het Gerechtshof te Amster dam. is thans tot president van dit Hof benoemd. Hij" volgt in deze funotie de op 1 januari j.l. wegens zijn gezondheid met vervroegd pensioen afgetreden presi dent jhr. mr. P. J. H. M. van der Does de Willebois op. Speurhonden bestrijden de witte dood (Van onze Weense correspondent) Tengevolge van het op vallende zachte weer rol len nu reeds lawines van de Oostenrijkse berghel lingen en vinden hun slachtoffers vooral onder de skilopers. Op de ber gen liggen namelijk zoge naamde „sneeuwplanken" van 20 tot 30 meter breed te, die bij dooiweer los raken. Een enkele stap kan tot gevolg hebben dat zo'n plank losraakt en een lawine veroorzaakt. Wie door een lawine wordt achitei'haald, mag zich in geen geval kramp achtig verzetten, want dan raakt men onherroe- pelijk onder de „witte dood" bedolven. Tracht men echter met handen en voeten zwembewegin gen te maken waardoor men zoveel mogelijk bo ven de sneeuw uitkomt, terwijl men zich tevens met de lawine laat mee- rollen, dan bestaat er kans dat men zichzelf uit de sneeuw kan los werken, zodra de lawine tot stilstand is gekomen. Daar een lawine ten minste een kilometer breed is en gewoonlijk vier tot zes meter diep, kunnen de slachtoffers moeilijk worden gevon den. De mens heeft geen orgaan om de veronge lukten op te speuren en zelfs de beste elektrische apparaten zijn zwak in vergelijking met de speur zin van de hond. Hij moet er echter speciaal voor worden afgericht. De leergang begint met het zoeken naar een spoor, dat gewoonlijk een kledingstuk van de „baas" is. Dan komt het moei lijke gedeelte. De „baas" wordt in een sneeuwgat gestopt, dat wil zeggen men graaft op de hel ling een sneeuwhol van anderhalve meter. Wan neer de baas daarin heeft plaats genomen, voorzien van warme thee en goed toegestopt met dekens, wordt de ingang met sneeuw dichtgegooid. Eerst twintig minuten la ter wordt de hond losge laten. om hem te zoeken want de uitwaseming van het menselijk lichaam heeft geruime tijd nodig om door de sneeuw heen te dringen. Na het geluk ken van deze proef wordt het gat telkens dieper en verderaf gegraven tot een diepte van zes meter toe. Eerst wanneer de proeven met de „verongelukte" baas zijn gelukt, begint men met een slachtoffer dat de hond niet kent. Daarmee wordt de cursus afgesloten. Een van de beste speur honden in Oostenrijk is de herdershond Tin, waaraan vijftien mensen hun leven te danken hebben. Op het ogenblik worden in Tirol twee-en-tachtig honden voor deze speurdienst op geleid. Tijdens de speur actie doen de honden din gen die hun in het geheel niet zijn bijgebracht. De meeste proberen dadelijk het hoofd van de veron gelukte vrij te krijgen en wanneer het lichaam ge heel vrij is, gaan de hon den er op liggen om het te verwarmen.... Dr. Beel dankt Kroesjtsjef In antwoord op de nieuwjaarswens van premier Kroesjtsjef heeft minis ter-president dr. Beel het volgende te legram gezonden: ..Mijnheer de president, voor uw ge lukwensen bij de intrede van het nieuwe jaar dank ik U zeer. Wederkerig moge ik U mijn oprechte wensen aanbieden voor geluk en voorspoed in dit nieuwe jaar. Ik moge U er de verzekering van geven dat de traditionele politiek van Nederland er steeds op is gericht, de vrede in de wereld te bewaren en te be vorderen. Ook mijnerzijds moge ik uiting geven aan de wens. dat zich blijvend goede betrekkingen tussen onze beide landen zullen ontwikkelen. Beel, minis ter-president". Toto-uitspraak Hoge Raad In de KRO-radiorubriek „Echo" van dinsdag 13 januari (12.50) zal een reportage gegeven worden van de uit spraak, welke de Hoge Raad die och tend doet inzake de Toto. Albert van Dalsum (70) als Grootmeester van Santiago Het is waarschijnlijk geen toeval ge weest, dat Henri de Montherlant zijn bekende spel „Le Maitre de Santiago" uitbracht in het jaar 1940, toen Frank rijk op een keerpunt in haar geschiede nis stond. De Grootmeester van de Ridderorde Sint Iago is een typische figuur uit de voor Spanje zo beslissende tijd van de grote veroveringstochten in Noord- er Zuid-Amerika. Terwijl als gevolg hier van alles om hem heen veranderde en om aanpassing vroeg, bleef de trotse Gi-ootmeester het oude ridderideaal koes teren. Gesteund door een diepe religio siteit weigert de Grootmeester elke con cessie aan de nieuwe tijd; hij neemt afstand van de ontwikkelingen, die in de wereld gaande zijn. Het gevolg van deze houding laat zich voorspellen: ge leidelijk aan vervreemdt de hovaardige Spanjaard zich van zijn omgeving, in de Ridderorde blijft hij alleen over zelfs het geluk van zyn dochter offert hij op het altaar van zijn onverzoen lijkheid. In dit hoorspel op dinsdag 13 januari vervult Albert van Dalsum, die juist zijn 70e verjaardag vierde, de hoofdrol. Verdere medespelenden zijn Paul Huf en Joris Diels. De verta ling van het spel is van Bernard Ver hoeven. Willem Tollenaar regisseert. Richtlijnen voor brandweerbestrijding IN VERBAND MET RADIOACTIEVE STOFFEN De minister van Binnenlandse Za ken heeft in een schrijven aan de gemeentebesturen eraan herinnerd, dat evenals in het buitenland, ook hier te lande op verschillend gebied in toenemende mate gebruik wordt gemaakt van radioactieve stoffen. Deze stoffen kunnen, zoals algemeen bekend, tengevolge van de daarvan uitgaande stralingen gevaar opleveren voor de gezondheid. Als voorbeelden van inrichtingen waar deze stoffen thans veelal worden gebruikt noemt de minister ziekenhui zen. klinieken, laboratoria, metaalver werkende en -bewerkende industrieën, de papier- en de textielindustx-ieën. De inspectie voor het brandweerwezen heeft in samenwerking met de arbeids inspectie en het Instituut voor Toege past Natuurwetenschappelijk Onderzoek (TNO) nagegaan, welke gevaren kunnen optreden ingeval van brand in ruimten waar radioactieve stoffen worden ver vaardigd. gebruikt of opgeslagen, als mede tijdens het vervoer van die stof fen en welke maatregelen kunnen wor den getroffen om die gevaren zoveel mogelijk te beperken of te voorkomen. Naar aanleiding daarvan heeft de mi nister richtlenen doen opstellen voor het bestrijden van branden waarbij radioactieve stoffen een rol kunnen spelen en die richtlijnen aan de ge meentebesturen toegezonden. tegenheid zal vinden de auto's achter te laten zonder de sfeer van het dorpje te verstoren. GEWICHTHEFFEN LKV won van KDO De gewichthefploeg van LKV uit Lei den heeft haar tweede competitiewed strijd tegen KDO uit 's-Gravenhage met een verschil van 72 kg. gewonnen. De persoonlijke prestaties waren voor LKV: A Ploeg: K. Devilee 225 kg., W. Turen- hout 247% kg., H. Zirkzee 290 kg„ J. v. Kampen 290 kg. B Ploeg: J. J. de Romijn 275 kg., F. v. Buuren 197% kg., H. v. d. Hoed 257% kg., S. Stokkel 317% kg. De persoonlijke prestaties voor KDO waren: A Ploeg: J. v. Pieet 192% kg., K. van Koolhoven 225 kg., P. Spin 235 kg., Van Seijen 265 kg. Van Nelle bestellen Advertentie SCHAATSENRIJDEN Henk van der Grift weer sneller Cees Jan Kroon eerste in het eindklassement Henk van der Grift en Cees Jan Kroon hebben het tijdens de selectie wedstrijden op de 500 en 1500 meter in Hamar weer beter gedaan dan zaterdag. Van der Grift reed de 500 meter in 43.1 sec., Kroon won de 1500 meter in 2.20.2 en bleef op de 500 meter met 44.1 opnieuw onder zijn beste tijd. Cees Jan Kroon plaatste zich daarmee als eerste in het eindklassement, waar bij natuurlijk niet mag worden vergeten, dat geen 10.000 meter is gereden. De voornaamste resultaten waren: 500 m.: 1. Van der Grift 43.1, 2. Kroon 44.1, 3. De Graaf 44.9, 4. Vogels 44.9, 5. Van den Berg 45.2, 6. Zee 45.4, 7. Koeleman 45.6, 8. Houter 46.-, 9. Broekman 46.-. 1500 meter: 1. Kroon 2.20.2, 2. Van den Berg 2.22, 3, Zee 2523. 4. Broekman 232 4, 5. De Graaff 2.22.5, 6. Lourens 2.23.8, 7. Van der Grift 2.24.8, 8. Houter 2.25.4, 9. Vogels 2.25.7, 10. Koeleman 2 De omstandigheden waaronder werd gereden, waren verre van gunstig. De thermometer wees 14 graden onder nul, het mistte en het ijs was tamelijk stroef. Na afloop van deze tweede selectie heeft Klaas Schenk de rijders aangewe zen. die op 10 en 11 januari in Knstine- hamn tegen Zweden zullen starten. Het zijn: Cees Jan Kroon, Jeen van den Berg, Kees Broekman, Wim de Graaff, Henk van der Grift, Jan Pesman. Re serves: Nico Houter en Arie Zee. Van Nelle bestellen 1 Advertentie Nieuwe moeilijkheden bij overleg van Eugene Black De president van de Wereldbank, Eugene Black, is gisteren onverwacht teruggekeerd naar Cairo. Black was zondag aangekomen in de Egyptische toeristenplaats Luxor, waar hij tot van daag zou blijven. Eugene Black heeft in Cairo getracht te bemiddelen in de meningsverschillen tussen Engeland en Egypte over de financiële gevolgen van de interventie ten tijde van de Suez- kanaalcrisis. Het Egyptische blad „Al Akhbar" schreef zondag, dat de opvattingen van beide partijen over de schadevergoedin gen nader tot elkaar zijn gekomen. Het blad voegde hieraan toe. dat, indien overeenstemming zou worden bereikt, spoedig een Britse delegatie naar Cairo zou vertrekken. Bridgeclub Sans Atout De uitslagen van de viertalcompetitie luiden: t Zwart: team Mekel wint van team Winterkamp met 42 mp., team Tielke- meijer wint van team v. Rhijn met 50 mp., team Stikvoort wint van team Bon net'met 6 mp., team Brakel wint van team Zwanenburg met 36 mp. Rood: team v. d. Zeeuw wint van team Altink met 21 mp., team Jonkers gelijk met team Schild (team Schild 1 mp.) Groen: team La Lau wint van team Mollema met 47 mp., team Kop wint van team Niehot met 23 mp. HENGELSPORT Visvereniging 't Hof hield een wed strijd in de Ringvaart. De vangst was matig. Uitslag: 1. I. Monteba 725 gr. en gr. voorn, 2. J. v. Went jr. 640 gr., 3. W. van Rhijn 425 gr. en gr. bliek, 4. J. van Went sr. 355 gr.. 5. W. v. Huis 275 gr., 6. B. van Rhijn 220 gr.. 7. W. de Bruin 140 gr.. 8. I. Monteba 125 gr., 9. B. Ouwer- kerk 100 gr. Van Nelle bestellen Advertentie Sportsplinters Het bestuur van de Belgische Voet balbond heeft zijn inschrijving voor het internationale jeugdtoernooi van de Europese voetbalfederatie teruggenomen. Het Belgische team voor dit toernooi, dat van 28 maart tot en met 8 april in Bulgarije wordt gehouden, was met Tsjecho Slowakije, Polen, Frankrijk en Oost-Duitsland ingedeeld in groep A. Het protest van CDNA Sofia, inge diend na de wedstrijd CDNA Sofia Athletico de Madrid om een plaats in de kwart finales van het toernooi om de Europese voetbalbeker, is maandag door een speciale commissie afgewezen. De uitslag van de 18 december te Genève gespeelde beslissingswedstrijd blijft dus 3—1 in het voordeel van de Madrilenen. De Nederlandse scheidsrechter J. H Martens (Zeist) zal op zaterdag en zendag a.s. te Istanboel enkele wedstrij den leiden voor het Turkse voetbalkam pioenschap.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7