Laatste nieuws Was liet een granaat of een bom, die bij Oldebroek ontplofte....? Geen verlichte verkeersborden op rijksstraatweg in Wassenaar STADSNIEUWS DINSDAG 6 JANUARI 1959 Het schot op de spoorbaan Verrassend bewijs bij zitting van H.M.G. (Van onze Haagse redactie) Enkele grote, roestige stukken van een oude Engelse vliegtuigbom vormden vanochtend tijdens de zitting van het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag een even verrassende als opzienbarende wending in de zaak tegen een 28-jarige wachtmeester eerste klasse uit 't Harde. Negen maanden nadat de wachtmees ter ervan was beschuldigd door grove nalatigheid een kanon scheef te hebben doen afschieten, waardoor schade aan een spoorweg was ontstaan, vonden en kele hoge officieren op de plaats van de ontploffing stukken van een oude En gelse vliegtuigbom in het bos, op de rand en in de buurt van de krater, die door de verkeerd afgeschoten brisant- granaat zou zijn gemaakt. Triomfante lijk toonde de verdediger, kolonel II. L. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna C., dr van H. J. Koolmoes en J. W. Verhoeven, Johanna Fr., dr van G. H. Oostergo, en F. Ver haar. Jozlna E., dr van J. M. Marsille en K. P. Dalebout, Adriaantje H dr van A. G. van Osnabrugge en P. Tamminga, Jo hanna E„ dr van P. de Jong en P. Sta lenburg. Laurens, zn van J. van der Wal en G. A. Opstal. Elizabeth M„ dr van W. Heljveld en H. W. Schreuder. Overleden; A. Scherpenzeel. 65 Jaar, wed. van G. de Koning. VOORSCHOLEN NUTSAVONDEN De eerste Nutsavond in het nieuwe Jaar wordt vrijdag 9 januari gehouden in de hal van het Cultureel Centrum. Dan spreekt de oud-Voorschotenaar. de heer ir. L. Waasdorp, over „Mijn leven, mijn werk". Deze avond is voor een be perkt aantal bezoekers bedoeld. Dinsdag 27 januari geeft het Leids Toonkunstorkest, onder leiding van Louis Stotijn, een concert, eveneens in het Cultureel Centrum. Aanvang 8.15 u. Programma: 1. Suite in C-dur, van Joh. Seb. Bach; 2. Cello-concerto, van Luigi Boccherini (solist Enne van Ham)3. Sinfonia, van J. Chir. Bach; 4. Serenade no. 11 in Es-dur, voor blazers, van W. A. Mozart; 5. Holberg-suite voor strijk orkest. van Edw. Grièg; 6. Drei Ball'et- stücke, van J. Ph. Rarneau. BURGERLIJKE STAND Geboren: Stephen G.. zn. van G. P. L. Jongkind, en W. A. Wijbenga. Getrouwd: Jan van Doorn en M. M. J. van Winden. Overleden: J. G. van Riemsdijk, 50 j., echtgenoot van J. Lans. JUBILEUM Th. J. OPDAM. Op woensdag 7 januari a.s. herdenkt de opperwachtmeester der Rijkspolitie, de heer Th. J. Opdam, de dag, waarop hij 25 jaar geleden bij de Rijkspolitie in dienst is gekomen. De heer Opdam is thans postcommandant aan de Rijn dijk. Dit jubileum zal in het politiebu reau gevierd worden woensdagochtend om 11 uur. JEUGDSCHAAKKAMPIOENSCHAP VAN VOORSCHOTEN De Schaakvereniging „Voorschoten" heeft dit jaar voor het eerst een kerst toernooi gehouden met als inzet de titel ..Jeugdschaiakkampioen van Voorscho ten". Voor dit kampioenstoernooi had den zich 16 jeugdige schakers aange meld, die allen in 1 groep werden on dergebracht. Er werd volgens het Zwit serse systeem gespeeld. Iedere schaker kreeg een half uur bedenktijd, zodat de maximum speeltijd per spel een uur be droeg. De jeugdige schakers bleken ech ter een veel sneller tempo aan te kun nen, zodat er 5 ronden per middag ge speeld konden worden. Na de eerste dag waren er drie kan didaten voor de titel, die allen 4 pun ten uit hun 5 wedstrijden wisten te be halen, n.l. D. Vette, G. Braggaar en F. Tonino. De tweede dag bracht echter een ver rassing. L. Bouthoorn, die de eerste dag niet bij de koplopers behoorde, wist alle 5 wedstrijden te winnen, ook die tegen de koplopers, waardoor hij met 8% uit 10 kampioen werd. Een kranige pres tatie voor deze „Nieuw-Voordorper". De eindstand luidt: 1. en jeugdkam pioen van Voorschoten 1958: L. Bout hoorn 8% uit 10; 2. G. Braggaar 8 uit 10; 3. J Schrijvers 7 uit 10; 4. F. Tonino 64 uit 10 en 5 D. Vette 6 uit 10. De voorzitter van de schaakvereniging de heer G. Sluiter, reikte na afloop dè prijzen uit. waaronder de fraaie wissel beker. beschikbaar gesteld door het ge meentebestuur. Bovendien bracht hij dank aan de wedstrijdleiding, de heren B. Smit en N. Maarsen. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Caroline, dr van H. Vollaard en J. van der Voet. Ondertrouwd: Chr. Rewijk, 26 Jaar en M. G. Th. van Haastregt, 25 jaar. Th. J Overdevest, 27 Jaar en G. J. Vergeer. 24 Jaar. Overleden: J. Uit den Boogaard, 63 Jaar WASSENAAR GEVANGENISSTRAF VOOR MONTEUR. DIE ELF AUTO'S VERDUISTERDE Twaalf maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk, zon der aftrek van voorarrest en met re- classeringstoezicht legde de Haagse rechtbank op aan een 27-jarige metaal vormer uit Wassenaar, die in totaal elf auto's had gehuurd en deze onmiddellijk ten eigen bate had verkocht. Er was twee jaar met aftrek tegen hem geëist, we gens verduistering en het gebruik ma ken van een vals geschrift. Niet alleen in zijn naaste omgeving, Leiden, Leidschendam, was deze ver dachte actief geweest, maar ook in Delft en in Gouda. In dit laatste geval had de eigenaar de auto zelf gefinancierd en was hy door verdachtes handelingen volkomen aan de grond geraakt. Bij zfin manipulaties had de metaalvormer zich bediend van een vervalst rijbewijs. BURGERLIJKE STAND Geboren: Willem J., zn. van J. W. Ter- louw en M. G. MOstard; Antonia E.. dr. van F. van. dier Kamp en W. P. Vereeveldt; Theodora A. M.. dr. van C. J. Kuijnen- nen E. Zwaan; Annelles M., dr. van Egan en N. Boogaard: Paul us J.. zn. van J. V. Tap en A. J. M. Noordover. Ondertrouwd: T. C. F. Scholtes en A. M. van Leeuwen. Getrouwd: A. C. Verklei! en P C. M. van der Krogt; C. Haasnoot en A. J. Treurniet; G. J. Verboog en J. G. Bloe mendal. Overleden: J, van Tol. 61 Jr.; H. L. H. Domme» Sé Im W> feenaóa. W te 1 le Fevre de Montigny, commandant van de artillerieschool te Breda, de Krijgs raad de roestige staartstukken van de vliegtuig-bom. Voor de president plaat ste hij een staartstuk uit het museum, dat duidelijk aantoonde, welk type bom op zo'n onzalig tijstip ontplofte. Op 4 februari van het vorig jaar ging op de legerplaats Oldebroek met dreu nend geluid het kanonschot af, dat in alle Nederlandse legerplaatsen bekend zou worden als ,,'het schot op de spoor baan". De wachtmeester was veiligheids officier. Hij had de taak te controleren of het kanon, dat een zeer ver bereik had, wel op onderdelen van graden nauwkeurig gericht was. Enkele solda ten hadden bij het vorige schot gezegd, dat het kanon een beetje uit de goede richting stond. De wachtmeester had de zaak toen gecontroleerd en dit schot ging volgens wens af. Het volgende schot bleek een misser. Niet alleen zagen de waarnemers niet, waar de granaat neer kwam en ontplofte, men hoorde ook de ontploffing bij het' neerkomen niet De geheimzinnige granaat is nooit gevon denWel bleek een stuk van de bo venleiding van de spoorbaan, waarover het boemeltje uit 't Harde een halve minuut eerder was gepasseerd, door scherven vernield te zyn. Onmiddellijk werd de wachtmeester, die als veilig heidsonderofficier verantwoordelijk was, ingerekend en krijgstuchtelojk gestraft met 14 dagen streng. De zaak kwam voor de Krijgsraad oost. De leden hielden de zaak aan, want zij wilden eerst wel eens scherven zien, die zouden bewijzen dat de vernieling in derdaad door de brisanitgranaat was ver oorzaakt. Slecht onderzoek De marechaussee toog op onderzoek uit. Men kwam bij een schervendeskun- dige met een klein brokje metaal. Dit was niet voldoende om de granaat te identificeren. Ten tweede male trok men op onderzoek uit en nu kwamen de marechaussees met een groter stuk terug. Ook dit was niet als een onder deel van een brisantgranaat te onder kennen. Voor de derde maal werd een onderzoek ingesteld. Nu kwam men met een groter stuk, dat inderdaad van een houwitser afkomstig was, maar niet de kenmerken vertoonde, die konden be wijzen dat het door dit bepaalde kanon was afgeschoten. De verdediger noemde het vooronder zoek ronduit slecht. De krijgsraad oost zag" ook geen bewijs aanwezig en sprak de wachtmeester vrij. De auditeur ging echter in hoger beroep. Wandeling in de mist Negen maanden na de gebeurtenis was het zo'n mistige dag, dat er op de legerplaats niet geschoten kon worden Enkele officieren besloten toch nog eens naar de plaats van de vreemde inslag te gaan kijken. Onder hen bevond zich de verdediger van de wachtmeester. De of ficieren wreven hun ogen uit, toen zij op de plaats van de inslag, waar dichte dennebossen zijn, geen enkele boom ook maar enigszins beschadigd aantroffen. Deze artillerie-deskundigen wisten heel goed, dat de ontploffing van een gra naat zoals door de wachtmeester was af geschoten, hele boomgroepen had moe ten wegvagen. Er was geen schramme tje te zien. De krater had bovendien de vorm van een loodrecht-omhooggaande ontploffing. Daardoor was alleen de bo venleiding van de spoorbaan vernield, Om deel van de f 100.000 Een 52-jarige kleermaker wordt ervan verdacht eigenaardig gemanipuleerd te hebben met een lot in de laatste Staats loterij, waarop ten slotte de ton viel. Zelf was hij in het bezit geweest van een kwart lot, maar toen het einde van de loterij ging naderen zou hij twee twintigjes ervan hebben overgedaan aan een clubje van zes, waarvan hij zelf ook deel uitmaakte.. Maar toen de prijs eenmaal gevallen was, zei hU tegen 't vijftal, dat hij blijkbaar 't num mer van het overgenomen lotdeel nog niet wist, dat zij hun geld van die twee twintigjes terug konden krijgen. Hij kon dat immers doen, nu hij toch de f. 100.000 had gewonnen. Maar de vol gende dag ging het vijftal zich realise ren, dat die twee twintigjes tot het lot moesten behoren, waarop de ton geval len was. Ze sommeerden de man hun uit te betalen, hetgeen hij weigerde. Daarop zijn ze naar de politie gestapt en deze heeft nu proces-verbaal tegen H. opgemaakt. Mislukte poging tot beroving van winkelierster Twee mannen van 25 a 30 jaar hebben gisteravond tegen sluitings tijd in een sigarenzaak aan het Roe lof Ilartptein in Amsterdam-Zuid een mislukte berovingspoging gedaan op de 67-jarige winkelierster mevrouw H A. VogelpoelVan Leeuwen. Zij kwamen tegen 7 uur de winkel binnen en vroegen een pakje sigaretten. Nog voordat de winkelierster dit kon geven vroegen zij de vrouw om haar geld. Toen de winkelierster antwoordde dit niet te hebben, kreeg zij onver wachts van een der mannen, die schuin achter haar stond, met een stok twee harde slagen op haar hoofd, waardoor zij een lichte verwonding opliep. De vrouw begon te gillen, waarop de over vallers de vlucht namen. Toen de man van het slachtoffer op het hulpgeroep de winkel binnensnelde, waren de da ders daaruit reeds verdwenen. De poli tie beschikt over een signalement van het tweetal. KEES MANDERS DIENT AANKLACHT IN Naar aanleiding van de moeilijkheden die Kees Manders in de nacht van zondag op maandag in zijn „Club der optimisten" aan het Thorbeokeplein te Amsterdam gehad heeft met een 22- jarige man en twee van diens vrienden, heeft hij een aanklacht ingediend. Hij beschuldigt hen van lokaalvredebreuk en bedreiging. zonder schade aan het geboomte te brengen. Nog even bleven de officieren talmen bij de krater. Toen ontdekte men aan de rand een grote scherf. In het bos vonden de officieren nog meer scherven, die daar kennelijk niet lang geleden waren neergekomen, omdat ze anders onder het mos en de dennen hadden gelegen. In het wapenmuseum werden de scherven vergeleken met staarten van Engelse vliegtuigbommen, waarbij men al gauw het type had gevonden. Men kwam tot de conclusie, dat de bom door het trillen van de grond door de voorbijrijdende trein even later was ontploft, juist in de periode, waarin het schot door de wachtmeester was gelost. Mr. J. Zaayer vond het allemaal tè toevallig en eiste twee maanden hech tenis. De verdediger zei: „Het kan eenvoudig niet door een brisantgra naat gekomen zijn. Ik ben daar heel zeker van". Uitspraak over veertien dagen. K.N.V.B. TOTO (Van onze Haagse redactie) Het aantal winnaars van de K.N.V.B.- toto, dat zondagavond laat twee be droeg ,is in de loop van maandag tot acht gestegen. Naast de twee deelne mers, die 14 goede uitslagen meldden, berichtten nog zes personen eenzelfde aantal juist te hebben voorspeld. Dit achttal komt dus in aanmerking voor de prijs van f. 122.710.—. Het aantal ge gadigden voor de tweede prijs van f. 52.590 (13 punten) is reeds gestegen tot 257. Drie zwaargewonden door alcohol en joy-riding Te Tilburg hebben vannacht vijf aan geschoten lieden een auto gestolen waarmee zij met een grote vaart door de stad zijn gaan rijden. Zij reden eerst het trottoir links op en daarna ramden zij een grote etalageruit van een stof fenzaak; vervolgens schoten zij weer rechts het trottoir op, waar de wagen tegen de pui van C. en A. tot stilstand kwam. Het voorfront van de auto werd ge heel vernield. Drie inzittenden bleven zwaar gewond liggen; de twee overige inzittenden, die licht gewond waren, traohtten te vluchten, maar werden door de politie gearresteerd. De drie zwaargewonden zijn in het St.-Eliza- bethziekenhuis te Tilburg opgenomen. K.N.S.M. GAAT OOST-CANADA— CARAIBISCH GEBIED VAREN De Kon. Ned. Stoomboot Maat schappij (K.N.S.M.) te Amsterdam heeft besloten met ingang van maart 1959 regelmatig wekelijkse afvaarten van de havens aan de oostkust van Canada naar Caraibische bestemmingen te bie den. PRESIDENT HAARLEMSE RECHTBANK GAAT HEEN Bij K.b. is op zijn verzoek, met in gang van 1 februari 1959, eervol ontslag verleend aan imr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, uit zijn ambt van president van de Arrondissementsrecht bank te Haarlem, onder dankbetuiging voor de vele gewichtige door hem in de rechtelijke betrekkingen bewezen dien sten. Volledige convertibiliteit van de Duitse mark Het Westduitse ministerie van Eco nomische Zaken heeft bekendgemaakt, dat het maatregelen voorbereidt voor een volledige convertibiliteit van de Duitse mark voor ingezetenen en niet- ingezetenen Volgens de mededeling zul len de nog 'bestaande deviezenbeperkin- gen voor ingezetenen door de in voorbe reiding zijnde maatregelen worden af geschaft. Zoals men zich herinneren zal, heeft West-Duitsland op 29 december conver tibiliteit van de Duitse mark voor niet- ingezetenen ingevoerd. Twintig doden bij explosie in Istanboel Tenminste twintig personen zijn ge dood bij een ontploffing in liet centrum van de Turkse stad Istanboel. Verschei dene gebouwen in het krantencentrum, de Babialistraat, werden vernield. Ook zijn er vele gewonden. Men meent dat de ontploffing ontstond in het gebouw van een krant, toen men bezig was lood te smelten. Een deel van het gebouw stortte in en verscheidene journalisten werden gewond. Ook een gebouw naast deze krant stortte in, waardoor verscheidene personen werden getroffen en een voor bijrijdende autobus werd beschadigd. Een aantal hotels in de omgeving had het eveneens zwaar' te verduren. ONDERZOEK NAAR BUITENLANDS KAPITAAL IN INDONESIË Het Indonesische parlement heeft een commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar de rol van het buiten landse kapitaal In Indonesië. Zij zal zich op de hoogte moeten stellen van de omvang, de samenstelling en de oor sprong van dit kapitaal, alsmede van het bedrag aan kapitaal, dat in de laat ste vijf jaar naar het buitenland werd overgemaakt. Voorzitter van de commissie is Imron Rosjadi, lid van de fractie der Islami tische partij Nahdatoel Oelama. Veel molariadoden in Indonesië Volgetis de Indonesische minister van Gezondheid, dr. Abdoel Aziz Saleh over lijden in Indonesië jaarlijks 120.000 men sen aan malaria, terwijl bovendien elk jaar 30 miljoen anderen door deze ziekte worden aangetast. Reeds 35 (loden in Leopoldstad Bij de onlusten in Leopoldstad zijn se dert zondag 35 inheemsen om het leven gekomen, zo is officieel in Brussel be kendgemaakt. De gouverneur van de provincie Leopoldstad. Bomans, heeft verklaard, dat vannacht grote vorderingen zijn ge maakt met het herstel en handhaven van de orde. De razzia's In de inheemse wijken van Leopoldstad duren nog voort. De commandotroepen die van de basis Kamina naar Leopoldstad zijn gezonden nemen aan verdere razzia's deel. De inheemse burgemeester van de ge meente Dendale, Savoeboe, is als bur gemeester afgezet. Savoeboe is voort vluchtig. Er is een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd. De gouverneur heeft Savoeboe als burgemeester ontslagen omdat hij niet, zoals zijn collega's, de bevolking had aangeraden de orde te handhaven. Het verlies aan mensenlevens schijnt niet alleen een gevolg van het optre den van de politie te zijn. Op sommige plaatsen schijnen doden te zijn geval len bij onderlinge gevechten tussen plunderaars. Voorts merkt men in Brus sel op. dat de plunderaars niet alleen bij blanken hebben geplunderd, doch dat ook inheemse winkels en scholen zijn leeggehaald. In vier van de zeven gemeenten van Leopoldstad was hedenochtend de orde hersteld. In de overige drie is de politie, met assistentie van parachutisten, bezig de orde te herstellen. Het merendeel van de inheemse arbeiders in de Europese bedrijven is vanochtend normaal aan het werk gegaan.. Burgemeester en wethouders delen in de memorie van antwoord bij de begro ting voor 1959 mede, dat het in de bedoeling ligt 't subsidiebeleid van de gemeente nader te bezien na het invoeren van de nieuwe regeling inzake de financiële ver houding tussen Rijk en gemeenten. Het in 1955 door de politie ingediende plan tot beveiliging van de Rijksstraatweg met verlichte borden, die zouden ontstoken kunnen worden als zich ergens op de weg een ongeval heeft voorgedaan is niet gerealiseerd, omdat de minister van Verkeer en Waterstaat, na overleg met de minister van Financiën geen aanleiding heeft gevonden in de kosten van dit beveiligingssysteem bij te dragen. B. en W. van Wassenaar hebben zich op het standpunt gesteld, dat deze kos ten van beveiliging van een rijksweg niet voor rekening van de gemeente be horen te komen. De verkeerspolitie heeft een studie ge maakt van het onoverzichtelijke ver keersknooppunt Landscheidingsweg-Zij - deweg-Wittenburgerweg en voorstellen voor een profielswijziging kunnen bin nenkort worden verwacht. B. en W. vre zen echter dat mede in verband met de aanwezigheid van de trambaan daar de kosten van uitvoering zeer aanzienlijk zullen zijn. Over de voorgenomen invoering van éénrichtingverkeer in de Langstraat de- B. en W. mede, dat de bedoeling van deze maatregel is het verkrijgen van een rustiger verkeersbeeld, niet alleen ten gerieve van het winkelende publiek, maar ook van de in de Langstraat ge vestigde neringdoenden. Tot deze maat regel is besloten omdat in deze straat zeer veel voertuigen worden geparkeerd, waardoor van de toch al smalle rijbaan slechts de helft voor het passerende ver keer overblijft. De verkeerssituatie op het Molenplein wordt ook door B. en W. niet geheel be vredigend geacht. De commissaris van politie heeft nadere voorstellen voor een profielswijziging ingediend en burge meester en wethouders hebben nader advies gevraagd yan de ANWB. Zo zal de Amerikaanse atoomduik- boot eruit zien, die op het ogenblik gebouwd wordt voor de bestrijding van vijandelijke onderzeeërs. Het schip meet 2175 ton. BRANDWEER Over de beroepskern van de brand weer schrijven B. en W. in de memorie van antwoord, dat inkrimping daarvan, zoals door enkele raadsleden was voor gesteld, niet verantwoord is. De beroepskern omvat thans behalve een brandmeester en een hoofdbrand wacht 14 brandwachts, verdeeld in twee ploegen van 7 man. Deze bezetting is dringend nodig om bij alarm te kunnen uitrukken met twee mistbrandspuiten. een grote autospuit en een ladderwagen. Bij branden van enige omvang worden vrijwilligers opgeroepen. De heterogene samenstelling van het vrijwilligerskorps en het ontbreken van een effectief alarmeringssysteem hebben tot gevolg, dat niet te allen tijde gerekend kan wor den op een directe en voldoende op komst. Met een Inzet van 7 8 man na brandmelding wordt voorts ternauwer nood voldaan r>an de minimum-eisen die door de Rijksbrandweerinspectie voor de gemeente Wassenaar worden gesteld. NIEUWE UITGAVEN By de uitgeverij Mulder Co. Is in de ..Hoe doe ik het zelf?"-reeks verschenen een handiig boekje over „Klusjes in huis", geschreven door H. H. Tomesen, directeur van de technische school in Bergen op Zoom. De toestand in de wereld, door mr. G. B. J. Hiltermann, Van Holkema en Wa- rendorf, Amsterdam. In dit boekje van 190 bladzijden geeft de bekende com mentator mr. Hiltermann enkele be langrijke achtergronden van het dage lijks gebeuren in de wereld, waardoor de opzet breder is dan de toelichting via radio en t.v. De titels der zeven hoofdstukken luiden: De transportrevo lutie, de Verenigde Staten, Sovjet-Rus- land, De toekomst van Europa, Demo cratie, Ontkolonisatie, Het Nabije Oos ten. Levendig geschreven en bijzonder instructief. Wachters van de nacht, roman door Elleston Trevor, uitg. Hollandia N.V., Baarn. Dit boek is van dezelfde schrij ver, die „Windkracht 10" schreef, dat wijnog niet zo lang geleden hier aan kondigden en roemden als voortreffelijk beschrijver van het spannende leven op zee. Voordien maakte hij reeds naam met een trilogie over de tweede wereld oorlog. Ook in dit boek, dat een pokken epidemie tot onderwerp heeft, munt El leston Trevor uit door een uitstekende i sfeer-tekening en door een boeiende intrige. CONTACT BEDRIJFSLEVEN - ONDERWIJS Zoals bekend is op initiatief van de Leidsche Vereeniging van Industrleëien een commissie in het leven geroepen, welke naar wegen en middelen zoekt om een beter contact tussen het be drijfsleven en het onderwijs (speciaal de middelbare scholen in Leiden en om geving) te leggen. Het vorig jaar heeft deze commissie een voorlichtingsmiddag en -avond ge organiseerd voor de docenten van ge noemde scholen, terwijl tevens in sa menwerking met de Gewestelijke Ar beidsbureaus getracht is het werken van de schooljeugd in de vakantie in betere banen te lelden. Thans belegt deze commissie op woensdag 14 januari in de aula van het Gymnasium een voorlichtingsavond voor dè leerlingen van de hoogste klassen van bovengenoemde scholen. AFSCHEID H. v. d. MARK In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer H. v. d. Mark gistermiddag af scheid genomen van de dienst der Genie (burgerpersoneel). Tijdens een in de korporaalskantine van de Doelenkazerne gehouden bijeenkomst is de heer Van der Mark van verschillende zijden lof toegezwaaid voor zijn arbeidsprestaties. Achtereenvolgens voerden het woord de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer Ossevoort, de heer Van Delft, opzichter bij de Genie, een vertegen woordiger van de Chr. Bond van Schil ders en van de Cadi en de heer J. Ben- ning. Verscheidene geschenken werden aangeboden. BEURSOVERZICHT Internationals verdeeld AMSTERDAM, 6 januari 1959 De affaire voor de internationale waarden bleef vanmiddag binnen nauwe grenzen. De situatie in de Belgische Kongo en de niet-overtuigende slotkoer- sen van Wall Street waren oorzaak, dat het publiek hier en daar tot winstne mingen overging. Hierdoor viel er bij de opening wat middenkoersaanbod te ver werken, waardoor de koersen beneden die van de vorige slotprijzen kwamen te liggen. Dit was vooral het geval voor de certificaten Unilever die op een prijs van 444 circa 6 punten lager openden. Hierna trad in deze hoek een herstel in waardoor de koers opliep tot 446. Aan delen Philips werden rond de 490 ver handeld, min 2 punten. Ter beurze gaan geruchten over een hoger slotdividend van Philips. Hierdoor bestaat er weinig animo voor de nieuwe aandelen die, zo als bekend, niet delen in dit slotdivi dend. A.K.U.'s waren bij opening circa 2 punten lager doch konden daarna tot 2834 aantrekken waardoor een winst, ten opzichte van gisteren, werd geboekt van ruim 4 punten. Aandelen Kon. Olie bleven nauwelijks prijshoudend bij een minimale omzet. K.L.M. werd een paar gulden hoger geadviseerd. De vaste tendentie, die gisteren voor de Scheepvaartwaarden intrad, hield ook vandaag aan. De koerswinsten be liepen 1 tot 4 punten. Er ging in deze hoek meer om dan gewoonlijk. Van de leidende cultures was de stemming voor Amsterdam Rubbers zwak, die voor Deli aan de vaste kant. Van de staatsfondsen kwam de nieu we 44 lening vandaag voor het eerst boven de 1 maal parikoers. De stemming voor de staatsobligaties was vast. Er voltrok zich vanmiddag een flinke handel in een open hoek voor de aan delen Nationale Handelsbank die van 148 opliepen tot 156, tegenover gisteren 1434. Oude geruchten over overname traden vanmiddag weer naar voren; hierop was de vraag hoofdzakelijk ge baseerd. WISSELKOERSEN Londen 10.57%—10.584: New York 3.76^3.77 AMontreal 3.90%—3.907/8; Parijs 76.85—76.95; Brussel 7.55 4—'7.56; Frankfort 90.23—90.28; Stockholm 72.90 —72.95; Ziirich 87.41—87.46; Milaan 60.48 4—60.53 4; Kopenhagen 54.68— 54.73; Oslo 52.844—52.894: Wenen 14.55%—14.56%; Ankara 3.77—3.77 4; Lissabon 13.18%13.20V4. 4 1 Industr. ObUgaties Beurs van Amsterdam Philips Doiianng Dinsdag 6 januari ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '58 44 99 H 100 97% 93% Grootboek obl. 34 79% Ned '47 3 4 (3) 90% 90H 93% 94 924 92% 92% 924 87 87 y4 88 88V4 874 88% Ned '55 II 3% 894 894 Ned. '37 3 874 87% Dollarlng '47 3 90 '4 90% Investeringscert. 3 96A 96% 95 ie 95% Cert. NWS 24 59% Indië '37 A 3 961/4 964 Grootboek '46 3 88 y4 Ned. W.B 6% 110 1104 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst, Rubber H.V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calve Delft eert. Deli Mij en (Ver.) Kon Pap v Gelder Hoogovens eert Müller en Co NJB Ned Kabelfabr Philips Philips pref Umlever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew Kon Petr (f 20.— idem (50 a f 20.—) Holl Amer lijn Java China Paket KLM Kon. Ned. Stmv.Mij Kon Paket Mij Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr eert v. Ommeren eert Kon Rott. Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam 47 (343 914 92 Den Haag 1954 34 85 4 i Leiden 1947 34 93B 95 R'dam '37 I-HI 34 92 y4 344 1434 155% 1874 190 874 864 1334 1324 25 129% 128% 8% 9 7784 284 216 220 432 422 y4 135.40 137 197 341 338 334 3344 304 305 491% 4914 191% 192 4494 446 200 4 2004 183 183% 728 724% 181 182 181.20 18130 161% 163% 139 139 105 107 163% 1674 1274 131 1664 1724 135% i37y4 246 2444 1434B 150 141% 144% 99% 99% 87% 88 864 86% 96% 964 82% 824 83% 83L 95% 95 94 B 934 96 94% 96 95 1074 1094 100L 99% 1054 106 philips Dollarlng '51 94y4 944 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 24 A'dam '56 I 24 A'dam '56 II 24 Eindhoven '54 24 Enschede '54 24 Den Haag '52 I 24 Idem H 24 R'dam '52 I 24 Idem II 24 idem '57 24 Utrecht '52 24 Z.-Holl. 1957 24 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 265 H.B.U. eert208% Rott. Bank 225 - Twentsche Bank 195 19'1 Industrie Ondernemingen Albert Heyn272B Borneo Sum. H. Mij 46 50 Ned G. en Sp. fabr 248 Kon. Ned. Grofsm 1194 120 Internatio884 89 Rott. Droogdok Mij. 590 Sikkens Lakfabr. '53 485 Tieleman en Dros 6 Ned Mij Walv.vrt. 83 83% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij 5 5 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29 A 29% Intern. Nickel88% 87exd. Anaconda 60% 60%exd. Bethlehem Steel 52% 52y4 Cities Service 64% 644exd. General Motors 46f| 504 Kennecott974 96%exd. Republic Steel 73 74 Shell Oil 83% 85%exd. Union Pacific 36% Un. States Steel 97% 96% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 5/1 Edelmet. Kon AA 50 Pref. w.a. idem 57 290 291 Holl. Constructie 310 Ing. bur v Bouwnijv 159GL ld div 1958 1514 1544 Int Kunststof! Ind 44% Leidsche Wolsplnn 196B 200 Ver Touwtabriekei 195 199G Wernink's Betonm 103B 1044 Van Wijk Textiel 61GL 60% Zaalberg 104 105GB

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4