Volgens Mikojan wenst Moskou meer contact op alle niveaus met V.S. WEERBERICHT Inleidend onderhoud met Dulles duurde anderhalf uur Omtrent 20 jan. gesprek met Eisenhower Fidel Castro komt pas morgen in Cubaanse hoofdstad Havanna aan DF, KLEINE WERELD" KWAM BARBADOS „BINNENZEILEN" Beul Schubert bekent 97ste jaargang DINSDAG 6 JANUARI 1959 No. 29637 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte smgel Lelden Glr0 no 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Sovjetrussische vice-premier Anastas Mikojan heeft gisteren in Washington aan een diner met vooraanstaande figuren uit het Amerikaanse Congres en de zakenwereld verklaard, dat de Sovjet-Unie meer contact met de Ver. Staten wenst, op allerlei niveau van hoog tot laag. En dan moeten we geen jaren ver spillen met praten over een agenda, meende hij. Wij moeten leren om zonder dreigementen, zonder overheersing van de een door de ander en zonder vrees met elkaar te praten, want zelfs als onze standpunten dan niet dichter tot elkaar zouden komen, zouden wij toch meer begrip voor elkander krijgen en dat is een eerste vereiste, zo verklaarde hij. De „New York Daily News" schrijft in een kort hoofdartikel, dat er in feite in het geheel niets geheimzinnigs aan het bezoek van Mikojan is. Hij komt ons zand in de ogen strooien en elke Amerikaanse politicus of zakenman die hem helpt zijn doel te bereiken, maakt zich schuldig aan hulpverlening aan een vijandige natie, aldus dit blad. Hongaars protest Het diner, waaraan Mikojan gisteren aanzat, werd gegeven door Eric John ston, president-directeur van de Ameri kaanse filmproducentenorganisatie. Mikojan zei voorts, dat de nieuwe Russische ruimteraket een „wetenschap pelijk succes" is en geen bedreiging van wie dan ook. Hij ontkende dat de Sovjet-Unie een militair of economisch gevaar voor de wereld is; wij willen onze levensstandaard verhogen en het Amerikaanse peil van vlees- en melk- produktie per hoofd der bevolking inha len, zei hy. Na het diner beantwoordde Mikojan nog gedurende twee uur vragen. Daarbij kwamen Berlijn, de vereniging van Duitsland, communistisch-China, mili taire bondgenootschappen. Sovjethulp aan de Assoeandam in Egypte, kern proeven, ontwapening, internationale handel en economische hulp aan min der ontwikkelde gebieden aan de orde. Eric Johnston, die een verslag over Mikojans uitlatingen gaf, zei dat de antwoorden van de Sovjetrussische lei der „zeer openhartig" waren geweest. Zo had hij gezegd, dat het Westen de Sovjetrussische voorstellen voor Berlijn niet als een ultimatum moet zien. „Nuttig bezoek" Mikojan heeft gisteren een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, over Ber lijn, Duitsland, ontwapening en de handel. Mikojan zei te hopen na zijn reis naar een aantal Amerikaanse ste den een onderhoud met president Eisen hower te zullen hebben, namelijk om streeks 19 en 20 januari. Dulles en hy spraken af dan ook hun besprekingen voor te zetten. De bespreking van giste ren, door Mikojan van inleidende aard genoemd, duurde ruim anderhalf uur. Bij het verlaten van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington zei Mikojan: „Ik geloof, dat dit een nuttig bezoek is geweest". Toen hij bij het gebouw aankwam, werd hij bijna door journalisten, pers fotografen en ambtenaren onder de voet gelopen. Politiebeambten konden met moeite een weg voor Mikojan banen. Eerder nog had zich een groep Hon gaarse voormalige politieke gevangenen voor het ministerie verzameld om tegen Mikojans bezoek te protesteren. De demonstranten hadden spandoeken bij zich met de opschriften: „Mikojan, denk aan Korea en Hongarije", „Wij wensen geen gasten wier handen met bloed zijn besmeurd" en „Hoeveel bloed wil jij nog hebben, Mikojan?" Tot de groep behoorde dr. Fabian, de leider van het Verbond van Hongaarse voormalige politieke gevangenen, die in de gelegenheid werd gesteld in het ge bouw te protesteren. Na zijn gesprek met Dulles had Miko jan een gesprek van anderhalf uur met Geschil met studenten verset is geregeld de Democratische Senator Humphrey, die onlangs een bezoek aan de Sovjet- Unie heeft gebracht en daar o.a. een onderhoud had met premier Kroesjtsjef. Humphrey verklaarde na afloop van het gesprek wat minder hoopvol te zijn ten aanzien van een eventuele Russische aanvaarding van de Westelijke voor waarden voor een verbod op het houden van kemproeven. Mikojan had te ken nen gegeven dat zijn regering vast houdt aan haar eis dat zy in de orga nisatie voor toezicht op de naleving van een verbod het recht van veto krygt. Humphrey deelde voorts mee dat Miko jan had ontkend, dat de Sovjetrussische regering Pasternak had gedwongen, de Nobelprijs voor letterkunde te weigeren. De Senator had hem echter gezegd, dat de Amerikanen de Russische verklaring, dat Pasternak onder invloed van zijn vrienden en verwanten tot dit besluit was gekomen, niet konden geloven. De ene foto na de andere Over Mikojans reis per auto, zondag j.l., van New York naar Washington, meldt het Amerikaanse persbureau United Press nog, dat hy de tocht twee maal onderbrak, de eerste maal om te ontbijten in een restaurant bij Ward- ville en later om een motel te Perryville te bezichtigen. Hij toonde grote belang stelling voor de verschillende soorten automaten die hier stonden, en zijn 29- jarige zoon, Sergo Anastowitsj, maakte de ene foto na de andere. Kort na zijn aankomst in Washington, ging hy, on danks de kou, uit voor een wandeling. Hy werd vergezeld door zijn zoon, am bassadeur Michail Mensjikof en diens culturele attaché en enkele journalisten en fotografen. Mikojan liet eerst wel blijken op de aanwezigheid van deze laatsten niet gesteld te zijn, maar deed toch geen poging hen kwijt te raken. Nagenoeg onopgemerkt wandelde hij door Washingtons winkelcentrum. Hij bleef staan om het hoofdbureau van het Amerikaanse vakverbond, AFL-CIO, te bekijken. In de etalage van een boek winkel zag hij een grote aankondiging: „Dr. Zjiwago, roman van de Russische nobelprijswinnaar Boris Pasternak". Na uit de verte een blik geslagen te hebben op het Kapitool en de monumenten van Jefferson en Lincoln, ging het gezel schap een schilderijenmuseum binnen. Mikojan bekeek de schilderyen vol be langstelling, maar had weinig waarde ring voor de aanwezige moderne kunst. Langs een deftige winkelstraat keerde het gezelschap terug naar de ambassade. Cardona is premier Dr. Manuel Urrutia, die door de rebel lenleider Fidel Castro is aangewezen als president van Cuba, heeft zich gister avond in het presidentiële palcis in Ha vanna geïnstalleerd en onmiddellijk de eerder op de dag door Castro afgekon digde staat van beleg voor de provincie Havanna opgeheven. Veranderlijk De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog hier en daar opkla ringen en plaatselijk lichte vorst. Mor gen overwegend zwaar bewolkt met tij delijk regen, mogelijk voorafgegaan door sneeuw en vooral in het zuiden van het land stijging van temperatuur. Over wegend matige wind in hoofdzaak tus sen zuidoost en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur) 7 januari Zon op: 8.47 uur; onder: 16.45 uur. Maan op: 6.37 uur; onder: 15.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.20 en 13.41 uur. Laagwater te 9.31 en 21.52 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Toen Urrutia in Havanna arriveerde, wilde de studenten-verzetsorganisatie, die het presidentiële paleis had bezet, hem aanvankelijk niet in het paleis toe laten. De studenten wilden eerst weten of Urrutia de eenheid die kenmerkend voor de strijd der opstandelingen tegen het regime van Batista is geweest, zou handhaven. Zij hebben kennelijk een bevredigend antwoord gekregen, want later stonden zij toe dat Urrutia zijn in trek in het paleis nam. De staat van beleg was door Castro afgekondigd, toen Urrutia nog op weg was naar Havanna. Castro had geen re den voor de maatregel gegeven. Urrutia deelde mede toen hy de staat van beleg weer ophief, dat dergelijke maatregelen waarschijnlijk niet nodig zijn tijdens de huidige revolutionaire periode. Een aantal diplomaten en ambassa deurs heeft inmiddels beleefdheidsbe zoeken by Urrutia afgestoken. Cuba heeft gisteren aan alle Amerikaanse landen erkenning van het nieuwe regime gevraagd. Dit verzoek zou vandaag, dinsdag, aan de Europese landen wor den gericht. Urrutia heeft gisteravond Jose Miro Cardona tot premier benoemd. Intussen wacht Havanna nog steeds op de aankomst van de 32-jarige Fidel Castro, die vanuit het zuiden me> een I gemotoriseerde kolonne op weg is naar de hoofdstad. Hy wordt moigen ver- I wacht. ■rrrrrtm. Een aardige opname van het I traditionele nieuwjaarsreceptie in Griekse Koningspaar tijdens de Athene Sch 135 overvaren en gezonken TWAALF-KOPPIGE BEMANNING I» IERLAND AAN LAND GEZET. (Van onze correspondent) Een 398 ton grote Duitse treiler. waar van de naam vermoedelijk „Gustav Borgerd" is, heeft maandag tegen het middaguur in de Ierse Zee op ongeveer vier myl uit de kust een aanvaring ge had met de IJmuidense treillogger „Cor nelia Maria" SCH 135 van de N.V. Vis serij Maatschappij Comelis Vrolijk. Het IJmuidense schip is kort na de aanva ring gezonken. De 12-koppige beman ning is gered en in de loop van de mid dag in Waterford bij Dunmore door do Duitse treiler aan land gezet. Het is op het ogenblik voor de rederij nog een raadsel, hoe het ongeluk zich precies heeft toegedragen. De Cornelia Maria was vrijdag j.l. uit IJmuiden ver trokken en 's nachts in de Ierse Zee aan gekomen, om daar op haring te vissen. In tegenstelling tot uit Engeland af komstige berichten verklaarde de heer Vrolijk van schipper Maarten Korving gehoord te hebben, dat de aanvaring plaats vond bij goed weer. Pas in de loop van de middag, omstreeks een uur of vijf. zou het weer stormachtig zijn geworden, maar enige uren tevoren was het rustig weer. Beide schepen waren vissende. De bemanning heeft van de rederij opdracht gekregen naar Holland terug te keren. Wie wilde vliegen kon dat doen. maar de bemanning kon ook de trein en de boot nemen. Tot zo lang wilde de rederij wachten met nadere mededelingen, om eerst uit de mond van de opvarenden zelf te kunnen horen, wat er precies gebeurd is. De Cornelia Maria is een schip van ongeveer 218 ton en nog slechts enkele jaren in de vaart. Het is een grote moderne treillogger, waarmee de laatste jaren in dit seizoen regelmatig reizen naar de Ierse Zee werden gemaakt. Geschenk van Kroesjtsjef aan Amerikaanse miljardair Met een Russisch vrachtschip zijn gis teren in de haven van New York een troika en drie volbloed paarden aange komen, die premier Kroesjtsjef de Ame rikaanse miljardair Cyrus Eaton ten ge schenke heeft gegeven. Een trainer en een Russische veearts, die de paarden op hun reis hebben verzorgd, zullen een week de gasten zijn van Eaton. De mil jardair heeft onlangs een bezoek aan de Sovjet-Unie gebracht. Woensdag zal hij de gastheer zijn van de Russische eerste vice-premier Mikojan. Koningin Juliana naar Gstaad (Berner Oberland) Koningin Juliana zal van 3 tot 16 fe bruari een wintersportvakantie door brengen te Gstaad in het Berner Ober land. Voor de Koningin en haar gezelschap zyn kamers besproken in hotel Bellevue. De Prinsessen zullen de Koningin niet vergezellen. Prins Bemhard maakt die tijd een reis naar Chili. w Op iets over tie helft had de bemanning de halion losgesneden en laten wegdrijven Een breedlachende Mikojan (links) gefotografeerd bij zijn aan komst in Washington. Naast de „tweede man" van Rusland staat de Russische ambassadeur in Washington Mensjikof. Overstromingen in Midden-Java Duizenden zijn dakloos Overstromingen in Midden-Java heb ben vernielingen en ellende veroorzaakt, zo meldt het Indonesisch persbureau PIA. Volgens dit bureau hebben behalve overstromingen ook grondverschuivin gen plaats gehad, zoals te Semarang en Ambarawa. Door grondverschuiving is de weg tussen Ambarawa en Soemoewo- nc geblokkeerd. Duizenden personen zijn dakloos ge worden doordat in het district Ambara wa vier dorpen geïnundeerd werden door de buiten haar oevers getreden Pe- noeng. Een brug over deze rivier werd weggeslagen. Ongeveer 500 huizen liepen onder en ongeveer 25 werden door het water meegevoerd. Op sommige plaatsen heeft het water een hoogte van twee meter bereikt. Indonesische functionarissen hebben de schade die door de overstromingen en grondverschuivingen veroorzaakt is op 100.000 dollar geschat. Volgens PIA hebben 40.000 personen hulp nodig. Koning Mohammed V van Marokko maant rebellen tot rnst Koning Mohammed V van Marokko heeft gisteren de opstandige stamleden in het Rifgebergte en in de noordelijke gebieden van Marokko bevolen om bin nen 48 uur naar huis terug te keren en hun verzet tegen de centrale regering te staken. In een radiotoespraak tot de bevolking zei de Koning, dat na verloop van deze 48 uur maatregelen zouden worden ge nomen voor het herstel van de rust in deze gebieden. De Koning deed zijn oproep n.a.v. de tegen de regering gerichte activiteiten in drie gebieden van Marokko het Rif-gebied, voorheen Spaans-Maxokko, het Midden-Atlas-gebied en de streek die grenst aan Algerije bij Oujda. In een communiqué van het kabinet van de Koning werd gezegd, dat de Ko ning op de bewoners van Noord-Marok- ko én het Rif-gebied een beroep deed, rustig te blijven. Morgen zouden speciale maatregelen van kracht worden tegen hen die zich buiten de wetten bleven stellen In zijn boodschap legde de Koning de nadruk op de zeer ernstige toestand in sommige noordelijke provincies en maakte een toespeling „op de agenten van de anarchie en het separatisme die samenzweren tegen de eenheid en on afhankelijkheid van het vaderland". Hij besloot zyn boodschap aldus: „Wij zijn vastbesloten alle middelen te baat te nemen om de schuldigen te straffen en aan hun misdadige activiteit een einde te maken". Het leger is inmiddels in opmarsnaar de schuilplaats van de Berber-hoofdman Lahcen Lyoussi, die zich met een grote groep stamleden heeft teruggetrokken in het Atlasgebergte, ten zuiden van de stad Fez. Lyoussi wordt verdacht van samenzwering tegen de Marokkaanse regering, nadat by het proces tegen Addi ou Bihi. een andere Berber-hoofd man. belastende verklaringen tegen Lyoussi waren afgelegd. Hij is het ge bergte in gevlucht. De Berbers zijn een volk van noma den, die de regering van Marokko wei nig goedgezind zijn. Als Lyoussi zijn vol gelingen opdracht zou geven op de sol daten te schieten, zouden alle Berbers in opstand kunnen komen. Znarte handel in babies New York is het centrum van een zwarte handel in baby's, die voorname lijk afkomstig zyn uit Chicago, Miami en Griekenland en waarvoor prijzen variërend tot 3.700 dollar worden be taald. Een deskundige van een commis sie van de staat New York heeft een uitgebreide studie van dit vraagstuk ge maakt. Hij heeft daarbij o.a. ontdekt, dat een Nek Yorkse ambtenaar met veel relaties in Griekenland via een advoca tenkantoor in Manhattan baby's aan Amerikaanse echtparen heeft geleverd. De radio heeft maar enkele dagen goed gewerkt De Britse ballon ,,De kleine wereld" is gisteren veilig te Crane Beach op Barbados in de Caraï- bische Zee binnengezeild. Het was 24 dagen geleden dat de beman ning de Canarische eilanden voor een vlucht over de Atlantische Oceaan verliet. Reeds geruime tijd had men niets meer van de ballon vernomen en men vreesde dat ze verloren was. De bemanning bevond zich in goede welstand en de uitrusting leek intact. Zij landden op 20 km. van Bridgetown om 5 uur 's mid dags Nederlandse tijd. De vier bemanningsleden zijn commandant Eiloart (51 jaar), zijn zoon Timothy (22). de navi gator Colon Mudie (32) en diens vrouw Rosemary (30). Het laatste deel van 2000 km. over zee legden de vier zeilend af in hun gele gondel, nadat ze de ballon op een 2800 km. van de Canarische eilanden hadden losgesneden en laten wegdrijven. De vier Britten kregen een bijzonder geestdriftige ontvangst van de duizen den, die naar het strand renden om hen te begroeten. De gondel was het eerst op drie mijl van de kust door een visser gesignaleerd, dat het vaartuigje op sleeptouw nam. De opvarenden ver klaarden, dat hun radio het een paar dagen na het vertrek had begeven en dat men toen het apparaat maar over boord had gezet. Later op de dag ontving de premier van de Westindische federatie. Sir Grantley Adams, de ballonvaarders. Een van de doelstellingen van de reis was te bewijzen, dat het mogelijk is in de lucht over de Atlantische Oceaan te drijven door te profiteren van noord oostelijke winden. De bemanning ver toefde in een kleine gondelmand van 4Vt bij 2Vi meter, de ballon was vijftien meter hoog. Men beschikte over twee pedaalpropellers om de goede koers te kunnen houden. De radio heeft slechts enkele dagen gewerkt. Men had voedsel voor drie maanden aan boord, maar verwachtte dat de tocht slechts twee tot drie weken zou duren. Dr. G. A. van Poelje verlaat Raad van State Staatsraad dr. G. A. van Poelje zal einde dezer maand het hoogste col lege van staat, de Raad van State, verlaten wegens het dan bereikt heb ben van de pensioengerechtigde leef tijd. De heer Van Poelje is oud-buitenge woon hoogleraar aan de Ned. Handels hogeschool te Rotterdam, oud-secretaris generaal van het departement van O. K. en W., oud-directeur-generaal van het Onderwijs Hy is een groot kenner van het gemeenterecht en publiceerde zeer veel over administratief recht, be stuurskunde, bestuursrecht enz. Her haaldelijk is hij opgetreden als pre- adviseur over juridische en bestuurs rechtelijke onderwerpen, o.a. voor de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Schuld bewezen aan vijftig moorden (Van onze correspondent in Bonn) De ex-SS-er Schubert, voormalig be waker van het beruchte concentratie kamp Sachsenhausen, heeft te elfder ure in het Bonnerproces tegen hem en zyn collega Sorge, een bekentenis afge legd. In een brief aan de voorzitter van de rechtbank zegt de tot dusver onaan doenlijke en uitdagende Schubert, die alle beschuldigingen van de hand had gewezen, dat de wandaden, zoals die door vele getuigen zijn afgeschilderd, zich zo kunnen hebben afgespeeld als zij beschreven zyn. Hy kan de diverse de tails niet meer uit elkaar houden en hij betreurt, dat hy zich in het proces tot- dusver tegenover getuigen zo onbe schoft heeft gedragen. „Het was alleen schaamte over mijn gedrag in het ver leden", aldus Schubert. Deze mededeling werd gisteren op de 35ste dag van het proces gedaan. Er ging een gezoem van tevredenheid door de rechtzaal, nog temeer omdat de bekentenis - die overigens bepaald niet van ganser harte schijnt te zyn ge daan, getuige de sobere woorden - be kend werd juist vóór de getuigenverkla ringen afgesloten zouden worden en de beide officieren van Justitie aan het woord zouden komen. De officieren van Justitie zullen op 21 en 22 januari elk ongeveer vyf uur lang het woord voeren Ook gisteren kwamen overigens nog verklaringen ter tafel over mishande lingen en moorden, gepleegd door Sorge er. Schubert. Toen een getuige vertelde, hoe Schubert in 1941 met de kolf van een pistool een joodse advocaat had doodgeslagen, zei Schubert hierover slechts: „Ik houd me aan mijn schrifte lijke verklaring" en zweeg verder. Intussen is hij voldoende zwaar belast om, evenals Sorge, in aanmerking te komen voor de zwaarste straf: bewezen kon in elk geval namelijk worden, dat Schubert tenminste vijftig moorden heeft gepleegd....

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1