Pifmanschool Wijzer of nog onverstandiger....? Dr. Glazema richt zich tegen de dictatuur van het estetische WITTE KRUIS HELPT ECHT! Geen Amerikaanse steun voor de dictaturen in Latijns-Amerika 97ste Jaargang Zaterdag 3 januari 1959 Tweede blad no. 29635 Oudheidkundig Congres Het niet naar Leideneen domme leuze Dr. P. Glazema, directeur van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek, leidde gisteren het Nederlands Oudheidkundig Congres in, dat in het Kupersoord te Amersfoort wordt gehouden. „Er is in de eerste helft van deze eeuw met succes en voortvarendheid gegra ven", aldus dr. Glazema, zodat Nederland nog altijd een goede plaats inneemt, wat methode en techniek aangaat in vergelijking met het buitenland. BREESTRAAT Indien er iets is, dat grote zorg baart, dan is het volgens dr. Glazema dat sommige particulieren niet beseffen, dat oudheidkundige voorwerpen, welke op hun terreinen gevonden worden, niet in hun privébezit mogen blijven. Be langrijke vondsten komen soms terecht op het dressoir of op een kast in het kantoor van de eigenaar, om daar een nutteloos en uiterst broos bestaan te gaan leiden. Kan men echter van particulieren .deze belangstelling voor oudheden be grijpen en waarderen, ook al ontbreekt het juiste inzicht en voldoende verant woording. er is ook reden voor een meedogenloze kritiek op het beheer on zer archeologica in verschillende on zer lokale musea, betoogde dr. Glazema. Sinds de laatste oorlog heerst er in de musea de dictatuur van het este tische. Hoezeer men ook de moderni sering van de musea en de psycholo gisch beter verantwoorde opstelling mag bewonderen, het is een onver geeflijke fout, zo niet een wangedrag van verscheidene museumdirecteu ren, gesloten vondstcomplexen uiteen te rukken terwille van een estetische, dat wil zeggen subjectieve, ordening. Wjj dienen deze dictatuur van het estetische van de hand te wijzen en met kracht op te komen voor het be houd van de gesloten vondsten, ook in de museumvitrines. Op de pro vinciale markten hoort men nog bijna altijd de domme leuze: „Niet naar Leiden", zeide dr. Glazema. Eerbied voor Leiden! Leiiden, waar het Oudheidkundig Museum gevestigd is en door vele direoties „het zwarte beest" genoemd wordt en dat zulke grote verdiensten heeft voor de vaderlandse oudheidkun de, voor alle delen, alle provincies van Nederland. Leiden, dat alles vewaarde. toen er van een behoorlijk museum in provinciale steden nog ternauwernood sprake was. Laten de museumbesturen de hand in eigen boezem steken om dan, wetende hoeveel zij tekort schieten in hun verantwoording tegenover de harde werkers van het verleden die hun tijd aan speurwerk en inventarisatie be steedden, begrip te krijgen voor wat een nationale, een Nederlandse zaak is. Als we de blik wenden naar de ar cheologie in engere kring, vervolgde spreker, dan moeten we ten zeerste be treuren, dat de ambtenaren van de rijksdienst dermate met veldwerk over belast zijn. dat men wel eens vreest of er ooit nog genoeg tijd zal overblijven voor publikatie. De oorzaak hiervan ligt in de treurige omstandigheid, dat er niet wordt ingezien, dat de tijd. die wij beleven, dè tijd is voor het oudheid kundig bodemonderzoek. Men bedenke wel, dat zelfs wanneer de gedragslijn PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 TYPEN STENO in 4 talen BOEKHOUDEN DUITS ENGELS FRANS SPAANS NEDERLANDS MIDDENST. OPL. Filmvoorstelling K. en O. „Lassy, de Schotse herdershond" In de eivolle foyer van de Stadsge hoorzaal ontrolde zich gistermiddag voor de kinderen der K. en O. leden tweemaal de aandoenlijke filmgeschie denis van „Lassy", een Schotse herders hond. Onder doodse stilte en intens meeleven waren de vele jeugdige kijkers en kijk- sters getuige van de moedige avonturen van Lassy, die gewoon was elke dag om vier uur zijn vriendje Joe van de school te halen, wat voor beiden een hoogte punt in hun bestaan betekende. De ouders van Joe waren arme men sen. Omdat de man zonder werk was, verkeerden zij in grote zorgen. Zodoen de hadden zij nauwelijks geld voor het eten van de hond, zij konden het op den duur niet meer opbrengen, zij hadden haast niet genoeg voor eigen levens onderhoud, Daarom besloten zij om de hond te verkepen aan de Hertog, die al enige malen een bod op Lassy had ge daan. Op een dag. toen de jongen thuis kwam, was het dier aan de Hertog mee gegeven voor diens kennel. Door een opzichter werd de hond ge vangen gehouden en ;,naar" behandeld. Maar Lassy wist telkens te ontsnappen en naar Joe's huis te gaan. In de zomer ging de Hertog van Enge land naar Schotland met zijn klein dochtertje. Ook Lassy werd meegeno men. Na talloze gevaarlijke avonturen wist de hond zelfs van daar het spoor naar huis terug te vinden en het dier rustte niet, voordat het zijn baas van school gehaald had. Ademloze stilte heerste bij het zien van deze prachtige kleurenfilm, waarin Lassy de hoofdrol zo spitsvondig ver vulde. Wij geloven zeker, dat K. en O. een uitstekende greep heeft gedaan, deze wijd en zijd beroemde hondefilm aan de jeugd te presenteren. Begrip en liefde voor het dier wordt er ongetwijfeld door aangekweekt. Diep onder de indruk keerde de jeugd huiswaarts. Zij heeft over deze indruk wekkende film zeker nog lang nage dacht en nagepraat. Zo'n ontroerend verhaal, zonder sentimentaliteit, maar getuigend waartoe een hond in staat is, ziet men zelden. En Lassy heeft een warme plaats in het hart van honderden 1onge Leide- naartjes gekregen. Zij kénnen Lassy nu en zullen haar niet gauw vergeten! gevolgd wordt van alleen dat te gra ven. wat verloren dreigt te gaan. de beschikbare wetenschappelijke" en tech nische staf van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek on voldoende bezet is .besloot dr. Glazema. Hebt u griep die zo echt in uw botten is gaan zitten.Jaagt hem eruit met WITTE KRUIS. tabletten, poeders, cachets Leidse veemarkt In het afgelopen jaar werden op de Leidse veemarkt aangevoerd: Stieren 312 (in 1957: 300); melkkoeien 3765 (3509); vette koeien 13672 (13803); vare koeien 5447 (6551); graskalveren 327 (344); vette kalveren 3105 (3261); nuchtere kalveren 6550 (7697); schapen 90050 (83384); varkens 1954 (1998); schrammen 15235 (15757); biggen 31988 paarden 48 (48) en geiten 698 (746). Bo vendien werden op de dinsdagse vette varkensmarkt 8667 (v.j. 9996) dieren aangevoerd. De totale aanvoer in 1958 bedraagt 181818 (in 1957: 178954) dieren Rij-instructeurs vragen om wettelijke regeling De Verenigde Leidse Rijscholen heb ben dezer dagen onze aandacht ge vraagd voor een probleem, dat voor het wegverkeer niet zonder gevaar is: de beunhazerij in de rij-instructie. Zolang er nog geen wettelijke erkenning is, kan ieder, die in het bezit is van een daar voor geschikte auto rijlessen geven. De instructeurs wezen erop, dat juist de on dergrond bepalend is voor de vaardig heid, waarmee een automobilist zijn wagen bestuurt. Theoretische kennis van het wegverkeer en de verkeersregels is daarbij zeer belangrijk en dit wordt veelal verwaarloosd. De instructeurs legden voorts de na druk op de noodzaak van uniforme les geving en van een algemeen examen voor de rijschoolhouders, dat selecterend kan werken. Het moet een voorwaarde worden, dat het rij- instructeurschap het hoofd beroep is van degene, die tot het exa men wordt toegelaten. Landelijk werden en worden door de VAMOR, "net overkoepelend orgaan van vier verenigingen van rijschoolhouders, t.w. de ABAN, BBN, BOVAG en FNOP, stappen ondernomen om de regering te bewegen tot wettelijke erkenning over te gaan. Verstandig advies van Milton Eisenhower Mr. F. Portheine kandidaat voor Tweede Kamer VOORSTEL VAN AFD. LEIDEN V.V.D. Tijdens de ledenvergadering van de afdeling Leiden van de V.V.D.die gis teravond in „Het Gulden Vlies" werd gehouden in verband met de aanstaan de verkiezingen, heeft het bestuur voor gesteld, naast de 13 zittende leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, als enige kandidaat mr. F. Portheine alhier op een verkiesbare plaats te zetten op de kiezerslijst, welk voorstel door de vergadering met algemene stemmen werd aangenomen. Voorts werd op deze bijeenkomst vastgesteld om op donderdag 29 januari in Het Gulden Vlies een verkiezingsfo rum met sterke bezetting te houden. Huidige politiek berust op een serie misverstanden De onmin tussen de Verenigde Staten en de landen van Latijns-Amerika schijnt nog ernstiger te zijn dan in 1953, aldus dr. Milton Eisenhower, broer van de president en deskundige in La tijns-Amerikaanse aangelegenheden, In een rapport aan de president. Milton Eisenhower, die in augustus j.l. een reis door Latijns-Amerika heeft gemaakt, beveelt de president aan de dictatoriale regimes niet te steunen „ondanks de tijdelijke voordelen, welke dit zou kun nen opleveren". Volgens een woord voerder van het Witte Huis is de pre sident het volkomen met de aanbeve lingen van zjjn broer eens. Volgens dr. Eisenhower zou een poli tiek van voorbehoud ten aanzien van de dictators in Latijns-Amerika de Ver enigde Staten de kans bieden om hun goede wil te tonen aan de volkeren, die vijandig tegenover de regeringen van die landen staan. Wij moeten dus een „politiek zonder onderscheidingen en omhelzingen" volgen ten opzichte van de dictators, aldus de rapporteur, die overigens geen namen noemt. Dr. Eisenhower stelt de instelling voor van een raad, die zich in het bij zonder met de politiek van de V.S. ten opzichte van Latijns-Amerika zou moe ten bezighouden en zou samenwerken met minister Dulles. De huidige politiek van de V.S., aldus dr. Milton Eisenhower, is gebaseerd op een serie misverstanden, die voortko men uit het feit. dat wij echt goede bu ren willen zijn, terwijl echter het volk dikwijls geen begrip heeft van de pro blemen en verlangens van onze buren en aldus komen wij tot besluiten, die door ons gewenste goede verstandhou ding tegenwerken. Indonesië bestelt 100.000 ton rijst in China De Indonesische minister van Handel, Moeljomiseno, heeft volgens Antara medegedeeld, dat Indonesië 100.000 ton rijst heeft besteld in communistisch China. De aflevering zal geschieden tus sen april en juli. De prijs bedraagt 39 pond sterling per ton, of 4 pond min der dan de rijst, die Indonesië bij vroe gere transacties aan communistisch China betaalde. RECTIFICATIE Een lezeres (Schotse van geboorte) maakt er ons op opmerkzaam, dat in ons artikel in ons Blad van 31 december over de oude jaarsvieringen in Schot land het woordje „mony" ten onrechte is weergegeven als „money" en daardoor is vertaald als geld, terwijl het in wer kelijkheid moet zijn manv veel). Staatsopvoeding voor Russische jeugd Noel-Baker optimistisch over Russische vredeswil De Britse Labourafgevaardigde Philip Noel-Baker heeft voor de Noorse radio over zijn recente besprekingen in Moskou verklaard, dat de Sovjetrussische leiders een nieuwe poging wensen om de onder handelingen over de ontwapening weer op gang te brengen. De Sovjetrussische leiders zijn volgens hem nog steeds be reid de door het Westen in 1954 en 1955 gedane voorstellen die zij later weer ingetrokken hebben te aanvaarden. Kroesjtsjef had tijdens de besprekin gen met Noel-Baker in het Kremlin gezegd dat hij absoluut het Westelijke voorstel zou aanvaarden om de strijd krachten van de Sovjet-Unie de Ver. Staten en communistisch-Ohina met één tot andeihalf miljoen man elk te ver minderen. Vice-premier Mikojan had hem mee gedeeld dat de huidige defensie-uitga ven van de Sovjet-Unie 93 miljard roe bel (circa 90 miljard gulden volgens de officiële koers) belopen. Nog nooit eer der zijn deze cijfers genoemd, aldus Noel-Baker. Mikojan had voorts gezegd, dat de Sovjet-Unie binnen zeven jaar hoopt zeven miljoen van de 35 miljoen kinde ren in de Sovjet-Unie In internaten onder te brengen, zodra zij zeven jaar zijn. Op de vraag van Noel-Baker. of de kinderen op zevenjarige leeftijd niet te jong zijn om ze bij de ouders vandaan te halen, antwoordde Mikojan dat de meeste ouders geen geschoolde pedago gen zijn en dat deskundigen in vele op zichter beter in staat zijn de kinderen een betere opvoeding te geven. „Volkscommunes kunnen niet op zichzelf bestaan" Het (communistische) „Volksdagblad van Peking" schrijft dat de volkscom munes in China niet elk op zichzelf kun nen staan maar verbruiksartikelen moe ten uitwisselen om tot de meest econo mische en rationele sociale arbeidsver deling te komen. Volgens het blad, door het nieuwsbureau Nieuw-China aange haald, is de produktie en uitwisseling van verbruiksgoederen in China ten achter gébleven. Uitbreiding daarvan zou een economische politiek voor een langdurige periode vormeci". Sommige kameraden houden niet van de term .verbruiksgoederen" en schrikken ervoor terug de gedachte van socialisme te ver binden met die van verbruiksgoederen, maar het is een misverstand te menen dat produktie van verbruiksgoederen synoniem is met kapitalisme", aldus het communistische Volksdagblad. DE deur van het nieuwe jaar staat op een kier. Nog niiet geheel open. We staan met de duwerij pas aan 't begin. We moeten een steile trap beklimmen om de boven ste tree van 1959 te bereiken. Zal het moeizaam gaan, of lopen we luchtig en soepel om hoog. zonder pijn in de benen of snakkend naar adem? IN de aanvang gaat 't gemak kelijk. De eerste treden van de drie honderd-vijf-en-zestig worden «wevend genomen. Men telt ze niet. Eerst een stuk hogerop komen de longen eraan te pas, of de spieren ofde geest, om alle obstakels te overwinnen, die we op de cirkelgang van het nieuwe jaar ontmoeten. Niemand immers wil zichzelf wijs maken, dat die er niet zul len komen. Of hij moet een driedubbel overgehaalde opti mist met oogikleppen zijn Nee: zo af en toe zullen we zélfs op een treedje moeten gaan zitten, om van de klim- merij bij te komen. HET werk. het gareel heeft ons weer te pakken, na alle uitspattingen van de oudejaarsavond. Het geraas van de voetzoekers en zevenklappers is verstomd. We gaan 't weer met Hof- stra's aanslagen proberen, in- plaats van met de oliebollen en appelflappen. Het zoet wordt zuur en wie daaraan denkt, krijgt er de kriebel van in de keel of op de rug. Het kan nu eenmaal niet alle dagen feest zijn, het is niet alles goud wat er blinkt, al wordt de schatkist er op onze kosten mee gevuld Er komen nog héél wat dagen waarop de regen over de jassen gutst of zelfs de sneeuw ons te pakken krijgt, voordat het prille voorjaar en de eerste lentezon ons tegenlacht. Houd de moed er tóch maar In, want moed verloren, al ver loren ZO brengen de treden ons steeds hoger, naar de zomer, de herfst en door een nieuwe winter. Ieder jaar hetzelfde en tóch misschien met iets nieuws, waarvan we nü nog geen notie hebben. Intussen trappelen we om dat nieuwe. Wie zal, na de getrouwe Drees. het heft in handen nemen Gelukkig: Paul de Groot komt er nog niet aan te pas, maar wat zitten ze achter dat fatale gordijn uit te broeden, om ons leven te verzuren? Enom dichter bij huis te blijven: wat gaat er nu einde lijk gebeuren met het Sbations- Poto Will Eiselin, Rijswijk. plein, die entree van onze mooie stad, waar 't er nog altijd als een dorre woestenij uit ziet? Heus: Leiden verdient beter dan een open wind vlakte als eerste begroetnngspost voor de vreemdeling. WE zitten over alles in het ongewisse. Maar als we straks fier staan op de 365ste tree, wéten we hoe de zaken staan en waar schijnlijk véél meer dan nu. Al is een jaar kort, de tegen woordige wereld weet van op schieten en zal ons dus niet al te lang in de kou laten staan. Zullen we er, na een jaar, wijzer of nóg onverstandiger dan nu, op geworden zijn? Miscchien valt alles mee Maar pas op, dat U niet bui ten adem bent, als de 365ste bereikt is! FANTASIO. even Kerkelijk L NED. HERV. KERK Aangenomen, naar Utrecht (vac. G. J. G-eurtseni) C. P. v. Andel te Scharnegou - tuin. GEREF. KERKEN Bedankt voor Nieuw-Vennep C. W. Thijs te Voorburg: voor Vroomshoop A. Wier- alnga te 's-Gravelamd. OUD-GEREF. GEM. IN NEDERLAND Beroepen te Rassen (Wialkerk) E. du Marohle v. Voonthuysen te Leersum. CHR. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Ridderkerk M. Blok te RIJssen. VERENIGING CALVINISTISCHE WIJSBEGEERTE Tijdens de te Amsterdam gehouden jaarvergadering van de Ver. voor Calvi nistische Wijsbegeerte zijn tot bestuurs leden gekozen mr. E. J. de Roo uit Am sterdam en ds. A. Verschoor, uit Vlissm- gen. Zij komen in de plaats van de niet- herkiesbare leden dr. F. H. von Meyen- feïd uit Leiden en prof. dr. K J. Popma

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3