televisie? HACHELIJK Het aantal televisietoestellen nam afgelopen jaar met 63 procent toe Met een enkel woord Agenda Hoeveel sneeuw ligt er? ZATERDAG 8 JANUARI 1959 PR kan geen twijfel over bestaan president Nasser van de Egyp- tisch-Syrische republiek gevoelt zich allerminst op zijn gemak over het gedrag van de communisten in het Mid den-Oosten. In zijn edgen land vormen die slechts een kleine groep, waarvan bovendien talrijke leiders reeds geruime tijd in gevangenschap verkeren. Toch heeft de president van de VAR het raadzaam gevonden het aantal gevan genen nog met enkele honderden te ver meerderen. Blijkbaar wenst hij geeni enkel risico te nemen, nu gebleken is, dat de communisten rustig voortgaan met het verspreiden van pamfletten met opruiende inhoud en de rode agita tie onder intellectuelen, studenten en natuurlijk ook onder de paupers van de grote steden allerminst te verwaar lozen is. Het is wel een geval van grim mige humor, dat de Egyptische dagbla den juist nü de lof zingen van de „vreedzame co-existentie" met de Rus sen, die immers het eerste deel van de dam van Assoean zullen verwezenlijken, Maar Nasser laat zioh geen rad voor ogen draaien: wel economische, mate riële en desnoods militaire hulp van Moskou, maar geen politieke infiltratie! OVERIGENS dient men het optre den in Egypte tegen de commu nisten niet slechts als een soort binnenlandse schoonmaak te zien. Het is tevens een waarschuwing aan het adres van de andere Arabische landen, in het bijzonder van Irak. Zoals men weet staat dit land-van-de-olie sinds de omwenteling van half juli j.l. en de moord op Koning Feisal en premier Noeri es Said onder de leiding van bri gade-generaal Kassem, diie wel een bekwaam revolutionair is, maar nu toch blijk geeft geen verstandig politicus te zijn. Niet slechts in Westerse kringen, maar ook in Cairo maakt men zich on gerust over het drijven van de commu nisten en hun sluiwe ondermijnings poli tiek. Tal van anti-communistische hoofdofficieren in de nieuwe republiek zijn in de laatste tijd vervangen door meelopers en zelfs vrienden van Mos kou. Een belangrijk feit, omdat het leger in Irak nog een van de betrouw baarste elementen in de afweer tegen ■onderworpenheid aan de Sovjet-Unie vormlt. Niet minder verontrustend is het feit, dat de belangrijkste man in Kas- sems omgeving kapitein Wasfi Tahir is, de man, van wie in Cairo gezegd wordt, dat hij het was, die op 14 juli Noeri es Said neerschoot. Deze Wasfi Tahir moet een overtuigd communist zijnDe minister van Economische Zaken, Ibra him Koebba, moeit onder sterke rode druk staan en het ministerie van Pro paganda, het bureau van de censor en het hooggerechtshof zouden, aldus diplomatieke kringen in de Egyptische hoofdstad, in hoofdzaak door commu nisten geleid: worden NU moet het ministerie van Binnen landse Zaken in elk land een begerenswaardig object voor Mos kou en zijn sympathisanten vanwege de zeggenschap over de politie. welis waar neg vast in handen van een anti communistische minister zijn, maar er zijn ook -berichten, die van een sterke invloed van de Moskovieten op de poli tie spreken. Dit zou een gevolg zijn van hetgeen zich in het begin van december afspeelde, toen er een echt of ver zonnen? komplot van rechts" ont dekt werd, dat gericht zou zijn geweest tegen het regime van Kassem. Van die gelegenheid zouden de communisten gebruik hebben gemaakt om hun invloed op de politie in sterke mate te vergro ten. Belangrijker dan de politie is van zelfsprekend het leger, maar, zoals ge zegd, ook dat is niet helemaal „zuiver" meer: -hoge posten by de operatieve staf zouden reeds door rode sympathisanten bezet zijn en ook de bevelhebber van de luchtmacht zou tot de „fellow-travel lers" behoren. WAT is nu eigenlijk de oorzaak van deze allerminst geruststellende gang van zaken? Nasser moge zich nu allesbehalve op zyn gemak voe len over Irak, maar feitelijk krijgt hij thans loon naar werkenDe zenders van Radio-Cairo hebben immers uiten treuren verkondigd, dat een land in het Midden-Oosten, dat de goede daad zou verrichten de Westerse imperialisten van zich af te schudden, daarna een nog betere prestatie zou leveren, indien het zich zou aansluiten bij of tenminste zeer nauw contact zou opnemen mèt de Verenigde Arabische republiek van pre sident Nasser. Dat was langzamerhand een soort denkschema geworden: de Koning Feisal) als vriend van het Wes ten eruit, Nasser erin. Dan pas zou het Arabische nationalisme tot volle ont plooiing komen. Het eerste is inderdaad geschied en nog wel zo consequent, dat Feisal, zijn oom en zijn premier er het leven bij inschoten.. Maar de tweede stap bleef achterwege. Want Kassem gevoelde er niets voor de horigheid jegens de „imperialisten" in te ruilen voor die jegens de regering in Cairo. Op zichzelf een alleszins prijzenswaar dige houding, welke echter door de massa des volks en door de partijen niet begrepen en allerminst gewaardeerd werd! KVSSEM heeft zich in ernstige mate verkeken op de kracht van het ingehamerde schema. Zelf had hij natuurlijk nooit gedacht aan afhanke lijkheid jegens de Ver. Arabische repu bliek, maar zijn beroep op het Arabische nationalisme betekende toch een aan leunen tegen de propaganda, welke al zo lang door Radiio-Cairo was gevoerd. En in. die propaganda waren „Arabisch nationalisme" en „nauwe vriendschap met Egypte-Syrië twee begrippen, wel ke onlosmakelijk met elkander verbon den waren. Toen dus Kassem wèl de eerste stap deed, maar de tweede naliet, ontmoette hij tegenstand in politieke partyen, welke hem tot dan toe hadden gesteund. Hierdoor geraakte hij in poli tieke verlegenheid, waarop hij 'het dom ste deed, wait hij ooit had kunnen doen: steun zoeken bij de communisten Kassem moet wel een kind in de politiek zijn, dat hij tot dit besluit kwam. In de eerste plaats vanwege het gevaar, dat eraan vastzit, maar tevens vanwege de tegenstand, welke op een dergelijke be slissing verwacht mag worden en niet alleen vanuit het binnenland, maar, zoals trouwens reeds gebleken is. ook van andere Arabische zijde. IM Cairo is het gevoel van onbehagen daarom zo groot, omdat er, zo zegt men daar, een soort generale staf van Lraakse, Syrische en Jordaanse communisten bestaat, welke de rode politiek voor het Midden-Oosten ont werpt en leidt. Deze drie landen zouden op den duur één communistische staat moeten vormen, waarnaast dan ook nog een Koerdische natie gevormd zou moe ten worden, samengesteld uit de onrus tige stammen, welke thans bij herhaling door agitatoren misbruikt worden tegen de regeringen van Irak, Perzië en Tur kije, waar zij nu onder vallen. Het be hoeft wel geen betoog, dat dit plan netje in lijnrechte strijd is met de be doelingen van president Nasseren van de Amerikanen en Britten! Waar uit volgt, dat de Westerse en Egyptische belangen zowaar nauwer samenvallen dan men ooit gedacht zou hebben. Dit Ir. v. d. Toorn hield nieuwjaarsrede De directeur-generaal van de PTT, ir. J. D. H. van der Toorn heeft gistermor gen voor vertegenwoordigers van het gehele personeel de traditionele nieuw jaarsrede gehouden. Hy zei, dat de posterijen dit jaar het punt zullen bereiken, waarop zij onge veer gelijk spelen. De telefonie en de giro vertonen een normale winst en de telegrafie en de, draadomroep zullen een gering verlies opleveren. Over radio en televisie zeide de heer Van der Toorn, dat het aantal radio toestellen met 5.5 toenam tot onge veer 2.5 miljoen en dat het aantal tele visietoestellen toenam met 63 tot 391.000. Het aantal rekeningen bij de postchèque- en girodienst liep op van 650.000 tot 700.000. Over de financiële problemen waar de PTT mee te kampen heeft deelde de heer Van der Toorn mee, dat het voor 1959 toegestane begrotingsbedrag van 165 miljoen gulden aan de krappe kant is te achten voor het opvangen van al Nederland zegt walvisconventie op Nu de Noorse regering de internatio nale walvisconventie voorwaardelijk heeft opgezegd is de Nederlandse rege ring van mening dat de conventie wei nig betekenis meer heeft. Zy heeft het Noorse voorbeeld dan ook gevolgd. Deze voorwaardelijke opzegging wordt op 30 juni 1959 van kracht tenzij voor die da tum overeenstemming wordt bereikt over de z.g. quotering der verdeling van het totaal van de vangstlimiet. Alvorens haar besluit onherroepelijk te doen worden zou de Nederlandse re gering nl. niets willen nalaten, wat tot oplossing van de hangende problemen zou kunnen bijdragen, zo deelt de Voor lichtingsdienst van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning mee. Indien een dergelijke oplossing voor 30 juni 1959 bereikt kan worden zal de Ne derlandse regering de aangekondigde op zegging ongedaan maken en haar ver plichtingen volgens de conventie nale ven. De internationale commissie voor de walvisvaart waarin alle landen ver tegenwoordigd zyn, die lid zijn van de internationale walvisconventie, stelt jaarlijks vast. welk totaal aantal walvis sen door de deelnemende landen ge schoten mag worden. Mutaties bij de Nederlandsche Bank Bij K.b. vari 20 december 1958 wordt met ingang van 1 febr. 1959 aan prof. mr. A. M. de Jong op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris van de Nederlandsche Bank N.V., onder .dankbetuiging voor de vele ge wichtige diensten door hem in deze functie bewezen. Als zijn opvolger wordt met ingang van dezelfde datum dr. A. Houwink benoemd. Prof. de Jong zal de Nederlandsche Bank N.V., waar hij sedert i921 werk zaam is, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd ver laten. Dr. A. Houwink, die sedert 1925 in het bankwezen werkzaam is, trad in 1930 in •dienst bij de Nederlandsche Bank N.V., in 1946 werd hij benoemd tot onder directeur, tevens chef van het kantoor deviezenvergunningen. In 1952 werd de nieuwe benoemde secretaris in de direc tie opgenomen, nadat hij gedurende 2 jaren het presidentschap van de Ja- vasche Bank had vervuld. wat eigenlijk nodig zou zijn. Hij vond echter, dat dit bedrag reeds een verbe- ring is vergeleken bij voorgaande Jaren. Wat de salarissen betreft zeide de heer Van der Toorn, dat het beleid in deze kwestie beïnvloed zal worden door de regeringsbeslissing inzake de invoe ring van de werkclassificatie en een sys teem van de prestatiebeloning voor weekloners in rijksdienst. In november, aldus de heer Van der Toorn, werd de 900.000ste telefoonaan sluiting in gebruik gesteld. De nummer capaciteit van de centrales werd in 1958 opgevoerd met ongeveer 100.000, zodat de totale capaciteit thans iets over de 1 miljoen bedraagt. De invloed van de 4% tariefsverhoging bleek bijzonder ge ring. Het aantal aanvragen steeg in ver gelijking met 1957, terwijl het aantal in getrokken aanvragen juist daalde. Op de wachtlijst werden 12.000 nummers inge lopen, zodat thans nog 28.000 aanvragen over zijn. De draadomroep gaf een teruggang te zien van 3 procent. In dit verband is het interessant zo meent ir. Van der Toorn, dat het aantal bijzondere aan sluitingen steeg met 40 procent, tot ruim 1700. Er blijkt dus grote behoefte aan draadomroep te bestaan bij instellingen als ziekenhuizen, fabrieken, hotels e Op scheepssloperij gedood (Speciale berichtgeving) Op de scheepssloperij Simons aan de Feijenoorddijk te Rotterdam heeft zich gisteren een dodelijk ongeval voorge daan, dat het leven heeft gekost aan de 35-jarige brander C. A. Oostenrijk uit Bolnes. Deze was op een sloopschip be zig een groot stuk metaal los te bran den. Zeer waarschijnlijk is dit plotseling losgeschoten en is de brander ermee omlaag gestort. Men trof hem op de bo dem van het schip, bekneld onder het metaal, aan. In allerijl is de heer Oos tenrijk naar het Westerziekenhuis te Rotterdam gebracht, waar bleek dat hij was overleden. Jongetje nam verkeerde medicijnen (Speciale berichtgeving) Het ruim eenjarig zoontje van een fa milie te Hardegarijp is gistermorgen in het Diakonessenhuis te Leeuwarden overleden, nadat het op nieuwjaarsdag in de ouderlijke woning medicijnen had weten te bemachtigen, die voor de moe der bestemd waren. Rubberonderneming op Java aangevallen Antara meldt, dat een bende van de Daroel Islam een aanval heeft gedaan op een rubberonderneming in Tjampaka (West-Java). Op de onderneming, die eigendom is van de Indonesische regering, werden twintig gebouwen in brand gestoken. Vanavond weer Wim Kan De VARA herhaalt vanavond het oudejaarsavondprogramma van Wim Kan, „Waardig over de drempel" en wel van 20.05 tot 21,08 uur. Hierna zal aandacht worden besteed aan de perscommentaren, die naar aan leiding van Kan's uitzending zijn ver schenen. Na 9.15 uur volgen dan de ver schoven programma's als „Plein acht uur dertien", enz. Na het nieuws van 11 uur kamt Schij-venspeurder aan het woord. BINNENLAND - Met <te volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Ar gentinië: m.s. „Westlan-d" (8/1); Austra lië: ss. „Arcadia" (6/1): ms. „Ja6on" (10/1); Brazilië: ss. .Highland Brigade" '5/1); Canada: s.s. „American Producer" .4/1); m.s. „Wester-dam" (81); Chili: via New York (8/1); Indonesië: ms. .Welte vreden" (8/1); Ned. Antillen: m.s. „Osl- (5/1); s.s. „Baarn" (6/1); Ned. Nw.- Guinea: s.s. „Peleus" (10/1); Nieuw Zee land: ss. „Ruahlne" (10/1); Suriname: ms. Maron" (7/1); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. .Ramdfonitein" (4/1); Brits Oost-Afri-ka: s.s. „Pierre Loti" (4/11. Bij K.b. is met ingang van 1 januari 1059 een eervol ontslag uit de militaire dienst verleend, aan luitenant-kolonel C. H. Seljffardt, van het wapen der in fanterie. Bij K.b. is aan de heer N. H. BLink tegen 1 februari 1959 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd-, eervol ontslag verleend, als hoofd-directeur \ian het Aan- en Verkoopbureau voor Akker- bouwprodukten, onder dankbetuiging voor de vele belangrijke diensten. In verband met het feit, dat het 11 Januari een eeuw geleden zal zijn, dat Jan Llgtihart in Amsterdam werd gebo ren, zal zaterdag 10 januari In Dlllgentla ln Den Haag een Ligthart herdenking wor den gehouden. Bedoelde bijeenkomst staat onder voorzitterschap v-an prof. dr. J. Wa terink. Op de bijeenkomst zal het woord worden gevoerd door prof. dr. N. Perquln S. J. over „Jan Ligthart als pedagoog" en door prof. dr. H. Nieuwenhuls over „Jan Ligthart aLs didacticus". Het Westindische bedrijf van de KLM heeft besloten, dit in verband met de toe stand op Cuba, de dienst op Havanna voor lopig te staken. Driemaal in de week doet een DC-6 van de KLM op de lijn Willem stad-Miami in beide richtingen de lucht haven van Havanna aan. De Israëlische luchtvaartmaatschap pij „El Al" heeft besloten de dienst tus sen Tel Aviv en Amsterdam v.v. voorlopig stop te zetten. De dienst met Constella tions nnar Amsterdam moest worden stop gezet totdat .El Al" de beschikking krijgt over meer modern en sneller materieel. Op 28 maart as. za-1 de dienst worden heropend met de „Bristol Britannia". Gistermiddag Is in de Grotestraat te Goor de acht-jarlge Jongen, Bertie Over- beek uit Goor door een vrachtauto aan gereden. Het kind was op slag dood. De bestuurder van de vrachtauto schijnt van de aanrijding niets te hebben gemerkt. Hij is aanvankelijk doorgereden, maar keerde terstond teriug, toen hij van een andere automobilist van de aanrijding hoorde. kan een belangrijk punt voor de toe komst betekenen, een toekomst, waarin overigens ook de economisch-financiële kant zioh zal doen gelden. Wamt Kas sem mag dan een gieen verstandig politicus zijn, hij begrijpt toch wel, dat dollars en ponden voor de olie uit lraakse bodem meer waard zijn dan de roebels van de Russen.. BUITENLAND Volgens sohattlng van de Ameri kaanse Nationale Veiligheidsraad zijn in 1958 op de grote wegen in de Verenigde Staten een 37.000 personen bij ongeluk ken omgekomen tegen 38.500 het jaar daarvoor en 40.000 ln 1956. Ongeveer 1.300.000 personen zouden in het afgelo pen jaar verwondingen hebben opgelopen waardoor zij invalide werden. Generaal Abboed, die in Soedan de macht in handen heeft, heeft in een ra dlotoespraak verklaard dat hij terstond een plan tot uitvoering wil brengen voor de bouw van een stuwdam by Senna ar (in Nubië aan de Blauwe Nijl) dde elektrische stroom voor huishoudelijk en industrieel gebruik in geheel Midden-Soedan zal le veren. Er zijn ook stappen gedaan om Soedan een handelsvloot te geven. Premier Nkroemaih van Ghana heeft het bezoek dat hij aan Ceylon zou bren gen. na zijn verbiyf in India, afgezegd. Hij zal wel ln O-"— J- rei6 naar huis. In een barak van het voormalige con centratiekamp van Dachau bij München wordt een museum Ingericht en op de voormalige verzamelplaats van het kamp komt een gedenkteken, aldus heeft het Internationale Dachau-comité te Brussel meegedeeld. BIJ H-arby ln Zuid-Zweden wordteen televisietoren gebouwd, die met zyn 320 meter de hoogste in Europa zal zijn. De fundering is gereed en binnenkort wordt de stalen mast opgericht. Er komt een zender van 100 kilowatt by. De beroemde Britse filmster Alec Gulnnee, winnaar van een Oscar en tal van andere internationale filmprijzen, is door Koningin Elizabeth in de adelstand verheven. HIJ is onder meer bekend ge worden door zijn rol in de film „De brug over de rivier de Kwal" De oogsten ln Israël hebben in de laatste twee Jaren dermate van de droog te te lijden gehad1 dat de Israëlische rege ring zich gedwongen zal zien de Ver. Sta ten bijzondere hulp ln de vorm van voor ziening met voedsel be vragen, aldus is van welingelichte zajde vernomen. Het Franse ministerie van Finan ciën heeft bekendgemaakt, dat een groep Amerikaanse banken onder leiding van de Chase Manhattan Bank en de First Na tional City Bank te New York een stand- by"-krediet van 200 miljoen dollar ter beschikking van de Franse regering heb ben gesteld. Dit krediet dient als reserve- vonds om de stabilisatie v-an de frank te steunen. Het heeft een looptijd van twee Jaar. De betrekkingen tussen Italië en Tsjecho-Slowakye zyn gisteren weer ge normaliseerd nadat de Tsjechische rege ring beloofd had een „geheime zender" (die volgens de Italianen tendentieus nieuws uit Rome naar Praag seinde) uit haar legatie ln Rome te verwijderen. Hier na had Italië de benoeming van de nieuwe Tsjechische gezant in Rome goedgekeurd. Premier Kroesjtsjef en president Wo- rosjllof van de Sovjet-Unie hebben vry- dag president Tirto van Zuid-Slavië tele grafisch hun nieuwjaarswensen doen toe komen, aldus Radio Moskou. Maarschalk Tito betuigde de Russische leiders voor hun wensen zijn dank. Paus Joannes heeft op een ontvangst van leider» van het Internationaal Insti tuut voor Liturgische Kunst te Rome ge zegd, waardering te hebben voor moderne kunst, die berust op geloof, waarheid en eerlijkheid. Men moet over moderne kunst geen ruzie maken, maar haar onbevangen benaderen en kalm beoordelen; maar be paalde dwazen vonmen moeten niet aan gemoedigd) worden, aldus do Paua. Harmonisch samenspel van persoonlijk uiterlijk en volmaakt technisch innerlijk maakt een Aristona tot Uw verstandigste keuze. HL;A TELEVISIE-RADIO-GRAMMOFOONS-RECORDERS VOOR HEDENAVOND Hilversum I (402 m.). VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.35 Muziek-kiosk. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO.: 19.30 Passe partout, caus. 19.40 Machten en mensen, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Thuis best?, schets. 20.13 Ge- var. progr. 21.30 Sooialistisch comm. 21.45 Gram. 22.35 Opsporing verzocht. 23.15 Nws. 23.3024.00 Gram. Hilversum II (298 m.). KRO.: 18.05 Journalistiek weekoverz. 18.15 Gram. 18.30 Idem. 18.45 Vragenbe- antw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Licht baken, caus. 19.40 Kamerork. en soliste. 20.30 Ja, met my, caus. 20.35 Gevar. pro gramma. 21.55 Pol. caus. 22.05 Lichte mu ziek. 22.35 Wy luiden de zondag in. Aan sluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2224.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S. VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Jouxn. en weeroverz. AVRO.: 20.20 Qulzprogr. 21.15 Gevar. progr. VOOR ZONDAG 4 JANUARI Hilversum I. 402 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Weer of geen weer 9.45 Geestelyk leven, caus. VPRO: 10.00 V. d. jeugd. IKOR: 19.30 Doopsgezinde kerkdienst. 11.30 Vragenbeantw. AVRO: 12.00 Theaterork. 12.39 Sportspiegel. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand in de wereld, caus. 13.17 Meded. of griam. 13.20 Even bijdraaien. 14.00 Boekbespr. 14.20 Strijkkwart. en klarinet. 14.59 Tertulia bij Anlta en Juanita, ge sprekken. 15.10 'Kinderkoor. 15.40 Dans- muz. 16 30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Werk gelegenheid in een weifelende conjunc tuur, gesprekken. VARA: 17.30 V. d. Jeugd 17.50 Nws., sport-uitslen sportjourn. 18.30 Zigeunerork. 19.00 Discussie. >19.30 Anne- marieke, hoorsp. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Amus.muz. 20.50 Zijn zeven vrouwen, hoorsp. 21.30 Gevar. progr. 22.20 Act. 22:35 Pianorecital. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitel. 23.2024.00 Gram. Hilversum II. 298 m. NORV8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Mor genwijding. 9.15 Orgeloonc. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.30 Gram. 11.45 Kamermuz. 12.15 Apologie. 12.35 Gram. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de Advertentie (Prettige betalingsvoorwaarden) Ing. bu FLIM Persoonlijke service LANGE MARE 26 LEIDEN - TELEF. 26500 ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtbijeenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Royal (Doezastraat)Tentoonstelling Duivensportver. Columba. 210 uur nam. Hotel Bellevue; „De Bonte Duif". 7- Schuttersveld en Rooseveltstr-aatKerst boom-ver brandling. 7.45 uur nam. ZONDAG BellevueCdubtentoonstelling Hotel „De Bonte Duif' 6 uurn am. 10 uur voorm. tot Royal (Doezastraat)Tentoonstelling Duivensport ver. Columba. 10 uur voorm. tot 5 uur nam. Volkshuls: Poppentheater Harlekijn. „Het geheim van de flesgeest". 3 uur nam. MAANDAG T. Brandsmaln. 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7t uur nam. DINSDAG Kloksteeg 23: Excursie Leidse Amateur Fot-ografenver. 8 uur nam. Prediker; ds. J. A. Smlnk. 8 uur nam. Leiderdorp. „Irene". Film over ge- emigreerde Leiderdorpers in Oalifarnië. 8 uur nam. WOENSDAG Aoad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. De Doelen: Buitengew. alg. ledenverg. Het Nederlandsche Roode Kruis. 8 u. nam. VRIJDAG Stadszaal (foyer)K. en O. Lezing ir. F. B. Carbasius Weber o-ver: ,.De volke ren van India ontwaken". 8 uur nam. Wassenaar: Dorpscentrum. N.V.V.- besturenbond. Filmavond met Lode van Gent. 8 uur nam. BIOSCOPEN Lnxor „The Hunters" (Vuur boven Azië) 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur Zond- en feestdagen: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „Vergeet mij nooit". 14 Jaar Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon en feestdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „In de schaduw van de guillo tine". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen: 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Rex „De duivels van de rode cirkel". 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon „Helmwehs". A.l. Werkdagen: 23-0, 7 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen: 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uw. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo- :1e van Nederland. Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uw Zon- en feestdagen 2-4 uw Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Wat doe Je in de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoorstelling (tot en met 1 maart 1959) Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling foto's en tekeningen Ralph Prins Werkdagen 25 uur nam (t/m 10 januari) Lakenhal; Tentoonstelling „Vorming". Werkdagen; 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon- en feestdagen 14 uur nam (tot 18 Januari 1959) Lakenhal: „Schatten uit het Maurlts- huis", Werkd.: 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon- en feestd.: 14 uw nam. (tot 16 februari 1959) AVOND-, NACHT- EN ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN Te Lelden is geopend Apotheek Her- dlngh en Blanken. Hoge woerd 171, tel. 20502. Bovendien is geopend tot zater dagmiddag 6 uur Apotheek Reyst, Steen- straat 3'5. tel. 20136. Te Oegstgeest is geopend Apotheek Oegstgeest, Wll'helmiinapark 8. tel. 26274. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN. De dienst der hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uw waargenomen door de doktoren Hartman, Pleiter, Verbrugge. De Bruyne en Den Haam. Te Oegstgeest door de doktoren Van WaJlohren ,tel. 22030 en Van der Vlietde Vries, tel. 22381. B\j geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. ploeg, caus. 13.10 De wadders, hoorsp. 13.30 Lichte muz. 13.45 Boekbespr. 14.00 V. d. kind. 14.30 Rotterdams Fhllharm. Ork. en solist. 15.30 Fluit en piano. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Ned. Herv. Jeugddienst. 18.00 Waar blyft het Wilde öanzeng<eld? 18.05 Kunstrubriek. 18.35 De kerk aan het werk, caus. 18.40 Bijbelverte-lling. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 De mens en ik: Het nieuwe in het christelijk ge loof. caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gesprek 20.15 Cabaret. 20.45 Gram. 21.20 U bent toch ook van de partij?, caus. 21.30 Waar is mr. Mllburry, hoorsp. 22.05 Lichte muz. 22.25 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Brabants ork. Radio Bloeniendaal 10 uw ds. G. Toornvliet v-an Bloeniendaal (uitzending van de dienst, gehouden op 28-12-1958 om 2 uw nam.); 11.15 uw -ds. G. Toorn vliet van Bloemendaal (uitzending van de dienst voor belangstellenden, gehou den op 28-12-1958 om 7.3-0 uw naim.); 2.30 uur kinderdlenst voor kinderen van 511 Jaar; 3.45 uw dr. A. Dondorp van Heemstede (rechtstreekse uitzending) Engeland. BBC Home Service 330 m. 12.35 Verz.progr. 13.10 Krit. 13.55 Weer- ber. 14.00 Nws. 14.10 Kust en lamd. 14.40 Gram. 15.00 Wenken voor de tuin. 15.30 Symf.ork. en soliste; 16.03 Voordr. 16.23 Symf.ork. 17.15 Vragenbeantw. 17.30 Muz. eaus.; 18.00 V. d. kind. 18.50 Caus. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Journ. 19.45 Gevar. oonc. 20.30 Am. nieuwsbrief. 20.45 Godsd. klankb. 21.25 Liefdadigh.opröep. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Klankb. 23.10 Pianokwart. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. 0.060.36 Koorzang. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Have a go! 112.30Kerk dienst. 12.55 Ber,. 13.00 Verz.progr. 14.15 Lichte muz. 14.45 Gevar. progr. 15.15 Idem 1'5.45 Filmiprogr. 16.30 Lichte muz. 17.30 Hoorsp. 18.00 Holiday Hour. 19 00 Gevar. muz. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Idem. 20.30 Nws. 20.35 Gram. 21.30 Samenzang; 22.00 Gevart progr. 23.00 Amus.muz.; 23.30Nws. 23.40 Grain. 0.30 Lichte muz. 0.50 Medi tatie. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutsclier Rundfunk. 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13 10 Gevar. muz. 14.30 Oude liederen. 15.00 Verz. progr. 16.30 Amus.muz. 17.00 Lichte muz. 18.15 Symf.ork 18.45 Bariton en piano. 19.00 Nws. 20.00 Dansmuz. 21.45 Nws. 22J5 Hoorsp. 22.50 Dansmuz. 23.30 Ge var. progr. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.15 4.30 Gevar. muz. Frankryk 3. 280 cn 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Symf.conc. 13.35 Hoorsp. 14.50 Gram. 15.45 Nelly, operette. 17.30 Gram. 17.45 Ork.conc. 19.30 Gram. 19.40 Lichte muz 20.10 Franse muz. 22.10 Klass. muz. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel. 324 m. 324 m.: lil.45 Gram. 12.15 Amus.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Amus.ork. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Gram. 15.30 Sport. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17 15 Gram. 17.30 Idem. 17.45 Sportultsl. 17.52 Gram. 18.00 Sopr. en Klavecimbel. 18.30 Godsd. half uur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Gevar. progr. 21.3-0 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 28.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. VOOR MAANDAG 5 JANUARI. Hilversum I (402 m.) AVRO.: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 11.00 Idem. 11.45 Voordr. 12.00 Promenade-ork. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.43 Hawaiian-muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Wat wij in 1958 uitzon den. muz progr. 15.50 Gram. 16.25 Het ge bruik van hét Nederlands in de radio, toespr. 17.00 V. d. kind 17.15 V. d. pad vinders. 17.25 V. d. jeugd. 17.50 Mil. comm. AVRO: 18 00 Nws. 18.15 Regeringsuitz. De woningbouwprysvraag van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, door drs. A. R. A. Theunissen, wonlngb.specla- bij de E.G.K.S. en ir. A. O. Schuil. 18 25 Lichte muz. 18.50 Kamerkoor. 19.30 Muz. caus. 19.45 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 De Radioscoop. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. 23.30 24.00 Gram. Hilversum II (298 m.). NCRV.: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sportultsl. v. zaterdag. 8.25 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Gram. 1-1.55 Lichte muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Metropole-ork 14 00 Meisjeskoor. 14.20 Gram. 14.50 Omr ork 15.45 Kamerkoor. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Muzikale caus. 16.50 Gram 17 00 V de kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram! 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: De mens in Suriname, door ds. J. A. v. d. Meiden. NCRV.: 18.00 Orgelcanc. 18.30 Stemmen van Overzee. 18.45 Gram. 19.00 Nws 19 10 Volksliederen. 19.30 Radiokrant. 19.55 Óp de man af, caus. 20.00 Gram. 20.30 Een pelgrimstocht naar Beethoven, hoorsp. 21.40 Gram. 22,00 Parlementair coram! 22.15 Muzikale caus. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. 28.15 Gram. 23.40—24.00 1 Het Evangelie in Esperanto. Fanfare Bert Haanstra's Nederlandse speel-- filin „Fanfare" heeft er toe bijgedragen, dat er -tussen so-mmige stadsmensen en een plattelandsbevolking i.e. die van Giethoorn nauw contact is ontstaan en wederzijdse waardering is gegroeid' voor eikaars werken. Dit feit geeft de VPRO aanleiding om in de radio rubriek „Het platteland nu" op vrijdagavond 16 januari, een discussie te houden over „Fanfare, een gelukkig samenspel van stad en platteland", tussen de maker van de film Bert Haanstra de burge meester van Giethoorn, de lieer L. v. d. Goot en de kunstschilder Piet Swiers. De gespreksleider is zoals gewoonlijk ds. A. Faber van Emmen. (over de 4e lün van 1820 uur) I. Johannes Brahms. Concert voor pla no en orkest nr. 2 ln bes gr. t. op. 83. Allegro non troppo; Allegro appassionato; Andante; Finale. Allegretto grazioso. Adrian Aeschbacher. piano. Phllbarmo- nisch Orkest van Berlijn o.l.v. Paul van Kempen. II. Robert Schuman. Symphonle nr. 4 ln d kl. t. op. 120. Introduktian zlemllclh langsam. Allegro: lebhaft. Romanze: Ziemllch langsam. Scherzo: lebhaft. Fi nale: lebhaft. Fhilhaymonisch Orkest van. Berlijn o.l.v. Wilhelm Furtwanglei in. Felix Mendelssohn Bairtiholdy. 1. Concert voor viool en orkest ln e kl. t. op. 64. Allegro molto appasionato; An dante; Allegretto non troppo; Allegro molto vivace. Wdlfgang Sch-elderhan, viool. Symphonle Orkest van de Beriynse Radio o.l.v. Ferenc Frlscay. 2. Ouverture Die Hebriden (FIngals Höhle) Philharmo- nlsch Orkest van Beriyn o.l.v. Fritz Leh- mann. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Mensen, dingen nu! 20.30 Pension Hommeles, muzikaal blyspel. 2-1.30 Cabaretprogr. Engeland. BBC Home Service, (330 m.) 12.00 Dansmuz. 12.45 V. d. automobi listen. 13.00 Test Match. 13.10 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Klankb. 15.25 Gram. 16.00 Hoorsp. 17.15 Gram. 17.30 Ork.conc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19 00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Schots ork. en so liste 31.00 Klankb. 21.30 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 24.00 Nws. 0.06 0.36 Lichte muz. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 m.). 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's Dagb. 12.30 Nws en Fabrie-ks Fanfare. 13 00 Muz. portret. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 Nws.) 14.45 V. d. kind. 15 00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16 00 Ork.conc. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Lichte muz. 17.3-0 Nws. en Mrs. Dale's Dagb. 17.45 Voordr. en muz. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 2-1.00 Lichte muz. 21.30 Nws. en gram. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. en lichte mruz. 2130 Nws. en gram. 22.00 Gevar. progr. 22 30 Nws. en lichte muz. 23.30 Nws. 23.40 Swingmuz. (Om 0.30 Nws.). 0.551.00 Nws. Nordwestdeutsclier Rundfunk (309 m.). 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.15 Operettemuz. 16.00 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. progr. 19.00 Nws. 19.30 Symf.conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazz muz. 23,00 Liohte muz. 24.00 Nws. 0.10 Operettemuz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk 3 (280 en 235 m.). 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.30 Gram. 13.50 en 14.25 Idem. 16.00 Ork.conc. 17.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 20.00 Symf.ork. en soliste. 23.10 Pianorecital. 28.2-5 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel (324 m. en 484 m.). 324 in.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landbouwers. 12.42 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Zang en piano. 16.00 Koersen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Idem. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.20 Protestantse uitz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 19.40 Idem. 20.00 Kamerork. en kamer koor met solist. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 Bazui-nikwart. 21.30 Amus.ork. 22.00 Nws. 22.15 Kerstliederen. 22.45 Gram. 22.45 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.15 Ork.conc. 15.00 Gram. 15.30 en 16.05 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Cello en piano. 17.40 Gram. 19.30 Nws. 20.05 Gevar. muz. 2-2.00 Nws. 22.10 Experimentele muz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). mip. uur P 1 a 2 c- Helsinki sneeuw zo 4 0 9 Stockho-lm geh. bew. zzo 2 2 3 Oslo regen nno 8 2 13 Kopenhagen regenbul wzw 14 4 0.3 Aberdeen onbewolkt wnw 9 0 5 Londen licht bew. w 4 1 0.2 Amsterdam zwaar bew. nniw 12 4 9 Brussel regenbui nw 7 4 6 Luxemburg zwaar bew. wnw 1 0 8 Parys half bew. w 3 1 16 Bordeaux regenbui w 2 5 13 Grenoble motregen zzw 1 1 2 Nice zwaar bew. n 2 4 0 Beriyn regen wzw 5 4 1 Frankfort zwaar bew. zw 4 1 2 München geh. bew. wzw 4 1 0 Zürioh regien w 6 3 1 Genève regen z 9 2 7 Locarno onbewolkt O 1 -2 0.1 Wenen geh. bew. nw 6 4 0 Innsbruck geh. be-w. windstil -1 0.2 Rome zwaar bew. z 4 10 0 Madrid licht bew. windstil -1 0 Mallorca onbewolkt nw 10 11 0 Algiers regen zw 4 9 4 Zwitserland cm. sneeuw ln skigebied 50 Adelboden Arosa Davos 80 Engelberg 80 Gstaad 20 Grindelwald 30 Mürren 45 St.-Moritz m. d. 1 m. Zenmatt m. d. 1 m. Oostenrijk cm. sneeuw in skigebied Berwang Kltzbühel Serfaus Seefeld Igls Lech Saaibach Malinitz 75 opg. opg. 130 110 30 20

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2