Cubaanse president Batista vlucht naar de Dominicaanse republiek Bonn tevreden over de Westelijke antwoorden WEERBERICHT Rebellenleider Fidel Castro is in feite meester over het eiland Ultimatum van Kroesjtsjef over Berlijn is in feite genegeerd AMERIKA WEER OP RECORD WELVAARTSPEIL VAN 1957 COUPON-VERKOOP Bolletje Ernstige ongeregeldheden in de Jordaan tijdens de jaarwisseling 97»te jaargang VRIJDAG 2 JANUARI 1959 No. 29634 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Op het Middenamerikaanse eiland Cuba is het de rebellenleider Fidel Castro gelukt de regering van president Batista omver te werpen. Nadat de strijd zich in de laatste tijd steeds meer had toegespitst en de opstandelingen erin geslaagd waren belangrijke successen te boeken, heeft Batista het zekere voor het onzekere gekozen: met zijn vrouw en zijn vijf kinderen en een aantal medewerkers is hij in een drietal vliegtuigen naar Ciudad Trujillo gevlucht, de hoofdstad van de nabijgelegen Dominicaanse republiek. Hij heeft er zijn intrek genomen in een hotel. Batista, die er vermoeid uitzag, verklaarde de strijd te hebben opgegeven, omdat hij zijn troepen niet kon bevoorraden, terwijl de rebellen een ononder broken stroom van wapens ontvingen. Fidel Castro heeft hedenochtend Manuel Urrutia tot voorlopig president van Cuba uitgeroepen en aangekondigd, dat hij naar Havanna zal oprukken. Santiago de Cuba is thans tijdelijk de hoofdstad van het eiland. In Havanna hebben zich intussen ernstige ongeregeldheden voor gedaan. Winkels en vermaakcentra werden geplunderd en in brand gestoken. Ook de kantoren van de KLM en de Air France werden vernield. Gisteravond was de toestand uiterst gespannen en verward. Het vliegveld zou voor alle verkeer gesloten zijn. De politie schoot op rondtrekkende plunderaars. maanden Amerikaanse hulp hard nodig zal hebben en dat die hulp gul en met Onrust in Havanna Op het gehele eiland wordt op het ogenblik gestaakt en deze staking, aldus heeft de „Revolutionaire Raad" bekend gemaakt, zal zolang duren totdat Ur rutia de macht heeft overgenomen en de rebellen het gehele Cubaanse leger onder controle hebben. Op het New- yorkse vliegveld Idlewild landde giste ren een Cubaans vliegtuig met een hon derdtal aanhangers van Batista. De Newyorkse politie moest een menigte van tweehonderd aanhangers van Fidel Castro verspreiden. In Miami hebben gistermiddag duizenden leden van de grote Cubaanse kolonie in een betoging hun tevredenheid over het vertrek van de „bloeddorstige tiran" Batista laten blijken. Velen trachten passage naar Cuba te boeken. Aan het overnemen van de macht door Fidel Castro zouden in de provin cie Las Villas felle gevechten voorafge gaan zjjn tussen regeringstroepen en de opstandelingen waarbij volgens overigens onbevestigde berichten duizenden doden en gewonden moeten zijn gevallen, o.m. door bombardementen van regerings vliegtuigen op de stad Santa Clara, wel ke woensdag door de rebellen was inge nomen. New York Times juicht de val van Batista toe Voor Batista met een vliegtuig naar de Dominicaanse republiek vertrok (waar ook oud-president Peron van Ar gentinië en oud-pre6ident Perez Jimenez van Venezuela in ballingschap leven), droeg hiij de macht over aan een mili taire junta onder leiding van de oppeibevelhebbet van het leger, gene raal Conitillo. De junta wees Carlos Piedra, het oudste lid van het Cubaanse hooggerechtshof, als voorlopige president aan. Deze gelastte, zodra hy beëdigd was, staken van het vuren. Fidel Castro echter verklaarde, dat de strijd zou wor den voortgezet. Hij eiste, dat de leiding van de regering onmiddellijk zou worden toevertrouwd aan Urrutia. die kandi daat van de rebellen voor hét president schap is geweest. Kolonel Ramon Bar- quin, voormalig militaire attaché van de Cubaanse ambassade te Washington- die donderdag met talrijke andere poli tieke gevangenen is vrijgelaten, is be noemd tot chef van de generale staf. Hjj probeert met Castro in verbinding te komen om hem uit te nodigen on middellijk met Urrutia naar de hoofd stad te komen. De „New York Times" juicht de val van Batista van harte toe. Het blad brengt hulde aan Fidel Castro, de man, die op 2 december 1956 met een klein groepje aanhangers in de provincie Oriente aan land was gegaan om de strijd tegen de dictatuur aan te binden. Op zijn schouders rust nu een zware taak, aldus de „New York Times". Het blad' meent, dat Cuba in de komende Koningin en Prinses Margiet naar Engeland Bezoek aan gravin van Athlone H.M. de Koningin is gisteren vergezeld door Prinses Margriet, van Soester- berg met een door Prins Bernhard bestuurd vliegtuig naar Engeland vertrokken. Zjj zal daar een strikt privé-bezoek van drie dagen brengen aan haar nicht, Prinses Alice, gravin van Athlone. Prinses Alice zal bin nenkort in verband met een door haar te ondernemen wereldreis Engeland voor enige maanden verlaten. Prins Bernhard komt vandaag naar ons land terug, doch is voornemens mor gen de Koningin en Prinses Margriet weer uit Engeland terug te halen. De Prins heeft de door hem gevlogen Dakota gisteren aan de grond gezet op het vliegveld Northolt bü Londen. De gravin van Athlone is een dochter van een zuster van wijlen Koningin Emma, een volle nicht dus van Prinses Wilhelmina. De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan buien, krachtige, nu en dan stormachtige wind tussen west en noordwest. Iets kouder. 3 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder: 16.40 uur. Maan op: 1.45 uur; onder: 12.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.09 en 21.44 u. Laagwater te 4.38 en 17.10 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's begrip moet worden verleend. Verdediger van de armen De thans 57-jarige Batista speelde in 1931 een belangrijke rol bij de opstand tegen de toen aan het bewind zijnde president Maohado. Twee jaar later kwam Batista bij een nieuwe revolutie aan de macht en bleef tien jaar presi dent. In 1944 trad hij als zodanig af over eenkomstig een bepaling van de grond wet, die hij zelf had ingevoerd. Hij ging in ballingschap. In 1952 leidde hij een opstand tegen de regering van president Carlos Prio om „de republiek van de chaos te redden". De opstand had suc ces en Batista werd weer president. In 1954 bekraohtigde het Cubaanse volk zyn benoeming tot president bij een al gemene verkiezing, die hij weer had toe gestaan. De 32-jarige Fidel Castro is de zoon van een rijke suikerplanter. Hij is een overtuigd rooms-katholiek en studeerde aan de colleges van de Jezuïten in San tiago de Cuba en Havanna. Na zijn uni versitaire studies aan de universiteit van Havanna vestigde hij zioh als advocaat in deze stad, waar hij spoedig bekend werd als de „verdediger van de armen". (Van onze correspondent in Bonn) In Westduitse regerings- en oppositiekringen toonde men zich gisteren bijzonder tevreden over de Westelijke antwoorden van 31 december j.l. op de Russische nota van 27 november j.l. betreffende Berlijn. Maandag aanstaande zal de West duitse nota in Moskou worden overhandigd. Grote bewondering bestaat hier voor de wijze, waarop in de Amerikaanse, Britse en Franse nota's ter ene zijde de Russische eisen zijn verworpen en vastgehouden wordt aan de vrijheid van de 2?4 miljoen Westberlijners, ter andere zijde evenwel de deur wordt opengehouden voor overleg. Deze bewondering geldt in het bijzonder de tactische manier, waarop het Russische ultimatum van zes maanden voor Berlijn wordt genegeerd. De Westduitse Bondskanselier Adenauer heeft steeds geëist, dat van Westelijke zijde het Sovjet-ultimatum, volgens hetwelk binnen zes maanden een akkoord moet worden bereikt over de wijziging van de overeenkomst der vier mogendheden nopens Berlijn, ronduit zou worden verworpen. In de nota's evenwel wordt gedaan, alsof een dergelijk ultimatum in het geheel niet bestaat, alsof de Russen zich daarmee hebben „vergist" en niet in ernst dwang hebben willen uitoefenen. Reis van Mikojan van grote betekenis Op deze wijze, zo zegt men hier. wordt het Kroesjtsjef eenvoudig gemaakt om het toch wel zeer reële ultimatum van zes maanden terug te nemen zonder zijn gezicht te verliezen. Door dit alles kregen de Westelijke antwoorden een mild accent, zo betoogt men hier, dat in overeenstemming is met de verzach ting van de Russische buitenlandse po litiek der laatste dagen. Men meent hier nu, dat de Russen zich de komende weken rustig zullen houden met betrekking tot Berlijn, in het bijzonder door Mikojans Ameri kaanse reis. Men spreekt ten deze zelfs van een voorlopige adempauze voor de Westberlijners. Daarbij wordt gewezen op een voortreffelijke beschouwing in het Zwitserse blad „Neue Züricher Zei- tung", dat in Duitse regeringskringen zeer gewaardeerd wordt en waarin eer gisteren het volgende betoogd werd: Dulles zou er te Parijs tijdens de NAVO vergadering op hebben (nadat hij op de hoogte was gebracht van Mikojans reis naar Amerika), dat de Westelijke antwoorden op de Russi sche nota nopens Berlijn zo snel moge lijk in zee zouden gaan. Dat is inmid dels dus geschied op 30 december j.l. Oorspronkelijk wilde men die antwoor den eerst op 10 januari versturen, maar Mikojans bezoek veranderde de situatie volkomen. Dulles zou er van uit zijn ge gaan, dat het Kremlin in het bezit van de Westelijke antwoorden moest zijn vóór Mikojan, die op 8 januari aan staande te New York wordt verwacht, zijn reis zou beginnen. O Slot op pag. 2 Britse verkiezingen in mei In komende jaren ongekende mogelijkheden voor uitbreiding van iverkgelegenlieid Na de recessie, waardoor Amerika in het afgelopen jaar ernstig werd getroffen, heeft het land weer het ongekend hoge welvaartspeil van anderhalf jaar geleden bereikt, zo is gisteren door de nieuwe Amerikaanse minister van Handel, Lewis Strauss, bekend gemaakt. Hij voegde hieraan toe, dat er een verdere vooruitgang in het verschiet ligt, al zal deze vooruitgang nu en dan door een pauze en door schommelingen worden onderbroken. Behoudens het uitbreken van een oorlog en indien Amerika's stelsel van de vrije onderneming doelmatig wordt toegepast, is het te verwachten, dat de economie zich in opwaartse richting zal blijven bewegen. Autoproduktie geeft reden tot lioop In de laatste drie maanden van 1958 heeft het bruto nationaal produkt het record van 450 miljard dollar per jaar geëvenaard, dat in de zomer van 1957 werd bereikt. Over 1958 als geheel geno men bedroeg het bruto nationaal pro dukt 437 miljard dollar. Houdt men rekening met het gestegen prijspeil, dan was het nationaal produkt in 1958 3 pet. lager dan in 1957, toen het 440.3 miljard dollar bedroeg. Minister Strauss vestigde er de aan dacht op, dat enkele economische baro meters niet bijzonder bemoedigend wa ren. Zo is het aantal werklozen, dat in april met 5.12 miljoen een hoogtepunt had bereikt, weliswaar in december jl. gedaald tot ongeveer 4 miljoen, maar de werkloosheid is nog steeds groter dan normaal (in december ongeveer drie miljoen) en het zal dan ook in 1959 een van de voornaamste oogmerken der re gering zijn de werkgelegenheid te ver ruimen. De produktie van personen auto's geeft reden tot hoop, maar eerst in het komende voorjaar zal men kun nen beoordelen, of de produktie aan de verwachtingen beantwoordt. Aan de daling van de investeringen in nieuwe fabrieken en industrieel mate rieel is in de afgelopen herfst een einde gekomen, maar het ziet er thans naar uit, dat deze investeringen in het eerste kwartaal van 1959 slechts weinig groter zullen zyn dan het bedrag van 8 miljard dollar, dat in de laatste drie maanden van 1958 werd geïnvesteerd. Minister Strauss voorspelde, dat de uitwerking van de bevolkingsgroei en de aanhoudende „stroom van de technolo gische vooruitgang" in de komende tien jaar ongekende mogelijkheden zullen scheppen voor kapitaalinvesteringen en het uitbreiden van werkgelegenheid en Kent U ze nog. deze drie eer tijds beroemde filmsterren, die ge zamenlijk in New York naar de première kwamen kijken van "Ages of man"? Het zijn van links naar rechts Gloria Swanson, Mary Martin en Claudette Colbert. ZATERDAG 9 UUR begint onze grote Zie speciale etalage bij HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 (Alléén voor TEXTIEL) MIDZABONNEN voor onze cliënten. afzetten. Deze factoren vormen een deel van de basis voor een welvaart, die waarschijnlijk alles zal overtreffen, wat wfj hebben meegemaakt, aldus minister Strauss. De Londense "Daily Express" meldt, dat premier Macmillan heeft besloten j in mei a.s. algemene verkiezingen uit te schrijven. Er worden twee data ge noemd, 14 en 18 mei, aldus het blad, doch voorlopig schijnt men aan 14 mei aangedrongen,ae voorkeur te geven. Ook in Drente ging het onrustig toe Tijdens de jaarwisseling is het in de Amsterdamse Jordaan tot ernstige onge- regeldhed engekomen. De brandweer werd by het blussen van een grote straat- brand op de hoek van de Anjelierstraat en de Madelievenstraat door een menigte van enkele honderden personen, waaronder veel opgeschoten jeugd, dermate gehinderd, dat de hulp van de politie ingeroepen werd. De nieuwjaarswens van Thomas-1 Expo en hoepelrage. De Expo was vaer en Pieternelgespeeld door vertegenwoordigd door de enige en Paul Huf en Mimi Boesnach. stond echte Expo geit. natuurlijk ook in het teken van De zaak-Fabius is nog niet ten einde C? (Van onze Haagse correspondent). Mr. W. Folmer, de Officier van Jus titie bij de Haagse rechtbank, heeft hoger beroep aangetekend in de zaak- Fabius. De heer J. Fabius. hoofdredacteur van de „Nieuwsbrief" stond op 2 decem ber jl. terecht wegens belediging van het openbaar gezag en wegens beledi ging van twee officieren en van een funotionaris van de geheime dienst van het ministerie van Oorlog, die betrok ken zijn geweest bij het onderzoek in de geruchtmakende zaak van majoor K. De Officier van justitie eiste toen tegen hem een boete van 200 gulden subsidiair 40 dagen hechtenis. Op 16 december jl. werd de heer Fabius door de Haagse rechtbank van rechtsvervolging ontslagen, omdat de rechtbank van mening was, dat hij had gehandeld in het algemeen belang. Kolonel Bakker bevorderd tot Commodore Bij K B. is bevi Jerd tot commo dore de kolonel W. Bakker van de Kon. Luchtmacht. commandant van het commando luchtvaartopleidingen. Niet minder dan 29 politiemannen trokken naar het bedreigde punt en probeerden de menigte met behulp van sabels en gummiwapenstokken uiteen te drijven. De Jordaners lieten zich echter niet onbetuigd en gingen met stenen en naar gezegd wordt zelfs met fles sen benzine de agenten te lijf. Nadat politieversterkingen waren aangerukt en een agent een waarschu wingsschot in de lucht had gelost kon pas na twee uur de rust worden her steld. De hoofdagent Willenden had tij dens de vechtpartijen een klap met een houten stok op het hoofd gehad en moest zich onder behandeling van de G.G. en G.D. stellen. Twee oproer kraaiers werden in arrest gesteld. De auto van de hoofdcommissaris van politie, de heer H. J. van der Molen, die persoonlijk de actie leidde, en een wa gen van de radio-autodienst werden ooor stenen beschadigd. Tegelijkertijd met het uitbreken van de rel in de Jordaan werd de brandweer ook op de Stadhouderskade door enkele tientallen jongelieden belaagd. Hier was een vreugdevuur ontstoken in een in de Singelgracht liggende vuilnisschuit. Toen de brandweer ten tonele kwam om het vuur te blussen begonnen de jongelieden met stenen te gooien. Vijf agenten van politie, waarvan er een een grote buil op het hoofd kreeg door de geworpen stenen, joegen met bun gummiwapenstokken de opgescho ten bende uitelkaar. Even voor twaalf uur had een agent van politie, die een 14-jarige jongen wilde opbrengen omdat de Knaap in het trapportaal van een perceel aan het Jan van Schaffelaarplein vuurwerk had af gestoken, zijn gummiwapenstok moeten gebruiken: vier vrienden van de arres tant vonden het namelijk nodig te trachten hun vriend te ontzetten en sprongen daartoe de agent oi de rug. De vüurwerkmaniak belandde tenslotte toch op een politiebureau. In Zuidoost Drente heeft de jeugd zich wel op een bijzondere manier be ijverd om het oude jaar uit te luiden en het nieuwe in te wijden. In Em- men sleepte zij alles wat voor het wegpakken stond, naar schoolpleinen en in de Hoofdstraat. Een auto werd keurig in een muziekkoepel geplaatst, op het dak van het bureau van een plaatselijke courant waren marktkra men geplaatst en er hingen rijwielen aan gevels. Ruinbanken, karren, vuil nisemmers e.d. stonden bij elkaar op telefooncellen en andere bouwwerken. Een landbouwer in het dorp Noord- barge nabij Emmen, die omstreeks een uur tot de ontdekking kwam dat de jeugd een aantal landwerktuigen op het dak van zijn boerderij had ge plaatst, bracht de eerste uren in het nieuwe jaar op het dak door. De jeugd trok namelijk de ladder weg toen de landbouwer de werktuigen van het dak wilde halen. In de andere dorpen van Zuidoost Drente sleepte de jeugd eveneens alles op schoolpleinen bij elkaar. Tientallen mensen zullen de komende aagen werk hebben om hun eigendommen weer op te zoeken. De jeugd was ook op andere wijze ac tief in het nieuwe jaar: met de lan cering van de raket „Hero III". Een tweetal 19-jarigen van wie de een in de scheikunde en ander in de natuurkunde studeerde, lanceerde ergens in Drente een door hen vervaardigde raket. Reeds eerder hadden zij met succes een twee tal raketten gemaakt. De thans gelan ceerde raket was een tweetraps, met een lengte van anderhalve meter en een gewicht van drie kilo. De Hero III ging enige honderden meters de lucht in doch doordat de tweede trap niet ontbrandde, bereikte hij niet de hoogte die men verwacht had. 9 Slot pag. 2

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1