Termieten in opmars Dure bestrijclingsplannen gerechtvaardigd AMERIKA'S KIPPENTEELT IN TIEN JAAR VERDRIEVOUDIGD K.N.V.B. - TOTO TV is niet schadelijk voor de jeugd, zeggen Belgische ouders 'n Nieuw wapen tegen inbrekers: alarm door een magnetisch veld Washington verwacht fel debat over de begroting van Eisenhower Taalverbastering in vogelwereld WOENSDAG 31 DECEMBER 1958 Een kruipende verwoesting Langzaam maar zeker Termieten Een kruipende ver woesting Een bijna onzichtbare ondermijning. Deze op mieren ge lijkende witte insekten oefenen over grote gebieden in de tropen en subtropen een waar schrikbe wind uit. Alles, wat hout is, moet als slachtoffer vallen. Meestal te laat wordt het gevaar ontdekt. Lichtschuw zijnde laten deze kleine insekten steeds een dun laagje hout boven zich bestaan, maar onder die dunne laag hollen zij de balken en planken letterlijk uit. De gevol gen kunnen dan ook, vooral bij de houtconstructies van gebouwen, fataal zijn. In West-Europa kennen wy deze dier tjes voornamelijk in de afbeeldingen van de bekende termietenheuvels, die soms zes meter hoog worden „gebouwd". Niet alle termie tens oorten bouwen ech ter van dergelijke wolkenkrabbers" zo dat het soms moeilijk is him aanwezig heid te ontdekken. In de zuidelijke landen van Europa Kent men de aanwezigheid van termie ten reeds lang, daar deze insekten bij voorkeur in warme streken verblijven. Ook in enkele havensteden in Europa werden ze wel als gevaarlijk gesigna leerd. nadat zij met een of ander schip meegekomen zich een positie in de stad wisten te verwerven. NIEUWE UITGAVEN Bii de Uitgeverij N.V. Leiter-Nypete, Maastricht verschenen in de Mimosa- reeks: Bonjour Francolse, door Gohier-Marvler Villapark, door mr. C. Stoltzv. d. K ie boom l>e oorlog der werelden, door H. G. Wells Prinses Gracla, door Bob Wallagh Een dode sprak door Bén M. Koster. Heilige onder Heidenen, door Jane Oliver De boodschapper, door Louis de Wohl Isabella de schone, door M. Campbell Barnes Lindemans doeliters, door Synnöve Christensen Op de grens van het leven, door Ralph Oppenheim De Anckarbergs, door Margit Söderholm De wind kan niet lezen, door R. Mason De strijd van het geslacht Palsson, door B. Norxlh Liefde laat slechts eenzaamheid, door P. J. Soman. Al deze uitgaven verschenen bij de Zuid-Holl.-Uitg.MijDen Haag. Verschenen bij de Forum Boekerij, Ad. M C. Stok. Den Haag: Met mijn koning in de wolken, door E. Leuohtag We aten bij menseneters, door B. Tadema Sporry De handen spreken, eenvoudige hand leiding tot het bestuderen van de weten schappelijk? handiliinkunde. door Chandu. 't Leven begint niet zeventien; Zó blij ven wij jong; Schoonheid kent geen leef tijd. Schoonheidstrilogie, door Olga Gol- baek. Hieraan is toegevoegd de uitgave: Doe het kalm aan, man! door J. M. Jorgensen. Vert, van C. van Eysden. In de serie „Hedendaagse Nederlandse kunst", waarmede het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen in het buitenland belangstelling wil wekken voor de vaderlandse culturele prestaties, is ook een boekje verschenen onder de voor zichzelf sprekende titel „Film". Vele niet-ingewijden zullen de neiging in zich voelen opkomen de vraag te stellen of de Nederlandse filmische resultaten wel een dergelijke uitgave rechtvaardigen. Maar zij houden dan het oog alleen gericht op de Nederland se speelfilms, die inderdaad weinig op zienbarends te zien hebben gegeven. In de honderd bladzijden, die de auteur C. Boost ter beschikking stonden, probeert hij een oorzaak te geven van dit falen, daar, waar ander kleine landen als Denemarken en Zwitserland wel heb ben kunnen slagen. De Nederlandse filmprodüktie was geheel in handen van de Bioscoopbond, die om overigens begrijpelijke financiële redenen de weg van de minste weerstand koos en „goedkope" kassuccessen lange tijd pre fereerde boven het streven naar cultu reel meer verantwoorde speelfilms. Maar ere wie ere toekomt het was ook deze Bioscoopbond, die na de oorlog de volkomen geruïneerde filmprodüktie de helpende hand reikte en haar weer overeind hielp. En de jongste films als „Fanfare" en „Het dorp aan de rivier" rechtvaardigen de hoop, dat een betere weg is ingeslagen, die wel licht zal leiden naar een redelijk niveau. Maar deze produkties heeft Boost niet meer in zijn bespreking kunnen opne men. Bovendien, de speelfilm is niet het enige terrein, waarop de filmmakers hun zeker aanwezige talenten heb ben kunnen ontplooien. Want juist op het gebied van de documentaire en de reclamefilm hebben de Nederlanders knappe prestaties geleverd, waarmede zy internationale erkenning, ja zelfs een zekere faam. hebben kunnen ver werven. Dit wordt door C. Boost in zijn prettig leesbaar, met 37 foto's geïllus treerde en in drie talen verschenen boekje nog eens zeer duidelijk en nadrukkelijk onderstreept. Daarmede levert hij ongetwijfeld een uitstekende bijdrage tot een grotere kennis omtrent onze vaderlandse filmprestaties. De „tropische" termieten zijn echter langzaam maar zeker in opmars tegen een deel van Europa gekomen En ver moedelijk zal het afhangen van hun weerstand tegen het koudere klimaat van het noorden tot hoever zij terrein zullen winnen. Op bijgaand kaartje geven wij een duidelijk beeld van de op mars van de termieten in ons wereld deel. In Frankrijk kwamen zij een goede vijftig jaar geleden voornamelijk alleen in het zuiden van het land voor. Enkele jaren geleden moest men in Parijs echter plotseling huizen afbreken of herstellen, die in het Quartier Latin en op de Bou levard St.-Michel door de termieten waren aangetast. De termieten waren in Parijs en zijn thans ook in de omgeving gesignaleerd. Met het vrachtvervoer uit het zuiden hebben zij de sprong naar het noorden gemaakt en het kennelijk best overleefd. Kind aan huis In Italië waren de termieten in het zuiden reeds lang kind aan huis en kwa men, incidenteel, ook in hoger gelegen streken wel voor. In 1950 werd Rome echter door een waar termietenoffensief geplaagd waardoor er o.a. in het Vati- caan zware eiken balken werden aange tast. Termieten zijn kleine dieren en na dat het ergste gevaar was bezworen ging Italië over tot de orde van de dag. In 1954 waren de insekten echter reeds om hoog gekomen tot het gebied van Flo rence en dreigden zij ernstige schade aan te richten in het beroemde Palazzo Pitti en de Certosa del Galuzzi. Men kon een ramp bezweren en bleef waakzaam tegen verdere termieten aanvallen. Dat de termieten intussen him opmars niet gestaakt hebben en zich klaarblijkelijk aan het voor hen veranderde klimaat makkelijk konden aanpassen, blijkt uit het feit dat zij precies als de grote Han nibal, over de Alpen zijn getrokken. Thans hebben zij vaste voet gekregen in Oostenrijk en honderden nesten zijn in dit land reeds geregistreerd. In de plaats Hallein is hun vernieti gend werk en de dreiging zo groot dat er reeds plannen zijn geopperd om alle aangetaste gebouwen af te breken, het houtwerk te verbranden en het land goed om te ploegen. Prof. Kurir van de hogeschool voor bodem cultuur in We nen wil zelfs de diepere bodemlagen door laten spoelen met gassen. Een duur grapje maar als men weet dat de ter mieten in Amerika jaarlijks voor 300 miljoen gulden schade aanrichten dan schijnen de dure bestrijdingsplannen volkomen verantwoord. Zuurkoolfabrikanten overtraden kartelbesluit (Van onze Haagse redactie) Het Gerechshof te Den Haag heeft vandaag acht zuurkool fabrikanten uit Noord-Holland, alsmede het Cen traal Verkoopkantoor voor de Zuur- koolhandel N.V., gevestigd te Broek op Lange dijk, wegens overtreding van het kartelbesluit, ieder veroordeeld tot betaling van een boete van f. 1000, subsidiair 100 dagen. De zuurkoolfabrikanten waren ver enigd in een verkoopcombinatie, het Centraal Verkoopkantoor, en hadden in strijd met het kartelbesluit nagelaten het Ministerie van Economische Zaken ervan in kennis te stellen, dat zij een bedrijfsregeling hadden gevormd. Het Haagse Hof besliste overeenkom stig de opvatting van de rechtbank, dat de verkooporganisatie als bedrijfsrege ling moet worden opgevat, aangezien het verkoopkantoor beslist hoeveel zuur kool het jaarlijks voor iedere aangeslo ten fabrikant zal verkopen, terwijl an derzijds de fabrikanten zich verplicht hebben hun produkt niet buiten de organisatie om op de markt te brengen. Blijkens het arrest van het Haagse Hof moet in dit geval de vrije mede dinging worden geacht in het gedrang te zijn gekomen. Nieuwe Britse minister van Marine: admiraal Lambe Graaf Mountbatten van Birma zal In mei as. zijn functie van minister van Marine overdragen aan admiraal Sir Charles Lambe, de tegenwoordige Britse vlootchef in de Middellandse Zee. De 58-jarige Lord Mounitbatten is sinds april 1955 minister. Daarvoor was hij o.a. de laatste onderkoning van Brits-Indië. Zijn vader Prins Louis von Battenberg was indertijd ook minister van Marine, maar hij moest in 1914 wegens zijn Duitse naam en af komst. ondanks zijn verwantschap met het Britse vorstenhuis, aftreden. In 1917 wijzigde hij zijn naam in Mountbatten. De tegenwoordige Lord Mountbatten, een oom van de hertog van Edinburgh, begon de tweede wereldoorlog als gezag voerder van een flottielje torpedoboot- jagers en eindigde in 1945 als opperbe velhebber van de Geallieerde strijd krachten in Zuidoost-Azië. In juli as. zal hij luchtmaarschalk Sir William Dickson opvolgen als hoofd van de defensiestaf. Als zodanig zal Lord Mountbatten de voornaamste advi seur van de minister van Defensie, Duncan Sandys, zijn en optreden als voorzitter van de commissie van staf chefs. Ook zal hij Engeland vertegen woordigen in de militaire commissie van de NAVO en andere internationale defensie-organisaties. NEDERLAND, LET OP UW KIP! Stevige binnenlandse markt opent ruime kansen voor afzet naar het buitenland Produktie is uitstekend georganiseerd in de V. S. (Van onze correspondent in Washington) Het fokken van braadkippen is zich in Amerika tot een kolossaal bedrijf aan het ontwikkelen. De Amerikanen zelf eten bijzonder veel kip (biefstuk is twee k driemaal zo duur) en thans be gint men zich in de Verenigde Staten ook toe te leggen op export naar het buitenland. In Italië en Zwitserland heeft men reeds enig succes gehad en daar gaat men opereren op een markt waar ook de Nederlandse expor teurs belangstelling voor hebben. Zo op het eerste gehoor moet het onwaarschijnlijk klinken, dat Amerika nen ons concurrentie kunnen aandoen in Europa: het arbeidsloon in Amerika is veel hoger dan bij ons en het trans port voor het Amerikaanse produkt is kostbaarder. In landbouw en veeteelt doet zich echter in Amerika steeds ster ker het verschijnsel voor, dat men met een geleerd woord „verticale integratie" neemt en daaruit kan men voor 'n be langrijk deel Amerika's groei verklaren in diverse sectoren van het boerenbedrijf. Het komt heel weinig meer voor, dat in Amerika een boer nu en dan eens met wat kippen naar een markt gaat. Kippenboeren in de moderne tijd be zitten vaak geweldige hokken, waarin zy duizenden kippen grootbrengen en zij zijn er zeker van, dat deze dieren na verloop van tijd zullen worden opge haald en vervoerd naar de „fabriek" waar zij worden geslacht, schoonge maakt en keurig in cellofaan verpakt. De man die aan de kippenboeren ge regelde afzet garandeert, is in vele ge vallen de voer-handelaar. Deze figuur is in tal van districten, waar pluimvee wordt grootgebracht, de centrale per soonlijkheid geworden, de man om wie alles draait en die tot op zekere hoogte zelfs „de baas" is geworden van de eer tijds voorkomen onafhankelijke boeren. Die voer-handelaar levert de boeren niet alleen het voedsel voor de kuikens en kippen, hij levert ook de kuikens zelf en maakt dan met die boeren een con tract over de verkoop van die dieren nadat zij binnen een bepaalde tijd opgefokt zullen zijn. Er bestaan contrac ten van zeer uiteenlopende aard. Soms wordt de boer niet anders dan een werkman, die een vast weekloon ont vangt, maar In andere gevallen wordt aan de kippenboer een bepaalde prys toegezegd per pond kippevlees of wordt er een afspraak gemaakt over een be paald percentage van de winst bij ver koop van de kippen aan een slachthuis. Regel is echter, dat niet de boer. doch de voer-handelaar het risico draagt van een eventueel verlies bij het aan de markt brengen van de dieren. Omdat echter de voer-handelaar het risico op zich neemt, krijgt hij ook het recht om toezicht te houden op het grootbrengen der kippen en zyn vertegenwoordigers reizen dan ook van boerderij naar boer derij om de hokken te controleren, de voedering te regelen, medicijnen te ver strekken enz. enz. Die uitdrukking „verticale integratie" wil zeggen, dat bepaalde fasen van het produktie-proces zijn verenigd of onder één controle gebracht. Tal van varian ten zijn mogelijk. De voer-handelaar kan ook een slachthuis gaan exploiteren en zelfs zou een groot winkel-concern wel alles onder beheer kunnen nemen: fabricage van voer, de verkoop ervan, het broeden van kuikens, het grootbrengen, het slachten en tenslotte het verkopen. Zo ver gaat de integratie doorgaans niet, maar ook gedeeltelijke integratie bevordert reeds een omzet ln het groot, een vaste afzet en in het alge meen een economische produktie, die lage prijzen met zich kan brengen. En juist omdat de binnenlandse markt voor de Amerikanen zo groot is en zo stabiel, kunnen zU zich zonder veel risico pogin gen tot export veroorloven. Een grote winst behoeft daarbij niet te worden gemaakt. Het is zeker niet de taak van een cor respondent in Amerika om suggesties te doen aan de kippenboeren in het vader land. Maar zowel in de produktie als in de distributie van kippen zal misschien in Nederland het een en ander gewijzigd moeten worden, wil men zich de kip niet van het brood laten eten!! (Van onze Haagse redactie) De laatste dag van 1958 heeft de heer E. Jansen, lid van het Groningse Be Quick, Austerlitzweg 8 ln Doorn, een klein fortuin geschonken. De heer Jan sen is n.L de enige deelnemer aan de KNVB-toto van J.l. zondag, die 14 uit slagen juist voorspelde. Hy komt hier door in het beslt van de eerste prijs van f 121.481.De tweede prys van f 52.064 wordt gedeeld tussen 38 deelnemers met 13 punten. By het bondsbureau is nog een tele fonische melding binnengekomen van Iemand, die vertelde dat zijn zoon even eens 14 uitslagen goed had voorspeld. Maar, zo vertelde de man, mijn zoon is nu op zee en ik weet niet van welke vereniging hij lid of donateur is. Het deel van het formulier, dat hU van zijn vereniging terugkrijgt, heeft hy ln zijn zak. De KNVB heeft echter in de afgelo pen dagen geen formulier met 14 goede uitslagen ontvangen, zodat zelfs in dien de man inderdaad 14 punten heeft behaald hij niet voor een prijs in aanmerking komt, omdat de termijn van inzending gesloten is. Waarom eigenlijk geen jeugd-Eurovisie, te beginnen in verband van de Benelux? (Van onze Brusselse correspondent Een Belgisch televisie tijdschrift heeft onder zijn lezers een enquête georganiseerd, waarbij het voornamelijk ging om de vraag of de t v.-pro gramma's een ingrijpende invloed op de gedragslijn der jeugd hebben. Veel Belgische ouders zijn namelijk nog tegenstan ders van een t.v.-appa- raat in huis. omdat zij vrezen, dat hun kinderen niet meer van het appa raat zullen zyn weg te slaan, wat alleen maar schadelijk is voor de stu die, het tijdig naar bed gaan, etc. Welnu, tot ve ler verbazing is de uit slag van de enquête van het Belgisch t.v.-orgaan verrassend positief. De ouders antwoordden op de vragen, dat 76 van de kinderen dezelfde schoolrapporten hebben als vroeger. Ongeveer 64 gaan geen minuut later naar bed en 68 spelen op straat of in de tuin net als vroeger. Veel hangt natuurlijk af van het gezag der ouders zelf. Televisie-critici zijn van oordeel, dat er in de Belgische t.v. te weinig jeugdprogramma's wor den uitgezonden. De belde 2enders Brussel- Vlaams en Brussel-Frans geven gezamenlijk onge veer 5 uren per week j eugdprogramma's. zodat de Jeugd in de gewesten, waar de Jongeren één taal verstaan, er nogal slecht afkomt. Het is ove rigens al een hele ver dienste, dat de meeste van die programma's en om. het voortreffelijk optreden van nonkel (oom) Bob en tante Lieve in de smaak vallen van de jonge kijkertjes. De Engelse B.B.C. zendt per week negen uren en de Franse t.v. zeven uur jeugdprogramma's uit. Is het niet mogelijk, mits de commentaren in het Ne derlands of het Frans worden gesproken, een soort jeugd-Eurovisie te organiseren, zo vragen critici zich af. Is er in derdaad een beter mid del denkbaar om de Jeugd vertrouwd te maken met de mentaliteit van hun buitenlandse maatjes? Men zou het alvast in Beneluxverband kunnen proberen In Squaw Valley in California wordt hard gewerkt om alles in ge reedheid te brengen voor de Olym pische Winterspelen, welke eind februari 1960 beginnen. Deze foto toont de bouw van een restaurant voor de atleten van het Olympische dorp. Paul Muni keert terug Paul Muni, een van de knappe ka rakterspelers van het witte doek, die zich de laatste jaren geheel aan het Amerikaanse toneel gewijd heeft, zal naar de film terugkeren in de hoofdrol van „The Last Angry Man", een ver filming van Gerald Greens in grote op lage verkochte roman, die ook in ons land al is verschenen onder de titel „De laatste nijdas". Het is het aangrijpende verhaal van een koppige huisdokter, die de moderne oppervlakkigheid en onge manierdheid niet kan zetten. Naast Muni zullen in deze door Da niel Mann te regisseren film ook David Wayne, Betsy Palmer. Luther Adler en Joanna Moore optreden. De politie van Frank fort is buitengewoon goed te spreken over het nieu we inbraakalarm dat een elektronentechnicus ont worpen heeft. De werking ervan berust op het be ginsel der magnetische velden en is, volgens de politie - en natuurlijk ook volgens de ontwerper - volkomen feilloos. In Hannover heeft de politie het apparaat aan uitvoerige proeven onder worpen. Het kan op twee manieren worden ge bruikt: men kan er een alarmschei op aansluiten, of een waarschuwingssein dat bijvoorbeeld bij de politie op de alarmering reageert. Het beginsel is eenvou dig. Het instrument wekt. zodra het in werking is gesteld, een sterk magne tisch veld op. Wanneer binnen dit magnetisch veld iets beweegt reageert het door via relais een stroomstoot op te wekken, die dan gebruikt kan worden om de eigenlijke alarmering te activeren. Zouden bijv. alle afde lingen van een grote op slagplaats met zo'n appa raat beveiligd worden, dan zou de politie op het moment dat ze gealar meerd wordt, weten waar de inbreker zich ophoudt. Die zal ongestoord door werken, omdat ln dit ge val het apparaat volko men geluidloos werkt! Maar het kan ook een stel alarmschellen, sire nes, claxons of andere la waai verwekkers in wer king stellen, die door de inbreker niet meer kun nen worden uitgescha keld. De uitvinder ls een tech nicus uit Garmlsch-Par- tenkirchen, Josef Paar. In januari brengt hij het ln de handel. Klanten die ondanks het apparaat toch bestolen worden geeft hij, vast ervan over tuigd dat het nooit zal gebeuren, de helft van de aanschaffingsprijs terug. Voor Amerikaanse klan ten wordt deze „schade loosstelling" verhoogd tot 75 van de prijs. Valse alarmering is met dit systeem uitgesloten, zegt Paar. En de installa tie is zo hecht dat aard bevingen of andere cala miteiten ze niet ln wer king zullen stellen, tenzij er iets gebeurt ln het magnetisch veld. Sterke spanning verwacht tussen regering en Congres (Van onze correspondent in Washington) Een paar dagen voor Kerstmis heeft president Eisenhower zyn gehele volk een soort „goede tijding" toegezonden, doch velen in den lande hebben daar over het hoofd geschud. Het is heel Zweedse ornithologen schrokken Alleen de koekoek blijft zichzelf trouw (Van onze correspondent in Stockholm) De Zweedse vogelvrien den zijn geschrokken! De radio bracht namelijk een programma over het zin gen van deze lieve dier tjes, die duizenden aan hun stem meenden te herkennen. Maar de luisteraars werden in hun verwachtingen bedrogen. Het waren namelijk vo gels. die de stemmen van andere soorten hadden overgenomen! Later werd gezegd, dat vele vogels „vreemde talen" leren, als zij in een ander milieu worden verplaatst. Nu moeten wy voorop stellen, dat de Zweden een zeer grote belangstel ling voor vogels hebben. Wij herinneren ons nog goed een vergadering van vijfhonderd natuurlief hebbers in de niet al te grote stad Skövde. Om de avond een beetje op te vrolijken had men een kleine wedstrijd georgani seerd. Op een band had men 3x8 verschillende vogelstemmen opgenomen en nu ging het erom, wie de meeste stemmen kon thuisbrengen. Kinderach tige vragen als kip en karakiet, papegaai of koe koek waren er natuurlijk niet bij. Wij herkenden niet één enkel stemmetje, maar tientallen luisteraars hadden alle 24 goed. Wie lang op het platteland heeft gewoond, heeft er zeker een beter oor voor. Voor vele mensen was het een verrassing te ho ren, dat verschillende vo gels in staat zijn de stem men van anderen na te bootsen. De Zweden heb ben voor dit experiment o.a. een vink uit zijn nestje genomen en in een milieu geplaatst, waar in het al gemeen geen vinken zijn. Toen de vink groot werd, kon zij weliswaar nog zingen, maar het was een heel andere melodie. Een ander experiment heeft men met een rood borstje uitgevoerd. Dit diertje werd tussen nach tegalen geplaatst. En zie daar: het roodborstje leerde voor driekwart de nachtegaal na te doen De uitzondering op deze regel is de koekoek, die zijn eigen taal trouw blijft. Ook al ls hij dooi de beste Bacgyogels om geven, toch blijft hij dom weg koekoeken, zegt Rune Bollvik, die zich met dit vraagstuk heeft bezig ge houden. Ook de kip is niet van haar wijs te brengen. Wel daarentegen de spreeuw, die een standaard-reper toire heeft, maar er steeds enkele noten aan toe voegt. Een spreeuw in Amsterdam vindt nu stel lig een ander mopje dan een spreeuw in Stock holm. Deze vogel pikt ge woon dat op, wat inspi rerend is. Er zijn ook vogels, die zich van niemand iets aantrekken en zingen, zo als zij gebekt zijn. Maar dat kan nogal verschillen tussen zuid- en noord- Zweden. Dan zijn er vogels, die meer dan één stem op hun zang hebben. De bol- lebof is volgens de Zwe den de .Jiarmsangare" harma nabootsen, sangare zangvogel). Dit beestje speelt het klaar, 10 tot 12 verschil lende fragmenten van vogelzangen vlug achter elkaar weer te geven. ongebruikelijk, dat de president, onge veer drie weken tevoren, de hoofdlijnen bekend maakt van de bevolking, die pas begin januari wordt gepubliceerd. Door gaans houdt men de cijfers angstvallig geheim. Heeft de regering wat extra-kerst vreugde willen byzetten aan het winter seizoen? Is dit een politieke manoeuvre, om later de Democraten te kunnen be schuldigen van roet-gooien n het kerstdiner van 1958? Wat het zij, één ding staat vast: de kerstvrede zal na 1 januari niet lang duren. Natuurlijk zou iedereen in Amerika wel graag willen, dat het mogelijk was om inderdaad zoals de president voorstelt een sluitende begroting te hebben. Maar de grote Democratische meerderheid in het Congres is van mening, dat de uitgaven veel hoger moeten zijn dan de president thans heeft voorgesteld. Sommige Democra ten vergelijken de president met een man, clie weet, dat hij terwille van zijn gezondheid hoognodig naar een dokter moet gaan, doch die daar maar van af ziet, omdat hij anders niet uit zal komen met zijn maandgeld. De „Washington Post" sprak in een hoofdartikel van „een vermoeide begroting van een ver moeide regering". Het totaal van de uitgaven, die Eisenhower noodzakelijk acht, is onge veer drie miljard lager dan algemeen werd verwacht. De president meent er te kunnen komen met 77 miljard. Velen achten het optimistisch, dat men ver wacht voldoende inkomsten te zullen krijgen om de balans in evenwicht te doen zijn. De president schijnt te den ken aan een nieuwe verhoging van het post tarief, doch het zal allerminst ge makkelijk zijn, die er door te krijgen in het Congres. Op 1 augustus van 1958 zijn de binnenlandse tarieven reeds om hoog gegaan en het heeft toen al moeite gekost om die maatregel aangenomen te krijgen. Te weinig voor bewapening MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RLJN. 80 decem ber Groenteveiling: waspeen A export (per kist) 3.90—4.80. Idem B export 3.20 4;; idem binnenland 25.10; spruiten I 6407. Idem n 2939; rode kool 11 15; boerenkool 1820; bloemkool (per 100 st.) 34; uien (per kist) 22.20; groene kool 11.80—11.90: witlof I 75—61. Idem II 2056; selderie (per 100 bo6) 14. Aan voer waspeen 50.000 kg., waarvan 10.000 kg. export werd verkocht. RUNSBURG, 30 december Bloemen veiling Flora: tulpen: Wlntergold 150 175; Lustige Witwe 170190; White Saei 125145; Early Queen 120—135; Krelage 118135; Ernmv Pach 170—195; Golden Harvest 200—220; Copland 200—225; De- meeter 200—215; Hlllegarde 110—135; Blauwe druifJea 4060; Chrysanten 100 140; Freesla 115175; Narcissen: Hello* 7580; Paper White 110125; Orag- fortt 100—115; Early Glory 80—96; Gol den Harvest 115130. alles per bos. Am. Anjers 2438; Hyacinten met bol: Pink Paerl 1536; Jan Bos 3049; L'Innocen- ce 2041; Bismarck 2940; Delftsblauw 2437, alles per stuk. Wat de uitgaven betreft, de Democra ten hebben reeds aangekondigd, dat zij ingrijpende voorstellen zullen doen in zake verbetering der scholen en de perfectionering van de gezondheidszorg. Huizenbouw, wegenaanleg en ontgin ning wensen zij eveneens krachtiger ter hand te nemen. Maar dit alles kost geld en hun streven gaat lijnrecht in tegen Menselijk gesproken; een de bezuiniging, die Eisenhower voor- 10 in alle talen. I stelt. Weliswaar heeft de president ver klaard, dat zijn defensie-begroting hoger zal zijn dan ooit in vredestijd het geval is geweest, maar die formule klinkt alleen maar indrukwekkend. Wat de regering aan bewapening wenst uit te geven, is veel en veel minder dan noodzakelijk geacht werd in de rappor ten van Rockefeller en Gaither. De Democraten hebben in het algemeen meer vertrouwen in die rapporten dan in het regeringsrecept. De begroting, die de regering zal in dienen, zal daarom aanleiding worden tot een lang en fel debat. Het lijkt waarschijnlijk, dat de relatie tussen regering en Congres heel gespannen zal worden. Dit Republikeinse bewind heeft thans reeds vier jaar geregeerd met een Congres, dat in meerderheid Democra tisch was! Nooit echter is die meerder heid zo indrukwekkend geweest als thans. Bovendien beginnen nu de laat ste twee jaren vóór de presidentsverkie zingen en in die periode is een Congres ook beslist niet op zijn tamst. De Democraten zullen ongetwijfeld wetten indienen waarvan de uitvoering meer geld zal kosten dan Eisenhower meent te kunnen uitgeven. In dat geval is een veto van de president waarschijn lijk. Het zal een veto zijn, dat maar juist effectief ls. Een meerderheid van tweederde kan het veto van de presi dent weer ongedaan maken en zulk een grote meerderheid zullen de Democra ten, als zij geen steun van Republikei nen krijgen, doorgaans juist niet kun nen bereiken. In verband met deze vooruitzichten klinkt Eisenhowers begrotingstijding meer als de bel. die het begin van een debat aankondigt, dan als een kerstklok die vrede verkondgt.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7