T De conjuctuur in opgaande lijn 1959 Wie doet er in 1959 mee?.... Normalisering der verhoudingen Onze beste wensen m tfz. Uw fotohandelaar ook in het komende jaar WOORD VAN BEZINNING RUIMTE VOOR DE STILTE i Kerkelijk Leven 97ste Jaargang Woensdag 31 december 1958 Derde blad no. 29633 Financieel jaaroverzicht (2) Nederland gereed voor een nieutve start (Van onze financiële medewerker) Gelijk wy in ons vorig artikel hebben opgemerkt, zijn het vooral de vermin derde industriële investeringen geweest, welke in het voorbijgegane jaar tot de ontspanning op de kapitaalmarkt hebben bijgedragen. In het eerste halfjaar zijn de totale investeringen in ons land, vergeleken met die van dezelfde periode van 1957, met rond 12 verminderd, bij de industrie bedroeg de teruggang zelfs 14 De mede hierdoor ontstane werkloosheid noopte ook de Nederlandse rege ring, in navolging van de V.S., de teugel der kredietbeperking ietwat te laten vieren en f 180 miljoen voor aanvullende werken beschikbaar te stellen teneinde een verdere stijging van de werkloosheid te voorkomen. Hoezeer dit doel moge worden toegejuicht, ook de regering zal moeten inzien, dat de werkgelegenheid in de naaste toekomst allereerst door het bedrijfsleven zal moeten worden geschapen, nadat dit in hoofdzaak tot de sanering van de kapitaalmarkt en de monetaire positie van ons land heeft meegewerkt. In welke mate dit het geval is ge weest, blykt zeer duidelijk uit de ont wikkeling van de Nederlandse handels balans, welke in 1957 het verontrustende tekort van f. 3800 miljoen aanwees en de voornaamste oorzaak was van het tekort van f. 600 miljoen op de beta lingsbalans. Vooral door de verminde ring van de bedrijfsvoorraden kon reeds in het eerste semester van 1958 het invoersaldo tot f. 910 miljoen dalen tegen f. 1361 miljoen in de tweede en f. 2465 miljoen in de eerste helft van het vorig jaar. Met een raming voor de maand december, kan het invoersaldo voor het tweede halfjaar van 1958 op rond f. 560 miljoen worden aangeno men, voor het gehele jaar op omstreeks f. 1500 miljoen, een resultaat, waartoe, gelijk wij de vorige week hebben aan getoond, ook de export in bescheiden mate heeft kunnen bijdragen. Als de Nederlandse betalingsbalans voor het jaar 1958 een overschot van rond f. IVz miljard zal aanwijzen, ge lijk te wachten is, zal dit dus in de eerste plaats aan de inkrimping van voorraden en de verminderde investe ringen van het bedrijfsleven zijn te danken, terwijl voorts de verkopen van effecten naar het buitenland daarbij een grote rol hebben gespeeld. Het is echter duidelijk, dat hierdoor het overschot op de betalingsbalans een min of meer geforceerd karakter draagt, evenals de nog steeds voort gaande stijging van de goud- en deviezenvoorraad bij de Nederlandsche Bank, die thans ca. f. 5200 miljoen bedraagt tegen rond f. 3900 miljoen by het begin van dit jaar en ruim f. 3000 miljoen op 9 september 1957. glaasje Vergadering der N.O.V. Volgend jaar beslissing aansluiting bij N.V.V. (Van onze Haagse redactie) Tydens de middagzitting van giste ren van de 13e algemene vergadering van de Nederlandse Onderwijzersver eniging, die in de Kurzaal te Scheve- ningen gehouden is, is het beleid van het hoofdbestuur met algemene stem men goedgekeurd. Enige voorstellen van afdelingen werden goedgekeurd en aanvaard. Zo o.a. een van de afde ling Den Haag, waarin voorgesteld werd dat tijdens de volgend jaar te houden algemene vergadering reeds beslist zal worden over wel of niet aansluiting by het NVV. Het hoofd bestuur van de N.O.V. was tegen dit voorstel, omdat het by zijn mening bleef, dat het voor een grondige voor lichting en discussie gewenst is, zulk een beslissing pas in 1960 te nemen. Na uitvoerig debat werd het Haagse voorstel evenwel aanvaard. Het rapport commissie-herziening N.O.V.-programma werd met een stem tegen goedgekeurd. Het rapport com missie-vakantiebesteding werd, vanwege de tijdnood, waarin de vergadering gis termiddag kwam te verkeren, aangehou den tot het volgend congres. In dit rap port wordt o.a. aangevoerd, dat het kin dervakantiewerk meer ook in de belang stelling van de onderwijzers moet komen. De afdeling-Amsterdam kwam met een voorstel om eens na te gaan of het niet nodig zou zijn door een commissie te doen onderzoeken, of er pedagogische consequenties verbonden zijn aan de te verwachten invoering van de 5-daagse werkweek, en zo ja, welke maatregelen er dan door het onderwijs genomen die nen te worden. Dit voorstel werd met algemene stemmen aanvaard. Tenslotte werd 's middags afscheid genomen van het hoofdbestuurslid de heer A. Meijer. Deze tweede congresdag werd beslo ten met een feestavond, waarbij optrad het Haags studentencabaret, alsmede Georgette Hagedoorn en Pierre Ver- donck. JACKY VONK GEVONDEN Gistermiddag heeft men uit de Oude gracht te Utrecht met een sleepdreg het stoffelijk overschot opgehaald van de 7- Jarige Jacky Vonk, die sedert woensdag voor Kerstmis te Utrecht werd vermist. Een boot van de Rijkspolitie te water, bemand met twee man van de Rijks politie, een hoofdagent van de kinder politie en een werkman van de gemeen- teremiging, was ingeschakeld bij het onderzoek. Op genoemd tijdstip vond men het lijkje onder de Weesbrug over de Oudegracht, 3'.- meter uit de kant en op ongeveer 150 meter afstand van de ouderlijke woning van de jongen. Dr. E. L. KRAMER VOORZITTER CURATORIUM R.C.N. By K. b. van 22 december 1958 is met ingang van 1 januari 1959 benoemd tot voorzitter van het curatorium van de Stichting Reactor Centrum Nederland dr. E. L. Kramer te Wassenaar. De heer Kramer volgt in deze functie de heer Hirschfeld op, aan wie H M. de Koningin op zyn verzoek met ingang van dezelfde datum ontslag heeft ver leend onder dankbetuiging voor de in die functie verleende diensten. Van een normaal overschot op de betalingsbalans zal eerst weer sprake kunnen zijn als dit zonder verkoop van effecten en met een stygende invoer van grondstoffen mogelijk blijkt, d.w.z. als het in hoofdzaak door een verdere vergroting van de export ontstaat. De werkloosheid zal dus niet in de eerste plaats moeten worden bestreden door het uitvoeren van overheidswerken, maar door het stimuleren van rendabele bedrijfsinvesteringen, waaraan ook de belastingpolitiek ondergeschikt moet worden gemaakt. Niettemin is er by een terugblik op het afgelopen jaar alle reden om met dankbaarheid van de hierboven ge noemde cijfers kennis te nemen. Want zij illustreren een zodanige verster king van Nederlands monetaire posi tie, dat van wantrouwen ten aanzien van de gulden, gelijk dit in de tweede helft van 1957 in ontsparing, kapitaal- vlucht en een agio van de effecten dollar tot uitdrukking kwam, geen sprake meer is. De depreciatie van de gulden heeft voor een appreciatie plaats gemaakt. Hierbij heeft zich in de loop van het jaar ook het merkwaardige verschynsel voorgedaan, dat recessie en vrees voor een depressie van langere duur, de spaarzin van de Nederlandse bevolking heeft gestimuleerd. Terwyl het totale spaartegoed van r.p.b., bondsspaarban ken en boerenleenbanken in 1957 niet meer dan met f. 250 miljoen steeg, heb ben de eerste elf maanden van 1958 een spaaroverschot van ruim f.. 700 miljoen opgeleverd. Het was dus een samenspel van factoren vermindering van het nadelig saldo op de handelsbalans, ver koop van effecten naar het buitenland, terugkerend vertrouwen in de gulden en ëen geleidelijke toeneming van de besparingen waaraan de verruiming van de geld- en kapitaalmarkt moet worden toegeschreven. Tot op zekere hoogte geldt dit verschijnsel voor de meeste landen van West-Europa, dat zich onder de Invloed van de recessie economisch en financieel van de V.S. minder afhankelijk heeflt gemaakt. Tegenover een vermindering van het importsaldo der Europese landen staat voor 1958 een daling van het Ameri kaanse exportoverschot van drie-en- en-half miljard dollar tot 1.9 miljard dollar, tengevolge waarvan een bedrag van rond 2 miljard dollar aan goud uit de V.S. aan West-Europa ten goede kwam. Hierdoor wordt door een deel verklaard, dat, terwijl de meeste landen van ons werelddeel tot een geleidelijke discontoverlaging konden besluiten, de V.S. na een verlaging tot een-en-driekwart procent, in april 1958, sindsdien tweemaal tot een verhoging zijn overgegaan. Advertentie VOTO-CIME LEIDEN BREESTRAAT 123 - TEL. 21851 HAARL.STR. 102 - TEL. 32778 NOORDEINDE 30 - TEL. 23324 DB oudejaarsavond beeft by uitstek het karakter van een bezmningaavond. AI wordt het steeds moeilijker om eens rustig, in de stilte, over ons leven na te denken. Voor heel velen althans. Mogelijk hebt U die er toe komt dit te lezen, meer tyd om U te bezinnen dan U lief is. Wy verschillen als mensen zoveel van elkaar in karakter, in leef tyd:, in omstandigheden, dat het me haast onmogelyk is aan uw bezinning enige leiding te geven. Bovendien wil de een op oudejaarsavond graag bijna zwelgen in het gevoelige, terwyl anderen hiervan niets moeten hebben. Een oudejaarsavond zonder het „Uren. dagen, maan- zien. Maar dat wat verleden tyd is geworden is ons niet verbor gen. God heeft hier stellig de bedoeling mee dat wij in het ver leden aanleiding zullen vinden Hem te danken. Stil-zijn is al leen rijk voor Gods aangezicht, beantwoordt althans alleen zo aan haar doel. Zelfs als het verleden ons be schaamt voor Zijn aangezicht, is de herinnering rijk. Onze klei maan liever. De luidruchtigheid van velen heeft behalve mogelyk met dankbaarheid toch ook wel met dit verdringen te maken. Toch hebben we het gesprek met God. zelfs als we vol vragen zit ten,'nodig. Hy is de Heiland die heelt en troost. Ja, als ons ver leden niet zo mooi is in deze zin dat we met zelfverwijten rond lopen, ook dan is het goed ons dit te herinneren, opdat het ver leden ons een steun zal worden voor onze geestelyke groei. Er zijn onherstelbare dingen die al leen goed komen doordat we ze belijden voor Gods aangezicht. Dan zyn ze ons vergeven. Het is nodig, ook tegenover elkaar, het verkeerde verleden niet einde- r den jaren" is een mislukking voor de een en een uitkomst voor de ander. Ik hoop dat U hetzy in de kerk, hetzij thuis, hetzij daar waar U nu bent gelegenheid zult zoeken om stil te zijn. Ons leven verarmt als we de stilte niet kennen. Denk eens terug aan het jaar dat voorbyging. Wat sohiet U te binnen? Hoe hebt U het verwerkt? Vergeet de ge wone dingen niet. Er is voor heel velen reden om dankbaar te zijn We hebben zoveel. Wy hier iri het westen. Overvloed dikwijls, betrekkelijke vrede, vrijheid. Mensen om ons heen die we liefhebben en ons lief hebben. Het stil-zljn verdiept onze dankbaarheid. De herinne ring is een wondere gave. De toekomst kunnen we niet over- ne gedachten, ons ongeloof zet God in het verrassend handelen van Zijn barmhartige levenslei ding Als iemand mij in de reden wil vallen met zyn of haar „ge val", dan begrijp ik dat best. Met opzet echter stelde ik het mooie en goede voorop. Opdat wij niet vergeten. Ik weet ook wel dat de wereld geen paradijs is. Veel is er niet goed. Ook in ons land ontbreekt wel het een en ander, op maatschappelijk, politiek en kerkelijk terrein. Er is genoeg dat ons reden geeft tot teleurstelling. En verscheidenen van ons misschien uzelf, worden in de stilte verdrietig om dat donkere wat ook in de herinne ring zich heeft vastgezet. Dat maakt stil-zyn zelfs moeilyk. We verdringen soms het donker loos mee te zeulen, maar het te laten rusten. Zo kan het stil-zijn ons ver nieuwen. Dan kunnen we weer verder, het nieuwe jaar in. Daar bij mogen we weten dat God uit eindelijk al wat oud en lelijk en erg is verleden tyd zal doen worden zodat alleen het nieuwe, goede, dat Hij schept er zyn zal Veel is van de toekomst ons ver borgen, maar dit niet. In ieder geval leven we allen op Jezus aan. Anders zou het kerstfeest illusie zyn geweest. Laat Hij op wg naar Hem, in „het jaar on- zes Heeren 1959". dat wil zeggen dat ook 1959 van Jezus is, uw gids zijn. Dan verdwalen we- niet in de verwarring der tyden. H. Bouter, herv. predikant te Leiden. NED. HERV. KERK Beroepen te Zoetermeer A. Klein Kra nenburg te Hilversum; te Veghel en Uden S. Bran<Lsma, vicaris te Uithoorn; te ötrieefkerk J. Wieman te Oude water. Be dankt voor Waspik (toez.) J. J. de Heer te Babylonlënbroek. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Evereest-Dedemsvaart H. Pool. kand. te Zeist. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Edmonton en Red Deer (Alberta. Canada). Free Chr. Ref. Church) C. den Hertog te LJmuiden. Bedankt voor Doornspijk-Elburg J. Brons te Mijdrecht. GEREF. KERKEN Beroep te Assen (vac. G. P. Hartvelt) K. A. Firet te Overschle. NU denkt U natuurlijk, dat U met al uw hebbelijkheid- jes en onhebbelykheidjes van vandaag op morgen op slag „schoon sohip" gaat maken! Al uw schulden betalen, geeti cent overbodig uitgeven het ideaal van alle Scrooges! geen rokertje, geen drankje meer, prompt op en prompt naar bed, nooit één enkel déraillement je, enfin een voorbeeldig en tege- lykertijd een stomvervelend mens: dèt zult U in 1959 zyn. U belooft het uzelf, U belooft het alle anderen en allen hopen welnee vertrouwen er op, dat U dat allemaal en nog véél meer een héél jaar lang volbrengen zult. En op hetzelfde moment is er een klein piepstemmetje in U, dat zegt: „M'n hemel, wat zal er van terecht komen?" INTUSSEN, zó en niet anders, met de beste voornemens be zield ziet U het nieuwe jaar tegemoet. Een jaar, dat U als gevolg daarvan niet anders dan .geluk en voorspoed" kan brengen. 't Wordt, ondanks alle mate riele en geestelyke problemen, waarvoor het leven U stellen zal, een recordjaar van het goede! Omdat U het nu allemaal zo prachtig meent. Ge denkt het vast en zeker op deze van mi nuut tot minuut heerlijk ver zorgde Oudejaarsavond, met af wisselend het babbeltje van Wim Kan door de radio en pre cies uitgekiend daarna Slees- wyks revue met Snip en Snap voor de televisie als twee enorme hoogtepunten van het jolijt. Er is, zo „tussendoor", natuur lijk ook nog wel ruimte voor een stichtelijk woord en wat bezin ning, maar het Ifjkt alsof dat er tegenwoordig voor velen nog maar zo'n 'beetje by hangt „Vooral niet meer te ernstig zyn op een avond als deze", zeggen ze Dat was vroeger wel eens anders. HE7T is zeker beter optimis tisch het nieuwe jaar in te gaan, dan overwoekerd •te zyn door zwart pessimisme. Natuurlijk ziet het er allemaal niet zo héél erg knus uit. Kroesj tsjef en Gromyko blazen van de hoge toren eti wanneer Berlyn mocht vallen, ziet het er voor ons ook niet best uit Soekarno zit op het vinketouw, om Nieuw-Guinea weg te kapen, Nasser heeft verderreikende plannen dan alleen maar zyn V.A.R.; ja. iedereen kan nog wel een héél lystje zaken noemen, die roet in het eten kunnen gooien. Dat alles mag vanavond de pret niet hinderen. Tussen de oesters en de olie bollen door, kunnen we ook denken aan het mooie, dat ons omringt. En dan zal het mis schien allemaal meevallen. U kunt een traan laten om wat voorby ging en onherroe- f pelijk niet. terug komt, maar er blyft altyd de hoop, die leven doet. Hoop op een gelukkiger toekomst! VOOR de een zal die be staan uit harmonie onder de mensen, voor de ander betekent zij een dikke prijs uit de voetbalpool een derde zweert bij gezondheid, een vierde is al blij. als hy nog voor één jaax het leven mag houden. Kortom: als we straks over zien wat het oude jaar aan zorg en zegen gaf. zitten, we tegelij kertijd in twijfel over wat ko men igaat. Laten we het op het tweede, de zegen houden! 't Hoeft niet zo héél veel te zyn, dat een mens gelukkig maakt. Als we nu met z'n allen pro beren alle anderen wat geluk te geven, dan kan het een best jaar worden! Eisenhower, Adenauer, Mac- millan, De Gaulle en Kroesjtsjef heffen het glas al op! De oudejaarsavond is kort. Met de „voornemens" is het dus gauw gedaan. Dan na twaalf uur, komt het op de „daden" aan! Wie doet er mee?.... FANTASIO Familiedrama te Hilversum (Speciale berichtgeving) Een vreselyk familiedrama heeft zich gisteravond omstreeks half negen in een bovenwoning aan de Johan Geradtsweg, te Hilversum, afgespeeld. Tydens een korte afwezigheid van zyn vrouw, die naar een gymnastiekles was, heeft daar een vader, vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijstering, zijn zeven jarig zoontje, dat op een zol derkamertje lag te slapen, met een ha mer de schedel ingeslagen en vervolgens zyn andere zoon. een jongeman van omstreeks twintig jaar, met hetzelfde wapen levensgevaarlyk aan het hoofd verwond. De dader, een 42-jarige boek houder, is vervolgens naar het politie bureau gelopen om zichzelf aan te ge ven. Hij schynt iets ingenomen te heb ben en is later in bewusteloze toestand in het ziekenhuis opgenomen. Uit een brief, die hij voor zyn vrouw had achtergelaten, bleek dat de man in een zwaarmoedige toestand heeft ver keerd en geobsedeerd is geweest door de gedachte dat er noch voor hem zelf, noch voor zyn beide kinderen een hoop volle toekomst was weggelegd. Borstbeeld en legpenning voor mr. dr. L. N. Deckers Afscheid van de A.N.V.V. Een borstbeeld en een zilveren leg penning zullen getuigenis zijn van het vruchtbare werk, dat Staatsraad mr. dr L. N. Deckers als voorzitter van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenver- I keer ANW gedurende 19 jaar heeft ge- I daan. Zeer vele vooraanstaanden op het i brede terrein van verkeer, vervoer en j toerisme kwamen naar de afscheidsre ceptie van dr. Deckers, die het „met driekwart eeuw achter de steven" welle- I tjes vindt en nu in volle fleur nog hoopt op een reeks jaren voor zijn eigen ge noegen. Maar voordat hem dit genoegen werd gegund mat de voorzitter van het hul- 1 digingscomité uit de Nederlandse VVV's ir L. T. van der Wal, oud-directeur der Zuiderzeewerken, de verdiensten van dr. Deckers breed uit. Namens de ANW werd de reeds zeer vele jaren niet ver leende zilveren legpenning van het na tionale toeristenbureau van harte aan d( scheidende voorzitter overhandigd. Bovendien zal in het gebouw van de ANW een door een aan te wijzen kunstenaar een borstbeeld van de schei dende voorzitter worden gebeiteld. In 19 jaar, aldus de heer Deckers, heeft het toerisme naar en in Neder land een geweldige opvlucht beleefd, dank zy gezamenlijke krachtsinspan ning op nationaal niveau. „Ofschoon vriendschap het afscheid verzwaart, is er de tijd van komen en van gaan, die ook mij gebiedt de leiding aan een jon gere, vitale en deskundige man over te dragen. Ik hoop, dat hij onder Gods ze gen de ANW met kracht en voortva rendheid tot steeds groter bloei zal brengen". Deze afscheidsontvangst werd bezocht door o.a. het vrywel voltallige directo rium van de ANWB, de directies van reisbureaus, reisverenigingen, provin ciale en plaatselyke VW's, het Ned. Verkeerinstituut. bankwezen, scheep vaart- en luchtvaartmaatschappijen, spoorwegen. Kamers van Koophandel, de Keukenhof. Horeca en andere orga nisaties. Hartelijk hulde werd gebracht namens het bestuur van de ANW door mr. Her man Vlug uit Rotterdam, vice-voorzit ter van de ANW, die borstbeeld en zil veren legpenning aanbood. In 1958 werd 125 miljoen bij de R.P.S. gespaard TOTNUTOE 35.000 JEUGDSPAARDERS Volgens voorlopige gegevens werd bij de Rijkspostspaarbank in 1958 het hoogste ingelegd bedrag geboekt sinds 1946, n.l. 740 miljoen gulden. Uitbe taald werd 615 miljoen gulden. Er werd dus circa 125 miljoen gulden bij de R.P.S. gespaard. Na bijschrijving van de over 1958 verschuldigde rente ad. 60 miljoen gulden bedraagt het totale tegoed rond 2130 miljoen gul den. Het aantal deelnemers aan de sinds 1 oktober 1958 voor jongeren van 15 txn. 20 jaar geopende mogelykheid tot het sluiten van een jeugdspaarovereenkomst tot dusverre ciroa 35.000. Vragen over papierprijs De Tweede-Kamerleden Peschar en Vrolyk hebben aan de ministers van Economische Zaken en van Financiën a.i. de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Is het juist, dat met ingang van 1 januari a.s. een 3 procent prijsver hoging van het in het binnenland ge produceerde papier te verwachten is? 2. Is deze prijsverhoging in het kader van een door de regering te voeren prysstabilisatiebeleid aanvaardbaar? 3. Is het voorts juist, dat op korte ter- myn een verhoging van de omzetbe lasting op papier by invoer te ver wachten is? 4 Hoe hoog is het huidige invoerrecht op papier en hoe verhoudt dit zich tot overeenkomstige rechten in de overige EE.G.-landen? 5. Is de regering bereid te overwegen of de, in vraag 1 bedoelde, eventuele prysverhoging te voorkomen is door, indien het in vraag 2 bedoelde prys stabilisatiebeleid hiertoe niet zou kunnen bydragen, het invoerrecht op papier gedeeltelyk te schorsen? Geen deviezenaanwas Volgens de laatste weekstaat van de Ned. Bank in 1958, is er geen aanwas ge weest van deviezen. Goud en deviezen samen zijn vrywel in balans gebleven met een totaal van f.5468 miljoen. Jubileum Ned. Instituut Landbouwkundige Ingenieurs In Utrecht heeft het Nederlands In stituut van Landbouwkundige Inge nieurs gisteren zyn vyf tig jarig bestaan gevierd. De voorzitter van het N.I.L.I., ir. D. S. Tuynman, pleitte in zyn jubi leumrede voor een verbetering van de materiële positie van de academisch gevormden. Volgens hem schiet de materiële kwalificering der intellec tuelen nameiyk vaak in belangrijke mate tekort. Ter gelegenheid van het gouden jubileum van het Instituut is een boek verschenen, waarin specialisten verschil lende onderwerpen op landbouwweten- schappelijk gebied behandelden. Het boek, dat dankzy de medewerking van het Wagenings Hogeschoolfonds uitge geven kon worden, is in het Engels ver taald en geïllustreerd met 60 foto's. Het heeft tot doel het geven van grotere bekendheid aan het werk der Wage- ningse ingenieurs en het introduceren van jonge Wageningers in de gehele wereld. Het zal onder de titel „Men behind agriculture" ook bulten Neder land worden verspreid. Maak Berlijn hoofdkwartier van V.N., schrijft Spaatz Generaal Carl Spaatz, voormalig staf chef van de Amerikaanse luchtmacht, schryft in het weekblad „Newsweek", dat de beste manier om de Berlynse kwestie te regelen z.i. is van de stad „een permanent hoofdkwartier van de V N." te maken. Hy voegt hieraan toe, dat dit idee niet van hem afkomstig is, maar van John Wiley, ex-ambassadeur van de V.S. Als men dit doet, aldus Spaatz, zal Berlijn grondgebied van de V.N. worden zoals Vaticaanstad grondgebied van de R.-K. Kerk is. Als zetel van de V..N. zal Berlyn een echte internationale stad zyn, waarvan de integriteit zal worden gewaarborgd door alle leden van de V.N., de Sovjet- Unie inbgrepen, zo besluit Spaatz. Joanovici gearesteerd De Franse politie heeft gisteren in Marseille de schroothandelaar Joseph Joanovici gearresteerd, die zich schuldig zou hebben gemaakt aan belastingont duiking toen hy nog in Frankrijk ver toefde. Joanovici bevond zich aan boord van het Israëlische schip „Theodoor Herzl", dat dinsdag de haven van Mar seille binnenliep. De 53-jarige Joanovici moest Israël verlaten waarheen hy ge vlucht was. Frankryk had de regering van Israël verscheidene malen om uit levering verzocht van deze uit Roeme nië afkomstige miljonair, die ruim 40 miljoen gulden zou hebben verdiend met het verkopen van schroot aan de Duitsers tydens de tweede wereldoorlog. Hy is in 1949 in Frankryk veroordeeld tot vyf jaar gevangenisstraf wegens collaboratie.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5