FIDEL CASTRO'S OPTREDEN WORDT STEEDS KRACHTIGER Frankrijks protectionisme door saneringsmaatregelen verpulverd nr V li - rzu 97ste jaargang Woensdag 31 december 1958 Tweede blad no. 29633 HEVIGE GEVECHTEN IN CUBA Geruchten spreken over duizenden doden In Santa Clara, de hoofdstad van de Cubaanse provincie Las Villas, zijn thans hevige straatgevechten aan de gang tussen de rebellen van Fidel Castro en regeringstroepen. Vlieg tuigen van de regering bombarderen en beschieten de opstandelingen. De verbindingen met de stad, die 150.000 inwoners telt, zijn verbroken. Volgens onbevestigde berichten zouder er dui zenden militairen, burgers en opstan delingen zijn gedood. Woordvoerders van de Cubaanse regering hebben deze berichten echter als „belachelijk' bestempeld. Maar het feit ligt er, dat de opstan delingen nu reeds sinds ongeveer een week in opmars zijn. Het regerings leger, dat niet tegen hen is opgewassen, vecht, maar trekt zich verder terug. Het laat de rebellen in het bezit van steeds groter wordende grondgebieden. De vraag is hoelang president Batista het op deze wijze nog denkt te kunnen volhouden tegen de advocaat Castro, die hy niet serieus nam, toen deze kort na Batista's politieke kleurbekentenis het oerwoud introk met een kist sigaren en één geweer. Hij begon met 25 aanhan gers, maar nu kan hij beschikken over een legertje van tienduizend enthousiaste mannen Een vastomlijnd programma heeft hij niet bekend gemaakt, maar zijn opstand is direct gericht tegen het be wind van Batista. Zeventien jaar heeft Batista nu geregeerd. Hij zal het, zo kan men in Havanna horen zeggen, niet lang meer bolwerken. Zolang de rebellen in de provincie blijven, kan Batista ze nog de baas, omdat in zijn regime de staat eigenlijk alleen Havanna is. Maar zou Castro en zijn onafhankelijke me destander Cartos Prio Socarras besluiten naar Havanna op te rukken, dan dreigt de catastrofe. Munitie opgeblazen Gisteren zijn de opstandelingen reeds in het hartje van de provincie Bijzondere onderscheiding voor de heer A. M. H. Schepman (Speciale berichtgeving) In de grote ontspanningszaal van J. B. Wolters uitgeversmaatschappij N.V. te Groningen hebben zeer velen gister middag de hand gedrukt van de schei dende directeur A.M.H. Schepman, De heer G. F. Dalenoord, voorzitter van het Departement Groningen van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel, had een zeer bijzondere boodschap. Hij over handigde dr. Schepman de grote legpen ning van de Maatschappij, een onder scheiding die slechts zelden wordt toe gekend. De heer Dalenoord zei o.m. dat de ver diensten van dr. Schepman ver uitgaan boven die van het eigen bedrijf, zelfs boven die van provincie of van ons land. De verdiensten van de scheidende direc teur hebben op internaionaal vlak gele gen, aldus de heer Dalenoord. De voorzitter van de Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boek handels, de heer G. Naeff, uit Gorin- ohem, bood dr Schepman een modern bronzen beeld aan, een fluitspeler voor stellende. De voorzitter van de Kon. Ned. Uitgeversbond, de heer J. A. G. Kok, uit Kampen schetste de grote verdiensten van dr. Schepman. Mr. J. A. Schreuder eveneens directeur van de Uitgevers maatschappij J. B. Wolters, bood een zeer bijzonder cadeau aan. Naimens het bedrijf overhandigde hij de scheidende directeur een album „Amicorum". In dit boek zijn vele citaten bijeengebracht uit brieven, die auteurs aan de heer Schep man in de loop der jaren hebben ge- schreven. Vele van deze schrijvers woon den de afscheidsbijeenkomst bij. Later op de middag kwamen ook anderen dan alleen vakrelaties ter receptie. Uit het gehele land was de onderwijswereld van hoog tot laag vertegenwoordigd. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Anneke, dr. van C. Heijkoop en A. van Grosscurt; Jozef Maria Ema nuel. zn. van C. J. A. van der Vooren en W. O. Hekker. WARMOND Onder toezicht van de plaatselijke brandweer zullen vrijdag 2 januari a.s. de kerstbomen worden verbrand. VOORSCHOTEN Bevorderd De heer W. Kamphorst, opperschipper bij de Kon. Marine, is met ingang van 1 januari 1959 bevor derd tot luitenant-ter-ze» van vakdien sten, 2de klas. Medische Dienst VOOR NIEUWJAARSDAG Leiderdorp Dokter E. J. Hoefman, Hoofdstraat 40, tel. 30070 (van Oude jaar 18 uur tot Nieuwjaar 24 uur). Warmond Dokter A. W. Bots, tel. K 2532 - 7393. Oegstgeest Dokter J. H. Meissner, L. de Colignylaan 19, tel. 24865 (van hedenavond 6 uur tot vrijdagmorgen 7 uur). Wassenaar Dokter H. W. Plink, Lange Kerkdam 66, tel. 2075 (Noord) en dokter B. A. Geerlings, Storm v. 's-Gra- vesandeweg 64, tel. 2137 (Zuid). (De dienst duurt van hedenmiddag 4 uur tot vrijdagmorgen 8 uur). Apotheek: dr. Siderius, Johan de Wittstraat 9. telef. 3806 (van morgenochtend 8 uur tot za terdagmorgen 8 uur). Havanna doorgedrongen en hebben een overval gepleegd op een munitiedeport. De munitie in de grote opslagplaatsen, die zij niet konden meenemen, werd op geblazen. Soldaten van de Cubaanse regering zouden bij honderden overlopen naar de opstandelingen van Fidel Castro, aldus heeft een correspondent van het Ame rikaanse blad „Chicago Tribune" ge meld. Bij Santa Clara zouden vierhon derd soldaten met een pantsertrein naar de rebellen zijn overgegaan. Een vertegenwoordiger van Fidel Castro te New York, Betancourt, zei dinsdag, dat naar schatting reeds 3000 tot 4000 regeringssoldaten in de provin cie Las Villas zich aan de opstandelin gen hebben overgegeven. Een radiozender van de opstandelin gen kondigde gisteren aan, dat de rege ring van Batista zeer binnenkort valt. De Cubaanse regering daarentegen maakte bekend, dat haar troepen de overhand hebben gekregen bij de ge vechten. Een 10- en een 12-jarige zoon van president Batista zfjn gisteren in ge zelschap van hun grootvader en vijf andere Cubanen te New-York aange komen. De grootvader zei, dat de jon gens te New-York zjjn gekomen voor hun jaarlijkse reis naar het noorden „om sneeuw te zien". De K.N.Z.H.R.M. redde 44 mensen In 1958 zijn de reddingboten van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij 89 maal uitgeva ren om diensten te verlenen. Behalve voor koopvaardijschepen, vis sersvaartuigen en jachten (varende on der Amerikaanse, Belgische, Duitse, En gelse, Nederlandse, Noorse, Poolse en Zweedse vlag) zijn de reddingboten ook vele malen uitgevaren om gewonde of zieke schepelingen over te nemen. In totaal werden door de reddingboten 44 mensen behouden aan wal gebracht, waardoor het totaal aantal geredden sedert de oprichting van de K.N.Z.H. R.M. is gestegen tot 8248. De zwaarste en langste reddingtocht in 1958 maakt de Insulinde (station Oostmahorn) welke boot tijdens vlie gend stormweer op 16 oktober uitvoer om assistentie te verlenen aan de Ne derlandse kustvaarder Willem, die 55 zeemijlen benoorden Oostmahorn in moeilijkheden verkeerde. In de loop van 1959 zullen drie, thans in aanbouw zijnde, nieuwe reddingboten aan de vloot worden toegevoegd t.w. een grote motorreddingboot van het type Prins Hendrik, een motorstrandredding- boot en een motorreddingvlet. LEEFTIJDSGRENS KANDIDATEN MIDDENSTANDSEXAMEN 17 JAAR? Het bestuur van de lerarenvereniging van het Instituut voor Middenstands ontwikkeling heeft tijdens het congres van dit instituut en de herdenking van het 10-jarig bestaan van de I.M.O. lerarenvereniging die te Lochem werden gehouden, toegezegd met de contact- raad, waarin de drie instellingen op het gebied van het middenstandsonderwijs samenwerken, overleg te plegen om de leeftijdsgrens van kandidaten voor het middenstandsexamen te verhogen van 16 tot 17 jaar. Tevens werd een voor stel om de honoraria voor de examen functionarissen te verhogen aangeno men en werd besloten de datum van aangifte voor het middenstandsexamen met een maand te vervroegen. De voorzitter van de lerarenvereni ging. de heer Hage memoreerde, dat de vereniging tijdens haar 10-jarig be staan veel nuttig werk heeft verricht ten aanzien van de intellectuele ont wikkeling van de jonge middenstan ders. Spr. hoopte dat in de nieuwe wet op het voortgezet en middelbaar on derwijs een geheel eigen plaats zal wor den toegekend aan het middenstands- onderwijs. De aftredende bestuursleden, de heren A. Klevering, F. H. van der Veen en J. Krediet werden herkozen. pilllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllliiiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliilillililiilllllliiM Parijs schijnt zich van ene dag op andere tot het liberalisme bekeerd te hebben Opmerkelijke lijst van vrije goederen (Van onze correspondent in Parijs). Naarmate de Franse regering meer bijzonderheden bekend maakt over haar nieuwe economische plannen op bin nen- en vooral buitenlands gebied, nei gen deskundige waarnemers sterker over naar de indruk of de overtuiging, dat het Frankrijk van generaal De Gaulle ook in dit domein een ware revolutie heeft ontketend. De Franse staatscourant heeft nu op 35 pagina's de artikelen gepubliceerd, waarvan de invoer sinds deze week ge heel vrq is gegeven. Zoals men weet, heeft Parijs om de grieven van Londen te weerleggen, dat het terwille van de euromarkt zijn ver plichtingen jegens de O.E.E.S. zou ver zaken. zijn liberalisatieciifer van 40 pet. tot 90 pet. verhoogd. Voor dat op 8 juni 1957 Frankrijk zijn grenzen voor vrijwel alle invoer af sloot, had het een cijfer van 82 pet. be reikt. Deze Franse maatregel, waardoor de tegenstellingen tussen „de zes" en „de elf", ofwel tussen Parijs en Londen, in het kader van de organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking zou den kunnen worden verminderd, zo niet overbrugd, is in Engeland met waardering, instemming en loyaliteit begroet. Londen moet Parijs zelfs hebben voorgesteld financiële steun te verle nen om doelmatig tegen deviezen-spe- culanten en andere profiteurs op te kunnen treden. Doch intussen worden ook buiten het kader van de O.E.E.S. en speciaal in de dollar-zone. de invoerbe perkingen herzien, waarbij in het bij zonder grondstoffen voor 50 pet. gelibe raliseerd zullen worden. Opvallend is dat in de lijst van de geliberaliseerde artikelen, die nu bekend is gemaakt, aan textielgoederen, ster ker nog dan aan chemische produkten, een bevoorrechte plaats is ingeruimd. Het is vooral zelfs wel de textiel, die het verschil van 8 pot. beslaat tussen de liberalisatie-cijfers inzake de import- produkten van juni '57 en december '58. Alleen sommige synthetische tex- tielstoffen, zoals fibraan, vallen nog buiten de liberalisatiemaatregelen. Ook bij de Frans-Nederlandse Kamer van Koophandel was men gis teren uiteraard bijzonder goed te spre ken over deze economische revolutie, waardoor het Franse protectionisme nu vrijwel verpulverd schijnt te zijn. Niettemin zijn de invoervergunnin gen. zo merkte men hier op. officieel nog niet afgeschaft. Nederlandse ex porteurs moeten zich dus nog altijd met hun Franse collega's, importeurs of transitohandelaren, in verbinding blij ven stellen om hun artikelen in Frank rijk in te kunnen blijven voeren. Ook die formaliteit zal eohter waarschijn lijk dezer dagen, zo meende men op het secretariaat van de Frans-Nederlandse Kamer van Koophandel, worden opge heven. Niet minder opmerkelijk is het dat ook de wol-invoer nu geheel i§ vrijge maakt. Tot dusverre fungeerde de wol als een soort politiek-economisch wis selgeld, dat speciaal bij het sluiten van belangrijke handelsakkoorden met lan den als Egypte, de Sovjet-Unie of Mexico door Parijs werd gebruikt. Frankrijk schijnt zich dus van de ene dag op de andere tot het conse quente liberalisme bekeerd te hebben en het protectionisme, dat sinds minis ter Colbert het handelsverkeer beheers- Op Oudejaarsavond, precies om 12 uurwordt het glas geheven en wenst men elkaar al het goede, dat wenselijk is. In veler ogen ligt die wens uitgedrukt. Niemand hoeft eigenlijk iets te zeggen. Men weet het. als alles harmonisch is. zo well Het nieuwe jaar wordt ingezet, het leven lijkt schoon en zonder zorg. Moge het zo blijven voor al onze lezers; 365 dagen langl fïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii STADSNIEUWS SCHERMEN Politiekampioenschap Gisteren werd in het politiebureau alhier op twee lopers het sabelkam pioenschap van de LPSV en de Reser- vepolitie verwerkt. Er was veel belang stelling bij dit kampioenschap, waarbij de heren A. van Vliet en P. Erades als hofdsecondanten optraden. Zoals ge woonlijk gaven de hoogst geklasseerde sabreurs 2, resp. 1 touché, handicap. De uitslag werd: 1. Verzijden (alg. kam pioen) 11 gew. part. 370 t. <20 t. hand.); 2. Smiet, 10 gew. p.; 3. Bor 9 gew. p.; 4 Ham, 8 gew. p., 410 t. (9 t. hand.); 6. M. v. d. Kaav, kamp. Res.pol.. 8 gew. p. 42 t. (9 t. hand.)6. De Vos, 7 gew. p., 49 t. (20 t. hand.)7. Peeters, 6 gew. p.; 8. v. d. Burg, 5 gew. p.; 9. Lourier, 4 gew. p., 49 t.; 10. Selier, 4 gew. p., 52 t. 11. Zandstra, 3 gew. p.: 12. Paling, 2 gew. p.; 13. v. d. Veer. 1 gew. p. Na afloop reikte de hoofdinspecteur J. C. Hofstede namens de commissaris van politie de prijzen uit. te. volledig te hebben afgezworen. De regering-De Gaulle heeft vertrou wen in het Franse volk, in de expansie kracht van de industrie en de levens vatbaarheid van de nieuwe gedeva lueerde. doch zware franc. Lezers schrijven Vluchtelingen met Kerstmis Het „Vluchtelingen met Kerstmis" is geworden tot ..Kerstmis met de Vluch telingen". Weliswaar anders dan we ons hadden voorgesteld, gezien de situatie ter plaatse. Tot een gemeenschappelijk kerstmaal is het niet gekomen, omdat elk gezin, hoe schamel ook, een eigen kerstfeest viert. Het geld, dat zo vrij I kwam. is daar besteed, waar werkloos- heid, ziekte en ouderdom de meest i troosteloze situaties hadden geschapen. Met hulp van twee vluchtelingen i werden honderdvijftig pakjes samenge- steld, alle met wat koffie of thee, kerst kransjes, kaarsen, een warm kleding stuk of een knot wol. waar kinderen waren een stuk speelgoed, alles in kerstpapier verpakt en met kleurig kerstlint gesloten; dit alles mogelijk door de gaven, die van alle kanten bij ons binnengestroomd waren. Twee aan twee gingen kinderen van vluchtelingen rond Kerstengelen werden ze genoemd om hun pakjes af te leveren; volgens hun berichten was de vreugde groot, de verbazing nog gro ter en vaak werd een pakje onder tra nen in ontvangst genomen. mr TUIN 11 JU» U' «i UI <11 41 U Mil t, TM') VIIAM ML" IU" NUSl.t S VII N A n Een opname van de minister van Financiën Franse i linksen Soustelle bij het bekend Pinay maken van de monetaire maatrege len, die ue Franse economie moe ten herstellen. Nieuwe machine voor R.M.M. Uitgezonderd wethouder S. Menken was gisteren het gehele Leidse college van burgemeester en wethouders aanwe zig in de eerste verfhal van de N.V. Rijn landse Metaalbescherming Mij. aan de 5-Meilaan, toen burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot gistermiddag de nieuwe platen- en profielstraalmachine in gebruik stelde. Ook vele andere geno digden zagen de eerste burger van Lei den de druk op de knop geven, nadat hij o.m. gewezen had op het belang van de industrie voor Leiden en de verzeke ring had gegeven dat eigen en Ameri kaanse industrieën het college even na aan het hart liggen. Tevoren had de heer J. de Jong, pre sident-commissaris van de RM.M., een uitvoerig woord van welkom gesproken en had de directeur, de heer P. van der Poel, de snelle ontwikkeling van het nu vierjarige dochterbedrijf van de Hollandse Constructiewerkplaatsen ge schetst. Voor de beschermende laag in het bedrijf op het metaal kan worden aangebracht, moet dit als het ware grondig worden schoongemaakt. Roest of walshuid moeten eraf. Daar beston den tot nu toe verschillende methoden voor. Van nu af aan gaat dat volauto matisch door de nieuwe kapitale machi ne, die in gebruik is genomen. Door deze kolos van 31 m is het mogelijk meer afnemers sneller te bedienen. Geen won der, dat verschillende der genodigden zich na de korte demonstratie geroepen voelden de directie hun gelukwensen aan te bieden. KERKDIENSTEN ADVENTKERK Met ingang van 3 januari zullen voortaan iedere zaterdagochtend in het kerkgebouw der Doopsgezinde Gemeente kerkdiensten van de Adventkerk wor den gehouden. Aan deze diensten, waarin predikanten van de Adventkerk zullen voorgaan, gaat steeds een bijbel studie vooraf. Ds. K. C. van Oossanen zal zaterdag a.s. de eerste dienst leiden. Ondertussen liggen hier nog kisten vol goed, die het Rode Kruis met hon derd dekens, die het voor dit kamp heeft afgestaan, zal versturen. Er is contact opgenomen met het Rode Kruis uit het district van dit kamp, in Linz en in het nieuwe jaar zullen drie Rode Kruis-zusters met mijn helpers uit de vluchtelingen Uw gaven in de aller ellendigste barakken afleveren. Het is uitgesloten om allen want het zijn er zovelen die dit kerstfeest met zijn nafeest mogelijk hebben ge maakt, persoonlijk te bedanken. Be halve aan allen, die hielpen met kleren, lekkers, speelgoed, kerstpapier, geld, wol, etc., denk ik aan de hup van Spoorwe gen en douane. Elk vluchteling-gezin, dat ik bezocht, heeft nadrukkelijk verzocht U allen van ganser harte te bedanken. Wat wel mogelijk is een artikeltje over de vluchtelingen en hun leven kunt U nog tegemoet zien. Dan begrijpt U vanzelf, wat U ge daan heeft door op deze wijze mee te helpen aan het Kerstfeest van de Vluchtelingen. E.. A. FRANKEN—DUPARC. HERTENKAMP LEIDSE HOUT. Mag ik als trouw bezoeker van de Leidse Hout de aandacht van het Stichtingsbestuur eens vestigen op de deplorabele toestand, waarin zich de hertenkamp bevindt? Als gevolg van de overvloedige regenval van de laatste weken, vericeert een groot deel van het terrein in een moer as toestand, waarin de dieren zich met moeite bewegen. Verdient het voorts geen aanbeveling de herten meerdere beschutting te bie den tegen koude en wind? Er is welis waar een nachtverblijf, doch dat is uitsluitend toegankelijk voor het pluim vee. Met dank voor de plaatsing. V B. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornelia Carina Maria. dr. van P. J. J. Copier en W. J. Langezaal; Cornells, zn. van W. F. Maas en C. C. van Pruissen; Brigitte Fredexika Cornelia, dr. van F. J. Brusche en F. H. Lange veld; Robert Wll- fried, zn. van J. P van Hove en A. H. Wiellnga; Helena WILhelmlna Alberdlna, dr. van C. van Rijs en A. H. Hollander. GETROUWD T. Staring en E. Kooien. OVERLEDEN E. Noest. 76 jr.. weduwe ven J. Kleyn; E. M. A. Koot. 44 Jr.. echtgenote van L. C. van Vliet; E. C. Denlsia, 9 Jr.. zoon; L. B. Nouwens, 76 Jr., man. Officiële publikalies INZAMELING KERSTBOMEN Ter kennis van de ingezetenen wordt gebracht, dat kerstbomen op 2 en 3 Ja nuari 1959 kunnen worden afgegeven aan de Jeugd voor gezamenlijke verbranding op het Schuttersveld of Rooseveltstmat. Ook kunnen zij worden medegegeven aan de ophaaldienst van huisvuil. De bomen mogen dan echter niet vóóraf aan i de openbare straat worden geplaatst, doch dienen aan de ophealauto's te worden afgegeven, nadat een luid klinkende bel de komst van de vuilnisophaler heeft aan- I gekondlgd. De directeur Gem Relnlgings- en I Ontsmettlngsdlenst.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3