NU ANDERHALF JAAR TEGEN WIJKVERPLEEGSTER GEEIST SUS-krant Met een enkel woord Agenda Officier veranderde van mening WOENSDAG 31 DECEMBER 1958 Gistermiddag is voor de rechtbank te Amsterdam het proces voortgezet tegen een 37-jarige wijkverpleegster van het Wit Gele Kruis uit Ouderkerk aan de Amstel, die er van beschuldigd wordt ln juli j.l. ruim 1000 gulden te hebben ge stolen van een oude zieke klompen maker. In oktober ontkende zij voor de recht bank iedere sdhuld. Wel had zij de oude man in zijn huisje te Ouderkerk ver zorgd, toen deze na een val enige weken het bed moest houden. Zij kwam daar toe op geregelde tijden by de oude baas en diens vrouw thuis en op een kwade dag ontdekte de zieke dat uit een koek trommeltje dat hij onder zijn matras bewaarde, 600 gulden was verdwenen. Later miste zijn 76-jarlge vrouw uit de linnenkast 135 gulden en in die tyd bleek tevens althans volgens verklaringen van de oude klompenmaker dat er nog eens 300 gulden uit het koektrom meltje verdwenen waren. Hoewel aanvankelijk bijna niemand kon geloven dat de wijkverpleegster bij haar bezoeken dit geld zou hebben weg genomen, kwam deze zaak tooh in een ander licht te staan, toen na uitein delijke aangifte van de gehuwde dochter van het oude echtpaar de comman dant van de politie in Duivendrecht. bij wie de dochter aangifte deed, op 'het strafblad van de wijkverpleegster een veroordeling van elf maanden aantrof wegens verduistering van 16.000 gulden ten nadele van een kruisvereniging in Noord-Brabant. De verpleegster werd daarop terstond gearresteerd en be vindt zich ook thans nog in voorlopige hechtenis. Eerste twee jaar Tegen haar eiste de officier van Jus titie in oktober twee jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest en ontzetting uit haar beroep voor de tijd van zeven jaar. De rechtbank begaf zich daarop naar Ouderkerk, waar het col lege de situatie van de bedstee ter plaat se in ogenschouw nam en tevens de twee oude mensen onder ede als getuigen hoorde. Daarna bepleitte de raadsman mr. P. M. Witteman wegens gebrek aan bewijs vrijspraak Hij vroeg de recht bank zo deze van de schuld van ver dachte overtuigd mocht zijn geen Zes Griekse Cyprioten krijgen gratie Zes Griekse Cyprioten, die ter dood waren veroordeeld hebben gisteren gra tie gekregen. Hun straf is gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. Deze Britse maatregel wordt gezien als een onder deel van een reeks belangrijke beslis singen, welke de autoriteiten op Cyprus hebben genomen naar aanleiding van het aanbod van de Eoka-leider, kolonel Grivas, om de verzetsacties te staken mits de Britten ook hun aoties tegen de verzetsbeweging opgeven. De Syrische Sociale Volkspartij heeft in brieven aan alle Arabische staats hoofden, de V.N. en de diplomatieke vertegenwoordigers te Beiroet de opvat- tuig verkondigd, dat het eiland Cyprus op historische, geografische en etnische gronden Syrisch gebied is. straf op te leggen alvorens een psychia trisch rapport over de verdachte zou zijn uitgebracht. Op dit laatste verzoek ging de rechtbank op 6 november in. Gister middag werd de behandeling dus voort gezet. Het psychiatrisch rapport was uitge bracht en het gaf de officier van Jus titie aanleiding zyn eis te wijzigen. Nu vroeg hij anderhalf jaar gevangenisstraf ln plaats van twee jaar, eveneens met aftrek van het voorarrest en daarnaast voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar onder toezicht. Zwak bewijs Mr. Witteman betoogde nogmaals dat het bewijs in feite alleen maar steunt op de verklaringen van de twee oude men sen. De oude klompenmaker had bij zijn val een hersenschudding opgelopen. Wie weet zeker of hij zich over het bedrag aan geld, dat in het koektrommeltje aan wezig was, niet vergist heeft? Pleiter bleef daarom op vrijspraak aandringen maar anders een straf waarvan een ge deelte voorwaardelijk is met een proef tijd, zodat verdachte onder toezicht komt. Zo'n gecombineerde straf kan volgens de wet niet hoger zijn dan een jaar. De rechtbank zal op 13 januari as. uitspraak doen. Géén harde hand.Vader! Geef ze liever... cacao. Dat is bovendien nog lekker en gezond ook. Geef Uw kin deren de beste cacao die er is: van Houten. Prof. Gerbrantly niet meer in tie Kamer Prof. Zijlstra en dr. Bruins Slot A.R.-lijstaanvoerders Het centraal comité van de Anti. Re volutionaire Partij heeft in zijn aan de kiesverenigingen toegezonden advies ten aanzien van de kandidatenlijsten voor de Tweede Kamerverkiezingen voorge steld op alle lijsten de plaatsen op de nummers 1 en 2 te doen vervullen door resp. prof. dr. J. Zijlstra en dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot. Prof. mr. P. S. Gerbrandy heeft we gens zijn leeftijd en zijn gezondheids omstandigheden het centraal comité doen weten, dat hij niet meer voor een kandidatuur voor de Tweede Kamer in aanmerking wenst te komen. Het partij convent van de AR party komt op 17 januari 1959 te Utrecht bij een. De deputaten-vergadering stelt op 24 januari in haar vergadering to Utrecht de kandidatenhjst en het pro gram van actie vast. LIEVER DE LESAUTO DAN DE KANSEL Een dorpspredikant uit de omgeving van de Deense stad Aarhus moest voor een lege kerk preken, omdat zyn ge meente er bezwaar tegen had, dat hij naast zijn predikambt autorylessen gaf. Die twee functies kunnen niet samen gaan, zo meenden de lidmaten van zijn kerk. De predikant heeft, voor de keuze gesteld, de voorkeur gegeven aan de les auto boven de kansel. waarschuwing i Radio-uitzending éénmalig. Lees de SUS-krant en handel overeenkomstig instructies. Luister aandachtig naar KRO-programma 402 meter 0.30-2.00 uur hedennacht. TELEFONEER NIET. Noch KRO - noch SUS geven inlichtingen! Telefoneren nutteloos - kostbaar - gevaarlijk. (Openbare diensten: Geneeskundige diensten - Brandweren kunnen stoornis ondervinden bij massaal telefoon-verkeer) LUISTER AANDACHTIG. SLAPENDE RIJK WORDEN KUNT U OOK HEDENNACHT NIET. Zieke man uit brandend huis gered Gistermiddag is het boerderijtje van de heer H. van der Wal in de Oudeweg- sterpolder onder Gersloot (bij Heeren veen) in vlammen opgegaan doordat het zoontje van de heer Van der Wal met een vriendje in de schuur met lucifers speelde. Mevrouw Van der Wal was met haar andere zoontje naar Heerenveen om inkopen te doen en de heer Van der Wal ligt al enkele jaren ziek te bed. Om wonenden snelden toe en wisten de heer Van der Wal in het ledikant naar bui ten te brengen, waarna buren hem on derdak verschaften. Ook konden zij het vee, vijf koeien en een paard, tijdig buiten krijgen. De brandweer tastte het vuur met vele slangen aan, maar daar het boerderijtje enigszins achteraf ligt. viel er niet veel meer te redden en bleven alleen de mu ren staan. Een gedeelte van het huisraad kon in veiligheid worden gebracht, waar onder een televisietoestel. Dit was een geluk, daar dit toestel is van de dorps gemeenschap, die enkele toestellen heeft aangeschaft en deze uitleent aan zieke mensen. Ook is de voorraad hooi waar deloos geworden De schade wordt door' de verzekering gedekt. Het gezin werd by kennissen ondergebracht. Schilderij vervalst (Speciale berichtgeving) De Rijkspolitie te Kortenhoef heeft gistermiddag in samenwerking met de recherche te Hilversum bij een kunst handelaar een schilderij in beslag geno men, waaromtrent het vermoeden be staat dat er vervalsing in het spel is. De 80-jarige Hilversumse kunstschilder M. H. Mackensie merkte vorige week bij een bezoek van twee schilderijenhande- laren bij hem thuis dat deze met een doek kwamen dat hij rond 1920 geschil derd heeft. De signatuur rechts beneden op het kunstwerk was kennelijk wegge- krabd en midden onder was de naam G. H. Breitner geschreven. De bezoekers vroegen de bejaarde kunstschilder of het inderdaad een doek van Breitner was, waarop de heer Mac kensie verklaarde dat het niet door Breitner doch door hem geschilderd was. Een der bezoekers was hierover niet best te spreken. Hij had aanvankelijk plannen om het schilderij van zijn col lega uit Kortenhoef te kopen voor f. 5.000 en zelf had hij voor een hoger bedrag al weer een andere liefhebber ge vonden. Het schilderij, waarvan'de heer Mackensie dus zegt dat het van hem is, is vele malen in Amsterdam en ook in het Gooi geëxposeerd. In 1931 verkocht hy het aan 'kunsthandelaar, Isz de Vries, te Amsterdam. Later vernam 'hy dat het stuk naar België was gegaan, maar dit is nimmer bevestigd. Na 27 jaar zag de heer Mackensie deze ,3reitner" plotse ling terug. Hans Kaart voor t.v. Hans Kaart, die onlangs als tenor groot succes oogstte in de Covent Gar den te Londen, is hedenochtend op Schiphol in ons land teruggekeerd. Hy zal vanavond na het midderaachtelyk uur op het televisiescherm verschynen in het programma van de AVRO, waar- In artiesten iets over hun toekomstplan nen vertellen. De Euromarkt Nu op 1 januari de Euromarkt in werking treedt zal in het televisiejour naal van nieuwjaarsdag des avonds om 8 uur de betekenis van deze Euromarkt (de Europese Economische Gemeen schap) voor Nederland worden toegelicht door jhr. mr. H. L. F. K. van Vreden- burch directeur-generaal voor Europese aangelegenheden aan het Ministerie van Buitenlandse Zaken. N.C.R.V.-televisie wijzigt zaterdagavondprogramma In de zaterdagavond-televisiepro gramma's van de N.C.R.V. zullen met ingang van 10 januari a.s. enige wy- zigingen en verschuivingen worden aan gebracht. Voortaan wordt begonnen met een quiz „Plus of Min", die 35 minuten zal duren. De hobby-rubriek, die daarna volgt, zal hoogstens twee onderwerpen omvatten: het „dierengedeelte" vervalt. Uit de Singer-Concertzaal komt ver volgens een nieuw serieprogramma on der de titel „Van grote naar kleine k". In uitzendingen van een kwartier zul len artiesten uit de wereld van de „grote" K, die by wyze van afwisseling ook de kleinkunst wel eens beoefenen, hun talent op dit laatste terrein demon streren. De serie wordt geopend door de actrice Enny MolsDe Leeuwe. Het slot van de zaterdag blijft be staan uit het programma van Dick van Bommel onder de verzameltitel „Heel vrij naar". Op 10 januari wordt een mo derne versie van een oud sprookje ge geven: „Het gelaarsde katje en de markies van Kar en Bas". Het programma-onderdeel „lp 'tPot- huys" komt dus te vervallen. BINNENLAND In Delft is gisteravond een brom fietser verongelukt bij het inhalen van een vrachtwagen. De 52-Jarige Delftenaar G. Beuman moest op de hoek van Oude Langendijk en de Koormarkt een trekker met aanhangwagen passeren. Doordat hij tijdens de manoeuvre ging slingeren viel hij tussen de trekker en de aanhangwagen. De man kreeg het linkervoorwiel van de 15 ton zware wagen over het bovenlichaam en was op 6lag dood. Volgens haar traditie aal de KNSM vier dezer dagen bestelde motor vracht schepen aan de mythologie en de oudheid ontleende namen geven. Onder de namen „Areas". „Oalchas". ..Pallas" en „Taras" zullen deze schepen ln de K.N.SNI.-vloot worden opgenomen. Wegens de as. vervroegde verkie zingen voor de Staten-Generaal zal het hoofdbestuur van de Nationale Unie. on der voorzitterschap van mr. T. Q. Dekker., op 8 januari te Utrecht bijeenkomen. Op 30 Januari as. zal de Vereniging van en voor Burgerlijke Ambtenaren ..H.O.R.A." haar vijftigjarig bestaan ge denken. In het Rurhaus te Schevenlngen wordt dan een landelijke bijeenkomst ge houden. waar gesprokén zal worden over „Hot herstellingsoord in de gezondheids zorg". BUITENLAND In zes van de zeven landen van het Sovjetrussische blok. waarover statistieken over de eerste negen maanden van 1958 beschikbaar zijn de Sovjet-Unie. Polen. TsJecho-SLowaklJeOost-Dulteland. Bul garije en Albanië is de industriële pro- duktie zeer snel gestegen, zo wordt ln een rapport van de Economische Commissie voor Europa der Verenigde Naties mede gedeeld. De productiestijgingen ten op zichte van de overeenkomstige periode van 1957 bedroegen 10 procent of meer. Het Amerikaanse weekblad „Time" heeft generaal De Gaulle uitgeroepen tot „man van het jaar". Volgens het blad ls De Gaulle de enige leider ln de wereld die „het explosieve verlangen naar wij ziging" dat ln 1958 over de aarde trok. heeft „beteugeld en een positieve richting heeft gegeven". De Amerikaanse negerbas Paul Ro beson ls gisteren met zijn vrouw voor een bezoek van vier weken op uitnodiging van het Sovjetrussische ministerie voor Cultuur te Moskou aangekomen. BIJ twee verkeersongelukken ln de omgeving van Lima (hoofdstad ran Peru) zijn gisteren 28 mensen om het leven ge komen. Volgens anti-communistische inlich tingendienst „West" is de burgemeester van de Oostduitse plaats Caputh. in de omgeving van Potsdam, met zijn vrouw, twee kinderen en drie ambtenaren van de secretarie naar West-Berlijn uitgeweken. De Japanse regering ls van plan be gin komend jaar onderhandelingen met Hongarye, Roemenië en Bulgarije te doen openen voor het opnieuw aanknopen van diplomatieke betrekkingen met deze drie landen. In Sovjetrussische kringen in Wash ington wordt vernomen dat de Russische minister van Handel. Mikojan. zaterdag of zondag as. met een vliegtuig van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij in de Amerikaanse hoofdstad wordt ver wacht. De Ohaplins hebben geen plannen naar de Verenigde Staten terug te keren, al heeft de beroemde filmkomiek zojuist zijn belastingzaken met de Amerikaanse regering geregeld. „Onze plannen zijn de zelfde: we keren terug naar ons huls in Zwitserland", zei mevr. Chaplin, dochter van de bekende Amerikaanse dramaturg O'Neill. Chaplin, die de Amerikaanse re gering 4125.000 dollar <1.572.500 gulden) aan achterstallige belasting heeft moeten betalen, was niet te spreken, daar hij ook in Londen nog een aanzienlijk bedrag moet betalen. De Poolse professor Cebertowicz. die verzakte gebouwen tracht te redden, door verstening van hun fundamenten, heeft verklaard dat Italiaanse autoriteiten hem hebben verzocht de scheve toren van Pisa te redden voor het te laat is. Tijdens een bezoek aan Italië heeft Cebertowicz proe ven gedaan in Venetië en andere Italiaan se steden. Bij de door hem ontdekte me thode van verstening der fundamenten wordt gebruikgemaakt van kinetische energie, langs elektrische weg opgewekt. Een vliegtuig van een Braziliaanse luchtvaartmaatschappij is kort nadat het van het vliegveld van Rio de Janeiro was opgestegen ln de baal van Rlo neerge stort. Negentien personen zijn om het leven gekomen en acht gewond. Het toe stel, een tweemotorlge Scandia", was op weg naar Sao Paulo, toen er ln een der motoren brand uitbrak. Geheel Zuid-Mal akka is nu van communistische terroristen gezuiverd. De staat Johore is tot .gezuiverd" gebied ver klaard. Er zijn nog twee communistische leiders op vrije voeten, doch men ver wacht dat zij zich spoedig zuilen overge ven. In Noord -Malakkaaan de Siamese grens, bestaan nog communistische ben den van ln totaal circa duizend man. Begin 1950. toen het communistische ver zet in het oerwoud van Malakka zijn hoog tepunt bereikte omvatten de terroristi sche groepen circa lil .000 man. Een delegatie van het „Sovjet-co- l mlté voor de verdediging van de vrede" heeft na afloop van besprekingen met Joegoslavische communisten verklaard, dat was gebleken, dat „er over de meest essentiële vraagstukken betreffende de strijd om de vrede gelijke opvattingen" be stonden. De gedachtenwisseling had plaats gevonden „in een geest van vriendschap pelijk begrip". De Russische afvaardiging ls gisteren uit Belgrado naar huis terug gekeerd. Het was de eerste Sovjet-delega tie die Joego-Slavië bezocht sinds de Ideologische strijd tussen de twee landen weer ontbrandde. Een Engelse geleerde heeft ln het Nationale Museum van Athene een me chanisch planetarium van 65 Jaar voor Chr. gevonden, dat een uiterst nauwkeu rige nabootsing van ons zonnestelsel is. De geleerde, dr. Derek J. Price, deelde dit maandag te Washington mee op een bij eenkomst van de Amerikaanse Vereniging voor Gevorderde Wetenschap. De premiers van Frans-Soedan, Se negal en Dahomey alle in West-Afrika hebben besloten een federatie te vor men binnen de Franse gemeenschap. Zij drongen er bij hun collega's van de an- i dere vier Franse staten in West-Afrika, die niet de conferentie te Bamako ln Frans - Soedan bijwoonden, op aan. tot de federatie toe te treden. De Russische televisieuitaendingen kunnen door circa 50 miljoen Inwoners van de Sovjet-Unie gevolgd worden, zo heeft de Russische vice-minister van ver bindingen. Alexander Kakoenin. tegen een vertegenwoordiger van Tass gezegd. Tus sen 1959 en 1966 zullen de Russische te levisiestations verbonden worden met Praag, Warschau, Berlijn. Sofia. Boedapest en Boekarest door middel van een systeem van heruitzenders. Van de Amerikaanse basis te Cape Canaveral In Florida is gisteren een Thor- reket die was afgevuurd in de richting van een doelgebied op 2.400 km. ten zuid oosten van Florida, kort na de start tot ontploffing gebracht. De raket begon on middellijk na de lancering van de zuid oostelijke koers af te wijken en op een hoogte van circa vijf km. snelheid te ver liezen. Uit veiligheidsoverwegingen heeft men het projectiel toen tot ontploffing gebracht. Eerder op de dag had men een Polarisraket anderhalve minuut na de lancering moeten vernietigen. In Dortmund nadert een potlood- vormlge betonnen toren, die 217 meter hoog wordt, zijn voltooiing. Hl,1 staat op het terrein waarop eind april de West- dultse tuinbouwtentoonstelling wordt ge opend en krijgt op 135 meter boven de grond een draaiend restaurant voor hon derd personen. Invoerrecht op wijn tlians weer accijns (Van onze parlementaire redacteur) Met ingang van morgen moeten de in voerrechten volgens de bepalingen van het EEG-verdrag met tien procent wor den verlaagd. Dus ook de invoerrechten op wijn. Maar wijn is in ons land eeu wenlang belast geweest met accijns als verbruiksbelasting. In 1948 is in Bene- luxverband om technische redenen de accyns vervangen door invoerrecht, waarbij tevens is vastgelegd dat Luxem burgse wijn is vrijgesteld van belasting. Nu het invoerrecht op wijn met tien procent moet worden verlaagd, heeft de regering voorgesteld de accijns weer in het leven te roepen, teneinde deze ver bruiksbelasting veilig te stellen. Tegen deze manipulatie rezen gisteren in de Eerste Kamer ernstige bezwaren van de heren Lichtenauer (CHU) en Van Campen (KVP), die de methode niet elegant vonden en er een ontdui king in zagen van de bepalingen van het EEG-verdz-ag. Uit een oogpunt van belastingopbrengst oordeelde de heer Lichtenauer de zaak van geen betekenis, want de opbrengst is nauwelyks tien miljoen gulden en die zou in het eerste jaar met tien procent verminderen. Hij diende een motie in met de strekking het wetsontwerp aan te houden en de zaak nog eens rustig te bezien. Minister Zylstra zette uiteen dat de maatregel volkomen toelaatbaar is. De herleving van onze wijnaccijns is op ver zoek van Luxemburg in het EEG-ver- drag voorzien ter bescherming van de Luxemburgse wijn in Nederland. De maatregel betekent dus de uitvoering van een verdragsverplichting tegenover Luxemburg. Het zou ook wel vreemd zyn als Nederland geen accyns heft, ter wijl Frankrijk juist in deze dagen een zware accijns op wijn heeft gelegd. De motie van de heer Lichtenauer kreeg alleen de steun van de CHU en de VVD en werd met 10 tegen 46 stemmen verworpen. Het wetsontwerp werd daar na zonder hoofdelijke stemming aange nomen met de aantekening dat de CHU geacht wilde worden te hebben tegen gestemd. De Eerste Kamer komt 13 januari weer by een. Het is de bedoeling in de komende weken het grootste deel van de begrotingen af te handelen met vermy- ding van politieke conflictstof NIEUWE BURGEMEESTER VAN DOETINCHEM. K.b. is met ingang van 16 januari 1959 benoemd tot burgemeester van Doetinchem mr. J. M. J. Comelissen. met gelijktijdige toekenning van ontslag als burgemeester van Oldenzaal. Mr. Comelissen is op 7 mei 1909 te Nijmegen geboren en sinds 15 februari 1950 burgemeester van Oldenzaal. Hii is lid van de K.V.P. WOENSDAG Hooigracht 30: Oudejaarsavondoverden king Leger des Heils. o.l.v. kapt. R. J. Schurink. 7 uur nam. VRIJDAG Het Gulden Vlies: V.VJD. (kandidaat stelling verkiezingen). 8 uur nam. Stadszaal (foyer): K. en O. Jeugdfilm- voorstelling ..Lassie komt thuis". 2 en 4.15 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangel isatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Royal (Doezastroat)Tentoonstelling Duivensportver. Columba. 2—10 uur nam Hotel Bellevue: Clubtentoonstelling „De Bonte Duif". 711 uur nam. Schuttersveld en Roo6eveltstraat: Kerst boomverbranding. 7.45 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Kerkdienst Ad ventkerk 10 uur voorm. bijbelstudie- 11 uur prediking. Voorganger dis. K. C.'van Oossanen. ZONDAG Hotel BellevueCdubtentoonstelling „De Bonte Duif". 10 uur voorm. tot 6 uura am. Royal Doezastroat)Tentoonstelling Duivensport ver. Columiba. 10 uur voorm. tot 5 uur nam. MAANDAG TBrandsmaln. 174: Volle E vang. Kerk. Spr B. W. J. Robert. 71 uur nam. BIOSCOPEN Luxor „The Hunters" (Vuur boven Azië) 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur Zond- en feestdagen: 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Lldo „Vengeet mij nooLt". 14 Jaar Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur, Zem en feestdagen: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „In de schaduw van de guillo tine". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur Zon- en feestdagen; 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Rex „De duivels van de rede cirkel". 14 jaar. Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur.. Zon- en feestdagen: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Leger des Hells kwartier. 18.16 Boekbespr. 18.30' Gram. 18.45 Nws. en weerber. 18.55 Klokgelui. 19.00 Oude jaarsavondkerkdienst. 20.15 Gram. 20.30 Muziekwensen van muziekmensen. 21.15 Jaaroverzicht 1958. 22.15 Gram. 22.45 Oudejaasavondtoespraak. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.55 Reportages. KRO: 0.30 Nieuw- Jaarstoespr. 0.35—2.00 Gram. en oplos sing SUS-krant. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. en VARA-Varia. 18.35 V. d. kind. 18.45 Met de schaar door een Jaar. VPRO. 19.30 Ned. Herv. kerkd. 20.45 Toespr. 20.55 Nws. VARA: 21.00 Oudejaarsavondover peinzing. 22.00 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Gevar. muz. 23.45 Strijkork., orgel, harp en voordracht. 24.00 Uurslag. 0.01 Nieuw- Jaarstoespr. 0.10 Gram. AVRO: 0.30 Nieuwjaarstoespr. 0.352.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00—17.40 V. d. kind. NTS: 21.00—21.15 Rep. Schiphol. 21.15— 22.00 Jaaroverz. v. h. Journaal. AVRO: 22.0023.16 Gevar. progr. NTS; 23.15—23.30 Rep. Schiphol (II). 23.3024.00 Een woord van overdenking. 24.000.05 Pauze. NTS; 0.151.00 Gevar. progr. VOOR DONDERDAG 1 JANUARI Hilversum I, 402 m. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Idem. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Theaterork. 10.30 Gram. 10.50 V. d. kleu ters. 11.00 Promenade ork. 11.40 Voordr. 12.00 Mil. Kapel. 12.30 Land- en tulnb.- meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Me dedelingen. en gram. 13.25 Metropole ork. 14.00 Asterion. radiofonische opera. 15.20 Zijn zeven vrouwen, hoorsp. 16.05 Dans- muz. 17.00 V. d. Jeugd. 17.45 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Amus. muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Kamerork. 21.05 Humoreske, causerieën. 21.25 Koorzang. 22.10 Een Europese gemeenschap op school, rep. 22.25 Lichte muz. 22.50 Sport- act. 23.00 Nws. 23.15 Koersen van New York. 23.2524.00 Orgel en zang. Hilversum II, 298 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Inlei ding Hoogmis. 8.30 Plechtige Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. 9.45 Geestelijke liederen. IKOR; 10.00 Kamermuz. 10.30 Ned. herv. kerkd. 11.30 Wilde Ganzen af en aan. NCRV: 12.00 Gram. KRO: 12.15 Omr. ork.. groot koor en sol. 12.40 Pianotrio. 13.00 Nws. 13.05 Nieuwjaarstoespraak. 13.10 Mil. ork. 13.40 Klankb. over de Euromarkt. NCRV; 14.00 Meisjeskoor. 14.30 Gram. 15.30 Stemmen van Overzee. 16.00 Bijbel overdenking. 16.30 Pianorecital. 16.50 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Promenade ork. NCRV; 18.15 Friese uitz. 18.30 Gram. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. caus. 20.00 Koorzang. 21.00 Wat verwacht U van 1959, korte gesprekken. 21.30 Gram. 21.40 Beriyn laatste of eerste jaar der vrij heid, caus. 22.00 Periodieken-parade. 22.10 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.1524.00 Platennieuws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 12.1513.25 Eurovisie: Nleuw- Jaarsconc. te Wenen. 13.3015.00 Euro visie; In. ski-springwedstrijden te Gar- misch Partenkirchen. 16.00 V. d. kind. 16.30—17.15 Herhaling v. h. journaal- overz. 1958. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Zang. 20.25 Documentaire film. 20.38 Balletprogr. 20.50 Filmdocumentaire. 21.40 22.10 Balletprogr. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service, 330 m. 12.00 Lichte muz. 12.40 Gevar. progr. 13.00 Cricketber. 13.10 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Rour.d Brlttain Quiz. 14.40 Gevar. progr. 15.40 Gram. 16.00 Lichte muz. 16.45 Vragenbeantw. 17.15 Kritieken. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Lichte muz. 20.30 Gram. 21.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.45 Dansmuz. 23.30 Voordr. en muz. 24.00 Nws. 0.06 0.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Orgelspel. 13.30 Nws. en progr. v. d. arb. 14.00 Pianospel. 14.15 Gevar. muz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Lich te muz. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Mil. ork. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 17.45 Ork. conc. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en wedstr. tussen scholen. 21.00 Lichte muz. 21.30 Nws. en brievenbeantw. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. en hoorsp. 23.00 Interviews. 23.30 Nws. 23.40 Jazz, 0.30 Nws. en lichte muz. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.10 Lich te muz. 14.30 Kamermuz. 15.30 Operamuz. 18.00 Koorzang. 18.30 Voordr. 19.00 Nws. 19.50 Die Schöpfung, oratorium. 21.45 Nws. 21.55 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0 05 1.00 Ork. conc. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12 00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.30 Gram. 14.05 Kamermuz. 14.25 Hoorsp. 16.40 Ork conc. 18.10 Gram. 20.0O Ork. conc. 21.40 Muzikale nieuwtjes. 22.50 Gram. 23.35 Idem. 23.52—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 11.00 Gram. 11.45 Idem. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.30 Gram. 15.00 Idem. 15.30 Dansmuz. 16.00 Viool en piano. 16.35 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Vlaamse volksliederen. 18.30 Gram. 18.45 Idem. 19.00 Nws. 19.30 Lich te muz. 20.05 Verz. progr. 22.00 Nws. 22.15 en 22.40 Gram. 23.00 Nws. 23.0524.00 Gram. Trianon „Helmwehs". A.l. Werkdagen.: 2.30. 7 en 9 15 uur. Zon- en feestdagen 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Op oudejaarsavond zijn alle bioscopen gesloten. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Wat doe je in de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoorstelling (tot en met 1 maart 1959) Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling foto's en tekeningen Ralph Prins. Werkdagen 25 uur nam (t/m 10 januari) Lakenhal; Tentoonstelling „Vorming". Werkdagen; 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon- en feestdagen 14 uur nam (tot 18 Januari 1959) Lakenhal: „Schatten uit her Maurlts- huis". Werkd.: 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon- en feestd.: 14 uur nam. (tot 16 februari 1959) Avond- en nachtdienst der Apotheken Voor de avond- en nachtdienst der apotheken te Lelden ls geopend: Apotheek Kok. Rapenburg 9, tel. 24807. Te Oegstgeest is geopend Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8. tel. 26274, behalve donderdag 1 januari van 's och tends 8 uur tot 's avonds 10 uur. DIENST DER HUISARTSEN De dienst der hulsartsen te Leiden wordt van donderdagmorgen 8 uur tot vrijdagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Verhoef. Pleterse, Postel, Jansen en Langezaal. Te Oegstgeest van hedenmiddag 6 uur tot vrijdagmorgen 7 uur door dokter Meissner. tel. 24865. By geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. 484 m. 12.00 Gram. 12.30 Hammond orgelspel. 12.54 Gram. 13.00 Nws. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Idem. 19.00 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Rep. 22.55 Nws. 23.00 Dansmuz. 23.55 Nws. VOOR VRIJDAG 2 JANUARI Hilversum I, 402 m. VARA; 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Gym. v d. vrouw. 9.10 (9.359.40 Waterst.) VPRO; 10.00 Avonturen met kinderen. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Mezzo-sopraan en piano. 11.20 V. d. kleuters. 11.35' I-ichte muz. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerlngs- ultz.: Toespraken door Zijne Excellentie mr. dr. R. H. Pos, gevolmachtigd minister van Suriname en Zijne Excellentie W. F. M. Lampe, Gevolmachtigd Minister van de Nederlandse Antillen. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Amus. muz. 13.55 Koersen. 14.00 Hoorn en piano. 14.25 Voordr. 14.45 Meisjeskoor. 15.10 Cabaret. VARA: 16.00 Muzlekrevue. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Hawaiianmuz. 17.55 Act. VARA; 18.00 Nws. 18.15 P.v.d.A., pol. caus. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de 1 .caus. 19.00 Liedjes voor de jeugd. 19.10 Jazzmuz. VPRO; 19.30 Leven en wer ken in West Afrika, caus. 19.55 VPRO- nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Film. 20.20 Koorzang. 20.35 Regerings- uitz.: De Verenigde Naties ln de afge- lope weken. Spreker: mr. C. W. A. Schür- mann, Nederlands permanent vertegen woordiger bij de Verenigde Naties. 20.45 Het atoom, caus. VARA: 21.00 Villa Sldo- nia, hoorsp. 21.20 Ritm. muz. 21.45 Gevar. progr. 22.10 Musette-ork. 22.25 Bultenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, causerieën. VARA; 23.00 Nws. 23.15— 24.00 Vergelijkenderwijs. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Mor- f;endienst. 11.00 Gram. 11.30 Voor oudere uisteraars. 12.00 Bariton en plano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Instr. septet. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Liohte muz. 13.40 Gram. 14.00 Omx.ork. 14.45 Orgelconc. 15.15 Voordr. 15.30 Gram. 16,00 Caus. over kamerplanten. 16j15 Kamen- ork. en solist. 17.00 Voordr. 17.20 Musette- ens. en soliste. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Jeugdork. 18.20 De hang mat. 18.50 Regeringsuitz.Toespraken door Zijne Excellentie mr. dr. R. H. Pos, fevolmachtlgd minister van Suriname en iljne Excellentie W. F. M. Lampe, gevol machtigd minister van de Nederlandse Antillen. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Huismuziek. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de ma naf. caus. 20.00 Nieuwe gram. 20.30 Kunstrubriek. 20.50 Bijbeloverdenking. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.16 Muzikale caus. 23.3524.00 Gram. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e l(jn van 1820 uur) 1. Gian Carlo Menotti. 1. „Amahl and the night visitors". Opera in 1 bedrijf. Uitvoerenden; Amahl, een kreupele lon gen, ongeveer 12 Jaar oud, Chet Allen, sopraan, zyn moeder, Rosemary Kuhl- mann, mezzo-sopraan. De heilige drie Ko ningen (Kaspar, Andrew McKlnley, tenor, Melchior, David Aiken, bariton, Balthasar Leon Lishner, bariton. De page. Francis Monachino. bariton. Koor van herders en dorpsbewoners. Orkest en koor olv. Tho mas Schippers. 2. „Amelia al Ballo". Komische opera in 1 bedrijf. Uitvoerenden; Amelia: Marghe- rlta Caroslo, sopraan. Haar echtgenoot, Rolando Paneral. bariton. Haar geliefde, Giacinto Prandelli, tenor. Haar vriendin, Maria Amadinl, alt. De commissaris van politie, Enrico Campi, bas. Eerste kamer meisje. Silvana Zanolli. mezzo-sopraan. Tweede kamermeisje. Elena Mazzoni, mez zo-sopraan. Orkest en Koor van het Tea- tro alla Scala te Milaan. Dirigent: Nino Sanzogno. II. Benjamin Britten. Simple Symphony Boisterous Bourrée. Playful Plzedcotc, Sentimental Saraband. Frolicsome Finale. Münchener Kammerorchester olv. Chrls- toph Stepp. Engeland, BBC Home Service. 330 ni. 12.00 Lichte muz. 12.30 Klankb. 13.00 Crlcketrep. 13.10 Gevar. mruz. 13.45 Meded. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14,10 Ork.conc. 15.00 Gevar. muz. 15.30 Europese enquête 16.00 Brievenbeantw. 16.30 Pianospel. 17.00 Quiz. 17.30 Operamuz. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 19.30 Sportber. 19.45 Ber. 20.00 Ork.conc. 21.00 Interviews. 24.30 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.45 Recital. 23.15 Oaus. 23.45 Onbekend. 24.00 Nws. 0.00—0.36 Klavecimbel -ensemble. Engeland. BBC Light. Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's Dagb. 12.30 Nws. en lichte muz. 12.45 Liederen. 13.30 Nws. en ork.conc. 14.00 Gevar. muz. 14.30 Nws. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vtouw. 15.30 Nws. 16.00 Hormonie-ork. 16.30 Nws. 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Lichte muz. 18.00 Idem. 18JT5 Pia nospel. 18 30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.24 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en discussie. 22.15 Liohte muz. 22.30 Nws. 23.30 Nws. 23 40 Dansmuz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.551.00 Nws. Nnrdwestdeutsclier Rundfunk 309 m. - 12.00 Pianomuz. 13.00 Nws. 13.15 Amus.- muz. 14.00 Ork.conc. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.20 Kamenmuz. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 1935 Balletmuz. 20.45 Klankb. 21.45 Nws. 23.05 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 16.55 Gram. 18.30 Nieuwe gram. 19.51 Gram. 20.00 Le sortilege, muzikaal sprookje. 23.10 Recital 23.52'24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 nr. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Orgelrecital. 14 00 Ork.conc. 16.602 Gram. 17.00 Nws. 17j10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.10 Voordr. 18.20 Pianorecital. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Koorzang. 19.45 Kron. v. d. Bond der Grote Gezinnen. 20.00 Kamermuz. 20.45 Kunstkaleidoscoop 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Jazz 22.45 Gram. 22.55^—23.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13j10 Gram. 14.00 Idem. 15.15. 15.30 en 1605 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.38 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Muzikale raadsels. 20.30 Moderne muz. 22.00 Nws. 22.10 Discogra fie. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). fas 6 Ut- Helsinki sneeuw windstil -10 0.2 Stockholm geh. bew. zw 2 1 0.2 Oslo geh. bew. windstil -9 0 Kopenhagen geh. bew. zw 8 2 0 Aberdeen lloht bew. windstil 0 0 Londen regen z 7 8 2 Amsterdam regen geh. bew. zzw 8 6 0.1 Brussel z 8 7 0.2 Luxemburg geh. bew. niw 4 Parijs geh. bew. zzw 8 5 0.6 Bordeaux mist zzo 4 4 0 Grenoble mist windstil -3 0 Nice zwaar bew. nnw 6 8 0 Berlijn geh. bew. z 2 2 0.2 Frankfort zwaar bew. azw 5 4 0.3 München licht bew. zzo 2 -2 0 Zurich zwaar bew. z 2 -1 0 Geneve mist windstil -2 0 Locarno zwaar bew. o 1 -1 0 Wenen onbewolkt zzo 4 1 0 Innsbruck zwaar bew. w 3 -3 0 Rome onbewolkt windstil 3 0 AJaccio licht bew. ono 2 5 0 Madrid licht bew. n 1 -1 0 Mal lorca zwaar bew. n 3 3 0 Algiers onbewolkt windstil 4 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2