KINDERFONDS DER V.N. HELPT VIJFTIG MILJOEN KINDEREN De witte aanval Geen betere belegging denkbaar dan in gezondegoedgevoede en beter opgevoede mensen SONORAMA: Frans maandblad op een zestal grammofoonplaten WOENSDAG 31 DECEMBER 1958 Cijfers vol ellende en wanhoop (Van onze correspondent in Londen) Sinds de oprichting: in december 1946 van het Kinderfonds der Verenigde Naties, dat elk jaar de bekende internationale kerst- en nieuwjaarskaarten uit geeft, waarvan de opbrengst dient voor de voeding en verzorging van honger lijdende kinderen overal ter wereld, hebben ruim een miljard babies het levenslicht aanschouwd. Voor het voltooien van het eerste levensjaar stierven hiervan tussen de 150 en 200 miljoen zuigelingen. Nauwkeurige statistieken zijn niet beschikbaar wegens de onvoldoend informatie in tal van landen, zodat men hier ten dele met schattingen te maken heeft. Van de overlevenden van de genoemde 1000 miljoen kinderen werden er tussen de 600 en 650 miljoen bloot gesteld aan honger en aan ziekten, zoals malaria, trachoom, t.b.c. en lepra. Ze werden bedreigd door vroegtijdige dood, blindheid, geesteszwakte en misvorming en indien zij opgroeiden werden ze gedoemd tot een miserabel bestaansminimum dat het hun onmogelijk maakte iets positiefs tot de gemeenschap bij te dragen. In twaalf jaar: 1500 miljoen babies Volgens de demografen zullen in de komende 12 jaar meer dan 1500 miljoen babies worden geboren. Hoevelen in hun prille jeugd zullen sterven, hoevelen blootgesteld zullen worden aan vermijd bare honger en ziekte, hoevelen zelfs het meest elementaire onderwijs zullen mis sen, valt niet te zeggen. Sir Herbert Broadley, de vertegen woordiger van Unicef in Engeland, be schouwt het terecht als de taak van de tegenwoordige generatie ervoor te zor gen degenen onder de wereldjeugd, die het in de afgelopen periode hebben overleefd en zy, die het in de toekomst zullen overleven, verantwoordelijk te maken voor het politieke, morele, gods dienstige, sociale en economische leven aan het eind van deze eeuw. In het jaar 2000 zal de wereldbevolking ten minste het dubbele bedragen van 1950, toen zij 2500 miljoen bedroeg. Plannen moeten worden gemaakt voor de voe ding, kleding, huisvesting en voor de schepping van arbeidsgelegenheid voor 5000 miljoen mensen!! De verantwoor delijkheid voor dit alles ligt niet alleen bij de ouders en de nationale regeringen, maar moet vooral ook gedragen worden door de verschillende nationale en in ternationale organisaties. In deze eeuw is immers voor het eerst in de geschie denis het begrip doorgedrongen van in ternationale gemeenschap en interna tionale verantwoordelijkheid. Praktische voorbeelden van het werken op deze grondslag vormen het plan-Marshall, het Colombo-plande Amerikaanse schenkingen voor technische samenwer king, de internationale instellingen zo als de Ver. Naties, de Internationale Bank, de gespecialiseerde internationale bureaus der Ver. Naties, de organisatie voor technische bijstand en het nieuwe speciale fonds, alsmede het Kinderfonds der Ver. Naties zelf. De oprichting van dit laatste, welke het welzijn van het kind beoogt, werd een noodzakelijke aanvulling, geacht van de internationale lichamen welke zich bezig houden met gezondheid,, landbouw en opvoeding. Veel, maar nog te weinig Zelfs voordat sommige van de or ganisaties tot stand kwamen, werd reeds begonnen met het Kinder fonds ter leniging van de nood van de kinderen in de door de oorlog ge teisterde gebieden. Later breidde het Kinderfonds zijn activiteit ook uit naar andere streken, waar kinderen leden aan honger, gebrek en ziekte. Tenslotte gaf de Algemene Vergadering der Ver. Naties het Kinderfonds op dracht een programma te ontwikke len op lange termijn, hoofdzakelijk Linda Christian gaat weer filmen in de economisch achtergebleven landen en het werk voor onbepaalde tijd voort te zetten. De internationale organisaties heb ben nog maar weinig kunnen doen om de 1000 miljoen baby's een goed levensbegin te geven. Niettemin hebben de autoriteiten en vele ouders in 97 landen en gebieden hun dankbaarheid jegens het Kinder- londs uitgesproken, voor de pogin gen om vijftig miljoen kinderen èn Indischman lichtte landgenoten op Goedgelovige slachtoffers betaalden vele duizenden (Van onze Haagse redactie) In totaal bijna twintigduizend gulden betaalden drie pas uit Indonesië gear riveerde planters aan een 54-jarige Indischman, die al enige tijd langer in Den Haag verblijf hield. Weliswaar ken den zij de man persoonlijk bijna niet, doch hij was getrouwd met een meisje van een zeer vooraanstaande en finan cieel krachtige oud-Indische familie. Dat vond het drietal voldoende garan tie en zonder verdere nadere inlichtin gen te vragen óf zelfs maar aan te drin gen op een kwitantie, overhandigden zjj hem hun spaargeld dat zij zelf zo nodig hadden in Nederland in de verwachting dat de onderneming zoete winst zou opleveren. De man had hen namelijk verteld een zeer lucratieve geldbelegging voor hen te weten in een seizoen-autobusbedrijf. Van iedere drie honderd gulden, die zij er in zouden steken, zouden zij wekelijks 25 gulden aan premie ontvangen, zo vertelde hun nieuwe „vriend", die zij hadden leren kennen in een Haags contractpension. De pas gerepatrieerde planters hadden er geen flauw idee van dat hun vriend de „winstaandelen" een paar weken lang betaalde van hun eigen geld, totdat alles op was, verspeeld aan de roulette in Ostende Gisteren had de oplichter zich tegen over de Haagse rechtbank te verant woorden. De officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van een jaar met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk, met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling van de reclasse ring. De verdedigster, mej. mr. v. d. Haas uit Leiden, zag een vooj- de verdachte verzachtende omstandigheid in het feit, dat de benadeelden zich hadden schul dig gemaakt aan, wat zij noemde, een buitengewoon grote en laakbare non chalance. De verdachte was tot zijn daden gekomen, doordat hij na aan komst in ons land tengevolge van de kou ziek was geworden. Hij leed aan geldgebrek en had gehoopt met rou lettespelen iets te verdienen. De recht bank zal op 13 januari uitspraak doen. moeders te voeden, te genezen en te beschermen. Maar vergeleken met de 600 tot 650 miljoen kinderen, die hulp be hoefden, is dit niet veel. Tering naar de nering Er moet echter aan herinnerd worden, dat de internationale hulporganisatie niet als een leger van weldoeners een land kan binnen vallen en een gezonde bevolking achterlaten. Men kan alleen iets doen op verzoek van een regering en in samenwerking ermee. In alle door het Kinderfonds der Ver. Naties aange pakte projecten geeft de desbetreffende regering twee en een half maal zoveel uit als het fonds. Dit bewijst hoe allerlei nationale inspanning internationaal wordt gestimuleerd en ook een erken ning van het feit, dat vele hedendaagse vraagstukken internationaal moeten worden opgelost. De bijstand, die de regeringen nodig hebben, bestaat uit technische hulp, uit rustingsmateriaal, dat zijzelf niet ma ken en kapitaal voor beleggingen. Het Kinderfonds heeft na zijn eerste nood- optreden de tering naar de nering moe ten zetten. Het inkomen voor 1958 zal ongeveer 85 miljoen gulden bedragen, hoofdzakelijk opgebracht door tachtig regeringen, aangevuld door particuliere organisaties, instellingen, kerken, scho len en enkelingen. Deze giften belopen zes percent van het totale inkomen. Engeland draagt ongeveer 3 percent van het totale bedrag bij. Wat de thans opgroeiende generatie betreft, richt het fonds zich op de schepping van voorwaarden welke eco nomische en sociale vooruitgang verze keren en daardoor de vrede zelf verster ken. Wat de economische ontwikkeling betreft, maakt het Kinderfonds er aan spraak op. dat het de meest fundamen tele diensten aan de mensheid verricht. Want er is geen betere vorm van beleg ging denkbaar dan belegging in gezon de goedgevoede en beter opgevoede mensen. Dit alles moet beginnen bij de moeders en kinderen van vandaag en morgen, zoals de heert Broadley het te recht formuleert. Soekarno en Tito over „koloniale overheersing" President Soekarno van Indonesië en president Tito van Zuid-Slavië zeggen in een gemeenschappelijk communiqué, dat zij in de pogingen van koloniale mogendheden om andere landen te overheersen een bijzonder gevaar zien voor de internationale betrekkingen. Het communiqué, geciteerd door An- tara. is uitgegeven na afloop van een reeks besprekingen tussen beide staats lieden. te Tampaksiring gevoerd. Zoals bekend brengt Tito op het ogenblik een bezoek aan Indonesië. In het commu niqué wordt gezegd, dat het koloniale bewind over West-Irian één van de voorbeelden is van de pogingen van koloniale mogendheden om andere lan den te overheersen door middel van militaire of andere middelen. Beide staatslieden houden voorts met kracht vast aan de principes, vervat in het handvest van de V.N. en het mani fest van de conferentie van Bandoeng, waarin wordt aangedrongen op actieve en vreedzame coëxistentie, aldus het communiqué. Limburgse mijnen verlagen prijzen industriekolen De gezamenlijke Limburgse mijnen hebben lagere prijzen vastgesteld voor industriekolen en industriecokes, welke zullen gelden voor het nieuwe kolen- jaar, ingaande 1 april 1959. De prijs verlagingen variëren al naar gelang de soorten van f 3.tot f 5.50 per ton. Dit betekent een prijsverlaging van gemiddeld 7 a 8 Voor afnemers die uiterlijk 28 februari a.s. een contract voor het nieuwe ko- lenjaar zullen hebben afgesloten voor de gebruikelijke hoeveelheden, zullen de verlaagde prijzen reeds gelden van 1 januari 1959 af. Revolutie in de perswereld? Initiatiefnemer Maxe doet gouden zaken De Amerikaanse filmactrice van Nè- derlandse afkomst Linda Christian gaat binnenkort weer filmen, de eerste maal sinds drie jaar. Zij speelt in „Witch craft" een fatale vrouw, een rol, zoals sommigen opmerken, waarin zij slechts zichzelf behoort te spelen. Linda Christian gaat niet filmen, omdat zij het geld nodig heeft. Wat dat betreft kent zij geen zorgen. „Evenals Elizabeth Taylor wil ik iets te doen hebben. Ook „Liz" w geld niet nodig, maar het is ie^s om handen te hebben". Linda vertelde, dat ze in Mexico City gaat wonen, omdat het leven daar veel plezieriger is dan in Hollywood. Linda Christian zal haar vroegere huis in Hollywood thans bewoond door Eli zabeth Taylor in Mexico City laten nabouwen. Daar zal zij ook een eigen filmmaat schappij oprichten, die zelf films zal uitbrengen. Zoals ze het zeil samen vatte: „Het is het begin van een nieuwe, standvastige carrière". (Van onze correspondent in Parijs) Zullen we binnen een groter of kleiner aantal jaren 's ochtends en des avonds alleen nog maar een plaatje behoeven op te zetten om het laatste nieuws en de rest der dagelijkse wetenswaar digheden te verne men? Gaat het (gedruk te) dagblad zijn onder gang tegemoet? U zult opmerkenhet nieuws cunnen we nu al sinds lang door de radio ho ren, zonder dat de dag bladpers merkbaar van die concurrentie heeft te lijden. Zeker, maar in Frankrijk is nu niettemin het ee^te periodiek van de persen gegleden, waar door men dat nieuws in veel ruimere variëteit door de radio oolk een grammofoon- 4. .i huis kan krij gen. Voorlopig is men nog maar met 1 maand blad, Sonorama geheten, begonnen. Maar de di recteur en initiatiefne mer Claude Maxe heeft i' ~"'n overweldigend succes met zijn onderne ming geoogst, dat hij nauwelijks weet hoe de aanvragen te bevredigen. Een weekblad zal zeker spoedig volgen en dan is de beurt misschien aan een dagelijkse krant. Misschien. Want voorlo pig is natuurlijk nog wel een licht bezwaar, dat men een pickop als me dium niet zo gemakkelijk meeneemt in trein of bus of tram, waar een groot deel van het publiek, dank zij de krant, van 't laatste nieuws pleegt kennis te nemen. Pick ups, die in een auto wor gen geïnstalleerd, heb ben wij echter al op de Parijse autosalon gezien, en mogelijk ligt dus óók het zakgrammofoontje al niet eens zo ver meer in het versohiet Houden wij ons echter voor het ogenblik nog aan de werkelijkheid, die trouwens al wel tamelijk opzienbarend is. Sonora ma is nu in Parijs in iedere krantenkiosk- of -winkel al te krijgen voor de prijs van vijfhonderd frank (vijf gulden!). Een „ouderwets" literair en ander maandblad kost hier twee k drie honderd frank. De zes pagina's bestaan uit grammofoon platen 33 toeren na tuurlijk die met een plastic spiraaldraad bij een worden gehouden. De eerste oplage van vijftig duizend exemplaren was binnen de twee dagen al finaal uitverkocht. Het tweede nummer verscheen in het dubbele aantal van 100.000 nummers, dde ook al niet meer te vin den zijn. Monsieur Claude Maxe doet gou den zaken, want zijn be drijfskosten zijn gering in verhouding met de uit gaven, waarvoor de di rectie van een gedrukt maandblad zich ziet ge steld. Sonorama omvat zowel het grote internationale en nationale politieke nieuws, als de voornaam ste gebeurtenissen op cul tureel en ander gebied. In het laatste nummer was een reportage opge nomen over de verkiezing en de kroningsplechtig heid van Paus Joannes XXIII, het vredesaanbod van generaal De Gaulle aan de Algerijnse rebel len en hun (negatieve) antwoord. Er was voorts een in terview met de jeugdige Franse pianiste Michele Boegner, die een prijs won op een concours te Boekarest, en op diezelf de plaat vertolkt ze een onbekende Petite Valse van Chopin om haar onderscheiding met bewijzen te staven. Edith Piaf stelt, via een andere Sonorama-rubriek, het pubMek in kennis met haar nieuwste protégé, de gitarist-chansonnier Jo Moestaki. En ook was er een „life"-opname van 'n repetitie van de bekende filmacteur Bourvil teza men met de liedjes-zan ger Georges Guetary. Het begin is er dus, en dat begin is meer dan veelbelovend De wedloop tussen nieuws-por-plaat en nieuws-in-drukinkt is ingezet.... Technici van de Amerikaanse Lockheedfabrieken hebben dit ruimtestation ontworpen, dat bin nen tien jaar gebouwd en in een baan om de aarde zou kunnen worden gebracht. Het zou bestemd zijn voor wetenschappelijke waar nemingen. De bemanning kan met raketten naar de aarde terug keren. Bepalingen voor bekerwedstrij den Voor de wedstrijden voor het toernooi om de Nederlandse voetbalbeker geldt de bepaling, dat bij een gelijke stand na het verstrijken van de reglementaire speeltijd (90 minuten), de strijd met maximaal 4 keer 712 minuut wordt ver lengd c.q. tot een der teams een doel punt heeft gescoord. Voor de eerste ver lenging wordt weer voor doelkeuze ge loot. Is ook na de verlenging de stand nog gelijk, dan zullen beide partijen vijf strafschoppen (verschillende spelers) moeten nemen, eventueel herhaald tot een beslissing wordt bereikt. Voor wedstrijden tussen amateur- en semi-profteams werd de aanvullende be paling gemaakt, dat ten aanzien van vervanging van geblesseerde spelers de invallersbepalingen der amateurs van kracht zijn. d.w.z. dat na overeenstem ming tussen de aanvoerders (vóór de wedstrijd) gedurende de gehele ontmoe ting maximaal twee veldspelers na de rust ten hoogste één veldspeler mogen worden vervangen. Voor wedstrijden tus sen semi-profteams gelden uiteraard de bepalingen van het betaalde voetbal, t.w. dat slechts gedurende de eerst 44 minu ten een veldspeler wegens een blessure kan worden vervangen. Voor gebles seerde doelverdedigers mogen te allen tijde reserves invallen. KNVB vraagt toestemming voor voetbaltoto De KNVB heeft de minister van Justitie vergunning gevraagd voor het houden van een aantal wekelijkse lote rijen in de vorm van voetbaltoto's. Als dit verzoek wordt ingewilligd, zal na een eventueel verbod van de KNVB- toto de Hoge Raad zal op 13 januari arrest wijzen geen totoloos tijdperk intreden. Roermond noemt straat naar Pierre Massy De Roermondse gemeenteraad heeft besloten een straat te noemen naar de Roermondenaar Pierre Massy, die in de jaren 19261928 twaalf maal zonder on derbreking als spil in het Nederlandse elftal werd opgesteld. Deze eenvoudige spoorlegger bleef ondanks de talrijke en verleidelijke aanbiedingen in de tijd dat het hem voor de wind ging en zijn spel zeer geprezen werd, trouw aan zijn club Roermond. Hij is 3 augustus j.l. op 58-jarige leef tijd te Roermond overleden. De wedstrijd tussen het Surinaamse elftal en de Zweedse ploeg Malmoe is met 51 door de bezoekers gewonnen. Bij rust leidde Malmoe met 30. De wedstrijd werd te Paramaribo gespeeld. Programma Afdeling Leiden K.N.V.B. VOOR ZONDAG 1: Oranje Gr 1KRV 1. 2.30 uur; Al- tior 1Alph. B. 1. 2.30 uur; Weter. B. 1 LDWS 1. 2.30 uur; Rijpweter1St.-Bern. 1. 2.30 uuir. IA: Poreholte 2Alphen 3. 2.30 uur; Alphia 2ASC 3, 2.30 uur; Warnmnda 2 Teyiing. 2, 12 uur; Lugdun. 3UVS 5, 10 uur. 2: Leldse B. 1UDO 1, 2.30 uur; SJZ 1 VN A 1. 2.30 uur; ZLC 1VNL 1. 2.30 uur; VTL 1MMO 1. 2.30 uur; WOA 1— Unltas L. 1. 2.30 uur. 2A: DOCOS 3Altior 2. 2.30 uur; Roo denb. 3WSB 3, 2.30 uur; DOSR 2— SJC 3, 2.30 uur; Rouwkoop 2ASC 4, 2.30 uur; LFC 4LDWS 2. 12j15 uur. 2BLlsse 3RIJ pweter. 2, 2.30 uiuri; Lug dun. 4DOSR 3. 12 uur; SVLV 2Roo- denb. 4. 2.30 uur; Teyllng. 3Alphia 3, 2 uur. 3A: St.-Bern. 2Lugdun. 5. 12 uur; Roodenb. 5Alph. B. 2, 12 uur; Or. Groen 2—LFC 5. 10.30 uur. 3B: SJC 4Lugdiun. 6, 12 uur; Alphen 4—SVLV 3. 12.15 uur; WSB 4SJZ 2. 12 uur; Stompw. B. 2UDO 2. 2 uur. 3C: Leldse B. 2Warmunda 3, 12.15 u.; Rouwkoop 3'Roodenb. 6. 12 uur; DOSR 4LFC 6, 12 uur. 3D; KRV 2LDWS 3. 2.30 uur; Lisse 5 WOA 2. 12 uur; UVS 7Rijpweter. 3, 12.15 uur. 4A: DOCOS 5Leldse B. 3. 12 uur; Unl tas L. 2Lugdun. 8, 11 uur; VNL 2 VNA 3. 2.30 uur. 4B: Poreholte 4DOCOS 6. 12 uur; SJC 5SJZ 3. 2.30 uur,; Stompw. B. 3St.- Bern. 3. 12 uw; VTL 3ZLC 3, 12 uur. 4C: Altior 4Or. Groen 4. 12.15 uur; Alph. B. 3Roodenb. 8, 12.15 uur; MMO 2Weter. B. 3. 2 uur; UDO 3SVLV 4, 12 uur. 4D: KRV 3VNA 4, 12 uur; ZLC 4 Stompw. B. 4, 12 uur,; VNL 3ASC 7, 12 uur; Llsse 7—SVLV 5, 12 uur. 4E: Lugdun. 10Stompw. B. 5, 12.15 uur; WOA 3—Unitas L. 3. 12 uur; SVLV 6Poreholte 6. 12 uur; SJZ 4UDO 4, 12 uur. 4F: DOCOS 7—Ot. Groen 5, 12 uw; Leldse B 4ASC 8 10 uur; LFC 7 UVS 8. 10 uw; Rouwkoop 4Warmunda 4, 12 uw. Amerikanen winnen Daviscup Het derde enkelspel van de wedstrijd AustraliëVer. Staten in de challenge round van de Davis Cup-competitie is door de Ver. Staten gewonnen. Alex Olmedo versloeg Ashley Cooper in 4 sets: 6-3, 4-6, 6-4, 8-6. De Ver. Staten hebben hiermede een beslissende 31 voorsprong genomen. Het laatste enkelspel kan het eindre sultaat niet meer beïnvloeden. In het laatste enkelspel won Mel An derson met 75, 1311, 119 van de Amerikaan Barry Mackay. De uitslag van de challenge round in Brisbane is dus 32 in het voordeel van de Ver enigde Staten. HONKBAL Toernooi Europese honkbaltitel wéér in Nederland Het toernooi om de Ewopese honkbal- titel zal in 1959 mogelijk weer in Neder land worden gespeeld. Het bestuw van de KNHB staat namelijk in principe niet afwijzend tegenover een eventueel verzoek van de Europese Baseball Fede ratie om de organisatie opnieuw op zich te nemen. De organisatie was voor 1959 aanvan kelijk opgedragen aan België, maar de Belgen hebben door financiële moeilijk heden nog geen enkele definitieve toe zegging kunnen doen. Spanje „eerste reserve" heeft reeds bekend gemaakt de wedstrijden in 1959 beslist niet te kunnen organiseren, evenals West- Duitsland. Italië tenslotte wil de titel strijd pas in 1960 hebben het Jaar der Olympische Spelen. Een beslissing zal worden genomen op het Jaarlijkse con gres van de Europese Baseball Federa tie, dat op 10 en 11 januari a.s. te Ma drid wordt gehouden. Onze schaakrubriek Het geeft vaak voldoening partijen na te spelen, waarin de witspeler tot een koningsaanval overgaat. Het transporteren van troepen naar deze vleugel, de voorbereidingen en de geavanceerde posten leiden de lezers in de spelonken en grotten van Caïssa's rijkdom. In de hieronder gespeelde partij uit de voorronde om het kampioenschap van de Leidse Schaakbond, zien wij, dat de zwartspeler door een fout een stuk ver liest. Het is daarna voor de witte strijdmacht nog slechts een formaliteit om zijn tegenstander tot opgeven te dwingen, doch de wijze waarop dit geschiedt, blijft tot het bittere einde toe onze aandacht vragen. IJktarieven 25 omhoog Op voordracht van de staatssecretaris van Economische Zaken is in staatsblad nr. 640 van 30 december 1958 afgekon digd het ijktarievenbesluit 1958. In dit besluit zyn opgenomen nieuwe tarieven van het ijkwezen (in hoofdzaak betrekking hebbend op keur- en justeer- lonen) die op 1 januari 1959 van kracht worden. De tarief vaststelling houdt een verhoging in van gemiddeld 25 Co t.o.v. de tarieven die sinds 1 januari 1957 van kracht waren. Deze verhoging is noodzakelijk om het tekort op te vangen, dat in 1959 bij de dienst van het ijkwezen verwacht zou kunnen worden indien de tarieven ongewijzigd zouden blijven. Auto-ongeluk in Bodegraven BESTUURDER GEDOOD Op de Rijksweg tussen Utrecht en Gouda is gistermorgen omstreeks kwart voor zeven een auto over de kop gesla gen, waarbij de bestuurder, een 35-jarige inwoner van Epe om het leven is geko men. Het ongeluk is mogelijk het gevolg van een inhaalmanoeuvre, waarbij de Epenaar, die waarschijnlijk met een snelheid van ca. 100 km per uur reed, in de middenberm is geraakt, daar de macht over het stuur heeft verloren en over de kop op de tegengestelde rijbaan is gekomen. Een ieder die inlichtingen kan geven wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de groepscommandant van de Rijkspolitie te Bodegraven of met de politie in zijn/haar woon- of verblijf plaats. Wit: J Koet (Fhilidor) Zwart:'N.N. <LSG) HALF ENGELS 1. c2c4 e7e6 2. Pblc3 Pg8—f6 3. g2g3 c7c6 De voorkeur verdient het direct door zetten van d7d5 omdat wit dan ge presseerd wordt om zijn standpunt te bepalen. 4. Lflg2 d7—<15 5. c4xd5 e6xd5 6. d2d4 Lf8e7 7. Ddlc2 0—0 8. Pgl—h3 Dit schijnt een belangrijke versterking te zijn. Het koningspaard dat naar f4 gaat oefent meer druk op de zwarte stel ling uit dan na Pglf3e5 waar het geruild of verdreven kan worden. Lc8d7 28 Pe2g3 Ta8—c8 29. Pg3h5 f6—f5 30. g4xf5 De7d6 De zwarte stelling is hopeloos. Wij hebben de zwartspeler talloze malen sterker zien spelen! Waarschijnlijk heeft het verlies van een stuk hem een morele knak gegeven. 31. f5—f6! 32. Pd3e5 33. f6—f7+! 34. Pe5 X f7 35. Fh5f6 Te8—f8 Ld7e6 Le6xf7 Dd6e6 Kg8g7 9. Ph3—f4 10 e2e3 11. Dc2b3 12. a2a3 13. Lel—d2 Dd8c8 Ld7—f5 Pb8a 6 Pa6c7 Pc7—e6 Het is zwart gelukt om het sterk ge posteerde paard op f4 aan te tasten, doch wit is vanzelfsprekend niet bereid om af te ruilen. 14. Pf4e2(!) Pe6g5 Voor zwart is het moeilijk om c6c5 door te zetten. Daarom tracht hij door een eventuele afwikkeling op e4 tot meer bewegingsvrijheid te komen. 15. Tal—cl Dc8d7 16. Pe2—f4 Pg5—e4 Sterker was opnieuw 16Pe6. Na 17. Pxe6 Lxe6; 18. 00 komt zwart door 18Lh3! (19. Lxh3 Dxh3; 20. Dxb7? Pg4, in beslissend voordeel. 17. f2—f3 Pe4xd2 18. Kelxd2 Tf8—e8 19. g3ig4 Lf5e6? Kost een stuk. jammer van deze blun der, daar na 19.Lg6; 20. h4h6 een belangwekkende stelling was ontstaan. 20. g4g5 Pf6g4 21. f3xg4 Le7xg5 22 h2h3 Lg5h4 Na 22Lxg4; 23. hxg4 Lxf4; 24. exf4 Dxg4; 25. Tcgl! heeft zwart geen voldoende compensatie voor het geof ferde materiaal. 23. Db3—dl! Dd7—e7 24. Ddl—f3 Le6d7 25. Pf4d3 b7b6 26. Thl—fl f7—f6 27 Pc3—e2 g7g5? Hierna staat de loper op h4 buiten spel. Het enige was nog 27Lg5 etc. Stelling na 35. Pf6 a a i 1 11 W lfl 1 li i m i i m H 51 B r Nemen op f7 is wegens 36. Pxh7+ ge volgd door Pxf8 eveneens reddeloos. 36. Df3—h5 Tf8xf7 37. Dh5xh7+ Kg7—f8 38. Pf6d7+! De6Xd7 Geen redding geeft 38Ke7 we gens 39. Txf7+ DxH; 40. Dxf7 Kxf7; 41. Lxd5+etc. 39. Tflxf7+ Dd7xH 40. Telfl Df7Xfl Op 40. Lf2; 41. Dh8 Dg8; 42. Txf2+ etc. De tekstzet betekent uitstel van executie. 41. Lg2 X fl Kf8e8 42. Lfl—a6 Zwart gaf het op. Een door wit krachtig gespeelde party. De oplossing van het eindspel uit onze vorige rubriek luidt: 1. Kg5! (tot remise leidt 1. Kg6? Pe7+!) Kxh7 2. Kf6 waar na wit het paard of pion b6 verovert. Als studie is het eindspel niet geschikt, daar 1 Pf4 eveneens tot winst leidt, zij het dan na een wat langere strijd Jerry Bey,

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 21