Franse regering hervormt karakter en duur van militaire dienstplicht WEERBERICHT President der republiek nu dus generaal De Gaulle) wordt de opperbevelhebber van het leger DE KONING slaat alles! 10% extra korting OUD-NIEUW 97ste jaargang WOENSDAG 31 DECEMBER 1958 No. 29633 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Parys) Nauwelyks is het Franse volk bekomen van de economische en financiële revolutie, welke het afgelopen weekeinde werd ingezet, of ook op militair gebied wordt nu een nieuwe omwenteling afgekondigd. De Franse regering heeft onder leiding van generaal Charles de Gaulle gisteren namelijk een groot aantal maat regelen genomen, waardoor het karakter en de duur van de militaire dienstplicht aan de eisen van de moderne nucleaire oorlogvoering zal worden aangepast. De samenwerking tussen civiele en militaire autoriteiten zal veel intiemer worden en ook de dienstplicht, in het vervolg nationale dienst geheten, wordt sterk van aanzien gewijzigd. De diensttijd, die nu officieel 18, maar praktisch 27 maanden duurt, zal voor alle jongemannen van 20 tot 37 jaar in de toekomst twee jaar bedragen. In die twee jaren zullen echter de herhalingsoefeningen begrepen zijn, terwijl ook vrouwen individueel zullen kunnen worden opgeroepen. Er wordt voorts een onderscheid gemaakt tussen burgerlijke en zuiver militaire verplich tingen. Zij, die voor de actieve militaire dienst worden of zijn afgekeurd, zullen in munitiefabrieken of bij het aanleggen van wegen of het construeren van bruggen te werk kunnen worden gesteld. In diezelfde categorie zullen ook de oudere lichtingen tot 47 jaar worden opgenomen. president des lands en een aantal mi nisters. Met de reorganisatie van de leiding van de defensie wordt beoogd rekening te houden met de mogelijkheid van een bliksemoorlog met kernwapens of onder mijnende activiteit. Bij de vorming van de defensiecom missie is uitgegaan van de gedachte van een voortdurend gevaar in vredestijd en van de noodzaak van aanhoudende en nauwe samenwerking tussen burgerlijke en militaire autoriteiten. Leiding van defensie berust bij commissie De naam van „nationale verdediging" wordt veranderd in „verdediging van Frankrijk en de gemeenschap", met welk laatste woord, zoals men weet, de vroe gere overzeese gebiedsdelen en koloniën worden aangeduid. De president der republiek, in casu generaal Charles de Gaulle, wordt hoog ste bevelhebber van het leger. De nieuwe maatregelen zullen gelei delijk aan in werking treden en pas in het jaar 1965 in hun volle draagwijdte van kracht zyn geworden. De leiding van de defensie berust thans bij een defensiecommissie, bestaande uit de Gevolg van devaluatie van de Franse franc Saarlauders doen angst-inkopen (Van onze correspondent in Bonn De inwoners van het Saargebied, dat politiek tot West-Duitsland be hoort, maar in elk geval tot oktober 1959 economisch aan Frankrijk is gebonden, verkeren in een soort fi nanciële paniek tengevolge van de devaluatie van de Franse franc. Gis teren begon, volkomen onverwacht, een ware vlucht van de franc, die officieel betaalmiddel in deze Duitse deelstaat is, in goederen. Bij voorkeur kopen de Saarlanders thans schoenen, wintersportkleding huishoudelijke artikelen en textiel Voor de grote warenhuizen en klei nere winkels stonden de mensen gis teren in lange rijen geduldig te ivachten tot zij aan de beurt kwa men. Daarbij bleek, dat er inkopen werden gedaan, die veel groter en veel duurder zijn, dan men placht te doen vlak voor de kerstdagen. De verwachting was, dat de Saarlan ders het hoofd koel zouden houden en niet bang zouden worden voor geldver liezen tengevolge van de devaluatie. De Westduitse regering heeft namelijk de garantie voor 32 a 36 miljard franc ge geven, dat zij alle franc-tegoeden zal in wisselen tegen de koers van 19 decem ber, dat is tegen de oude waarde. Maar na 19 december kwam er nauwelijks nog geld op de Saarlandse spaarbanken, waar in feite de spaartegoeden in francs zijn geblokkeerd. Men hoopt nu maar, dat de Saarlanders snel een einde zul len maken aan hun angst-inkopen Daarvoor is het noodzakelijk, dat van officiële zijde duidelijk verklaard wordt, wat de gevolgen zijn van de devaluatie en van de Westduitse garantieverklarin gen. De Saarlandse regering klaagt evenwel, dat zij pas „vijf minuten voor twaalf" op de hoogte is gebracht van de Frans-Duitse monetaire maatregelen en voor de Saarlanders geen passende voor stellen heeft kunnen doen. Men ver wacht in elk geval in het Saargebied prijsstijgingen tengevolge van de op heffing van de subsidies in Frankrijk, de verhoging der belastingen en de ver hoging van de energie-kosten. Het is deze verwachting, die de bevolking er thans toe leidt om extra inkopen te doen. Vrijdagmorgen 9 uur begint een ENORME VERKOOP met PRIJSVERLAGINGEN op alle afdelingen en door middel van onze waardecheques. HAARLEMMERSTRAAT HOEK DONKERSTEEG Geen vrees voor een Franse stakingsgolf Volgens Franse vakverenigingsleiders zijn berichten, volgens welke de „sober heidsbegroting" in het nieuwe jaar zal worden gevolgd door een golf van sta kingen, ongegrond. De onder commu nistische invloed staande C.G.T. heeft haar gedragslijn nog niet bepaald, maar de beide andere grote vakverbonden, de (r.-k.) C.F.T.C., die iets meer dan een miljoen leden heeft, en de socialistische Force Ouvrière (iets minder dan een miljoen leden) hebben doen weten, dat er geen bijzondere vrees voor stakingen behoeft te bestaan. Toonaangevende socialistische leden van de Nationale Vergadering ver klaarden overigens, dat de offers, die de begroting oplegt, niet gelijk verdeeld zijn over het Franse volk. Na een bij eenkomst van het parlementaire comité der socialisten werd in een communiqué bekendgemaakt, dat naar de mening van dit comité de verhoging van de belastingen op het verbruik en de af schaffing van prijsverlagende subsidies tot resultaat hebben, dat de loontrek kers en de boeren de grootste last van de nieuwe uitgaven te dragen krygen. Het comité trekt de noodzaak van offers niet in twijfel, maar zegt, dat de politiek der socialisten meer in overeenstemming met de sociale rechtvaardigheid zou zijn geweest. Aan de belastinggaring zal meer aan dacht worden besteed. Zakenlieden zul len vollediger rekening en verantwoor ding moeten afleggen en er zal gelet worden op „uiterlijke tekenen van wel vaart". Heeft iemand bijv. meer dan een huis, een auto, huispersoneel of iets dergelijks en geeft hij geen inkomen aan, dat hiermede in overeenstemming is, dan zal hij toch worden aangeslagen, alsof hij een zodanig inkomen heeft. Euratom treedt op 1 januari in werking Op 1 januari a.s. zal de gemeenschap pelijke markt van Euratom volledig in werking treden, zo is gisteren door de commissie van Euratom bekend gemaakt. Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de drie Beneluxlanden hebben overeen komsten gesloten, onder welke nucleaire produkten ongehinderd door douane rechten of kwantitatieve beperkingen tussen deze landen kunnen worden ver handeld. Van 1 januari af geldt in de zes landen van Euratom een gemeen schappelijk buitentarief voor deze pro dukten. Nucleaire ertsen, grondstoffen en speciale splijtbare materialen zullen geheel vrij van douanerechten zijn. Tot 12 procent lopende douanerechten zijn echter door Euratom vastgesteld voor bepaalde soorten materieel, zoals kern reactoren en onderdelen hiervan. Het douanerecht op kernreactoren zal 10 procent bedragen Dit recht zal echter niet eerder dan op 1 januari 1962 wor den geheven, terwijl vóór die datum nog zal worden overwogen, of deze op schorting moet worden verlengd. Ook de invoerrechten op nucleaire produk ten zullen de eerste jaren nog niet wor den geheven. Herseukronkels De dag na Kerstmis vonden wij in onze brievenbus de eerste oplossingen van de twaalfdelige kerstprijsvraag. Er was zelfs één inzending bij van twaalf (dus alle) oplossingen! Maar de grote stroom oplossingen moet blijk baar nog komen. Daar hebben onze lezers dan ook tot uiter lijk 12 januari de tijd mee. Maar laten wij U een advies geven: stel het inzenden van Uw oplossingen niet tot het laatste ogenblik uit. Wanneer het nieuwe jaar eenmaal goed op gang is gekomen, wacht U waarschijnlijk zoveel nieuw „ge woon" werk, dat van puzzel-af stel wel eens puzzel-uitstel zou kunnen komen. Begin het nieuwe jaar goed en gebruik die extra-zondag óók voor de „hersenkronkels" welke wij U als kerstmenu voorzetten! Maurice Chevalier heeft dezer dagen aan honderd arme bejaarden van Parijs een lunch aangeboden een groot restaurant. De be roemde zanger met enkele van zijn gasten. Ruim 5% nationale inkomen aan defensie Nederland gaf in 1957 5.4 van zijn nationale inkomen uit aan de defensie, n.l. 1845 miljoen gul den. tegenover België 3.6 De nemarken 3.3 West-Duitsland 4.3 c/o, Italië 3.8 Noorwegen 3.7 Zweden 5.1 en Zwitser land 3 Aldus heet het in een bijlage op de memorie van ant woord van het ministerie van Oor log. In 1958 besteedde Nederland 5 of 1745 miljoen gulden aan de defensie. Vergelijkende cijfers voor dat jaar zijn evenwel nog niet be schikbaar. De duur van de verplichte oefenings- i tijd (landstrijdkrachten) in België be-1 draagt thans 15 maanden voor onder officieren, korporaals en soldaten en 18 maanden voor officieren. Wettelijk be staat in dit land de mogelijkheid de minimumtermijn van 15 maanden als nog terug te brengen tot 12 maanden. Zoals bekend bedraagt de verplichte eerste oefeningstijd in Nederland 18 maanden voor korporaals en soldaten en 21 maanden voor specialisten, onder officieren en officieren. Bovendien be horen de dienstplichtige militairen nog 4 resp. 3 maanden tot de zgn. „klein- verlof" ploegen. De dienstplichttijd in Denemarken bedraagt 16 maanden voor soldaten, 18 maanden voor korporaals en 24 maanden voor onderofficieren en officieren. In West-Duitsland duurt de eerste oefeningstijd voor dienstplichtigen 12 maanden, in Noorwegen 16 maanden, in Zweden 12 maanden, in Italië 18 maanden en in Zwitserland 9 maanden. Belastingon t werpen aangenomen (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren zon der hoofdelijke stemming het wetsont werp aangenomen tot verlenging van de tijdelijke verhoging van de vennoot schapsbelasting en de vermogensbelas ting, welk wetsontwerp tevens inhoudt de maatregelen met betrekking tot de vervroegde afschrijving en de investe ringsaftrek Mét 57 tegen 4 stemmen werd het wetsontwerp aangenomen tot verlenging van de tijdelijke verhoging van de omzetbelasting en de benzine belasting en tot verlenging van de tij delijke vrijstelling van de omzetbelasting op sigaren. Minister Zijlstra verwacht in 1959 een vrij snelle opleving van de bedrijvigheid laarlijks keren de overstromin gen in Noord-ltalië weer. Venetië, de stad van het water, heeft min der last dan de andere steden van dit euvel, dank zij de talloze gon dels, die nog een redelijk verkeer over de „straten" mogelijk maken. Toch verrijzen ook hier de plan kiers, welke de voetgangers droog moeten houden. Ook Kaiserslautern heeft pokkenpatiënt Vrees voor uitbreiding van ziekte in West-Duitsland (Van onze correspondent in Bonn) In West-Duitsland is het pokkenge- vaar, dat zich een week geleden in Hei delberg in negen gevallen openbaarde, niet beperkt gebleven tot deze stad. Men heeft thans ook een geval in de stad Kaiserslautern ontdekt waarvan men uitbreiding van het pokken-gevaar vreest. Zoals bekend is d? pokkenziekte door een Duitse arts, die enige tyd in Azië heeft vertoefd, naar Heidelberg ge bracht. Totdusver zyn negen gevallen geregistreerd, alle in een ziekenhuis in Heidelberg, waar de betreffende arts heeft gewerkt. Een van de pokken- slachtoffers is overleden. Thans is in Kaiserslautern de eigenaar van enige nachtclubs een tiende geval geworden. De man is onlangs enige tijd in het Hei- delbergse ziekenhuis verpleegd en heeft daar kennelijk de pokken opgelopen. Hfj is direct geïsoleerd. Het gevaarlijke van dit tiende geval is, dat deze caféhouder in zijn twee nachtclubs de laatste dagen met bijzonder veel mensen in contact is geweest, o.m. met vele Amerikaanse sol daten. Het staat vast, dat de man in zijn jeugd niet tegen de pokken is inge ënt. De nachtclubs zijn inmiddels door de politie gesloten. Het personeel is in geënt en in quarantaine gebracht. De Amerikaanse soldaten in en rond Kai serslautern worden voorts nauwkeurig onderzocht. In Kaiserslautern gaat de politie thans na, wie de laatste dagen in contact met de caféhouder is geweest en wie diens nachtclubs heeft bezocht. Men wil al deze personen in quarantaine brengen en inenten Inmiddels is in Heidelberg het aantal pokkengevallen constant negen geble ven. In totaal zyn hier thans 26.000 per sonen ingeënt. Van de oorspronkelijke negen pokken-zieken, van wie een 72- jarige aan een leverziekte lijdende vrouw is overleden, zijn er nog twee niet ge zond. Te Heidelberg zelf is men niet be vreesd voor een uitbreiding van de pok ken, nog te minder daar de vele Ame rikanen in deze stad allen zijn ingeënt. Desondanks is men zeer op zijn hoede, getuige de maatregelen, die in Kaisers lautern zijn genomen. Sedert 1874 kwa men er in Duitsland namelyk geen pok kengevallen van betekenis meer voor. De voorzichtigheid, die men thans alom toont, betreft voornamelijk de zoge naamde derde golf van pokken-geval len: eerst kwam de arts, die de pokken uit Azië had meegebracht, toen kwamen zijn werkster en zyn kapper en thans speurt men naar degenen, die in wijdere kring met de pokken zijn geïnfecteerd. In Heidelberg rekent men nog op de mogelijkheid, dat 60 tot 80 personen de pokken zullen krygen. en in die situatie acht hij handhaving van de belastingverhogingen gewenst om nieuwe overbesteding te voorkomen. De V.VD. had bij monde van prof. Wit- teveen tegen de verlenging van de be lastingverhogingen wel bezwaar, maar in de huidige politieke situatie wilde de V.V.D. blijk geven van vertrouwen in minister Zijlstra, die waakzaamheid in 1959 nog geboden acht. Jongen zwaargewond door ontploffing (Speciale berichtgeving) In het perceel Paltzerweg 225 te Den Dolder (gem. Zeist) ontstond gisteren tegen het middaguur een hevige ontplof fing. De 15-jarige Albertus Blommers was in zijn kamertje op de eerste ver dieping bezig met scheikundige proeven, toen een explosie volgde. Vele ruiten werden uit hun sponningen geslagen. De jongen, die alleen thuis was. strom pelde zwaargewond naar beneden. Hij werd naar het Diaconessenhuis te Utrecht overgebracht. Zyn toestand is levens gevaarlijk. Zo is dan opnieuw een jaar vergleden. Een jaar van 365 dagen en nachten, waarvan er sommige eindeloos lang schenen te duren, omdat ze vervuld waren van persoonlijk leed of van dat van dierbare verwanten, doch waarvan verreweg de meeste als in een roes voorbijschoten, zonder dat men zich er eigenlijk rekenschap van gaf hoe kort een mensenleven wel duurt. Wij hebben de (misschien ouderwetse) neiging om de oudejaarsavond te beschouwen als een op traditie wortelende gelegenheid en behoefte om zich wél op het recente verleden te bezinnen, hetzij door een gemeenschappelijke beleving in een kerkgebouw, hetzij door een persoonlijke meditatie in de naaste familiekring. Het tempo, waarin de huidige generatie leeft of beter gezegd geleefd wórdt, maakt die traditie des te meer noodzakelijk en waardevol. Wanneer wij, luttele uren voor de jaarwisseling, deze behoefte pro jecteren op het journalistieke vlak en daarbij in het bijzonder aan dacht willen schenken aan de gebeurte nissen in nationaal verband, dan geeft een raadpleging van ons geheugen, ge rugsteund door een doorbladering van onze nieuwsagenda, aanstonds aanlei ding tot de conclusie, dat het Neder landse openbare leven in 1958 zich niet kenmerkte door bijzondere hoogte- noch door extreme laagtepunten. Het afgelopen jaar was nationaal gezien over het algemeen een rustig jaar. waarbij als de meest dramatische verschijnselen dienen te worden gesig naleerd het, ondanks de beperking van de maximum snelheid van het gemoto riseerde verkeer, nog altijd ontstellend grote aantal verkeersongevallen met dodelijke afloop en de door de Indone sische regering geforceerde exodus van ongeveer 37.000 Nederlanders of zich met Nederland verbonden voelenden, die voordien in het oude Nederlands Oost- Indië een veilig en veelal goed bestaan vonden. Zonder de daaruit voor de Ne derlandse samenleving voortvloeiende moeilijkheden op de voorgrond te willen stellen, blijft het diep te betreuren, dat een geëxalteerde, want kortzichtig-natio- nalistische, Indonesische regering het nodig heeft geoordeeld zovele krachten af te stoten, die tot de opbouw van een waarlijk economisch gezond Indonesië nog zoveel hadden kunnen bijdragen. Wie zich daarbij op het standpunt stelt van het goede recht der Djakartaanse machtshebbers om „baas in eigen huis" te willen zijn, moge terdege bedenken, dat de mogelijkheid daartoe stellig niet vergroot wordt door de economische ontwrichting, welke zich daar te lande o.a. als gevolg van de massale uittocht van vele Nederlandse deskundigen hoe langer, hoe duidelijker demonstreert. Er liggen in Moskou veel ergere „bazen" op de loer dan er ooit in Den Haag of tijdens het Nederlandse bewind in Batavia hebben geresideerd! Elders in dit Blad hebben wij in een fotomontage gereconstrueerd wat ons in 1958 in Nederland het meest beroerde. Van deze evenementen moge hier afzonderlijk worden vermeld de tragische ondergang van de KLM- Superconstellation „Hugo de Groot", welke op 14 augustus kort na het ver trek van het Shannon-vliegveld in Ier land verongelukte en waarbij niet min der dan 99 personen om het leven kwamen, het grootste aantal in de zo roemrijke geschiedenis der Nederlandse luchtvaart. Wanneer wy voorts herinne ren aan de verkiezingen, welke in het eerste halfjaar werden gehouden voor de Provinciale Staten en de gemeente raden en welke als meest spectaculaire element een aanzienlijke teruggang van de Partij van de Arbeid en een belang rijke winst voor de Volksparty voor Vrijheid en Democratie te zien gaven, dan rest ons nog de aandacht te ves tigen op de kabinetscrisis, welke kort geleden vele gemoederen in beweging bracht en die resulteerde in het aftre den van alle socialistische bewindslieden. Niet alleen op 5 december 1958, maar evenzeer op 12 maart 1959 zullen vele Nederlandse harten „vol verwachting" kloppen hoe de verkiezingsuitslag zal zijn en hoe uiteindelijk het toekomstige kabinet er zal uitzien. Moge die formatie een zodanige zijn, dat zij strekt tot het oprechte welzijn van ons land en volk. Terugkerend tot de privé-sfeer, welke zich in het bijzonder eigent tot de stemming van een oudejaarsavond, wensen wy al onze medewerkers, lezers, lezeressen en adverteerders een in alle opzichten voorspoedig en gelukkig Nieuwjaar! Morgen, nieuwjaarsdag, zal het Leidsch Dagblad niet verschijnen en zullen onze bureaus gesloten zijn. Tunesische en Marokkaanse valuta los van de franc Tunesië heeft het voorbeeld van Marokko gevolgd: de Tunesische rege ring heeft bekendgemaakt, dat de Tune sische dinar van de gedevalueerde Fran se franc zal worden losgemaakt. Vóór de Franse devaluatie had een Tunesi sche dinar een waarden van 1000 FVanse francs. Voortaan zal de nieuwe pariteit zijn 1 dinar per 1.175 Franse franc, waardoor de verhouding tot andere wereldvaluta voor de Tunesische dinar dezelfde zal blijven als tot dusverre. Kouder De Bilt verwacht tot moigenavond Vanavond of vannacht enige regen, morgen overdag opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Aanvankelijk krachtige en aan de kust harde zuid westelijke wind. Later ruimend naar westelijke richtingen en afnemend tot matig. Lagere temperaturen overdag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 1 januari Zon op: 8.48 uur; onder: 16.38 uur. Maan op: -.uur; onder: 11.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.18 en 19.42 uur. Laagwater te 2.54 en 15.18 uur, (2 jaunari hoogwater te 8.11 en 20.38 uur, laagwater te 3.39 en 16.08 uur). Dit Blad bestaat nit 24 pagina's.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1