97ste ja ng Woensdag 31 december 1958 Zesde blad no. 29633 Laten we in het centrum van deze fotopagina over wat het afge lopen jaar ons op nationaal terrein bracht een gulle lach plaatsen: de lach van Prinses Beatrix (1waarmee zij ,,de West" verover de bij haar bezoek van een maand. Deze foto werd eind februari in Lelydorp genomen. Prinses Beatrix verwierf zich bij dit bezoek de naam .Prinses Glimlach". Ook bij naar den aard ernstige zaken bleef de lach niet achter wege. Minister-president dr. W. Drees en minister H. J. Hofstra zagen blijkbaar ook de zonzijde van de belangrijkste politieke gebeurtenis van het jaar. Toen zij op 11 december de Kamer verlieten (2), verkeerden zij blijkbaar allerminst in een droef geestige stemming over het einde van de ..brede basis". De PvdA stelde het conflict nog wat scherper door op 15 december als één man (3) de Kamer te verlaten. Dat waren dan de hoogtepunten, welke begin en einde mar keerden van het jaar, dat we vervolgens rondom dit centrum in deze pagina verder aan het oog voorbij zullen laten trekken. Koningin Juliana toonde herhaaldelijk grote belangstelling voor de evacue's uit Indonesië (4), waarvan er dit jaar bijna 37.000 naar ons land stroomden. Niet allemaal op de juiste wijze overi gens. want er kwamen er ook 143 als verstekeling (5). Over 37 hunner, die werden teruggezonden, maar tenslotte op 14 novem ber in Nieuw Guinea arriveerden, ontstond nogal wat beroering. Een groot succes was het officiële bezoek van Koningin Elizabeth en Prins Philip van Engeland aan ons land. Deze foto (6) van Koningin Elizabeth met Prins Bernhard en minister Luns in de Ridderzaal op 28 maart herinnert aan dit feestelijke bezoek. De kiem voor de moeilijkheden in Kabinet en Kamer werd al in de eerste helft van het jaar gelegd, toen de stembussen open gingen voor de raads- en Statenverkiezingen. Toen dr. W. Drees op 26 maart zijn stembiljet voor de Statenverkiezingen in de bus liet glijden (7), wist hij nog niet wat er uit die bus zou komen: een gevoelige nederlaag voor zijn partij. Minister Staf en staatssecretaris Kranenburg (8) hadden heel wat benauwde uurtjes in verband met de helmenaffaire. Mr. Kranenburg vond het begin juni maar beter zijn ontslag te vragen. Moeilijkheden waren er ook voor minister Algera naar aanlei ding van de veren naar Zeeuws-Vlaanderen. De heer H. J. Colsen kwam hem op 13 juni (9) als leider van vele honderden demon stranten in zijn ministerie opzoeken. Feestelijker ging het op 22 oktober aan de andere zijde van het Delta-gebied toe bij de ingebruikneming van de stormvloedkering in de Hollandse IJssel (10), kort na het aftreden van minister Algera. Stappen we even van de officiële zaken af om aan de andere kant van de pagina nummer (11) te zoeken, dan vinden we daar, toepasselijk bij dit nummer, de hoela-hoepelrage, welke de hele wereld en dus ook ons land veroverde. De rage is gelukkig alweer voorbij, zodat dit record met acht hoepels waarschijnlijk niet meer verbeterd zal worden. Langer dan deze rage duurde de gevangenschap van sultan Hamid II van Pontianak, namelijk achteneenhalf jaar. Hij werd op 27 augustus vrijgelaten en keerde op 6 november in zijn familiekring (12) in ons land terug. Bij het ongeluksnummer (13)-een van de schaarse foto's van de even schaarse wrakstukken van de KLM-superconstellation ..Hugo de Groot", die op 14 augustus bij Shannon verongelukte. Bij deze grootste ramp in de geschiedenis der Nederlandse lucht vaart, verloren 99 mensen het leven. De zeer geziene pauselijke internuntius in ons land, mgr. Paolo Giobbe verliet ons land om in Rome benoemd te worden tot kardinaal. De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, hoorde tot de velen, die afscheid van hem kwamen nemen tijdens een receptie (14) op 2 december. Aan de andere zijde van de pagina (en de andere zijde van het jaar) bij (15) de veelbesproken Joke Haanschoten uit Putten, die op 20 januari in een ziekenhuis moest worden opgenomen toen bleek, dat zij radioactief besmet was door een onvoorzichtig heid tijdens een medische behandeling. Op 27 februari kon het gezin Haanschoten (incluis de gezonde Joke) weer in het inmid dels ontsmette huis terugkeren. Uit nationaal historisch oogpunt was van belang, dat op 29 april het stoffelijk overschot werd bijgezet in de Delftse graf kelder der Oranjes van Prins Willem V (16), nadat dit uit Bruswijk was overgebracht. Ook een historisch feit was het 150-jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, onder meer gevierd op 6 mei in Amsterdam, toen (17) minister Cals de algemeen voorzitter prof. dr. B. A. van Groningen uit Leiden de versierselen uitreikte als Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau. Een andere Leidenaar stond op 21 juli in het centrum van de belangstelling: de heer D. van der Kwaak nam afscheid als Leids wethouder in verband met zijn benoeming tot lid van Ged. Staten. Dr. K. Reitsma (18) dankte hem voor het vele wat hij voor Leiden deed. Groot was de blijdschap van „diajoor K." en diens gezin (19) toen de befaamde rechtszaak over zijn handelingen op 23 april met vrijspraak en eerherstel eindigde. Op 10 juni vertrok dr. P. J. Platteel naar Nieuw-Guinea als nieuwe gouverneur van dit gebiedsdeel. Minister Helders kwam hem en zijn echtgenote op Schiphol (20) uitgeleide doen. Schiphol stond overigens zeer sterk in de belangstelling in maart, toen de pilotenstaking het KLM-bedrijf lamlegde. Hier geven de twee centrale figuren, de piloten De Laat en Metz (21 hun zienswijze over het conflict. Op 29 september verliet mevr. A. Zevenbergen uit Abbebroek als 100.000ste emigrante naar Australië ons land. Haar bagage (22) getuigde op de kade van deze mijlpaal in de voor ons land zeer belangrijke emigratie. In Leiden tenslotte was van groot belang, dat op 30 september ten langen leste de eerste paal geslagen werd (23) voor de bouw van het nieuwe Diaconessenhuis. Waarmee we dit overzicht besluiten met dezelfde vreugde, welke ook het begin kenmerkte.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 17