GIJ, GOD, HOUDT EEUWIG STAND Chefarine 4 Het politiek gebeuren vertraagt voortgang in onderwijs wetgeving Fransen beschuldigen Engelsen van woordbreuk jegens Holland BETER EN SNELLER Nog steeds weinig onderwijzers DINSDAG SO DECEMBER 1958 Jaarwisseling in kerken Oude j aarsavond Lelden Hervorjmxle Gemeente: Pie terslcerk: 7 uur de. J. de Wit. Oosterkerk7 uiur dr. P. L. Sohoonhelm (onderwerp: ..Vergeven, niet vergeten"). Maxekerk: 7 uur ds. J. van der Wiel. Kooikapel! 7 uur ds. J. N. de Ruiten. Maranathakerk7 uur ds. H. J. v. Ach terberg. Herv. school Boshulaerkade7 uur dx. H. Bouter. Herv. Muloeohool Aseeretraat; 7 uur ds. D. J. Vossers. Ver. Vrijz. Herv. (Leidsche Volkshuis) i 750 uur dr. J. P. Springer. Egüse Wallottine: 7 uur ds. Ch. Oabanis. Geref. Kerk: Zuldertcerk: 8 uur ds. De Boer. Oude Vest: 8 uur dr. van Meyenfeldt. Geb. v. Chr. 6oc, Belangen (Mors-Rijn dijk) 8 uur ds. Heule. Chr. Geref. Kerk: 7 uur ds. O. v. d. Weele. Genef. Kerk (vrijgemaakt) i 750 uur ds. W. G. de Vries. Geref. Gemeente: 7.30 uur ds. Molenaar. Evang. Luth. Gemeente: 7 uur ds. H. J. A. Haan. Rem. Gemeentel 7.30 uur ds. J. Th. Mackenzie. Doopsgez. Gemeente! 7.3" uur de. S. L. Verheus. Evang. Chr. Gemeenschap (Middelste- gracht 3)7 uiur Jaarwisseling met HA. Oud-Kath. ."Kerk (Zw. Singel 60): 7.30 uur oudejaarsavonddlenst. Leger des Helle7 uiur oudejaaxsover- denking, kap. R. J. Sdhurlnk. Vrije Kat. Kerk (Vreewijkstraat 10)! 7.30 uur oudejaarsdlenst. Aarlanderveen Herv. Gem.: 750 uur ds. E. G. Boesenkool. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. W. J. van Hoek. Alphen aan den RUn Herv. Gem. Ju- lianastraat: 7.16 uiur ds. M. Hanemaaljer; Kapel Gouwsluls7.15 uun ds. J. H. BO- gers- Gebouw Jonathan: 7.15 uur ds. P. A. Lefeber; Kapel Hooftstraat: 120 uur ds. A. J. Jorlssen; Oudshoornseweg7 uur ds. G. Oadée. Geref. Kerk, Zulderkerk: 7.30 uur ds. W. Wijma; Noordeikerk7.30 uur ds. G. Mulder; Hoofdstraat: 7.30 uur ds. W. Tom. Geref. Kerk (vrijgemaakt) Hotel Centraal: 7.30 uur ds. H. Knoop te Noordwijk. Chn. Geref. Kerk, van Reede- straat: 7 uur ds. M. S. Roos. Oud Geref. Gem., van Mandersloostraat: 7.15 uur leesdlenst. Rem. Geref. Gem., van Man dersloostraat: 7 uur ds. G. Chr. Duinker te Hoogvliet. Benthuizen Herv. G«m.: 7 uur dhr. GTisnight te Hlllegersbeng. Geref. Gem.! 7 uur leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 7.30 uur ds. C. v. a. Bosch. (Nieuwerbrug) 7.30 uur ds. H. Roelof sen te Zeist. Herv. Evang. (hotel Van Haafteni) 750 uur ds. J. H. Mulder te Rotterdam. Ger Kerk: 750 uur ds. R. Bakker te Rotterdam. (Nieuwer- brug) 7 uur ds. Boonstra te Woerden. Ger. Kerk (vrijgemaakt) 9 uur ds. K. Drost te Gouda. Ger. Gem.: 7.15 uun leesdlenst. Luth. Gem.: 7 uur ds. W. F. ten Rouwe- laar. Boskoop Herv. Gem.: 750 uur ds. A_ de Leeuw. Geref. Kerk: 750 uur ds. Leene. Hazerswoude Herv. Gem.: 750 uur ds. Chr. v .d. Leeden. Geref. Kerk: 750 uur ds. N. W. v. d. Hout. Hoogmade Herv. Gem.: 750 uur dhr. L. Schipper te Alphen. Kaag Herv. Gem.: 7.30 uur ds. Fok- kema. KatwJJk a. d. RUn Herv. Gem., dorps kerk: 7.30 uur ds. A. Makkenze. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. H. de Valk. Katwijk aan Zee Kenv. Gem. (Nieuwe Kerk): 7.30 uur ds. F. Offeringa; (Oude Kerk)7.30 uur ds. W. A. B. Hagen. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. Nawijn. Geref. Kerk (vrijgem.): 7.30 uur de. Bneen. Geref. Gem. (Remdsestraat)750 uur leesdienst. Geref. Gem. In Ned. (Caea Cara)7.30 uur leesdlenst. Koudekerk Herv. Gemeente 7 uur ds. Koerselman. Geref. Kerk: 7 uur ds. Zijl stra. Leiderdorp Herv. Gem.: 750 uur ds. J. P. Hormef. Geref. Kerk: 8 uur ds. Banga. Vrijz. Herv. (gebouw Lindelaan 12a)ds. C. P. Thomsen te Utrecht. Leimulden Herv. Gem.: 7 uur ds. D. H. Gijsbers. Geref. Kerk: 750 uur ds. H. J. Koffrie. Lisse Herv. Gem.: 7.30 G. Pettlnga. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. Schouten. Chr. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. D. H. Blesma. Geref. Gem.: 7.30 uur stud. Blik, Rotter dam. Geref. Kerk (vrijgemaakt): 7.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud-Geref. Gem.: 7.30 uur leesdlenst. Ned. Prot. Bond: 7.30 uur ds. De Lange. Noordwijk aan Zee. Nieuwkoop Herv. Gem.: 750 uur ds. W. H. de Jong. Geref. Kerk: geen opgaaf ontvangen. Rem. Geref. Gem.: 7 uur A. W. Cramer. Chr. Geref. Kerk: 7.30 uur de heer J. van Leeuwen. Nleuwveen Herv. Gem.: 7 uur de heer J. v .d. Hoek. Geref. Kerk: 6.30 uur ds. C. van Rpenen te Hilversum. NoordwiJk-Blnnen Herv. Gem.: 7 u. ds. Van Dok. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. Helnen. Ned. Prot. Bond (lokaal Linden- plein) 7 uur da. J. J. v. d. Slooten te NoordwUk aan Zee Herv. Gem.: 7.30 uur ds. N. J. Cupedo. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. Bouma. NoordwUkerhout Herv. Gem.: 7 uur ds. A. H. Smits. Oegstgeest Herv. Gem. (Groene Kerk)7 uur ds. B. C. Visser; (PaulU6- kerk)7 uur ds. G. F. Callenbach; Hoge Mors: 550 uur ds. G. F. Callenbach. Ver. Vrijz. Herv. (W. de Zwijgerkenk)750 uur ds. W. J. Hu beek. Geref. Kerk; 7.30 uur dx. H. J. Westerink te Leiden. Geref. Kerk vrijgemaakt)9 uur ds. R. Brands. Oude Wetering Herv. Gem.: 750 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. A. G. Kornet. Rem. Geref. Gem.: 7.15 uur ds. Goudoever te Leiden. RUnsaterwoude Herv. Gem.: 7.30 uur ds. J. H. de Vree. Chr. Geref. Kerk: 7 uur ds. G. W. Alberts uit Vlaaxdingen. Rijnsburg Herv. Gem. (Grote Kerk) 7.30 uur ds. M. C. Groene woud. Geref. Kerk (Rapenburg) 7.30 uur ds. J. Bijle- veld. (Maranathakerk) 7.30 uur ds. H. Post. Chr Geref. Kerk: 7.30 uur ds. Kampman. Geref. Kerk (vrijgemaakt) 7.16 uur ds. K. Brünlng. Sassenhelm Herv. Gem.: 750 uur ds. Walvaart. Geref. Kerk: 750 uur ds. Kui per. Chr. Geref. Kerk: 8 uur ds. Den Boer. Ter Aar Herv. Gem.: 7 uur ds. Lin de riburg. Geref. Kerk: 7.30 ds. Helner. Valkenburg Herv. Gem.: 7 uur ds. D. Lekkerkerker. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. Langeler. Geref. Kerk (vrijgemaakt) 7 uur ds. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 7 uur ds. De Jong. Voorschoten Hei)v. Gem. (dorp) 750 uur ds. W. G. Meyering; (Rijndijk) 750 uur ds. E. Saxaber; (Hulp en Heil) 7 uur ds. Klüzener te Delft. Geref. Kerk: 8 uur ds. Smit. Geref. Kerk (vrijgemaakt) 6.30 uur ds. J. Verkade te Voorburg. Waddinween Herv. Gem.: 7.30 uur ds. J. R. Cuperus. Ver. Wet en Evangelie: 7.30 uur ds E. H. Kalkman. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. J. Snoei). Remonstr. Gem.; 7 uur mej. da. Visscher. Chr. Afgesch. Gem.: 7 uur leesdlenst. Warmond Herv. Gem.: 7 uur ds. H. L. Boonstra. Wassenaar Herv. Gem.( Dorpskerk): 19.30 uur dr. H. J. Honders; (Klevletkerk) 1950 uur ds. J. T. Wiersma; (Deylerhuls) 19.30 u. ds. H. Beker. Geref. Kerk Bloem- oamplaan) 19 30 uur ds. G. van Duinen; (Zijllaan) 20 uur ds. M. P. Feringa. Ned. Prot. Bond (Lange Kerkdam) 19 30 uur ds. J. Zuurdeeg: (Johannahuis) 19.30 uur ds. O. T. Hylkema. Herv. Evangelisatie (Dorpshuls) 19.30 uur J. Goedhart. Woubmgge Herv. Gem.: 7 uur ds. G. F, Overgaauw. Geref. Kerk! 7 uur ds. Gk W. J. van Bleek. I Rapport over onderwijs schoenmakersvak Een commissie vakopleiding en vak ontwikkeling voor de schoenmakerij heeft in opdracht van het bedrijfschap schoenmakerij een rapport uitgebracht over het schoenmakers vakonderwijs in Nederland. Als meest ideale basisopleiding ziet de commissie, een 8-jarige dagschool, waar van het leerplan in de opeenvolgende leerjaren voorziet in leerlingen, gezellen en patroons. Het rapport ls van oordeel, dat door de middenstandsopleiding in het vak onderwijs op te nemen, ongetwijfeld de mogelijkheid wordt geschapen om een fraaie efficient® opleidingsvorm te cre- eren. Gewezen wordt ook op de moge lijkheid tot verlening van de meester titel, zij het dat „hiervoor strenge eisen van ambachtelijke bekwaamheden en creatieve capaciteiten zullen moeten worden gesteld". Boete voor Walter Funk De vroegere Duitse minister van Economische Zaken dr. Walter Punk is te Berhjn veroordeeld tot een boete van 10.900 mark, die zal worden besteed voor schadevergoeding aan nazi-slachtoffers. Naar het oordeel van de rechtbank heeft Funk het nationaal-socialisme in party en regering actief gesteund. Vooral wordt hem zyn verordening van 1938 tot inbeslagneming van joodse vermogens aangerekend. Funk is in 1957 wegens zyn slechte ge zondheid op vrye voeten gesteld. Hdj woont nu in Frankfort aan de Main. Al in 1931 trad hy als economisch advi seur van Hitier op. Na de oorlog werd hjj tot levenslang veroordeeld. Prot. chr. kweekschoolleraren: De heer J. Dekker, voorzitter van de Vereniging van Leraren aan Pro testants Christelijke Kweekscholen, heeft gisteren op de te Utrecht gehou den algemene vergadering van deze vereniging verklaard, dat de politieke gebeurtenissen van deze maand een vertraging in de voortgang van de onderwjjswetgeving tot gevolg hebben. Advertentie Maar er zit een klein luchtje aan (Van onze Paryse correspondent) De kwestie van de bestelling van 18 Gannet-vliegtuigen bestemd voor de stxyd tegen de onderzeeërs, door de In donesische regering in Engeland, heeft ook in Frankrijk onstemming, om niet te zeggen verontwaardiging verwekt. Sommige Parijse kranten wijzen erop, dat deze bestelling, die een bedrag van 5 miljard franken beloopt, aanvankelijk voor Frankrijk was bestemd. Indonesische experts hadden afgelo pen zomer al een bezoek aan de Franse vliegtuigfabrieken gebracht en er was zelfs al een brief van de regering in Djakarta in Parijs ontvangen, waardoor de transactie op een oor na zou zyn gevild. Dat aan deze zaak door Frankrijk niettemin geen verder gevolg werd ge geven. zou zyn oorzaak hebben gevonden in een diplomatiek verzoek van Neder land bij zyn Atlantische bondgenoten om geen militaire hulp te verlenen aan Indonesië, hulp die bij een actie by (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenI De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt Chefarine „4" helpt ook vaak dan, wanneer andere middelen (alen en doet werkelijk wonderen I Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, vrant die wordt beschermd door bet bestanddeel Chelarox. Zevenhoven Herv. Gem.: 7 uur ds. W. VerweU. Geref. Kerk: 6.30 uur ds. J. W. Gemuit. Zoeterwoude Herv. Gem.: 750 uiur vicaris Hoogendljk. Zwammerdain Herv. Gem.: 7.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. J. Wagenaax. Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. A. W. Cramer. Nieuwjaarsdag Leiden Herv. Gemeente: 10.30 uur ln alle wilkgebouwen nieuwjaaxsdienst. oi.v. de wijkpredikant. Dlaoonessenhuls10.15 uur ds. J. de Wit. Geref. Kerk (Zulderkerk)>10.30 uur dx. H. J. Westerink. Chr. Geref. Kerk: 10 uur ds. C. v. d. Weele. Geref. Gemeente: 10 uur ds. Molenaar. Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 10.30 uur Hoogxnls. Leger des Heils: 8 uur nam. kapitein R. J. Schurlnk. Vrjje Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19)i 10.30 uur gez. H. Mis. Aarlanderveen Henv. Gem.: 10 uur ds. E. G. Boesenkool. Geref. Kerk: 10 uur ds. W. J. van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 950 uur leesdlenst. Alphen aan den RUn Herv. Gem. Ju- lianastraat; 10 uur ds. M. Hanemaaljer; Oudshoornseweg: 10.30 uur ds. G Cadée Mart -ha-Stichting: 10.30 uur ds J. Th Meyer. Geref Kerk: Zuiderkerk: 10 uur ds. G. Mulder: Hooftstraat: 10 uur ds. W. Tom. Chr. Geref. Kerk van Reedestraat 10 uur da. M. S. Roos. Oud Geref. Gem. van Mandersloostraat: 3 uur ds. v. d. Breevaart te Hendrik Ido Ambacht. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Vollebrecht te Rotterdam. Geref. Ge meente: 9.30 uur leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. C. v d. Bosch Ger. Kerk: 10 uur ds. R. Bakker te Rotterdam. Ger. Kerk (vrij gemaakt) 11 uur ds K Drost te Gouda Ger. Gem.; 3 uur ds. L. Rijksen te Rot terdam. Boskoop Her,v. Gom.: 10 uur ds. J. Braak. Geref. Kerk: 10 uur ds. Leene. Sonore bronzen en twinkelende zilveren klokkestemmen zullen mor genavond over steden en dorpen het einde van het jaar verkondigen. Weinigen kennen het gezichtdat bij die stem hoorten dat dikwijls zo contrasteert met de helderheid van de stem: roestige hamersdreu nend tegen stoffige klokken aan balken, die de littekens dragen van de tijd. Deze opname toont het carillon van het Leidse Stadhuis, schuilgaande achter de jaloezieën in de galmgaten van de toren. (Foto LD./Van Vliet.) Hazerswoude Henv. Gem.: 10 uur ds. Chr. v. d. Leeden. Geref. Kerk: 10 uur ds. N. W. v. d. Hout. Kaag Herv. Gem.: 10 uur ds. Fok- kema. Katwijk aan den RUn Herv. Gem.: dorpskerk: 10 uur vie. J. van Kam; Nieuwe j Duinweg: 9.30 uur ds. A. Makkenze. Ge ref. Kerk: 10 uur ds. H. de Val'k. KatwUk aan Zee Herv. Gem. (Nieuwe Kerk)10 uur ds. Jac. de Vos. Geref. Kerk: 10 uur ds. F. Pijlman. Geref. Kerk (vTijgem.): 10 uur ds. Breen Geref. Gem. 'Remisestraat)10 uur leesdienst. Geref. Gem. in Ned, (Oasa Cara): 10 uur lees- llenst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 uur ds. Koerselman. Geref. Kerk: 10 uur ds. ZUlstra. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P. Honnef. Geref. Kerk: 10 uur ds. Dijk. Leimuiden Herv. Gem.: 10 uur ds. D. H. GUébeirs. Geref. Kerk; 10 uur ds. H J. Koffrie. Lisse Herv. Gem. 10 uur ds. G. Pet- tinge. Geref. Kerk: 10 uur ds. K. Schou ten. Chr. Geref. Kerk: 10 uur ds. D. H. Blesma. Geref. Gem.: 10 uur leesdlenst. Geref. Kerk (vrijgemaakt): 10 uur ds. J. J. Verleur. Oud-geref. Gem.: 950 uur leesdlenst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. de Jong. Geref. Kerk: geen opgaaf ontvangen. Chr. Geref. Kerk: 950 uur de heer J. van Leeuwen te Den Haag. Nleuwveen Herv. Gem.: 9.30 uur de heer J. v. d. Hoek. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Snel. Noord wUkerhout Herv. Gem.: 10.30 uur ds. A. H. Smits. Oegstgeest Herv. Gem. (Irene)10.30 uur nieuwjaarsbijeenkomst oi.v. ds. Cal lenbach. Geref. Kerk: 10 uur ds. J. P. Prins te Den Haag. Oude Wetering Herv. Gem.: 10 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 uiur ds. A. G. Kornet. Rljnsaterwoude Herv. Gean.: 10 uur ds. A. de Leeuw te Boskoop. Chr. Geref. Kerk: 7 uur nam. ds. M. S. Roos te Al phen. RUnsburg Herv. Gem. (Grote Kerk) 10 uur ds. H. van Gosliga. Geref. Kerk (Rapenburg): 10 uur ds. L. v. d. Linde. Chr. Geref. Kerk: 10 uiur ds. Kampman. Geref. Kerk (vrijgemaakt) 10 uur ds. K. Brünlng. Sassenheim Herv. Gem.: 10 uur ds. Walvaart. Geref. Kerk: 10 uur ds. v. d. Berg. Chr. Geref. Kerk: 10 uur ds. Den Boer. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 ds. Lln- denburg. Geref. Kerk: 10 uur ds. Heinen. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Lekkerkerker. Geref. Kerk: 10 uur ds. Langeler. Geref. Kerk (vrijgemaakt: uur ds. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. De Jong. Voorschoten Herv. Gem.: 11 uur (nieuwjaarsbijeenkomst in het Gebouw voor Chr. Soc. Belangen); Hulp en Heil: 10 uur ds. Klüzener,. Geref. Kerk: 10.30 uur ds. Den Boer. Geref. Kerk (vrijge maakt) 9.30 uur ds. W. G. de Vries te Lelden. Waddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J R. Cuperrus: Ver* Wet en Evangelie: 10.30 uur ds. E. H. Kalkman. Geref. Kerk: 10 uur ds J. Snoeij. Remonstr. Kerk: geen dienst. Chr. Afgesch. Gem.: 7 uur ds. G. van den Bree vaart. Warmond Her,v. Gem. (In 't Tref punt) 10 uur ds. H. L. Boonstra. Wassenaar Henv. Gem. Dorpskerk: 10.30 uur dr. H. J. Honders. Geref. Kerk Zijllaan: 10 uur ds. M. P. Feringa. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 uur ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. G. W J van Bleek. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. VerweU- Geref. Kerk; 9 uur ds. J W. Gemuit. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 urn vi caris Hoogendljk. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 uur ds. C. L. v. d. Broeok, Geref. Kerk: 10 uur ds. J. Wagenaar, Nieuw-Guinea tegen de Hollanders zou kunnen worden gebruikt. Hetzelfde ver zoek werd uiteraard door Den Haag ook tot Londen gericht, maar daar zouden zoals „Combat" zich uitdrukt de afspraken in het raam der Atlantische gemeenschap ten behoeve van commer ciële belangen zyn opgeofferd. Het is zeker, dat Frankrijk onder de drie grote westelijke mogendheden tot dusver het meest begrip heeft getoond voor het Nederlandse standpunt ten opzichte van Indonesië inzake het vraagstuk Nieuw- Guinea. Het is daarom ook zeer wel mo- geüjk, dat de bestelling der jagers uit sluitend om die reden voor de Fransen verloren is gegaan. Toch zit voor ons gevoel aan de Fran se verontwaardiging over de woordbreuk en het Britse verraad aan de Atlantische solidariteit, een klein luchtje. Men krygt namelijk de indruk, dat het Parijs niet geheel onwelkom is geweest nog een schepje extra kolen op het anti-Engelse vuur te werpen, nu de krachtproef met Londen over de vrijhandelszone en de Euromarkt nog altijd niet is beslist. Zo verwacht de heer Dekker, dat de toezegging van minister Cals, dat het door hem ingediende ontwerp van wet op het voortgezet onderwys in septem ber 1959 in de volksvertegenwoordiging behandeld zal worden, door de politieke gebeurtenissen zal worden achterhaald- De heer Dekker noemde hot wetsont werp uitermate belangryk en hy ver klaarde, dat men er, naar zyn mening, positief tegenover moet staan. Dit be tekent echter niet, dat de vereniging het van a tot z eens is met de inhoud van het ontwerp. De heer Dekker deel de mee, dat het bestuur met andere onderwijsorganisaties in overleg zal treden, om in deze zaak zyn standpunt te kunnen bepalen. De heer Dekker vreest dat de politieke gebeurtenissen eveneens vertragend zullen werken inzake het wetsontwerp, dat de toelating van volledig bevoegde onderwyzers tot sommige universitaire examens regelt. Salariskwestie Met betrekking tot de salariskwestie merkte hy op, dat er in de Tweede Kamer geen enkele fractie is geweest, die zyn instemming heeft uitgesproken met de handeliwyze van minister Cals. Het gaat z.i. in feite om een zeer sim pele zaak, die de regering ingewikkeld meent te moeten maken, nameUjk het carrièrebeginsel. Hy noemde de nieuwe interpretatie van het carrièrebegrip door de minister in strijd met alles wat fcotoutoe onder een carrière, namely k het bereiken van een gewenste top, werd verstaan. De heer Dekker ontkende, dat er in het orgaan van de Vereniging van Prot. Chr. Kweekschoolleraren kritiek heeft gestaan, die de perken van het fatsoen te buiten ging. Hy hekelde voorts de verontschuldiging van de minister, dat de voorzitter van het georganiseerd overleg geen kans gezien had, in de be wuste vergadering een belangryk stuk ter tafel te brengen. Naar zyn mening ls het nog niet duideiyk, hoe de salaris- kwestie zich verder zal ontwikkelen. Hij vroeg zich af, of de zaak bekeken moet worden door de algemene commissie voor overleg in onderwyszaken, die 1 januari as. wordt ingesteld. K.B. zonder overleg Via de centrale van hogere ambtena ren heeft de vereniging salarismoei- lijkheden voorgelegd aan de centrale commissie. Het is, zo zei de heer Dek ker, echter nog de vraag of deze een uitspraak zal doen. Hjj verklaarde, dat de minister aan de Koningin een ontwerp voor een Koninklyk Besluit heeft voorgelegd, zonder daarover overleg te plegen met de betrokken organisaties. In de middagbyeenkomst sprak de heer C. van der Zwet, wetenschappeiyk medewerker van het Christelijk Pedago gisch Studiecentrum, over de aspecten van het leraarschap. Vereniging hoofden van scholen Aandacht voor begaafdengeestelijke elite niet aan de massa opofferen De algemene vergadering van de Vereniging van Hoofden van Scholen, welke wordt gehouden in de Dierentuin in Den Haag, is gisteren geopend door de voor zitter de heer D. Janssen. Deze besprak het gevaar van de machtsontplooiing van de grote verenigingen en meende dat in gevallen van „hoe grotere vereniging hoe grotere machtsontplooiing" de democratische grondslag van onze samen leving wordt verlaten en men op weg is naar een soort dictatuur. Men wil niet meer naar een minderheid luisteren en deze kan dus geen Invloed meer op een uitslag doen gelden en wordt uitgeschakeld. Voorts besprak hy de wenselykheid en zelfs noodzakeiykheid dat de verschil lende groeperingen ten dienste van het onderwys gezamenlijk optrekken. Dit streven heeft al geleid tot de oprichting van de algemene onderwyzersfederatie. Een dergelyk samengaan in federatief verband versterkt de invloed maar sluit het zelfstandig bestaan en handelen der aangeslotenen niet uit. Het volgende punt was het probleem van de te grote klassen. De allerergste excessen komen niet meer voor, maar de toestand blijft erg. Ook het tekort aan onderwyzers baart zorg. De voor zitter meende dat als de onderwijzer de plaats had gekregen die hem qua studie en opgelegde verantwoordelijk heid toekomt vele voldoende begaafde jonge mensen zich voor het onderwijs beschikbaar zouden stellen. De animo voor de functie van school hoofd, zo zei de heer Janssen voorts, blyft nog steeds gering. Was men aan onze gerechtvaardigde verlangens inzake de hoofdmarge indertyd volledig tege moet gekomen, dan zou er nu een ern stig probleem minder zyn. Dat een hoofd van een zesmansschool met vaak ook bij-akten nog altijd minder in komen heeft dan een Ulo-onderwyzer met twee bij-akten wyst erop dat men in regeringskringen nog steeds geen dui- delyk beeld heeft van de verantwoorde- ïyke positie van een hoofd ener school, wiens leidinggevende taak bijna zonder uitzondering wordt gecombineerd met de functie van klasseonderwijzer, een functie die op zichzelf reeds de gehele mens opeist. ..Wij biyven voorstander van een twaalfklassige school, met een hoofd dat niet aan een vaste klasse verbonden is". De overheid besteedt de grootste zorg aan het misdeelde kind en dat zal iedereen van harte toejuichen, aldus de voorzitter, maar deze zorgen mogen zich niet uitsluitend of in hoofdzaak beperken tot het misdeelde kind. De overheidszorg moet ook uitgaan naar het begaafde kind. Op de lagere school moet er reeds een differentiatie zijn. waarbij voor de begaafden een ander leerplan zal gelden. In het buitenland heeft men allang ingezien, dat om een waardige plaats in de rij der volke ren te blijven innemen het gewenst is meer aandacht aan de begaafden te schenken. De successen in het buiten land op het gebied der natuurweten schappen zijn hieraan zeer waar schijnlijk niet vreemd. Men heeft daar ingezien dat de geestelijke elite niet aan de massa mag worden opgeofferd. Tenslotte sprak de voorzitter over het door het verkeer bedreigde kind. dat ge holpen moet worden, omdat het anders in deze maatschappij ten onder gaat. De inspecteur-generaal van het on derwijs, mr. ir. M. Goote, heeft ver volgens gesproken over het voortgezet onderwijs. neemt vaker... drank die gezelligheid brengt Zwaardemaker bisschopwijn (van Bordeauxwijn)! kant en klaar voor gebruik 3.20 Zwaardemaker MINISTERS ZIJLSTRA EN VAN AARTSEN OP ARJOS-VERGADERING De ministers prof dr. J. Zylstra en mr. J. van Aartsen zullen het woord voeren op de op zaterdagmiddag 3 januari in het GroothandeLsgebouw te Rotterdam te houden algemene verga dering van de AJt. Jongeren Studieclubs. Het openingswoord van de voorzitter de heer T. Hopman uit Gouda, ls getiteld! „Tegen de stroom op". Plan van de Arabische vluchtelingen in Jordanië Arabische vluchtelingen te Amman zullen een vreedzame mars naar Palestina ondernemen, indien de Pales- tynse kwestie, een erfenis van de Israë- lisch-Arabische oorlog van 1948, niet spoedig geregeld wordt. In een gisteren by de Jordaanse regering ingediende nota eisen zy terugkeer naar hun haardsteden en schadevergoeding voor bezittingen, die in de oorlog van 1948 verloren zyn gegaan of beschadigd wer den. De ambtenaar van de Jordaanse regering, die de nota in ontvangst nam, heeft de vluchtelingen beloofd de nota te zullen doorzenden aan de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjöld.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7