HONDERDTWINTIG KATWIJKSE SCHEPEN LIGGEN IN IJMUIDENSE VISSERSHAVEN Wachtsmannen' ter bewaking nodig Photoflux Een trieste geschiedenis PHILIPS Beslissing over Katwijkse haven laat al jaren op zicli wachten Schepen tellen 97ste jaargang Dinsdag 30 december 1958 Derde blad no. 29632 Advertentie Ook u maakt zulke leuke foto's (Van een onzer redacteuren) Het is een trieste geschiedenis. Jaren lang reeds wordt er overleg gepleegd of het nu wel verant woord is een haven aan te leggen in Katwijk. En nog steeds duurt het overleg voort. De ene minister schuift de beslissing op de ander, en de ander laat niets van zich horen. Zo gaat het nu al jaren en een beslissing is nog steeds niet gevallen. Het is een trieste geschiedenis.... De inmiddels afgetreden minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, dr. ir. A. Vondeling, heeft vorige maand in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de vraag of een haven voor Katwijk nodig is, geheel wordt bepaald door de afweging van baten en lasten. Het is een aangegelegenheid, waarover ik geen uitspraak kan doen. Het is een zaak waarover de minister van Verkeer en Waterstaat zal hebben te beslissen, aldus minister Vondeling. De heer Vondeling is intussen afgetreden, maar zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat is nog in functie. Heel Katwijk wacht op zijn beslissing. Maar of die spoedig zal komen. Een kwestie van baten en lasten. Het zal wel waar zijn, want bijna alles draait in onze samenleving om het geld. De vraag is echter voor wie de baten en voor wie de lasten zijn. Laat de minister maar eens gaan praten met de Katwijkse reders en eens een kijkje gaan nemen in IJmuiden rond de jaarwisseling: misschien nee, niet „misschien", maar „zeker" wordt het dan minder moeilijk een beslissing te nemen. ken, dan moet er een bus rijden van Katwijk naar IJmuiden en. na een dag wachten, weer terug: dat kost geld. In de tijd van de haringdrijfnetvisserij moet de haring per vrachtwagen van IJmuiden naar Katwijk worden ge bracht en dat kost geld. De schepen, die na de teelt niet meer uitvaren, worden via de binnenwateren naar Katwijk gebracht: een onmogelijke reis met tal loze hinderpalen. Een dure geschiedenis voor de reder en een bron van ergenis voor de bemanning. Wachtsmannen Hierboven hebben wij enkele lasten van de Katwijkse reders opgesomd: Dezer dagen zijn wij eens een kijkje gaan nemen in IJmuiden met de be doeling daar de Katwijkse schepen, die voor de wal liggen, te tellen. Daar is echter geen beginnen aan! De scnepen liggen zo „mannetje-aan-mannetje", dat je in vele gevallen geen kenteken en nummer kunt zien, noch de naam van het schip. Het lijkt wel of de sche pen op elkaar gekropen zijn. zo dicht liggen zij tegen elkaar aan. dan eens met de neus tegen de wal gedrukt, dan weer langszij, vier, vijf rijen dik. De meeste schepen liggen langs de zuid kant, omdat aan de andere zijde een groot stuk kade vrij moet blijven voor het lossen van de sohepen. En daar lig gen ze dan te dringen: de Katwijkers, de schepen uit IJmuiden, Den Helder. Urk en een enkele Scheveninger. Ieder plekje moet benut worden! Op zichzelf is dit wel een aardig ge zicht, dit bos van masten, maar die schepen liggen er niet voor de aardig heid: het is geen vlaggetjesdag, wan neer de schepen echt te pronk liggen voor de talloze buitenstaanders, die een kijkje komen nemen. Ook tussen Kerst mis en Nieuwjaar, wanneer nagenoeg alle schepen voor de kant liggen, moet ei gewerkt worden. Het haringseizoen is afgelopen en verscheidene scnepen worden dan ook „omgebouwd" om met de treil uit te varen. Verder moet er eens een motor nagezien worden en moeten er andere kleine karweitjes wor den gedaan. Er moeten dus werklui aan boord komen, en in andere gevallen wordt het werk verricht door de beman ning zelf. Klauterpartij Aan boord komen is echter geen ge makkelijke opgave. Als je de vijfde boot uil de kant moet hebben, moet je dus over vier andere schepen heen klauteren en dat is niet altijd even gemakkelijk met een kist materiaal of gereedschap bij je. Ook komt het wel voor dat blijkt dat je een verkeerde weg hebt gekozen en dat je dus terug moet naar de wal om via enkele an dere schepen het bedoelde schip te bereiken. Dat kost tijd, en tijd is geld: de lasten. Katwijkse reders laten hec werk veelal opknappen door Katwijkse vaklui en die moeten dus van Katwijk naar IJmuiden reizen en weer terug. Dat kost tijd, en tijd is geld Moet de bemanning aan boord zijn om iets in orde te ma- het is slechts 'n summiere opsomming. Het aantal zou gemakkelijk uit te breiden zijn. Eén factor willen wij hier nog noemen, en dat is die van de wachtsmannen. Tijdens de weekeinden en in de perio de van Kerstmis tot Nieuwjaar liggen er talloze Katwijkse sohepen in IJmui den. Die kan men niet zo maar onbe heerd laten liggen. Er moeten bewakers komen. Vier of vijf schepen neemt één wachts- man voor zijn rekening, dus als er een honderd schepen liggen is het aantal wachtsmannen ongeveer twintig. Hoeveel gemakkelijker en goedkoper zou dit zijn wanneer alle schepen in Katwijk an kerplaats konden kiezen! Honderd twintig We schreven dus reeds dat het vrij wel onmogelijk is het aantal Katwijkse schepen te tellen. Gelukkig is er dan nog de havendienst, die een juiste op gave kan verstrekken! In de vissers haven liggen in deze dagen ongeveer 100 schepen en in de Haringhaven liggen er nog eens een kleine twintig, zodat men op een totaal van bijna 120 komt. Honderdtwintig schepen, die eigenlijk niet in IJmuiden thuis horen, doch er noodgedwongen ligplaats moeten kie zen, omdat Katwijk nog steeds geen haven heefl, hoewel het overleg al jaren gaande is. Honderdtwintig schepen, waarvan de bemanning in Katwijk woont en dus op-en-neer reist; honderdtwintig schepen, waaraan reparaties moeten worden verricht, waarvoor veelal Kat wijkers zijn ingeschakeld; honderd- twintig schepen, waarvoor wachts mannen gevonden moeten worden, die meestal uit Katwijk komen. Wat een tijdverlies, wat een kosten! Voor wiens rekening? Voor wiens rekening komen de kos ten? Niet voor de staat, niet voor het staatsvissershavenbedrijf, niet voor de consument, maar voor de reder. Hij moet zorg dragen voor het vervoer van de bemanning, voor de wachtsmannen, voor de overbrenging van de lading van IJmuiden naar Katwijk, voor en fin voor honderd dingen meer! Reken daar dan nog bij alle lasten die voort- Zo druk is het in de haven van I]muiden: een hos van Katwijkse masten. (Foto Leidsch Dagblad) vloeien uit het feit dat de haven van IJmuiden eigenlijk te klein is, zodat de schepen steeds versleept moeten wor den, hetzij voor het innemen van ijs. hetzij voor het lossen van vis, hetzij omdat er een schuit, die tegen de kant ligt, naar zee gaat, en waarvoor drie, vier schepen ruimte moeten maken. gingen aanbrengen aan de schuit, wan neer zij een ligplaats zoeken in deze mierenhoop. Als er storm staat moet je tijdig maatregelen treffen dat de sche pen niet van de trossen losgetrokken worden. Wachtsman Zuyderduyn heeft in Arie van der Plas. Klaas Hoek en Arie de Jong. allen uit Katwijk, collega's in dienst van de schippers-eigenaren. Arie de Jong is 64 jaar en doet dit jaar voor het laatst dienst. Hij heeft een paar jaar gevist, maar is toen al gauw overgestapt naar de koopvaardij, hetgeen hém veel beter beviel. ..Mijn vrouw zit met Kerstmis en Oudejaar bij de kinderen in Duitsland en volgend jaaj^ga ik met haar mee en blijf ik ook het verdere jaar bij moeders. Overigens vind ik het niet erg tijdens het week einde niet thuis te zijn: ik ben mijn leven lang niet anders gewend ge weest", vertelde Arie de Jong. Op de KW. 48 „Cornelis Marinus" troffen we motordrijver W. van der Boon, die bezig was met de plaatsing van een nieuwe winchmotor. Iwiere dag heen en weer reizen van Katwijk naar IJmuiden. evenals de andere beman- Een beetje eentonig Hoe denken de wachtsmannen nu over hun dienst. M. Zuyderduyn uit de Chr. de Wetstraat te Katwijk vindt het lang niet onaardig. Hij heeft jarenlang gevaren: van 1911 tot 1957. Nu is hij 60 jaar en heeft er het varen aan gegeven. Het is liier wel een beetje stil en een tonig, maar je blijft toch by het vis- sersbedrijf betrokken. Je raakt er niet uit, als je regelmatig een wachtje opknapt. Hij is in dienst van de schippers-eige naren, die ieder weekeinde binnenlopen. Iedere zaterdagmiddag trekt Zuyderduyn dan ook naar IJmuiden en maandag middag komt hij weer terug. Veel werk heb je niet. vertelde Zuyderduyn ons. vooral niet met dit rustige weer. Je moet opletten, dat er met gestolen wordt, maar dat komt gelukkig zelden voor, en dan moet je in de gaten hou den of andere schepen geen beschadi- Wachtsman De Vreugd (midden) heeft voor thee gezorgd. De heren Tijl (links) en Haasnoot (rechts) laten het zich best smaken. (Foto Leidsch Dagblad) ningsleden, die bezig waren het schip om te bouwen voor de treilvlsserij. „Er is slecht gevangen, maar de prij zen waren „merakels", zodat er toch nog aardig verdiend is. Er is ook weer hard voor gewerkt!" In de Haringhaven In de Haringhaven liggen ook enkele Katwijkers, die geen plaatsje meer kon den vinden aan de Trawlerkade. G. de Vreugd. Stengelinstraat 5 te Katwijk is daar een van de wachtsmannen. Hij heeft vast vier schepen te bewaken, maar daar komt er nog wel eens een bij. In het vooronder bood hij ons een mok thee aan en ook B. Tijl. metaalbewerker uit IJmuiden, en C. Haasnoot, elektri cien uit Katwijk, kwamen even buurten, ter onderbreking van hun werkzaam heden. De Vreugd heeft 22 jaar gevaren en klopt nu al een jaar of zeven wachtjes. ..Wel een beetje eenzaam hier in de Haringhaven, maar toch kan je wel eens overwippen naar een collega. Haven te klein Van voor Kerstmis tot na Nieuwjaar houden de wachtsmannen een oogje in het zeil op de Katwijkse schepen, die in IJmuiden liggen. De Katwijkers leveren de meeste schepen in IJmuiden. De IJ- muidense vloot heeft niet veel meer te betekenen en ook de vloten van de an dere vissersplaatsen, die in IJmuiden liggen zijn niet zo erg groot. Als de Katwykers uit IJmuiden zou den verdwijnen, zou het er veel rus tiger worden en zou de haven ook inderdaad groot genoeg zijn. Nu is zij dat niet. Wel op een door-de-weekse dag als de meeste schepen naar zee zijn, maar niet tijdens de weekeinden en tijdens de bijzondere dagen rond Kerstmis en d jaarwisseling. Ook zó bezien dus is de haven van IJnn-iden ongeschikt voor de talrijke Katwijkse schepen. Zij horen daar ook niet thuis Katwijk is hun thuishaven en daar moeten zij ligplaats kunnen kiezen, daar en nergens anders. Eerste gezin op grond van nieuwe wet geëmigreerd Al 600.000 vluchtelingen naar Amerika Toen gistermiddag om ruim vier uur de „Rijndam" van de Holland-Ame- rika Lijn uit Rotterdam vertrok om zijn reis naar Canada en Amerika te beginnen bevond zich aan boord het gezin van de heer M. A. Salemink, be staande uit man, vrouw en hun een jarig dochtertje Hildeborg. Het gezin emigreert naar Amerika onder de nieuwe Pastore-Walterwet, op grond waarvan 3.136 gerepatrieerden met hun gezinnen, in totaal naar schatting 8 tot 9000 personen, zich in de V.S. kunnen vestigen. Jaarlijks mogen 1.136 personen naar Amerika emigreren, doch het quotum, waartoe het gezin Salemink behoort, wordt extra in de nieuwe wereld toegelaten. De heer Sa lemink was inderdtyd werktuigkun dige in Indonesië. Een aantal autoriteiten, o.w. de Ame rikaanse consul-generaal te Rotterdam, de heer Robert E. Wilson, en de Rijks commissaris voor de Emigratie, ir. B. W. Haveman, deed de familie Salemink uit geleide. De directeur van de Christelijke Emi gratie Dienst, de heer T. Cnossen, heeft in zijn functie van lid van de emigratie- raad onlangs reeds eerder uit Indonesië gerepatrieerde gezinnen, die eveneens naar Amerika zijn gegaan, bezocht. Zy zyn er nog geen twee jaar, zo zeide hij, maar de gezinshoofden hebben over het algemeen zeer redelijke posities gekre gen. De heer Cnossen gaf de emigratie- besturen in overweging door strenge selectie eventuele mislukkingen te voor komen. Hij dacht, dat de instanties geen moeite zouden hebben dit nieuwe pro gramma uit te voeren. Het verkrijgen van een betrekking van mannen op ad ministratief gebied is niet zo eenvoudig gebleken; technisch geschoolden zijn wat dat betreft beter uit. Sinds 1947 heeft Amerika 600.000 vluchtelingen opgenomen, zo besloot de heer Cnossen. ITALIAANSE VERMOUTH HM ENGELSE GIN O*O Per Èttrflts f 6,95 Achter de IJmuidense reddingboot Neeltje Jacoba heeft een aantal schepen nog een plaatsje gevonden. Links op de achtergrond de ge bouwen van de afslag. (Foto Leldsch/Dagblad) „De haven van Katwijk is een afwe ging van baten en lasten": de lasten voor de reders zijn duidelijk, de baten niet. Voordelen hebben we nog niet kunnen ontdekken. Aanleg is duur De aanleg van een haven in Katwijk kost ongetwijfeld grote sommen geld, maar daar staan toch ook wel enkele voordelen tegenover. Terecht werd dit jaar in Katwijks raad opgemerkt dat Leiden heel wat zand zou kunnen krij gen als de Katwijkse haven gegraven zou worden, heel wat méér zand, dan ooit uit het merenplan gehaaldzou kunnen zijn. Zand is een kostbaar arti kel tegenwoordig en de lasten van het graven van een haven zouden er dus voor een niet onbelangrijk deel door ge dekt kunnen worden. De kosten voor de reders zouden aanmerkelijk verminde ren, hetgeen de bedrijfsresultaten ten goede zou komen, wat toch ook wel weer te merken zou zijn in de Ri.iksschatki.st. Beslissing gevraagd Katwijk is een plaats, die leeft van de visserij. Heeft het dan geen recht op een eigen haven? Wie nog niet over tuigd is. moet maar eens In IJmuiden gaan kijken vóór 2 januari. Het lijkt daar een Katwijkse haven doch zij is het helaas niet. ..Men moet geen il lusies hebben wat de haven van Kat wijk betreft", heeft minister Vondeling gezegd, sprekend over de begroting voor 1959. De beslissing ligt bij de minister van Verkeer en Waterstaat. Al is er dan op de begroting 1959 geen post uitgetrokken voor de Kat wijkse haven, laat er dan tenminste een beslissing genomen worden. Dan weet Katwijk waar hel aan toe K en kan men plannen beramen voor ''e aanleg van de haven en voor alles wat daarmede verband houdt. Dat het een beslissing in gunstige zin zal zijn móet zijn, daaraan zal geen wel denkend mens twijfelen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5