Laatste nieuws ampe Eerste 13 vestigingsbesluiten zijn thans afgekondigd STADSNIEUWS Officiële puhlikaties AL VERLAAGDE PRIJZEN IN ALLE AFDELINGEN! Vlottende schuld van Wassenaar bedraagt thans 2.004.552 97ste jaargang Dinsdag 30 december 1958 Tweede blad no. 29632 De eerste 13 vestigingsbesluiten, gebaseerd op de vestigingswet bedrijven 1954, zijn thans tot stand gekomen. Het betreft hier vestigingsbesluiten die respectieve lijk betrekking hebben op het bouwnyverheidsbedrijf (w.o. aannemersbedrijven alsmede schildersbedrijven, stukadoorsbedrijven en overige onderaannemersbedrij ven), het Horecabedrijf, het autoreisbureaubedrijf, het koeltechnisch bedrijf, het schoonheidsverzorgingsbedrijf, de kleinhandel in muziekinstrumenten, de klein handel in gebruikte en ongeregelde goederen, het begrafenisbedrijf, het lees- bibliotheekbedrjjf, het bontwerkersbedrijf, de kleinhandel in vuurwapenen en munitie, het tandtechnisch-laboratoriumbedrjjf en het heren- en dameskappers- bedrijf. Zij treden met ingang van 1 januari 1959 in werking. In de thans afgekondigde vestigings besluiten wordt bepaald, dat voor het uitoefenen van een bedrijf in de betrok ken branches een vergunning vereist is. Ook degenen die reeds rechtmatig ge vestigd zijn, dienen een vergunning aan te vragen, waarna hun een zgn. auto matische vergunning zal worden ver leend. In elk der vestigingsbesluiten, die thans van kracht worden, is aangegeven welke handelingen als uitoefening van het betrokken bedrijf worden aange merkt (handelingen die dus „bedrijfs- bepalend" zijn). Voorts wordt hierin aangegeven welke handelingen in dit bedrijf tevens mogen worden verricht zonder dat men daarvoor een vergun ning op grond van een ander vestigings- besluit nodig heeft. Soms is een aantal uitzonderingen op de bedrijfsomschrijving opgeno men. Zo zyn in het vestigingsbesluit voor de kleinhandel in muziekinstru menten bij de branche-omschrjjving uitzonderingen opgenomen, bijv. voor de verkoop van mondharmonica's, blok- en dwarsfluiten etc.. teneinde de verkoop van deze artikelen ook in de speelgoedhandel mogelijk te maken. In elk der vestigingsbesluiten is door het opnemen van eisen op het gebied van kredietwaardigheid, handelskennis of vakbekwaamheid vastgelegd, waaraan moet worden voldaan om een vesti gingsvergunning te kunnen verkrijgen. Voor de omschrijving van de eisen van handelskennis en kredietwaardigheid is hierbij gebruik gemaakt van het on langs afgekondigde basisbesluit vesti gingseisen kredietwaardigheid en han delskennis. Voor het begrafenisbedrijf werden de eisen, die vastgelegd zijn in dit basisbesluit t.a.v. handelskennis te hoog geacht, zodat in het betrokken vestigingsbesluit handelskenniseisen zijn opgenomen, die speciaal op het begrafenisbedrijf afgestemd zijn. Voor de kleinhandel in gebruikte en ongeregelde goederen is afgezien van het stellen van eisen van vakbekwaam heid. In deze bedrijfstak wordt handel gedreven in een groot aantal goederen van sterk verschillende aard en in een wisselend assortiment. Wel zijn voor deze bedrijfstak, naast enige eisen op het gebied van algemene handelskennis, ook eisen gesteld inzake de kennis van de makelaardij, het veilingwezen en de wettelijke regeling met betreking tot de bestrijding van heling. Voorts zijn voor het aannemersbedrijf, het Horecabe drijf en het schoonheidsverzorgingsbe drijf alleen eisen gesteld op het gebied van kredietwaardigheid en vakbe kwaamheid. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND Bij K.B. zijn benoemd in de provin cies Noord-Holland en Zuid-Holland tot hoogheemraad van het Hoogheemraad schap van Rijnland, de heer A. L. van Wijk te Leidschendam en de heer G. A. Verdegaal te Noordwijkerhout. DUIVENSPORTVER. COLUMBA De Duivensportvereniging „Columba" houdt zaterdag era zondag as. een ten toonstelling in café-restaurant „Royal" aan de Doezastraat. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Wühelmina Johanna, dx. van J. van Dorp en W. C. de Groot; Gustaaf, zn. van W. van Wijk en A. Bogerd; Lisbeth Jane, dr. van J. M. J. Werter en J. W. M. Cos- pers; Hendrika Elizabeth, dr. van A. H. Godijn en P. J. van Kesteren; Cathaxina Maria, dr. van M. G. C. van Vuuren en J. J. van der Meer; Petra. dn. van J. C. van der Linden en M. J. G. Pavler; Willem zn. van W. W. Heijns en S. van Leeuwen; Ronald Machiel, zn. van M. H. Mol en W. C. de Geus; Ronald, zn. van D. J. Lut en M. S. Laterveer; Maria Johanna, dr. van J. A. Markx en G. G. E. Voortman; Leo nardos. zn van J. M. Jansen en C. Dob belaar.;' Wilhelmus Marinus. zn. van C. Loomans en H. van Zanten; Johannes Frans, an. van J. J. van Nieuwkoop en J. H. Hozee; Prank Ludzer, zn. van H. van der Starre en L. G. van dier Molen; Jo hannes Amtonius Maria, zn. van C. S. M. Tetteroo en C. J. van Leeuwen; Evert, zn. van J. Brouwer en A. G. J. van der. Heyden Geertrui da Christina, dr. van H. P. van der Voort en E. Flipphi; Helena Gerarda Francina, dr. van C. Beijer en G. F. van der Hoogt; Jacobus Cornells, zn. van D. A. Heemskerk en E. Vooljs; Astrld Jacoba Johanna, dr. van W. Honders en W. Pot ters; Antonius Johannes Theodorus Cor nells Maria, zn. van A. J. Rodenburg en C. C. de Groot; Daniele Sita Antoinette Maria, dr. van B. G. H. M. Sanders en M. J. Koekkoek; Dirk. zn. van D. de Kler en S. M. Braxhoven: Adriana Anette Hilde. dr. van J. C. Baart en P. Haak; Hester Odillia. dr. van C. R. F. Kalff en M. A. Arnold: Johanna. dr. van J. N. Alleman en H. H. G. van Rhiin; Maria Adriana dr. van P. F. van der Kleij en A. M. A. Bos- man; Pieter Alex zn. van W. Dobbelaar en J. van Rijn; Wilhelmus Johannes, zn. van A. Krult en J. Mulder. GETROUWD A. A. den Hartigh en S. van der Feijst; P. J. G. F. Molenkamp en M. Hofland; C. J. M. van Dlemen en J. M. C. Schrama; P. A. V. Onofri en M M. E. C. Lowies; M. C. J. Sep en C. W. Koppers; C. Pape en M. M. van Eck; J. J. Kapaan en C. J. Marijt; W. G. Bousie en P. H. van Hooil- donk; J. P. M. Wagenaar en W. M. T. Stoop: I. G. van de Water en L. A Sie- bert; P W. J. van der Velden en W. M. E J. Schoenmakers: W. Ritsdam en A. E. Zitman; W. A. de Boer en C. G. Roos; P. C. P. Hagemeijer en W G. M. Castelein; E. H. Hemmen en H. C. Kuil; B. SJouke en M. T. L. de Haan; A. C. J. E. Mrutsaers en L. H. M. Maat. OVERLEDEN W. P. Ouwerkerk. 91 Ir., weduwe van J. B. de Br,uin; M. WolleswLnkel. 46 jr., man; A. Wielders 55 jr.. echtgenote van H. J. Witkamn: H. Cornet. 63 Jr.. man; P. van Riin 76 Jr.. weduwe vain P.* van Rijn; H. E. KnooD. 87 1r.. vrouw; E. J. Appelmelk 1 dap- z^on- L. Aafttnk. 83 jr.. man; A. Verb oef f 67 (r weduwe van L. Weeda; H. Joor'.rxr 70 Ir. weduwe van C. Hee^bepn: G Sehatbonn 55 1r.. man: M. J. S+okhuilzen 7 weken, dochter; W. P. van der KaaM 64 1r man: L. M. Cra mer. 78 ir.. weduwe van F. J. M. Gubbi; G. van Os. 55 Ir.. man; J. C. Korenihof. 63 jr.. vrouw: A C. Pardon. 66 Ir., echt genote van J van Leeuwen; L. Singeline, 66 J-p.. weduwe van C. Bosman; S. C. Haar land. 69 1r., echtgenote van J Schrij ver; A. T. Pols, 1 maand, zoon; M. Voor sluis. 80 jr.. vrouw. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat op 19. 20. 21, 22. 23. 26. 27. 28, 29 en 30 Januari en 2. 3. 4 en 5 februari 1959 telkens van 912 uur en van 1316.30 uur in het peroeel Pieterskerkgraoht 11. alhier, zit ting zal worden gehouden voor de her- ijk van maten en gewichten. Voor zoveel mogelijk zal aan belang hebbenden schriftelijk mededeling worden gedaan van het tijdstip, waarop zij maten, gewichten en meetwerktuigen ter her keuring kunnen aanbieden. Men wordt verzocht zich aan dit tijdstip te houden. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de bekenndmaking. welke van heden af is aangeplakt ten Stadhulze aan het gebouw van de dienst voor Sociale Zaken Steenschuur 21en aan het Waaggebouw INZAMELING HUISVUIL Op nieuwjaarsdag zal geen huisvuil worden Ingezameld. Men wordt verzocht op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaat sen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen. welke gewoonlijk op donderdag worden bediend, zal nu plaats hebben op maandag 5 januari 1959. De directeur Gem. Relnlgings- en Ontsmettlngsdienst. ANNIE WOUD LERARES SOLOZANG TE MAASTRICHT? Mevrouw Suze Lüger heeft per 1 sep tember j.l. haar contract als lerares solozang aan het Maastrichtse Conser vatorium niet verlengd. B. en W. van Maastricht hebben aan de raad voor gesteld thans mej. Annie Woud te Overveen, die als lerares solozang aan de Muziekschool Toonkunst alhier ver bonden is, en in Maastricht enige tijd de functie van zanglerares waarneemt, definitief als lerares solozang aan het Maastrichtse Conservatorium te ver binden. Gistermiddag omstreeks kwart voor drie is de 12-jarige Truus de Wit, uit Oegstgeest, die bij de Havenbrug op een tankschuit aan het spelen was, in het ijskoude water van de Oude Vest ge vallen. De brugwachter J. C. de Roode sprong gekleed to water en wist het kind even later op het droge te brengen. OUDEJ AARSBIJEENKOMST VROUWENGROEP P. v. d. A. In het gebouw voor gezinsvoorlichting aan het Levendaal hield de Vrouwen groep van de P. v. d. A. gisteravond een oudejaarsbijeenikomst. Het programma moest enigszins wor den gewyzigd ln verband met de ziekte van mej. N. Blaaik. Haar plaats werd ingenomen door mevr. J. E. Pijpers— Makkenze uit Rotterdam, die een be schouwing hield over de politiek van het afgelopen jaar.. Sprekend over de positie in Azië, wees mevr. Pijpers erop, dat er voor het communisme weinig kans meer bestaat het steeds groeiende nationalisme te overvleugelen. In de binnenlandse politiek ging zij de oor zaken na van de huidige crisis, die reeds bij de formatie in 1956 zijn te zoeken. De afspraken, welke bij die gelegenheid zijn gemaakt, zijn niet gevolgd; dit moest tot onenigheid leiden. Het overige programma werd gevuld door twee filmpjes, vertoond door de heer C. Pina: „De mens en de machine" en „Kinderen in Nederland" en door Herany Langeveld. die op de accordeon twee bekende werken ten gehore bracht; „De urendans" en de .Rhapsody in blue". Hij oogstte veel bijval. Bij de sluiting drong de voorzitster, mevr. H. de KruisWagemaker, aan op grote activiteit bij de verkiezingen. Zij kondigde een actie aan, waarbij die ge zinnen zullen worden bezocht waarvan de man wel en de vrouw geen lid is. KANDIDAATSTELLING V.V.D. In verband met de vervroegde ver kiezingen zal in een op 10 januari te houden buitengewone algemene verga dering van de VVD de verkiezingslijst van leden van de Tweede Kamer voor deze partij worden vastgesteld. Teneinde ook een en ander in de afdelingen voor te bereiden houdt de afdeling Leiden vrijdagavond in „Het Gulden Vlies" een vergadering, waar namen van kandida ten naar voren kunnen worden ge bracht. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Ameide en Tienhoven A. H van Slooten te Onst wedde; te Uitwijk (N.-Br.) A. Weetra kand. te Uitwijk; te Werkendam T. H. Oostenburg te Bus- sum. GEREF. KERKEN Beroepen te Gees en te Schoonoord G. O. N. Veenhuizen, kand. te Ede; te Roden J. P. Kakes te Makkum. Aangenomen naar\ Mariënberg Th. P. van Belzen. kand. te Amemuiden. die bedankte voor Dussen (N.-Br.) en voor Oosterend (Fr.); naar Witnvarsuim W H. van Halsema, kand. te Zwolle, die bedankte voor Tholen en voor Sint-Pancras. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Ermelo M. Baan te Dor drecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Oostkapelle H. van Gilst te Dirtosland. Advertentie Welk bedrag u dit jaar ook als „extraatje" heeft ontvangenhier is een goed advies om er dubbel en dwars van te profiteren De prijzen in al onze afdelingen zijn nu al verlaagd! ga maar kijken bij Memorie van antwoord is verschenen Burgemeester en Wethouders van Wassenaar hebben de memorie van antwoord, waarin de in het voorlopige verslag van het begrotingsondcrzoek gestelde vragen van raadsleden behandeld worden, aan de gemeenteraad toegezonden. Het is een tamelijk lijvig stuk, waarin de aangesneden zaken uitvoerig en gedocumenteerd worden behandeld. Een greep uit het nieuws, dat de memorie bevat, volgt hieronder. Er is nog steeds niets te melden over de subjectieve verhoging van de uitke ring uit het gemeentefonds, die het ge meentebestuur voor het jaar 1958 heeft aangevraagd. Nu er nog geen zekerheid bestaai over dt nieuwe financiële verhoudingen tus sen rijk en gemeenten achten B. en W. het ongewenst een verzwaring van de lasten voor de ingezetenen in overwe ging te nemen. De opmerking, dat er naar gestreefd moet worden de vlotten de schuld niet hoger te doen worden dan 25 van het budget dat zou thans ongeveer f 1.3 miljoen zijn on derschrijven B. en W. In verband met de van hogerhand gegeven rentevoor schriften is het echter niet mogelijk dit te realiseren. Volgens de laatstbekende gegevens bedraagt de vlottende schuld van Wassenaar thans f2.004.552, De door vele raadsleden met belang stelling tegemoetgeziene film. die de heer Wiegman van de gemeente Was senaar heeft opgenomen, zal binnen een half jaar gereed zijn. POLITIE Het aanstellen van vrouwelijke po litie-agenten achten B. en W. onge wenst en onnodig. Onnodig, omdat het aantal vacatures niet zo ?root is dat daarin niet door mannelijke krachten kan worden voorzien en ongewenst omdat vrouwelijke politie niet ge schikt is voor nachtdiensten en om dat er in het toch al te kleine politie bureau moeilijk ruimte gevonden zou kunnen worden voor een dienstver trek voor de vrouwelijke politie-amb tenaren. De schetsplannen voor net nieuwe politiebureau zijn gereed, maar B. en W. achten het thans niet verantwoord de grote bedragen beschikbaar te stel len die nodig zullen zijn om de plannen geheel bestekklaar te maken. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 30 december Vette varkens- markt: Aanvoer ll'l stuks. Zwaar geen notering; licht 1.881.92; slagers varkens 1.931.95; zeugen 1.701.75. Handel flauw. LEIDEN, 30 december Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling: per 100 kg.: idiivle 58112; kroten 89; boerenkool 2226; rode kool 1316; groene kool 17 18; postelein 2223; prei 3044; stoof- sla 89154; spruiten A 5479, idem B 4372; tomaten B 198205. idem C 182; waspeen 2632; witlof 7297. Per 100 stuks: bloemkool B 2657. Idem C 16 44; knolselderij 12—18; sla B 19.90—32.70. Per 100 bos; peterselie 1416.50; selderij 13.20—16.80. BODEGRAVEN, 30 december Kaas markt: Aangevoerd 25 partijen. Eerste kwaliteit 2-262.30; tweede kwaliteit 2.22 •2.25; extra en zware kwaliteit 2.31 2.40. Handel kalm. ROTTERDAM. 30 december. Veemarkt. Totale aanvoer 2321. weektotaal 3841. 350 vette koeien en ossen. 486 gebrulks- vee. 200 vette kalveren. 82 graskalveren. 693 nuchtere kalveren, 69 varkens. 88 big gen, 65 paarden, 5 veulens, 257 schapen of lamimeren, 26 bokken otf geiten. Prils per kg.: vette koeien le kw. 305 335, 2e kw. 200—305. 3e kw. 270—280, vette kalveren 280310, 260270, 210 250. slachtpaarden 210, 180, 170. Prijs per stuk: graskalveren 450, 375, 280, nuchtere kalveren 75, 62, 50, biggen 60. 45 40. scha pen 85. 70. 60. lammeren 95. 75. 60, kalf- koeien 1200, 1000, 850 melkkoeien 1200, 1000, 850, varekoeien 875, 750, 600, vaar zen 900, 800, 600, pinken 650, 500, 400. VERKEER Een verkeerstelling kort na de open stelling van het nieuwe gedeelte van de rijksweg 4a heeft uitgewezen, dat van een verminderde verkeersintensiteit op de Rijksstraatweg door Wassenaar toen geen sprake was. Of de situatie later is gewijzigd is niet bekend, omdat nadien geen tellingen meer zijn gehouden. Wat de verkeerslichtinstallatie op het kruispunt Den Deyl betreft zeggen B. en W. dat enkele maanden geieden de mi nister van Verkeer en Waterstaat is verzocht spoedig een beslissing te ne men. Het gemeentebestuur slaat op het standpunt, dat de kosten van deze in stallatie op de rijksweg door het rijk gedragen zullen moeten worden. De voorbereiding van de plannen voor een tunnel voor voetgangers en wiel rijders bij het Dierenpark Wassenaar is thans zo ver gevorderd, dat reeds in de loop van 1959 met de werkzaam heden begonnen zal kunnen worden. In de memorie van antwoord wordt verder nog aandacht besteed aan tal van andere verkeerskwesties. WONINGBOUW Naar aanleiding van vragen betrek king hebbend op de woningbouw in Wassenaar delen B. en W. o.m. mede. dat ondanks alle moeite die van de zij de van de gemeente gedaan is om het plan voor 268 woningwetwoningen die door de R.-K. Bouwvereniging St.-Willi- brordus in het uitbreidingsplan Zijl watering zouden worden gebouwd nog voor toewijzing uit het bouwcontingent 1958 in aanmerking te doen komen, dit niet gelukt is. Er bestond aanvankelijk hoop dat althans voor 47 van deze wo ningen nog een toewijzing uit dit con tingent verkregen zou kunnen worden maar ook die hoop is helaas niet in ver vulling gegaan VERBETERING WEGEN EN STRATEN. Een voorstel tot wijziging van de bouwverordening, aldus delen B. en W. mede. verkeert in het laatste stadium van voorbereiding. Bij de wijziging zal aandacht geschonken worden aan de wensen die de gemeenteraad heeft ge uit. Het ligt in de bedoeling in 1959 de volgende wegen en straten te verbete ren: de Buurtweg tussen Sophialaan en Zijdeweg, de Bloemcamplaan over een afstand van ongeveer 400 meter te be ginnen bij de Bremhorstlaan. de Halle- kensstraat tussen de Rozen?teinstraat en de Dr. Leydsstraat, de Bloemlust- straat vanaf de Oostdorperweg tot on geveer 50 meter voorbij de poort, de Zij deweg tussen Wittenburgerweg en Laan van Koot. Een verbetering van de Schouwweg was in het programma voor 1958 opgenomen. Het werk moest ech ter worden onderbroken in verband met de bestratingen in de Langstraat en de Achterweg die voorrang moesten heb ben. In verband met de aanleg van een nieuwe woonschepenhaven werden reeds ongeveer een jaar geleden on derhandelingen geopend met de eige naresse van het benodigde terrein, die echter onder geen voorwaarde bereid is de grond aan de gemeente af te staan. Aan een onteigeningsprocedure kan pas met kans op succes begonnen worden als de herziening van het uit breidingsplan in hoofdzaken rechts kracht heeft gekregen. Pestvogels gesignaleerd te Katwijk aan den Rijn Dezer dagen ontdekte een bewoner van het Commandeurspad te Katwijk aan den Rijn, dat zich in zijn tuin eèn tweetal pestvogels ophield. Het gebeurt slechts zeer zelden, dat deze vogelsoort in onze streken wordt aangetroffen. Normaal leven de pestvogels in Siberië en alleen wanneer aldaar zeer zware koude of gebrek aan voedsel heerst, kan het gebeuren, dat de dieren zich west waarts verplaatsen. LEIDERDORP KERSTBOOMVERBRANDING De kerstboomverbranding zal plaats vinden op vrijdag 2 januari, 's avonds 8 uur, op een terrein aan de Maurits- singel bij het viaduct Ericalaan. De bomen kunnen ingeleverd worden in de gemeenteschuur aan de Hoofdstraat. WARMOND Zolang er mensen zijn De afgelopen dagen heeft de R.-K. Harmonie-, Zang- en Toneelvereniging St.-Matthias haar kerstuitvoeringen ge geven. De avonden werden onder regie van de heer G. G. van Elburg verzorgd door de afdeling toneel met het stuk „Zo lang er mensen zijn" van Tom Bouws. Dit nogal zwaar dramatische stuk handelt over een dochter van het gezin Nieuwenhoven, die tegen de wil van haar ouders, in 't bijzonder haar vader, trouwt met een niet-rooms-katholieke jongen. De vader stond in zoverre stevig in zijn schoenen, omdat deze jongen, om met dit meisje te kunen trouwen, maar beloofd had rooms-katholiek te worden, maar zich hieraan helemaal niet hield. Het gaat de jongelui overigens heel goed. De man heeft een prachtpositie en alles wat hij maar wil. Bij het meisje blijft echter altijd een soort wroeging en angst achter en een tra gisch voorval voltrekt zich, doordat hun enige zooratje by een verkeersongeval, dat de vader overkomt, om het leven komt. Nu laat de vader van het meisje, dat zich vijf jaar niet heeft laten zien, zijn sterke zijde zien en weet de totaal kapot geslagen dochter weer terug te brengen tot God, die men niet zomaar opzij kan schuiven. Het stuk werd zeer aannemelijk gespeeld en een speciaal woord van lof hébben wij voor Cis Kokshoorn in de rol van de dochter en voor de heer G. G. van Elburg in de rol van haar vader. Dit was een unieke gelegenheid om de heer Van Elburg, die zich altijd achter de schermen houdt, de lof toe te zwaaien, die hem toekomt en waarvan de heer P. de Vetten in zijn sluitings woord een dankbaar gebruik maakte. WASSENAAR Op nieuwjaarsdag, donderdag 1 januari, zullen de burgemeester van Wassenaar en baronesse Van Wijnber gen'Michiels van Kessenich in het Raadhuis 's middags van 12 uur tot kwart voor twee uur de burgerij gele genheid geven tot het wisselen van gelukwensen. Met ingang van Januari 1959 zal het verbruik van gas, water en elektri citeit door de weteropnemers van de bedrijven eenmaal per twee maanden in plaats van zoals totnutoe iedere maand worden opgenomen. Er zal wel iedere maand een kwitantie worden aangeboden, waarbij telkens een maand een geschat verbruik in rekening ge bracht wordt en vervolgens de defini tieve afrekening over de periode van twee maanden. Van vrijdag 9 tot en met zondag 11 januari a.s. zal in Het Wapen van Was senaar door de Wassenaarse Pluimvee vereniging een provinciale tentoonstel ling worden georganiseerd van hoen ders. duiven en konijnen. Er zullen on geveer 400 dieren tentoongesteld worden. Op nieuwjaarsdag 1 januari 's mid dags om 1 uur zullen de nieuwe kleed gelegenheden van de Sportvereniging Wassenaar in het sportpark Kerkehout worden geopend. De kleedgelegenheden werden in de afgelopen maanden door eigen leden van de sportvereniging ge bouwd. BEURSOVERZICHT Unilever vast; Kon. Olie lager AMSTERDAM, 30 december De laatste beursdag van dit jaar bracht een vaste tendentie voor Uni lever. De omzetten waren zeker niet in overeenstemming met de behaalde koerswinst. De stukken werden voor Duitse rekening uit de markt genomen en schommelden vrijwel de gehele beursduur rond de 413, tegen de vorige slotprijs van 407. Stocken Unilever kwa men vandaag wederom boven de f. 1000 en werden op f. 1.012 verhandeld, het geen t.o.v. de vorige slotprijs een winst van circa f. 16 per stock betekent. In Philips ging weinig om. Er was in deze hoek geen vraag aanwezig voor New Yorkse rekening. De aandelen bleven goed prijshoudend, evenals de 5% con verteerbare obligaties. AKU's waren bijna 1 punt hoger. Aandelen Kon. Olie stelden, in het milieu van de interna tionale waarden teleur. De posities wer den vandaag in deze hoek glad gestre ken; de verkopen kwamen in een vrij wel lege markt. Hiervan was een koers daling t.o.v. de vorige slotkoers van circa f. 2.50 het gevolg. Voor aandelen KLM bestond wat vraag. De koers werd een gulden hoger geadviseerd- In de scheepvaartsector was bijna Horecaf in verzet Restaurants tot zondagssluiting gedwongen? Zullen vele restaurantbedrijven door de omstandigheden gedwongen worden op zondagen hun poorten voor het pu bliek te sluiten? geheel uitgesloten is dat niet. „Het zou in ieder geval een ra- dikale oplossing zijn voor de problemen, waarmee de Horeca-bedrijven te maken krijgen nu zij met ingang van 1 januari a.s. verplicht worden elke zondag een derde van hun personeel vrijaf te ge ven", zo zei ons een woordvoerder van Horecaf, de bond, die de eigenaars van een aantal grote hotels en restaurants omvat. De werkgevers in de Horecasector zijn kortgeleden voor een onaangenaam vol dongen feit gesteld. Ze zijn verrast door een K.b. van 21 november j.l., dat pas op 12 december is gepubliceerd. In dat be sluit worden de werkgevers verplicht het personeel in hotels, cafees en restau rants 17 vrije zondagen per jaar te ge ven. De putolikatie van het K.b. maakte een einde aan de illusie van de Bond Horecaf. dat er op het ministerie van Sociale Zaken over opschorting van de .,17-vrije-zondagen-regeling" nog wel te praten zou zijn. De bond adhte deze regeling veelal fu nest, omdat het de dienstverlening aan het publiek in groot gevaar brengt. Het personeelstekort in hotels en restau rants is langzamerhand al spreekwoor delijk geworden, het nieuwe K.b. zal de moeilijkheden voor vele bedrijven on overkomelijk maken, zo zegt men in deze kring. De Bond Horecaf is voornemens deze zaak begin volgend jaar met grote nadruk in de openbaarheid te brengen. Dit is kortgeleden door de ledenraad van die Bond in Rotterdam besloten. J. E. van Tijen overleden In de ouderdom van 61 jaar is te Zand voort overleden de heer J. E. van Tijen, een bekende figuur uit het be drijfsleven, de luchtvaart en de illega liteit. Laatstelijk was de heer Van Tijen directeur van de Vereniging van Bedrijven in Amsterdam-Noord. Succes Cubaanse rebellen De Cubaanse opstandelingen hebben volgens hun eigen mededelingen bijna de gehele provincie Las Villas op de re geringstroepen veroverd. Volgens berichten, die in New York zijn ontvangen, wordt er verwoed ge vochten om de hoofdstad van de pro vincie. Santa Clara, welke 150.000 be woners telt. De regeringstroepen zouden de overhand hebben. niets te doen,. De noteringen schommel den om de vorige slotprijs. Van de leidende cultures ondergingen Amsterdam Rubber een gevoelige reactie t.a.v. de hoge koers van gisteren. Het door de directie van de maatschappij aangemerkte „overdreven optimisme" van de aandeelhouders t.o.v. de intrin sieke waarde van de aandelen, werd vanmiddag gevolgd door een koersdaling van circa 5 punten. Ook Deli's en Senembahs noteerden een, zij het be scheiden verlies. In de staatsobligaties kon de nieuwe lening het jaar niet af sluiten met een 1 x parikoers. Het aan bod domineerde op een prijs van 99 7/8, onveranderd bij de vorige dag. Wegens de jaarwisseling blyft de beurs tot vrijdag a.s. gesloten. WISSELKOERSEN Amsterdam, 30 december Londen 10.58%; New York 3.77H: Montreal 3.92; Parijs 77.00; Brussel 7.58%; Frankfort 90.45; Stockholm 73.07%; Zürich 87.69; Milaan 60.53; Kopenhagen 54.76; Oslo 52.93%; Wenen 14.58%; Ankara 3.77APraag 52.89; Lissabon 13.31. (Voorlopige midden- prijzen). Beurs van Amsterdam Dinsdag 30 december ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99% 99 ff Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obl. 3% 79% Ned. '47 3% (3) 90A 90A Ned. '51 3% 93 %B 93% Ned. '53 (3%) 92% 92% Ned '56 3% 92% 92 Ned. '48 3% 87 86% Ned. '54 3% 88B 88 Ned. *55 I 3% 88%B 88 Ned. '55 II 3% 89% 90 Ned. '37 3 88% 88% Dollarlng '47 3 88% 90jg Investeringscert. 3 96 96 Ned. 62-64 3 94 94% Cert. NWS 2% 59% 50% Indië *37 A 3 94%- 94% Grootboek '46 3 87A Ned. W.B 6% 109% 109fj ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. enlnd.B 35 35 Nat. Handelsbank 133 135 Ned. Handelmij183 182% Amst. Rubber 89 83% Deli My .en (Ver.) 116B 116B H.VA128% 128% Java Cult25% 25% Senembah131 129 Vorstenlanden8% 8 A.K.U246% 247% Berkel's Patent (v.) 210B 210B Calvé Delft cert. 400 405 Kon. Pap. v. Gelder 189% 190 Hoogovens cert330% 332% Müller en Co. N.B 330 332 Ned. Kabelfabr298 290% Philips 474% 474% Philips pref190 i86y4 Unilever 406% 414% Wilton Feyenoord 197% Biliton 2de r 175 174% Dordtse Olie gew. 711% 706 Kon Petr (X.2JL—isi.50 178.60 idem (50 A f. 20.—180.35 177.60 Holl. Amer. Wn i59% i58y4 Java Chma Paket 13(5 135 ;«V" 101 102.50 Ned. Stoomv. Mij. 1 sa v. wiil Kon Paket MijJ27 Stoomvaart Mij Ned icm lan Nievelt Goudr cert J v. Ommeren cert 070 940 Kon Rott. Lloyd T?*,, T47 Ned Scheepv Unie {33 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 92% 91% Den Haag 1954 3% 85%L Leiden 1947 3% 93B R'dam '37 I-III 3% 92% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 93% Premieleningen A'dam '53 3 97%B 98B A'dam '51 2% 88 87% A'dam '56 I 2% 86% 86 A'dam'56 II 2% 96 95% Eindhoven '54 2% 81% 81% Enschede '54 2% 83 83L Den Haag '52 I 2% 95% 95y4 Idem II 2% 94 y8 94 B R'dam '52 I 2% 96% 96 Idem n 2% 95% 95%B idem '57 2% 106% 106% Utrecht'52 2% 99% 99% Z.-Holl. 1957 2% 103% 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank246 249% HJB.U. cert197% 200 Rott. Bank 205% 210 Twentsche Bank 178 180 Industrie Ondernemingen Albert Heyn268B 272B Borneo Sum. H. Mij 39% 41 Ned. G. en Sp. fabr 245L 239% Kon. Ned. Grofsm 119 119 Internatio85 85 Rott. Droogdok Mij. 575B 576B Sikkens Lakfabr. '53 478 477 Tieleman en Dros ..7 6 Ned. Mij. Walv.vrt. 80% 81 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 5% 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 28% 29-^ Intern. Nickel 86 y4 87 Anaconda 60 60f| Bethlehem Steel 48% 50% Cities Service 62 y4 63 General Motors 47% 49% Kennecott97 96% Republic Steel 75% 75% Shell OU 82% 82 Union Pacific 36 35H Un. States Steel 90% 94% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 29/12 Edelmet. Kon. AA 48% Pref. w.a. idem 57 300L Holl. Constructie 310 Ing. bur v Bouwnijv 157% ld. div. 1958 149% 150% Int. Kunststof!. Ind 42% Leidsche Wolspinn 191% 192 Ver Touwfabrieken 194% 194% Wernlnk's Betonm 102% 102% Van Wijk Textiel 60%GB 60% Zaalberg 103% 102B

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3