m RADIO Met een enkel woord SIEMENS i Agenda DINSDAG 30 DECEMBER 1958 Op de bres voor de natuurbescherming In 1980 6 miljoen mensen in het ivesten? De directeur van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Ne derland, de heer H. P. Gorter, heeft gis termiddag op het congres van de Ne derlandse Jeugdbond voor Natuurstudie te Amersfoort gewaarschuwd dat de na tuurbescherming op het ogenblik in de verdediging verkeert en zelfs terrein moet prijsgeven. Vooral in het westen van het land achtte de heer Gorter waakzaamheid geboden aangezien daar door de grote bevolkingsconcentratie steeds meer grond verloren gaat aan in dustrie, handel en vliegwezen. In 1980, zo voorzag hij zullen wellicht 6 van de 13 miljoen inwoners van Ne derland in het westen wonen. In de verplaatsing van industrie zag de heer Gorter nog weinig perspectief. Rotter dam vervult nu eenmaal een grote taak in Europees verband. Spreker voerde hierbij aan, dat in Rotterdam en omge ving de creatie van een tweede Roerge bied voor de deur staat, „een gebied dus waar een ernstig tekort zal heersen aan recreatieruimte" De heer Gortér zei, dat de natuurbe scherming zich vergeefs heeft gekeerd tegen het Europoortplan. ,,maar de strijd gaat voort", zei hij, nu men ook plan nen ontwerpt om op ,De Beer" een hoogovenlbedrijf te stichten, Realisering zal volgens de heer Gorter betekenen dat er nieuwe satellietsteden voor Rot terdam op Voorne zullen worden ge sticht. Ook het Gooi verkeert volgens hem in gevaar. Van de zdjde der natuurbescher ming zei hij, stelt men alles in het werk om 'té voorkomen dat in het Gooi nog meer recreatiegebied aan stadsaanleg en villabouw verloren gaat. Hij zei dat daarom wordt aangedrongen op de ver lening van voorrang aan de drooglegging Rechtspositie van het onderwijzend personeel Verschenen in een K.b., waarbij het georganiseerd overleg inzake de rechts positie van het onderwijzend personeel is geregeld. Door deze regeling wordt gecoördi neerd overleg mogelijk aangaande de rechtspositieregelingen voor de leer krachten bij de verschillende takken van onderwijs waardoor de opbouw van evenwichtige regelingen, met name in de sector van de bezoldiging, kan worden bevorderd. Krachtens de nieuwe regeling zijn er: a. bijzondere commissies van overleg, bestaande uit Rijksvertegeniwoordigin- gen en personeelsvertegenwoordigingen, aangewezen door de organisaties; b. een algemene commissie als overkoepelend orgaan, bestaande uit een Rijksvertegen woordiging en vertegenwoordigers van de bijzondere commissies De rechtspositie vaii het onderwijzend personeel staat voorts niet los van die van het oveilheidspersoneel in het alge meen. In het besluit is daarom een nauwe relatie vastgelegd met de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. De regeling treedt op 1 januari 1959 in werking en is tijdelijk. Zij sluit zich aan bij de bestaande toe stand. Gezien de zeer uiteenlopende menin gen inzake de vraag hoe het georgani seerd overleg in de onderwijssector het beste kan worden geregeld, is het de be doeling. dat de algemene commissie hierover zo spoedig mogelijk adviseert, zodat een definitieve regeling van het georganiseerd overleg per 1 januari 1960 tot stand kan komen. Fairley bespreekt verkoop der 18 Glannet-toestellen De vice-president van de Engelse Fairley-vlie»gtuigfabrieken. Richard Fair ley is in Djakarta aangekomen om de verkoop van 18 Gannet-toestellen te be spreken. Hij zeide dat de vliegtuigen niet voor agressief gebruik waren. Zij zullen dienst doen bij de kustwacht, voor ver kenningsvluchten en om het optreden tegen smokkelaars te vergemakkelijken De Gannets zijn voorzien van radar en bieden plaats aan drie personen. van zuidelijk Flevoland. De vestiging van nieuwe steden en recreatiegebieden in zuidelijk Flevoland zal de druk op het Gooi verminderen, zo meende de heer Gorter. Hij heeft ook over de verkaveling ge sproken, waarmee, naar zijn mening, de natuurbescherming zich ook voortdurend dient bezig te houden. Ook hier is het zaak, aldus de heer Gorter, dat men tracht in een goede vorm van samen werking recreatiegebieden te behouden De thans ingediende ruimtewet zag hij als een stap terug ten opzichte van de geldende regeling. Hij zei dat het accent is verschoven naar de lagere oveiJheids- organen. Advertentie begin V jaar goed!. FL. 6.45 PER FLES VOOR DE HANDEL: H VAN TOOR IZ. VLAARDINGEN VERKRIJGBAAR BIJ ELKE GOEOE SLIJTER Jonge Leiderdorper en meisje spoorloos Wilde niet naar Canada... Vader en moeder Turk en hun drie dochters die gistermiddag uit Rotterdam met de „Rijndam" van de Holland- Amerika Lijn naar Canada zouden ver trekken om zich daar te vestigen, ver keerden gisteren in hevige ongerustheid, omdat Leo, de enige zoon uit het Leider- dorpse gezin en 19 jaar oud, nergens was te vinden. Leo had de laatste dagen doorgebracht ten huize van zijn 17-ja- rige meisje, dat in de buurt van de familie Turk, maar in de gemeente Lei den, woonde. Eergisteravond zou hy thuiskomen, maar wie verscheen, Leo niet. Vader Turk charterde gisteroch tend een familielid met een auto en ze reden naar het huis van het meisje om de verloren zoon te halen. Hij was er niet en het meisje was gewoon naar haar werk gegaan, zo vertelden haar ouders. Men reed door naar de winkel, waar het meisje werkzaam is, maar ook zy was er niet. Aangenomen werd, dat het stelletje er samen vandoor was gegaan en daar om werd de politie van Leiderdorp en Leiden ingeschakeld. Het speurwerk begon, maar gister middag om half vier moest de politie de familie Turk nog nul op het request geven. Op dat ogenblik besloot het vijf tal dan maar zonder Leo te vertrekken en het aan de politie over te laten hem na te sturen. RUILVERKAVELING TE ADE De actie tegen de ruilverkaveling te Ade duurt voort. Twee vertrouwenslie den van de anti-ruilverkavelaars heb ben zich thans met een adres gewend tot de leden van de Centrale Cultuur technische Commissie te Utrecht met het verzoek hun afkeuring uit te spre ken over 9 gewraakte grondoverdrach- ten aan 43 personen en maatregelen te bevorderen waardoor deze ongedaan kan worden gemaakt. Amerikaan Black bemiddelt tussen Londen en Cairo (Van onze Londense correspondent) Het is mogelijk, dat de diplomatieke betrekkingen tussen Engeland en Egvpte, welke sinds de Brits-Franse militaire Suez-interventie in 1956 afgebroken wa ren, spoedig zullen worden hervat. Sinds vrijdag j.l. heeft de heer Eugene Black, president van de Wereldbank, als be middelaar hierover in Londen met de Britse regering besprekingen gevoerd. Hij zou vandaag naar Cairo vertrekken voor een ontmoeting met kolonel Nas ser. Hoofddoel van het bezoek van de heer Black is een financiële regeling tussen Engeland en Egypte tot stand te brengen, waartoe reeds in mei vorig jaar zonder succes pogingen zijn ge daan. Indien de financiële kwestie kan worden opgelost, zou dit vermoedelijk leiden tot een hervatting der diploma tieke betrekkingen. Verwacht wordt, dat deze In dat geval voorlopig aan beide zijden door zaakgelastigden zullen wor den onderhouden. Tevens zou de weg worden geopend voor de hervatting van normale handelsbetrekkingen tussen de twee landen. Ook is er hoop, dat de beide Britse onderdanen, die door Egypte wegens beschuldiging van spio nage gevangen waren genomen, zullen worden vrijgelaten. Op 18 december werd overeenstemming bereikt tussen de Shell en Egypte over inbeslaggeno- men eigendommen van deze oliemaat schappij. Deze overeenkomst heeft de weg vrijgemaakt voor een algemene financiële regeling. Ook Frankrijk, de Verenigde Staten en Australië hebben vorig jaar over kwesties, voortvloeiende uit de Suezactie, overeenstemming met Egypte bereikt. Frankrijk stemde ermee in om als pnderdeel van de regeling Egypte twintig miljoen pond sterling vergoeding te betalen voor de door de Brits-Franse landingen aangerichte schade in Port Said. Engeland had in vroegere onderhandelingen geweigerd enige verplichting van deze aard te er kennen, maar is in verband met de Franse houding bijgedraaid. Londen heeft nog steeds Egyptische saldi, waar schijnlijk ter grootte van honderd mil joen pond sterling geblokkeerd. - /s'iN. piwi&mnxï V e c J> y VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.30 Gram. 18.45 Dit ls leven, caus. 19.00 Nws 19.10 Sportpraatje. 19.20 Gram. 20.15 Le .long- leur de Nötre Dame, opera. 22.30 Gram. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Lichte muz. 23.3524.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO; 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: De maan. door dr H. Groot. Derde lezing: Fysische gesteldheid van de maan. Al dan niet reële veranderingen op de maan. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gevar. progr. v. d. sold. 20.00 Nws. 20.05 Cabaret. 20.55 Gram. 21.45 Act. 22.00 Filmpraatje. 22.15 Kamer- muz. 22.30 Alt en piano. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 New York calling. 23.2124.00 Met de Franse slag. TELEVISIEPROGRAMMA NTS; 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Speelfilm. VOOR WOENSDAG 31 DECEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV; 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8,15 Gewijde muz. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.25 Die merkwaar dige Mac, hoorsp. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram 12.37 Oudejaarsdlenst. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. caus. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 15.10 Omr. ork. 16.00 V d. Jeugd. 17.20 Gram. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Leger des Heils kwartier. 18.15 Boekbespr. 18.30 Gram. 18.45 Nws. en weerber. 18.55 Klokgelui. 19.00 Oude jaarsavondkerkdienst. 20.15 Gram. 20.30 Muziekwensen van muziekmensen 21 15 Jaaroverzicht 1958. 22.15 Gram. 22.45 Oudejaasavondtoespraak. 23.00 Nws. 23.15 BINNENLAND De commissie makelaardij en tussen personen onder vooraltterechap van mi. G M. Greup. welke tot taak had een on derzoek in te stellen naar de wenselijk heid een nieuwe wettelijke regeling tot stand te brengen voor makelaars en tus senpersonen, alsmede dienaangaande even tueel voorstellen te doen. heeft aan de Staatssecretaris van Economische Zaken rapport uitgebracht. De nieuwjaarsreceptie, welke het Koninklijk echtpaar Jaarlijks houdt voor het ooips diplomatique, zal ln 1959 plaats hebben op vrijdag 9 Januari in het Ko ninklijk Paleis te Amsterdam. Het bestuur van de Vereenlging voor den Effectenhandel deelt mede, dat de heer G. H. Brandt, directeur van het Centraal Bureau voor Effectenregi6tratie, in verband met de ver gevorderde afwik keling van de werkzaamheden van dit bu reau per 31 december 1958 zijn functie els zodanig zal neerleggen. De finale af wikkeling van het Centraal Bureau voor Effeoteruregistratie zal met Ingang van 1 januari 1959 geschieden onder de lei ding van de overblijvende directeur, de heer E. Geelhuysen. Op 1 Januari 1959 zal de Nederlandse Scheepametlngsddenst te Den Haag 25 Jaar bestaan. Aan dit 25-jarig jubileum zal geen officiële plechtigheid zijn verbonden, doch de ambtenaren hebben zich voorge nomen het feit op een nader te bepalen dag ln de loop van 1959 enigszins feestelijk te heuftenken, tezamen met de ambtena ren va»t de scheepvaartinspectie, die wat later in 1959 haar 50-Jarlg bestaan zal kunnen vieren, en met welke inspectie de echeepsmetingsdienst nauw verbonden ls. Gistermiddag ls aan de afbouwkade van de Verolmewerf op Rozenburg de 33.000 ton metende tanker „Reza Shah the Great" overgedragen aan de „Natio nal Irian Tanker Companyte Teheran. De heer C. Verolme deelde mede, dat de „Reza" het eerste schip van de Perzische vloot is en gevolgd zal worden door de „Mahammed Shah the Great". Verschenen is het K.b. van 20 de cember 1958 (Stb. 618). waarbij het ge organiseerd overleg inzake de rechtsposi tie van het onderwijzend personeel is geregeld. BUITENLAND De radiozenders van de Amerikaanse Atlas-satelliet zullen waarschijnlijk over tien dagen zwijgen, zo heeft een woord voerder van het ministerie van Defensie ln Washington bekendgemaakt. De woord voerder bevestigde voorts berichten, dat de levensduur van de op 18 december ge lanceerde satelliet circa 45 dagen zal zijn Aanvankelijk dacht men dat de Atlas - binnen 20 dagen weer in de dampkring zou terecht komen en verbranden. De Amerikaanse regering, elf Ame rikaanse banken en het Internationale Monetaire Fonds hebben aan Argentinië leningen en stand-by kredieten van in totaal 329 miljoen dollar verstrekt om dit land ln staat te stellen zijn plannen voor een financiële hervorming en voor de eco nomische ontwikkeling uit te voeren, zo is gisteren bekendgemaakt. President Bourguiba van Tunesië heeft gistermiddag een besluit getekend waarbij de doodstraf van vijf van de ne gen mannen, die wegens een samenzwe ring tegen de president ter dood werden veroordeeld, wordt gewijzigd in levenslange dwangarbeid, aldus is officieel te Tunis bekendgemaakt. De 5 begenadigde man nen waren Op de zitting aanwezig. De doodstraf voor de vier anderen, die bij verstek werden veroordeeld bleef gehand haafd. Eén van deze is Salah ben Joessef. die vroeger secretaris-generaal van de Neo-Destoerpartij is geweest. Paus Joannes heeft zich. tijdens een ontvangst van 150 medewerkers van het reizend circus ..Orfel", zeer vermaakt met een 45 dagen oud welpje, dat hem door zijn bezoekers was aangeboden. „Kalm nu", zei hij tot het speelse diertje. Dolly genaamd, terwijl hij het over de kop streek, „want lk ben gewend aan de leeuwen van Venetië en die staan stil". (Op het wapen van Venetië, waar de Paus patriaroh was, komt als embleem een leeuwefiguur voor die de evangelist Marcus symboliseert). Amerikaanse archeologen geloven, dat zij bil opgravingswerkzaamheden ln Gordian (Turkije) gestoten zijn op de resten van het paleis van Koning Midas. Van deze koning wordt ln een legende verhaald, dat alles wat hij aanraakte ver anderde in goud. Volgens de archeologen heeft Mldas werkelijk bestaan. Hij zou een buitengewoon rijke koning geweest zijn, die circa 715 laar voor onze jaartelling regeerde over Phrvgië nu een deel van Turkije. De 37 deelnemers aan de campagne voor ontwapening op kerngebied, die gis teren ln Swaffham (Oost-Emgeland) te rechtstonden on beschuldiging van verzet tegen de politie hebben voor de recht bank verklaard dat zij niet akkoord kun nen gaan met het bevel van de rechter om een Jaar lang de orde niet te versto ren. Zij moeten blmnen een week beloven het bevel op te volgen. Doen zij dat niet dan wacht hun een gevangenisstraf van 14 dagen. Zoals bekend hebben deze men sen op 10 en 20 december een „overval" gepleegd op een raketbasis ln de omge ving Van Swaffham. De gemengde Egyptische -Israël ische bestandscommissie heeft gisteren bekend gemaakt. dat vier Israëlische straaljagers op 20 december de bestandsovereenkomst ..op ernstige wijze" hebben geschonden door boven Egyptisch gebied te vliegen De -ommissie noemde het incident van 10 C. ember een vijandige daad" en ver zoekt Israël herhaling van dergelijke schendlnzen te voorkomen. De Israëlische afgevaardigde heeft de bijeenkomst van de commissie, toen deze kwestie aan de orde - niet bijgewoond. De artsen, die Koning Fredexik van Denemarken behandelen, hebben gister avond een bulletin uitgegeven over de toestand van de Koning. Hierin wordt ge zegd, dat de Koning ln de afgelopen paar dagen verschillende malen is doorgelicht en dat hieruit ls gebleken dat de aan getaste long zich weer begint uit te zet ten. De algegemene toestand van de Ko ning is bevredigend, aldus het bulletin. De Griekse minister van Buiten landse Zaken, Averoff, heeft gisteravond te Athene gewaarschuwd tegen voorbarig optimisme over Cyprus. „Wij zijn nog al tijd ver verwijderd van het stadium, waarin een serieus optimisme en voor spellingen gerechtvaardigd zijn", aldus Averoff. De contacten tussen Groot-Bnit- tanmië, Turkije en Griekenland van de laatste tijd zijn van oriënterend karakter en hebben ten doel vast te stellen of be sprekingen mogelijk zijn. aldus Averoff. Het hoofdkwartier van het Algerijn se opstandelingenleger in Caïro heeft be kendgemaakt. dat cle opstandelingen tus sen 23 en 26 december in Algerije tien Franse vliegtuigen hebben neergeschoten. Bij de gevechten sneuvelden 354 Franse soldaten en twee treinen en 17 militaire voertuigen werden vernield. Toen Franse militairen hebben zich bij het „Vrije Al gerijnse" leger gevoegd, aldus het com muniqué. Een 35-jarige Frankforten handels reiziger is gisteren plotseling vrijgelaten. Hij is er elf maanden lang van verdacht een der meest sensationele moorden in Duitsland te hebben gepleegd, namelijk op het lichtzinnige meisje Rosemarle Nltrl- bitt. Het geval-Nitribitt is, sedert deze 24-jarge vrouw op 1 november 1957 in haar zeer luxueuze flat vermoord werd gevonden uitgegroeid tot een facet van het Westduitse „Wintschaftswunder". Er is een film Over haar gemaakt, er zijn boeken en vele artikelen over haar ge schreven en de naam Nitribiitt alleen al ls tot een begrip geworden, dat iets te maken heeft met de schaduwzijde van de economische bloei van West-Duitsland. In een rapport van de Amerikaanse commissie voor Atoomenergie over radio actieve besmetting wordt verklaard, dat de neerslag van radio-actief strontium-90 ln de stad New York in de eerste acht maanden van dit Jaar met 25 procent ls toegenomen. Het rapport spreekt zich niet. uit over de gevolgen voor de gezondheid. Een woordvoerder van de Hongaarse regering heeft desgevraagd bevestigd dat Lstvan Bibo die tijdens de opstand mi nister van staat in de regering-Nagy was, tot levenslange gevangenisstraf is ver oordeeld. Hij is leider van de Nationale Boerenpartij geweest. Een speciale afgezant van de premier van Guinea heeft gisteren een onderhoud met premier De Gaulle gehad en daarna tegenover Journalisten verklaard te ver wachten dat het ..misverstand" tussen beide landen snel zal zijn opgelost. De vorige week schep n er een volledige Lm- nasse te zijn ln He besprekingen over Guinea'6 - verdere lidmaatschap van de franczone De verloving van Kroonprins Akihito van Japan met mej. Mltsjiko SJoda ls op 14 Januari vastgesteld. Gisteravond werd de biografie van oud-gezagvoerder J. van Dui ken uit Rotterdam gepresenteerd in het televisieprogramma „Anders dan anderen". Foto van links naar rechts: Bert Garthof, de bekende schrijver Anthony van Kampen en de heer J. van Duiken. Anthony van Kam pen toonde zijn oude vriend een tropenuitrusting Advertentie en teü&uüLe. Gram. 23.55 Reportages. KRO: 0.30 Nieuw- jaarstoespr. 0.352.00 Gram. en oplos sing SUS-krant. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Gym. v. d. huisvr. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Noorderzon, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA; 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Orgel spel. 13.00 Nws. en tentoonstellingsagenda. 13.20 Lichte muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Jeugdconc.: Blokfluit en klavecim bel. 14.45 Gram. 15.00 V. d. jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regeringsultz.: Rijksdelen Overzee: 1958 Overzee door Zijne Excellentie mr. G. Ph. Helders, Mi nister van Zaken Overzee. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. en VARA-Varia. 18.35 V. d. kind. 18.45 Met de schaar door een Jaar. VPRO. 19.30 Ned. Herv. kerkd. 20.45 Toespr. 20.55 Nws. VARA: 21.00 Oudejaarsavondover peinzing. 22.00 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Gevar. muz. 23.45 Strijkork., orgel, harp en voordracht. 24.00 Uurslag 0.01 Nieuw- Jaarstoespr. 0.10 Gram. AVRO: 0.30 Nieuwjaarstoespr. 0.352.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00—17.40 V. d. kind. NTS: 21.00—21.15 Rep. Schiphol. 21.15— 22.00 Jaaroverz. v. h. journaal. AVRO: 22.0023.15 Gevar. progr. NTS; 23.15—23.30 Rep. Schiphol (II). 23.3024.00 Een woord van overdenking. 24.000.05 Pauze. NTS: 0.151.00 Gevar. progr. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over (le 4e lijn van 1820 uur) Port au Prince, Paris Palace hotel. Or kest Helmut Zacharias; Wie die Liebe will Dong dingel dang, Alice Babs; Ice Prin cess. The flying carpet. Orkest Helmut Zacharias; Calypso Italiano, Margot Es- kens. Silvio Francesco, Matilda, John Fonda; Serenata d'amore, A waltz for two Orkest Helmut Zacharlas; Jodel joekel, Ole dole dei, Alice Babs; Dixie for violin, China boogie, Orkest Helmut Zacharias; Fascination, Goodnight, Orkest Joe Loss; A nightingale sang in Berkeley Square, Orkest Philip Green; Accarezzame, Te vo- glio bene l'Ammore mio francese, Ugo Calise; A pretty girl ls like a melody, Embraceable you. Love walked in, Orkest Joe Loss; Bachelor's life, I can't cross over Monkey, Lord Flea and his Calyp- sonlans; She's my lovely, Someday I'll find you, Love is the sweetest thing, Or kest Philip Green; Love is the tender trap. Frank Sinatra; Alabamy bound. Les Paul en Mary Ford; Memories are made of this. Dean Martin; Limehouse blues, Orkest Philip Green; We'll gather lilacs. Say it with music, Orkest Joe Loss; How 'ya gonna keep 'em down on the farm, Swingin' down the lane. Last night on the back porch. Pee Wee Hunt en Joe Fingers Carr; How high the moon, Or kest Ray Anthony; Hard hearted Hannah, Charley my body, Barney google, Pee Wee Hunt en Joe Fingers Carr. Radio Bloeniendaal 10.30 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (recht streekse uitzending) BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC' Home Service, 330 m. 12.00 Gram. 12.30 Hoorsp. 13 00 Cricket- ber. 13.10 Gram. 13.30 V. d. boeren 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Hoorsp. 14.40 Pianospel. 15.00 Gram. 16.00 Hoorspelen 17.00 Vespers. 17.45 Voor oudere mensen. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19 15 In the South-East. 20 00 Gram. 20.30 Round Britain Quiz. 21 00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Klankb. 23.40 Gram. 24.00 Nws. 0.05 Pianokwart. 0 45 Oude- Jaarsavonddienst. 1.00 Nieuwjaarswens en nws. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs Da le's dagboek. 12.30 Nws. en gram. 12.45 Dansmuz. 13.30 Nws. en gevar. progr 14.00 Dansmuz. (Om 14.30 Nws.) 14 45 V. d kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.) 16.00 Ork. conc. (Om 16.30 Nws.) 16.45 Lichte muz 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 17.45 Gevar. progr. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 2C.OO Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en verz progr 22.30 Nws en gevar. progr. 23.00 Lichte muz 23.30 Nws. 23 40 Dansmuz (Om 0.30 Nws). 1.002.00 Nieuwjaars wens en dansmuz Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Duitse volkslieren. 13.00 Nws. 13.15 Operamuz, 14.00 Koorzang en kamermuz. Stuurmanskunst (Van onze t.v.-medewerker) De VARA wist kennelijk geen raad imet het programma-on dier deel „Men sen (en dingen) nu", want er werd een Duits fillmipje bij stukjes en brokken in vertoond. Niet onaardig, maar we zaten er niet op te wachten. Dr. De Jong wist daarop ook al geen raad met zijn half uur 'buitenlands jaaroverzicht, want hij was ongeveer acht minuten te vroeg klaar en toen moest er maar ge wacht worden op de dingen, welke anders dan anders zouden zijn. Het zou tegenover de heer De Jong echiter on rechtvaardig zijn onmiddellijk naar het hoogtepunt van de avond over te sprin gen, want hetgeen hy vertelde, was zeer de moeite waard, getuigde van een uit nemend vakmanschap en werd ook uit t.v.-oogipunt uitstekend gebracht. Aan kaarten en films geen gebrek. In grote lijnen gaf hij een goed gedocumenteerd beeld van een jaar, rijk aan spannin gen, maar zonder ontploffing, afgezien dan van de 10.000 bommen per uur op Quemoy. De reservefilm, welke de VARA nu al anderhalf jaar in petto heeft voor het geval het slachtoffer van „Anders dan anderen" niet te overreden is uit heit licht der anonimiteit in dat der open baarheid te treden, kon in de kast blij ven, omdat schipper Van Duiken spor tief genoeg was zich aan de vuurproef te onderwerpen. Tot groot genoegen van Bert Garthoff en allen die keken. Het was niet toeval lig zo maar eens een zeeman geworden, men wilde in hem de duizenden eren, die te land, ter zee en in de lucht tijdens feestdagen werken en waken tot heil van alle feestvierders. Dat men daardoor te land was gekomen bij een zeehond, die van 194045 buitengaats was geweest, is stellig een bijdrage tot beter begrip van wat buiten Nederland gestreden en geleden is, al was er dan ook veelvuldig en overvloedig lekker eten en drinken bij. Naar het leek een verdiende compensatie van de spanning, die evidente gevaren met zich mee brachten en waaraan duizenden ten onder gingen. Het kan de bedoeling van dit kroniek- je niet zijn het boeiende levensverhaal van deze Holland-Amerika Lijn gezag voerder op de voet te volgen, maar dat er aan stof geen gebrek was staat vast. Ook als „geval" voldeed de schipper aan de gestelde voorwaarde: 32 keer in 45 jaar niet thuis met de feestdagen in december. Er was ook afwisseling ge noeg: op het éne moment navigeerde Van Duiken ons door de muziekwereld zelfs Gershwin kwam er aan te pas! dan weer was het de lichte muze in de persoon van briefschrijfster Beppie de Vries, waarna met een roerzwenking het vaarwater van de oorlogspolitiek werd binnengeloodst. Generaal De Gaulle, generaal Köniig en een „lastige salamander", een lieve verpleegster, die bijzonder welkom bleek. Jaren van toegewijde stuurmanskunst vlogen de ogen voorbij, spannende mi nuten vol navigatietalent van Gart hoff werden een lust voor het publiek. Het werd een grandioze uitzending, geheel naar de zin van het willige, maar zeer karaktervaste slachtoffer, dus niet in de geest van „Kom er ook bij", maar „Jeugd, diit is het leven, dat je wacht. Heb je er zin in, wel kom dan eens praten. Dan zullen we je uit de doeken doen, hoe zwaar en ondankbaar het werk zijn, kan, maar hoe schoon de roeping is van een beroep, dat tot in de diepste diepte doortrokken is van Nederlandse geest, overgeleverd door oudere generaties, die jullie voorgin gen". En waarvan schipper Van Duiken een schitterend en lichtend voorbeeld is. 14.45 Fllmmuz. 15.15 Ork. conc. 16.00 Gram. 17.30 Jazz. 19.00 Nws. 19.10 Orgel- conc. 20.00 Oudejaarsavondprogr. 23 43 Ork. conc. 0.10 Dansmuz. 100 Idem. 1.10 Lichte muz. 1.30 Dansmuz. 2.00 Gram. 3.00 Dansmuz. 3.20 en 4.00 Idem. 4.30 Gram. 5.005.30 Dansmuz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.25 Gram. 13.30 Hoorsp. 14.20 Kamermuz. 15.10 Ork. conc. 15.55 Gevar. muz. 16.55 Vioolspel. 18.30 Gram. 21.15 Hoorsp. 23.10 Walsmuz. 23.52—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.45 Kamermuz. 14.00, 14.30 en 14.45 Gram. 15.00 Kinderkoren. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Viool en piano. 17.50 Boekbespr. 18.00 Liederen. 18.10 Leken- moraal en -filosofie. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Vlaamse volksliederen. 20.00 Hoorsp. 21.20 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Amus. ork. 23.00 Nws. 23.051.00 Gevar. progr. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.10 Idem. 14.15 Belgische muz. 15.15 Vrouwenkoren. 15.30 Gram. 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Kamermuz. 18.30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 20.00 Radioscoop. 21.00 Gevar muz. 22.55 Nws. 23.00 Dansmuz. 24.00 Nieuwjaars wensen. 0.051.00 Dansmuz. Hy weet te brommen, maar ook te prij zen. Dat hij zijn lof los Met op de onver beterlijke Garthoff was welverdiend, evengoed als de gezagvoerder terecht de eer toeviel daar te staan en te zitten namens een ongetelde schare dapperen. Schouwburg: K. en O. Wim Kan' m.m.v, Fred.. Kape. 8 uiur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van bezinning. 12.501.20 uur nam. Hooigracht 30: Oudejaarsavondoverden- king Leger des Hedls, o.l.v. kapt. R. J. Sohurink. 7 uur nam. VRIJDAG Het Gulden Vlies: V.VjD. stelling verkiezingen). 8 uur ham. Stadszaal (foyer)K. en O. Jeugdfilm voorstelling „Lassie komt thuis". 2 en 4.15 uur nam. ZATERDAG Br eestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Royal (Doezastraat)Tentoonstelling Duivensportver). Columtoa. 2'10 uur nam. Hotel BellevueClubtentoonstelling „De Bonte Duif". 7—11 uur nam. ZONDAG Hotel BellevueCdubtentoonstelling „De Bonte Duif". 10 uur voorm. tot 6 uurn am. Royal (Doezastraat)Tentoonstelling Duivensport ver. Columlba. 10 uur voorm. tot 5 uur nam. T. Brandsmalm 174Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 71 uur nam. BIOSCOPEN Rex: „Het legioen van Zorro''. 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino: „Drie meisjes op avontuur". A.l. Dagelijks: 7 en 9.15 uur. Middagvoor stellingen „Het zit in de lucht". A.l. Lido: „De vierkante rekruut". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mardi Gras". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Trianon: „HeimwehA.l. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo- ?ie van Nederland. Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Wat doe Je in de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoorstelling (tot en met 1 maart 1969). Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25) Tentoonstelling foto's en tekeningen Ralph Prins. Werkdagen 25 uur nam. (t/m 10 Januari) Lakenhal: Tentoonstelling „Vorming". Werkdagen: 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon- en feestdagen 14 uur nam (tot 18 januari 1959). Lakenhal: „Schatten uit het Maurits- huis". Werkd.: 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon- en feestd.: 14 uur nam. (tot 16 februari 1959). Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden zijn geopend de Haven-Apo theek, Haven 18, tel. 20085, en de Doeza- Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest ls geopend Apotheek Oegstgeest, Wilhelmlnapark 8, tel. 26274. By geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). 1= P i 6 ■St- SM Helsinki sneeuw O 2 -5 7 Stockholm geh. bew. z 1 -1 0.5 Oslo zwaar bew. n 1 -8 0 Kopenhagen regenbui wzw 10 4 1.3 Aberdeen onbewolkt zw 6 1 0 Londen licht bew. zzw 5 4 10 Amsterdam zwaar bew. w 10 5 7 Brussel half bew. zw 2 6 2 Luxemburg motregen wzw 6 3 1 Parijs motregen zw 4 8 0.3 Bordeaux geh. bew. zo 1 2 0.1 Grenoble onbewolkt windstil -1 0 Nice zwaar bew. nnw 6 10 0 Berlijn regen z 2 3 2 Frankfort regen wzw 8 3 12 München geh. bew. wzw 7 4 0.2 Zürloh zwaar bew. zzo 4 5 0.1 Genève mist wzw 1 -2 0 Locarno mist windstil -1 0 Wenen half hew. windstil 3 6 Rome onbewolkt no 2 2 0 Ajaccio zwaar bew. no 1 6 0 Madrid onbewolkt windstil 0 0 Mallorca onbewolkt windstil 4 0 Algiers zwaar bew. windstil 9 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2