mm.. Uw Wijnkelder is bij de Slijter Inwisselbaarheid der valuta's is „een triomf van het pond" Zal Engeland vertrouwen in het pond verder gaan versterken? Met een enkel woord Agenda MAANDAG 29 DECEMBER 1958 9 Vervolg van pag. 1 Stap dichter naar vrijhandelszone Maar Engeland dekt zich op de Ver. Staten Nieuwe bladzijde in de historie van geldwezen Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: De Engelse regeringspers constateert Juichend, dat hier sprake is van een triomf van het pond. Inderdaad zijn de Britse goud- en dollar reserves de laat ste maanden snel gestegen. Engeland heeft voorts zonder kleerscheuren be paalde schulden afgelost en bezit een record-overschot van drie honderd mil joen pond op de betalingsbalans, maar de regering durft het nog niet aan verder te gaan. Oorspronkelijk was zij van plan ge weest de thans afgekondigde beperkte omwisselbaarheid van het pond pas in maart te doen ingaan, maar het besluit is verhaast, niet alleen door de gebeur tenissen in Frankrijk, maar ook door Amerikaanse druk. Indien men de verantwoordelijke fi nanciële deskundigen mag geloven, dan is de Britse regering grif ingegaan op De Gaulle's initiatief om de devaluatie van de franc en de omwisseling der Britse valuta te doen samenvallen. Zowel Frankrijk als Engeland namen maatregelen, welke tendele parallel lopen en elkaar aanvullen, maar tevens bedoeld zijn om de eigen positie te be schermen voor geval het tot een econo misch conflict mocht komen. De Britten versterkten de handelspositie van het pond sterling en de Fransen hun exportpositie. Engeland verwacht, dat Frankrijks vrees voor concurrentie van de buiten de Euromarkt blijvende landen van de O.E.E.S. door dit laatste zal verminde ren. De Britse maatregelen, welke als een kettingreactie door soortgelijke stappen elders zijn gevolgd, worden daarom in Londen vooral gezien als een stap, welke de vrijhandelszone dichterbij kan bren gen om de eenvoudige reden, dat ster ling thans weer een geheel volwaardige valuta is, welke immers door alle lan den in het oorspronkelijk voor de Euro pese vrijhandel bestemde gebied kan worden gebruikt. Maar Engeland dekt zich voor het geval de dingen minder vlot zullen gaan thans ook op de Verenigde Staten. Door verruiming van de dollarhandel ten koste van de eigen reserves hoopt En geland diegenen in de Verenigde Staten te vermurven, die zich totnutoe door nog steeds te hoge tariefmuren tegen Britse en Europese invoer verzetten. Vice-president Nixon had tijdens zijn bezoek aan Londen van enkele wéken geleden de Britse regering duidelijk ge maakt, dat het daartoe verstandig zou zijn een stap in de richting van volle dige inwisselbaarheid van sterling te doen. De Amerikaanse regering is na het gisteren genomen Britse besluit thans in een betere positie om de be zwaren der protectiomsten te overwin nen ten gunste van de Britse en Euro pese export. Bonn: Historische datum Onze correspondent in Bonn telefo neerde hedenochtend: De minister van Economische Zaken, prof. Erhard noemde de 29ste december 1958 „een historische datum, bijna een keerpunt in de economische betrekkin gen tussen de diverse staten". Voor Bonn is deze gang van zaken uiteraard evenmin verrassend geweest als voor de andere betrokken regerin gen. In West-Duiitsland toont men zich over de gehele gang van zaken en spe ciaal over de Franse maatregelen zeer tevreden. Men meent nu, dat de hinder palen voor de vrijhandelszone snel kun nen worden opgeruimd. Voor het goed functioneren van het nieuwe Europese valuta-verdrag stelt de Westduitse rege ring aan Frankrijk een krediet ter be schikking, teneinde de Fransen wat minder risico te laten lopen bij de invoering van de convertibiliteit. Voorts is Bonn bereid te onderhandelen over haar tegoed bij de Europese Betalings unie ten bedrage van 4.5 miljard mark en zal de Westduitse regering een be- Burgeroorlog op Cuba spitst zich toe Argentinië wil bemiddelen In goedingelióhte kringen in Buenos Aires wordt vernomen, dat Argentinië en andere Latijns-Amerikaanse landen bereid zijn tussen president Batista van Cuba en de opstandelingenleider Fidel Castro te bemiddelen om onderhande lingen op gang te brengen ter beëindi ging van de burgeroorlog op Cuba. De Cubaanse ambassadeur in Buenos Aires, Bravo, heeft zondag zijn functie neergelegd. Hij wil proberen de bemid deling tot stand te brengen. De Argen tijnse minister van Buitenlandse Zaken heeft Bravo zondagavond ontvangen. Hij zou hem aangemoedigd hebben zijn pogingen voort te zetten. De radio der Cubaanse opstandelingen meldt, dat de regeringstroepen bij de jongste operaties ln de provincies Oriente en Las Villas 600 man aan doden, gewonden en gevangenen heb ben verloren, tegen de opstandelingen 27 doden en 50 gewonden. De opstande lingen zouden de plaats Palma Soriano, waar maandenlang het hoofdkwartier van de regeringstroepen was gevestigd, hebben veroverd. Cuba zal nu spoedig „bevrijd" zijn, aldus de zender der opstandelingen. Niemand en niets kan de opmars van de troepen van Fidel Castro meer stui ten. Volgens de radio zal binnenkort een voorlopige regering worden gevormd onder leiding van Manuel Urrutia, een vroegere magistraat van Santiago, die zich in Oriente aan de zijde der opstan delingen bevindt. De Cubaanse regering heeft besloten tweeduizend soldaten door de lucht naar de provincie Las Villas ln het mid den van Cuba te zenden om een tegen aanval te ontketenen tegen de rebellen van Fidel Castro. Volgens de opstandelingen hebben zij in die provincies de steden Sanoti Spi ritais (125.000 inwoners) en Caibarien bezet. In het zuiden van Las Villas had den de opstandelingen al sedert ver scheidene maanden het bergland van Escambray in handen. Caibarien is een belangrijke suikerhaven aan de noord kust. Regeringsvliegtuigen hebben de door de rebellen bezette steden aangevallen met bommen en boondw&panen. Ontwaarding van franc De volgende tabel geeft een over- zioht van de devaluaties, die plaats hebben gehad sedert premier Paul Reynaud de franc vaststelde op 30.91 in de dollar, in de donkere dagen van 1 maart 1940, niet lang voordat de Duitsers Frankrijk on der de voet liepen: Goudwaarde Datum milligrams dollar 1 september 1944 (De Gaulle) 17.55 49.265 26 december 1945 (Pleven) 7.461 119.106 26 januari 1948 (Mayer) 4.212 214 17 oktober 1948 (Queuille) 3.372 263.4 20 september 1949 (Petsche) 2.545 350 10 augustus 1957 (Gaillard) 2.036 420 drag ad 252 miljoen mark als krediet aan het Europese valuta-verdrag geven. Tenslotte zal aan Frankrijk nog een bijzonder krediet worden verstrekt, waarover de geruchten zeggen, dat het ligt tussen 250 en 500 miljoen mark. De Westduitse minister van Financiën, Etzel, zou de Franse regering dezer dagen hebben meegedeeld, dat de voor naamste Westduitse voorwaarde voor dit krediet de Franse toezegging moet zyn, dat dit geld niet besteed zal war den voor de strijd in Algerije, die per diag 2 miljoen mark zou kosten. Minister Erhard is trots Met trots zei minister Erhard gister avond in een radiorede, dat hij een der eerste Europese staatslieden is geweest, die er steeds op hebben gewezen, dat de vrije convertibiliteit der valuta's dè oplossing inhoudt voor de grote finan- cieel-econamische problemen van Euro pa en dat men hem daarvoor jarenlang met spot en hoon heeft beloond. Erhard zei voorts, dat met de convertaibiliteit een nieuwe bladzij is begonnen in de geschiedenis van het Europese geld wezen. Te lang, zo zei hij, is het geld een wapen geweest van de handelspoli tiek. De vrije inwisselbaarheid zal vol gens Erhard het geheel van de gemeen schappelijke markt niet aantasten. Door de convertibiliteit zal blijken, dat de onzalige tegenstelling tussen de ge- Koersen blijven ongewijzigd Tegoeden, uitstaande op guldensrekc- nlngen voor het lopende betalingsver keer van niet-ingezetenen, woonachtig in één der landen, behorende tot de transferabele guldenszone. zullen voortaan vry kunnen worden overge dragen aan niet-ingezetenen, woon achtig in de V.S. of in een der andere z.g. dollarlanden. De koersen, waartegen de centrale banken van de aan de E.M.O. deel nemende landen zich verplicht heb ben de eigen valuta tegen betaling in U.S. dollars te zullen verkopen, resp. te zullen terugkopen, zijn de officiële aankoop-, resp. verkoopkoersen voor de U.S. dollar. De officiële aan- en ver koopkoersen voor de U.S. dollar van de Nederlandsohe Bank zullen onge wijzigd op 3.77 3.83 gehandhaafd blijven. Aan de deviezenbanken zal worden toegestaan U.S. dollars en E.M.O.-va- luta's alsmede tegoeden op convertible en 'transferabele guldensrekeningen, door elkaar te verhandelen met banken in het buitenland, inclusief die in de V.S. Het feit. dat de Centrale Banken zich slechts verplicht hebben de eigen valuta tegen U.S. dollars te kopen en te ver kopen op hun officiële aan- en verkoop- koersen, brengt mede, dat de uiterste koersen voor de EMO-valuta'? onderling thans een grotere spreiding vertonen dan tot dusverre onder de E.B.U., onder de E.B.U. vond afrekening van de maandelijkse surplussen en tekorten plaats op basis van de parikoersen van de verschillende valuta's ten opzichte van de U.S. dollar, terwijl de afrekening in de E.M.O. zal geschieden op basis van de officiële aan- en verkoopkoersen voor de U.S. dollar van de betrokken centrale banken. meenschappelijke markt en de vrijhan delszone, zoals die de laatste weken aan de dag is getreden, volkomen irreëel is. De grootste nadruk legde Erhard op het feit, dat door de vrije inwisselbaarheid der valuta's aan het principe der vrij heid in het economische vlak weer meer is tegemoet gekomen en dat daardoor de Westelijke wereld weer nader is ge komen tot een economie, waarin men zal kunnen werken volgens de regelen der vrije concurrentie. In Bonn lykt het er een beetje op, alsof het gehele proces van de deva luatie van de franc tot en met de op heffing van de Europese Betalingsunie vooral een gevolg is van Erhards han delwijze. Echter, waar ter ene zijde niet ontkend zal worden, dat Erhard inder daad al jarenlang (met vele andere financiële deskundigen overigens) een geestdriftig voorvechter is geweest van de convertibiliteit der valuta's, daar zal aan de andere kant toch onmogelijk het geheel van politieke en economische omstandigheden, dat leidde tot de mo ndt aire paleisrevolutie van de laatste dagen, aan Erfiard kan worden gewe ten... Een tikkeltje Duitse overdrijving was zaterdag en gisteren dan ook be paald te Bonn merkbaar! Vervolg van pag. 1 Wat Engeland betreft, werd de convertibiliteit van het pond reeds enige tijd verwacht. Tot dusverre golden voor de omwisselbaarheid van het pond verschil lende beperkingen, omdat de goud- en deviezenpositie van Engeland geen vrije omwisseling van ponden in vaste valuta's, bijv. dollars, gedoogde. Nu het ver trouwen in het pond sterling is versterkt en Engeland in de Euromarkt en de devaluatie van de franc een bedreiging ziet, heeft men daar de mogelijkheid tot verwisseling van ponden tegen de z.g. harde valuta's verruimd. Waren er tot dusverre twee verschil lende wisselkoersen een voor de vrye en een voor de min of meer geblok keerde ponden thans zal er een enkelvoudige wisselkoers zijn voor de niet-ingezetenen over de gehele wereld. Engeland tracht hierdoor het vertrou wen in het pond verder te versterken en langzamerhand zyn in de oorlog verlo ren positie als bankier van Europa terug te winnen. Sanering Beide maatregelen, zowel die in Frank rijk als in Engeland, kunnen worden gezien als pogingen om tot een algehele sanering van de valutaverhoudingen te komen, waarover men zich slechts kan verheugen. Temeer nu alle landen van de OEES zich bij de Engelse maatregel hebben aangesloten. Ook guldenstegoe den in het lopende betalingsverkeer van niet-ingezetenen, woonachtig in een van de 16 landen van de OEES, zullen voortaan vry kunnen worden overgedra gen aan niet-ingezetenen, woonachtig in de V.S. of in een van de andere dollar- landen. Onze participatie in E. M. O. 30 miljoen dollar Het meest essentiele verschil tus sen EBU en EMO is, dat onder de EBU de afrekening der netto over schotten en tekorten, resulterende uit de maandelijkse compensaties, (sedert medio 1955) geschiedde voor 75% in goud of dollars, en voor de resterende 25% door automatische kredietverlening door of aan de Unie, terwyl onder de EMO de af rekening der maandelijkse com pensaties voor 100% in dollars zal plaats hebben. Daarnevens voorziet het EMO-verdrag in de instelling van een fonds (het s-g. Europese fonds) waaruit aan ledenlanden die daaraan behoefte hebben, niet- automatische tweejarige kredieten kunnen worden verleend. Het kapi taal van dit fonds zal 600 miljoen dollar bedragen, het zal worden ge vormd enerzijds uit het kapitaal van de EBU (circa 272 miljoen dol lar) dat te dien einde aan het Euro pese fonds wordt overgedragen, en anderzyds uit contributies van le denlanden in totaal circa 328 mil joen dollar waarin Nederland par ticipeert voor 30 miljoen dollar. Newyorkse krantenstaking gisteren geëindigd De staking van krantenbezorgers die op 11 december begon, is gisteren geëin digd. De stakers hebben zondag met grote meerderheid een loonsverhoging van 5.30 dollar per week aanvaard. Het werk is onmiddellijk hervat. Men raamt dat de staking de Newyorkse kranten vijftig miljoen dollar heeft gekost. Aan de ene kant zal door de recente maatregelen de internationale handel worden vergemakkelijkt, aan de an dere kant zal allicht met een ver scherpte concurrentie moeten worden rekening gehouden. De Engelse minis ter van Financiën heeft reeds ge sproken over het begin van een Euro pese handelsoorlog. Dit zal wel niet zo'n vaart lopen, maar zeker is dat Nederland op zyn qui vive zal moeten zyn! Ir. C. Staf ambieert geen ministerszetel (Van onze Haagse redactie) Naar wij van Christelijk Historische zijde vernemen zal ir. C. Staf, sinds 1951 minister voor Defensie, zich niet kandidaat stellen voor de in maart te houden Tweede Kamerverkiezingen. De heer Staf ambieert ook geen zetel in het na die verkiezingen te vormen kabinet. Enkele weken geleden heeft de voor zitter van de CHU, mr. H. K. J. Beer- nink, trouwens reeds verklaard dat de CHU na de verkiezingen, gesteld dat zij in de nieuwe regering zou zyn vertegen woordigd, zeker niet weer de porte feuille van oorlog voor haar rekening zou nemen. Er is wel een goede kans dat ir. Staf lid der Eerste Kamer zal worden, een functie die veel minder tijd vergt dan het lidmaatschap der Tweede Kamer. De andere CHU-minister in het huidige kabinet, mr. G. Ph. Helders, is wel bereid zich kandidaat te stellen voor de Tweede Kamer. De verwachting is dat de heer H. W. Tilanus wederom lijsttrekker voor de CHU zal worden. Hoewel deze 74-jarige politicus het voorzitterschap der partij heeft neergelegd, heeft hy zich bereid verklaard de CH-beginse- len nog enkele jaren in de Tweede Kamer te verdedigen. De kandidatenlijsten der CHU zullen 17 januari a.s. worden vastgesteld door in zeven plaatsen van het land te hou den groepsvergaderingen van de geor ganiseerde kiezers. Australië absoluut afwijzend inzake de Indonesische eisen Een redacteur van de Suluh Indonesia (PNI), die juist is teruggekeerd van een reis door Australië, schryft in dat blad dat hy het uitgesloten acht, dat Austra lië ooit de Indonesische eisen met be trekking tot Ned. Nieuw-Guinea zal steunen. Deze redacteur, Isnaeni, deelt o.a. mede, dat de Australische minister voor Burgerluchtvaart hem had gezegd, dat de eisen van Indonesië geen natio nale-, doch koloniale eisen zyn en dat de Indonesiërs het Nederlandse bestuur alleen maar willen vervangen door een Indonesisch gezag ook al wijken in Nieuw-Guinea de toestanden geheel en al af van die in Indonesië. Als zyn indruk van de kijk, die Austra lische regeringskringen op deze zaak hebben schrijft Isnaeni dat zij het een tere kwestie achten, doch in deze kringen had hij geen wezenlijk begrip voor de Indonesische eisen aangetroffen. Wel had hij bij verschillende Australiërs de vrees bemerkt dat Indonesië een basis van het communisme zou kunnen wor den. die zou worden gebruikt als een springplank in zuidelijke richting. fiïücia/tütui F iIr J J® I S f OOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport. 18.40 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Volks liederen. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. 20.00 Gram. 20.30 Die merkwaar dige man. hoorsp. 21.05 Celloconc. 21.35 Metropole ork. 22.00 Volk en Staat. caus. 22.15 Vocaal ens. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muz. 18.50 Openbaar kunstbezit, caus. 19.00 Parlementair overz. 19.15 Muzikale caus. 19.45 Regeringsuitz.: Emlgratierubr. Emigratiepraatje door de heer H. A. van Luyk. 20.00 Nws 20.05 Gevar. muz. 20.30 Cabaret. 21.00 Etherforum. 21.40 Marim ba. 22.10 Trombone-ens. 22.25 Strfjk- kwint. 23.00 Nws 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA; 20.20 Mensen dingen nu. 20.30 Pol. overz. v. 1958. 21.00 Anders dan an deren. Advertentie BINNENLAND Te Amsterdam is op 58-Jarige leef tijd overleden prof. mr. J. G. Koopmans, hoogleraar in de Staatshuishoudkunde aan de Gemeentelijke Universiteit aldaar. De Nederlandse delegatie naar de van 7 Januari tot begin februari 1959 in het FAO-gebouw te Rome te houden re gionale conferentie van de ICAO voor de gebieden zuid-oo&t Azië en Midden-Oos ten. zal onder leiding staan van de heer A. A. de Roode. hoofdinspecteur Rijks luchtvaartdienst Aan de Putselaan te Rotterdam is zaterdagmiddag de 10-Jarige Jongen J. van Es uit de Rlebeekstraat onder een trant tereoht gekomen en aan de gevolgen over leden. De jongen wilde hard lopend de Putselaan oversteken, waarbij hij door de tram werd gegrepen. De knaap kwam on der de baanschuiver terecht, werd acht meter meegesleurd en liep ernstige ver wondingen op. Bij aankomst in het Zui derziekenhuis bleek dat hij was overleden. Gistermorgen is op het kruispunt van de Burgemeester van Hooflaan en de Zoestraat te Veldhoven het 6-Jarig meisje Van Beek. toen het op een kinderfietsje plotseling de weg overstak, door een met matige snelheid rijdende personenauto gegrepen. Het meisje was op slag dood. Gistermorgen is op de provinciale weg van Deventer naar Coevonden een uit de richting Lemelerveld komende perso nenauto van de familie De Jong uit Den Haag. van het viaduct gereden dat hier over de niet meer gebruikte spoorwegver binding van Zwolle naar Coevorden loopt. Het vervoermiddel kwam op de oude spoorbaan terecht, waarbij het 3-jarlg zoontje van de familie De Jong uit de auto werd geslingerd en op slag gedood. BUITENLAND De kustplaats Konije op het Japanse eiland Am ami van de Roe-Kloe-archipel ls zondag geteisterd door een zware brand die meer dan vijftienhonderd woningen verwoestte, waardoor zevenduizend men sen dakloos werden. Tien personen liepen verwondingen op Japanse schepen en acht Amerikaanse oorlogsbodems zijn op weg naar het eiland om hulp te verlenen. Het Internationale Dachau-oomlté te Brussel deelt mede. dat er van 1 Ja nuari af ontwerpen van een gedenkteken voor de slachtoffers van het concentratie kamp Dachau bij MUnchen kunnen wor den ingediend. In een van de barakken van het kamp zal een museum worden Ingericht. Het comité verzoekt de bezit ters van dooumenten en voorwerpen die óp het kamp betrekking hebben ter be- sc&lköitg van dit museum te stellen. Lest best (Van onze t.v.-medewerker) Het NTS-journaal leverde een be langrijke indicatie op het terrein van de Europese politiek. De Franse minister van Buitenlandse Zaken werd geïnter viewd door een Engelsman. Geheel af gezien van de vriendelijke woorden, zei hy zeer besliste dingen over de samen werking der twee landen en dat in een welhaast onberispelijk Oxford-Engels, zoals men zelden uit Franse mond hoort. .Blijf er niet voor thuis" heeft zijn wat geforceerd karakter nog niet kun nen afleggen. Het afscheid van Joeke van der Valk (zy gaat trouwen) bete kent voor dit zwakke geval een verlies, maar Philippine Aeckerlin, die een dap per kamerkatje op het scherm slinger de, kan een goede compensatie worden. De veel bejubelde Borthe Wilke be woog zich met groot gemak voor de ca mera's, maar miste twee dingen, die toch wel nodig zyn voor succes buiten haar geboorteland Denemarken: een stem en een internationaal repertoire. In haar Engelse toelichtingen legde zy haar ster-allures af en was charmant. „Let op" is een misgreep, die de KRO elk zaterdagavondprogramma laat ont sieren. „Toer ja-Toer nee" had dus veel goed temaken en deed dat ook. Om te begin nen de Amersfoortse verrassing, op een alleraardigste manier gepresenteerd. Twee meiskes hadden met een vriend om 25 gulden gewed, dat ze voor het eind van 1958 op het scherm zouden verschynen. Ze wonnen de weddenschap en konden namens het comité „Amers foort 700 jaar" de t.v.-staf uitnodigen de festiviteiten te komen bywonen, een reclame, waartegen iedereen wel harte lijk ja zal willen zeggen. Het is begry- Advertentie Lutt'le uren van 't oude Jaar resten, Dan komt weer een nieuw Jaar ten leste; Neemt het goede U voor En zet dat ook door „Houdt U stlpt'lijk bij TIP, da's het beste!" 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. P. Z„ Maastricht onifcv. 1 11. TIP -f 1 Lil. Bootz' Oude Genever. Nwe. Limericks lnz. aan H. Bootz, A'dam. De Amerikanen hebben ln het af gelopen jaar ongeveer 5i miljard dollar voor sigaretten uitgegeven. Dit blijkt uit een rapport van het ministerie van Land bouw. De produktie van sigaretten is ten opzichte van 1957 met 4,4 procent toe genomen. Volgens een officiële Cyrlsche bron te Damascus, aangehaald door het Arabi sche nieuwsbureau te Beiroet, zal de Sov jet-Unie materiaal leveren voor drie mpsta land in Zuid-Syrië. Vertegenwoordigers van de Sovjet unie en de Verenigde Arabische republiek hebben zaterdag te Cairo een akkoord ge tekend op grond waarvan eerstgenoemd land financiële hulp verleent voor de bouw van het eerste stadium van de dam van Assoean. De Sovjet-Unie zal 400 mil joen roebels lenen, alle noozakelilke ma- teriaal voor het werk leveren en deskun dig en&turen. Generaal Franco heeft het doodvonnis over de vrouw van een Spaanse Inspec teur van politie, die zou worden terecht gesteld wegens moord op een ambtenaar bij een overval op een auto. waarmee geld vervoerd weTd, veranderd ln levens lange gevangenisstraf. De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer van Grenoble, de oudste organisa tie op dit gebied ln Frankrijk, heeft ter gelegenheid van haar zeventigjiarlg be staan een prijs van 50.000 franken (onge veer 350 gulden) uitgeloofd voor het beste artikel over Grenoble en omgeving, dat in de periode van 1 maart 1958 tot 1 maart van het komende jaar ln een buitenlands dagblad versphljnt of versohenen ls. Het bestuur van het Duitse Boeren - verbond spreekt ln een nieuwjaarsverkla ring van de naar zijn Inzicht ernstige toestand van de Duitse landbouw. Men zegt .aldus de verklaring, dat nog wel anderhalf miljoen mensen de landbouw zouden moeten verlaten. Dit zou beteke nen dat de bondsrepubliek gedeeltelijk ln een eentonige graansteppe en gedeeltelijk ln een parklandsohap veranderd zou worden De Egyptische minister van Onder wijs, Kamal Eddine Hoessein, heeft de Academie voor de Arabische taal gevraagd spoedig haar werk ten aanzien van de I vereenvoudiging van het Arabisch schrift j te voltooien. De academie ls ruim vijftien Jaar geleden gesticht en heeft zich sinds- i dien beziggehouden met te pogen het schrijven, lezen en drukken van de Ara bische taal gemakkelijker te maken. Van literaire en godsdienstige zijde wordt dit echter zo tegengewerkt, dat men tot nog toe niet tot een oplossing ls kunnen I komen. VOOR DINSDAG 30 DECEMBER Hilversum I, 402 m. KRO; 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Llohtbaken, caus. 10.30 Chansons. 10.55 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Klok geiui. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnb.- meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.30 Lich te muz. 13.55 Kerstmuz. 14.20 Voordr. 14.35 V. d. vrouwen van het land. 14.45 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerings uitz.: Rijksdelen Overzee: Surinaamse im pressies. door Carla Schulz. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.30 Gram. 18.45 Dit ls leven, caus. 19.00 Nws. 19.10 Sportpraatje. 19.20 Gram. 20.15 Le Jong leur de Notre Dame, opera. 22.30 Gram. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Lichte muz. 23.3524.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8 15 Gram. 9.00 Gym. v. d. huisvr. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 V. d kleuters. 11.00 Hammondorgeispel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Zang en plano. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubriek: Een nieu we machine, uitgevonden door een boer ln Aalten. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. 13.55 Beursber 14.00 Gram. 14.40 V. d. Jeugd. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 De moderne opvoeding en de gestoorde mens, caus. 16.15 Gram. 16.30 V. d. Jeugd. 17.2o De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Amateursprogr. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: De maan, door dr H. Groot. Derde lezing: Fysische gesteldheid van de maan Al dan niet reële veranderingen op de maan. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Paris vous parle. 1910 Gevar. progr. v. d sold. 20.00 Nws 20.05 Cabaret. 20.55 Gram. 21.45 Act. 22.00 Filmpraatje. 22.15 Kamer- muz 22.30 Alt en plano. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Met de Franse slag. TELEVISIEPROGRAMMA NTS- 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Speelfilm. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service, 330 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Gevar. progr 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Discussie. 14.55 Koorzang. 15.25 Klankb. 16.00 Hoorspel. 16.30 Lichte muz. 17.00 The Brains Trust. 17.45 Caus. 18.00 V d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram, 21.15 Klankb. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 23.00 Ka- mermuz 24.00 Nws. 0.06036 Pianoreci tal. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12 15 mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en orgelspel. 13.00 Gram 13.30 Nws. en V. d. arb. 14.00 Ork. muz. '(Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15 00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Dansmuz. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek 17.45 Orgelspel. 18.15 Pianospel. 18 30 Nws en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ 2C.25 Sport. 20.30 Nws. en Have a go! 2100 Hoorspel. 21.30 Nws. en ork. conc. 22.30 Nws. en klankb. 23 00 Gram. 23 30 Nws. 23.40 Sportoverz. 23.45 Dansmuz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.551.00 Nws Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope- retteconc. 14.00 Gevar. muz. 16.00 Kamer- muz. 17.00 Nws. 17.20 Planorecital. 17 45 Populaire muz. 19.00 Nws. 19.20 Schla gers 21.15 Gram. 21.45 Nws. 23.30 Ork.- conc. 24.00 Nws. 0.101.00 Dansmuz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12 00 Nws. 12.05 Ork. conc. 14.10 Viool en plano. 14.30 Gram. 14.40 Orgelspel. 17.00 Sollstenprogr. 17.25 Gram. 19.16 ld. 20.00 Kamermuz. 21.50 Gram. 23.53 —24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel (verv.) (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Idem. 15.30 Ork. conc. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Zang en plano 17.45 Boek bespr 18.00 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Reisbeschrijving. 19.40 Gram. 19.50 Idem. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Gram. 21.15 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Klave- clmbelrecltal. 22.5523.00 Nws 484 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Chansons. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14 00 1 ianorecita'. 15.15 Gram 15.30 Idem. 16.05 en 16.35 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Discografie. 19.30 Nws 20.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.10 Vrfje tyd. 22.55 Nws. pelijk en lykt ook wel verstandig, dat de slachtoffers, die voor de quiz aan treden, van een verschillende geaard heid zijn. Daaraan voldeden ze, maar de domme in het gezelschap was toch zonder twyfel de assistente van Blaaser, die niet wist waar Spanje op de kaart lag. Een les voor de KRO om niet uit sluitend te letten op lieve voorhoofdjes, maar ook eens na te gaan wat er ach ter schuilt. De wensen der deelnemers waren zeer gevarieerd, wat het programma een byzonder levendig en aantrekkeiyk ni veau gaf. Daar was in de eerste plaats de wonderlijke wens om te weten, wat de Franse t.v. aan amusement had te bieden. Het bleek Patachou te zyn, een beetje bleek liedje zingend, maar rad van tong. Als wij wat conversatietempo in Bussum zouden overnemen, zouden do zenduren aanzieniyk kunnen worden ingekort. Een andere deelnemer had zijn zinnen gezet op het aanhoren van de alt Annle Delorie, die zonder veel warmte een Ave Maria ten beste gaf. Aan het nogal on bescheiden cameragebruik had zy na- tuurlyk geen schuld. Een Antilliaans aankomend onderwyzeresje had nogal een simpele wens. zy wilde ten over staan van de kijkersschare uitgetekend worden, wat ook op een simpele manier gebeurde. De meneer, die Patachou had voorgeschoteld gekregen, bleek nogal In ternationale interesse te hebben en kreeg op zyn verzoek Udine von Med- vey gepresenteerd, een voor de Duitse t.v geen onbekende chansonnière van Hongaarse afkomst. Na een grapje met de Amsterdamse politiekapel, kwam het hoogtepunt van de avond, gelukkig van Nederlandse bodem: een ballet-num mertje door Marianne Hilarides en Mar tin Scheepers, die binnenkort voor de BBC-t.v. zullen optreden. Na een be droevend slecht stukje ballet-film, waar van alleen de charme in de originali teit was gelegen, liep de voorstelling, waar duizenden guldens tegenaan waren gegooid, naar het eind met de aankon diging van het afscheid van Jan Blaa ser. Om in majeur te eindigen willen we mevrouw Delorie adviseren het liever in het lichtere genre te zoeken. In de opera-persiflage voldeed ze veel beter dan in de echte. Misschien is het voor haar wel een enigszins verdrietig mineur geluid op het eerste gehoor, maar het is een ernstig gemeend slotakkoord. MAANDAG Schouwburg: K. en O. Wlm Kan en Corry Vonk mjn.v. Fred Kaps. 8 uur nam. Tlt. Brandsmalaan 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. DINSDAG Station N.S.: Excursie Ned. Chr. Rels- ver. naar Antwerpen en Brussel. 8 uur voorm. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van bezinning. 12.501.20 uur nam. Hooigracht 30: Oudejaarsavondoverden king Leger des Hells, o.l.v. kapt. R. J. Sohurink. 7 uur nam. VRIJDAG Stadszaal (foyer)K. en O. Jeugdfilm- voorstelling .Lassie komt thuis". 2 en 4.15 uur nam. ZATERDAG Hotel BellevueClubtentoonstelling „De Bonte Duif". 7-11 uur nam. ZONDAG Hotel BellevueCdubtentoonstelling „De Bonte Duif". 10 uur voorm. tot 6 uurn am. BIOSCOPEN Rex: „Het legioen van Zorro'14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino: „Drie meisjes op avontuur". A.l. Dagelijks: 7 en 9.15 uur. Middagvoor stellingen „Het zit ln de lucht". A.l. Ltdo: ,!be vierkante rekruut". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mardl Gras". A.l. Werkdagent 2.30, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Helmweh A.l. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo- Ïle van Nederland. Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Wat doe je ln de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoorstelling (tot en met 1 maart 1959) Ryksprentenkablnet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling foto's en tekeningen Ralph Prins. Werkdagen 25 uur nam. (t/m 10 Januari) Lakenhal; Tentoonstelling „Vorming". Werkdagen: 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon- en feestdagen 14 uur ram (tot 18 januari 1959) Lakenhal: „Schatten uit het Maurlts- huis". Werkd.: 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon- en feestd.: 14 uur nam. (tot 16 februari 1959). Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden zyn geopend de Haven-Apo theek, Haven 18, tel. 20085, en de Doeza- Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest ls geopend Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Bij geen gehoor by Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). tfl 1 m/p. uur (3 05 3 l S a i— h Helsinki sneeuw ono 3 -11 0.1 Stockholm sneeuw ozo 4 -2 1 Oslo geh. bew. w 2 -2 8 Kopenhagen half bew. w 6 4 2 Aberdeen licht bew. zw 6 3 0.2 Londen onbewolkt zw 5 4 0 Amsterdam zwaar bew. w 8 7 0 Brussel zwaar bew. WZJW 4 7 0.3 Luxemburg zwaar bew. w 5 - Parijs licht bew. wnw 3 7 0 Bordeaux geh. bew. w 1 10 1 Grenoble zwaar bew. nw 6 10 0 Nice licht bew. n 5 7 0 Berlijn regen w 7 2 0.2 Frankfort geh. bew. WE2W 9 5 2 Zürlch geh. bew. wzw 2 6 5 Genève licht bew. z 4 2 0 Locarno zwaar bew. z 1 0 0 Wenen sneeuw zw 3 0 2 Innsbruck regen windstil 1 9 Rome onbewolkt ono 2 4 - Ajacclo licht bew. ono 2 6 0 Madrid onbewolkt wLnidstll 6 0 Algiers zwaar bew. windstil 6 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2