„Wij zijn verantwoordelijk voor eigen leven en dat der mensheid" O 1958 was een jaar dat meeviel De mens kan op zijn levensweg het wonder niet ontlopen Dringende wensen van liet C.N.\ aan liet nieuwe kabinet Kapitaalmarkt werd verruimd door de investeringsbeperking 97ste jaargang Zate"rfjag 27 december 1958 Derde blad no. 29630 Kerstrede van Koningin Juliana Als mensheid zal men 't eens ontmoeten H.M. de Koningin heeft op eerste kerstdag in een nationaal pro gramma over de beide Hilversumse radiozenders de volgende kerstrede uitgesproken: „In de warreling van onze tijd, is het voor de enkeling moeilijk te bepalen, waar wij staan, en waar wij heen gaan. We zijn hoogst onrustig. We zijn onrustig en rusteloos. Tot de kerstboodschap hoort het „vrede op aarde", en dat houdt mede in: een diepe zielerust. Die is de vrucht van al onze innerlijke onrust. Nu is er een hemelsbreed verschil tussen onrust en rusteloosheid. Rusteloosheid is dat zenuwslopende euvel dat, samen met de drukte en de haast, is opgewekt door ons mensen, die de moderne samen leving vormen. Met „gesloopte" zenuwen ontstaat er veel meer ruzie dan er anders toch al is. Maar onrust is dat gedurige ongedurige gevoel van: ,,'t kan anders, *t moet anders, ik heb er zo geen vrede mee". Wie onrust zegt, zegt goede strijd die niet ver af is van de vrede. Gelukkig is, wie onrustig zoekt, want in hem twinkelt het leven en dus ook de voortdurende levensvernieuwing. Hy zoekt de weg, de waarheid en het leven. Het kindeke Jezus was een tijdgenoot van Keizer Augustus, in wiens handen de ganse macht van de toen bekende wereld was geconcentreerd, en die nog bovendien pretendeerde goddelijke macht te bezitten ook. Maar Augustus is ver dwenen en niemand raakt er meer ont steld door al zijn macht. Men bekom mert zich niet meer om het spoor, dat zijn leven in de geschiedenis trok. Jezus Christus daarentegen is er al tijd, en zijn leven op aarde liet tot in lengte van dagen een spoor van hei lige onrust bij de mensen na. Het be grip van wat deugt en wat niet deugt, het besef van wat verkeerd en wat rechtvaardig is, dat vergezelt ons voor altijd. Deze eeuwige onrust, laat ons geen rust of vrede vinden, totdat wij zijn vrede gevonden hebben die ge rechtigd is, waarheid, leven en liefde. Totdat die grote rust alleen over blijft voor ons in het leven een reis op zoek ernaar. Toch zullen wij die zoals velen uit eigen ervaring kunnen getuigen, na onze omzwervingen en dwalingen eens kunnen bereiken: het kind van Bethlehem, Gods zoon is zijnerzijds gekomen, om de verlo ren zoon te vinden, zijn broeder, de mens. Met ons geestesoog kunnen wij hem zien en de weg die leidt naa. het licht van zijn vrede. Maar wij dragen dan ook allen, zon der uitzondering, de volle verant woordelijkheid voor ons eigen leven en voor dat van de gehele mensheid HET heeft geen enkel werkelijk voor deel, zich achter anderen te ver schuilen en achter andersman.' rug tegen de wind op te tornen. Wij mogen een ander onze eigen verant woordelijkheid niet laten overnemen. Zelfs onbaatzuchtige steun van die an der is maar als tijdelijk hulpmiddel te aanvaarden, en verplicht ons tot steun geven op onze beurt. De heilige onrust staat ons geen gemakzucht toe. God heeft aan elk mens een eigen aard en aanleg toegestaan, en het is aan ons, om het aan een ieder dan ook te gunnen, daar op zijn eigen wijze mee te leven en er de verantwoordelijkheid voor te dragen. Alleen wanneer we dit in elkander erkennen en eerbiedigen, zijn we op dat peil gekomen, waarop diepere en wezen- Politieke verandering tegenover Singapore De Indonesische consul-generaal in Singapore, generaal Djatikoesoemo, die van een in Djakarta gehouden conferentie van de Indonesische diplo matieke vertegenwoordigers in zuid en zuid-oost-Azië in Singapore is teruggekeerd, heeft verklaard, dat In donesië binnenkort een fundamentele verandering in zyn politiek tegenover Singapore en andere nabuurlanden bekend zal maken. De generaal lichtte niet toe van welke aard deze verandering zal zyn, doch hy verklaarde dat de betrekkingen tussen Indonesië en deze landen op het ogen blik verre van normaal zyn. „Indonesië", zo zeide hy, „wenst goede betrekkingen met de landen in het betrokken gebied, doch wordt daarin gehinderd door ge brek aan samenwerking van de betrok ken regeringen". „Zolang de politiek van deze regerin gen wordt voorgeschreven door buiten landse machten en zolang de activiteit der Indonesische opstandelingen in het buitenland, het smokkelen en het ver valsen van het Indonesische bankpapier blijven voortduren, kunnen de betrek kingen niet normaal zijn". De generaal deelde voorts mede, dat zyn regering besloten heeft tot krach tige maatregelen tegen de opstande lingen. De eerste daarvan zal zijn de opstandelingen buiten Indonesië hun staatsburgerschap te ontnemen. G^en buitenlanders op het C.P.N.-congres De marechaussee op Schiphol heeft van de minister van Justitie opdracht gekregen om alle buitenlandse deelne mers aan het CPN-congres, dat dezer dagen te Amsterdam gehouden wordt, de toegang tot ons land te weigeren. De vertegenwoordiger van de Engelse communistische partij, de heer J. Milne, is ingevolge deze opdracht op Schiphol door de marechaussee de toegang tot ons land geweigerd en met een der eerstvolgende vliegtuigen naar Engeland teruggestuurd. OOSTDUITSERS KOCHTEN 1000 BALEN INDONESISCHE TABAK Twee Oostduitse tabaksdeskundigen, die half oktober in Djakarta waren aan gekomen om te trachten rechtstreeks tabak van Indonesië te kopen, met uit sluiting van Engelse of Nederlandse commissionairs, hebben na een bezoek aan de belangrijkste tabakscentra in Indonesië een contract gesloten voor de afname van duizend balen tabak. Zij verklaarden, dat Oost-Duitsland belangstelling heeft voor verdere tabaks- leveranties door Indonesië. lyke toenadering tot anderen mogelyk is of zij ons nu zeer na staan, of dat zij zich nog juist binnen de rand van onze gezichtseinder bevinden. In ons kleine, volle land b.v. komt men er maar te gauw toe, elkaar onder de voet te lopen of onder handen te nemen of juist om zich achter een ander te ver schuilen. Wij mensen vormen tezamen een veel is het: stryd tegen elke nood, die hier en ginds onze medemensen lijden, en een zinvoller leven voor onszelf en de onzen? dit is maar één van de vele vragen. Ons antwoord is alleen van waarde voor God, en dus ook voor de mensen, wanneer ieder voor zich trouw is aan hoe hij persoonlijk het hoogste en het heiligste ziet, en het steeds zuiverder gaat zien. Onze eigen persoonlijke levens houding is beslissend voor de toekomst van de mensheid. Deze houding wordt pas ten volle openbaar in het alles ont hullend licht, dat wy vandaag gedenken en vieren. Hoe het oordeel over ieder van ons ook zal blijken te moeten lui den, en in welke mate wij ons innerlijk ook zullen hebben te schamen er is altijd hoop: de heilige onrust zal ons blijven voortdrijven en ongedurig laten zyn, net zolang, totdat we in lyn zijn met de richting die de mensheid uit moet gaan voor haar heil. Geen prys geen enkele is daar voor ooit te hoog. Het kan wonderlijk toegaan in ons aller levens en het wenden van onze weg kan voor ons het wonder blijken. Wij kunnen op onze levensweg het wonder, het mys terie, niet ontlopen. Dank zij Kerst mis voelen wij de verwachting tot zekerheid uitgroeien, dat wij als mens, als mensheid, het ook eenmaal ont moeten zullen". Drie vliegongevallen eisten elf levens In de afgelopen dagen hebben er drie - j - vliegongevallen plaats gehad. In totaal kleurig en daardoor levendig, fonkelend vielen er elf doden te betreuren, geheel. Zo geeft de mensheid nooit een Acht slachtoffers eiste een vliegramp, eentonig, eenvormig beeld, dat zou die gebeurde bij Hurn, in de omgeving alleen maar dodelijk vervelend zyn. Ons van de Zuidengelse badplaats Boume- lot is innig met elkaar verweven en wij mouth, waar een Bristol Britannia van zijn voor elkaar totaal onmisbaar. de „British Overseas Airways Corpora- Maar alleen als iedereen geheel naar tion" (BOAC) neerstortte. Het ongeluk zijn waarde tot zijn recht komt, kunnen gebeurde tijdens dichte mist. Van de wij samen een geheel vormen, dat naar eigen waarde tot zijn recht komt. P onze gemeenschappelijke levens weg komen wij op menig kruis punt waarbij wy ons afvragen: waarheen? Onze eeuw lijkt vol van dergelyke kruispunten te zijn. Een voorbeeld: is ons streven eigen lijk gericht naar een cultuur van steeds comfortabeler apparatuur, van een al maar groter gemak in ons bestaan, of Advertentie elf inzittenden kwamen er acht, onder wie de gezagvoerder, om het leven. De drie overigen werden met verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Drie mensen vonden de dood, toen op het vliegveld van Salisbury in Rho desia een Frans viermotorig vliegtuig met zeventig mensen aan boord bij de start verongelukte. Een en twintig men sen werden gewond in een ziekenhuis opgenomen, maar gelukkig was geen dei- gewonden er ernstig aan toe. Het toestel een DC 6B was met 63 passagiers en zeven bemanningsleden op weg van Zuid-Afrika naar Parijs. Tijdens de start stond er een zware storm en viel 1e regen in stromen neer. Geen slachtoffers waren er bij een liegongeluk bij Wenen, waar een vlieg- uig van de Air France met 28 passa- iers en een bemanning van zes neer- tortte. Het toestel kwam in een ge noegde akker terecht en brandde totaal lit. Het was op weg van Frankrijk naar Ie Oostenrijkse hoofdstad. Wel waren er wee zwaar- en twee lichtgewonden, naar het duurde gelukkig enkele minu- .en voor de brand in het toestel uit- >rak. Zodoende was er gelegenheid om iet wrak te verlaten. De twee zwaar- :ewonden zyn de gezagvoerder en een boordwerktuigkundige. Hun toestand is echter niet levensgevaarlijk. Zaken, die geen uitstel kunnen lijden Bevordering van de werkgelegenheid, de verdere behandeling van de weduwen- en wezenpensioenverzekering, de bestrijding van het woningtekort, een recht vaardige verdeling van de toeneming van het nationale inkomen en het onderzoek naar de structuur en de rechtsvorm van de moderne onderneming, behoren tot de zaken die door het thans zittende kabinet op korte termijn behandeld dienen te worden, aangezien ze geen uitstel kunnen lijden. Een Bristal Brittannia" van de B.O.A.C. is tijdens dichte mist op een oefenvlucht in Zuid-Engeland neergestort. Van de elf inzittenden kwamen er acht om het leven. Deze telefoto geeft een overzicht van de wrakstukken van de machine. Tot deze conclusie kwam de Ver bondsraad van het C>ha\ Nat. Vakver bond, tijdens een woensdag te Utrecht gehouden buitengewone vergadering, gewijd aan de bespreking van de actue le economische vraagstukken- Met betrekking tot de bevordering van de weritgelegenheid door de over heid, is de Verbondsraad van mening, dat met name ook in hot noorden van beschouwd dient te worden, waarvan de vervulling niet mag worden vertraagd. De verantwoordelijkheid voor de noden van weduwen en wezen gedoogt, naar het oordeel van het C.N.V., geen opschorting van de behandeling van het thans aanhangig gemaakte wets ontwerp weduwen- en wezenpensioen verzekering. De verbondsraad sprak de verwachting uit, dat regering en Staten- het land de bestrijding van de werk- Generaal de behandeling van dit ont- loosheid als een dringende opdracht Financieel jaaroverzicht (I) Minder elegante doorbreking rentegamma (Van onze financiële medewerker) Met grote voldoening mag worden geconstateerd dat het thans ten einde spoedende jaar in algemeen financieel-economisch opzicht onder aanmerkelijke betere omstandigheden kan worden afgesloten dan zyn voorganger. Met name in de V.S. en in ons land zijn er onmiskenbare tekenen van economisch herstel, welke de overtuiging hebben gevestigd dat de medio 1957 ingetreden recessie als geëindigd mag worden beschouwd, ook al wil dit niet zeggen dat men zich thans opnieuw aan een onberedeneerd optimisme mag overgeven. Het koersverloop op de effectenbeurzen is zeker niet altijd absoluut betrouwbare maatstaf voor de ontwikkeling van de conjunctuur, maar kan toch wel als een weerspiegeling worden beschouwd van het minder somber gesternte, waaronder ditmaal de jaar wisseling plaats vindt. Gedurende de eerste helft van 1957 werkte de opgaande conjunctuur van de drie voorafgaande jaren nog na, maar i«i de tweede helft begonnen de verschijn selen van vermoeidheid en overspanning ziich meer en meer af te tekenen. Na de overbesteding, welke zowel in de V.S. als in Europa tot een vrij sterke inflatie had geleid, werden in de meeste landen maatregelen tot bestedingsbeperking ge nomen, waarvan de resultaten bij de jaarwisseling 1957/58 moesten worden afgewacht. Men was er van overtuigd dat aan de inflatie paal en perk moest wor den gesteld om erger te voorkomen en kredietbeperkingen met name voor het afbetalingskrediet en disconto verhogingen leidden tot een algemene daling van de produktie, welke vooral in de V.S. een vrij grote omvang aan nam en met een belangrijke werkloos heid gepaard ging. Het was duidelijk dat men zich tijdens de opgaande conjunctuur in de moge lijkheden van de industriële activiteit had vergist. Er ziijn, zoals door een Duits econoom is opgemerkt uit de ontwikke ling van de techniek structurele veran deringen ontstaan, tengevolge van de pas ontdekte atoomenergie de raketten- techniek en de electronica, welke voor het bedrijfsleven krachtige stimulansen betekenen. Door de toepassing van aller lei technische en chemische vindingen, met name door de automatisering, is een industriële revolutie ingezet, welke terecht grote verwachtingen deed koes teren. Men vergat daarbij echter dat zulk een revolutie ongekende kapitaalsinves teringen vraagt, die weliswaar op lan gere termijn tot een grotere volkswel vaart kunnen leiden, doch waarop men niet met een in versneld tempo stijgende consumptie mag vooruitlopen. In verge- zienlijke mate gestegen. Het kapitaal treedt voor een deel in de plaats van de verminderde behoefte aan mankracht, waarin de huidige werkloosheid haar voornaamste oorzaak vindt. Het is gebleken dat de gezonde kapi taalvorming zonder een beperking van de consumptie met de industriële en overheidsinvesteringen geen ge lyke tred kon houden. Mede door de kredietbeper kingen en de gereserveerdheid van de belegger, is het jaar 1958 dan ook met een hoge rentestand begonnen. In ons land werd het in 1957 geleidelyk tot 5% verhoogde wisseldisconto van de Neder- Iandsche Bank tot medio januari 1958 gehandhaafd en 6% obligatieleningen, waarmee men in het vierde kwartaal van 1957 begonnen was, werden eerst in februari door leningen met een la gere rentevoet gevolgd. Het is intussen wel duidelijk gebleken hoezeer de hardnekkig door de regering gehandhaafde goedkoopgeld-politiek tot ongezonde verhoudingen en het zoeken van minder fraaie uitwijkmogelijkheden heeft geleid. Het rentegamma van dat officieel nog nooit is opgeheven, heeft een normale financiering van de gemeentelijke uitgaven verhinderd en hen verleid tot het aangaan van zoda nige vlottende schulden dat het krediet van de gemeenten daardoor ernstig in gevaar werd gebracht. Tal van gemeen ten kwamen min of meer klem te zitten, zelfs ten aanzien van de lopende uitga ven en de regering werd derhalve ge dwongen zelf het rentegamma te door breken, zij het op een minder elegante manier. De Bank voor Ned. Gemeenten werd namelijk gemachtigd tot de uitgifte van 6% obligaties met de voor inschrij vers aantrekkelijke bepaling dat de le- braak geweest, die de stoot heeft gegeven tot een herleving van het emissiebedrijf. Behalve de onderhandse leningen] welke door de bank werden opgenomen, heeft zy in de loop van 1958 tot vijfmaal j toe een obligatielening aan de markt ge- aiL de „rde braoht in totaal tot een bedrag van 700 aaarmee aan ae orQe miljoen gulden, waarbij de rentevoet allengs van zes tot 4%% (deze maand) kon worden verlaagd Hierdoor is het mogelijk geweest, dat de vlottende schuld van de gemeenten, welke tot meer dan twee miljard gulden was opgelopen, tot circa lVz miljard gulden is verminderd en dat ook voor nieuwe kapitaalsuitga ven weer bescheiden bedragen aan de gemeenten konden worden ter beschik king gesteld. werp met spoed zullen aanvatten, opdat de wettelijke regeling uiterlijk 1 januari 1960, doch zo mogelijk reeds op 1 okto ber 1959 zal kunnen worden ingevoerd. Het C.N.V. is eveneens van oordeel, dat de voorbereiding en indiening van een wetsontwerp betreffende de invali diteitsverzekering niét opgeschort mag worden. De Raad vestigde er voorts de aandacht op dat nog steeds geen wets ontwerp inzake de verlenging van de duurtetoeslag op de kinderbijslag is in gediend. Er is, na de belangrijke vermindering van het woningtekort, die de laatste jaren is tot stand gebracht, geen enkele aanleiding, de verdere oplossing van dit probleem als minder urgent te beschou wen, aldus de Verbondsraad. Hij ver trouwt er daarom op, dat het thans op getreden kabinet de bestrijding van het woningtekort zal beschouwen als een aangelegenheid, waarvan uitstel niet in 's lands belang is te achten. De raad meent, dat met name voortgegaan dient te worden met de bouw van woningen, waarvan de huur door de arbeiders kan worden opgebracht. De Christelijke Vakbeweging hand haaft de bereidverklaring om mede te werken aan de totstandkoming van een verantwoorde oplossing van het melk en huursubsidiebeleid. De Verbondsraad voegde hieraan toe. dat hij echter even eens indertijd door hem gestelde voor- en prijsbeleid wordt gesteld, herhaalt. Voor wat het huurbeleid betreft, ver wacht de Verbondsraad, dat het beraad daarover in de SER en daarna in de regering en in de St-aten-Generaal zo veel tijd zal vergen, dat in 1959 in elk geval niet met een verhoging van de huren gerekend behoeft te worden. Naar het oordeel van het CNV is het rechtvaardig, dat ook de loon- en sala- ristrekkenden zuilen delen in de voor 1959 verwachte toeneming van het nationale inkomen. De Raad meent daarom, dat het bedrijftaksgewijze over leg over de vernieuwing van de ten einde lopende C.A.O.'s op de normale wijze moet worden voortgezet. Van de regering en van de instanties, die nog methet toezicht op de loonvor ming zijn belast, verwacht de Verbonds raad, dat zij de vernieuwde collectieve contracten met bekwame spoed zullen bezien en dat zy zich bij de beoordeling In het laten voortbestaan van het huidige uniformistisohe stelsel van loonvorming ziet de Verbondsraad een der belangrijkste oorzaken van de ver traging in het doen delen door de ar beiders in de toegenomen welvaart. Hij acht wijziging van dit stelsel daarom dringend geboden. Van het in 1956 door de regering in uitzicht gestelde onderzoek naar de structuur en de rechtsvorm der moderne onderneming is, volgens het CNV. nog steeds niets gebleken. Zelfs de een jaar geleden toegezegde adviesaanvrage aan de SER is nog niet verzonden. De Verbondsraad is van oordeel, dat er geen enkele aanleiding bestaat deze vertraging voort te zetten. Volgens hem dient het probleem van de medeverant woordelijkheid en de medezeggenschap van de arbeiders in de onderneming uiteindelijk aangepakt te worden. Aan het slot van de vergadering deed de Verbondsraad de uitspraak, dat de Christelijke vakbeweging haar houding ook in de toekomst niet zal laten be- invloeden door de aard van een zittend kabinet of door de politieke richting. De Chr. Vakbeweging wenst evenals in het verleden, haar oordeel zelfstandig te bepalen zonder zich te laten beïn vloeden door politieke situaties. De staat heeft zich ook lange tijd van openbare emissies onthouden en zijn kapitaalsuitgaven met schatkistpapier gefinancierd. Het grote tekort op het staatsbudget van 1958 en het nog grotere tekort op de begroting voor 1959 hebben de regering tenslotte ook tot de uitgifte van langlopende leningen genoopt, waar- van in november een bedrag van 250 daarvan zuüen realiseren, dat de weik- miljoen gulden a 4% werd uitgegeven, nemers na de periode van bestedingsbe- dat deze uitgegeven 98%, thans bijna pari noteert, bewijst wel hoezeer de ka pitaalmarkt in de tweede helft van het jaar is verruimd. Want ook de export financiering-maatschappij heeft enige malen een obligatie-emissie uitgebracht, steeds met succes, waarop later ook en kele leningen van particuliere onderne mingen zijn gevolgd. Voorts hebben de hypotheekbanken, eerst tegen 6%, ver volgens tegen lagere rente, de uitgifte van pandbrieven kunnen hervatten en in totaal kon in het afgelopen jaar tot een bedrag van bijna 1300 miljoen gul den aan langlopende leningen worden geplaatst tegen circa 950 miljoen gulden in het voorgaande jaar. Ongeacht de grote aandelenemissie van de Koninklijke (869 miljoen gulden) waarvan naar raming circa 20 a 25% in ons land werd opgenomen en de rest in het buitenland plaatsing vond, zyn de aandelen emissies in het lopende jaar zeer beperkt gebleven, evenals dit In 1957 het geval was. Eerst de laatste maanden zijn enige industriële onder nemingen, behalve door herkapitalisatie, ook door de uitgifte van nieuwe aande len tot vergroting van hun kapitaal overgegaan. In totaal hebben deze aan delen-emissies dit jaar niet meer dan rond 30 miljoen gulden bedragen en wanneer men dit cijfer vergelijkt met dat van bijvoorbeeld 1955 440 miljoen gulden) blykt wel zeer duidelijk in welk een belangrijke mate het Nederlandse bedryfslevei. hi 1958 zijn investeringen heeft beperkt. In een volgend artikel willen wy hier lij king met de periode van vóór "de ning gedurende de eerste tien jaar niet, -j. oorlog is de kapitaalsintensiteit in aan- 1 kon worden afgelost. Het is deze door- I over nog enkele opmerkingen maken. perking aanspraak hebben op een recht vaardig deel van de verbetering van bedrij fkiitkomsten. Drama bij Berg en Dal LIJK VAN VLUCHTELINGE GEVONDEN. De politie van Nijmegen en Kleef speuren in samenwerking naar de oplossing van een drama dat zich moet hebben afgespeeld onder Berg en Dal nabij hotel Erica, waar op 19 oktober jl. het lijk werd gevonden van een toen nog onbekende Duitse vrouw. Deze vrouw blijkt enige dagen met een Duitse man te hebben rond gedoold in Nijmegen en omgeving. Het stoffelijk overschot is thans her kend als dat van een vluchtelinge, de 44-jarige gehuwde Martha Knauer —Graff, uit Till bij Kleef. Zij was op 13 oktober jl.. volgens op gave van de Duitse politie, ontboden op het bureau van de volksgezond heidsdienst te Kleef. Sindsdien is zij verdwenen en volgens getuigen heeft zij in gezelschap van een man in Berg en Dal en in Nijmegen vertoefd. Met hem heeft zij in Nijmegen inkopen gedaan. Op 19 oktober vonden wandelaars haar lijk in de bossen bij Meerwijk on der Berg en Dal. Haar papieren, die zij bewaard zou hebben in een leren tasje werden niet meer gevonden. In dit tasje zaten haar persoonsbewijs, vluchtelin- genkaart en andere belangrijke papie ren. Met die papieren blijkt ook de man verdwenen *e zijn, die met haar ge zien ia. H.M. de Koningin stelde VARA-studio in gebruik Het is een merkwaardige coïnciden tie, dat Hare Majesteit Koningin Juliana overigens volkomen onoffi cieel de thans gereed gekomen tech nische vleugel van het V.AR.A.-studio complex in gebruik heeft genomen. Dit geschiedde ter gelegenheid van de op name van de gebruikelijke kerstbood schap, die de vorstin voor de radio heeft uitgesproken. Er is aan deze ge beurtenis dan ook geen enkele rucht baarheid gegeven. Armeense patriarch van Jeruzalem uitgewezen De gouverneur van het Jordaanse deel van Jeruzalem heeft de Armeense patriarch van Jeruzalem, mgr. Sjenork Kalostian. en zes geestelijken van het Armeense patriarchaat aangezegd, dat zij voor 1 januari a.s. Jordaans gebied moeten verlaten. De patriarch en drie van de geestelijken zijn Amerikanen, de anderen zijn Libanezen. Volgens de Jordaanse gouverneur hebben zij aartsbisschop Tiran Mer- soyan gesteund, eveneens een Ameri-^ kaan .die eind augustus uit Jordanië is uitgewezen nadat zijn rivaal bij het Armeense patriarchaat van Jeruzalem, aartsbisschop Derderian. hem van com munistische sympathieën had beschul digd. Waarnemers wijzen er op. dat de uit gewezen geestelijken behoren tot de groep, die de in de Sovjet-Unie reside rende mgir. Vasken erkent als ..catho- licos" (paus), terwijl mgr. Derderian behoort tot de groep die de in Libanon vertoevende mgr. Zareh als „catholicos" erkennen. Joegoslaven mogen niet meer dan twee huizen hebben Het Joegoslavische parlement heeft een wetsontwerp aangenomen waarin wordt vastgesteld, dat de Joegoslaven in het vervolg nog slechts eigenaar mogen zyn van twee huizen, ongeacht hun om vang, of drie huizen met niet meer dan twee kamers elk. Voor het overige wordt het particuliere huizenbezit genationa liseerd. Particuliere stukken grond in de steden welke voor huizenbouw kunnen worden gebruikt en particuliere huizen die als winkels of kantoren worden ver huurd, zullen ook worden genationali seerd. Een klein aantal bestaande par ticuliere winkels valt niet onder de maatregel mits zy door de eigenaars worden gedreven. De staat geeft een vergoeding tot tien procent van de hui dige huur gedurende een periode van 50 jaar. Uitgezonderd van de maatregel zyn huizen van buitenlandse diplomatieke missies, eigendom van kerken en enige villa's in toeristenplaatsen. Waarnemers zeggen, dat de nieuwe wet in de praktijk slechts een beperkt effect zal hebben, daar genoemde parti culiere huizen reeds onder regerings controle stonden, waarbij de eigenaars al enige jaren slechts tien procent van de huur ontvingen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9