BENELUXREGERINGEN SPELEN MOEILIJKE BEMIDDELINGSROL HET PROBLEEM VAN DE VRIJHANDELSZONE Frans protectionisme en Brits isolationisme staan tegenover elkaar Vrees voor Euromarkt Nieuwe kansen in half januari Is uw koplicht goed gesteld? Russische economie ligt nog ver bij de Amerikaanse ten achter Verbruik per burger in de Ver. Staten is vijfmaal so groot als dat in Sovjet-Unie SATERDAG 27 DECEMBER 1958 (Van onze Brusselse correspondent) In kringen van de Belgische regering is men zich bewust van het gevaar, dat de „gemeenschappelijke markt" in vele landen een grote vrees verwekt. Kleine en ook grotere landen vrezen dat de „zes" (Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de drie Beneluxlanden) door hun enorme commerciële en industriële macht in de eerste plaats hun onder linge handel zullen stimuleren, zoals dat op kleinere schaal in de Benelux is gebeurd. Hierdoor zal de uitvoer van de niet-leden naar de „zes", zo menen zij, gevoelige klappen krijgen. Dit „gevaar" verbaast misschien nog het meest de promotors van de gemeenschappelijke markt zelf. Er is nog zó enorm veel te doen aan de instellingen, het gecompliceerde raderwerk van de douane-unie, de zorgwekkende positie van Frankrijk en de relaties van de Euromarkt met de rest van de wereld, dat men zich afvraagt hoe het mogelijk is dat een aantal landen luidkeels begint te roepen, terwijl er helemaal geen sprake van is, dat zij moeten hangen! Oneerlijke concurrentie? Zes tegen zes In de „commerciële club der naties", zoals men de GATT te Genève kan noemen, is echter gebleken dat er wel degelijk angst bestaat voor het mach tige blok der zes landen, ofschoon dat blok totnutoe geen enkele daad heeft gesteld van vijandigheid tegenover niet leden-landen. Er is inderdaad nog geen gemeenschappelijke handelspolitiek van de ,,Zes" en die zal er niet zo gemak kelijk kunnen komen, daar er gedu rende de eerste acht jaren van de in werkingtreding van de gemeenschap pelijke markt in de Europese minister- raads eensgezind over handelspolitieke maatregelen moet worden beslist. Het meest directe gevaar is het feit, dat er ondanks bijkans twee jaren van onderhandelingen geen „vrijhandels zone" met Engeland tot stand is kun nen komen. De vrijhandelszone is een douane-unie, waarin de goederen vrij circuleren in de aangesloten landen, terwijl ieder aangesloten land of groep van landen zijn eigen buitentarief be houdt. Men weet dat de vrijhandels zone tot stand zou komen tussen de „Zes" van de gemeenschappelijke markt en de overige „Zes" van de OEES, na melijk Engeland, de drie Scandinavische landen, Zwitserland en Oostenrijk. In het kader van de OEES zou er dan nog een speciale regeling komen om de „minder ontwikkelden" te helpen, na melijk Ierland. IJsland, Portugal, Grie kenland en Turkije. In totaal dus 17 landen. Het grote politieke en economische spel stelt dus de „Zes" van de gemeen schappelijke markt tegenover de andere „Zes". De onderhandelingen over de vrijhandelszone tussen de twaalf landen, met een speciale steunregeling (waar schijnlijk via de Europese Investerings bank) voor de „arme vijf", zijn een lange lijdensweg geworden. Het bijkans mislukken ervan in het Chateau de la Muette te Parijs is grotendeels de schuld geweest van de sterk onder invloed van het Franse patronaat staande Franse delegatie. Dit patronaat heeft een felle campagne tegen de vrijhandelszone ge voerd. Aan die campagne zouden de Franse werkgevers reeds een bedrag van een miljard Franse franken hebben be steed. Het Franse standpunt is intussen vrij duidelijk: „In de gemeenschappe lijke markt zal de Franse economie met de zware concurrentie van de Duitse Industrie moeten afrekenen. Komt de vrijhandelszone tot stand, dan komt er nog eens de Engelse concurrentie bij". Bovendien zijn de technici van de Franse regering van oordeel dat het in de vrijhandelszone niet mogelijk is en oneerlijke concurrentie op basis van la gere douanetarieven te beletten. Engeland zou bijvoorbeeld ergens in de wereld ruwe wol of onafgewerkte produkten kunnen kopen en invoeren tegen een lager douanetarief dan de gemeenschappelijke markt, en, na ver werking, die produkten zonder invoer rechten naar de gemeenschappelijke markt kunnen exporteren. Het grote bijkans onoverkomenlijke bezwaar van de vrijhandelszone is het feit, dat alle deelnemende landen in die zone heer en meester blijven over hun eigen douane tarief en dus in feite ook over hun han delspolitiek. De „Zes" hebben boven dien nog een massa andere verplichtin gen op zich genomen, o.m. de harmo nisatie van de lonen, een verplichting die de Engelsen en de andere partners van de vrijhandelszone niet aanvaarden. Wanneer men zich op het zuiver standpunt van de gemeenschappelijke markt plaatst ls de Franse stelling on betwistbaar stevig en theoretisch on aanvechtbaar. Van een algemeen Euro pees standpunt bekeken, is de Franse stelling echter catastrofaal en indien zij, tegen de verwachting in, de gedrags lijn der zes mocht worden, staan wij in West-Europa aan de vooravond van een commerciële koude oorlog. West-Duitsland en de Benelux zijn van oordeel, dat de vrijhandelszone wel iswaar technisch ingewikkeld is, maar men kan daarin veel gemakkelijker het vrije verkeer van de goederen beperken dan in de gemeenschappelijke douane unie der Zes. Het is beter een imper fecte vrijhandelszone tot stand te bren gen dan de overige Europese landen te gen de „zes" op te zetten. Belangrijke taak In dat opzicht heeft Benelux volko men zijn taak vervuld. Toen de onder handelingen nagenoeg mislukt waren, heeft de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Pierre Wigny, hierin volledig gesteund door zijn collega's Luns en Bech een pathetische oproep gedaan om het gesprek tussen Engeland en de „Zes" op gang te houden. Het drama van het laatste uur is tenslotte nog te verklaren door het feit dat de Engelsen nooit aan een werkelijke tot standkoming van de gemeenschappelijke markt hebben geloofd. Zij constateren nu dat de Zes zich klaar maken om op 1 januari a.s. hun invoerechten met 10 procent te verla gen en hun invoercontingenten met 20 procent te verruimen, terwijl de zeer kleine contingenten moeten worden ver ruimd tot op 3 procent van de nationale produktie van het importland. Die laat ste regeling brengt bijvoorbeeld mee, dat Frankrijk over 1959 niet minder dan 30.000 automobielen méér uit Duitsland en Italië zal moeten importeren. Het Beneluxvoorstel was nu dat alle OEES-landen van 1 januari af eveneens van de verruimde contingenten zullen profiteren, wanneer zij tot reciproci teit bereid zijn. De 10 procent verlaging van de invoerrechten zou door de zes landen worden uitgebreid tot de 54 lan den van de GATT, dus praktisch tot alle landen van de wereld. Door dat voorstel konden de Zes bewijzen dat zij niet wil len starten als een gevaarlijk tionistisch blok in de wereld. protec- Behoudens enkele wijzigingen hebben de Zes dit Beneluxvoorstel aanvaard en is te Parijs besloten op 15 januari het gesprek over de vrijhandelszone te her vatten. Naar wij van woordvoerders van de Belgische regering vernamen, zijn de kansen om met de overige zes tot een overeenkomst te komen aanmerkelijk toegenomen, daar ieder er zich duide lijk van bewust is dat een tarievenoor- log tussen de Zes der gemeenschappe lijke markt en de overige zes voor bei de partijen een catastrofe zou beteke nen. De OEES en de Europese Betalings Unie zouden die catastrofale ontwikke ling niet overleven. Men moet hopen dat de Beneluxregeringen ook in andere en meer delicate kwesties zoals de land bouw en het verkeer eenzelfde solidari teit zullen tonen. Koplantaarns van een motorvoertuig moeten voorzien zijn van een Rijks- keurmerk, behalve die van a. een driewielig motorvoertuig, waar van de motor een cylinderinhoud heeft van ten hoogste 150 cc.; b. een tweewielig motorvoertuig, waarvan de motor een cylinderinhoud heeft van ten hoogste 100 cc. Koplantaarns zonder Rijkskeur moe ten zodanig zijn geplaatst, dat de ge richte stralenbundel kennelijk naar het wegdek is gericht en dat vóór het voer tuig op de weg duidelijk lichtvlakken zichtbaar zijn. Koplantaarns met Rykskeur moeten zodanig zijn afgesteld, dat het boven vlak van de gedimde lichtbundel onder een helling van ongeveer 1 100 naar beneden is gericht. Deze afstelling valt betrekkelijk ge makkelijk te controleren met behuip van een ronde, grijze schijf, doorsnede 40 cm., opgesteld 10 meter vóór het midden van het voertuig. Op deze schijf moet dan een duidelijke, horizon tale scheiding tussen licht en donker te zien zijn. Deze scheiding moet 10 cm. lager liggen dan het hart van de kop lampen. Deze afstelling geldt slechts voor ge wone, symmetrische koplampen: voor asymmetrische koplampen zijn nog geen wettelijke eisen vastgesteld. Zijn Uw koplampen goed afgesteld? Verblinding is één van de grootste gevaren bij rijden in het duister!!! Als een tegenligger niet dimt, doe het dan zélf wél. Stop zonodig: rijd nooit door als U „niets" kunt zien. Medische Dienst Wassenaar Dokter J. Baart de la Faille, tel. 3018 en dokter H. D. Boer, tel. 9124. Apotheek: Wassenaarse Apo theek, Schouwweg 32, tel. 2402. Leiderdorp Dokter H. A. Blaau- wendraad, Hoogewaard 4, Koudekerk, tel. K 1714 - 208. Voorschoten Dokter Thies, Leidse- weg 51, tel. 2520 (zaterdag) en dokter F. H. W. Swen, Veurseweg 20, tel. 2356. Voor wijkverpleegster: Gezondheidscen trum, tel. 2177. Oegstgeest Dokter D. Held, tel. 24649 en dokter Lanen—Baron, tel. 21610. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: K. de Boer, 24 Jaar en S. de Lange, 18 Jaar, C. E. Snel, 25 Jaar en J, M. van Leeuwen, 25 Jaar. Getrouwd: L. van den Berg. 25 Jaar en W. Jonkers, 20 Jaar. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd; A. M. Slager. 33 Jaar en Th. C. Krantz. 28 Jaar. Getrouwd: M. S. Shapero, 24 Jaar en M. Fr. Briër, 23 Jaar, J. M. van Winden, 27 Jaar en E. M. A. Onderwater, Fr. R. van Veen. 27 Jaar en O. C. K. Krenek, 27 Jaar, W. Timmerman. 31 Jaar en E. H. L. van der Sleesen, 21 Jaar. Overleden: P. B. Regeer, 72 Jaar e.v. W. J. Zwarst. VOORSCHOTEN SCHAAKTOERNOOI De Schaakvereniging Voorschoten hield een kersttoernooi, waaraan 33 schakers deelnamen. De uitslag luidt: 1. Maat (100 2. en 3. v. d. Kooy en Waasdorp (90 4. Van Boekei (86 5. R. Vermet (83 6. B. Smit (80 7 Kouwenhoven (67 8. Braggaar Jr. (60 9. D. Anker (57 10. dr. Vermet (55 De standen in de onderlinge compe titie van deze schaakvereniging luiden: Groep IA: 1. Sluiter, 8% uit 9; 2. dr. Vermet 6 uit 10; 3. dr. Van Schaik, 5 uit 7; 4. Smit, 5 uit 8; 5. Waasdorp, 4% uit 9. Groep IB: 1. P. Segaar, 4% uit 8; 2. Boven, 3V4 uit 5; 3. Maat. uit 7; 4. Braggaar jr., 3 uit 6; 5. M. Segaar, 3 uit 7. Groep IIA: 1. N. Segaar, 8 uit 9; 2. v. d. Marei, 7 uit 8; 3. Verstraten, 6 uit 7; 4. Boxman, 6 uit 10; 5. Grobben, 6 uit 11. Groep IIB: 1. Hulleman, 5V2 uit 11; 2. Honsbeek, 4 uit 10; 3. Anker, 3 uit 13; 4. Van Boekei, 3'/2 uit 5; 5. Kouwen hoven 3% uit 7. Nieuwjaarsreceptie Burgemeester C. J. van der Hoeven en mevrouw S. G. van der HoevenDe Jongh de Leeuw zullen, ter gelegenheid van de jaarwis seling, ten gemeentehuize recipiëren op donderdag 1 januari 's middags van 4 uur tot halfzes. ENGELSE ONDERSCHEIDING. Bij K.B. is verlof verleend tot aan neming van het ordeteken van „offi cer (honorary) of the Civil Division of the most excellent Order of the British Empire", aan ir. H. C. Frijlink. alhier, civiel ingenieur bij het Nederlands Adviesbureau voor Ingenieurswerken in het buitenland Nedeco. De onderschei ding is hem verleend door H M. Konin gin Elizabeth 2 van het Verenigd Koninkrijk van Groot-Brittannië en Noord-Ierland. BURGERLIJKE STAND Geboren: Albert, zn van L. van der Hoeven en M. S. Zuijderduin, Leonardus A., zn van L. N. Duynisveld en M. B. van der Poel, Erik D.. zn van W. K E. Takens en H. J. Bakker. Magda M.. dr van W. A. Matze en K. E. Warnaer, Hubertus H., zn Geen grote verandering in nieuwe leven-jaarsplan Door een samenloop van omstandig heden is het soms mogelijk een helder inzicht te krijgen in bepaalde econo mische tendensen en kunnen weinig gefundeerde beweringen aan de kaak gesteld worden. Een dergelijk voorval deed zich voor bij de publikatie van een rapport over de Sovjet russische economie, opgesteld door deskundigen van het Economisch Adviesbureau van Lionel D. Edie Comp. en de „stel lingen", die ongeveer tegelijkertijd ge poneerd werden door premier Kroes- tsjef bij de openbaarmaking van het herziene Russische zevenjarenplan. Met de analyse van het bureau Edie hebben wij thans een objectief en op feiten ge baseerd overzicht in handen tegenover de grootspraak van Kroestsjef over de in Rusland bereikte economische re sultaten en haar doelstellingen, al werd het niet opgesteld met het doel op de Russische beweringen commentaar te leveren. Het rapport Edie komt, kort gezegd, tot de gevolgtrekking, dat men blijkbaar veilig mag aannemen, dat het hoogst onwaarschijnlijk is dat de Sov jet-Unie de Verenigde Staten op eco nomisch gebied voorbij zal streven. Het rappport komt tot deze conclusie op grond van enkele interessante sta tistische vergel ij kingen. Zo heeft de Sovjet-Unie inderdaad de Verenigde Staten ingehaald met betrekking tot het volume van per rail vervoerde goederen. Daarbij wordt evenwel niet vermeld,, dat in de Sovjet-Unie onge veer vier vijfde van alle vrachtgoed per spoor vervoerd wordt tegen minder dan de helft in de Verenigde Staten, waar vrachtauto's en pijpleidingen een groot deel van het goederenvervoer van de spoorwegen hebben overgenomen. Dit in sterke tegenstelling tot de situa tie in de Sovjet-Unie waar deze mo derne transportmethoden nog van on dergeschikt belang zijn. Iets dergelijks is het geval bij de kolenproduktie. die in de Sovjet-Unie gelijk of mogelijk zelfs groter is dan die in de Verenigde Staten. In de Sov jet-Unie heeft dit betrekking op infe rieure brandstoffen en bovendien is de totale produktie van elektrische ener gie in de Sovjet-Unie nog geen derde van die in de Verenigde Staten, die ook in het verbruik van andere brandstof fen de Sovjet-Unie verre overtreft, zo als olieprodukten en aardgas, waarvan echter thans in de Sovjet-Unie een grotore produktie wordt nagestreefd. Verder is er nog de kwestie van de capaciteit tegenover de werkelijke pro duktie. Zo zien wij dat in de gediri geerde Sovjetrussische economie de produktie in de staalindustrie op of dichtbij de theoretische capaciteit kan worden gehandhaafd. In de vrije Ame rikaanse economie komen altijd onver mijdelijke schommelingen in de pro duktie voor, waardoor het soms de schijn heeft dat de Sovjet-Unie snel op de Amerikaanse positie inloopt, maar dat hangt natuurlijk af van welk basis jaar men uitgaat. De werkelijkheid hebben de Verenigde Staten met hun voortdurend groter wordende produk- tlecapaciteit in nog belangrijker mate de Sovjet-Unie achter zich gelaten en niet andersom. Een vergelijking Van nog grotere betekenis is de kwestie van de opbouw der economie. Een van Amerika's vooraanstaande economische onderzoekers, J. A. Living ston, een man die uit de eerste hand kennis heeft genomen van de Rus sische economie, zegt dienaangaande, dat „elk stelsel naar zijn eigen normen moet worden beoordeeld: Ui Amerika produceren wij om te verbruiken, maar de Sovjet-Unie produceert om te pro duceren". Verder zegt hij en dat gaat ook op voor het nieuwe plan dat de Sovjet-Unie „in de allereerste plaats aandacht besteedt aan de bouw van staalfabrieken, elektrische centra les, spoetniks en oorlogstuig. De fabri cage van kleding .schoeisel, automo bielen wordt krap gehouden, ook de woningbouw. De huidige verbruikers worden kort gehouden teneinde de pro duktie voor de toekomst op te bouwen. Met de hoge belastingen, die veel hoger zijn dan in de Verenigde Staten, wordt de uitbreiding van kapitaalsgoederen en de bewapening gefinancierd. Men dient goed te bedenken dat dit nu zo al een veertig jaar lang voort gaat en het nieuwe zevenj aarsplan toont, ondanks de beloften in dit op zicht, geen grote verandering. Wat heeft dit alles voor de gewone burger te betekenen? Zelfs wanneer in de Verenigde Staten iets onder de maximale capaciteit wordt gewerkt dan wordt per jaar voor een waarde van rond 440 miljard dollar aan goederen en diensten geproduceerd, waarvan negen procent bestemd is voor de mili taire diensten. Het verbruik door de burgerlijke bevolking bedraagt 1.700 dollar gemiddeld per hoofd. De Sovjet-Unie met een grotere bevolking! produceert op volle capa citeit per jaar naar schatting voor een waarde van 170 miljard dollar aan goe deren en diensten, waarvan 25 procent ten behoeve van leger, vloot en lucht macht. Het gemiddeld verbruik van de Sovjetrussische burger bedraagt echter slechts ongeveer 550 dollar per hoofd. BEROEPSVOETBAL De combinatie van beroepsspelers, welke gistermiddag t« Muntendam een wedstrijd speelde tegen de profclub PVC uit Veendam en waarin vijf Lei- denaars stonden opgesteld, won deze ontmoeting met 74. van H. H. van Meljgaarden en J. Jasperse, Jacobus H., zn van A. G. H. Janszen en J. M. C. J. de Vreede, Lambertha G., dr van A. G. Koemans en C. H. A. Scholte, Yvon ne C., dr van A. Doedyns en A. Matthijsse. Ondertrouwd; C. W. G. Smolders en C. Th. van der Peet. Getrouwd; J. E. F. Herkströter en E A. M. van den Nieuwendijk, H. L. J. Lieüw- ma en J. M. van Eek. Overleden: W. J. Kneijber, 86 Jaar, D. Bekker, 60 jaar. echtgenoot van W. Mül- ler. WARMOND KERKDIENSTEN Herv. Gem.: 10 uur ds. H. L. Boon stra, 's avonds geen dienst. Trefpunt: 10 uur Jeugdkerk, de heer J. Vink. „PORGY AND BESS" VOOR FILMCAMERA'S De opnemingen voor Samuel Gold- wyn's filmversie van „Porgy and Bess" zijn thans in volle gang. Allereerst wer den 250 filmspelers en technici per vliegtuig naar Stockton in Noord-Cali- fomië gebracht, waar de picknick-scènes zouden worden opgenomen. Sindsdien is in de studio's het beroemde Catfish Row-buurtje tot leven gekomen, dat zulk een grote rol speelt in het muzi kale drama van George Gershwin en DuBose Heyward. Nadat deze zomer het Catfish Row- decor door brand geheel vernield was geworden, is het herbouwd en vormt thans het grootste filmdeoor, dat ooit binnenshuis is opgesteld. In deze zeven miljoen dollar-produk- tie staan thans voor de camera Sidney Poitier in de rol van Porgy, Dorothy Dandridge als Bess, Sammy Davis jr. als Sporting Life en Pearl Bailey als Maria. Leon Shamroy fotografeert „Porgy and Bess" in het Todd-AO breedbeeld kleur en-systeem. De opnemingen in de Samuel Goldwyn Studio zullen tot het eind van het jaar duren. Otto Premin- ger voert de regie. De film zal door Co lumbia-International worden uitge bracht. VARIA De dief, die de wollen voorwerpen be zittende ingezetenen van het kleine stadje Broadstone, in Engeland, heeft geterroriseerd, is ontmaskerd. Het was een kat. Mevrouw Kathe- rine Carter ontdekte, dat haar poes Marco Polo zijn naam eer aandeed en verre tochten maakte, waarvan hij beladen met voorwerpen van wol als handschoenen, truitjes en pop pen, terugkeerde. Mevrouw Carter heeft nu in de vensterbank een bord geplaatst, dat dorpelingen, die iets van wol missen, uitnodigt eens te komen kijken, SLEUTElfJES GEVRAAGD Jonged.. b. b. h. h., vr. on- gemeub. zonnige zit-sl.k. in Oegstgeest of Lelden. Brieven bur. v. d. blad no. 1374 k. 0 Gem. zit-slaapkamertjc ge vraagd door heer. Brieven bur. van dit blad no. 1464 k. ES Gevraagd hulp 1. d. huisli., van 95 uur of van 97 uur. in gezin met kinderen. Werk ster aanwezig. Mevr. Schrofer. Veurseweg 110, Voorschoten, tel. K 1717 - 3329. B Gevraagd nette werkster, v. g. g. v. ,3 ocht. of li dag p. week. Mevr. prof. Dinger. Hof- dij ck 13, Oegstgeest. Ervaren werkster gevr.. bo ven 25 J.. één dag p. w. Lijsterlaan 7. Wassenaar. Tramhalte Wildrust. tel. 1751 - 8874. Bin klein gezin te Den aag hulp gevraagd voor dag en nacht. Weekeinden vry. Inl.: Mevr. v. Wijk. Dr. de Bruynestraat 27, Leiderdorp, tel. 25880. Agent/incasseerder gevraagd voor kleine Varia-portef. (week- en maandpremiën). Moet aangesloten zyn by de S.E.R. Borg f 100.vereist. Br. no. 6310 Adv. Bur. Harte. Bergweg 218, Rotterdam. Jong echtpaar zoekt kamers met gebruik van keuken. Brie ven bur. v. d. blad no. 1481 k. STe koop gevraagd traploper, r. bur. v. d. blad no. 1538 k. verzamelaar vraagt 1819 eeuwse schilder stukken. zoals van Spohler, Leiokert, Springer. Verschuur. Schelfhout etc. Brieven bur. van dit blad no. 5200 k. wy kopen en slopen alles. Ook alle soorten schepen en metalen. Zoeterwoudseweg 23. telefoon 21630. AANGEBODEN H.H. studenten! Grote party bureaus, grote kast met 60 schuifladen, diverse kasten en tafels, driezitsbank, boeken kasten, 4 fauteuils, diverse ameublementen, dressoirs kloostertafels, opklapbedden divanbedden, matrassen, enz. Pluym, Hogewoerd, tel. 21266. D Verhuur luxeauto's zonder chauffeur. Huisman, Oude Sin gel 206, tel. 30372. PI Lederen Jassen met 5 jaar garantie sturen wy U gratis op zicht. Reeds vanaf f 2.per week. Brieven onder no. 5211 k bur. van dit blad. Te koop: een nieuwe koffer- schryfmachine met 1 jaar ga rantie, af te betalen met f3.— p. w. Gratis proef bij U thuis. Br. no. 5212 k bur. v. d. blad. Studio Koopman's Fotobe- dryf, Hooigracht 96, tel. 31701. Speciaalzaak voor kinderfoto- grafie en gezinsfoto's. Portret ten voor iedere leeftijd. Pas foto's 3 stuks v.af f 1.3 vlot te briefkaartfoto's v.af f 3.75. Zacht-, gaatjes- en geplasti ficeerd- en watervastboard, lat ten, planken, trmlex, lym enz. Troost. Haven 17 .tel. 24734 ALs specialist leveren wy batterijen voor auto's, motoren schepen en verlichting, maar ook alle aanverwante artikelen zoals massastrips, startkabel, poolklemmen. ged. water. Accu-Service Groenen. Nieuwe Rijn 106, Leiden, tel. 23140. Voor autorijles naar erkende autorysohool Joh. Remmers waal. Nieuw materiaal f 5 p. uur. Utrechtse Jaagpad 16 A. tel. 21966. Volkswagen bestel te koop aangeboden. Caltex Autobedryf N.V., Lelden. Telef. 33355. §1 Het Caltexspel veilig ver- keerstest, U bouwt het zelf op. Krygt U als minimum 120 1. haardolle bestelt bij Caltex Olieservice Fa. Sasburg, De Wetstr. 35. Leiden, tel. 21523. Uw levenskansen, karakter i en toekomst door grafologie, I alléén p. br„ 4 regels hand schrift, geb.dat. f5.p.p. en I antwoordpostz. itnsl. aan: Mlchaéle, Goudenregenstr. 44, Den Haag. I EO Wasmachineverhuur „Edy". Voor slechts f3.00 per week I kunt U de gehele week be schikken over een gloednieuwe I Edy wasmachine met centri- fuge. Sneldrogers apart fl.50 per week. Bernhardlkade 23. Telef. 25245. EB Verhuur zonder chauffeur I van 4-, 5. en 6-pers. wagens, lage tarieven, langere termyn 1 speciaal tarief. Utrechtse Jaag - pad 16 A. tel. 21966. j Handnaaimachine met kap, naait zeer mooi. f 45.—. Pieterskerkgracht 22, achter Trianon. B Aangeb. zit- en sl.kamer op goede stand. Niet geschikt voor echtpaar. Brieven bur. van dit blad onder no. 5161 k. Typen en steno in 4 talen. Aanvang wekeiyks. Snelle op leiding. Aanvang 5 Jan. Pit- manschool, Plantsoen 65. E5 Engelse eonversatle voor beginners, gevorderden emi gratie. Aanvang 5 Jan. Pitman- school. Plantsoen 65. 9 U bent gauw goede vrienden met Standaard's cake krenten brood. Maredyk 48, tel. 22507. 9 Goud ls het waard, brood van de Standaard. Maredyk 48. telef. 22507. VAMI-ijs: N. Schouten, Boommarkt 8. Leiden, telef. 24928. Tevens advies v. d. aan schaffing v. e. koel- of diep- vrieskast. B Speel zonder risico met baby. S.G.A. plasticbroekjes voorkomen „vochtige" gevol gen. H Jonge werkster biedt ziel» aan voor f 10 per dag of f 1.25 I per uur. Brieven bur. van dit 1 blad onder no. 1507 k. Tweedehands kabinet heb ik niet; wel een enorme sor tering vers, droog vuurwerk, rotjes. Japanse kanonslagen, zevenklappers, gillende keu kenmeiden. vuurpijlen en pak ketten tegen lage prijzen bij De Volle Neef, Diefsteeg 19. B Oliestook-keukenfomuls (B. en D.) met pijpen. Tevens „Steek" piano, praohtklank. Prins Bernihardlaan 34, Oegst geest. Voor 12 uur v.m. of na 6 uur nam. S3 Te koop gloednieuwe bl. deux-pièces zijde Ottoman, wegens te klein gekocht, maat 4446, tevens een Jersey- pakje. Herengracht 130, Lei den. SBon. 20 stuks vuurwerk f 1. ns enorm succespakiket van zevenklappers, kanonslagen, rotjes, vuurpijlen, goudenregen voetzoekers enz. Met bon dit Êakket van 21 stuks goedge- eurd vuurwerk voor f 1. Victorie-Bazar, Hogewoerd 31 en 73. Vuurwerk. Maak van Uw oudejaarsavond een knalavond door b(] ons Uw vuurwerk te kopen. Uitsluitend goedgekeurd vuurwerk. Grootste sortering en de laagste prijzen. Victorie- en Hogewoerd-Bazar, Hoge woerd 31 en 73. Jongeman, 21 J., z. z. g. gepl. als rijwiel- en bromfiets hersteller, 41 j. ervaring. Komt 8 Jan. as. uit mil. dienst. Br. J. Guyt, Agent L. D., Park laan 3. Katwijk aan Zee. B Overgangsleeftyd? Migraine? Ongezonde teint? Jeugdpuist jes? Verstopping? Vetzucht? Natterman's Bloedzuiverende thee nr. 8 helpt! Groot pak f 1.85 by elke drogist. B Met oudejaar en iedere marktdag: Oliebollen, rozynen- bollen. appelbeignets van: Melle de Vries, ollebollenkraam Botermarkt b/h. Gangetje. S| Kredieten t/m. f 3000 (zon- er borg) voor aankoop meu belen en woningtextiel, direct van fabriek ln iedere prijs klasse. prettige betaling. Vraagt vrijblijvend inliohtingen. Ge heimhouding verzekerd. Postbus 538. Den Haag. B Kapster, permanent aan huis, stroomloos, v.af f 12.50. Cold-Wave f 15. Tel. 32351. £3 Overhemdenrep., nieuwe boorden, manchetten enz., ook no-lron. Halen en bezorgen zonder prijsverh. Smits, Nieuwe Rijn 94. tel. 25391. B Klingers versterklngswyn afkomstig van Klingerlabóra- torlum. Aanbevolen als toni cum voor het opwekken van eetlust by zieken, zwakken, her stellenden, reumatiek, bloed armoede, zenuwzwakte. Alleen verkoop Fa. C. Bloot en Zn.. Kloksteeg 7. telefoon 20993. B Rooyackers en naaimachi nes een begrip. Prima kwaliteit, voordelige vlotte service! Vraagt bezoek aan huis en U bent overtuigd. Naaimachine handel Rooijackers. Leemans straat 31, Leiden, telef 31324. Vertegenw. G. Vos. Calandstr. 23. telef. 23420. B Gitaar, accordeon, plano, mandoline, banjo, blokfluit, haw.gitaar, slagwerk cursussen. Instrumenten ln bruikleen. Gratis prospectus. Nieuwe spe ciale lesmethode. - Muziek school Zwaag. Korevnarstraat 5, telefoon 24358. m Solex Standaard f 349.50. p. m. f 17.50. Solex de Luxe f399.50, p. m. f20.25. Inclusief all risk verzekering. Service Station. Gebr. Huisman Ho gewoerd 66—68. telef. 31292. Iedereen ls enthousiast als wij Uw matras overtrekken met damast, éénpers. vanaf f 19.50, tweepers. f 26.50. Smlt's bedden-tapytenmagazyn Mare 98 Vrouwensteeg 9, tel 23913 B Autohoezen, -kappen, -py jama's, complete bekledingen, sponsrubber zittingen, asbak jes. spiegels, jashaken. bloem- j vaasjes, armsteunen. zonne- kleppen, rubbermatjes, vloer matten, kaplak, ruiten, sloten, tochtrubbers. Th. van Kuljk, autobekleder. Morsstraat 46. telef. 30552. Leiden. B Uw rotanstoel zit nog eens zo prettig, wanneer hij met oen loper van schulmplastlc bekleed ls. Wy leveren ze voor elk gewenst model. Hach- mer. Kr»»'erstr. 15. tel. 31500. B Met een horloge van Van der Togt bent U nooit be kocht. Uurwerkhandel. Bree- straat 5. R Rolfilm of flitslampje ver- feten? Geen bezwaar, toch otograferen, dank zy de rol film- en flitslampjesautomaat van Fotohandel N. v. d. Horst. Doezastraat 39, tel. 34702. B Kleutertje luister! Wy ma ken thuis leuke foto's van Je. Vraag of mama ze bestelt by: Fotohandel A. G. Ober. Nieuwe RJjn 18. tel. 24134. B 2e hands dames-, heren- en klnderry wielen, alles gemof feld en onder garantie. Rywlel- handel A. Grimbergen, Dubbele Buurt 11 a, Rynsburg, telef. K1718 - 2967. B Uw kunstgebit stuk? Repa raties in één uur gereed. Ook maandag-, woensdag- en vry- dagavond. P. J. Olivier, Gerrit Doustraat 19, tel. 30307. B Kwak's verkeerslnstltuut. Onder leiding van oud-exami nator. Erkend door K.N.A.C. en F.N.O.P. Lessen ln Volkswa gens, Opel en N.S.U. scooter. Iedere woensdagavond 8 uur vérkeersles voor alle weggebrui kers. Leiden, Zoeterwoudse Singel 104, telef. K 1710-22803 B Rooyackers en naaimachi nes een begrip. Wilt U verze kerd zyn van prima kwaliteit, ervaren vakmanschap en vlotte service? Naaimachinehandel Rooyackers. Leemansstraat 31. Leiden, tel. 31324. Voor Zoe- termeer en omg. H. Rooyackers Molenstraat 57. tel. 3446. B Uw adres voor rotan meube len. mandenwerk, wiegen en bekleden van wiegen. Fa v. d. Vaart, Lange Pieterskerkkoor- steeg 24, reparatie-inrichting tel. 30534. B Een auto kopen of verko peneven bij v. d. Berg aanlopen. Hoogl. Kerkgracht 42 tel. 30256. B Herenkleding naar maat. j Termijnbetaling. Ook half zware I winterjassen en confectiekos- stuums in het betere genre. Wollen gabardines voor f 10 p m. Brieven bur. van dit blad onder no. 5170 k e«n de coupeur I bezoekt U. H Alle motoronderdelen heeft motorsloperij Cor Bolman, Hekkelaan 223, Den Haag .te lefoon 11.45.01. B „Roslne" geeft de hoogste priis voor goud, zilver en Ju welen. Grote keuze ln verlo vingsringen, gouden, zilveren en verzilverde artikelen. Het adres voor alle reparaties en uurwerken. Steenstraat 16, te lefoon 26854. B Kredieten t/m. f 4000 voor aankoop meubelen en woning textiel rechtstreeks van fa briek .Enorme besparing, soe pele betaling en onder uiter ste geheimhouding. Vraagt vrybiyvend Inlichtingen. Postbus 1083, Rotterdam. B Auto-, motor- en scooter rijschool. Volledige opleiding rijbewys, verkeerslee inbegre pen door gedlpl. erkend in structeur. Nieuw lesmateriaal. Gevestigd sedert 1931. Taxi dag en nacht beschikbaar. Marks. Morsstr. 60 a, tel. 26584 1 B Bestel geen oliebestel Caltex edel haardolle. Meer warmte, geen roet. Caltex olie- servicedienst, Fa. Sasburg, de I Wetstraat 35. Leiden, tel. 21523 Haardolie - petroleum - huis- I brandolie. Dageiyks bezorging. Prima service. B Rijbewys Bondsryschool Hendriks geeft U opleiding tot ry bewijs voor f 100 of f 6 per les naar keuze. Theorielessen gratis. Tevens verhuur zonder chauffeur f 20.p. dag. onge I acht aantal km. Schelpi 3 a. telef. 33623J B Gloednieuwe voor export be- i stemde stofzuigers f 89.50, was machines f 125.Beide met schoonheidsfoutjes; volledige garantie. Eventueel gemakke- lyke betaling. Vryblyvende demonstratie. C.MJ. fabrieks- kantoor, Spul 214, Den Haag. i telef. K 1700 11.34.91 b.g.g. 11.53.96. B Opklap-, wentel- en tulrnel- bedden. nieuwe en gebruikte dekplanken met rails, ruime sortering, ledikanten, spiralen, divanbedden, etagebedden, enz. Beter en voordeliger bij het bekende speciaaladresWasse naar, Janvossensteeg 60 - 6. Telef. 20143. helpenkade B Herenhoeden stomen, mo del persen, nieuw lint, nieuw leer, eventueel vergroten of verkleinen. Voor vakwerk Van Velsen. Hoedenkllniek. Don- kersteeg 3. B Financiering van Uw auto, bromfiets, scooter en motorrij wiel. Alle verzekeringen. Ass.- kantoor C. W. Betcke, Kanaal- weg 11. Lelden, telef. 26785. DIVERSEN Engels. Examenopleldlng L.O. hoofdcorrespondent, handels correspondentie, spreekvaardig heid. Cambridge. Emigran tenclubs. Dagelyks lnschryvlng. W. Verboog, Leraar Engels, be ëdigd Tolk/Vertaler, Prof. Cert. Cambridge University, Steen- schuur 18. Lelden, tel. 25335. B Huweiyk. Wendt U voor ser. bemiddeling t. d. 10 samen werk. bemidd .kantoren. Ultsl. vr. medewerkers. Dankbet. ter Inzage. Nederlands Bemldd.- centrum. Hoofdadm. Postbus 60.37, Amsterdam. Kantoor: •s-Gravenhage. Pahudstraat 64. Zat., zond. 28 uur. B De Morspedlcure. Zonder afspraak iedere maandag- en vry dagavond 7—10 uur pyn- loze voetbehandellng. Mevr. A. J. Sweerlngav. Steenbergen. Tesselschadestraat 33 A. telef. 25693. B Eenzaam? Uw levenspartner vindt U by ons huwelijksbu reau. Discrete en coulante be middeling voor dames en he ren. Vrijblijvend Inlichtingen ln blanco couvert verstrekt Jago, Petunlast raat 17 d, Vlaar- dlngen, tel. 01898 5108. H Een dier kw(Jt? Een dier gevonden? Stichting Amlvedl. I Mevr. J. Bronsgeest. Zeeman- laan 57. tel. 22962. helpt k -- teloos dier of eigenaar opsn<">- ren. Amlvedl neemt geen d - ren op. B Rullen. Rotterdam-omt~. Leiden, etage. 5 kamers, vrij uitzicht, centrum, f 66 p. mnd voor vrij huls, liefst koop. Br. no. 5188 k bur. van dit blad B Slecht kerstrapport? Bijles sen in wiskunde, natuurkunde en mechanica. Blliyk tarief. Br. bur. v. d. blad no. 1455 k

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7