Prachtige collectie dieren in Slachthuis geëxposeerd Het Duitse kopje koffie blijft even duur als liet totnutoe was Kon. ouderscheiding J. G. Kaak 97ste jaargang Zaterdag 27 december 1958 Tweede blad no. 29830 Erin en er ook neer uit! Leidse Pluimvee- en Konijnensportver. viert gouden jubileum Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan der Leidse Pluimvee- en Konij nensportvereniging L.P.K.V. was tij dens de kerstdagen in de hallen van het Openbaar Slachthuis een tentoon stelling georganiseerd, die in deze sportwereld uniek genoemd mag wor den; praktisch alle rassen waren ver tegenwoordigd. Uniek in de geschie denis van het Slachthuis was het ook, dat alle dieren, na sluiting der expo sitie, weer op hun „thuishaven" terug keerden. Ditmaal waren het geen „blijvertjes". Op eerste kerstdag te omstreeks 1 uur sprak de erevoorzitter, de heer J. Rol, een hartelijk woord van welkom tot wethouder J. C. van Schaik en de tal rijke aanwezigen, waarbij spreker dank bracht aan de directie van het Slacht huis, het personeel en de vele leden van L.P.K.V. voor al hetgeen zij voor deze show hebben gedaan. Spreker zag hier in een prachtig voorbeeld voor een goede vrije tijdsbesteding. De heren B. Remeyer, bondsvoorzitter N.P.B. en Th. C. v. d. Linden, voorzitter van de afdeling Zuid-Holland, felici teerden het bestuur met deze fraaie show, waarna de heer P. v. d. Leek namens de leden het bestuur geluk wenste met het behaalde succes. Wethouder J. C. van Schaik sprak zijn bewondering uit over het grote aantal inzendingen en verwachtte, dat alle dieren, die hier levend waren inge gaan er even springlevend zouden uit komen, dit in tegenstelling met andere dagen. Ook voor spreker was deze vrije tijds besteding een grote openbaring. Immers wat hier geëxposeerd wordt, is een resultaat, dat na jaren van moeizame arbeid en geld verkregen is. De wethouder achtte het van belang, dat het werk van de oudere liefhebbers door de jeugd wordt voortgezet. Het gemeentebestuur stelde deze lief hebberij op hoge prijs en feliciteerde het bestuur nu reeds met de behaalde resul taten, waarna hij de expositie voor ge opend verklaarde. Tweede kerstdag werden de feestelijk heden voortgezet met een druk bezoch te receptie in de kantine van het Slachthuis. Ook tijdens deze receptie bleek, welk een vooraanstaande plaats de L.PJX.V. in de pluimveewereld in neemt. Een bonte rij van afgevaardig den van zusterverenigingen uit Den Haag, Rotterdam, Katwijk, Gouda, Delft, Moercapelle, Leerdam, Utrecht, bondsvoorzitter B. Remeijer van de NPB, de NKB en dr. K. Reitsma, direc teur van het Slachthuis, boden het be stuur gelukwensen aan. Voorzitter C. J. van Rooden dankte allen voor deze hulde. De voornaamste uitslagen waren: Grote Hoenders. Hollandse Hoen, Goudpel. F. Heiden; J. Beukers; F. Hei den; Orpington Buff: H. R. Blok, tevens beste van de tentoonstelling; Leghorn Patrijs: K. Lobee; H. Heiden; Zilver Duckwing: H. Heiden; Minorca: Jac. de Vos; Wyandotte zilver: K. Pfaff; Ply mouth Roks: R. van Zanten; Brahma Licht: K. van Veen; J. Beukers; Trio Wijandotte, wit: K. Pfaff. Dwerghoenders: Hollandse Krielen Patrijs: A. W. Bosch; G. Gaassenbeek; Goud Duckwing: A. W. Bos; Zilver Duckwing: V. de Vroomen; A. C. v. Rossum; A. W. Bosch; zwart: A. Hars kamp; D. Casteleyn; blauw: L. v. Til burg; Holl. Hoen Kriel: A. W. Bosch; Holl. Kuifhoen Kriel: J. Spek: Ant werpse Baardkriel: H. Heiden; Twentse Grijzen: G. Scholten; Faverolle: G. Scholten; K. Muyk; Java Kriel: V. de Vroomen; F. Sietsma; Hermeleyn Sus sex: J. J. v. Halen, J. Beikelaar, L. G. Zirkzee; Wijandotte Columbia: J. Rol, L. v. d. Sman, K. Wassenaar, B. Oostingh, H. Heiden, J. Beukers; Reds Kriel: H. v. d. Lugt; Leghorn Kriel, wit: H. Brendeke, J. Beukers; id. oud patrijs: E. Quist. L. v. Tilburg: id. jong blauw: L. v. Tilburg; Trio's (Leghorn Patrijs): E. Quist, tevens beste van de tentoon stelling; Eenden: Jac. v. Halen; Kal koenen L. v. Zwieten plaquette Leidsch Dagblad); Fazanten: L. v. Zwieten. Sierduiven: Hollandse Kroppers: H. C. Rol, P. van Duyn; Valenciana: Nic. Mank; Brunner Kroppers: W. Blijleven; H. H. Geers; Modena: L. R. Wesdijk, tevens beste van de tentoonstelling, L. de Groot; Duitse schoonheidspostduif H. R. Blok, Jac. v. Halen, J. Beukers, J. Smit (krulduif); Duitse Trommelduif: Jac. Holthuysen; Monnikduif: P. Th. v. d. Laan; Vinkduif: W. Hanselaar, L. G. Zirkzee, Jac. Holthuysen; Nederlandse Hoogvlieger: P. Th. v. d. Laan; Oud- Hollandse Tuimelaar: P. Th. v. d. Laan; Kort Voorhoofd Tuimelaar: H. C. Rol; Spreeuwduif: L. de Groot; Neurenber- ger Leeuwerik: A. Bakker. P. Th. v. d. Laan; Sidderhals: L. de Groot; Neder landse Helmduif: E. Quist, H. G. de Jong; Nonduif: J. Rol, L. G. Zirkzee; Oud-Hollandse Meeuw: H. C. Rol. E. Quist; Italiaanse Meeuw: H. C. Rol; Tippler: C. G. Zirkzee, P. v. d. Leek. Konijnen: Vlaamse Reuzen, haas- kleur: P. C. Schouten, A. Pollemans, B. A. Kool; Konijnen grijs: C. H. M. v. d. Berg, L. Laman, C. M. v. d. Meer; IJzer- grauw: P. W. Hermans; zwart: S. v. d. Lans; blauw: J. Ales: geel: C. M. Noordhoek; wit: J. Pool, J. Beukers, J. Visser; Lotharinger, zwart: F. Verpoort, H. G. de Jong, W. Oosterveen; Franse Hangoor: Konijnengrijs: G. J. de Koning, B. Remeijer sr., C. J. Balvers; IJzergrauw: P. J. Vermey, C. J. Balvers; Groot Chinchilla, groot zilver: J. L. Warmerdam, C. J. Prins, A. J. Weyers; Engelse Hangoor: B. Remeijer; Wener: J. v. Helden, P. Dingemans, J. Veen, A. v. Leeuwen; Wener wit: J. Rozendaal, tevens beste van de tentoonstelling, A. van Noord; Rijnlander: J. Timmers, G. v. Seters; Deilenaar: J. Visser; Belgi sche Hares: B. Remeijer sr.; Thuringer: L. Posthumus: Havanna: A. Augusti- nus; Alaska: G. Proper, W. N. v. Maa- nen; Marter: A. J. Ponse, J. Smit; Zil vervos: J. Visser; Rex: A. v. Zanten, L. Zirkzee: Angora: A. Schuurkes; Klein Chinchilla: B. Rutgers, P. Boslooper; Tan: L. Boonstra, A. Schoo; Hollander: Klein Zilver: T. de Houdijker, B. A. Kool, B. Lobee; Rus: L. v. d. Oever; Pool, roodoog: A. Zwamborn, B. Wer ner, W. Oosterveen, M. Visser, M. v. Amerongen; Blauwoog: R. Pels, A. v. Stight, H. Smit; Kleurdwerg: J. Meye- ring, R. J. de Ridder, A. v. d. Huik, L. G. v. Krimpen, F. Bohmers en Cavia's: P. Rodenburg jr., J. Roobol, P. Jonge- breur. (Fjto L./D. Van Wet) Eén van de ruim 900 geëxposeerde dieren. Ongevallen door vuurwerk ERNSTIGE WAARSCHUWING DIRECTEUR G.G.D. Dokter J. G. Bazuin, directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst schrijft ons: Rondom de jaarwisseling gebeuren er in ons land steeds meer ongelukken door de onheilvolle gewoonte van het afsteken van vuurwerk. In het meren deel van de gevallen zijn kinderen het slachtoffer. Dat hierbij de ogen nogal eens vaak getroffen worden, i6 bekend en maakt ae zaak niet beter. Van een deel der getroffen kinderen staat vast, dat er kans bestaat op een blijvend letsel, met alle gevolgen van dien. Het lijkt mij juist daarom nog eens met grote ernst te wijzen op het gevaar van een dwaze, verouderde ge woonte van het afsteken van vuurwerk. In verschillende gemeenten zijn in de politieverordening bepalingen opgeno men om het euvel te beperken. Maar ook al geldt voor Leiden een verbod tot verkoop aan minderjaren, een dergelijk verbod is ten enenmale onvoldoende om het kind te beschermen tegen het wilde bedrijf van het vuur werk. De grote verantwoordelijkheid ligt hier bij de ouders en het is daarom, dat ik mij met grote nadruk richt tot hen om kans op blijvende invaliditeit bij hun kinderen te beperken. SUCCES VOOR LEIDSE KANARIEVER. „DE ZANGER" Op de gewestelijke wedstrijd om het kampioenschap van Zuid-Holland van de Alg. Ned. Bond voor Kanarieteelt en Vogelbescherming, behaalde de heer P. G. de Graaf in klasse 13 (4 vogels e.k. 58 kleur dom. wit) met 350 punten de 1ste prijs en ere-prys voor de mooiste vogel. I De heer W. Oomen legde in klasse 14 (2 vogels e.k. 58 kleur zalm) met 174 pun ten eveneens beslag op een eerste prijs. Beiden zijn lid van de Leidse Kanarie vereniging „De Zanger". KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ Kieskring Leiden In verband met de voor de verkiezin gen vastgestelde datum heeft het partij bestuur van de KVP bepaald, dat de groslijststemming in alle afdelingen van de KVP gehouden zal moeten worden op zondag 18 januari. De verkiezings- raad zal vergaderen op 6 januari. Samenhangend met deze data worden vandaag reeds in alle kringen kringver gaderingen gehouden tot benoeming van de leden van de verkiezingsraad en van de kringadviescommissie. Maandag 29 december is de uiterste dag, waarop in alle afdelingen in het gehele land de kandidaten gesteld kunnen worden. De KVP zal met vier lijsten aan de ver kiezingen deelnemen, waarvan met één lijst in de samengevoegde kringen Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Den Helder, Haarlem, Leiden, Dor drecht en Middelburg. Prof. Romme zal op al deze lijsten als lijsttrekker fun geren. UKS HIELD KERSTBROODMAALTIJD In het Hervormd Jeugdgebouw .De Mo riaan" hield de Chr. Jeugdvereniging U.K.S. woensdag haar traditionele kerstbroodmaaltijd voor leden en hun "ouders. De voorzitter, de heer H. Nyenhuis, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder dr. P. H. Schoonheim, die in een korte toespraak wees op de riskante en vaak moeilijke tijden voor UKS. UKS mag als club, ook al zijn er nog problemen op te lossen, aldus spreker, blij zijn dat er een Kind is geboren, dat vrede op aarde brengt. Om die vrede op aarde te houden mogen wij als ver eniging een klein stukje bijdragen, maar om dit in praktijk te brengen hebben we ons hele leven nodig, aldus spreker. Voor en na de maaltijd declameerde Jeanne Overduin gedeelten uit Jesaja 9, bovendien werden enkele kerstliederen gezongen. Kerstspel Leger des Heils In de ochtend van de eerste kerstdag hield het Leger des Heils in de geheel bezette Stadsgehoorzaal zijn jaarlijkse kerstnachtdienst. Het kerstevangelie uit Lucas 2 werd gelezen door kapitein R. J. Schurink, die zijn gehoor bepaalde bij het gebeuren te Bethlehem met de woorden: „Wij ver kondigen U Jezus Christus en Deze al leen!" x Reeds geïnspireerd op hetgeen ten to nele zou worden gebracht, appelleerde spreker de aanwezigen aan de wegnaar vrede voor het hart. Na deze predikatie en een lied van de zangbrigade volgde de opvoering van het kerstspel „De weg naar Bethlehem". Met dit spel wist de schrijfster, zr. G. de la Rie—Segaar, de aanwezigen zeer te boeien. Het was een eenvoudig gegeven over menselijke verhoudingen, de vriend schap van een joods meisje voor het dochtertje van een Romeins officier, een nachtelijke ontmoeting tussen de veldoverste Julius en de vrouw Jedida, een joods echtpaar in hun vrees voorde bezetter, allen tenslotte verenigd met de Wijzen en volgend de Ster, rondom de kribbe van Bethlehem. Ofschoon de decorwisseling soms wat storend optrad, waren de tableaus en de aankleding verrassend en zinvol. Zuster Jos Houweling speelde op uitnemende wijze de rol van de verleidende vrouw. Ook Zuster Annie vervulde haar rol als hoofd der Engelenschaar uitstekend. Van de overige medespelenden noe men we nog Arnold Hanno en Miep en Henk de Water, terwijl de rol van een joods meisje de kleine Ellie de la Rie als het ware op het lijf geschreven was. Zuster De la RieSegaar, die reeds meer dan 25 jaar de kerstspelen ver zorgt, heeft ook nu weer getoond over visuele gaven te beschikken en bracht haar wisselend gezelschap, onder wie vele jongeren, over het algemeen goed getraind op de planken. Tijdens een dienst in de korpszaal, welke eveneens zeer veel belangstelling trok, werd een vijftal soldaten aan de rol van het Leger des Heils toegevoegd. Het „familiekerstfeest" des middags was een boeiend feest, dat goed werd bezocht; kapitein Schurink droeg het kerstverhaal „De witte Blinde" van ds. Okke Jager voor. Met een voorstelling van de geluids film „Ik ben met U" op de avond van de tweede kerstdag werden de kerstacti viteiten van het Leidse korps besloten. lliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het I rrrjscH DAGBLAD kan niemand missen. Geen dag Niet alleen om het nieuws, maar ook om de ADVERTENTIES ACTUEEL BETROUWBAAR - VLUG De titelrol van de nieuwe pantomime Slapende schoonheid"die tijdens de kerstdagen in Londen in Leidse autodief aangehouden NA ONGELUK OP RIJKSWEG Een op woensdagavond uit een ga rage aan de Middelstegracht te Leiden gestolen personenauto is op eerste kerst dag 's morgens omstreeks tien uur ge heel vernield aangetroffen langs de Rijksweg onder de gemeente Sassen- heim. De inzittenden waren verdwenen. Na een ingesteld onderzoek kon de Leidse politie drie jongemannen van om en nabij de twintig aanhouden, die bij het ongeluk betrokken waren geweest. Uit het verhoor bleek, dat een monteur uit Leiden de wagen had ontvreemd en daarna met twee vrienden er van door is gegaan. De auto, die met een snel heid van ruim 130 km. per uur over de Rijksweg gierde, raakte op een gegeven ogenblik bij de afrit van de brug over de Ringvaart van de rybaan af en kwam in de berm terecht. De bestuur der had geen rijbewijs. Een van de jon gens, die mee had gereden, moest na het politieverhoor naar het ziekenhuis worden gebracht. De gevaarlijke auto dief is opgesloten in het politiebureau aan de Zonneveldstraat. „Bondskoffietante"greep tevergeefs in... Invoerrechten omgezet in indirecte belastingen (Van onze correspondent in Bonn) Wat de thee voor ons is, dat is de koffie voor de Duitser. Met koffie be gint hy 's morgens vroeg en met koffie eindigt hij de dag. Om koffie draait een groot deel van de Duitse wereld: mit und ohne Sahne (slagroom), mit und ohne Zucker. In elk geval is het een duur kopje koffie dat de gemiddelde Westduitser pleegt te drinken. Het feit, dat per 1 januari a.s. in het raam van de Europese gemeenschappelijke markt de invoerrechten voor koffie en thee met 10 procent omlaag gaan, deed de harten Veertig jaar bij liet Openbaar Slachthuis één moment sneller kloppen: men hoopte vurig op prijsverlaginghet is een valse hoop gebleken. Het wemelt in de grote Westduitse steden van speciale koffiewinkels, waar men niet slechts koffie kan kopen in een pakje, maar ook voor 20 pfen nig stéande een kopje kan drinken. Dat pakje koffie is een zware belasting voor het Westduitse huishoudboekje. Het kost per 125 gram 1.80 mark tot 3 mark (al naar de kwaliteit), en dat komt neer op 3.60 mark tot 6 mark per half pond, tegen een gemiddelde Ne derlandse prijs van f2.20! Voor thee is het verschil bepaald niet minder: moe der de vrouw in Duitsland betaalt 1.25 mark tot 2 mark per50 gram, de Nederlandse legt slechts f0.90 tot fl.20 per ons op tafel. Een verschil van soms 200 procent. De gemeenschappelijke markt deed hier dus de hoop rijzen op prijsverla ging. Maar de Westduitse regering heeft de verlaging der invoerrechten, die dus neerkomt op een vermindering van be lastinginkomsten, heel handig gecom penseerd door de aparte koffie- en thee belasting evenredig te verhogen! De staat lijdt dus geen ziertje pjjn door het inwerkingstellen van de gemeenschappe lijke markt. De consument ook niet, want de prijs blijft precies gelijkDe regeringstegenstanders hebben dat alle maal niet genomen. Want, zo zeggen zij, dit is toch zeker niet het doel van de gemeenschappelyke markt. Die wil onze levensstandaard verhogen, niet de be lastinginkomsten van de staat op peil houdenDe Westduitse Bondsdag (Tweede Kamer) besloot de regering evenwel gelijk te geven, zij het met de benauwde stemmenaantallen van 194 tegen 188. En daarbij moesten de rege ringsvoorstanders een hard gevecht leve ren tegen hun tegenstanders, die erover klaagden dat door deze koffie-en-thee- truc de gemeenschappelijke markt werd gediscrimineerd. Hier werden, zeiden ze, de invoerrechten in indirecte belastin gen omgezet. En al mag dat wel, het mag alleen in geval van nood. Het ging voor de staat daarbij om het „luttele" bedrag van 30 miljoen mark. De socialistische mevrouw Beyer deed by dit debat een bynaam op. „Wy heb ben hier het laagste koffie verbruik van „de helft van de Westduitse bevolking drinkt nog geen koffie. Wat alcohol is voor de man, dat is koffie voor de vrouw!" Op dat moment slingerde een van de mannelijke afgevaardigden in de Bondsdag het woord „Bundeskaffee- tante" (Bondskoffietante) de Bondsdag in, waarop mevrouw Beyer terug kaatste: „Myne heren, u weet helemaal niet hoeveel uw vrouwen voor koffie moeten uitgeven. U interesseert zich Woensdag herdacht de heer J. G. Kaak, plv. chef van de technische dienst van het Openbaar Slachthuis het feit, dat hij voor veertig jaar in dienst van de gemeente trad. Vergezeld van zijn echtgenote, zoon en dochter werd hij deze ochtend ontvan gen in het theorielokaal van het slacht huis, waar, na een inleidend woord van de directeur, dr. K. Reitsma, als eerste spreker de wethouder van de Bedrijven, mr. J. Drijber, het woord voerde. Hy wees erop, dat in deze maand vele ju bilea vallen, hetgeen te verklaren is uit het feit, dat 40 jaar geleden de wereld oorlog afliep en vele militairen uit de dienst kwamen. Het is logisch, dat in die tijd ook veel goede gemeente-ambte naren werden aangetrokken. De heer Kaak, noemde de wethouder één van dezen. Spreker wees op het feit, dat 40 jaar geleden onder andere omstandig heden bij het Slachthuis gewerkt werd De ontwikkelingen in het bedrijf gelden niet alleen de technische middelen, maar ook de voorzieningen ten bate van het personeel. Hy memoreerde de loopbaan van de heer Kaak, die als hoofd-stoker zijn werk bij het slachthuis begon en via twee bevorderingen adjunct technisch ambtenaar werd. Het is de loopbaan van iemand, die met voldoening op zyn werk kan terugzien. Spreker legde de (Foto L.D./Van Vliet.) Wethouder mr. Drijber speldt de Koninklijke onderscheiding op. nadruk op de prettige wyze, waarop de heer Kaak steeds met bedrijfsgenoten is omgegaan. Ook in de waardering voor het werk van de employé's is in de loop van 40 jaar veel ten gunste veranderd en dit bleek ditmaal weer uit de onderschei ding, die de heer Kaak ten deel was ge vallen. Wethouder Dryber deed vervolgens mededeling van het feit, dat het H. M. de Koningin had behaagd hem te on derscheiden met de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Dr. Reitsma feliciteerde de heer Kaak met de Koninklijke onderscheiding en voegde daaraan toe dat het werk van de heer Kaak van dien aard was, dat hij tot plaatsvervangend chef van de technische dienst werd benoemd. Kaak toonde werkkracht en karakter, bijzon- de: ook door de wyze waarop hij leiding wist te geven. Hij overhandigde hem vervolgens de oorkonde van B. en W. en de gebruikelijke gratificatie van het ge meentebestuur. De voorzitter van de personeelsvereni ging, de heer Van Dijk, memoreerde, dat de heer Kaak van de oprichting af be- alleen maar voor uw biertje". Ook de interventie van Bondskoffie tante heeft niet geholpen. De koffie en de thee blyven even duur als tot dusver. De Westduitse staat blijft per jaar het lieve bedrag van 750 miljoen mark per jaar alleen van de koffierechten (in voerrechten en speciale belasting) pluk ken. stuurslid van de personeelsvereniging was en bood namens deze vereniging een elektrische klok aan. Mevrouw Kaak werd met bloemen verrast. De heer Hoogtevling. chef van de technische dienst, legde vooral de na druk op de vindingrijkheid van de heer Kaak, die voor elk euvel wel een oplos sing wist. Tenslotte sprak de heer Duindam, die aan het slachthuis de slagers vertegen woordigt. namens de slagers woorden van gelukwens, waarin hij het accent legde evenals ook wethouder Drijber ter loops had gedaan, op het goede werk, dat de heer Kaak voor de jeugd van Leiden heeft gedaan als bestuurslid van de speeltuinvereniging „Ons Eiland". Hy overhandigde namens de slagers een ge schenk onder couvert. De jubilaris sprak een hartelyk dank woord voor deze huldiging en de ge schenken. première ging. wordt vervuld door de 24-jarige Patricia Lambert. Zij werd gekozen uit een groot aantal kandidaten die evenmin als zij toneelervaring hadden. Op de foto ziet men Patricia in haar prachtige jurk, die 500 pond kost en waarin 3.000.000 lovertjes zijn verwerkt, alle met de hand opgenaaid. geheel Europa", riep zij bezwerend uit,

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3