IJw Wijnkelder is bij de Slijter Met een enkel woord met het hoogste rendement Agenda ZATERDAG 27 DECEMBER 1958 DE WESTELIJKE wereld schijnt aan het einde van het nu by na ver streken jaar wat meer reden tot tevredenheid te hebben dan twaalf maanden geleden, toen te dezer plaatse moest worden vastgesteld, dat 1957 de geschiedenis zou ingaan als het jaar van de spoetnik. Die Russische aard- satelliet was na al die satellieten op aarde een beklemmende demonstratie van communistische krachtsinspanning. Sindsdien is, op het gebied van de ruimtevaart èn daarbuiten, in de Ver enigde Staten heel wat verbeterd en tegelijkertyd is de Sovjet-Unie weer eens niet die machtige eenheid gebleken, waarvoor velen haar nog zo vaak aan zien. Boelganin is steeds verder gede gradeerd, nu zelfs tot een man, die ne derig zijn fouten erkent en opperbeul Serof verdween van het toneel: de mythe van het collectieve leiderschap in het Kremlin is hiermee voorgoed verdwenen. En terwyi, om de schrik erin te hou den, in een satellietstaat als Hongarije Nagy en Maleter terechtgesteld werden, heeft alleenheerser Kroesjtsjef in woord en daad, zy het vanzelfsprekend op uiterst voorzichtige wyze, moeten er kennen dat ook de eenheid van het Russiscn-Chinese blok niet zo hecht is als zy schynt. Achter de agrarische po litiek van Moskou moet wel een groot stuk angst schuilen voor eventuele ex pansie van Peking, dat op den duur met zyn ruim 600 miljoen mensen een uit laat naar diezelfde Aziatische vlakten zou kunnen zoeken, waarvan Kroesjtsjef gezegd heeft, dat ze door zyn land genoten gevuld moeten worden. Een woord, dat hy dagelyks bezig is in da den om te zetten! ROOD-CHINA's dreigende opkomst is zonder twyfel een van de zeer belangryke punten, welke het afge lopen jaar de aandacht trokken. En dan niet zozeer vanwege het geharrewar om de eilanden voor de Chinese kust, maar veelmeer door de steeds sterker druk in Zuidoost-Azië en een neiging daartoe in de richting van de oosteiyke flank van de Sovjet-Unie. Dit laatste biedt het Westen een kans om tot rede- lyke samenwerking met de Sovjet-Unie te geraken en dan natuurUjk zonder oorlog. Ook de Duitsers werken thans met de vrye wereld samen (of juister: zy maken deel uit van die vrye wereld), maar daaraan moest helaas de Tweede wereldoorlog voorafgaan. De grote vraag voor de naaste toekomst is, of Moskou zich, maar dan zónder een wereldkryg, bewust zal worden van de noodzaak met de vr{|e wereld tot een aanvaardbaar compromis te geraken. Er is overigens nog geen reden om intussen de voorzich tigheid uit het oog te verliezen. Twee tendenzen stryden om de voorrang in de politiek van Kremlin: de vrees voor Chinese druk op de Aziatische ge bieden van de Sovjet-Unie enerzyds en de wens tot zo lang mogelyke samen werking met Peking in het gemeen- schappeiyk belang van de „wereldrevo lutie" anderzyds. IN HET VERSTREKEN JAAR is die gespletenheid in de Russische politiek voomamelyk tot uitdrukking gekomen in het voortzetten van de pogingen de vlakten van Azië te vullen. Maar Mos kou ging, al of niet in samenwerking met het land van Mao, toch voort met het beoefenen van zyn beproefde poli tiek. Perioden van redelykheid wisselden af met het aftasten van de kracht van het Westen naar kwetsbare plekken. Vaak geschiedde dit op punten, die in geen enkele verhouding stonden tot de omvang van de dreigementen en het gevaar, dat zich daaruit ontwikkelde. Doel was het Westen tot concessies te bewegen, die als „verstandige politiek" konden worden aangemerkt. Tegeiyker- tyd ging men door met het zaaien van tweedracht onder de bondgenoten van de vrye wereld, het wekken van valse verwachtingen en het scheppen van ver warring. Op zichzelf is dit alles niets bijzonders, maar het bewyst toch wel, dat er geen reden is om de verwach ting van splitsing in het rode blok al te hoog te spannen. 13 ER TEN AANZIEN van het boven staande geen reden tot zwart pessi misme, eerder zelfs tot een zeer pril optimisme, iets dergeiyks zou men ook kunnen zeggen over het Midden-Oosten. President Nasser van de Egyptisch-Sy- rische republiek verraste immers juist enkele dagen geleden met een waar schuwing aan het adres van de com munisten, die, naar hy eindeiyk ont dekte, toch niet zulke betrouwbare bond genoten voor het Arabisch nationalisme zyn als hy zich wel eens moet hebben ingedacht. Zeker, Nasser is een realist, die van he't begin af het gevaar van rode infiltratie niet uit het oog ver loren heeft, maar die er desondanks niet tegenop zag diensten van de rode machthebbers te aanvaarden, als het Westen niet dadelijk naar zijn pypen wilde dansen. Blykbaar is hij nu toch tot het inzicht gekomen, dat dit wel een aardig en zelfs voordelig spelletje kan zyn, maar dat het daaraan verbon den gevaar toch groter is dan hy ver moedde. Deze gang van zaken betekent een buitenkansje voor de Westerse poli tiek, die in het Midden-Oosten niet al te veel geluk heeft gehad, integendeel. Men herinnert zich, dat half juli Ame rikaanse mariniers aan land gingen in de Libanon en dat de Britten terug keerden naar Jordanië om beide staten te behouden voor een redelyke samen werking met het Westen. Daarentegen ging in Irak vrywel alles verloren: was dit land voorheen een steunpilaar voor het Westelijk systeem van bondgenoot schappen met name voor het „pact van Bagdad" thans is het een „neu trale" staat, waarin generaal Kassem na de moord op Koning Feisal en pre mier Noerl es Said de leiding heeft. DEZER DAGEN komen wy nog nader terug op de gevaarlyke positie, waarin Irak zich reeds zo spoedig na de omwenteling bevindt. Maar reeds nu kan gezegd worden, dat de toestand zich daar verre van gunstig ontwikkelt. Kassem schynt gedacht te hebben, dat het omverwerpen van een koninkiyk re gime en het neutraliseren van de poli tiek, zyn land in de door hem ge wenste richting zouden sturen. Maar reeds zyn er duidehjke tekenen van een sterke rode infiltratie, die niet alleeen het Westen maar ook Nasser verontrust. Laatstgenoemde heeft het overigens druk met Syrië, waar de roden zich eveneens in de staatszaken mengen en pogen om tot afscheiding van de VAR te geraken. Al betekent dit alles op het ogenblik voor de grote democratische landen geen reden tot tevredenheid, toch houdt het, hoe tegenstrijdig het ook klinken moge, mogelykheden in voor terugkeer naar betere samenwerking. Amerika is er trouwens al in geslaagd nauwere con tacten met Cairo tot stand te brengen en de Duitsers zouden willen helpen aan de bouw van de dam van Assoean. En wat voor Egypte opgaat, waarom zou dat ook niet voor de „verloren post" Irak kunnen gelden? De verrassende wending in een reeks gebeurtenissen, die alleen maar nadelig voor het Westen schenen te zullen uitpakken, wettigt de hoop, dat, by alle ondergrondse spanningen, die er nu nog bestaan, toch een bevre digende overeen kqmrt in het Midden- Oosten Bekering op Kerst (Van onze t.v.-medewerker) Ieder die vermoeden mocht, dat het verhaal van „De verkochte bruid", dat op eerste kerstdag voor de Eurovisie ge geven werd, iets met Kerstmis had te maken, is bedrogen uitgekomen, wat voor kenners geen verrassing was. Wel was de kwaliteit van de uitvoering een surprise! Hoewel wy niet zeer enthou siast waren over het vooruitzicht opeen playback te worden getrakteerd, moeten we eeriyk toegeven geheel bekeerd te zyn. Wat ons donderdag werd voorgezet leek op tovery. Het was in één woord schitterend En dan te bedehken, dat Smetana's opera in 1866 in zyn geboorteland Tsjecho-Slowakye viel als een baksteen, eerst in 1892, 8 Jaar na zyn dood, in Wenen succes oogstte, waarna het Wes ten in 1905 (Brussel) volgde en een we relddeel veroverd werd door de uitvoe ring onder leiding van Gustav Mahler in New York in 1909. Het scheelt dus niet veel of men zou kunnen zeggen, dat na een halve eeuw wederom een overwinning van een werelddeel heeft plaats gevonden, want vrijwel alle zen ders in Europa hebben de uitzending overgenomen, wat wel ver over de tien miljoen kykers zal hebben opgeleverd. Wy kunnen ons niet voorstellen, dat één daarvan is teleurgesteld, want wat vertoond werd, mag vrywel smetteloos worden geheten. Het was een grandioze uitvoering, die nergens overdadig was, steeds Juist van maat, met gebruikma king van de beste krachten, die beschik baar waren. Jammer, dat een storing optrad tydens het befaamde balletnum mer, één der hoogtepunten van het aan sublieme momenten zo ryke geheel. Ongelofeiyk was aller spel, aller zang, decor en verdere aankleding, regie en camerawerk. Een voorbeeldige uitvoe ring! Oost- West (Van onze t.v.-medewerker) Op tweede kerstdag ging het 500ste NTS-journaal de lucht in. Prof. Rooy was ervoor uit Amsterdam gekomen om daarover het zyne te zeggen. Het moet de hardwerkende ploeg van de NTS- Journaal-isten als muziek in de oren hebben geklonken, toen de hoogleraar in de journalistiek het werk prees als echt vakwerk. Dat hebben de kerels verdiend, omdat zy nu al een paar jaar week aan week hebben getoond zich niet voor één gat te laten vangen, al laten ze wel eens volkomen menselyk een steek vallen. Voor de film was de keus gevallen op Opvolger van Serof benoemd Aleksander Michailowiitsj Sjelepin de veertig jarige voormalige eerste secre taris van het centrale comité der Sovjet jeugdbeweging Komsomol, is benoemd tot hoofd van de Russische staatsveilig heidsdienst, als opvolger van generaal Iwan Serof die ruim twee weken geleden van deze post is ontheven Sjelepin was vele jaren secretaris van de Komsomol, todat hy in april van dit Jaar van deze functie werd ontheven „met het oog op zyn overplaatsing naar andere werkzaamheden". Hij heeft een belangryke rol gespeeld bij de actie om te komen tot de ondenvyshervorming welke dezer dagen door de Opperste Sovjet werd goedgekeurd. Ook heeft hij geyverd voor de actie onder de jongeren tegen de z.g. „anti-partygroep". In het afgelopen jaar is hij veel gezien in het gezelschap van de leiders der Sovjetrus- sische communistische partij en hij staat op goede voet met partijsecretaris en premier Kroesjtsjef. Over Serofs tegenwoordige arbeid werd niets gezegd. Toen zdjn ontslag werd be kendgemaakt. werd gezegd dat hij ander werk zou krijgen. OOK AFRIKA IS, naast Rood- China, een macht, die in het af gelopen jaar sterk op de voorgrond is getreden. De uitgebreide artikelen reeks van onze Reisredacteur ontslaat ons van de plicht hierop verder in te gaan. Ongetwyfeld biedt het aan de macht komen van De Gaulle in Frank rijk (eind mei van dit jaar) de kans op een betere verstandhouding van Parijs en de rest van het Westen met de Afrikaanse landen, welke voor beide ge bieden voordelig en bevruchtend kan zyn. Natuurlijk ging het streven naar verdere onafhankelijkheid ook in de loop van dit jaar verder: Guinea gaf de voorkeur aan zelfstandigheid boven een nauwe band met Frankrijk, of schoon er daarna toch wel degelijk be trekkingen gehandhaafd zijn, waarvan men eerst verwachtte, dat ze verbroken zouden worden. Ghana en Guinea trachtten tot een akkoord te komen, zonder dat dit nu ook dadelijk in een krachtig bondgenootschap resulteerde. Er is ook nog zo iets als persoonlijk machtsstreven en de leiders van het ene land wensen niet onderhorig te zijn aan die van het andere. UIT HET VOORGAANDE, waarin enkele grote lynen van het gebeu ren in het afgelopen jaar werden getrokken volgt dus, dat het Westen in een iets opgewekter stemming mag ein digen dan eind 1957. Tegenover de com munistische dreiging, zoals byv. in Ber- lyn, werd energiek standgehouden. De ontwikkeling in Rood-China houdt de mogelijkheid van een zekere mate van verdeeldheid tussen de voornaamste partners van het rode blok in. In het Midden-Oosten gaan, met name bij Nasser, de ogen langzaam open voor de gevaren van rode infiltratie. En Ame rika zelf dat ongetwyfeld de krachtige hand van een man als Truman moet ontberen al was de actie in de Li banon daarentegen een \yare verrassing spant zich in om zyn achterstand in te halen: de tocht van de „Nautilus" en het lanceren van kunstmanen waren tekenen, dat Washington toch niet zo laks is als wel eens wordt gedacht. In Europa tenslotte, waar eindeloos gede batteerd wordt over de vrijhandelszone, biedt een bewind-De Gaulle kansen op een krachtiger politiek, al zal de nieuwe president voorlopig wel een wat eigen gereide indruk biyven maken. Helaas mocht het ontwapeningsoverleg in Ge- nève maar geringe vorderingen noteren, doch het feit, dat men blyft praten, opent de mogeiykheid, dat er zich ook op dit terrein in het komende jaar ver rassingen kunnen voordoen.. Al by al dus een jaar, dat geen reden geeft om juichend rond te springen, maar toch een ontwikkeling laat zien, welke enig ultzkrin biedt. het ballet „Casse-Noisette" van Tsjai- kofsky, beter bekend onder de naam Notenkrakersuite. Het werd uitgevoerd door ballet en orkest van de Staats- opera van Boedapest. De AVRO bracht gisteravond „Je kunt het toch niet meenemen". De troep had de eerste kerstdag voor de tele- recording moeten opofferen, omdat gis teren niet allen ter beschikking waren, maar met wat een vaart en toewyding hebben ze zich van hun taak gekweten. Daarin lag de oorzaak van de verkeerde schatting van de lengte van het stuk. Het liep gesmeerder dan zelfs de schry- ver in zyn stoutste dromen zich had kunnen voorstellen. Het stuk is een oud raspaard je, dat nog best weet te draven, maar het was ook een prachtig stelletje tammen, dat zich alras tot een troep volkomen knotse lieden ontpopte, die hun schouders eronder hadden gezet. Mary Dresselhuys, die het in 1938 op de plan ken speelde, verscheen nu onder de lam pen en ze had niets van haar fleur in geboet. Jubilaris Van Buuren weet na 40 jaar best over te schakelen naar het modernste medium en met de rest ging het ook prima. Heieen van Meurs had er kennelyk ook plezier in weer eens in Bussum te zyn en het echtpaar De Groot had, voor zover we weten, nog nooit samen gespeeld, omdat Jef nu een maal regisseur van zyn vak is en zijn vrouw Marietta Flink anders naar zijn pijpen moet dansen (in haar werk, wel te verstaan). Het pleit overigens wel voor de gezondheid van de Amerikaanse samenleving, dat deze duidelyke persi flage een zo groot succes oogstte, dat allen, die er by betrokken waren, er flink wat van meenamen. Vergiftiging aan boord van tanker Een dode en drie zieken (Speciale berichtgeving) Op de avond van de eerste kerstdag zijn in Hoek van Holland een overleden motorman en drie zeelieden, die aan vergiftigingsverschijnselen leden, aan land gebracht. Het waren opvarenden van de Zweedse tanker Sven Salen Voor de Deense kust had zich een storing voorgedaan aan een van de die selmotoren. Het schip, dat eerst dit jaar in de vaart is gebracht, was van Zweden op weg naar de Perzische Golf. Direct werd een onderzoek ingesteld, waaruit bleek dat de uitlaat van de motor de fect was. Tydens herstelwerkzaamheden werd de 24-jarige motorman T. B. R. Dahlgren onwel. Hy ging naar zijn kooi, maar hy knapte niet op. Integendeel, hy verloor het bewustzyn en op eerste kerstdag 's middags om een uur is hij ge storven. Inmiddels hadden zich by nog drie opvarenden vergiftigingsverschyn- selen voorgedaan De kapitein zocht ver binding met zijn 'rederij en kreeg de op dracht by de diohtstbyzijnde haven maatregelen te nemen. Radiografisch stelde hij Scheveningen Radio op de hoogte, waarna in Rotterdam en in Hoek van Holland de nodige maat regelen werden genomen, 's Avonds laat ging de Sven Salen voor Hoek van Hol land voor anker, waarna de reddingsboot VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 V. d. Jeugd. 14.10 Koorzang. 14.30 Kron. v. letteren en kunsten. 14.55 Mondaccord. ork. 15.10 Gram. 15.15 Klein koor. 15.4o Boekbespr. 15.50 De schoon heid v. h. Gregoriaans. 16.20 V. d. Jeugd. 17.00 Gram. 17.20 Lichte muz. 17.40 Idem. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 De springplank. 18.30 Gram. 18.45 VTagenbe- antw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Licht baken, caus. 19.35 Radio Philh. ork. en solist. 20.20 WD. pol. caus. 20.30 Ja, met mij. 20.35 Gevar. progr. 21.55 De knipper- bol, caus. 22.05 Amue. muz. 22.35 Wy lul den de zondag ln. Aansluitend: Avondge bed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2524.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.05 V d. Jeugd. 14.40 Koor zang. 14.55 Pries progr. 15.20 De gemeen schappelijke Europese markt, lezing. 15.35 Radio Philharm. ork. 16.20 Boekenwijs heid. 16.40 Hammondorgelspel. 17.00 Nieu we gram. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO; 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Maohten en mensen, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Thuis best?, schets. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Soc. comm. 21.45 Twintig vragen. 21.10 Instr. sextet. 22.40 Het donkere uur, hoorsp. 23.15 Nws. 23.3024.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA 17.0017.30 v. d. kleuters. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz KRO: 20.20 Gevar. progr. 21.00 Zang recital. 21.15 Let op: De moord op Peter Wllbred, tv-spel. 21.4522.00 Qulzprogr. Ds. TH. 3. H. STEENBEEK ZEVENTIG JAAR. Ds. Th. J. H. Steenbeek uit Wate ringen, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk, hoopt dinsdag zeventig jaar te worden. Nadat ds. Steenbeek in 1915 door het provinciaal kerkbestuur van Drenthe was toegelaten tot de evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk werd hy op 28 Januari 1917 door zijn vader te Kaag in de classis Lelden ln het ambt bevestigd. Op 5 september 1920 verwis selde hij deze gemeente met die van Leidschendam, waar hem in verband met zyn benoeming als predikant bij de Prot. Kerk in het voormalig Ned. Oost- Indië met ingang van 5 februari 1927 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus werd verleend. Na zyn terug keer in Nederland (1933) stelde hy zich weer beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk en werd hy op 7 januari 1934 bevestigd als predikant in de classis Delft, waar hem met ingang van 1 mei 1954 op ruim vyfenzestig jarige leeftyd emeritaat werd verleend. President Jan Leis met een arts aan boord uitvoer. Daar de zee byzonder kalm was, kostte het niet veel moeite het stoffelijk overschot van Dahlgren en de drie bedwelmde zeelieden over te ne men. De bedwelmden, te weten de 36- jarige Fritz Yoel Andersson, de 39-jarige Allan Wilhiam Leiming en de 32- jarige Kennet Ferdinand Wemgvist, zyn naar het havenziekenhuis gebracht. Hun toe stand was gisteren niet onbevredigend. Het stoffelijk overschot is naar het bu reau van de rivierpolitie vervoerd, waar er sectie op is verricht. Het zal spoedig naar Zweden worden gebracht om te worden begraven. De Sven Salen heeft korte tyd later het anker gelicht en Is verder gevaren naar de Perzische Golf. Advertentie BINNENLAND Op eerste kerstavond, is een 5-Jarlg Jongetje uit Tiel spelende ln de bakkerij van zijn ouders in de bewegende aeeg- machine gevallen. Hij was onmiddellijk dood. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms. „Yapeye" 29/12, ss. „Ar gentina" 31/12, Australië: ts ..Heidelberg" 30/12, Brazilië: ss „Aldabi" 30/12, ss „Ar gentina" 31/12, Canada: ss „American Hunter" 29/12. ss „Soestdijk' 30/12, ss. „Atlantic" 31/12, Chill: via New York 31/12, Indonesië: ss „Anchise S" 27/12, Ned. Antillen: ms. „Oberon" 29/12, Ned. Nw.-Guinea; ms. ..Bengkalis' 27/12, Su riname; ms. „Roodenbek" 27/12, ms. „Oranjestad" 31/12, Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms. „Pedennis Castle" 27/12, Brits Oost-Afrika: ss „La Bourdonnais" 27/12, ss. ..Africa" 30/12. Bij een inbraak in de nacht van dinsdag op woensdag ln de juwelierszaak van de fa. Van Duin aan de Utrechtsestr. te Amersfoort, is voor f 6.000, aan Juwelen verdwenen. De dieven kwamen met een auto. Een van hen wierp 'n stuk beton door cJe etalageruit en greep wat er aan siera den was weg te nemen. De alarminstalla tie kwam ln werking bij het verbreken van de ruit. doch het enige dat de toe gelopen eigenaar nog kon constateren, was de ravage in de etalage en het geronk van een wegrydende auto. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaassesz, heeft het ere-voorzltterschap willen aan vaarden van het West Nederlands Sym fonie Orkest. BUITENLAND President Eisenhower heeft de In stelling goedgekeurd van een „Federale raad voor wetenschap en technologie". Deze krygt tot taak het werk van de fe derale bureaus op het gebied van weten schappelijk onderzoek en ontwikkeling te coördineren. Directeur van de raad wordt dr. James Kllllan. In Parijs hebben woensdag 700 clo chards uit alle delen van de stad kerst avond gevierd. Op banken langs de Seine gezeten, werden zij getrakteerd op soep, een zuurkoolschotel, wyn enz. Er trad ook een zangeres op. Tot slot zongen de clochards gezameniyk een kerstlied. Naar in Taipeh wordt vernomen heb ben de V.S. sinds het begin van de crisis ln de straat van Formosa aan de Chinese nationalisten hulp ter waarde van een miljard dollar geboden. Na het Internationale geofysische Jaar dat binnenkort eindigt, zal de Sov- Jet-Unle circa 500 wetenschappelijke sta tions handhaven om het wetenschappe- lijk onderzoek in 1959 voort te zetten. In het Zuidpoolgebied zal een nieuwe post worden Ingericht en voorts zullen o.a. 10 schepen aan onderzoek van de oceanen deelnemen. By een brand in een boerderij bij Auburn in de Amerikaanse staat Washing ton zyn gisteren een moeder en acht van haar negen kinderen om het leven ge komen. In het dorp Ear Falls ln de Cana dese provincie Ontario zijn by een schiet partij om een vrouw vier mannen en de vrouw om het leven gekomen. Te Monteroni by Ravenna is het ge raamte gevonden van een Gallische strij der, tussen bronzen en terra-cotta platen en met een lans en huishoudelijke voor werpen erby alsmede een terra-cotta kruik van 85 cm hoogte bedekt met een steen, vyf Jaar geleden wera ter plaatse ook zulk een geraamte gevonden. Sovjetrusslsche archeologen hebben afgelopen zomer in Oezbekistan een ka- nalenstelsel voor bevloellng uit het neo- lithlsche en bronzen tijdperk ontdekt, dat weer in gebruik is genomen, aldus meldt Tass. De capaciteit van de tot het stelsel behorende reservoirs is anderhalf miljoen kubieke meter, genoeg om honderdduizend hectare grond te beïnvloeden. De Britse vorstin Elizabeth II heeft in haar kerstboodschap bezoeken aange kondigd, die leden van de koninklijke fa milie ln 1959 aan gebieden van het Ge menebest zullen brengen. De Koningin en de hertog van Edinburgh zullen Canada bezoeken en daarna Ghana, Sierra, Leone en Gambia. De hertog alleen zal naar In dia en Pakistan gaan. De Koningin- moeder Elizabeth gaat naar Oost-Afrika, de hertog en de hertogin van Gloucester zullen Nigeria bezoeken en de hertoglng van Kent en haar dochter prinses Alexan dra gaan naar Midden- en Zuld-Amerlka. Prinses Alexandra gaat later r.aar Austra lië. Paus Joannes heeft op eerste kerst dag ln de Sint Pieter een stille mis op gedragen. Het was de eerste maal sinds mensenheugenis, dat een paus dit ln het openbaar ln de grote basiliek deed Het hoofdaltaar waar hy de mis celebreerde, was onversierd en er brandden slechts zes grote kaarsen. Op verzoek van de Paus waren de protocollaire regels opzijgescho ven, waardoor de gelovigen naar schat ting een twintigduizend konden gaan zitten waar zij wilden, ook op de zetels die anders gereserveerd zijn voor diploma ten. leden van de adel en andere bevoor rechten. In de Golf van Blscaye ls een Spaan se treller. de „Siërra Bermeja". tijdens een storm gezonken. Elf vissers worden ver mist. De kapitein en twee bemannings leden werden gered. De Amerikaanse regering heeft India een lening van 100 miljoen dollar ver strekt voor de uitvoering van particuliere staatsprojecten onder het vijfjarenplan Koning Frederlk van Denemarken is vrijdag van zijn Jachtverbiyf in Trend (Jutland), waar hy ziek ls geworden, naar Kopenhagen teruggekeerd. De Koning, die 59 Jaar is, heeft een zeer zware kou opge lopen waardoor een long is aangedaan. Hy voelde zich by aankomst weer wat beter, maar zal enige weken het bed moeten houden. Japan telde op 1 oktober 92 miljoen Inwoners, 19.850.000 meer dan ln 1945. Het ls op vier landen na het dichtstbe volkte land ter wereld. In de V.S. zijn gedurende de kerst dagen 415 personen tengevolge van onge lukken om het leven gekomen. Verkeers ongevallen kostten aan 310 mensen het leven. By branden kwamen 63 mensen om en 42 mensen werden het slachtoffer van andere ongatukben. VOOR ZONDAG 28 DECEMBER Hilversum I, 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.26 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Geesteiyke liederen. Convent van Kerken: 10.00 Chr. Geref. kerkdienst. NCRV: 11.30 Kerkmuz. KRO: 12.15 Apologie. 12.35 In str. Octet. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, caus. 13.10 De wadders, hoorsp. 13.30 Lichte muz. 13.45 Boekbespr. 14.00 V. d. Jeugd. 14.30 Planorecital. 14.66 Fluit, fagot en harp. 15.30 Muz. caus. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Herv. kerkdienst. 18.00 Het geladen schip, cau serieën. 18.30 De Kerk aan het werk, caua. 18.40 Bijbelvertellingen. NCRV: 19.00 Ker- kelijk nws. 19.05 Koorzang. 19.30 De mens en ik. Gods laatste vraag aan de mens. caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Act. 20.10 Annus, muz. 20.30 Kempen, land van myn hart, klankb. 21.15 Cabaret. 22.05 Prome nade ork. en sol. 22.46 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA; 8.00 Nws. 8.18 Voor het platte land. 8.30 Gevar. progr. 9.46 Geestelijk leven, toespraak. 10.00 Gram. 10.35 Boek bespr. 10.45 Cabaret. 11.45 Omr. ork. AVRO: 12.00 Theater-ork. en soliste. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Lichte muz. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand in de we reld. caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gevar. progr. v. d. strijdkrachten. 14 00 Boekbespr. 14.20 Radio Philharm. ork. en solist. In de pauze (pl.m. 15.0015.25) Tertulia bij Anita en Juanlta (III). 16.10 Jazzmuz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gram. 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Nws., sport- uitsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Nieuw jaarstoespraak. IKOR; 19.00 V. d. Jeugd, 19.30 De Open Deur. AVRO: 20.00 Nws, 20.05 Lichte muz. 20.50 Zijn zeven vrou wen. hoorsp. 21.30 Lichte muz 21.45 Comme cl, comme ga, stemmingsbeelden. 22.00 Dansmuz. 22.15 Act. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 32.15 Sportultsl. 23.20—24.00 Gram. Advertentie voor oliéhaarden SSSÓ) PETROLEUM DE HAARDOLIE zuinig geen roet nieei warmte TELEVISIEPROGRAMMA KRO; 11.00 Hoogmis. Radio-Bloemendaal 10 uur ds. G. Toornvliet te Bloemendaal (uitzending van de dienst d.d. 21-12-'58 om 2 uur nam.); 11.15 uur ds. G. Toornvliet te Bloemendaal (uitz. van de dienst d.d. 21- 12- 7.30 uur nam.); 3.45 uur ds. S. J. Pop- ma te Amsterdam-Zuid (rechtstr. uitz.) BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m 12.20 Verz. progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Caus. 14.40 Operamuz. 15.00 Wenken voor de tuin 15.30 Ork. conc. 16.45 Klankb. 17.15 Caus. 17.30 Muzikale caus. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Amerikaanse nws- brlef. 20.45 Klankb. 21.25 Liefdadigheids- opr. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Ork. conc. 23.30 Voordr. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. 0.060.36 Strykkwart. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Have a go. 12.30 Kerkd. 13.00 Verz. progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Idem. 15.15 Idem. 15.45 Filmprogr. 16.30 Lichte muz. 17.30 Hoorsp. 18.00 Klankb. 18.40 Lichte muz. 19.00 Liederen. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. 20.35 Verz. progr. 21.30 Samenzang. 22.00 Gevar. progr. 23.00 Gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Lichte muz. 0.30 Gevar. muz. 0.50 Avondgebeden. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Amus. muz. 15.00 Operettemuz. 16.30 Dansmuz. 18.15 Ork. conc. 18.45 Bariton en plano. 19.00 Nws. 20.00 Gevar. muz. 21.45 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Lichte muz. 23.15 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.05 Ork. conc. 1.15 4.30 Gevar. muz. Frankrijk 8, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.35 Hoor spel. 15.45 Les Saltlmbanques. operette. 17.30 Gram. 17.45 Ork. conc. 19.30 Gram, 19.40 Lichte muz. 20.10 Moderne muz. 20.55 Gram. 21.10 Hoorsp. 22.10 Gram. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 cn 484 m. 324 m. 12.15 Amus. ork. 12.30 Weer ber. 12.34 Amus. ork. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- en Belcantoconc. 15.30 Sport. 16.45 Gram. 17.00 Alg. nws. 17.15 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.52 Gram. 18 00 Kerstprogr. 18.30 Godsd halfuur 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Ork. conc. 20 45 Gram. 21.00 Idem. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05—24 00 Gram. 484 m. 12 15 Gevar. muz. 13.00 Nws. 14.30 Ork. conc. 17.00 Nws. 19.30 Nws. 20.0o L'Auberge du cheval blanc, operette. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23 55 Nws VOOR MAANDAG 29 DECEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV; 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram, 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sportultsl. 8.25 Gewij de muz. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Theolo gische etherleergang. 11.00 Gram. 11.25 Gevar. progr. 12 00 Koorzang. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Promenade ork. en solist. 13.45 Gram. 14.05 Meisjeskoor. 14.30 Gevar. progr, 15.30 Gram. 16.00 Bijbelle zing, 16.30 Zang en piano. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.Ryks- delen Overzee; Venezuela buurland van de Nederlandse Antillen, door dr. A. J. C. Krafft. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport 18.40 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Volks liederen. 19.30 Radiokrant. 19 55 Op de man af. 20.00 Gram. 20.30 Die merkwaar dige man. hoorsp 21.05 Celloconc. 21.35 Metropole ork. 22 00 Volk en Staat. caus. 22.15 Vocaal ens. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7 20 Gram 8.00 Nws. 8.18 De matrijspoort. VPRO: 10.00 Voor de oude dag, caus. 10.05 Mor genwijding. VARA; 10.20 Gram. 10 55 Dansmuz. 11.30 Pianorecital. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Planoduo. 13.00 Nws. 13.15 Voor de Middenstand. 13.20 Instr. trio. 13.45 De weg naar vol wassenheid, caus. 14.00 Gram. 15.20 Lich te muz. 15.45 Zestig minuten voor boven de zestig. 16.45 Nederlandse liedjes en volksdansen. 17.00 Gram. 17.20 Dansmuz. 17.50 Mil. comm VARA: 18.00 Nws en comm. 18.20 Lich te muz. 18.50 Openbaar kunstbezit, caus. 19.00 Parlementair overz. 19.15 Muzikale caus. 19.45 Regeringsuitz.: Emigratierubr. Emigratiepraatje door de heer H. A. van Luyk. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 20.30 Cabaret. 21.00 Etherforum. 21.40 Marim ba. 22.10 Trombone-ens. 22.25 Strljk- kwlnt. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA; 20.20 Mensen dingen nu. 20.30 Pol. overz. v. 1958. 21.00 Anders dan an deren. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 1820 nnr) 1. Ludwlg van Beethoven. Concert voor viool en orkest in d gr. t. op. 61. Allegro ma non troppo. Larghetto. Rondo. Alle gro. Wolfgang Schnelderhan, viool. Phll- haxmonlsch Orkest van Beriyn olv. Paul van Kempen. 2. Anton Bruckner. Symphonle nr. 7 ln e gr. t. Allegro moderato. Adagio. Scherzo. Finale. Philharmonlsch Orkest van Ber lijn olv. Eugen Jochum. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Dansmuz. 12.45 Gevar. muz. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Klankb. 15.10 Planorecital. 15.30 Gram. 16.00 Hoorsp. 17.30 Ork. conc. 18.00 V. d. kind. 18.50 Progr. overz. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South East. 20.00 Gevar. muz. 21.00 Klankb. 21.30 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoor spel. 24.00 Nws. 0.060.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's Dagboek. 12.30 Nws. en harmonie-ork. 13.00 Gevar, progr. 13.30 Nws. en dans muz. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws). 16.00 Ork. conc. (Om 16.30 Nws.). 16.46 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 17.45 Gevar. muz. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20 30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nwb, en licht progr. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. en lichte muz. 23.30 Nws. 23 40 Dansmuz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.651.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 809 m. 12.00 Blaasens. 13.00 Nws. 13.15 Ork conc. 14.15 Filmmuz. 14.45 Dansmuz. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Lichte muz. 23.00 Lichte muz. 24.00 Nw6. 0.10 Dans muz. 1.154.30 Gevar. muz. FrankrUk 3. 280 en 235 m. 12 00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.30 Gram. 14.30 Gewyde muz. 15 00 Ork. conc. 16.00 Kamermuz. 17.30 Gram. 17.35 Pianoreci tal. 18.05 Kamermuz. 20.00 Ork. cono. 23.15 Zang. 23.25 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Operettemuz. 14.15 Mannenkoor. 16.00 Koersen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Idem. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 10.30 Volksliederen. 20.00 Ork conc. (I. d. pauze: Kunstkaleidoscoop Ork. conc. In de pauze: Kunstkaleido- soop). 21.30 Amus. ork. 22.00 Nws. 22.15 Pianorecital. 22.45 Bijbelse liederen. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 18.10 Gram. 14.00 Ork. conc. 15.30 Gram. 16.05 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Piano- recital. 17.50 Gram. 18 40 Idem. 19.30 Nws. 20.05 Licht progr. 22.00 Nws. 22.10 Experi mentele muz. 22.55 Nws. ZATERDAG .bi eestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175; Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Stadsgehoorzaal; Jeugdtoneel L.JA. en Leldse Bond van Speeltuinverenigingen. 10.30 uur voorm. en 2.80 uur nam. Schouwburg: K. en O. Wim Kan en Corry Vonk m.m.v. Fred Kaps. 8 uur nam. Tit. Brandamalaan 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. DINSDAG Station N.S.: Excursie Ned. Chr. Reis- ver. naar Antwerpen en Brussel. 8 uur voorm. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van bezinning. 12.501.20 uur nam. VRIJDAG Stadszaal (foyer)K. en O. Jeugdfilm voorstelling „Lassie komt thuis". 2 en 4.15 uur nam. BIOSCOPEN Rex: „Het legioen van Zorro". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag en beide kerstdagen: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino: „Drie meisjes op avontuur". A.l. Dagelijks; 7 en 9.15 uur. Middagvoor stellingen „Het zit in de lucht". A.l. Lido: „De vierkante rekruut". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en belde kerstdagen 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. Luxor: „Mardl Gras". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en belde kerstdagen 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „HeimwehA.l. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag en belde kerstdagen 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo- fle van Nederland. Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Wat doe Je in de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoorstelling (tot en met 1 maart 1959). Ryksprentenkablnet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling foto's en tekeningen Ralph Prins. Werkdagen 25 uur nam. (t/m 10 Januari) Lakenhal; Tentoonstelling „Vorming". Werkdagen: 10 uur voorm. 4 uur nam.: zon- en feestdagen 14 uur nam (tot 18 Januari 1959). Lakenhal: „Schatten uit het Maurits- huis". Werkd.: 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon- en feestd.: 14 uur nam. (tot 16 februari 1959). Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden zyn geopend de Haven-Apo theek. Haven 18, tel. 20065, en de Doeza- Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest ls geopend Apotheek Oegstgeest, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274. By geen gehoor by Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). ■o «0 a3 b£ *3 lï a St- c<5 Helsinki geh. bew. O 3 -13 0.2 Stockholm geh. bew. ono 3 -1 5 Oslo geh. bew. n 2 -3 0 Kopenhagen geh. bew. OZO 1 0 0.2 Aberdeen regen OZO 2 -2 0.1 Londen motregen zw 6 7 3 Amsterdam regen zzw 6 4 3 Brussel regen z 4 4 3 Luxemburg sneeuw z 4 -1 2 Parijs geh. bew. zzw 8 4 7 Bordeaux motregen zzw 3 8 3 Grenoble zwaar bew. windstil -2 0 Nice licht bew. n 7 6 0 Berlijn zwaar bew. z 3 1 0 Frankfort sneeuw zzw 4 0 2 München mist z 2 -1 0 Zvlrioh zwaar bew. zw 2 -2 0 Genève zwaar bew. w 1 -3 0 Locarno licht bew. windstil -3 0 Wenen zwaar bew. nnw 3 2 2 Innsbruck licht bew. windstil -5 0 Rome geh. bew. ono 2 6 0 Ajacclo onbewolkt no 2 4 0 Madrid zwaar bew. windstil 3 0 Mallorca licht bew. windstil 1 0 Algiers regen zzw 4 7 2

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2