DEVALUATIE VAN FRANK MET VIJFTIEN PROCENT VERWACHT Berlijn wordt Serajewo WEERBERICHT Financiële hervorming is nodig door inflatie - - Ingrijpende invloed op Westeuropese landen VAN BUITENAF HOOPT MEN ONHEILSPLEK TE BEREIKEN Kan leiden tot nieuwe oorlog 97ste jaargang ZATERDAG 27 DECEMBER 1958 No. 29630 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Vandaag werd in de Franse hoofdstad een devaluatie van de frank met twaalf tot vijftien procent verwacht, voorts herstel van de inwisselbaarheid van de frank in het verkeer met het buitenland en een gemeenschappelijke monetaire politiek voor alle zes landen der Europese economische gemeenschap (behalve Frankrijk: West-Duitsland, Italië en de drie landen van de Benelux). Reden voor deze financiële hervorming is de Franse inflatie. De Franse prijzen zijn te hoog geworden om het hoofd te kunnen bieden aan buitenlandse concurrentie. Het begin van de gemeenschappelijke (Euro) markt op 1 januari a.s. maakt deze her vorming dringend noodzakelijk, daar de Franse grenzen dan open zullen gaan voor grotere wedijver met buitenlandse goederen. De inflatie in Frankrijk is ten dele veroorzaakt door de kosten van de strijd in Algerije en door andere bijzon dere lasten. De landen van West-Europa staan op het punt gezamenlijk monetaire maatregelen te nemen, welke moeten leiden tot het einde van de EBU, de Euro pese betalingsunie, waarschijnlijk op maandag a.s. De EBU zou dan vervangen worden door een Europees monetair akkoord, dat in zoverre van de EBU ver schilt, dat niet automatisch kredieten zullen worden verstrekt. hulpzaam kunnen zijn. Waar aan de ene kant meer vrijheid zal bestaan ten gevolge van de inwisselbaarheid van be paalde valuta's, zal aan de andere zijde een bepaalde groep landen, die om kre dieten zal vragen, het moeten gedogen, dat van hen een zekerheid wordt ge vraagd en dat hun aanbevelingen zullen worden gedaan op economisch en tech nisch terrein. Met andere woorden: het Europese fonds krijgt bij het verstrek ken van kredieten een vinger in de pap van het betreffende land. Een zeer be langrijke bepaling is ongetwijfeld ook, dat er geen dwang meer zal bestaan voor de diverse aangesloten landen met een centrale saldi-afrekening. Concurrentiepositie van Frankrijk zal veel sterker worden Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: De Franse sanering zal de gemeen schappelijke markt en de totstandko ming van de vrijhandelszone in grote mate vergemakkelijken. Er is namelijk sprake van, dat in het raam van de budgetaire sanering in Frankrijk gelei delijk alle kunstmatige subsidies aan het bedrijfsleven zullen worden afge schaft. Samen met het scheppen van een harde Franse frank zal de concur rentiepositie van Frankrijk in de ge meenschappelijke markt en op de we reldmarkt enorm verstevigd worden en zal Frankrijk zelfs voor Duitsland en de Beneluxlanden in menig opzicht een geduchte concurrent kunnen worden. De afschaffing van de twee nullen, zoals de Franse devaluatie wordt genoemd een bankbiljet van duizend Franse fran ken zal gewoon een bankbiljet van tien Franse frank of ruim acht cent worden moet worden gezien in het raam van de vernieuwing van de Franse economie. Wanneer de concurrentiepositie van Frankrijk wordt verstevigd, zal de in voer van Frankrijk uit de landen van de gemeenschappelijke markt en de vrij handelszone sterk kunnen worden ver ruimd. Hieruit zullen nieuwe export kansen naar Frankrijk voortvloeien. Krediet van Bonn Onze correspondent in Bonn telefo neerde ons hedenochtend: Men verwacht in Bonn, dat Frankrijk zijn goederen sterk zal liberaliseren en wel in overeenstemming met de hoeveel heid, die Duitsland heeft geliberaliseerd en dat gaat tot meer dan 95 procent. Voorts staat een Westduitse financiële steun van 300 miljoen mark voor Frank rijk voor de deur. Dit alles brengt met zich mede, zegt men hier, dat het ge hele debat over de vrijhandelszone een totaal ander gezicht zal krijgen en dat er thans zeker meer Kansen zullen be staan om de vrijhandelszoneplannen werkelijkheid te doen worden dan de laatste weken het geval was. In elk geval is voortzetting van de monetaire samenwerking tussen de diverse Europese landen verzekerd, ook voor het geval een deel van de valuta's van deze landen wel, een ander deel niet inwisslebaar wordt. Maar het zal niet meer mogelijk zijn een automatische kredietverstrekking, gelijk dat in de Europese Betalingsunie bestond, moge lijk te maken. Voor moeilijkheden in dit vlak zal een Westeuropees fonds met een kapitaal van 600 miljoen dollar be- In financieel-economische kringen te Bonn en Frankfurt zegt men over dit alles, dat er thans bepaald geen lucht ledig zal ontstaan door de opheffing van de EBU. Er zullen scherpere bepa- (BRE ESIP.I73 TE L.233371 Honderd doden door ingewandziekte In een vluchtelingennederzetting bij Karatsji zijn sedert zondag ji. honderd mensen overleden aan een geheimzinni ge ziekte, die men aanvankelijk voor cholera hield, doch die een ingewand ziekte schijnt te zijn. De nederzetting, waarin 130.000 mensen leven, is geïso leerd om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. lingen komen op het stuk van valuta- verkeer, er zal meer geëist worden van de monetaire discipline onderling, er zal sprake zijn van een natuurlijker mone taire verhouding tussen de diverse Europese landen dan thans het geval is in het kunstmatige geheel van de EBU en men ziet ook meer mogelijkheden voor de vorming van de vrijhandelszone en voor het zich vrij ontwikkelen van de Europese economische gemeenschap, waarvan men ook hier steeds protectio nistische tendenzen heeft gevreesd. Lithiumbom in V.S.? Deskundigen in Washington vragen zich af of de Ver. Staten erin geslaagd zijn een lithiumbom te vervaardigen. In een verslag van de Amerikaanse commissie voor het geofysische jaar wordt n.l. melding gemaakt van het optreden van lithium in de hogere luchtlagen in augustus 1958. Sommige deskundigen ge loven, dat het „noorderlicht" dat op 5 augustus j.l. werd waargenomen, ver oorzaakt is door lithium afkomstig van een Amerikaanse kernproef op Eniwe- tok in de Stille Oceaan. Als de Ver. Staten een lithiumbom kunnen vervaardigen, zou dat beteke nen dat zij een grote stap hebben gezet in de richting van een „schone bom", d.w.z. een waterstofbom met een mini mum aan radio-actieve neerslag, zonder dat de explosieve krarv( afneemt. Het drama in Belgische mergelgroeve Nieuwe instortingen tijdens kerstdagen Op kerstavond en in de kerstnacht hebben zich in de mergelgroeve te Ziehen, Zussen en Bolder in België enige nieuwe instortingen voorgedaan. Wel waren deze instortingen van be perkte omvang, maar omdat zy zich voordeden in ganggedeelten, welke naar het instortingsgebied leiden, vormden zij een gevaar voor de red dingsploegen der Limburgse mijnen. Temeer omdat er mogelijkheden van herhaling der instortingen aanwezig waren. De reddingsploegen, die al woensdag middag tijdelijk waren teruggenomen wegens het instortingsgevaar, zijn dan ook niet meer ingezet. Het overleg tus sen de Belgische minister van Arbeid met autoriteiten uit de streek en inge nieurs, heeft ertoe geleid dat men het opruimingswerk van de enorme massa ingestorte grond en mergel niet meer via de onderaardse gangen zal voort zetten, maar dat men van buiten af de plaats, waar de dertien slachtoffers be dolven liggen, hoopt te bereiken. Drijven van luchtschacht Voor deze onderneming zijn experts van een Brusselse schachtbouwfirma naar Ziehen gekomen. Gistermiddag tussen 4 en 5 uur is men begonnen met het drijven van een luchtschacht van een meter doorsnee midden in het in stortingsgebied boven de plek waar in de onderaardse kwekerijen een berg ruimte ter koeling van bewaarde cham pignons was ingericht. Men vermoedt namelijk dat juist daar een aantal slachtoffers aan het werk was, toen de instorting geschiedde. Verder zijn omstreeks vijf uur gister middag drie grote bulldozers van een cementfabriek uit Visee begonnen met op het heuvelplateau een deel van de ingestorte grondmassa te verzetten. Het reddingswerk in de groeve wordt sinds gisteren met behulp van genietroepen voortgezet. Men heeft geen zekerheid, wanneer de slachtoffers geborgen kun nen worden. Parijse maatregel verstandig (Van onze Londense correspondent) De Britse ochtendbladen leveren nog weinig commentaar op de Franse maat regelen. De Manchester Guardian be twijfelt of de devaluatie-maatregel ver standig is. Deze zou zeker geen gene zing brengen, als de ambitieuze expansie politiek, zoals door sommige aanhan gers van De Gaulle voorgestaan, zou worden uitgevoerd. De verbetering van de Franse buitenlandse betalingsbalans is nog niet van dien aard, dat deze het vieren van de teugels wettigt. Iets an ders is echter wanneer de Franse deva luatie het uitgangspunt zal vormen van grondige financiële hervorming. In dien De Gaulle er in slaagt een gezonde financiële structuur te enten op de in wezen zeer krachtige Franse economie dan zou hij er misschien in kunnen slagen niet alleen de vooruit zichten voor zijn eigen land, maar die van de Europese handel in het alge meen een nieuwe gedaante te geven. Zacht weer De Bilt verwacht van heden.- tot mor genavond: Zaoht weer, met hier en daar enige regen, maar ook tijdelijke opkla ringen. Matige tot krachtige wind tus sen noordwest en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 DECEMBER. Zon op: 8.48 uur; onder: 16.35 uur. Maan op: 19.37 uur; onder: 9.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.38 en 16.48 uur. Laagwater te 0.25 en 12.42 uur.. 29/12 hoogwater te 5.14 en 17.26 uur. laagwater te 0.58 en 13.17 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel Eerste kerstdag waren duizenden van heinde en ver naar Ziehen gekomen, maar slechts weinigen zijn tot de streng afgezette plek van de ramp toegelaten. Woensdag heeft ook de Commissaris der Koningin in Limburg, dr. F. Hou- ben, een bezoek aan de plaats van de ramp gebracht. Hij heeft namens Ne derlands Limburg medeleven betuigd aan zijn ambtgenoot in Belgisch Lim burg, de gouverneur des Konings dr. L. Roppe. Namens een particulier, die on bekend wenst te blijven, bood dr. Hou- ben een gift van 15.000 franken aan ten bate van de nabestaanden der slacht offers. Hulp aangeboden De burgemeester vr..i Maastricht heef t op tweede kerstdag in Ziehen blijk van zijn belangstelling gegeven en, eventueel gewenste, hulp bij deze ramp aangebo den. Vanochtend had de plechtige uit vaart plaats, gevolgd door de teraarde bestelling van de op dinsdagavond ge borgen vier slachtoffers en van het 19-jarige meisje Broeken, dat na haar redding in het ziekenhuis is overleden. Van de dertien thans nog vermiste personen is van elf de identiteit bekend, van de andere weet men niets. Hetgeen geen verbazing behoeft te wekken, daar in dit drukke seizoen van de champig nonkwekerijen vaak mensen komen werken, die nooit bij de werkgevers wor den ingeschreven. Dreigende taal in Opperste Sovjet: De Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, heeft op de eerste kerstdag ver klaard, dat de toestand in Berlijn, als deze kwestie niet volgens de Russi sche voorstellen wordt geregeld, te vergelijken zal zijn met Serajewo aan de vooravond van de eerste wereldoor log. „Elke provocatie, elke poging tot agressie tegen de Duitse Democra tische Republiek Oost-Duitsland -— kan leiden tot een nieuwe oorlog", al dus de minister in een gemeenschap pelijke bijeenkomst van de Opperste Sovjet. Hij beantwoordde vragen over de kwestie Berlijn en over de onderhande lingen om te komen tot een beëindiging van de proeven met kernwapens. Gromyko zei dat de Sovjet-Unie. als er geen overeenkomst met de Weste lijke mogendheden over Berlijn wordt bereikt, niet anders kan dan haar con trolebevoegdheden aan Oost-Duitsland over te dragen. Kernproeven Achttien personen zijn om het leven gekomen toen een mergel groeve te Ziehen. Zussen en Bolder in België instortte. Reddingsploegen hebben lange tijd gezocht naar eventuele over levenden en slachtoffers. Op dc foto ziet men enkele redders, die moedeloos de groeve verlaten. Rust op Cyprus na aanbod van de Eoka De bevolking van Cyprus heeft voor de eerste maal in vjjf jaar een vreed zame Kerstmis beleefd. Na een opzien barende bekendmaking van de Grieks- Cyprische verzetsorganisatie Eoka, waar in de organisatie woensdag aanbood alle acties te staken mits de Britten hetzelfde zouden doen, zijn er geen aan slagen meer gepleegd. Gouverneur Foot verklaarde vrijdag avond, dat hij de vreedzame toestand van harte toejuichte. „Doch wij moeten waken tegen een te groot optimisme", dat zou op dit ogenblik een groot ge vaar kunnen zijn, zo voegde hij hier aan toe. Ballon met Britten in Venezuela geland Vier Britse ballonvaarders zijn er als eersten alleen met behulp van wind kracht in geslaagd de Atlantische Oce aan over te steken. Het zijn de 51-jarige Arnold Eiloart, zijn 21-jarige zoon, de radiotelegrafist Colin Maude (32) en zijn 30-jarige vrouw. Zij vertrokken met hun ballon „De kleine wereld" op 12 de cember van de Kanarische Eilanden en zijn gisteren veilig in het oosten van Venezuela geland. De ballonvaarders maken het - afge zien van een paar schrammen, die zij opliepen bij de landing - goed. Men had gehoopt in Brits West-India te kunnen landen. Dat is niet gelukt. Het radiobe richt van de aankomst - bij het dorp Pederanales - is in Caracas bevestigd. De oliehaven Pederanales ligt onge veer 1500 kilometer van Caracas. De bal lonvaarders meldden hun aankomst in de nieuwe wereld, kort voordat zij gin gen landen. De vliegtuigen, die toen on middellijk zijn uitgestuurd om de reizi gers op te halen, konden de Britten echter niet zo snel vinden en zij moesten wegens het invallen van de duisternis het zoeken tot de volgende dag staken. Over de kernproeven verklaarde de minister, dat de Sovjet-Unie te allen tijde bereid is een akkoord te tekenen om direct en onvoorwaardelijk deze proefnemingen te staken. De voorstel len betreffende de controle op de nale ving van een dergelijke overeenkomst, welke het westen te Genève heeft ge daan, noemde hij „absurde voorwaar den". Rusland was ook bereid, akkoord te gaan met een van tevoren overeen te komen aantal kemontploffingen voor vreedzame doeleinden, mits Oost en West eenzelfde aantal van dergelijke proeven mogen nemen. Overigens had de Sovjet-Unie het reoht om de proe ven met kernwapens voort te zetten, totdat zij evenveel explosies teweeg had gebracht als de V.S. en Engeland sinds 1 maart van dit jaar. Zoals bekend ver klaarden de Russen toen dat zij eenzij dig de proeven zouden staken. Sindsdien hebben de Amerikanen en de Britten nog proefexplosies teweeggebracht wel ke zij al hadden voorbereid. Daarna hebben ook de Russen nog enkele proe ven genomen. Als de V.S. en Engeland de proeven niet voorgoed staken, is de Sovjet-Unie vrij evenveel proeven te nemen als het Westen, aldus minister Gromyko. Projectielen Maarschalk Sokolofski, de stafchef van de Russische strijdkrachten, waarschuwde Groot-Britannië, dat dit land ingeval van een oorlog „in de eerste dagen, zo niet in de eerste uren een beslissende slag zal krijgen", daar de Sovjet-Unie beschikt over inter continentale ballistische projectielen die elk doel, waar dan ook, kunnen treffen. De maarschalk verklaarde, dat de Britse minister van defensie. Duncan Sandys, onlangs in een rede de Sovjet-Unie had gedreigd. Aan het slot van de zitting van de Opperste Sovjet namen de afgevaardig den twee resoluties aan. waarin zij de pogingen van de regering om te komen tot een verbod van de proeven met kernwapens steunen en de regeringspo- l ^k ten aanzien van Berlijn goedkeur den. De Britse Koninklijke familie heeft de kerstdagen doorgebracht in Sandringham. Men reisde per trein van Liverpool Street Station. Prins Charles verlaat bij het station de hof auto. Zijn been zit nog steeds in het gipssinds hij zijn enkel be zeerde bij een val van de trap in de kostschool. IndonesischRussische besprekingen Vandaag zijn in Djakarta besprekin gen begonnen tussen een delegatie van de Indonesische regering, onder leiding van premier Djoeanda, en een Rus sische technische missie over de door de Sovjet-Unie aan Indonesië ver strekte lening van 100 miljoen dollar. Van Russische zijde wordt aan deze be sprekingen ook deelgenomen door de Russische ambassadeur in Djakarta, Boris Volkov. In de afgelopen maanden heeft de Russische missie een studiereis ge laakt naar verschillende delen van In- donoeië, waar uit de lening te finan cieren projecten zullen worden uitge voerd. ik wil Bolletje.' Pokken in Heidelberg In Heidelberg (West-Duitsland) zijn in de kerstdagen negen gevallen v^n pokken gesignaleerd. De eerste zieke was een arts die onlangs uit India was aangekomen. Na hem werden vier art sen van een kliniek in Heidelberg ziek De bevolking is met radiowagens opge roepen zich te laten inenten. Onrustige kerst op Urk (Van onze correspondent) De kerstdagen zijn In Urk niet rustig verlopen. Bij verschillende arrestaties moest de politie waarschuwingsschoten lossen, waardoor twee mensen werden gewond. Op tweede kerstdag zag de bur gemeester zich zelfs genoodzaakt huis aan huis een circulaire te doen uitgaan, waarin hij uitdrukking gaf aan zijn te leurstelling over het gedrag van een aantal ingezetenen en een klemmend beroep deed op zijn gemeentenaren loyaal tegenover de overheid te staan, zoals van staatsburgers mag worden ver wacht. Kapitein Bouman thuis Kapitein C. Bouman van de „Nieuw Amsterdam" heeft de kerstdagen in zijn woning te Oegstgeest doorgebracht, na dat hij enkele dagen verpleegd was in het ziekenhuis te Cork (Ierland). Zoals men zioh herinnert werd hij aan een oog gewond, toen hij zich tijdens een ongewoon zware storm op de brug be vond. Via Parys (Schiphol was door mist onbereikbaar) is hij per vliegtuig naar het vasteland teruggekeerd. Uit de Franse hoofdstad reisde hij per nacht trein naar zijn woonplaats De toestand van kapitein Bouman is alleszins bevre digend, maar hem is voorlopig algehele rust voorgeschreven. Storm bij Zuid-Korea Acht Zuidkoreoanse vissers zijn om het leven gekomen en meer dan zeven tig vissers worden vermist aJs gevolg van een zware storm, die gisteravond de zuidkust van Korea teisterde. Bij tien tallen sloegen de vissersboten om. Onder de kust van Japan verging een kustvaarder. Van de dertien opvarenden verdronken er elf. Driedaagscongres N.O.V. (Van onze Haagse redactie) Van maandag tot en met woensdag wordt in het Kurhaus te Schevenin- gen het jaarlijkse landelijke congres van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging gehouden. De eerste zitting, welke maan dagmiddag door de algemeen voorzitter van de NOV, de heer Jac. Lootsma uit Amsterdam, zal worden geopend, zal ge wijd zijn aan een indertijd door de NOV in samenwerking met de Vereniging Volksonderwijs ingediend rapport over „Kleine of grote scholen". Tijdens de avondzitting zal een film over het buitengewoon lager ondrewijs worden vertoond. Na de ochtend- en de middagzitting van de volgende dag <30 december) wordt eveneens in het Kur haus een feestavond gegeven. Woensdag wordt uitsluitend een morgenzitting ge houden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1