Leidse raad besluit tot bouw van li.b.s. voor meisjes MAANDAG 22 DECEMBER 1958 Hedenmiddag kwam de Leidse raad onder leiding van de burgemeester, jhr. mr. P. H. van Kinschot, bijeen. Onder de bijna veertig voorstellen, welke deze middag te behandelen waren, waren die van de bouw van een h.b.s. voor meisjes aan de Kagerstraat en van een bejaar dencentrum in de omgeving van de Churchilllaan de belangrijkste. Aan het begin van de zitting werd de heer C. F. Lardee (PvdA), die voor het eerst na zijn ziekte in de nieuwe raad aanwezig was. als raadslid geïnstalleerd. Alvorens de voorstellen in discussie kwamen, deed de raad een groot aantal benoemingen af. Benoemd werden: I. alsnog met ingang van 1 september 1958, tot het einde van de cursus 1958—1959, aan het Gymnasium: a. mej. A. K. de Buck, tot tijdelijk lerares in de klassie ke talen; b. de heer J. den Boeft tot tijdelijk leraar in de klassieke talen; c. mej. J. M. Hollaar tot tijdelijk lerares in de Nederlandse taal en letterkunde; d. mej. E. H. Hulshoff Pol tot tijdelijk le rares in de Franse taal en letterkunde; IX alsnog met ingang van 15 september 1958, tot het einde van de cursus 1958- 1959, aan het Gymnasium: de heer J. J. Huizinga tot tijdelijk leraar in de ge schiedenis; III. alsnog voor dit tijdvak van 15 september 1958 tot 1 januari 1959 aan het Gymnasium: de heer M. P. H. Roessingh tot tijdelijk leraar in de ge schiedenis; alsnog met ingang van 1 september 1958, tot het einde van de cursus 19581959 aan de hogere burger school voor meisjes met 6-jarige cursus en afdeling middelbare meisjesschool: a. de heer D. J. van Kooten tot tijdelijk leraar in de geschiedenis; b. de heer R. S. Perdeck tot tijdelijk leraar in de mu ziek; met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum: a. mej. M. H. Koch tot onderwijzeres aan de open bare lagere school aan de Telderskade; b. de heer A. M. Delfos tot onderwijzer aan de openbare lagere school aan de Telderskade; c. de heer A. F. G. W. Nijs tot onderwijzer aan de openbare lagere school aan de Haverstraat; de heer H. P. Nootenboom alsnog met ingang van 10 september 1958, tot het einde van de cursus 19591959, tot tijdelijk leraar in de biologie aan het Rembrandtlyceum heer W. P. Leenen met ingang van 1 ja nuari 1959 nader te benoemen tot leraar in de lichamelijke oefening in volledige betrekking aan het Rembrandtlyceum en prof. dr. W. den Boer tot lid van de Monumentencommissie. Nadat hierna een bedrag van f. 2500 was verstrekt voor het aanbrengen van voetenwasbakken en kranen in de kleed kamer bij het gymnastieklokaal van het AMUSANTE AVOND VAN „DE VRIENDENKRING" Met een woord van welkom, gesproken door de heer H. Brouwer, werd zater dagavond in het St.-Antonius Clubhuis" het jaarfeest van de Amateur Vereni ging „De Vriendenkring" geopend, een avond die zeker by iedereen in de smaak is gevallen. Het programma was in handen van het Theaterbureau „Anova" uit Amsterdam. Het gezelschap bracht een elk-wat-wils revue van muziek, voordracht en acrobatiek. Het programma startte met Peter Piekos, bekend van de radio met een rubriek „En die van mijOok deze keer bracht hy dit punt naar voren, maar behandelde nu die gezegden van kleine kinderen, die over het algemeen niet voor publikatie vatbaar waren. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door Ad Veen, op zijn wonderorgel de clavioline. Een wervelwind van bekende melodieën, brachten The Larrysons, mondaccordeonvirtuozen, die de aan wezigen verstomd deden staan van hun kunnen. Onwaarschijnlijk, wonderbaar lijke kronkelingen maakte Mary Mato- nel, een acrobatrice van de bovenste plank. Verder werkten mede de Stefani's met hun goocheltrucs en John Rico, een uitstekende jongleur. y De programmaleiding had Frans van Klingeren, terwijl er na afloop nog volop gelegenheid was voor het maken van een dansje. aZterdagmiddag omstreeks half- vier reed een hoofdagent van de Leidse verkeerspolitie in op een personenauto, die op de Rijnsburgerweg keerde. De agent was op weg naar eeno ngeval ter hoogte van de Lijsterstraat, waar twee auto's met elkaar in botsing waren ge komen. Hij liep schaafwonden aan de rectherwang en een bloeduitstorting in het rechteroog op. Gymnasium, kwam het voorstel voor de bouw van een hbs voor meisjes in be handeling. Hiervoor vroegen B. en W. een voorlopig krediet van f. 2.918.300. Behoudens enkele technische opmer kingen, o.a. over de bouw van een in- structiebad en de „omlijsting" van het gebouw, kon de raad unaniem met dit voorstel akkoord gaan. Wethouder Van Schaik deed in verband met dit voorstel de toezegging, dat de raad in het begin van 1959 een rapport (voorstel) kan ver wachten over een eventuele bouw van instructiebaden. Men hoopt, dat met de bouw een volgend jaar kan worden begonnen. (De zitting duurt voort) Advertentie) Wijnen BEAUJOLAIS 1955 f 3.— p. fl. ENTRE DEUX MERS f 2.75 p. fl. ZOETE SP. WIJN f2.— p. fl. Officiële publikaties AUTOBUSDIENST Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun beschikking van 19 december 1958 de aan de N.V. Eltax tot 1 Januari 1959 ver leende vergunning voor de uitoefening van een autobusdienst binnen de ge meente Leiden over de trajecten S. en K„ met de daaraan verbonden voorwaarden, tot 1 Januari 1961 hebben verlengd. Leiden. 22 december 1958. Burgemeester en Wethouders van Leiden, de Secretaris, de Burgemeester J. BOOL, F. H. v. KINSCHOT BURGERLIJKE STAND VAN E1DEN GEBOREN Jansje Cornelia, dr van H. Hoogstraten en A. M. de Wit, Yvonne Christine, dr van M A. van de Ruit en G. J. van Reeuwijk, Mariëtte, dr van P. Pouw en E. Petit. An- dré Jan, zn van J. Kuisen en B A. Pabln, Adriana Aploina Maria, dr van J. Q. Smit en M. C. Diemei. Martijn, zn van J. Zand vliet en M. Japlkse, Lize, dr van A. Ver beek en J. L. Weesjes. Alexander Willem, zn van A. A. van Ameronge.n en M. C. Ruijgrok. Bernardus Jacobus Antonlus. zn van B. A. Heetvelt en M. P. L. de Boer GETROUWD C. E. Schippers en W. M. F. Taverne. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 22 december. Vee markt. Aanvoer in totaal 1174. Weektotaal 688. varkens 486 Prijs in cents per kg.: vette koeien ie kw. 295/325, 2e kw. 280/290, 3e kw. 250/ 260, varkens (lev. gew.) 194, 192, 190. Quiz hield ouders in grote spanning OUDERAVOND KLEUTERSCHOOL GORTESTRAAT EN O.L.S. HAVERSTRAAT Het inlassen van een quiz heeft de vele ouders, die aanwezig waren op de gecombineerde ouderavond van de kleu terschool aan de Gortestraat en de o.l-s. aan de Haverstraat, niet alleen veel vrolijkheid, doch vooral grote spanning bezorgd. Alvorens het feestlijk gedeelte van deze avond begon, werden enkele huis houdelijke zaken afgedaan. Zo werden mevr. J. van Munsteren—Aben en de heer Sj. Winkel tot lid van de ouder commissie benoemd. onige voorvallen, door het roofd der school, de heer J. B. Volkers, naar voren gebracht demonstreerden hoe samen werking met ouders en kind wèl ten goede komt en hoe zeker niet.. Tevens werd de pas benoemde onder wijzer, de heer M. Beekma, bij de ouders geïntroduceerd. Een noviteit was de aanwezigheid van vier aanstaande leerkrachten, die de laatste maanden voor hun hoofdakte studie ook de schooi aan de Haverstraat hebben bezocht en daarvan rapport uit brachten. Het meemaken van een ouderavond betekent voor deze jonge mensen een goede afsluiting van een reeks leerzame ervaringen. Vervolgens musiceerden leerlingen van het 4e en 5e leerjaar. Zij deden de aanwezigen genieten van zuiver fluit spel. Wat kan er met weinig middelen veel bereikt worden! Een geestig stukje ochtendgymnastiek door kinderen uit de 2e-klas sloot dit programmadeel af. De koffie werd in de school rondgediend door leerlingen der 5e- en 6e-klas in twee in kerstsfeer versierde lokalen. Hierna werd opvallend veel gebruik gemaakt van de gelegenheid het werk der kinderen te bekyken en met het personeel te spreken. Hierna begon het feestelijke deel van de avond in de vorm van de quiz „Van je familie, buren en kennissen moet je het hebben". Leider was de onderwijzer de heer C. Th. Maas. Het is zo langzamerhand een inge burgerd genoegen geworden een quiz- programma via de televisie te genieten, maar het wordt toch wel wat anders als je er aan deelneemt met als motief de gedachte: Vóór en door ouders. Deelnemers waren een echtpaar, twee buurvrouwen, twee vriendinnen. Een jury, bestaande uit de voorzitter der oudercommissie, een onderwijzeres der kleuterschool en een gymnastiekleraar, werkte voortreffelijk; de geluidstechniek met behulp van bandrecorder en ver sterker maakte alles mogelijk; de leider leverde prima werk rustig en geestig maarzonder de sublieme, belang stellenden en vaak actieve medewerking van het publiek zou de zaak nooit zo'n succes geworden zyn. En dan die vragen en opdrachten in grote verscheidenheidtekenopdrach- ten, verkleedpartij, rede afsteken over snoepen of aangebrand eten, school liedje zingen, dansdemonstratie, panto mime als zanger of instrumentalist bij gegeven geluidsweergave, kun je nog rekenen?, hoe staat het met je aardijks- kundige kennis?, was dat een wals of calipso?, kunt U ook hoele-hoepen?, herkent U de film, waaruit deze kinde ren een stuk spelen? enz. En de prij zen?het eerste paar was zo geluk kig een reis van vier dagen naar de Expo '58 te winnen! Een volgend paar zag zich na het openen van hun keuze hokje in het gelukkige bezit gesteld vaneen rol beschuit. Aan het slot, dat culmineerde in een spontane polo naise, werd echter alles goedgemaakt en kon de applausmeter het succes van de avond nauwelijks verwerken. Onze stadgenoten, de heren J. Gubbens en H. Peute, zijn geslaagd voor het accountantsexamen van het Ned. Instituut van Accountants. Gouden huwelijksfeest Voor een Leid* echtpaar schijnt mor gen de gouden huwelijkszon. Op 23 de- cemlber 1908 trad nJ, de heer J. W. Mld- delham In het huwelijk met de toen 24-Jarigie mej. H. van Heusden. De brui degom is momenteel 75 jaar. Op 10 de cember j.l. zijn de bruidsdagen reeds ingegaan. Dat er morgenavond in hui selijke kring het echtpaar woont se dert acht maanden aan de Vierde Bin- nen/vestgracht no. 34 feest gevierd wordt, spreekt bijna vanzelf. Uit het huwelijk werden vier kinderen, allen meisjes, geboren, waarvan er nog drie in lven zijn. Het aantal kleinkinderen bedraagt zeven. De heer Middelham is vrijwel zijn gehele leven timmerman geweest. Nu beschikt hij over heel wat vrije tijd, welke zoveel mogelijk met hengelen wordt gevuld. De bruidegom beoefent nl. met veel enthousiasme de vissport. De gezondheid van het gouden echtpaar, dat reeds gedurende een halve eeuw ons blad leest, laat niets te wensen over. LANGZAME STIJGING VAN VAN BEZOEK AAN „LAKENHAL" Uit het vandaag verschenen jaarver slag 1957 van „De Lakenhal" blijkt, dat dit jaar 27.761 personen een bezoek aan dit museum brachten. Na het zeer hoge aantal (46.825) in het Rembrandtjaar was een terugval te verwachten. Vergeleken met de jaren aan 1957 voorafgaande, blijft een dui delijke, zij het langzame stijging waar neembaar. Voor tentoonstellingen werden 7556 betalende bezoekers geregistreerd, zodat er ruim 20.000 overblijven, die naar De Lakenhal kwamen om de vaste collectie te bezichtigen. Uit de ervaringen opgedaan bij het bezoek aan tentoonstellingen is het de directeur gebleken, dat zich enerzijds een nieuwe groep belangstellenden vormt, an de andere kant. dat de Leidse bevolking over het algemeen in deze passiever is dan men zou veronderstel len. Vooral brede lagen uit de universi taire wereld hebben te weinig contact met het museum. Interessante expositie „De Reisduif" Zaterdag en zondag hield de Postdui venvereniging „De Reisduif" haar jaar lijkse tentoonstelling in Café-Restau rant „Bellevue". Eerst na vele herkeu ringen - er was uitstekend „materiaal" ingezonden - kon keurmeester J. Jacobs uit Delft, tot de uiteindelijke beslissing komen. Ook bij de hokkampioenschappen bleek het verschil uiterst gering. De voornaamste uitslagen waren: Klas 1. Oude doffers 500 km. en ho ger: 1. J. van Alphen, 2. T. Platteel, 3. W. Kapaan, 4. A. Siera, 5. A. Siera; Klas 2. Oude duivinnen 500 km. en ho ger; 1. J. van Alphen, 2. A. Siera, 3. F. W. Bouwman; 4. P. v. d. Drift; Klas 3. Oude Doffers 0500 km.: 1. W. Kapaan, 2. J. van Alphen, 3. Gebr. Pracht, 4. A. Singeling, 5. N. Mank; Klas 4 Oude dui vinnen 0500 km.: 1. N. Mank, 2. F. W. Bouwman, 3. P. v. d. Drift, 4. N. Mank, 5. T. Platteel; Klas 5. Jonge doffers 150 350 km.: 1. A. Siera. 2. F. W. Bouw man, 3. A. Singeling, 4. gebr. Pracht, 5. F. W. Bouwman; Klas 6. Jonge duivin nen 150350 km.: 1. F. W. Bouwman, 2. J. van Alphen, 3. J. van Alphen, 4. gebr. Pracht, 5. A. v. d. Hulst; Klas 7. Jonge doffers 0150 km.: 1. J. van Alphen, A. Singeling, 3. A. v. d. Hulst, 4. N. v. d. Wijngaard; Klas 8. Jonge duivinnen 0- 150 km.: 1. N. Mank, 2. A. Siera, 3. F. W. Bouwman, 4. A. v. d. Hulst; Beste jonge doffer: J. van Alphen; Beste jon ge duivin: F. W. Bouwman: Beste oude doffer: J. van Alphen; Beste oude dui vin: N. Mank; Beste vogel van het ge heel: J. van Alphen. Uitslag hokkampioenschappen: 1. N. Mank 364% pnt.; 2. J. van Alphen 364 pnt.; 3. Gebr. Pracht 363% pnt.; 4. A. v. d. Hulst 363% pnt. CABARETAVOND „DE STALEN BAND" Zaterdagvond in de in kerstsfeer ge brachte recreatiezaal van de HCW/NEM een cabaretavond plaats. De voorzitter, de heer Laman, heette de vele aanwezigen hartelijk welkom. De conferencier Wim van Gulden, leidde deze avond, vlot en vrolijki het Koois cabaretgezelschap in. Twee jeug dige meisjes met accordeons, de Kima's. oogstten reeds direct veel succes. „Red Girl" bracht als acrobate ongelofelijke staaltjes als slangenmens. Zij werkte haar oefeningen zeer beschaafd en keu rig af. Het volgende punt van het pro gramma was een goochelshow van de goochelaar „Bosora" die met zijn han digheid de mensen in grote spanning hield De Hovely's waren twee dwazen, met 'zang en grapjes. Tenslotte kwam vóór de pauze voor het eerst in Leiden Voor Cyprus ziet het er gunstiger uit Weldra besprekingen langs diplomatieke weg De correspondent van de „Times" in Athene meldt van gezaghebbende zijde te hebben vernomene dat er langs di plomatieke weg onderhandelingen tus sen Engeland, Griekenland en Turkije zullen worden geopend jver de toekomst van Cyprus. De besprekingen zouden deze week nog beginnen. Drie Britse soldaten zijn zondag ernstig gewond doordat onder hun vrachtauto in het zuidwesten van Cyprus een mijn ont plofte, aldus is officieel te Nicosia be kendgemaakt. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken Zorloe heeft zaterdagavond op het vliegveld van Instanboel tegenover Journalisten verklaard dat de bespre kingen. die hij te Parijs met zijn Britse en Griekse ambtgenoten, Selwyn Lloyd, en Averoff, over Cyprus heeft gevoerd, een „gunstige atmosfeer" hebben ge schapen. „Deze atmosfeer is de beste, die totnutoe bij de behandeling van dit vraagstuk werd bereikt. Wij willen dit op positieve manier ontwikkelen. Het houden van Brits-Grieks-Turkse be sprekingen over Cyprus is thans een mogelijkheid geworden", aldus Zorloe. Ook de Griekse minister van Buiten landse Zaken Averoff heeft zaterdag avond, in antwoord op vragen, bij aan komst uit Parijs op het vliegveld van Athene verklaard dat de betrekkingen tussen Groot-Brittannië, Griekenland en Turkije na de Parijse besprekingen door een betere sfeer worden geken merkt. Hij voegde hier echter aan toe: „Het is nog te vroeg om snelle ontwikkelin gen te verwachten. Er bestaat nog geen aanleiding voor een definitief optimis me". Kapitein Bouman morgen uit het ziekenhuis Kapitein C. Bouman van de „Nieuw Amsterdam (uit Oegstgeest) zal mor gen uit het ziekenhuis te Cork, Ier land, worden ontslagen. Dit is van daag van de zyde der Holland-Ame- rika Lyn te Londen bekendgemaakt. Kapitein Bouman werd gelijk vermeld op 12 december tijdens de reis naar New York voor de Ierse kust gewond, toen een ruit van de stuurhut van het passagiersschip sprong onder de druk van een overkomende golf. De woordvoerder van de H.A.L. heeft verklaard, dat het zicht van het ver wonde linkeroog van kapitein Bouman niet is beschadigd. Fred Menger als Dorus II, de Amster dammer, die onlangs het proces van Tom Manders heeft gewonnen. Zijn optreden was ongetwijfeld het hoogtepunt van de avond. Lezers schrijven Hulde aan Residentie Orkest en K. en O. Wie vrijdagavond het Concert bijge woond heefit van het Residentie-orkest zal ongetwijfedl genoten hebben van het musiceren van dit voortreffelijke orkest. Strauss zo te horen is wel een heel an dere dan die men gewoonlijk beluistert en doet het verlagen opkomen naar een tweede Straussavond. Hoewel reeds ge ruime tijd geleden, zal menigeen nog met buitengewoon genoegen terug den ken aan de eerste, toen dit orkest onder bezielende leiding' van Willem van Ot- terloo zich a.h.w. zelf overtrof. Ons land bezit in dit orkest een voortreffelijk ambassadeur en Leiden mag zich wel gelukkig prijzen, dat het in de gelegen heid gesteld wordt meermalen de con certen bij te wonen. De Leidse Volks universiteit K. en O., van wie dit con cert uitging, heeft weer velen, die vroe ger niet in de gelegenheid waren der gelijke kunstmanifestaties bij te wonen, een avond vol kunstgenot verschaft. Ik hoop van harte dat zij dit mooie werk zal kunnen blijven voortzetten. L. Baarda Kneppelhoutstraat 35 Leiden In de nacht van zaterdag op zon dag is ingebroken in een winkel van huishoudelijke artikelen aan de Breee straat. Men heetf zich toegang weten te verschaffen via een poort aan de ach terzijde en het indrukken van een hard board paneel van een der deuren. Uit de kassa werd een bedrag van f. 40 ont vreemd. Grote fabrieksbrand te Vlaardingen (Specials berichtgeving) Vanmorgen waren in de achter de frontbebouwing gelegen verffabriek „De Eerste Vlaardingse Verffabriek", de arbeiders J. Larooy. oud 50 jaar en I* Lingbeek, bezig met het verwarmen van 120 kg. pekmateriaal. By het be reiken van een temperatuur van 200 graden wordt het vuur verwijderd en aan de massa eerst '45 liter terpen tine en daarna 60 liter benzol toege voegd. Dit is voor genoemde em - ployé's een dagelyks routinewerk, dat nauwgezet wordt verricht. Op tot nu toe onverklaarbare wyze schoot na de toevoeging van de benzol een steek vlam omhoog, waardoor de heer La- rooy's kleding vlam vatte en hij aan rug en achterhoofd ernstige brand wonden bekwam. Omstreeks halfelf werd groot alarm gegeven en de inmiddels felle brand, die in dit uiterst brandbare materiaal gretig voedsel vond. met vele stralen aangegrepen. Fel loeiden omstreeks 11 uur de vlammen boven en beneden uit de ramen en perste de rook zich door de dakpannen. De brandweer stond Dij de dichte bebouwing voor een uitermate moeilijke taak en klom op daken om ook zo de felle vuurzee te bestrijden. Om tien minuten voor elf moest het aan de straatzijde gelegen pakhuis wor den ontruimd. Tegen halftwaalf stortte het dak van de als een fakkel bran dende fabriek in. De schade is zeer groot. Overstromingen in Brazilië kost 23 mensenlevens Tengevolge van zware regenval heb ben zich in Brazilië overstromingen voorgedaan, die aan 23 mensen het leven hebben gekost. Aanval op Russische „anti-pa rtijgroep" De Sovjetrussisohe minister Zveref heeft vandaag in de Opperste Sovjet het z.g. „parlement" in Rusland bij de voorlezing van zijn begrotingsrap port, een heftige aanval op de z.g. „anti-partijgroep" gedaan, die volgens hem in de eerste plaats onder leiding stond van Malenkof, Molotof, Boulga- nin, Kaganowitsj en Sjepilof. Hierbij waren premier en eerste par tijsecretaris Kroesjtsjef. eerste vice- premier Mikojan president maarschalk Worosjilof en de leden van het presi dium va nhet centrale partijcomité Soeslof en Kiritsjenko aanwezig. Vol gens Zveref had de „anti-partij groep" zich bij de behandeling van talrijke vraagstukken op binnen- en buiten lands gebied tegen de uitvoering van partijhesluirten verzet. Behalve op de twee kerstdagen zullen de gemeentebureaus en gemeen tediensten ook zaterdag 27 december niet geopend zijn. Voor dringende zaken is het bureau van de Burgerlijke Stand op deze zaterdag geopend van 10 tot 11 uur 's morgens. Aangehouden Op verzoek van de Wassenaarse politie is door de Haagse recherche aangehouden een 29-jarige Inwoner van Den Haag, die enkele weken geleden op een avond uit een auto, die in een garage aan de Brem- horstlaan geparkeerd stond een aktetas en een gereedschapstas had gestolen. (Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd) glaasje! Pianist uit Rood-China keert Peking de rug toe De 24-jarige Foe Tsoen, de begaafdste van communistisch China's jonge con certpianisten, heeft zondag het bevel van zyn regering om naar China terug te keren, in de wind geslagen en is naar Londen gevlogen, om daar zyn carrière voort te zetten Zyn bewonderaars in Polen verklaarden, dat de ambassade van communistisch China in Warschau Foe opdracht had gegeven voor het einde van het jaar naar zyn land terug te keren omdat hij het maar voortdu rend had over zyn liefde voor een Pools meisje en vaak getuigde van zijn voor keur voor de Europese muziek. Foe deed al van 1952 muzikale studies in Polen. Poolse vrienden van Foe verklaarden dat de Chinese autoriteiten de vader van Foe hebben gearresteerd. Hy is er van beschuldigdJ dat hy de romans van Romain Rolland zonder goedkeuring van de autoriteiten heeft vertaald, aldus deze vrienden. PRESIDENT TITO IN INDONESISCHE WATEREN President Tito van Joego-Slavië, die morgen voor een staatsbezoek van tien dagen in Djakarta wordt verwacht, is vandaag aan boord van het Joegosla vische presidentiële jacht de Indonesi sche wateren binnengevaren. Het jacht en de begeleidende torpedoboot jager werden bij de straat Soenda opgewacht doo rtwee fregatten van de Indonesi sche Marine, die de hoge gast geduren de het laatste deel van de reis zullen escorteren. BEURSOVERZICHT Olies flauw in vaste markt Amsterdam 22 december. In verband met de a.s. feestdagen was de affaire vandaag op het Damrak voor de eerste beursdag van deze week zeer kalm. De stemming was, behalve voor de oliewaarden aan de vaste kant. De interimregering' in Venezuela heeft de minimum belasting verhoogd op de winst van de in Venezuela werkende olie-maatschappijen van 50% tot ten minste 65 of 70%. Ruim 40% van de totale ruwolieprodukitie van de Ko- nimklyike/Shell groep komt uit Vene zuela. Op deze belastingverhoging wa ren aandelen Koninklijke flauw tenge volge van de verkopen voor Zwitserse en Parijse rekening. Na een opening op f. 175,30 trok de koers aan tot boven de f. 176,doordat New York op dit lage niveau met kooporders in de markt kwam. Vergeleken bij de slotkoers van vrijdag bedroeg het verlies voor de olie aandelen circa f. 5,50 terwijl de aandelen voor eenzelfde bedrag onder Pariteit Amerika lagen. Philips en Unilevers boekten een winst van circa 6 punten, terwijl AKU's, op publieke vraag by na 3 pixnten hoger in de markt lagen. KLM vrijwel verwaarloosd. Van de leidende cultuurwaarden la gen Senembah en certificaten Dell vast. De Senembah heeft het korte geding tegen de Bank Indonesia gewonnen. De koers van de aandelen schommelde rond de 131 tegen vrijdag 124y4. Deli's konden zich goed herstellen van de verliezen van de vorige week. Amsterdam Rubbers een puntje hoger. Scheepvaarten en Staats fondsen kalm en vrijwel prijshoudend. In de aandelen Ver. Machinefabrieken (Stork-Werkspoor) en Beijnes kwam op last van het beursbestuur vandaag geen notering in velband met een bericht over omwisseling van aandelen, van welk bericht het publiek eerst kennis kan nemen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 22 december Londen 10.58%—10.58%New York 3.76%—3.77%; Montreal 3.90A3.90fg; Parys 89.82%89.92%; Brussel 7.59%— 7.50%; Frankfort 90.45%—90.50%; Stock holm 73.13%—73.18%; Zlirich 86.88%— 86.93%; Zürich (vr. fr.) 87.93%—87.98 Milaan 60.62%—60.67%Kopenhagen 54.74%54.79%Oslo 52.89—52.94; We nen 14.60%—14.61%; Ankara 3.79%— 3.80%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%—13.28. Beurs van Amsterdam Vrijdag 19 december ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. LEIDERDORP In de afgelopen nacht is op de Provinciale weg een Zwitserse vracht auto met aanhanger door de vooras van de aanhangwagen gezakt. De wagen was op weg naar Amsterdam en werd heden met een kraanwagen weggesleept. Geslaagd. Voor het accountants examen van het Nederlands Instituut van Accountants slaagden onze plaats genoten G. Hartman en S. Onrust. VOORSCHOTEN Sportraad bijeen Voor het eerst na het aftreden van de voorzitter en de adviseur kwam de Voorschotense Sportraad in Allemans- geest in vergadering bijeen. Van de 19 aangesloten sportverenigingen waren er 12 aanwezig. Dat deed de waarnemend voorzitter, de heer L. J. van Aken met vreugde constateren, dat de sportraad nog springlevend is. In deze vergadering bleek, dat het aftreden van de heren Van Lookeren Campagne en Kalver- kamp verband hield met een menings verschil tussen deze heren en het ge meentebestuur. De heer Van der Linde lichtte het af treden toe. Spreker zette uiteen, dat het contact van de Sportraad met de ge meente tot nu toe alleen op het vlak van het sportveldencemplex heeft gelegen. Aangaande het beheer hiervan is de Sportraad ook door de gemeenteraad als adviserend lichaam officieel erkend. Alle pogingen van de Sportraad om dit ad vies ook te laten gelden voor de andere sporten zijn tot nu toe door B. en W van de hand gewezen. Dit was aanlei ding voor de heer Van Lookeren Cam pagne om zyn taak neer te leggen. De heer Kalverkamp wilde het gemeente bestuur verzoeken gedelegeerden te be noemen in de Sportraad om zodoende tot een beter en nuttiger contact met de gemeente te komen. Het bestuur van de Sportraad moest deze gang v. n zaken echter van de hand wijzen omdat het in volle vrijheid door de Voorschotense sportverenigingen is gekozen zonder in menging van welke instantie ook. Dan zou het opnemen van gedelegeerden be tekenen het prijsgeven van een zekere vrijheid van handelen. Dat door de ver enigingen figuren in het bestuur waren gekozen, die toevallig ook nog raadslid zijn, kan zijn voordeel hebben. Als dat zo is zal het bestuur er ook gebruik van maken. Deze opzet ligt echter in een geheel ander vlak dan de heer Kalver kamp voorstond. De vice-voorzitter dankte de heer Van dei Linde voor diens uiteenzetting en sprak daarna zijn waardering uit voor het werk, dat de heren Van Lokeren Campagne en Kalverkamp gedaan heb ben in het belang van de Voorschotense sport. Bij enkele kandidaatstelling werden de heren M. Dirksen (raadslid), C. For ta nier (raadslid) en J. Teske in het be stuur opgenomen. Na een tweetal stem mingen om het voorzitterschap, waar voor de heren Dirksen en Fortanier in aanmerking kwamen, werd de eerste met de helft plus één stem als voorzitter gekozen. De heer Van der Linde zette de plan nen van de Sportraad voor 1959 uiteen. Het ligt in de bedoeling op hemelvaarts dag tot een jaarlijkse sportdag te ko men. De teleurstellende belangstelling voor de binnensportavonden en de film- causerieën hadden het bestuur niet af geschrikt, want men wil in 1959 weer een dergelijke avond organiseren. Bij de rondvraag bleek, dat door de grote toename van het aantal leden van de handbalsport het sportveldencomplex aan de Juliana van Stolberglaan over belast dreigt te worden. Daarom wil de verenigingin graag op korte termijn een vijfde sportveld gesticht zien op het nog braak liggend terrein bij het tennisba nencomplex. Voorts werd verzocht er bij het ge meentebestuur op aan te dringen, dat bij het stichten van een nieuwe gymnas tiekzaal gedacht zal worden aan binnen sporten, als volleybal, e.d., die aan de afmetingen van de zaal bepaalde eisen stellen. Het bestuur van de Voorschotense Sn°rtraad is thans als volgt samenge steld: M. Dirksen voorzitter, L. J. van Aken, vice-voorzitter, J. M. Janssen, secretaris, J. H. Schoonbeek, penning meester, D. Anker, C. Fortanier en J. Teske, leden, A. G. van der Linde, advi seur. UITREIKING VERKEERSDIPLOMA'S Burgemeester C. J. van der Hoeven heeft in het Cultureel Centrum aan 17 cursisten van de verkeerscursus, geor ganiseerd door de afdeling Voorschoten van Veilig Verkeer, het diploma uitge reikt. Na een kort inleidend woord door de voorzitter, de heer mr. Drossaart Bentfort, richtte de burgemeester zich tot de geslaagden en speciaal tot de best-geslaagde, de heer J. W. de Reus. Bovendien verheugde het spreker, dat een gemeenteraadslid geslaagd was, nl. de heer A. Lamboo. De burgemeester sprak daarbij de wens uit, dat alle raadsleden het diploma zouden behalen. Na een hersengymnastiek tussen 3 verpleegsters en 3 leden van de N.S. werden door de heer Groosz natuurop namen uit Oostenrijk vertoond. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer B. D. Hermsen, slaagde voor het accountants-examen van het Nederlands Instituut van Accountants. SCHAAKNIEUWS Uitslagen van de onderlinge wedstrij den van de Schaakvereniging „Voor schoten". Groep I: dr. Van SchaikSmit 10; Braggaar jr.—Maat 0—1; v. d. Kooy— P. Segaar 0—1; Van Os—Braggaar sr. 0—1; dr. Van Schaik—Sluiter 0—1. Groep II: v. d. WielAnker 10; GroenenbergKuneken Verstra tenR. Vermet 10; KouwenhovenW. Berkhuizen 1—0; HullemanVan Berkel N. SegvaarGrobben 10; v. d. MareiNoort 01; N. NoortVan Ewijk 1—0. WARMOND KERSTWIJDING De Jonge Kerk organiseerde in 't Tref punt een kerstwijding voor bejaarde gemeenteleden. Er bestond veel belang stelling voor deze bijeenkomst. Ds. Boonstra opende de avond en mevrouw Dekker-De Vos vertelde het kerstver haal van Martin, de schoenmaker. Ds. Boonstra hield een korte meditatie. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99A Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obl. 3% 79 Ned. '47 3% (3) 89% 89ft 93% 93% Ned. '53 (3%) 91% 91% 91% 91% 86% 86% Ned. '54 3y4 87% 87% 87% 87H Ned. '55 II 3% 89% 89% 87% 87fè Dollarlng '47 3 90% 88% Investeringscert. 3 95% 95A 94 iV 94 Cert. NWS 2% 58 58% Indië '37 A 3 90% 94% Grootboek '46 3 87,'V Ned. W.B. 6% 110% HOA ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmij Amst. Rubber Deli Mij .en (Ver.) H.V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden AX.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens eert Müller en Co. N.B. Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Petr. (f.20.—) idem (50 k f.20.—) Holl. Amer. lijn Java China Paket K.L.M Ned. Stoomv. My. Kon. Paket My Stoomvaart Mij. Ned. Nievelt Goudr. eert. v. Ommeren eert. Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 92% 92% Den Haag 1954 3% 85% Leiden 1947 3% 94B R'dam '37 I-HI 3% 91% 91% 35L 134 135 179 180 80% 80% 135 114 128% 129 25% 25% 124% 131% 9% 9% 239% 242% 204% 383 389% 185 187 330 334% 323 316 297% 297% 460% 467 190 190 394% 399% 194 195 175 174% 737% 709% 182.80 177.40 181.55 176.55 153V8 154% 132% 132% 101 101 154% 154% 127 127% 154% 156 129% 129% 236% 239% 136% 137% 134% 134 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 94 Premieleningen 97 87% 87% A'dam '56 I 2 87 87% A'dam'56 II 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 81% 81% Enschede '54 2% 81% 81B Den Haag '52 I 2% 95% 95% Idem 2% 94% 94 Va R'dam '52 I 2% 97 97 95% 105% 106 Utrecht '52 2% 99% 99% Z.-Holl. 1957 2% 103% 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 243% 241 206% 195exd. 200 201% Twentsche Bank 177 179 Industrie Ondernemingen 264% 267 Borneo Sum. H.Mij. 39% Ned. G. en Sp. fabr. 240 243 Kon. Ned. Grofsm. 116L 115 86% 86 Rott. Droogdok Mij. 575 575 Sikkens Lakfabr. '53 452% 457 Tieleman en Dros 7 Ned. Mij. Walv.vrt. 79% 80 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29% 29 88% 60A 59% Bethlehem Steel 49% 48% 62 60% General Motors 47Aexd 47 97% 96% Republic Steel 76% 75% Shell Oil 80% 79% 36 Un. States Steel 89% 89 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 19/12 Edelmet. Kon. AA 52 Pref. w.a. idem 62 57% exd. Holl. Constructie exd. Ing. bur. v Bouwnyv. 150GL 158% ld. div. 1958 150 Int. Kunststoff. Ind. 42% 42% Leidsche Wolspinn 190 191G3 Ver. Touwfabrieken 191 188 Wernlnk's Betonm. 104% 103% Van Wijk Textiel 60%GB 60% 102B

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7