Dank en waardering bij liet gouden jubileum van Leidse Groene Kruis Secretaris H. Filippo WFzn nu Ridder in Orde Oranje Nassau HET GROENE KRUIS" net PHILIPS Photoflux Kon. onderscheiding J. van Hees Leidse Vogelvrienden exposeren 97»te jaargang Maandag 22 december 1958 Tweede blad no. 29627 HEKSENWAAN EN HEKSENWAAG „De Oude Leidsche" De hoofd- en ereprijzen van de ln Rijnsburg gehouden tentoonstelling van de Leidse Pluimveevereniging „De Oude Leidsche" vielen in de rubriek „hoen ders" ten deel aan: fraaiste groot- of dwerghoen: B. Donk; fraaiste Ned. ras sen: J. A. Otten (plaquette Leidsch Dagblad voor 1 ras 1 kleur); fraaiste Amerikaanse rassen: L. Serlie; fraaiste Middelzee rassen: J. Bath; fraaiste Aziatische rassen: Th. H. Bouman. Krielhoendersfraaiste Nederlandse rassen: B. Donk; fraaiste Belgische en Franse rassen: B. Heel; fraaiste Engelse en Amerikaanse rassen: W. G. Lefeber; fraaiste Middellandse rassen: J.. W. la Haye. Konijnen: fraaiste der grote ras sen: P. Hommel; fraaiste midden ras sen: N. M. J. v. d. Kooy; fraaiste kleine rassen: T. J. Boksman; fraaiste dwerg rassen: Chr. Smelting; fraaiste kort of langh. rassen: J. Westbroek: fraaiste ter tekening: H.. Bagheus. Sierduiven: fraaiste kropper: A. Wachelden; fraai ste kleurduif: A. van Rooyen; fraaiste StruoktuurduifJ. Auwenbrou; fraaiste Tuimelaar of Hoogvlieger: D. Geurts; fraaiste overige rassen: A. van Rooyen. Postduiven: beste doffer: 1. H. v. Schie, 2. J. de Mooy; beste duif: 1. H. v. Schie, 2. J. de Mooy; H.A.P.: J. de Mooy (hoogste aantal prijzen); H.A.P.: H. v. Schie (hoogste aantal prijzen). Advertentie Velen kwamen zaterdag op de receptie Zoals wij reeds eerder schreven zal het op 29 december a.s. precies een halve eeuw geleden zijn, dat de afdeling Leiden van „Het Groene Kruis" werd opgericht. Ter gelegenheid van dit voor velen zo heug lijke feit hield het huidige bestuur zaterdagmiddag receptie in het Prytaneum aan het Rapenburg. Aan geschenken, felicitaties en vrien delijke woorden heeft het waarlijk niet ontbroken. De gehele middag was het n.l. een komen en gaan van personen, die de jubilerende vereniging een warm hart toedragen. Hoogtepunt van de gehele jubileumviering was ongetwijfeld de bekendmaking van wethouder S. Menken, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd de secretaris van het Leidse Groene Kruis, de heer H. Filippo WFzn., te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Een onderscheiding, die niet alleen door het betreffende bestuurslid, maar door de gehele ver eniging zeer op prijs wordt gesteld. Bijna 9000 leden Een van de eersten die haar ge- ukwensen aan de voorzitter van de üaatselijke afdeling kwam aanbie- De 84-jarige mej. van Rhijn 1iedt aan de voorzitter van het ubilerende bestuur een zelf ver- aardigd schilderstukje aan. (Foto L-D./Van Vliet) en was de bijna 85-jarige mej. G C. van Rhijn. Zij is een dochter in icijlen dokter A. van Rhijn, die estijds de stoot tot oprichting van e afdeling Leiden van ,flet Groene ruis" heeft gegeven. Mej. van hijn, die thans ere-lid is, werd 50 2ar geleden bereid gevonden de mctie van tweede secretaresse op ch te nemen. Eerst in 1923 trad zij it het bestuur. Deze nu hoogbe- iarde Leidse ingezetene constateer- e met dankbaarheid, dat het Groe- e Kruis voor velen een zegen is ge test en toonde zich voorts ver- eugd over de spectaculaire groei in de verenigingdie momenteel ijna negenduizend leden telt. Aan het slot van haar toespraakje ood zij dokter J. C. Meyboom, die nds 1940 voorzitter is, een zelfver- lardigd schilderstukje aan. NIEUWE LEDEN Er was nog een verrassing De heer N. Kriek, die namens de propaganda- ïnmissie geluk kwam wensen, deelde L mede, dat niet minder dan 232 euwe leden zich in de afgelopen i?en hadden laten Inschrijven. Geen onder eigenlijk, dat de voorzitter on- liddellijk hierop de heer Kriek prees n zijn organisatietalent en hem een bi de allerbeste leden noemde. CRESCENDO Dokter In 't Veld, geneeskundig in- ecteur van de volksgezondheid in uid-Holland, feliciteerde het bestuur eneens met het gouden jubileum van Leidse afdeling. Over de heer Filip- die zoals bekend reeds 34 jaar in t bestuur zitting heeft, had hij niets in lof. Spreker gaf als zijn oordeel te nnen, dat het met de volksgezond- tid van de Sleutelstad crescendo is gaan en hoopte, dat de jubilerende deling zal mogen groeien en bloeien t heil van de gehele Leidse bevolking. SPEELGOED Als lid van het hoofdbestuur van de Zuidhollandse Vereniging „Het Groene Kruis" bood burgemeester K. ran Diepeningen van Leiderdorp aan het recipierende bestuur, naast zijn beste wensen, speelgoed voor de kleuterbureaus aan. Een geste, waar voor men zijn erkentelijkheid niet onder stoelen en banken stak! Mevrouw B. Seret overhandigde na mens het bestuur van het kraamcen- trum een fraaie elektrische klok. Ook dit geschenk komt bijzonder goed van pas. De wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Menken, vertegenwoordigde op deze druk bezochte receptie het dage lijks besbuur van de gemeente. Het gemeentebestuur, aldus spreker, is zeer erkentelijk voor al het werk van het Groene Kruis, dat in Leiden negen zusters in dienst heeft en vele centra in de sbad kent, alsmede een groot ma gazijn. Dat de jubilerende vereniging een belangrijke bijdrage levert tot de volksgezondheid in deze stad daar be hoeft zeker niet aan getwijfeld te wor den. De wethouder was er van op de hoogte, dat de heer Filippo zich als be stuurslid wel zeer heeft weten te on derscheiden. Hij herinnerde eraan, dat de heer Filippo in 1923 Harlingen ver- Dokter Meyboom (rechts) felici teert de heer Filippo met zijn be noeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. In het midden mevrouw Filippo. liet om zich als gemeenteontvanger in Leiden te vestigen. Reeds na vrij korte tijd trad hij in het bestuur van het „Groene Kruis". HOGE ONDERSCHEIDING Tot grote verrassing van alle aan wezigen deelde de wethouder mede, dat het H. M. de Koningin heeft be haagd de heer Filippo te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Onmiddellijk hierna speldde de heer Menken de onderscheiding op de borst van de secretaris. Het spreekt vanzelf dat iedereen hem met deze koninklijke onderscheiding wilde feliciteren. De heer Filippo kwam gewoon handen te kort! In zijn dank woord zei de gehuldigde secretaris bij zonder verheugd te zijn over zijn be noeming. Hij zag in de hoge onder scheiding de waardering van de over heid voor het Groene Kruis, waarvan de zusters de draagsters zijn. BELANGSTELLING Onder de vele aanwezigen op deze Te- ceptie bevonden zich ds. D. J. Vossers. voorzitter van de centrale kerkeraad der herv. gemeente, dokter J. de Bruij- ne namens de Leidse vereniging tot t.b.c.-bestrijding, dokter J. Bazuin, di recteur van de G.G. en G.D., de heer A. Hollebeek. secretaris van het Leids Onderling Ziekenfonds, de heer J. H. de Jong, oud-directeur van de Gem. Reinigings- en Onitsmettingsdienst, de heer J. Laborde van Staalwijk, mevr. C. P. Braggaar-De Does, oud-raadslid, mej. A. C. Krijkamp namens de So ciale Raad. verder een afvaardiging van het college van regenten en dia kenen van de Evangelisch Lutherse Ge meente te Leiden, van de Hervormde Diaconie in deze stad. van het Oranje Groene Kruis, van het Wit Gele Kruis en van de Leidse apothekers. Behalve gelukwensen kreeg het re- bloemen, geschenken en brieven aan- cipierende bestuur een groot aantal geboden op deze voor het Leidse Groene Kruis zo feestelijke middag. 50 JAAR GEZONDHEIDSZORG 99 Wijkverpleging Zuigelingen- en kleuterzorg Moedercursussen Verplegingsartikelen in bruikleen Hoogtezon- behandeling Hygiënische voorlichting Lidmaatschap: f 8.per jaar; 70 ct. per maand. KRAAMVERZORGING Centraal Bureau: Middelweg 38 - Tel. 21753 Drankweercomité reikte prijzen uit Zo'n dikke vierhonderd leerlingen uit de vijfde- en zesdeklassen van tien Leidse openbare scholen hebben deel genomen aan de teken- en kleurwed- strijd, die door het Leids Drank weercomité werd georganiseerd ter gelegenheid van de internationale alcoholbestrijdingsdag op de derde dinsdag van november. En al die kinderen waren zaterdag in de Stadsgehoorzaal uitgenodigd om een gezellige middag mee te maken en tevens om te horen wie voor de prezen in aanmerking waren gekomen. De voorzitter van het Leidse Drank weercomité de heer H. A. Wijrdeman, heette het ontstuimige jonge volkje van harte welkom en vertelde verder, dat men omwille van een betere beoordeling de inschrijving tot twee klassen had bepaald. Daardoor werd het aantal ge gadigden s natuurlijk wel kleiner, maar gelukkig was dat weer aardig in even wicht getrokken door het feit, dat twee maal zoveel scholen als vorig jaar had den meegedaan. Voorts onthulde de heer Wijrdem&n het programma, dat de prijsuitreiking zou omlijsten. Hoofdagent R. F. S. Voerman had zich bereid verklaard om iets over het verkeer te zeggen en het laat zich be grijpen, dat het speciaal ging over de Oraals in bet verkeer. Janny van Duuren strooide welig met vrolijke accordeonklanken. Dit pro grammapunt werd ongetwijfeld ten zeerste gewaardeerd, maar afgaande op de reacties geloven we toch wel, dat het optreden van de Leidse Sleuteltjes onder de enthousiaste en energieke lei ding van Henk Franke het hoogtepunt van deze middag vormden. Hetgeen ons overigens niet verbaast. De heer Wijr deman reikte de prijzen uit. De prijswinnaars waren: o.l.s. Mare- singel 1. Inge de Kruis, 2. Ton Tefij; 0.1.s. Haverstraat 1. Daan Bodijn, 2. Ada van Leeuwen; o.l.s. Drie October - straat 1. Peter Lincewicz; o.l.s. Duiven- bode straat 1. Jan Bronsgeest, 2. Jeanne Milane, 3. Neeltje Rotmensen; o.ls. Langebrug, kleurwedstryd: Liedie van Rossen; tekenen: Jan Koppelaar; o.l.s. Zuidsingel 1. Chris Lefeber, 2. Ploni Moerland; o.l.s. Timorstraat, tekenen: Klaas de Vries, kleuren: 1. Willie van Gent, 2. Annie de Cler; o.ls. Driftstraat 1. Irma Heemskerk, 2. Corrie de Jong; opl. s. Aalmarkt 1. Donald Görtz; Mont.s. Rijnsburgersingel 1. Onno Jon- gewaard, 2. Bennie Limburg. VROUWENGROEPEN MAKEN NOORSE KERVERSIERSELEN De vrouwengroepen van het NW, de PvdA, de Coöperatie en het IvAO in Leiden hebben ou uitnodiging van de Nederlandse Coöperatieve Vrouwenbond, gezamenlijk het kerstfeest voorbereid. In de zaal aan de Korevaarstraat 30 maakte zij, onder leiding van de secre taresse van het IvAO, mevr. Kramen Noorse kerststukjes en versieringen, Op uitnodiging van de Protestants Christelijke Onderwijzersvereniging, af deling Leiden, sprak zaterdagmiddag in „Het Gulden Vlies" de heer J. de Rek uit Amsterdam over „Heksenwaan en heksenwaag". Met het citeren van een tenlasteleg ging uit 1596, betreffende Grietje Wil- lems uit Amersfoort, die als laatste heks in ons land verbrand is, opende de heer De Rek zijn interessante causerie. Dat deze heks uit Amersfoort als laatste heks verbrand werd, ligt in het feit, dat er omstreeks 1600 onder leiding van dr. Johannes Wierus een groot verzet is ge komen om deze afschuwelijke praktijken finaal uit de weg te ruimen. Bekend is, dat in 1610 enige advoca ten, o.a. Jacob Cats, een poging in het werk stelden om een aantal vrouwen, van hekserij beschuldigd, vrij te pleiten en van een verbrandingsdood te behoe den. Overigens was het in het buitenland nog lang niet gedaan met het verbran den van heksen. Pas in 1856 werd in Meckelenburg de laatste veroordeeld tot de brandstapel! In de tijd, dat West-Europa werd ge teisterd door vele epidemieën, gepaard gaande met angst en vrees, is de hek senwaan ontstaan, een verschijnsel, dat zowel van roomse als protestantse zijde geaccepteerd werd. Volgens overleveringen moeten ruim driehonderdduizend jonge meisjes en oude vrouwen, verdacht van hekserij, het leven op de brandstapel beëindigd hebben. De vergadering stond onder presidium van de heer L. Kalsbeek. Het ontstaan van het leven Gisteren hield dr. J. de Tempe een lezing voor de Gemeenschap Leiden van het Humanistisch Verbond over „Het ontstaan van het leven". Aan de vragen naar het ontstaan, wezen en doel van het leven kan volgens spreker geen volwaardige levens- en we reldbeschouwing voorbijgaan. Het christendom geeft ongetwijfeld een antwoord, dat echter voor ons hu manisten, aldus spreker, niet overtui gend is. Wij gaan immers niet uit van de veronderstelling van het bestaan Gods en van een goddelijke openbaring; wij streven naar antwoorden van zo groot mogelijke objectiviteit, van alge mene geldigheid; ons instrument bij het zoeken naar waarheid is niet het geloof maar de rede. Wat levert ons nu het redelijk denken op over één van de bovengenoemde vraagpunten, dat van 't ontstaan van 't leven? Het is gebleken, dat objectieve waar nemingen en logisch denken ons tot dusver geen zekerheid hebben kunnen verschaffen omtrent de wijze, waarop het leven op aarde is ontstaan. Maar wel hebben ze ons, aldus spreker, moge lijkheden aan de hand gedaan, die reeds nu veel grotere overtuigingskracht heb ben voor de moderne, onafhankelijk denkende mens, dan het Genesis-verhaal heeft. Darwin heeft met zijn evolutieleer veel stof doen opwaaien. Nu echter wordt hij vrijwel algemeen aanvaard. Deze theorie leert, dat de hogere wezens voortgekomen zijn uit lagere vormen, dus dat uiteindelijk alle levende wezens tot enige oervormen zijn terug te bren gen. Zelfs bestaat de mening, dat de allerprimitiefste levensvormen uit dode stof zouden wunnen zijn ontstaan. De wetenschap schrijdt verder. Ze is tot veel in staat. Misschien komt men eens tot de mogelijkheid, dat in een laboratorium leven gemaakt wordt uit dode stof, aldus spreker. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Adrlaan W., zn van W. P. Wa len en A. P. Bakker. Getrouwa: H. van Rijn, 21 Jaar en H. J. van Driel, 25 Jaar. Ook u maakt zulke leuke foto's Vijftig jaar bij Scheepswerf „De Hoop" In de vjjftig jaar, dat hij in dienst was van Scheepswerf „De Hoop", vii. gebr. Boot N.V. te Leiden heeft de heer J van Hees zich niet anders dan vrien den gemaakt. Dit bleek zaterdagmorgen duidelijk bij de huldiging, welke hem in de recreatiezaal te beurt viel. Pas 1 ja nuari zal de heer Van Hees afscheid van de werf nemen. Om kwart over elf werd het werk op de werf beëindigd; de heer Van Hees, die vergezeld was van zijn zoon en zijn huishoudster mej. Saunier, werd aller eerst toegesproken door de oudste di recteur van het bedrijf, de heer P. Boot, die vaststelde, dat uit het lange Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen het beroep van de Gene rale Synode als predikant voor buitenge wone werkzaamheden (geestelijke verzor ging gerepatrieerden in het Noorden) A. L. Labré, voorheen predikant in Indone sië. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogeveen (vac. L. H. Kwast) M. J. C. Bosscha te Westerbork. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor IJsselmonde H. van Gllst te Dirksland. Interessante collectie vogels In de lange rij van vogeltentoonstel- lihgen volgden zaterdag de Leidse Vo gelvrienden met een show van kleur- Pigment-Bastaarden, Tropische vogels en parkieten in het clublokaal van de Speeltuinvereniging Oosterkwartier. Ook nu hebben de liefhebbers kunnen genie ten van een inzending, die alle verwach tingen overtrof. Enthousiast hebben de leden zich in gezet om deze show te doen slagen; spe ciaal trokken de beschilderde kooien al ler aandacht. Niet minder dan 300 vogels waren in gezonden. Vooral in de Harzerzangvogels was de strijd zeer groot. Hier hadden de keurmeesters, de heren E van Geel, Joh. Zandvliet, H. Hiemstra en W. W. Diedrich een zeer moeilijke taak. De voornaamste uitslagen luiden als volgt Klas 1 Harzer zangvogels (4 vogels eigen kweek '58): 1. N. J. de Groot; 2. E. de Koning; 3. A. L. Deegenaars; Klas 2 Harzer zangvogels eigen kweek '58 2 vogels: 1. N. J. de Groot: 2. E. de Ko ning; 3. E. de Koning; 4. N. J. de Groot, 5. C. Roozen; Klas 3 Harzer zangvogels 1 vogel eigen kweek '58: 1. N. J. de Groot, Meesterzanger (plaquette Leidsch Dagblad), 2. N. J. de Groot, 3. N. J. de Groot, 4. N. J. de Groot, 5. N. J. de Groot; Klas 4 Harzer zangvogels (eigen kweek 1957»: 1. E. de Koning, 2. E. de Koning, 3. E. de Koning, 4. N. J. de Groot; Klas 5 en 6 Harzer of watersla nger vrije klasse 1. P. van Roon, B, A. b. Deegenaars, 3. N. J. de Groot, 4. mevr. v. d. Klauw; Klas 7: 4 vogels Vetstof eigen kweek '58 één kleur: 1. A. van Mook, 2. E. de Koning, 3. J. Wielders; Klas 8 1 vogel vetstof eigen kweek '58: 1. N. Nievelstein, 2. Th. van Velzen, 3. mevr. Van Mook, 4. J. van Rossum, 5. N. Nievelstein; Klas 9. 1 vogel vetstof eigen kweek '57: 1. A. van Mook, 2. A. van Mook, 3. J. Wielders; Klas 10: 1 vo gel vetstof vrije klas: 1. P. van Roon, 2. A L. Deegenaars, 3. P. v. Roon; Klas 12 1 vogel Pigment eigen kweek '58: 1. Th. Olyerhoek, 2. J. van Rossum, 3. Th. Olyerhoek, 4. J. van Rossum; Klas 14 1 vogel pigment vrije kl.: 1. J. Ouwe hand, 2. J. van Seggelen, 3. Th. Olyer hoek; Klas 15. 1 vogel Bastaarden eigen kweek '58: 1. J. van Alphen, 2/3 J. Ba- velaar; Klas 16: paren Tropische vogels eigen kweek '58: 1. Th. van Velzen, 2. Th. van Velzen, 3. P Zandbergen; Klas 17: 1 vogel (Tropische vogels eigen kweek '53 1. P. Zandbergen, 2. mevr v. d. Klauw, 3. W. Slingerland; Klas 18 Paren Tropische vogels vrije klasse: 1. J. Ouwehand. 2. B. Zwaan, 3. J. van Seggelen, 4. mevr. v. d. Klauw; Klas 19: 1 vogel Tropische vogels vrije klas: 1. B. Zwaan, 2. P. Zandbergen, 3. P. Zand bergen; Klas 20. vluchten Tropische vo gels min. 4 stuks vrije klasse: 1. G. Zwa nenburg, 2. B. Zwaan, 3. W. Slinger land; Klas 21. vluchten Kan. poppen eigen kweek '58 minstens 3 stuks één kleur of gelijk getekend: 1. J. Nievel stein, 2; Klas 22. Parkieten 1 vogel eigen kweek '58: 1/2. P. v. d. Velde; Klas 23. Parkieten 1 vogel vrije klasse; 1/2 P. v. <L Veldej 3. J. Ouwehand. Wethouder J. C. van Schaik wenst de heer J. van Hees geluk. In het midden de directeur, de heer P. Poot. (Foto L.D./V<ani Wet) dienstverband blijkt, dat tussen werf en de heer Van Hees wederzijds een groot vertrouwen is gegroeid. Dankzij zijn hel der verstand en juist inzicht is de jubi laris van leerling tot voorman-afschrij ver opgeklommen. Er is weemoed bij dit afscheid, aldus de heer Boot, maar U kunt terugzien op een welbestede ar- beidsperiode; wij zullen de herinnering aan een goede, vriendelijke medewerker bewaren. Hij overhandigde hem vervol gens de gebruikelijke enveloppe met in houd, het getuigschrift van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Han del en de gouden draagmedaille van deze maatschappij. Ook wethouder J. C. van Schaik, die zijn gelukwens mede uitsprak namens het gemeentebestuur wees op het bijzon dere van dit jubileum. Voor jongeren, welke tegen deze periode aanzien, lijkt vijftig jaar een geweldige tijd, maar U zult ervaren hebben dat zij snel voorbij is gegaan. Hij wees erop, dat in vijftig jaar veel verbeterd is, vooral ook in de verhouding tussen leiding en personeel. Het werk, dat de jubilaris heeft gedaan kenschetste hij als bijzonder verant woordelijk, daar het op de millimeter aankomt. Officiële erkenning van de heer Van Hees' verdiensten konden dan ook niet uitblijven. De wethouder deel de mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd de heer Van Hees te on derscheiden met de aan de orde van Oranje Nassau verbonden bronzen me daille. Sprekers, die vervolgens aan het woord kwamen, tekenden de behulp zaamheid, de vriendelijkheid en opge wektheid van de jubilaris. De voorzit ter van de Personeelsvereniging, de heer G. l'Amie, wees erop, dat er een tijd ge weest is, waarin de heer Van Hees on der het personeel het monopolie in vak manschap had op de werf. Namens het personeel schonk hij een horloge. De chef-afschrijver, de heer P. S. G. Den Hollander, bood na een toepasselijk woord, waarin hij de heer Van Hees ojn. de vraagbaak van de werf noemde, als geschenk een hengel en vistuig aan. Men bleef nog enige tijd gezellig bijeen. Er waren bloemen voor mej. Saunier. OECUMENISCHE VESPERS Op initiatief van leden van verschil lende kerken zijn op de afgelopen ad ventszondagen om 5 uur in de Oud- Katholieke Kerk aan de Zoeterwoudse- singel de vespers gezongen met leden van oud-kath., anglicaanse en protes tantse kerken. De oud-katholieke vespers waren voor dit doel aan het oecume- menisch karakter van deze dienst aan gepast en werden geleid door leken van verschillende kerken, terwijl ook de schriftlezing door een der aanwezigen werd gehouden. Het ligt in de bedoeling dit volgend jaar te herhalen in de Advent en tevens op deze wijze de vespers te zingen op de laatste zondagen voor Pasen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3