..AT LAS" WERD KERSTKAART VAN VIERENHALVE TON WEERBERICHT Callas gedroeg zich te Parijs als een lam Fa. D. KRET Zn. Psychologische metamorfose Verachtelijke reactionairen verpletterd door partij en volk" Eisenhower sprak via satelliet vrede en over goede wil Oplossing crisis nog niet bekend 97ste jaargang ZATERDAG 20 DECEMBER 1958 No. 29626 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wifcte l' Lelden Glr0 no 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Advertentie LOODGIETERSBEDR1JF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Ica3970km V J s s oo oo o o Ru p[JTN k UI mei '58 Russ. SPUTNIKI ncv.'57 Iets minder zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Waarschijnlijk zullen kleine storingen morgen plaatselijk in ons land enige regen brengen. De komende dagen zal om de bij Ierland gelegen depressie langzaam iets minder zachte lucht naar onze omgeving stromen. De temperatuur gaat daarom geleidelijk naar beneden, maar blijft de eerste dagen nog ver bo ven normaal. (Opgemaakt te 10 uur). 21 DECEMBER Zon op: 8.46 uur; onder: 16.30 uur Maan op; 13.59 uur; onder: 3.46 uur Hoogwater te Katwijk te 12.08 uur Laagwater te 7.33 en 19.57 uur. (22/12 hoogwater te 0.42 en 13.06 uur: laagwater te 8.36 en 20.53 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. Bonn en het Westen bereid tot overleg Eerst ministerconferentie, daarna top-overleg (Van onze correspondent in Bonn) De Westelijke grote mogendheden en West-Duitsland zijn bereid over het ge hele Duitse probleem en daarmee over de Europese veiligheid en de ontwape ning te onderhandelen. Dit verklaarde gisteren op een persconferentie te Bonn de Westduitse regeringsperschef, staats secretaris von Eckardt, die heeft deel genomen aan de diverse Parijse con ferentie. Als voorwaarde stelde Von Eckardt daarbij, dat de Sovjet-Unie haar Berlijnse plannen niet zal ver wezenlijken en zelf bereid zal zijn zon der voorwaarden te stellen over alle ter tafel komende onderwerpen te praten. En voorts dat iedere schijn van propa ganda wordt vermeden en dat er geen ultimatums gesteld zullen worden. Men meent nu in Bonn, dat onder dergelijke Westelijke voorwaarden begonnen kan worden met de ministersconferentie tus sen de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie. Zou hier op een redelijk resultaat geboekt kun nen worden dan zou de weg zijn vrijge maakt voor een topconferentie. Van Duitse zijde legt men er bij dit alles de nadruk op, dat bij dergelijke onderhandelingen niet slechts, gelijk de Russen dat wensen, over een vredesver drag voor Duitsland, maar ook over de Duitse hereniging waarover de West duitse regering wèl, de Russische niet wenst te spreken van gedachten moet worden gewisseld. De Russen menen dat de herenigingskwestie een zaak is van de Oost- en de Westduitse regerin gen samen. Het vijftigjarig bestaan van de ver eniging „De Nederlandse Dagblad pers" werd gisteravond gevierd met een diner in het Amstelhotel te ie Amsterdam. Onder de gasten bevonden zich Prins Bernhard, minister-president dr. W. Drees en minister Cals. Tijdens het uitbren gen van een dronk op de Koningin, van links naar rechts de heer Tum- mers, vice-voorzitter van de vereni ging, Prins Bernhard. de heer W. van Norden. voorzitter van de NDP, en drWDrees Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Jlir. Loudon bereikte overeenstemming Bezittingen aan de Koninklijke terug Bij zün terugkeer van Cairo heeft jhr. mr. J. H. Loudon, president-directeur van de N.V. Kon. Ned. Petroleummaat- schappij en managing-directeur van de Koninklijke Sliellgroep, de berichten uit Cairo bevestigd, volgens welke hij en de minister van Financiën en Economische Zaken van de Verenigde Arabische Re- EINDELOZE OVATIES! (Van onze correspondent te Parijs) Het gala-concert ih de Parijse Opera van de wereldberoemde zangeres Maria Callas, dat door de televisie en een tiental radio stations werd uitgezonden, heeft zich gisteravond zonder incidenten voltrokken, tenzij men de eindeloze ovaties van het publiek, dat de zaal scheen af te willen breken, met dat woord „incidenten" zou omschrijven. De zangeres had een bijzonder zwaar programma samengesteld met aria's uit Tosca, Norma, La Trouvère en de Barbier de Sevilla, rollen, die eigen lijk voor verschillende types sopraan geschreven zijn. Alle kranten hadden bovendien het publiek tevoren al zo lang en zo nadrukkelijk herhaald, dat Maria Callas gegarandeerd de groot ste zangeres ter wereld is, dat ze in het begin wel even moeite had om die verzekering onmiddellijk waar te maken. De zaal toonde zich in de aanvang dan ook nog wat gereser veerd, maar met Rossini en vooral de Tosca wist La Callas het pleit toch definitief te winnen en na afloop waren de mensen zoals gezegd niet meer in toom te houden. Hei „heilige monster" La Callas, die een donkerrode robe droeg en voor een half miljoen edelste nen rond de hals had gehangen, had publiek dr. Kaissouny, een ontwerp overeenkomst hebben geparafeerd, die betrekking heeft op de geschillen, die in het verleden bestonden, en de voor waarden voor de toekomstige opera ties van de Anglo-Egyptian Oilfields Ltd.. en de Shell Company of Egypt. Deze overeenkomst zal pas in werking treden, wanneer de hangende kwesties tussen Engeland en Egypte zjjn gere geld. Tot deze kwesties behoort de te ruggave van de onteigende bezittingen dezer maatschappijen. De onderhandelingen zijn in een zeer vriendschappelijke atmosfeer gevoerd. Jhr. Loudon deelde mede. dat de Ko ninklijke Shellgroep meent te mogen verwachten, dat de Anglo-Egyptian Oil- I fields en de Shell Company of Egypt hun bezittingen terug zullen ontvangen, j waardoor de werkzaamheden in Egypte 1 kunnen worden hervat. Centraal comité over Boelganin c.s. •h Kroesjtsjefs landbouivpolitiek aanvaard Koppige slopers Het centrale comité van de Sovjet- russische communistische partij heeft gisteren verklaard dat de snelle ontwik keling van de landbouw de belangrijkste taak van de partij en het volk is. Het comité verklaarde dit nadat het het rapport van premier en partijsecretaris Kroesjtsjef over deze kwestie had goed gekeurd. In dit verslag was de anti-partij groep van Boelganin, Molotof, Malenkof, Sje- pilof en Kaganowitsj beschuldigd van het belemmeren van maatregelen ter verhoging van de produktie (donderdag erkende Boelganin dat alle kritiek van Kroesjtsjef op de groep juist was ge weest) Het centrale partij comité constateerde dat de landbouwproduktie niet voldoen de was geweest om de groeiende behoef ten te dekken, hetgeen „gevaarlijke ge volgen voor de landbouw en voor de ont wikkeling van het land naar het com munisme" kon hebben. In dit verband werd de anti-partjj- groep gebrandmerkt als „de groep van slopers, die koppig optraden tegen de verwezenlijking van de zeer belangrijke maatregelen der partij op het gebied van de landbouw, waardoor zjj de ontwikke ling van 's lands economie belemmer den". „Het is allen duidelijk hoe sma delijk de mislukking was van deze ver achtelijke groep van reactionairen, door het centrale comité aan de kaak gesteld en verpletterd en door de partij en het volk verworpen", aldus de verklaring. Voorts wordt hierin gezegd dat de strijd van partij en volk voor de ople ving van de landbouw was bekroond door een schitterende overwinning. In het laatste vijfjarenplan was de produktie van landbouwgoederen aan zienlijk gestegen, hetgeen een weldadige invloed op de levensstandaard van het Sovjetrussische volk had gehad. Het partijplan voor het in cultuur brengen van onontgonnen en braakliggende ge bieden had een belangrijke nettowinst opgeleverd, niettegenstaande de opposi tie van Molotof en de andere leden der anti-partij groep, aldus het communi qué van het centrale comité. Advertentie |BREESTP.I75*TEL.233571 haar wereldreputatie, zoals men weet, behalve op haar stem en haar tempe rament ook en zelfs nog meer op haar ongelikte wijze van optreden en de schandalen, die zij daardoor verwekte, te danken. En in Parijs verkeerden de organisatoren van het concert dan ook al weken tevoren in een staat van super-nerveusiteit bij het vooruitzicht, dat dit „heilige monster" het ook hier wel eens op de heupen zou kunen krij gen. Een schandaal-è.-la Callas ware deze avond inderdaad niet zeer gelegen gekomen. Ten eerste omdat deze „Nuit de l'opera" met souper en bal een lief dadigheidsconcert was, waarvan de op brengst raison van soms f. 1.000 per plaats geheel ten bate kwam aan het Legioen van Eer. Maar ook omdat naast alle leden van „tout Paris" van Brigitte Bardot, via Gerard Philippe tot Charlie Chaplin plus het merendeel der ministers, generaa-l Norstad, Spaak en de Begum deze soirée ook werd bij gewoond door president René Coty, voor wie Callas' optreden zelfs de laat ste officiële uitgang was in zdjn oude funotie. René Coty werd dan ook al op het plein voor de Opera door duizenden Parijzenaars ontvangen en toegejuicht en bij zijn entrée in zijn loge volgde een nieuwe en laatste ovatie. Overbodige angst Al die angsten en zweetdruppels der organisatoren zyn echter, zoals ge zegd overbodig geweest. La Callas heeft zich niet slechts op het concert, doch ook tijdens de repetities als een lammetje gedragen. Niet het lichtste zenuwstuipje heeft ze gedemonstreerd en La Callas heeft zich allervriende lijkst voor de journalisten en orkest- musici getoond en zelfs bij het verbod van de opera-directie om haar hondje mee in haar loge te nemen, zich neer gelegd, zonder ook maar een moment met de mooie donkere ogen te knip peren. Over de redenen van deze psycholo gische metamorfose circuleerden de laatste dagen in Parijs meerdere ver klaringen. Misschien is de veronderstel ling niet ongefundeerd, dat de diva na haar diverse avonturen, waardoor de grootste drie opera's ter wereld Milaan, Rome, New York nu voor goed voor haar gesloten zijn, ze Parijs als een der laatste bolwerken maar liever wilde sparen. In dat opzicht is ze in elk geval geslaagd, want in de Parijse Opera zal zij zeker nog wel eens terug mogen komen. Ook en vooral financieel is de avond een heel groot succes geworden. De globale opbrengst voor het Legioen van Eer bedraagt ruim dertig miljoen franc. De reder Onassis, landgenoot van de zangeres, heeft tevoren beloofd alle resterende en genummerde pro gramma's van f. 30 per stuk op te kopen, programma's, die tevens dienst deden als loten van een loterij, waar voor als hoofdprijs een auto was uit geloofd. Maar die programma-loten waren door de mooiste meisjes van de Parijse high society in het begin van de avond al in een oogwenk uitver kocht. (Voor een beoordeling van onze t.v.- medewerker zie men pag. 2). Na haar optreden werd Maria Callas aan president Coty in zijn loge voor gesteld. „Mag ik U danken, namens Parijs en namens het sociale bureau van het Legioen van Eer", zo zei Coty tot de zangeres, „Ik heb nimmer zoiets bui tengewoons gezien of gehoord als uw optreden van hedenavond, en ik heb al een lang leven achter de rug". „De dank is aan mij", antwoordde Maria Callas, „en ik wil mijn dank aan Parijs betuigen voor deze prachtige ontvangst. Ik hoop de eer en het ge noegen te hebben terug te komen". De sopraan, die zich intussen in een oranjekleurige avondjapon had gehuld, nam later deel aan het gala-souper in de foyer van de opera. Am. VANGUARD I maart'58 Am. ATLAS december'58 Stem uit het heelal Een telegrafisch overgebrachte I nu als een kerstkaartje van vier- foto van de start van de Atlas, die I eneenhalf ton" om de aarde cirkelt. Een kerstboodschap van president Eisenhower werd gisteren via de „Atlas"~aardsatelliet heruitgezonden, waarmee de Atlas gepromo veerd werd tot unieke kerstkaart van vierenhalve ton. De boodschap was ongeveer 48 uur voor het afvuren van de raket opgenomen. De tekst van de boodschap luidde: „Hier spreekt de president der Verenigde Staten. Dank zij de wonderen der techniek bereikt mijn stem II vanaf een zich in de oneindige ruimte voortbewegende satelliet. Ik zend U slechts een eenvoudige boodschap. Ik wens II en het gehele mensdom op deze unieke wijze Amerika's wens voor vrede op aarde en goede wil tegenover alle stervelingen over te brengen". De boodschap werd op de lanceerbasis voor raketten te Cape Canaveral, in de staat Florida, opgevangen en door het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging te Washington heruitgezonden. waren over het feit, dat de Russen hen schenen voorbijgestreefd te zjjn op een terrein dat voor hun nationale bestaan van vitaal belang is De Atlas-satelliet heeft de Amerika nen de overtuiging geschonken dat zij technisch weer nummer één kunnen worden, indien zij alle krachten inspan- Grote voldoening (Van onze Amerikaanse correspondent) Amerika's kerstkaart van viereneen- halve ton met een wens van Eisenhower voor vrede op aarde en in de mensen een welbehagen cirkelt rond de aarde en zal gedurende de komende feestdagen de stemming in de Verenigde Staten veel goed blijven doen. De Amerikanen blaken van voldoening over het fenomaal succes in de raketwetensohap en de communicatie-techniek. Hun opleving na dit succes toont eerst recht aan hoezeer zjj sedert oktober 1957 gedeprimeerd nen. Het is niet zozeer de grootte van de nieuwste satelliet alswel zijn rioht- systeem en communicatiemiddelen die technisch georienteerde Amerikanen hebben geimponeerd. Dit laatste experi ment valt buiten de wetenschappelijke exploraties van het Internationale Geo fysische Jaar. Dit is een zuiver militaire onderneming, die haar effect op de po litieke verhoudingen in de wereld zeker niet zal missen. In tegenstelling met andere experimenten is deze poging te voren zeer geheim gehouden. In totaal waren slechts 35 mensen ingewijd om trent de ongewone reis die de Atlas ging ondernemen. De raket is van de grond af gedurende de opstijging in de juiste baan gehou den. In Cape Canaveral heeft men name lijk een elektronisch hersenwerk geïn stalleerd dat voortdurend via de radio gegevens ontving omtrent de koers, die de Atlas volgde. Wanneer een correctie op de koers nodig was, seinde dit hersen werk onmiddellijk per radio aan de stuurinrichting van de Atlas, hoe de richting moest worden gewijzigd. Thans is de Atlas in haar baan en volgt de natuurwetten die na ongeveer twintig dagen het vehikel tot de onder gang zullen doemen. Radio Voordien zullen evenwel belangrijke proeven kunnen worden genomen met het communicatie-systeem. Eisenhowers boodschap was voor het vertrek op een band in de Atlas vastgelegd. De radio van de raket zendt deze boodschap uit wanneer een station op aarde per radio opdracht geeft tot zulk een uitzending. De raket kan echter zelf uitwissen wat er op de band staat. Dan is de band vrij om een nieuwe boodschap, die van de aarde wordt gezonden, op te nemen. Op bevel kan de raket zulk een boodschap weer terug zenden naar hetzelfde of een ander station. Eisenhowers woorden kwamen over met veel bijgeluiden dooh waren goed te verstaan. William Pickerng, directeur van de laboratoria voor straalvoortstuwing van het technologisch instituut in Califor- nië, heef' gisteren verklaard. dat de V.S. ondanks het lanceren van de nieu we satelliet nog steeds achter zijn bij de Sovjet-Unie. „Wij hebben de kloof zo danig vernauwd, dat wjj nog slechts een jaar bij de Sovjet-Unie achter zijn. Tot- dusver waren wij nog drie tot vijf jaar achter". Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging heeft medegedeeld, dat de „Atlas"-satelliet op twee frequenties van respectievelijk 132.435 en 132.905 megahertz naar de aarde uitzendt. Het ministerie voorspelde dat in de toekomst aardsatellieten zuilen worden gebruikt voor de overbrenging van tele foon-, telegraaf- en televisieseinen, zo dat de intercontinentale diensten hierin sterft zullen kunnen worden uitgebreid. De kabinetscrisis is opgelost. De in formateur, prof. dr. Beel, heeft gister middag aan H.M. de Koningin een lijvig boekwerk overhandigd, waarin zjjn con clusie was vastgelegd en de richtlijnen waren aangegeven om uit de impasse te geraken. Hoe die richtlijnen precies zijn? In politieke kringen weet men het met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid, maar definitief is nog steeds niets. Het wachten is op de bekendmaking van de beslissing van H.M. de Koningin, die in de loop van hedenochtend de demis sionaire minister-president, dr. W. Drees en daarna de vice-minister-president, mr. A. A. M. Struycken, in Paleis Soest- dijk zou ontvangen. BEREIKTE HOOGTEN VAN SATELLIETEN

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1