GOLDEN FICTION Uitwassen Amerika's vakbeweging vormen bedreiging voor democratie Overdaad van voortreffelijke wijn zowel aan de Moezel als aan de Rijn QEMMENIE Sommige arbeidersleiders zijn ware gangstersdie naar twee kanten misdadig zijn Geen kelderruimte en geen vaten genoeg.... Jste jaargang Vrijdag 19 december 1958 Zesde blad no. 29625 Het aloude wijnhasteel „Zum weissen Ross" in Kallstadt aan de Wijnstraat in de Palts. railteit zal die van vier jaar geleden evenaren m onze correspondent in Bonn) Eet jaar 1958 is voor Moezel en in een best wijnjaar geweest. De irfst", zoals de „Winzer" (de ^bouwersde oogst noemen, beter dan ooit de laatste ja- Men heeft een oogst van niet nder dan 4.5 miljoen hectoliter binnengehaald. Men bereikte record sedert 1934! Er is zo- •l wijn, dat men vaten tekort ut, dat de wijn letterlijk over de loopt en dat men geen kel- 'Tuimte genoeg heeft om al het <de vocht te bergen. En daaren- ien, 1958 gaf zulke uitgezochte iperaturen het hele jaar door, de wijn van dit jaar rijker dan ie afgelopen drie jaar zal zijn ie kwaliteit van het zeer goede ir 1954 zal bereiken. Er was Migheid en warmte dit jaar - beide waren goed voor de drui- verdeeld. Tot de laatste dagen november kon men langs Moe- en Rijn de vrouwen en kinde- voorzichtig met scharen de iven zien afknippen en in em- rs laten vallen. De kale heuvels en er nog niet helemaal veria bij, de „Spatlese" - de laatste st - kon temidden van een ster- de natuur nog rustig en zonder ist worden binnengehaald. Als r een jaar de natuurwijn - de lemengde echte, die een jaar ig heeft om te rijpen - uit zal en, zal men weten wat dit hte najaar voor zegeningen r de Moezel- en Rijnwijn be- tnde. deze wijnvloed ook iets zal ver eren aan de licht stijgende wijn- len in Duitsland, valt helaas te rtffelen. De Westduitse wijnbou- i hebben wel hoog opgegeven over ioede kwaliteit van de 1958-er en de grote hoeveelheden, maar de en gaan nauwelijks naar beneden, ïag men hopen, dat als over een deze 1958-er rijp is, voor deze geen prijzen van vijf of zes mark len gevraagdWant dat acht hier te hoog. En duur kan wijn luitsland toch al zijn, dat toonde ngs een wijnverkoping te Trier. betaalde men voor een fles 1949- Wehlener-Zeltinger Sonnenuhr kenbeerenauslese niet minder dan 140 mark, dat is goed 125 gulden! op diezelfde verkoping, waar de rs en kopers het water om de d liep, kocht men twee Fuder (een r is 1000 liter) uitgezochte wijn de lieve som van 15ut)0 mark, dat ok 7.50 mark per liter. En dat is voor wijn in het vat. In Trier en dan ook records gebroken, het record van 1925 toen een liter wijn zo'n 75 gulden opbracht. 1 wijn van 125 gulden de fles - wie die op te drinken? Wie neemt risico daarbij, dat zijn smaak dan het beste is gemoduleerd, dat al- ïerloopt zoals het verlopen moet Een gewone Oppenheimer of ineberger en dan liefst van 1955 het ook! foor een feeststemming ings de Moezel, en dan in het mder tussen Trier aan de s-Luxemburgse grens en Zeil 0 kilometer van Koblenz, lig- de hellingen waar de druiven ien die aan het einde van het de lichte, geurige Moezelwij- opleveren. De Moezelwijn (en die van Saar en Ruwer) is at zuur, maar hij is bij uitstek hikt voor een feeststemming, maakt de mens, indien uiter- met mate genoten, vrolijk. Hij igt de stemming erin, zonder derioaardig te zijn. Hij is, wat Duitsers noemen, een „lustige" De grote kenners noemen zelfs harmonisch. Zij, die van stroomafwaarts langs de ikelende Moezel gaan, komen na dorp tegen, waar men een r wil overtuigen van de hoge liteit van juist de wijn uit dit 'ie ooit een „Weinprobe" heeft gemaakt, kan er van meepra- Dan rijkt men U het ene glas een laag bodempje wijn na andere aan. Dan kunt ge aan dot geen water van een Zeiler schwarze Kjatz uit 1957 meer on derscheiden. Dan lopen de woor den, de aanprijzingen U door het hoofd en dan hebt ge alleen nog maar een goed bed nodig. Want zó wijn drinken, betekent in wijn ver drinken. Beter kunt ge eens een fles Bern- kastel nemen: zeg van 1955. U probeert hem, hü bevalt - nou ja. bevalt, be valt. U neemt een andere keer weer die Bernkastel. En langzamerhand zult ge bemerken dat die Bernkastel of die Piesport, of die Graach, Zeltin- gen of hoe hij ook heet, een goede vriend van U is geworden. Ge zult gaan gelóven in de kwaliteiten van de Rieslingdruif van de Moezelhellingen. Ge zult zachtjes voor U uit, met een weinig Moezelwijn in de mond, woor den als elegant en geurig, harmonisch en „lustig" op voelen komen. Want droog mag men de Moezel noemen, maar vervelend is hij nooit! Namen om te onthouden Zo is het ons vergaan met de Op penheimer, een wijn uit Rheinhessen waarvan gezegd wordt, dat dit gebied niet zulke fijne wijnen oplevert als Rheingau. Maar Gpenheimer Kröten- brunnen 1955 en Oppenheimer Gold berg 1955 en Oppenheimer Sacktrager - wij zweren er bij en komen ieder half jaar weer tot de conclusie, dat de prijs ervan evenredig stijgt met ons verlan gen naar een grote voorraad ervan.. Oppenheimer is Rijnwijn. En Rijnwijn is anders dan Moezel-Saar- Ruwer-wijn. Rijnwijn is - ernstig, zou den we willen zeggen. Rijnwijn is voor een diner. Rijnwijn moet een tikkeltje zwaar zijn en moet de mens wat moe maken, zegt men hier. Rijnwijn be hoort bij goed eten. En vooral Rijn wijn uit de Rheingau. dat is het gebied tussen Bingen en Wiesbaden. Daar liggen de hellingen blijkbaar gunstiger dan waar ook in Duitsland, daar is de grond misschien niet zó zwaar als aan de Moezel en in Rheinhessen en de Palts. De Rheingauwijn kan kwalita tief zéér goed worden. Namen als Eltville, Rüdesheim, Rauenthal, Hall- garten, Winkel, Hartenheim, Gilsen- heim - men dient ze te onthouden. Als ge er een oude fles van ziet, koop haar, bewaar haar, vertroetel haar. Zet haar niet op haar voet, maar leg 's zachtjes neer - denk aan de drogt kurk, die veel goeds kan bederven! De Rijn levert uiteraard ook goede tafel wijnen. Niet alles kan Rheingau en Rijngoud zijn. Rheinhessen en de Palts zijn bepaald niet te verontacht- zamen. Onze keus komt uit Rheinhes sen Oppenheimer Krötenbrunnen, hoewel we sedert onze ontdekking van Brauneberger Juffer en Brauneberger Hasenlaufer - een Moezel uit Piesport - niet alléén de lof van deze soort wil len zingen. Maar Rheinhessen mag er zijn: naast Oppenheim, Indelheim en Nackenheim en Nierstein en Lieb- frauenstift. En voor wie de Palts wil genieten, die stappe naar het propa- gandabureau voor de Paltser-wijnen te Neustadt waar men hem Deideshei- mer Weinbachel, Gimmeldinger Meer- spinne, Haarder Knappengraben, Wa- chenheimer Wolfsdarm en dergelijke kostelijke koboldnamen ra drukkingen voorzet, die alleen maar verbergen dat men ook in de Palts goede wijn heeft - jonge wijn vaak, die het goed doet. Zo kan men ronddwalen in de Duitse rijkdom aan wijnen. De kenners drinken Moezel- en Rijn wijn slechts bij de soep, bij vis, koud vlees, gevogelte en kaas. De stille genieter die aan twee of drie glazen genoeg heeft, drinkt hem apart - maar koel, en versmaadt zelfs de rode Rijnwijn van het ge bied rond de Ahr niet! ALGEMENE VERGADERING „CENTRAAL BUREAU" De boeren- en tuindersstand zal thans alle kracht en macht waarover hij beschikt nodig hebben om zich in ons volksgeheel te kunnen handhaven: alle kracht van zijn standsorganisaties, zijn landbouwschap en ook van zijn coöperaties. Want de landbouw heeft het moeilijk en ons volk en onze rege ring hebben het moeilijk met de land bouw. Dit zei vanoohtend de heer H. D. Louwes, voorzitter van de nationale Coöperatieve Aan- en Vetricoopverenl- ging voor de landbouw „Centraal Bu reau" G.A. in zijn openingswoord van de in Amsterdam gehouden algemene vergadering der vereniging. Onze rege ring. zo vervolgde de heer Louwes, schijnt geërgerd te worden aan die landbouw, die „zoveel geld kost" en die zovelen voor een zo ingewikkeld stel problemen en maatregelen plaatst. Ir. IJ. de Boer. directeur van het Centraal Bureau, merkte o.m. op dat, zoals bekend, de ontwikkelingen op landbouwgebied in verband met de aanpassing aan de economische samen werking in de Euromarkt niet in het zelfde tempo zullen geschieden als die van andere bedrijfstakken. De land bouwcoöperaties. die instrument van de landbouw zijn, mogen hieraan, volgens de heer De Boer. niet de conclusie ver binden, dat zij nog wel de tijd hebben. Zij werken immers in de industriële en commerciële sfeer en zullen moeten zorgen flat hun posities in evenwicht blijven met die van derden, die naar samenwerking streven en daarin ook slagen. Dat boerengroeperingen in ver schillende landen zich dikwijls nog el- kaars concurrenten voelen is naar sprekers mening een moeilijke omstan digheid. doch mag geen reden zijn om aan samenwerking, waar deze nodig is, geen aandacht te schenken. Mr A. C. F. Hendrikse. directeur van het C.B. gaf daarna een beschouwing over de nieuwe activiteiten van de or ganisatie. 50 VISITEKAARTEN MET ENVELOPPEN bedrukt met naam en adres. Wit ivoorkarton mre kwaliteit f 3.75 "VYm HAARLEMMERSTRAAT 10A Weerspiegeling van goede smaak: in de g-u-l-l-e doos 50 STUKS f 2.50 (Van onze correspondent in Washington) Tijdens een openbaar onderzoek van Mcclellans Senaatscommissie is aan het licht gekomen, dat vele zakenlieden in Chicago, als zij een bedrijf willen beginnen en vakverenigingsleden in dienst willen nemen, geen kans van slagen hebben, tenzij zij eerst een flinke som duiten toestoppen aan de „leiders" der arbeidersorganisaties. Zulke leiders kan men overigens beter als „gangsters" betitelen. Zij garanderen aan de ondernemers arbeidsvrede, mits zijzelf duizenden dollars kunnen opstrijken! Deze lieden eigenen zich dus geld toe, waar zij geen enkel recht op hebben en bovendien bedriegen zij de arbeiders, wier officiële vertegenwoordigers zij zijn bij collectieve onderhandelingen. Zij zijn misdadig naar twee kanten en erger dan „normale" boeven. Het is natuurlijk nuttig, dat derge lijke toestanden aan het licht worden gebracht. Maar het is beslist heel be- enkeliik, dat desondanks deze prak- Bad Dürkheim, beroemd om zijn voortreffelijke Paltswijnen tijken bleven voortduren. Het Ameri kaanse Congres is niet oppermachtig om corruptie in de betrekkingen tussen werkgevers en werknemers uit te roeien, maar het zou in de komende twee jaar beslist te kort schieten in zjjn taak, in dien het niet een energieker poging in het werk stelde om door krachtige wet geving verbetering te brengen op dit gebied. Wat hier op het spel staat, is veel meer dan alleen de reputatie van het bona fide deel der vakbeweging. Wat hier bedreigd wordt, is niets min der dan de kern van de democratie, de rechtsstaat! Men zal misschien zeggen, dat de commissie MocleUan in de afgelopen twee jaar dan toch maar bereikt heeft, dat Dave Beck, het corrupte opperhoofd van de transportarbeiders, heeft moeten aftreden. Zijn machtige vakvereniging is bovendien verstoten uit de overkoe pelende organisatie van A.F.L. en C.I.O. maar dat neemt niet weg, dat de transportarbeiders nog even machtig zijn als tevoren en in Jimmy Hof fa hebben zij thans een leider gekregen, die, naar veler oordeel, vijf maal zo erg is als Beek!! „Wat is jouw prijs?" Clak Mollenhoff is een bekend Ame rikaans journalist, die zich zeer ver dienstelijk heeft gemaakt door zijn onthullingen van kwade praktijken in een aantal vakorganisaties. Mollenhoffs actie deed Hoffa uiteraard geen goed en op een gegeven moment achtte Hoffa de toestand zo bedenkelijk, dat hy naar Mollenhoff toe ging en zei: .Luister eens. Iedereen is te koop. Wat is jouw prijs?" Niet altijd werken Hoffa en de zijnen op zulk een grove manier, Subtieler is het om aan politici en rechters(J), die een verkiezingscampagne moeten voe ren, bijdragen te overhandigen voor hun kiesstrijd. Officieel verplicht zulk een bijdrage tot niets, maarna verloop van tijd zullen er opnieuw verkiezingen komen en zal men opnieuw over een campagne-fonds moeten beschikken. Het was wel opvallend, dat de overigens toch onvervaarde Senator Mcclellan, bij zijn onderzoekactlies zorgvuldig verme den heeft de (financiële) relaties na te gaan tussen Congresleden en vakver enigingen (ook werkgevers en Congres leden hebben trouwens relaties!). Maar dank zij de commissie-Mcclellan en haar scherpzinnige juridische advi seur Bob Kennedy (broer van de Sena tor) heeft het publiek nu toch beter beeld gekregen van de bedenkelijke macht van een aantal corrupte vakver enigingen. Zou het echter blijken, dat er geen kruid gewassen is tegen deze kwade praktijken, dan zullen misdadige ele menten tot de conclusie kunnen komen, dat vakverenigingen de ideale burchten zijn voor het voeren van tyrannieke en uiterst voordelige acties. Daarom te meer is het Congres thans verplicht om tot daden over te gaan. Senator Ken nedy, de populaire Democraat uit Massachussetts, zou maar al te graag een wet op zijn naam krijgen, die de betrekkingen tussen werkgevers en werknemers enigszins kon saneren. Kennedy's kansen op het presidentschap in 1960 zouden daardoor alleen maar beter worden. Maar een wet is niet genoeg. Het klimaat moet veranderen. In de vakverenigingen zelf (die vaak meer oligarchisch dan democratisch zijn) moet van onderop actie komen. Het tot corruptie leidende systeem van bijdra gen tot verkiezingsfondsen zou ingrij pend moeten veranderen. Werkgevers zouden zo moedig moeten worden, dat zij pogingen tot chantage door ..gang sters" onmiddellijk ter kennis van da politie brachten en het rechtssysteem zou dermate versterkt moeten worden, dat lieden zoals Hoffa niet vrijelijk door konden gaan met praktijken, dia een democratie ondermijnen. Terechtstelling veranderd in levenslang De doodvonnissen van de twee Cy prioten, die op bevel van de Eoka een derde hadden vermoord, zijn gewijzigd in levenslange gevangenisstraf, zo wordfc officieel meegedeeld. Vrouw verduisterde een halve ton (Van onze Haagse redactie) Tot 12 maanden gevangenisstraf, waarvan 2 maanden voorwaardelijk is een Haagse huisvrouw veroordeeld, die te Den Haag voor vele tienduizenden guldens verduisterde, door goederen, die zij op afbetaling kocht, voor lage prijzen weer te verkopen. Toen haar schulden zich torenhoog hadden opgestapeld, schakelden de benadeelde leveranciers de politie in. Het bleek, dat de vrouw in totaal voor een halve ton had verduis terd. Geurig en harmonisch Wie wijn zegt, bedoelt maar al te vaak Bordeaux of Bour gogne, bedoelt rode wijn van niet te lage temperatuur. Voor dezulken, of ze werkelijke fijn proevers zijn of alleen maar conformistische meepraters voor dezulken kan het zijn nut hebben eens een reisje te ma ken langs Moezel, Saar, Ruwer en Rijn Om daar te proeven van al het goede dat namen als Rüdesheim, Johannisberg, Op penheim. Brauneberg, Nierstein, Durcklheim en wat niet al in houden. Moezel- en Rijnwijn, men drinkt ze bij voorkeur koel, maar hun bouquet kan van klasse zijn, hun karakter kan elegant en hoogstaand zijn Wie wijn zegt, denke aan Moe zel- en Rijnwijn evenzeer als aan al de goede dingen van Franse bodem

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 17