TRIUMPH OPNIEUW VERHEERLIJKT HET WESTEN DE „EDELE WILDEN" Inheemsen dreigen te gelovendat beschaving door blanken geschaad i.p.v. gebracht is" „Blanke, die opkomt voor zijn bestaan, heet onderdrukker" WESTDUITSE WINKELIERS BELEVEN GOUDEN DAGEN... Nieuw! Rook twee sigaretten tegelijkertijd! Behoorlijke toepassing nieuwe C.A.O. in het bouwbedrijf €sso) PETROLEUM DE HAARDOUE met het hoogste rendement 97ste jaargang Donderdag 18 december 1958 Derde blad no. 29624 INTERVIEW MET ZUIDAFRIKA'S PREMIER De blanken strijden in Zuid-Afrika met de rug tegen de muur, niet alleen voor de komende generaties, maar ook voor de blanke beschaving, aldus verklaarde de Zuidafrikaanse minister-president dr. Verwoerd te Bloedrivier in Natal, ter gelegenheid van een plechtigheid ter herdenking van de slag aldaar, nu 120 jaar geleden, waarin Voortrekkers de macht van de verraderlijke Zoeloekoning Dingaan braken en drieduizend Zoeloes doodden, ofschoon zij zelf ver in de minderheid waren. Dr. Verwoerd (die in Amsterdam is geboren) trok een parallel tussen de liberalistische beweging, welke ten tijde van de Voortrekkers in de wereld opgeld deed en een dergelijke stroming in de huidige tüd. „Nu is er weer de verheer lijking van de edele wilde: alles wat hy doet en zegt is goed. De blanke die opkomt voor zijn bestaan als natie, wordt beschouwd als een onderdrukker". „Weer bezoeken buiténlandse predikanten het land, zij hebben misschien goede bedoelingen, maar een aantal van hen is bezield van een geest, die uit het echte communisme voortkomt. Zelfs indien wij ondergaan kunnen wy strijden voor het voortbestaan van de blanke natie van Zuid-Afrika. W(j strijden voor ons bestaan", aldus de Zuidafrikaanse premier. niet wat zij doen als zij de schijn wek ken te sympathiseren met de lasteraars van Zuid-Afrika". Dr. Verwoerd teleurgesteld over Westelijke houding In een exclusief interview met een redacteur van het Amerikaanse persbureau United Press Interna tional heeft dr. Verwoerd uitdruk king gegeven aan zijn teleurstelling over de houding van het Westen ten opzichte van de Afrikaanse kwesties. Het Westen, zo zei de 57-jarige premier en voorman van de Zuid afrikaanse Nationalistische Partij, probeert de communisten te over troeven in aanvallen op het prestige van de blanken in Afrika. „Op die manier is het Westen bezig de psy chologische strijd om de Afrikaanse geest te verliezen". Dr. Verwoerd verleende zijn eerste in terview sinds hij op 4 september j.l. het premierschap heeft aanvaard, in zijn officiële ambtswoning „Libertas" te Pre toria. Zijn studeerkamer, die een fraai uitzicht biedt over de stad, is versierd met vele specimina van Bantoe-hand- werk, geschenken die Verwoerd van ver schillende stamhoofden heeft gekregen tijdens zijn achtjarige ambtsperiode als minister voor Inheemsen-zaken. Dr. VER WOERD „Het Westen", zo betoogde de pre mier, „verklaart bijna verontschuldigend dat het kolonialisme een ding van het verleden is, en dat het thans bereid is zelfbestuur aan de inheemsen te geven. Het Westen zegt dat het gekant is tegen „onderdrukkende staten", zoals de Unie van Zuid-Afrika". „De Westelijke wereld zou heel wat verstandiger hebben gedaan als zy te genover de generaliserende en vage aan vallen der communisten een duidelijke uiteenzetting had gesteld van alles wat de blanken en de Unie van Zuid-Afrika hebben gedaan, nog doen en bereid zijn te zullen doen voor Afrika, hetgeen in verloop van tijd moet leiden tot autar kie". „Alles wat de Westelijke mogendheden en de blanke regeringen hebben gedaan is er de oorzaak van dat Afrika bezig is uit de donkere tijden de era van toe nemende ontwikkeling binnen te tre den", aldus dr. Verwoerd. Het werkelijke gevaar „Het werkelijke gevaar van het com munisme is niet, dat de inheemse vol keren van Afrika de communistische ideologie zouden overnemen, maar dat zij onder de bekoring zouden komen ven andere aspecten van de communis tische propaganda. Ik bedoel daarmede een aanvaarding van het denkbeeld, dat de koloniale mogendheden, of de blan ken van Zuid-Afrika, het ontstaan van beschaafde toestanden op dit continent geschaad inplaats van teweeggebracht zouden hebben". „Het communisme heeft slechts één doel in Afrika: het wil de zwarten ertoe brengen de aanwezigheid van de blan- k n te betreuren. De Westelijke wereld, die zich de Afrikanen eveneens tot vrienden wil maken mogelijkerwijs teneinde sterk genoeg te zijn om een botsing te vermijden speelt thans, ongetwijfeld zonder dat te willen, in de kaart der communisten", zo zeide de premier. „Het Westen tracht de ande ren te overtroeven in aanvallen op het aanzien van de blanken in .Afrika. Het is bang voor de opvatting dat het kolo nialisme meer goed dan kwaad heeft gedaan. De We&leJÜke begrijpen „Als Zuid-Afrika wordt aangevallen, blijven vele Westelijke landen aan de kant staan, of nemen zelfs deel aan de aanval. Daardoor wordt de propaganda gesteund en versterkt van de tegenstan ders van het Westen. Zuid-Afrika is de enige betrouwbare vriend die de Weste lijke wereld heeft. Onze vriendschap moet blijven bestaan", aldus vervolgde de premier, „ondanks de misverstanden, die door deze houding en taktiek wor den veroorzaakt. Want onze belangen zijn dezelfden. Als wij in de huidige koude oorlog in de steek gelaten worden en als de blanken hier zouden verliezen, dan zal zelfs dit bastion van de Weste lijke wereld verloren gaan", zo waar schuwde hij. Uitroeping van republiek zou de politiek zuiveren Vervolgens kwam de premier te spre ken over de wens van zijn partij van Zuid-Afrika een republiek te maken. Hij meent dat hierdoor de „fundamen- teel-valse politieke tegenstellingen" tus sen de overheersend Engels-georiën teerde Verenigde partij en de overwe gen Afrikaans gerichte Nationalistische partij opgeheven zullen worden. „Ik ben ervan overtuigd dat er tussen de Engels sprekende en de Afrikaans-sprekende aanhangers van beide partijen zeer ge ring verschil van mening heerst over belangrijke kwesties als het rassen vraagstuk en het economische beleid. De Verenigde partij verzet zich thans tegen elk onderdeel van de regeringspolitiek, vooral omdat zij de instelling van een republiek vreest, wegens de valse pro paganda dat zulk een republiek auto ritair en anti-Brits zou zijn. Is de repu bliek eenmaal een feit, dan kan de op positie volgens werkelijk fundamenteel- politieke lijnen gevoerd worden, vrij van de propagandistisch-gefabriceerde kwes tie van de loyaliteit van het Engels sprekende volksdeel. De partijverhou dingen kunnen dan veranderen, bijv. in conservatisme tegenover liberalisme, dwars door de scheidslijn van nationale oorsprong heen". Geen sprake van dictatuur Verwoerd ontkende met klem dat zijn partij een republiek tot een dictatoriale staat zou maken. Als de Nationalistische partij een dictatuur had gewild, had zij die in de tien jaren van haar grote overmacht allang tot stand kunnen brengen, zo betoogde hij. Maar de Na tionalistische premiers hebben steeds te kennen gegeven, aldus dr. Verwoerd, dat zij een republiek voorstaan die even democratisch is als de tegenwoordige staatsvorm. De beide talen, Engels en Afrikaans, zullen naast elkaar blijven bestaan, zo verzekerde hy. „Vriendschap met Enge land en de rest van de wereld vormt de basis van onze toekomstplannen". Een beslissing over het lidmaatschap van het Britse Gemenebest zal pas ge nomen worden als de republiek zal zijn ingesteld. Doch, „of wij lid zullen blij ven of niet, onze wens goede betrekkin gen met Engeland te onderhouden zal blijven bestaan. Dat is geen kwestie van het geven van een verzekering, die aan gevochten kan worden: het is een on omstotelijk feit. Onze gemeenschappe lijke belangen binden ons aan elkaar". Dr. Verwoerd bevestigde nogmaals het standpunt van zijn regering inzake de Britse protectoraten, zoals Swaziland en Basoetoland. Alle Zuidafrikaanse rege ringen hebben sinds 1910 betoogd dat deze protectoraten onder de voogdij der Unie van Zuid-Afrika dienen te komen. Verschil met Ghana De premier wees ei* vervolgens op dat Zuid-Afrika in de gebieden van zijn eigen inheemsen de blan ken weghaalt. Langs de grenzen der reservaten wordt land, dat in het bezit van blanken was. aan de inheemsen gegeven teneinde de be schikbare ruimte voor een afzon derlijke ontwikkeling van de Ban toes te vergroten. Verwoerd vergeleek de situatie in Ghana met die in Zuid-Afrika. ..Ginds hebben de inheemsen een Europese constitutie gekregen. Maar, omdat het juiste gebruik van die vormen var democratie vreemd is aan de opvattingen ei levenswijze der inheemsen, veria ten de politieke leiders en het volk die democratische standaard. Dat kan in Zuid-Afrika niet ge beuren". „De Bantoe-autoriteiten in de Zuid afrikaanse reservaten, die geleidelijk meer bestuursbevoegdheden krijgen naar- Tientallen miljoenen voor de behuizing der Bantoes In de periode van vijf jaar, die 31 december a.s. eindigt, zijn in de stadsgebieden van Zuid-Afrika een honderdduizend huizen voor een half miljoen Bantoes gebouwd. In een jaar tijds werd alleen al voor de behuizing, van Bantoes in Jo hannesburg een dertig miljoen gul den besteed. Er wordt ook een Bantoestad gebouwd Tsakane genaamd bij Brakpan aan de Witwatersrand, hetgeen een kleine tien miljoen gulden zal kosten. Verder zijn er door het departement voor Natu- rellenzaken plannen gemaakt voor het bouwen van 125 dorpen voor Bantoes, die nu wonen op grond gebied dat niet voldoende oplevert voor hun levensonderhoud. De Zuidafrikaanse spoorwegen hebben nieuwe faciliteiten gescha pen voor goedkoper vervoer van Bantoes die bij industriecentra wo nen. Veel succes had een te Pre toria gegeven cursus voor Bantoe- zakenlieden. mate zij blijken in staat te zijn die uit te oefenen in het belang van hun eigen volk, worden opgeleid naar hun eigen democratische principes: de traditio nele stamleiding in een raad, die geba seerd is op het familieverband". „Ik ben ervan overtuigd dat ons apartheidsprogramma, gezien als een programma tot afzonderlijke ontwikke ling, steeds meer populair wordt bij blanken zowel als inheemsen", betoogde dr. Verwoerd met nadruk. „Bij iedere verkiezing heeft de Ver enigde partij haar aanvallen daarop verder verzwakt tot zij nog slechts ge ringe wijzigingen van het apartheids- programma voorstaat. Wat de inheem sen betreft: ik weet uit mijn lange erva ring als minister voor hun aangelegen heden. dat hun steun aan het program ma veel groter is dan misschien zou lijken. Het Afrikaans Nationale Congres en zijn leiders zijn weliswaar luidruch tig, maar ik ben ervan overtuigd dat zij slechts een zeer klein deel van de opinie der inheemsen vertegenwoordigen. De leiders van het veel grotere deel erken nen de voordelen van het programma tot aparte ontwikkeling, en steunen het". Kerstman strooit overvloedig met geld Omzet televisietoestellen is verdubbeld (Van onze correspondent in Bonn) "De Westduitse winkeliers en grote warenhuizen beleven in deze dagen voor Kerstmis gouden tyden. Er zijn de afgelopen zaterdagen verkoopcijfers bereikt, waarop men niet had durven hopen! En nog is de drang om geld uit te geven niet afgekoeld, nog verdringen voor televisiewinkels, speelgoedzaken, textiel- en boekwinkels zich de mensen, die het geld willen laten rollen Het is gebleken dat de gemiddelde Westduitser al dat geld voor zijn kerst inkopen en wat Sinterklaas is voor ons, dat is de kerstman voor de Duitsers! niet van zyn spaartegoed blükt te halen. Hij krijgt maar al te vaak een kerstgratificatie of een dertiende maand salaris en daarmee doet hy zyn inko pen. Herr Schulz, de gemiddelde Duitser, geeft dat geld meestal niet uit voor een televisietoestel, omdat hij dat of reeds in het begin van dit jaar aangeschaft heeft of het in begin december reeds had gekocht. Want televisietoestellen zijn hier dit jaar van de hand gegaan alsof ze niets kosten. Tot 1 december werden er in West-Duitsland niet minder dan 1.45 miljoen gemaakt en verkocht, dat is 81 procent meer dan in 1957. De waarde er van zal voor het gehele jaar 1959 niet minder dan een miljard mark bedragen. Ook de cultuur wordt niet helemaal vergeten Herr Schulz koopt liever een elektri sche koffiemolen voor zijn vrouw, een tweede (klein) radiotoestel, een goed kostuum. De textielwinkels hadden za terdag 6 december, toen het de enige zaterdag in december was dat zij tot 's avonds zes uur open mochten zijn, tien gevallen niets. Dat heeft een Frankfurter Allgemeine Zeitung heeft Herr Schulz bij het kopen van speel goed enige eigenaardige gewoonten, die overigens niet zo veel zullen afwijken van die van onze meneer Jansen, die vlak voor Sinterklaas het een en ander inslaat. Wanneer Herr Schulz in deze dagen met zijn kinderen, maar zon- d e r zijn vrouw, naar een speelgoed winkel gaat. koopt hy in negen van de het enorme geluk dat het juist was be gonnen te winteren... Er ontstond een ware rush op deze winkels: er werden jassen en kostuums gekocht op een mo ment. dat er in de Westduitse textiel industrie steen en been geklaagd werd. Herr Schulz heeft het daarbij niet ge- speelgoedverkoper direct in de gaten. Komt Herr Schulz met Frau Schulz benevens de kinderen, dan is de ver koper op zijn hoede, want dan gaat er geld rollen. Meestal houdt Herr Schulz de kinderen in het oog. terwijl Frau Schulz zich onopgemerkt naar de kassa laten Men heeft nu al uitgerekend, dat i begeeft om daar te betalen en de kerst hij voor het kerstfeest gemiddeld 30 tot 1 man aldus een handje te helpen. En 40 procent meer heeft uitgegeven dan wat voor een handje: er is zelden zo- het vorige jaar en dat daarvan alle branches hebben geprofiteerd. De zesde december was een gouden zaterdag, de 14de december een gouden zondag het was de enige zondag in deze maand dat de winkels open mochten zijn. Speelgoed-hausse Uiteraard heeft een goede huisvader, die Herr Schulz is, zijn kinderen niet vergeten. Volgens een verslag in de veel geld uitgegeven voor speelgoed als dit jaar. Speelgoed van plastic dan vooral. Speelgoed dat soms een tech nisch wondertje is. en waarvoor men 1000 tot 2000 mark moet betalen De hoela-hoep-hoepel neemt hier wat af in de belangstelling, maar er wordt nog altijd grof aan verdiend, ook al beconcurreren thans niet minder dan vijftig fabrikanten elkaar met dit ar tikel. De prijs is overigens nog steeds niet gedaald. Normaal kost een hoela- Steek een Virginia op, en óók een amerikaan... dat smaakt plezierig samen! En het merkwaardige is: U hoeft er maar één sigaret voor op te steken. De nieuwe, heerlijke Triumph! Niet te scherp, niet te zacht, alle goede eigenschappen van Vir ginia en amerikaan verenigd in één moderne, milde sigaret. Rokers van amerikanen, rokers van Virginia, dames, heren, iederéén... vraag de nieuwe Triumph, in het nieuwe, moderne pakje. Een verrassing! HET MILDE MIDDEN TUSSEN AMERIKAAN EN VIRGINIA hoepel een mark of vier. Maar er zijn warenhuizen waar men er zes mark, dat is 5.40 gulden voor moet betalen. De kostprijs schat men op 50 a 60 pfennig (45 a 50 cent) per meter. De winst komt allicht neer op 600 procent, verzucht men hier... In deze baaierd van aankopen van blinkende en kleurige mode-artikelen verliest Herr Schulz ook de cultuur niet uit het oog. Hij bestelt grif Pasternaks roman dr. Schiwago voor 25 mark, koopt voor zijn kennissen kunstboeken die in elk geval 15 mark per stuk kos ten, maar komt waarschijnlijk zelf nauwelijks aan lezen toe... Men heeft n.l. opgemerkt dat het merendeel van de boeken, die hier gekocht worden, eenvoudig niet gelezen worden. Herr Schulz heeft er doodeenvoudig geen tyd voor. Overdag zyn werk, 's avonds de televisie en op zijn vrije zaterdagen en de meeste zaterdagen heeft men hier vry wordt er geknutseld of „zwart gewerkt". Russische geleerden kregen geen visa Een drietal Russische geleerden, die door de vereniging Nedertand-USSR voor een bezoek aan Nederland waren uitgenodigd, heeft de vereniging tele grafisch medegedeeld helaas van het voorgenomen bezoek te moeten afzien, aangezien de Nederlandse autoriteiten de daarvoor vereiste visa niet hebben willen verstrekken. De genodigden waren prof. A. A. Michailow, directeur van het astrono misch observatorium te Poelkowo (bij Leningrad), prof. A. I. Nesterow, lid van de academie van medische wetenschap pen der USSR en directeur van het Staats-research-instituut voor reuma- tiekbestrijding en prof. P. I. Lapin, plaatsvervangend directeur van de centrale botanische tuin van de Acade mie, alsmede de voorzitter van de Ver eniging ter Bevordering van de Stads- aanplantingen te Moskou. T- Landelijk bezien is de indruk zeer beslist dat de nieuwe C.A.O. voor het bouw bedrijf behoorlijk wordt toegepast en dat er tevredenheid heerst zowel bij de werkgevers als bij de werknemers. Dit heeft vandaag de voorzitter van de Ned. Aannemers- en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland, de heer J. Dura Dzn., verklaard op de ledenvergadering van deze organisatie in „Bellevue" in Amsterdam. Aan deze uitspraak voegde de heer Dura echter toe, dat er toch nog verschil lende redactionele fouten in deze overeenkomst voorkomen, die o.m. betrekking hebben op de indeling van sommige werknemers. Het is de bedoeling, aldus de heer Dura, per 1 januari a.s„ daartoe een aantal correcties aan te brengen. „Tot principiële wijzigingen zijn wy echter niet bereid en de lessen die in de looptijd van deze C.A.O. uit de daarmee opgedane ervaringen kunnen worden geleerd, zullen dan ook pas in de praktyk worden gebracht ten behoeve van een nieuwe C.A.O. die van maart 1960 af zal gelden", zo zei hij. Spr. sprak voorts over „een twee slachtige houding" van de overheid inzake de vervolging tegen het uitbeta len van zwarte lonen. Voor de C.A.O. in werking trad (16 juni) waren de patroons vaak gedwongen zwarte lonen uit te betalen en de bond verleende hen daarbij dan ook steun. Na 16 juni was de Bond van plan dit niet meer te doen en integendeel de vervolgende organen te stimuleren om strafvervolging in te stellen ter bewaking van de sanering. „Het is echter aan dovemansoren ge klopt" zei de heer Dura. .Ofschoon wij dus lang niet tevreden zijn voor de houding van de overheid op centraal niveau, moet toch altijd worden erkend, dat van die zijde, al miskent men dan ook vaak de specifieke behoeften van het bouwbedrijf, over arbeidsverhoudingen in het algemeen met grote kennis van zaken wordt ge sproken. Ditzelfde kan niet worden gezegd van het gemeentebestuur van Amsterdam", zei de heer Dura, die dit gemeentebestuur ervan beschuldigde van de C.A.O.-bepalingen te zijn afgeweken bij de behandeling van zaken die groe peringen in het bouwbedrijf betreffen, welke niet bij de C.A.O. zijn aangeslo ten. Voor het beleid dat ten deze in Amsterdam is gevoerd had de heer j Dura geen goed woord over. Hij noemde Amsterdam het moeilijke gebied voor de realisering van de sanering. De heer Dura heeft ook gepleit voor een bouwwet naast de „verouderde" woningwet. Er bestaat, zo zei hij. in ons land behoefte aan spoedige tot standkoming van deze bouwwet, die „de algemene technische en economi sche vraagstukken, waarvoor en de opdrachtgevers en de aannemers wor den geplaatst, regelt". Als een direct uitvloeisel van de grondslagen, die in het rapport „bouw research" van de Bond werden gelegd, kondigde de heer Dura een facultatief vijfde leerjaar aan voor de hogere tech nische school van de N.A.P.B. in Utrecht. Het leerprogramma van dit extra cursusjaar, zo zei hij, is specifiek gericht op de behoeften van het moder ne bouwbedrijf, waaraan de leden in spe leiding moeten geven. Advertentie voor oliehaarden zuinig- geen topt meer.wnr In de Stadsschouwburg te Utrecht woonde Koningin Juliana gisteren 'iet congres bij ter gelegenheid van iet vijftig jarig bestaan van dc Na- ionale Raad voor Maatschappelijk Werk. De voorzitter van de raad. hr. dr. C. G. C. Quarles van Uf- ord bood haar het eerste ex em- 'aar aan van het gedenkboek, dat s sar ?!cl loor hr; bes'"'tr. [.inks minister dr. M. A. M. Klompé Mikojan naar de V.S. Volgens kringen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Sovjet-regering de wens te kennen gegeven, dat de Sovjetrussische vice- premier Anastas Mikojan in januari een bezoek aan Washington brengt. Men liet uitkomen, dat het verzoek zou worden ingewilligd. Het bezoek zou bepaalde visumformaliteiten met zich meebrengen. Deze worden thans bestu deerd. Mikojan wenst naar Washing ton tp komen om besprekingen te voeren met de Sovjetrus ambassadeur. M chail Mensjikof, die steeds een voorstander is geweest van uitbreiding van de handel tussen de V.S. en de Sovjet-Unie.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9